-m. 't Gaat vooruit met de woningbouw in Rotterdam In hoofdzaak lichte kost gjEESZEB Vele gezinnen in 1948 weer onder eigen dak Lyceum-leraar vond Göbbels een ^Wundermensch" Naar een internationale amateurtoneel federatie 1947 stelde teleur LEVEN Bracht leerlingen en collega's bij de S.D. aan Mr. Donker eist twaalf jaar! Prinses Acht professoren en een meisje in Arena Capitol „De zoon van Monte Christo" „President Houdecoeur" Victoria „De geheimzinnige Mr. Sylvain" Lutusca „Mexieana" Luxor ichtenl „Vier mannen der duisternis" R Van Hoey Smit Jr. krijgt vijf jaar Feestop deHeuvel' Federatie CJMV 20 jaar ttatiéiecechtec Eerste zitting van congres Zaterdag 30 September 1947 3 VOLGENS de laatste gegevens bedraagt bet aantal aamenwoningen In onze stad reeds meer dan 23.000! Voor de naaste toekomst wordt het woningtekort geschat op circa 40.000 woningen. Geen wonder, dat duizenden Rotterdammers, die naar een eigen woning snakken, met voldoening ken nis genomen hebben van het voornemen van de regering, In bet komende begrotingsjaar bij de wedcropboüw vóór alles aandacht te schenken aan de bouw van woningen, Wy zijn thans in staat aan de hand van concrete gegevens van de gemeen telijke dienst van Volkshuisvesting, een overzicht te gïven van wat de jaren 1947, '48 en '49 in Rotterdam aan woningbouw zullen brengen. •woningen te bouwen, die in 1943 be trokken kunnen worden. Aan de Talmastraat zal een twee de complex van 24 woningen vol gens systeem Welschen eveneens in 1948 voltooid worden. Wat 1949 zal brengen Het plan„Oud-Mathenesse", met in den beginne 1187 woningen, bevindt zich reeds in een vergevorderd sta dium. Dit plan is voorbestemd om door particulieren te worden verwe zenlijkt. Mochten dezen vanwege het financieringsprobleem van hun voor nemen afzien dan zal dit door de overheid worden uitgevoerd. Het zal echter wel 1949 worden alvorens deze woningen gereed zullen zijn. Gunstiger is het gesteld met de ontworpen bouw van een complex woningen voor bejaarden, die van overheidswege in Oud-Mathenesse zullen worden gesticht. Hiermee kan eerlang een begin worden ge maakt. Van het uitbreidingsplan „Over schie" zijn de voorbereidingen voor één blok van 144 woningen volgens systeem van de architecten AVijmer Breukelman, welke bouw even eens als overheidsbouw zal geschie den. reeds in een vergevorderd stadium, dat men hoopt nog dit jaar met de uitvoering te kunnen begin nen: het wachten is nog op de uil- slag van de in Den Haag aanhangig Per 1 September waren 729 wo ningen in dit jaar gereed gekomen terwijl met enige zekerheid kan worden aangenomen, dat aan het eind van 1947, 1200 voltooide wonin gen aan de woningmarkt zullen zijn toegevoegd. Dit aantal ligt beneden het kwan tum. dat Rotterdam in dit jaar was toegestaan te bouwen. Er waren verschillende factoren, die remmend hebben gewerkt. Honderden parti culiere bouwplannen zijn niet tot uitvoering gekomen, omdat de bou wers zich niet verenigen konden met de voorwaarden van de Rijks- "financieringsregeling, woningbouw 1947. Slechts enkele bouwonderne mers hebben tot op heden het risico van deze regeling aanvaard. 2000 woningen in 1948 Een druppel op een gloeiende plaat zou men de 1200 woningen kunnen noemen, die dit jaar gereed komen. Alleen voor de allerergste gevallen van samenwoning kunnen zij een op lossing bieden. Gelukkig. dat de perspectieven voor het volgend jaar wat gunstiger zijn. In 1948 mogen wij rekenen op het gereed komen van he,t gehele plan Carnissebuurt, dat dan in totaal 1939 woningen zal omvatten. Tot op heden zijn hiervan na de bevrijding 846 woningen gereed ge komen: van het restant zijn than3 96 woningen tot aan de eerste ver dieping-balklaag gereed, 540 onder de kap en 357 glas- en waterdicht. Van het aantrekkelijke herbouw- plan-Kralingen zal naar verwacht, circa de helft van het totaal van 1500 woningen in 1948 g-reed zijn. terwijl de rest zeer zeker m 1943 voor beivoning in aanmerKing komt. ïn vm. Overschie komende van de richting Rotterdam, links van de Rijksweg, zullen nog in 1948 twee complexen woningen verrijzen van resp 94 en 86 stuks, die volgens de bouwsystemen Korrel en Kossel ter plaatse zullen worden gemonteerd. Van de door bommen vernielde woningen aan de Schiedamse- weg zullen in 1948 50 woningen op nieuw worden opgetrokken en voor bewoning gereed zün. Voor de huisvesting van haar ar beiders zorgt de Rotterdamse Droog dokmij., door aan de Heyplaat, 26 Veel leven om nietg is het stuk van Shakespeare genoemd, waar mee het toneelseizoen wordt ge opend door ons eigen Rotterdams gezelschap. Leven in de zin van drukte, be drijvige bezigheid; in de beteke nis, die wij in onze jongensjaren eiaan hechtten wanneer wij el kaar waarschuwden bij een ol je- val of opstootje naet de roep door de straten: „Wat te doen!" Anders dan de grote toneel schrijver het bedoelde, is er in deze wereld veel leven om niets, ol althans leven om een bedroefd klein beetje. Hoe weinigen vragen zich af waarom zij leven; welke zin, welk doel hun leven heelt? Hoe velen leven over zichzelf heen, gunnen zich bij alle druk gedoe van het dagelijks jachtig bestaan eens een uur van bezin ning, om voor zichzelf te komen tot een antwoord op de vraag; wiarvoor leef ik eigenlijk? Hoe gemakkelijk beschouwen wij het leven, onze gezondheid, als het vanzelfsprekend gegeven, waarmee we „natuurlijk" werken. Of zou dn de schijn zijn. die wij voor elkaar ophouden, terwijl wij, ieder in ons eigen hart wel dege lijk doordrongen zijn van het wonder dat het leven is? Een kunstenares maakte eens het sprekend portret van haar mah, een bekend schrijver. Er om heen tekende zij alle mogelijke figuren uit zijn boeken weergege ven in een reeks van gezichtsuit drukkingen, die de hele scala doorliepen van geslagen verbijste ring: tot stralende liefde. En er onder zette zij het dichterswoord: „Als slechts een droom het leven is". Maar het leven is geen droom; wie dat denkt wordt er hardhan dig uit gewekt. Het is niet een gegeven, dat we kunnen gebrui ken als in een algebrasom. Het leven laat zich niet vastleggen, het wordt niet gebonden door be* palingen. Het is niet wetenschap pelijk te reconstrueren en als wij mensen het tóch pogen, ontstaat de robot, dl© in zijn mechanisch voortbewegen onverbiddelijkheid, eu in zijn zielloos handelen alleen onmacht demonstreert. Het zoeken naar het levens elixer is al zo oud als de legende, dio ervan gewaagt. Nooit is bet gevonden. Tenminste niet alg roa- gïscb-geladen toverwater. Maar er is eèn plek op de wereld waar het te vinden is. Wellicht hebt u dat plekje thuis; in de Bijbel. In het tweede deel van dat Boek. in het Johannes-evangelie. in het veer tiende hoofdstuk. vindt u de woor den, di© nooit verklinken of ver ouderen. die steeds opnieuw een mens raken, ook u kunnen tref fen: van Hem, die ook op n toe treedt met zijn gave en zegt: „Ik ben het Leven." OBERMAN gemaakte onteigeningsprocedure ten ter 1947/*' aanzien van een gedeelte van het terrein. In totaal zullen 480 wonin gen (in blokken van vier woonla gen), volgens dit systeem aldaar ge bouwd worden en in 1949 gereed komen. In het kader van het plan „Overschie" is aan een Rotterdamse aannemer reeds een opdracht ver strekt om in samenwerking met een architect een plan te ontwerpen voor de bouw van 9 blokken van 8 woon lagen volgens systeem Welschen. Ook in de vm. gemeente Schfè- broek zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de afronding van het reeds bestaande complex woningen ten Oosten van de Hof- plein-iyn, ten Zuidwesten van de Adrianalaan. Het plan voor deze uitbreiding dat 138 woningen zal om vatten en waarvoor van Rijkswege reeds principieel medewerking Is verleend, verkeert reeds in een vergevorderd stadium, dat, zeker in 1948, misschien zelfs nog dit jaar met deze bouw kan worden begonnen. Bijzondere gebouwen Aan het Zuidplein, het toekom stig hart van Rotterdam-Zuid, ver rijst het imposante 12 verdiepingen tellende flatgebouw van de archi tecten Van Tycn en Maaskant, dien zich geen moeilijkheden met de materialenpositie voordoen zal het gebouw in 1949 gereed zijn. In de omgeving van dit project, m het nooddorp aan het Zuidplein, hoopt men dezer dagen te beginnen met de verbouwing van enige uitge broken won ineen tot opheffingscen trum voor de bewoners aldaar. Tenslotte zal in 1948 een begin gemaakt kunnen worden met de bouw van een groot woongebouw voor de werkende vrouwen aan het efnde van de Heemraadslngcl bij de JBeukelsdijk, welke flat o.a. meer dan 200 kleine woningen zal bevat ten. De totstandkoming hiervan zal tot gevolg hebben, dat vele alleenstaan de vrouwen, die thans nog een nor male woning bewonen, deze voor een gezin kunnen vrijmaken. Veel zal bij de uitvoering van al deze plannen afhangen van een re gelmatige aanvoer van bouwmate riaal, een behoorlijke distributie van de beschikbare arbeidskrachten er „last not least", van een zachte win- EEN' in Rotterdam lieruchi N.S.B.'er en hielenlikker ran de Duitsers heeft Vrijdagmiddag voor het Bijzonder Gerechtshof terecht gestaan: Johan van Dalen, vijftig jaar. oud-leraar Nederlands en cuLuurgeschiede- niS aan het Rotterdams Lyceum, dat destijds gevestigd was aan de Mat- thenesserlaan. Zeer ernstige gevolgen hebben zijn propaganda- en ver raderspraktijken gelukkig niet gehad, want zelfs de S.D. nam Aan Dalen niet au sérieux. Men beschouwde hem in die kringen meer als een belache lijke figuur. Desondanks was Van Dalen in de oorlogsjaren de schrik van zijn omgeving; van zijn leerlingen, die hij „de Germaanse gedachte trachtte bij te brengen, van zijn collega's, met wie °Je«" hoop lag en over wie hij verscheidene malen klachten indiende djj de b.u. Zo ver ging Van D. in zijn wel haast waanzinnig fatanisme, dat hij in de gang van zjjn woning, binnens huis dus, een bord ophing met het opschrift „Voor joden verboden". Op school verscheen hij meermalen ir uniform en met een revolver gewa. pend. Was het wonder, dat zyn leer lingen en bloc weigelden, opstellen te maken over Arbeidsdienst en Winterhulp en dat een van hen eens een tekening maakte van het ver woeste Rotterdam, waaruit de beel tenis van Van Dalen oprees? Mr. A'an Vollenhoven, de president van het Byz. Gerechtshof, las tijdens de zitting brieven voor, die Van Dalen eens aan een van zijn „kame raden" schreef. De Duitsers heten daarin een „argeloos Germaans volk", Göbbels een „wonder- en prachtmens" en Hitier „een scherp zinnig geestes-heros". De beschul digde, die nog een zwart overhemd en onder zijn lange pantalon de Duit se legerlaarzen draagt, debatteert lange tijd met dè president en houdt breedvoerige beschouwingen om zijn houding goed te praten. Hy ziet nu wel in, zegt hij, dat hy verkeerd heeft gehandeld, maar hy deed het met goede bedoelingen. Mr. Donker, de advocaat-fiscaal, houdt echter requisitoir in felle be woordingen. Hij zegt, dat Van Dalen en zijn zoon een. ware terreur uit oefenden en dat Van Dalen de sfeer op het lyceum verpestte, zich gedekt wetende door de Duitse bajonetten. Hoewel hy er sterk aan twyfelt of beschuldigde wel geestelijk normaal te noemen is, eist nu\ Donker tegen hem een zeer zware straf, omdat A an D^Jen niet voor reclassering vatbaar zal blijken: twaalf jaar met aftrek. In de zaak tegen Louis Antoine du Bosc, 1 jaar, vroeger gemeente-amo- tenaar te Rotterdam, zijn de feiten ernstiger. Deze man werd in Sep tember 1940 lid van de N.S.B, en la ter hulplandwachter, in welke hoe danigheid hij verschillende landgeno ten aan vrijheidsberoving bloot stel de. Op de 30ste Januari 1944 betrap te hy in de kelder van het Raadhuis, een communistisch illegaal werker, de gemeente-administrateur Van Schelven. Deze verstrekte stamkaar ten aan onderduikers. Du Bosc lever de hem over aan de vertrouwensman van burgemeester Muller, Herbsch- 3eb. Het gevolg was. dat Van Schelven werd weggevoerd en later in gevangenschap om het leven kwam. Hoewel de gevolgen van Du Bosc's handelingen ernstiger waren dan die van de beschuldigde Van Dal Pu uit de vorige zaak, acht mr, Donker zjjn houding en mentaliteit minder ongunstig. Du Bosc zal voor reclassering vatbaar zijn, zo meent hy. Eis: acht jaar met aftrek. Uit spraak in beide zaken over veertien dagen. Het Zwitserse elftal Zwitserland: doel: Corrodi (Lu gano); achter: Gyger en Steffen (belden Cantonal); Midden. Belli (Servette), Eggimann (Lausanne) en Courtat (Grenchen); voor: Bic kei (Grasshoppers). Flink (Y S): Amado (Grasshoppers). Maillard hol brengt. (Lausanne) en Fatton (Servette). Als ze hem even plotseling van de De professoren en meisje" (Barobara Stanwijck) Al wordt er dan soms wel een beetje erg gesold met de acht zeer welifremde professoren, (de Ameri kanen leggen het er mi eenmaal in de regel nogal dik op) „Acht pro fessoren en een meisje" is een aller aardigste amusementsfilm van de goede soort. Bij de professoren, die al ne> jaar als moniken in een muf trek aan een encyclopedie werkt komt op een kwade dag een canail- leus zangeresje uit een nachtclub binnenvallen. De taalprofessor heeft haar opgeduikeld op zijn speurtoch ten naar volksuitdrukkingen en van dit kind uit de onderwereld kan hij op dit gebied nog wel wat leren. Kostelijk is het zoals Barbara Stanwijck (het kroegzangeresje) met de boekenwurmen omspringt, maar de taalprofessor is niemand minder dan Gary Cooper, in tegenstelling tot de oude molloten een aantrekke lijk man. Tot de komst van het meisje heeft hij uisluitend met on derwerpen en gezegden geleefd, maar nu wordt hij al spoedig lijdend voorwerp, want het duurt niet lang of hij wordt als een gewoon mens verliefd op de verleidelijke gast. Dank zij de relatie die het meisje met bevriende gangsters heeft, ge beuren er tal van schokkende en amusante dingen vóór en aleer de professor haar de zijne kan noemen. Regisseur Howard Hawks vertelt er op charmante wijze van. De film heeft vaart en een pittige dialoog en Cary Cooper zowel als Barbara Stanwijck ziet men met genoegen in deze rollen, die hun zo voortreffelijk liggen. De zoon van Monte Christo is maar een zoontje, en zeker niet het meest geslaagde exemplaar van de roemruchte vader. Louis Hayward nanteert ook de degen, maar de rid der zonder vrees of blaam is hij niet geworden. Romantiek legt het af te gen een overdaad aan onwaarschijn lijkheden. Het product heeft in ieder geval de verdienste, dat het eerlijk uitkomt voor zijn operette-kitsch. maar met film heeft dit alles weinig te maken. Welk een meesterlijk karakterspe ler de wereld van de film. en van het toneel in de Franse acteur Harry Baur verloren heeft, (zoals bekend, overleed hij tijdens de oorlog), be wijst nog eens zijn laatste film „Pre sident Houdecoeur", die thans in Prinses draait. Harry Baur speelt hierin de rol van een procureur-fiscaal in een Franse provinciestad, 'n Man van ge wicht, een man vooral van principes, die van zijn huis een rechtszaal maakt. Zijn instincten onderdrukt hij ter wil Ie van de rede. het koele verstand, waarvan zelfs zijn zoon de dupe wordt. Maar die schijnbaar onneembare vesting, wordt in een oogwenk murw geschoten door een vrouw, 'n char mante Engelse, die hem het hoofd op dwaasheid van zijn gevoelens over tuigt (heel goed speelt Betty Stock- feld deze rol), heeft zij' tenslotte daarmee toch bereikt, dat president Houdecoeur. een menselijker mens geworden is, die zijn verstoten zoon. mitsgaders Parijs' vrouwtje aan zijn ontdooide hart drukt. Dg dialoog in deze film behoort tot 'r beste, dié wij sinds lange lijd van )et witte doek hoorden. Regisseur Morlot, die wel bijzonder gelukkig was in de keuze van zijn spelers, heeft met deze niet meer splinter nieuwe film bewezen, dat de Fran se filmkunst nog wel degelijk mee telt in de wereld. In spionnagefilms plegen obscure lieden kwistig revolvers af te vuren, droom-schone Mata Hari's haar sluw spel te spelen met ogenschijnlijk kin derlijk naïeve mannenharten, en contra-spionnen plichtsgetrouw te zijn tot in het roekeloze toe. De laatsten blijken toch nog iets sluwer dan de Mata Hari's, iets schotvaster dan hun belagers, en alles komt op de gebruikelijke pootjes terecht. Het geheimzinnige verhaal van Mr. Syl vain maakt op deze traditie geen inbreuk en de goe-gemeente blijft Jekker-lang in het onzekere. En daar is het bij een thriller toch om te doen? Alle manspersonen die er prat op gaan dat ze zo'n „sjans" hebben moeten maar eens de film. „Mexiea na" gaan zien; zullen, ze eens wat an ders beleven, zullen zij zich heel kleine jongens gevoelen, vergeleken bij die populaire Pepe, een zanger die zó mooi zingt da£ de meisjes en vrouwen achter prikkeldraad gezet moeten worden, vanwege dat ze 'm anders aanvliegen van enthousiasme. Als ze hem één keer tóch te gra zen krijgen en de man met de flu welen stem er niet zonder kleer scheuren afkomt, bij zijn bewonde raarsters. besluit hij ten einde raad een schijnhuwelijk aan te gaan om zich de meisjes van het lijf te hou den. Kop er af als dat geen echte echtvereniging wordt, zult u zeggen. Goed geraden, maar erg vlot gaat dat niet, 't jonge wat een lawaai gaat daar aan vooraf, maar daar is het ook een showfilm voor. Constance Moore en Tito Guizar spelen de hoofdrollen. (Ingezonden mededeling) VIDOELUWOMü. Er is toch verschil tussen een filrn an een roman. Het verhaal van die vier moderne Pimpernels van Edgar Wallace, dat met een handig trucje op Hitier toepasselijk werd gemaakt, heeft ons eens de treinreis naar Leeu warden bekort. Als film blijft er wei- noe van tie spanning over. Voor de variatie hebben de Engelsen nu eens een vrouwelijke reporter ten tonele gevoerd. De mensen moeten toch we! een eigenaardig idee krijgen van ons vak. In Parijs is de Internationale Dam- bond opgericht. De Voorzitter van de Nederlandse Dambond, de heer Wil- lems uit Breda, werd als voorzitter gekozen, terwijl de secretaris van de Franse dambond tevens het secreta riaat van de internationale dambond zal waarnemen. jFEU/L L TON 10). HOOFDSTUK VII Plannen. en mijzelf als w ij en beschouwde ons tweeën als toch wel de manier om hem te pakken te krij- wapenbroeders in de strijd tegen de boze Zwen- gen. Hierover was graaf Paul het met mij eens. dasky) hoe zouden we te werk moeten gaan Niet met de rest van mijn plan." om Zwendasky ervan te overtuigen dat wij het „Kidnappen! Auto stelen! Da's mij te gevaarlijk geheim van het dubbel-afstand-mengsel bezaten? hoor. Het is geen Wild AVest, Jonska; we krijgen De meest fantastische plannen kwamen in mijn zijn auto wel op een andere manier. Hij zal hem JOHh vaa/ Sata-// EAjafT&t- l31"?**1 op en zoals 111011 dat in een slapeloze nacht ons lenen. En zelfs zonder dat wij er om vragen. hebben kan. leken die plannen werkelijk wel uit- Hij zal ons zijn auto opdringen! zó moet het voerbaar ook. Maar tenslotte viel ik toch in slaap. gaan". By het ontwaken herinnerde ik mij al mijn plan- Maar dat geheime reservoir met benzine was nen tot in de kleinste bijzonderheden. Toch man- dat dan wei goed? Was dat ook zïjn idee'.' keerde er iets aan. Ze waren verbleekt als de „Neen, niet precies. Het moet eenvoudiger -rir ir„r, „w ti,«„ sterren. Mijn hele gesprek met graaf Paul de gaan. Zo ongeveer als een van dié trucs, die een r^,,^jrW Hnnr ^opgeloste vorige avond; het leek alles nu onwerkelijk en goochelaar voor je neus doet. Zo eenvoudig dat Ho hoofd. Ik probeer- toen ik beneden kwam om opliet terras met mijn niemand het ziet. Mozo!" Hij gooide wat geld op 5 deze war- „compagnon" koffie te drinken, verwachtte ik tafel en we stonden op. „Kom compagnon, nu Ii?ct een bl->na dat hij zoiets zou zeggen als: ..Nu, dat was een kleine morgenwandeling. Ik zal je onderweg Lil p' ^ie ev onSeveer een leuke grap, gisteravond. AVat liep je er in. nog wat meer vertellen", ais voigt uitzag. Het idee!" Het waa bijna I2'uur toen we terug kwamen. ~?laar -Lat" *s,„us een °Phenter. Maar graaf Paul's aanwezigheid was als de Graaf Paul had lang een muurschildering van hsï «oi j- nacht zelf. Dingen, fantastische dingen werden een onbekende artist bekeken; zij versierde de Hy is een uitvinder, die mets heeft uitgevon- weer mogelijk, ja bijna vanzelfsprekend! En zat wand van een pulqueia: kroeg, café of hos je t üe2:. !k hier niet te genieten van de heerlijke koffie noemen wil. Het stelde de levensloop van de be- Zijn „uitvinding gaat hy aan Zwendasky ver- op het terras van El Imperio ik. dié een paar roemde en beruchte vrijheidsheld^ Zapata voor. Kopen, dagen geleden nog bananen sjouwde? Je kon er Ook kwam er een man met een guitaar, die voor Die uitvinding bestaat met. niet aan ontkomen: met graaf Paul was alles een paar centimes een reusachtige ballade voor- Dus wordt Zwendasky bedrogen. mogelijk. Opeens, zonder dat hij ook maar iets droeg. Ik verstond er de helft niet van. maar Maar de arme heden van Acapulco (zoals had gezegd of gedaan om mij deze overtuiging te hoorde wel veel over Zapata, de held en de Spar- Pedro) zouden graaf Paul op hun kmeen danken geven, wist ik het: het kan. taan. de bandiet en Heilige, de Verschrikkelijke als ze wisten dat hij, met Zwendasky s duiten, de Toen graaf Paul zijn ..La Voz" neerlegde en mij cn de Zachtmoedige als een Lam; de Bloedbe- riolenng weer in orde zou maken. vragend aankeek, was ik cr weer helemaal in. Ik vlekte Tyran cn de Geliefde Beweende Marte- En aan: Zwendasky is een schurk en verdient had een pracht idee; we moesten de chauffeur laar.... Dit alles was Emilio Zapata. «t °m ook eens bedrogen te worden! van Zwendasky's auto (want hij zou met een Graaf Paul zag wel dat ik er van in de war Maar toch: als het een ander was dan graaf auto komen) kidnappen. Als we dan de auto in was. "aul, zou ik er mets mee te maken willen hebben, ons bezit_ hadden, zouden we er iets aan maken, ..Je bent in Mexico, Jonska", zei hij. „En Za- Conclusie: Omdat het graaf Paul is, kan hy op een geheime installatie, zodat er, als ik bijvoor- pata was een Mexicaan". Dat was de enige uit- my rekenen. (En ik vind het zelfs een reuze idee!) beeld op een knop drukte, een paar liter benzine leg die hij mij gaf. Teen ik de dingen op deze manier een beetje van een verborgen tank in het reservoir zou lo- Toen we naar het hotel terugkeerden, stond er voor mezelf geregeld had, zou ik eigenlijk rustig pen. Dan zonden we Zwendaskv wel met zijn een grote roomkleurige 8-cylinder Mercury voor kunnen gaan slapen,-maar daar kwam niets van. eigen auto kupnen verbazen het leek mij nog- het hotel. want nu volgde het tweede bedrijf: hoe zouden al gemakkelijkalleen de bijzondorheden „De fret is gearriveerd", zei graaf Paul droog- ^'endasky het nictbcstaande geheim verko- die moesten we natuurlijk nog oplossen. Maar zo'n jes. pen. Hoe zouden, wij (ik dacht nu aan graaf Paul proefrit met Zwendasky's eigen auto, dat leek me (Wordt vervolgd). Mr. Van Vollenhoven, president van het Bijzonder Gerechtshof te Rotterdam, heeft Vrijdagmiddag uit spraak gedaan in de zaken tegen de volgende 'personen, die zich m oor logstijd opzettelijk in Duitse krijgs dienst hadden begeven: Rudolf Willem van Hoey Smit, vijf jaar met aftrek; Gerardus Joh. Jac. Mulder, 2'/j jaar met aftrek; Johan Coen Gerritsen, vier jaar met aftrek; Marinus Bruggeman. vier jaar met aftrek: Jan KachelJand, vijf jaar met aftrek; Gerrit van Til, 3«,2 jaar met aftrek. In het prachtig gelegen jeugd centrum ..De Heuvel" in het Park, het hoofdkwartier van de Protes tantse jeugdbeweging in Groot- Rotterdam, zetelt ook Huib van de Bergh, secretaris van de Federa tie van Rotterdamse C.J.M.V. Deze Federatie bestaat op 27 Septem ber 20 jaar de meeste aangeslo ten verenigingen zijn veel ouder en omdat de C.J.M.V. als oudste jeugdorganisatie in ons land een bijzondere plaats inneemt, hebben wij Huib in zijn „Heuvel" eens opgezocht. Ons werk is geen voorwerp van reclamestunts, zegt hjj. Het is een werk van man tot man. Toch staan de deuren van onze^ clubs open voor iedere jongen, voor iedere jongeman. Daarom is de komende week onze „lustrumweek": een défilé door de stad, een receptie, een herdenkings dienst in de Nieuwe Kerk aan de 'e-Gravendijkwal en enkele ontspan ningsavonden voor de jeugd in Odeon. 'Iets over de bedoeling van ons werk? De C.J.M.V. (Christelijke Jon- gemannenvereniging heeft een brede taak, gesymboliseerd in de be kende rode driehoek, waar doorheen een zwarte balk met de initialen, welk insigne in meer dan 70 landen van de wereld gezien wordt. U hebt gehoord van het prachtig werk van de Y.M.C.A. tijdens de oorlog, van da wereldconferentie te Oslo, die mede op initiatief van de C.J.M.V. werd georganiseerd. De drie zijden van de driehoek symboliseren de geestelijke, verstandelijke en licha melijke ontwikkeling: de hoogste be langen van de jeugd van ons volk. In 1940 werden we ernstig ge troffen: twee afdelingen verloren hun kapitale gebouwen, het Centraal Bureau van de Federatie op de Leu- vehaven werd eveneens verwoest, U ziet, we hebben weer een goed ge outilleerd bureau. Per week worden meer dan 120 bijeenkomsten gehou den in. alle delen van de stad. Bet centrum van het protestants' christelijke jeugdwerk te Rotterdam: „De Beuvel" in het Park aan de Westzeedijk 'n Beste Ongetwijfeld is het een hard ge zicht en moet het een pijnlijk gevoel geven de duemca aan wie ge uw hart warmt, uw zogezegd eigen grietje bn een wild'vreemde vent achter op de motor te zien zitten en haar onder luid geknetter en geknal dwmgend te zien meevoeren, van u af. steeds verder van u af. En dat op een zomeravond, die ge u voorgesteld had met de schat te passeren in te der kozen cn in de vervoering die die bezigheid, naar wy ons menen te herinneren, mee moet brengen. Hendrik had met W'iUemientje al heel wat uitgestaan. Na veel zani ken zijnerzijds had het deerntje clan eindelijk wol toegestemd met hem te verkeren, maar zij zag er seen been in nu en dan ook eens met de ver keerde te verkeren, ai was het dan maar voor een avondje, op een van die vele avonden b.v. dar de ernstige Henk zat te blokken voor een diplo ma. want hij wilde hogerop, opdat Willemientje het goed zou hebben later. Ja. zo was die Henk en zo zie je dat ook de beste wel eens met de politierechter te maken kan krijgen, als er maar lang genoeg in zijn hart gepriemd wordt cn aan zyn zenu wen gerukt, want het was niet de eerste keer dat hij van AVillcmicntje bittere pillen kreeg te slikken. Het meisje had er echter bijzonder slag van de nare smaak met een zoentje en een lief smoesje te verzoeten en telkens bezwoer zij Henkie weer dat het nu de laatste maal geweest was van het slippen. 'Als alle goede dom me mannen geloofde Henk in dit ge kir en ving dan opnieuw aan tc stra len en tc hopen en te vertrouwen. Maar op die avond dat hij haar toevallig achter op die motor ge waar werd barstte de bom. Nadat hij haar vereprde beentjes, nu ter weerszijde van de duo brutaal tentoongesteld, pijlsnel had zien ver- vJiedcn, maakte een grote opwinding zich van hem meester en rust noch duur hebbend, doorkruiste hij de stad in alle richtingen. Laat in de avond wat rustend op een terrasje, ontmoette hij een ken nis. die hem iets in het oor fluister de. Toen begon opeens de maan te draaien en een beetje duizelig, met een vreemd geknepen gevoel in zijn borst, spoedde Hendrik zich naar die dancing. Binnenkomend zag hij de paren aan bet foxtrotten. Dicht te gen dc motorkerel aan huppelde ver heugd zijn WiJlcmientje, innig en te gelijk olijk kijkend naar de vent. Hendrik wist niet precies meer hoe het eigenlijk gegaan was, maar ge tuigen hadden duidelijk gezien dat hij het was, die de opdoffers op ogen en kinnebak van de motordui- vel plaatste. Een van hen had zelfs twee tanden helder tikkend op bet parket horen vallen. Nou, Henk kwam er bij de rechter nogal goed af met die kleine boete, Toch voortaan je handen thuis houden, sprak de rechter, en je meis je ook maar zoveel mogelijk. Ja. edelachtbare, zuchtte Henk, maar och, ze is zo levenslustig. Ja dat zei die, die jongen, die goeie beste Henk.... Het driedaags internationaal ^con gres van het amateurtoneel, bijeen gekomen tot oprichting van een in ternationale amateurtoneel federa tie, heeft Vrijdagmiddag in de trouwzaal van het Rotterdamse raadhuis z\jn eerste bijeenkomst gehouden. Da vertegenwoordiger van de mi nister van O. K. en AV., de wnd. secr. gen, de heer G. Pippei, sprak de ope ningsrede uit. Mr. P. Cleveringa, de voorzitter van de N.A.T.U. bedankte spreker en uitte zyn vreugde over het mede leven van de regering met het ama teurtoneel. Voorts verwelkomde hy achtereen volgens de kabinetchef van de com missaris van de Koningin, de bur gemeester, die met weth. v .d. Vlerk aanwezig was, de consulaire verte genwoordigers, de heer 't Hart van de Kunststichting, de vertegenwoor diger van het Prins Bernhardfonds, mr. Maurice Kurtz, chef van de afd. theater van de sectie Letteren en Kunst der TJ.N.E.S.C.O,, en tenslotte de delegaties van België, Denemar ken, Engeland, Frankrijk, Neder land, Tsjeeho-Slowakye en Zweden en de waarnemers uit Oostenrijk en van de British Council. Daar dit congres het resultaat is van besprekingen, die het vorig jaar gehouden zyn tussen figuren van het Ned. Amateurtoneel en de British Drama League, verzocht mr. Cleve ringa de vergadering haar goedkeu ring te hechten aan zyn voorstel mr. Geoffrey Whitworch, de leider van de Engelse delegatie tot voorzitter van deze conferentie te benoemen. By acclamatie werd dit voorstel aan genomen, mr. Whit worth nam de ha mer over van z'n Nederlandse voor ganger en zei, dat hij vereerd was met dit aanbod, dat zijn taak moei lijk was, minder zwaar echter dan de leiding van een U.N.O.-vergadering. Hij verzocht de Oostenrijkse waar nemer Sfoeekel als eerste yice-pre- sident te willen fungeren, deze .acht* te zich echter niet bevoejfd of be kwaam, evenals de Franse vertegen woordiger, die de Tsjech Josef Hu- decek voorstelde. Deze accepteerde tenslotte en de Deense afgevaardig de Just Thorning werd tweede vice- president. Mr. Whithworth sprak nog over het amateurtoneel en de al om sterk gevoelde behoefte om een internationaal contact te leggen. In de Burgerzaal is het gezelschap toe gesproken door mr. Oud. Mr. Cleve ringa beantwoordde zijn welkomst woord. Men gebruikte hierna de thee en enige versterkingen, vervolgens zette men zich aan dc benoeming van een vijftal sub-com missies, die de vorming van de federatie zullen voorbereiden. MAANDAG 22 SEPTEMBER, IFr7 men reeds vroegtijdig bloeiende Hyaciuthen in de kamer hebben, dan kiest men daarvoor bij voorkeur vroege soorten. Hiervan verdienen de volgende vroeg bloeiende aanbe- veling: Pink Pearl (rose), Vin noccn- cc ivitJan Bos (karmijnroodBis ma rek (blauw), Yellow Hammer (geel). Er zijn ook nog wel verschil lende andere geschikte soorten. De bollen hunnen thans op d? bekende glazen worden gezet. Nadat deze eerst zijn gereinigd* worden ze met znircr -water gevuld. Tussen de on derkant vati de bol en het water wordt een afstand van 7 a IV* milli meter gelatenVervolgens wordl het glas in een koele, vorst vrije, droge donkere ruimte gezet. Voor zo'cr nodig wordt het water nu en dan eens bijgevuld. Pas als de 'bloem knop naar buiten is gekomen, mag het glas in het licht worden gezet, S. L-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5