Met Hr. Ms. Karel Doorman naar de Noordzee óp oefentocht Verzamelgebouwen in de Verenigde Staten Per atoomraket in SVè uur naar de maan Austers vlogen af en aan; de hélicoptère op bezoek Pianorecital in de Koninginnekerk Staking in Finland uitgesteld Rotterdamse notaris gearresteerd Per 1 October weer luxe-telegrammen Wij kunnen er veel van leren Rotterdams architect wordt hoogleeraar Geldmagnaten namen initiatief Het graf van de onbekende soldaat" Bonnenlijst CALVÉ'S mosterdsaus fiatiïiuechtec De wereld van morgen feu/L l e rd/v'~ Maar... starten met 11 k.m. p. sec. Donderdag 25 September 1947 3 BAKBOORDZIJ, un het eind van het 158 meter langer vifegdek, staat de „batsman", zo genoemd naar de „"bats", op plng-pong- plakjes gelijkende helgele signaalborden, waarmee btf aanwijzingen geeft. Langzaam en statig, met door neergelaten remklappen sterk vertraagde vaart, komt het Auster-vllegtuig uit de lucht zakken. Om netjes met drie pootjes op het dek neer te komen .laat de piloot zijn toestel wat achterover gaan, ziet dan geen dek meer, maar houdt daarom cfc bewegingen van de „batsman" scherp in het oog. Een beetje naar links wat hoger zakken maar! Met een paar luch tige schokjes raken de wielen het dekoppervlak, een uiterst korte uitloop volgt en de Auster, veilig geland, wordt door vele rappe handen naar voren gedirigeerd achter het vangnet om plaats te maken voor bet tweede vliegtuig, dat landen gaat. Deze ..batsman" is een belang rijke figuur aan boord van het hulpvliegkapipschip „Karei Door man", Het starten, dat gebeurt met een zuiver tegen de wind in op vol le kracht varend schip, levert niet zoveel moeilijkheden op als het landen, 'binnenloodsen eigenlijk, waar. naast de routine van de pi loot. de bekwaamheid en het ver mogen snel kunnen overzien en re ageren een belangrijke, zo niet de voornaamste rol spelen. Zo'n vliegkampschip is een vlieg veld in optima forma. Precies als de vlieghaven te land is het uitge rust met de modernste technische hulpmiddelen, is het een omvangrijk en ingewikkeld bedrijf, welks snel en soepel funtionneren afhangt van niet minder dan 500 mensen, de to tale bemanning van het schip. In de kortst mogelijke tijd moeten bij voorbeeld twee dozijn vliegtuigen uit de enorme hangar onder het vliegdek via de lift en het vliegdek, in de lucht worden gebracht, die, na het volbrengen van hun op dracht, weer even snel in de hangar moeten kunnen terugkeren. Dit kan slechts geschieden, door een_ per fecte samenwerking van alle in ac tie komende groepen, waarbij ieder lid van de bemanning nauwkeurig •weet, wat hem te doen staat. Dit „teamwork" kan alleen door lang durig oefenen en een. elkaar Ieren verstaan worden bereikt. Daartoe heeft de Koninklijke Marine de „Karei Doorman". ex-„Nairana", van de" Britsche Marine in bruik leen gekregen, waarmee thans Ne derlands marinepersoneel voor een nieuwe -tak van de *warine-dienst, het vliegkampscliïp, wordt opge leid. De ervaring, gedurende de oor log opgedaan met de MAC-sChepen „Gadila" en „Macoma", komt hier bij goed van pas. In het komend voorjaar zal de „Karei Doorman" worden geruild tegen de ..Venerable", die door zijn grotere snelheid en langer vliegdek beter geschikt is voor de snelle „Firefly's" van de Marine Lucht vaartdienst. Demonstraties De Koninklijke Marine heeft voor de ongeveer 1ÖO genodigden, die zich Woensdagmorgen op Hs. Ms. „Karei Dodrman" hadden inge scheept en door schout-bij-nacht J. C; Willinge werden verwelkomd, een buitengewoon interessant pro gramma afgewerkt, dat zo ongeveer alles te zien gaf, wat op een vlieg kampschip gebeuren kan, de onge- lukken uitgezonderd gelukkig. De reis begon met iets, dat niet op het programma stond, namelijk een gezamenlijke uittocht met de Amerikaanse oorlogsschepen „Fres no" en „Bordeion", die terzelfder tijd naar zee vertrokken. Op de Noordzee voerden twee Austervliegtuigen talrijke deklari- dmgen uit. deden zes in formatie vliegende Firefly's een daverende duikaanval op de „Karei Doorman" Het spel van de pianist Theo van der Pas is met alleen in technisch opzicht uitermate geacheveerd, doch bezit te vens een verlynmg in de klankpro- duetie, die Hem In staat stelt elke dy namische schakering een maximum aan bezieling te geven en zelfs werken die compositair beschouwd onevenwichtig heden verraden, toch nog tot een boeiend moment te maken. Dit was bu voorbeeld het geval in de 1 na de pauze gespeelde wei-ken als Oude Kastelen, klankbeelden die meer ge maniëreerd dan geïnspireerd lijken, van B. v. d Sigtenhorst Meyer, en de Etu de in Bes gr. t. van Hans franco Men- des, «en werkje.» dat zeker niet zonder talent geschreven is, doch anderzijds te weinig oorspronkelijks bevat om het als een aanwinst voor de planolitera- tuur, die toch al overladen met salon- muztek is, te beschouwen. Dan kon de Sonatine nr. 3 van Léon Orthel. hoe wel met tot de sterkste werken be horende van deze componist, beter voldoen. En dit geldt vooral de boek delen die door hun esprit en kern achtige vondsten de aandacht gespan nen weten te houden. De Etude'van Szymanowsky kon qua compositie maar matig voldoen na de verukkehjk klinkende (en eveneens meesterlijk gespeelde!)». Etudes van Debussy, die wel het hoogtepunt in dit deel van het" programma waren. Voor de pauze kreeg men. na Baehe Italiaans- Conceit toch wei iets te veel van het goede in de vorm van de So nate in f kl. t. op. 5 van Brahms, een werk. dat door zijn breedsprakigheid voor onze tijd veel van zijn muzikale waarde schijnt te hebben verloren, ook al stond de interpretatie ervan op een hoog peil. - Een goed bezette Koninginnekerk heeft aan het slot de pianist hartelijk toegejuicht, zodat er nog een. toegift VOlSde' HERMAN VAN BORN en liet de „Jacob van Heemskerek" die met een gangetje van 22 mijl voorbijschoot, haar kanons bulde ren. Als bijzondere attractie kwam- Nederlands nieuwste aanwinst van de luchtvloot, het hef schroef vlieg tuig. van Ypenburg vandaan wieken om eerst enkele malen op het vlieg dek te landen en daarna een post zak af te geven aan boord van de ..onderzeebootjager Queen Wilhel-- mina". die als „rescue"-schip de gehele dag achter de „Karei Door man" bleef aan varen. Met een 'filmvertoning en een le zing van de hoofdofficier B. IV. Vinke. werden .technische proble men belicht, terwijl een brandblus- oefening ons leerde, hoe uitste kend de hoogst beiangrijke brand beveiliging viiegtuigbenzine! aan boord van een vliegkampschip is georganiseerd. Op een rondgang door het schip tenslotte, liet onze gids, luitenant ter zee eerste klasse H. A. Corsten, ons vele interessante zaken zien enniet zien. Dit laatste vanwege bepaalde technische geheimpjes, waarover nu eenmaal geen recht geaard marineman kikt! Meer Ned. wielrenners in wereldkampioenschappen Vooral Frankrijk heeft er reeds verscheidens malen op gewezen, dat sterke wielernaties eigenlijk meer vertegenwoordigers moeten hebben in de wedstrijden om de we reldtitels dan de kleine, onbeteke nende naties. Dit voorstel is nu in principe door de U.C.I." aangenomen en reeds volgend Jaar zullen Franfi^ rijk, Belgis, Italië «n Nederland meer renners kunnen inschreven voor de wegwedstrijd «n de strijd om. de stayeretitel. Sclmieling bokst Zondag De 42 j. Max SchmeHng zal Zondag te Frankfort a. d. Main zijn come-hack vieren door uit te komen tegen de 26 j. Werner Vollmer die enige tijd geleden prof is geworden. De wedstrijd in Frankfort staat onder auspiciën van de ontspan ningsafdeling van'het Amerikaan se leger, zo meldt U.P. Eén zeer sportief spelend elftal van de Sing tao Sporticlub uit Hongkong leed Woensdagavond voor 18.000 toeschouwers -in het Olympisch stadion een geflatteerde '-l^nederiaag, tegen Blauw Wit. Zeeloodsen hebben het niet erg begrepen op v/iegfcampjche- pen. Eén van hen heeft eens ge zegd: die „Karei Doorman" is geen schip! De roerganger staat ergens beneden in pen afgesloten hok, de machinekamer-ielegra- fen dito, de brug is een meter breed en het vliegdek is zo groot, dat je het water niet kan zien. Ga maar eens met zo iets erop uit! Dat het voor de loods minder prettig varen is op die manier valt te begrijpen. Maar een dagje met H. Ms. „Karei Doorman" oefenvaren op de Noordzee, zoafs Uw verslagge ver Woensdag op uitnodiging van de minister van Marine mochf doen, een hele dig lang onder.de hoede staan van com mandant kapitein ter zee Ade Booy en zijn staf, verwend wor den met voortreffelijke marine- snert en pannekoek, dat doet je ondervinden, dat de Karei Doorman" wel degelijk een schip is, een goed en gastvrij schip van de Koninklijke Marine Hierover verder in nevenstaand ariifcel. De algemene'staking in Finland,'die voor gisteren was aangekondigd is 48 uur' uitgesteld, nadat de regering in een ultimatum -gedreigd had met on middellijke aftreding, wanneer de sta king zou doorgaan. De vakbonden hebben zich thans bereid verklaard met de regering te onderhandelen op basis van een loonsverhoging van 10%, terwij! oorspronkelijk een verho ging van 25 a 30% was geeist. Er heerste gisteren in dé Finse hoofdstad Helsinki een gespannen atmosfeer. Bij haar onderzoek naar belasting ontduiking heeft de fiscale reehey- che te Rotterdam dezer dagen vast gesteld dat notaris J. L. Sch. hier ter stede ten voordele van zijn cliën ten en met het doel belasting te ontduiken, valsheid in geschrifte heelt gepleegd. Op last van 4e rech tercommissaris zijn de heer Scb- ais- mede vier van zijn medeplichtigen in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is nog in volle gang. De directeur-generaal der PTT maakt bekend, dat met ingang van 1 October in h®t binnenlandse ver keer wederom telegrammen op een luxe-formulier kunnen worden af geleverd. Het hiervoor verschuldig de recht bedraagt 40 cent per tele gram. Gistermorgen kwamen twee bo ten', die ter .vangst van verse zeevis waren uitgevaren, ledig te'IJmuiden aan. Zij bleken hun vangst ia En geland te hebben gemaakt. Een Auster-vliegtuig landi aan dek van de Karei Doorman1', het vlieg kampschip waarmee de Koninklijke Marine Woensdag op de Noordzee voor ialrijke genodigden een demonstratie hield. Volgens Nederlandse begrippen is bet grossiers-centrum, dat eerlang fcaan de Stationsboulcvard in Rotterdam zal verrijzen, een gebouw.van gigantische afmetingen. Maar de heren F. Pot Jr., G. J. Thurmer en H. A. Maaskant (architect van bet gebouw), die in opdracht van de Stichting Groothandelsgebouwen te Rotterdam, een vierweekse studiereis idoor de VerenigdeStaten hebben gemaakt, zyn fan daar teruggekomen, sterk onder de indruk van wat in Amerika reeds bestaat op het gebied van reusachtige verzamelgebouwen, waarbij vergeleken ons grossiersgebouw nogrinaar heel bescheiden van opzet is. VRUDAO 26 SEPTEMBER. - Einde September of begin October morden de Azalea's, die in de zomer buiten in de tuin hebben gestaan weer naar binnen gebracht. Indien deze planten tijdens de zomermaan den bloemknoppen hebben gevormd kunnen ze in de komende winter In de kamer gaan bloeien. Men zet ze voorlopig in een koele kamer. Pas als na verloop van tijd de knoppen gaan zwellen en kleuren, mogen ze in een warme kamer geplaatst wor den. Indien ze reeds van het begin af in de warmte staan kan de bloei mislukken. De Cyclamens, Primula's en Adronskélken, die in de zomer buiten stonden gaan thans ook naar binnen. Deze vragen alle een plek tn het volle licht, doch moeten ook niet te warm staan. Zeer binnenkort is de benoeming te verwachten van de Rotterdamse architect Ir. J. H. van den Broek tot buitengewoon hdogleraar voor ar chitectuur aan de Technische Hoge school te Delft. Ir. J. H- van den Broek is in 1898 te Rotterdam geboren en was in '24 afgestudeerd als bouwkundig inge nieur. In '27 vestigde hij zich als architect te Rotterdam; tien jaar la ter assiciëerde hij zich met Ir. J. A. Brinkman. Talrijke projecten op het gebied van woningbouw, fabrieks- en han delsgebouwen heeft Ir. van den Broek op zijn naam staan; voorts noemen wy het Diaconessenhuis te Rotterdam, het Nederlands paviljoen van de Parijse wereldtentoonstelling in 39 en het Van Ommerenhuis re Antwerpen. Thans worden de her- bouwplannen van de HoLland-Ame- rskalijn, Thomson's Havenbedrijf en de Gemeentelijke Vervoer- en Mo tor dienst onder zijn leiding uitge voerd^ Hij is ook de ontwerper van het Centre Maritime en van de Schouwburg Zuid. Vele commissies tellen Ir. van den Broek onder haar leden, zoals Asro. Commissie voor ministeriële we- mngvoorschriften, Bouwcentrum, de Redactie van het tijdschrift „Bouw". Hu is voorzitter van de Afdeling Rotterdam van de Bond van Neder- bmdse Architecten en Ridder van het Legioen van Eer van Frankrijk. Ir. J. H. v, d. Broek Door de Nederlandse Spoorwe gen is bij de Electrotechnische In dustrie te Slikkerveer een order ge plaatst voor 200 motoren voor electrïsch materieel. Voorts zijn bij de Attercliffe fabrieken van de Metropolitan Vickers Company in Engeland honderd van dergelijke motoren besteld. Van hun ervaringen vertelden da heren Pot en Maaskant gisteravond het een en ander in het ïnEtituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Beide sprekers werden ingeleid door de voorzitter van de stichting „Groothan delsgebouw en", mr. K, P. van der Mandeie. De heer Pot gaf allereerst een uit eenzetting van de verzamelgebouwen van zakelijk standpunt. Hun ont staan hebben deze gebouwen in de V.S- voornamelijk te dariken aan het initiatief van grote geldmagnaten, die daarin hun geld belegden. Er bleek grote animo onder de Amerikaanse grossiers voor (gen der gelijke collectieve huisvesting. Deze is iq Amerika vrijwillig, in ons land daarentegen uit de nood geboren! Reeds in 1853 werd op Broadway in New York het eerste verzamel gebouw gesticht, dat thans nog aan zijn bestemming voldoet. De inrich ting en afmetingen zijn echter ouder wets en bescheiden vergeleken bij die van de reusachtige verzamelge bouwen als Rockefeller Centre en de showroom-centra in Chicago waar* zeer veel aandacht is besteed aan goed functionnerende expeditie- eh hulpdiensten (restaurants, clubs, demonstratie zal en e.d.). De heer Pot was van mening, dat de verzamelgebouwen in Amerika belangrijke economische voordelen hebben opgeleverd. De plannen voor het Rotterdamse grossierscentrum zullen stellig beïnvloed worden door de Amerikaanse voorbeelden mflar zij zullen niettemin aangepast wor den aan onze eigen smaak en be hoeften! Het „grootste" en „meeste" Architect Maaskant vatte zijn indrukken van Noord-Amerika FAmen in de conclusie, dat Amerika niet moderner is dan Europa; de technici daar nie*- knapper dan hier, maar dat alles er groter, massaler van afmetingen is, waaraan je ech ter spoedig gewend geraakt. Desondanks was hij vol lof voor de wyze waarop de Amerikanen hun s'erzamelgebouwen exploiteren. Deze hebben de fcendenz, steeds groter, collectiever en opener te worden. Met het laatste bedoelde hjj de toe passing van glas op een wyze zoals hier nog onbekend. In showroom-ver zamelgebouwen zag de heer Maas kant lange gangen met aan weers zijden geheel glazen wanden met glazen deuren, die toegang geven tot dikwjjls prachtige en luxueus ingerichte, showrooms. De sendee in deze gebouwen is tot een maximum opgevoerd. Alleen voor het schoonhouden van het Rockefeller-centre zijn 600 man in vaste dienst. t Voor alle service moeten de Ame rikanen echter heel wat dollars neer tellen. De huren zjjn hoog en ver tonen nog steeds een neiging tot stijgen. De bouwkosten daarentegen zyn in vergelijking tot voor de oorlog slechts 1,8 x zo hoog. In ons land zyn ze sindsdien verdrievoudigd! De betrekkelijk geringe stijging van de bouwkosten in Amerika valt des te meer op in verhouding tot de1 hoge arbeidslonen. Een metselaar b.v. verdient 120 dollar per week, waarbij opgemerkt, dat de koop kracht van de dollar groter is dan van de gulden! Maar ondanks, dat er goed verdient wordt zijn velen slecht behuisd, vooral in de grote steden zoals New York waar in één kamer vaak drie gezinnen moeten huizen. Of de Amerikanen daar ook trots op kunnen zijn?! Lantaarnplaatjes en een filmpje lichtte het gesprokene toe, Te mooi om waar te zijn Paul Raynal schreef zijn „oorlogs stuk" „Le Tombeau sous l'Arc de Triomphe1' ruim twintig jaar ge leden, maar dat was toch alweer een jaar of vyf na het einde van '1418. Hoe nuttig en nodig het is dat een auteur zich de tijd gunt tot afstand nemen van 4e gebeurtenissen, blijkt wel duidelijk als men dit Franse werk vergelijkt me't de heet van de Duitse capitulatie vervaardigde oor loge stukken, die niet veel meer dan gedramatiseerde reportages zyn. Want al doet „Het graf van de Onbekende Soldaat" in de heden daagse vertoning o.i, volkomen melo dramatisch aan, het stuk onder scheidt zich door zijn probleemstel, ling in ieder geval gunstig van het actueel-anecdotische der recente oor logsspelen. Raynal verbeeldt slechts drie per- Eonages: een vader, zyn aan het front strijdende zoon en diens ver loofde, Aude. De conflicten open baren zich tijdens het eerste verlof dat de-soldaat, na meer dan een jaar afwezigheid, thuis komt doorbren gen, een-verlof van 4 dagen, dat door een telegram tot enkelen uren wordt bekort. Geloofwaardig en zeer zeker nog zinvol voor deze tyd is het conflict vaderzoon. De zoon, dagelijks aan het front geconfronteerd met de dood, heeft het leven, ontdaan van alle bijkom stigheid, absoluut ervaren en moet dus wel in botsing komen met de thuis, in gezelschap van Aude, zyn a.s. schoondochter, gezellig en ge zapig voortlevende vader, (de eerste wereldoorlog kende nog ge»n „thuis front") die van de veranderde gees tesgesteldheid van de frontsoldaat niet de minste notie heeft. Maar aan de prohlemen der jonge lieden, strevend naar een sublimatie die bijkans niet van deze wereld is, vergaapt de burger anno 1947 zich met reden, en een soldaat die met verlof komt om te trouwen en dan urenlang min of meer verheven boe kentaal staat' tp spreken tegen zyn beminde, (die dan ten slotte zelf haar innig geliefde aanstaandp een kus moet aftroggelen), zal men van hier tot Canada niet dikwijls tegen komen. Paul Steenbergen (de soldaat) Theo Frenkel (de vader) en Caro van Eyck (het meisje Aude) waren dan ook vanzelfsprekend niet bij machte van de drie personages aan vaardbare mensen van vlees en bloed te maken. Zy werden daarm mede gehinderd door de styfvertaalde en veel te litteraire tekst. Voor het tijdvak van 28 Septem ber tot en met" 11 October geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen, van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (serie N) N 01 brood: 800 gram brood. N 01 boter: 125 gram boter. N 02 boter; 125 gram margarine of 100 gram vet N 03 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. N 01 vlees: 100 gram vlees. N 02 vlees: 400 gram vlees N 01 melk: 4 liter melk. N 03 melk: 6 liter melk. N 05 melk: 6*6 liter melk. N 01 diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstl. kaai N 03 reserve: 1600 gram brood. N 04 reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas N 06 reserve: 800 gram brood- BONKAARTEN KD. KE 711 (serie N) N 11 brood: 800 gram brood. N xx boter: 250 gram boter N 12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet N 11, N 12 vlees: 100 gram vlees. N 11 diversen: 100 gram kaas of 12-5 gram hars tlkaas. N 18, N 15 melk: 10 liter melk. N 13 reserve: 800 gram brood BONKAARTEN MA, MB, MC, MD ME, MF, MG, MH 711 fbljz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie N) N 21 brood: 800 gram brood N 21 boter: 250 gram boter N 22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet N 21 melk; 5 liter melk. N 21 vlees:'300 gram vlees N 22 vlees: 100 gram-vlees N 21 kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas N 21 eieren: 5 eieren. (Ingezonden Mededeling). t Bil KOUD VLEES I Calvé's monerdsaui bij roasr- beef, koud gehakt of worst ii in één woord een tractatic! Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht zó te ge bruiken droogt niet uit. 2 OVERAL VtRKftlJC8)UR SLECHTS F-P.3B PER flES Klein en Staal al uitgeschakeld In de internationale zwaargewicht- ontmoeting te Brussel om een tegen stander te vinden voor Bruce Wood cock moest de Nederlands kampioen Jan Klein in de zesde ronde opgeven tegen de Belg Robert Eugene. Harry Staal verloor van de Italiaan Enrico Bartola. Tc voordelig Een vrouw, huismoeder, met een inkomen van 160- per week (met enige werkende grote zoons kan dat) zou die het nodig hebben een. mantel te gappen? Nee, nietwaar. Dat pleitte dus niet voor moeder Clasina. Maar het grote verhaal dat zrj over die hele mantel-affaire ophing, had zoveel zwakke plekken, zoveel niet kloppende delen, dat zowel de officier als de rechter van haar boos opzet overtuigd waren en dan hang je natuurlek. Op een middag was moeder Gia- sina met een getrouwde dochter en een 7-jarig nakomertje naar een modemagazijn gegaan. Volgens haar zeggen om eens te neuzen in. de mantelafdeling. Dat ze er regel recht een wilde gaan kopen kon ze moeilijk verklaren want de politie vond later in haar tasje niet ge noeg punten en veel te weinig geld voor een mantel. Goed, ze wilde dus maar vast eens loeken wat er al zo voor man tels te krijgen waren. Nu is net in de zaak waar ze was de gewoonte dat je zelf eerst maar eens wat rond kijkt en aanpast, vóór de win keljuffrouw haar verkoopstalenten aan je spendeert. Toen moeder Clasina op haar ge mak begon te snuffelen by de rek ken, had de getrouwde dochter ge zegd: ,,'t Duurt me te lang hoor moe, ik smeer 'm, 'k ga naar huis. Hou 's vast, zei moe even later tegen 't zeven jarig meisje, en ze gaf het kind haar oude mantel en - schoot een mooie spiksplinternieu we aan. Tevreden bekeek zij zich ia de spiegel en raakte aan de praat met een oude dame. Nou, over een nieuwe mantel valt heel wat te fi losoferen by dames-onder-mekaar en toen ze al-een aardig nummertje weg gebabbeld hadden, slaakte moe plotseling een kreet fe en riep ang stig: Kelére, waar is Jannetje, me kind is weg. Daarna liep ze gedeci deerd in de richting van de buiten deur en ging de straat op. Ze wan delde zonder op of om te zien rus tig de kant van de Nieuwe Binnen weg op. Maar ineens tikte iemand haar op de rug en sprak: „Hé, da me, waar gaat U met die nieuwe mantel naar toe?" Het was een be diende van het modemagazijn, die z'n ogen goed de kost had gegeven. Kgk, daar zat nu de zwakke piek in moeder Clasina's verhaal. Ze be weerde zenuwachtig en angstig naar haar dochtertje te lopen zoe ken, maar, zo meende de rechter en een juffrouw van de winkel, die getuigde, ook dan doe je toch anders, dan Joop ie maar met zo rustig m één richting zonder om te zien, dan scharrel je kris kras rond als een hondje dat z'n baas kwijt is. En clan ga je toch eerst eens m het magazijn zelf speuren naar het kind, zou ik zeggen, merkte de getuigende winkeljuffrouw snedig op. Ik geloof veel meer dat het zo is, zei de rechter: Moe de nieuwe mantel aan, dochtertje met de oude vast de deur uit en moe onopval lend even later er achteraan. Maar U voelt wel: dat gaat niet, nieuwe mantels zonder punten en zonder betalen mee nemen is ge woon stelen, ook al heb je thuia centen zat. Moe_ kreeg drie weken nor. Sneu. Maar ja, dat Is het risico van zulke akkevietjes. l DE MENSHEID kent de oude aarde door en door, haar geschiedenis" is reeds duizenden malen verteld. Daarom richten de blikken zich op het heelal; een niemv ras van roekeloze avonturiers, beschik kend over de atomaire energie, radar en de nieuwste technische snuf jes, staat gereed om de sprong in het duister te wagen, moderne Co- lumbussen en Da Gams'»,.. De besten en dappersten zullen op de weg door het heelal, In hun pogingen om de Maan, Mars en andere planeten te bere)ken, vallen... Hun namen zullen eens gefluisterd worden in de cabines van stratosfeer vliegtuigen door degenen die hun leven, niet waagden, waardoor zij konden profiteren van de verovering der kosmos door koene pioniers! JOHW VA/V L C EA/& C Pafl0|' die hem uitschold voor alles wat lelijk hem elke minuut, van de morgen tot de avond, is m Mexico, door het hele hotel klonk. Dan wordt het een tweede natuur, en bijna wer- was Prettig dat graaf Paul de dingen zo kelijkheid. Weet je, dat ik me deze dagen werke- goedkon voorzien, maar het werd mij toch wel lyk een exentrieke uitvinder voel? En daarom een beetje te langdradig. Ik wilde dat het avon- voelt Zwendasky het ook", tuur begon! En nog steeds deden we mets Dat Drie weken lang duurde deze tussenpauze. Toen wil zeggen: deden niets om Zwendasky in de val liet graaf Paul de „spion-kamerbediende" komen n"-«-*ra.af S,n8 elke dag uit schilde- e zei: „Juan, ik heb een auto nodig vandaag. ren. Dikwijls ging ik mee en hij gaf me een beetje Kun je er ergens één voor me krijgen? *eE de kunst van compositie en kleur en het De ogen van de Creool schitterden. „Je zult zien zei graaf Paul, toen de bediende hanteren van het penseel, en hij moedigde mij „Wat voor soort auto, senor?" de deur uit was, „morgen heeft Juan kringen on- ,Je hebt talent Jonska; alléén weet ik niet rw* pr „iPj toe Als ie maar loont Wit eaan der de ogen en krijgt er van'langs van Don Car- of je het heilige vuur'hebt - we zullen zien". een uftrifniï makln" los". Graaf Paul sprak met gedempte stem. Op- Nu, ik vond het wel leuk werk. en soms was ik; ik zsi miin he«;t doen sèror" Er ziïn niet veel eens stond bij op, sloop op zijn tenen naar de verbaasd dat mijn „knoeierytjes" al zo aardig axjtX S J deur en rukte die open. Juan tuimelde bijna werden. Maar toch we waren hier niet om te Acapuico. naar binnen. „Klopte er iemand?" vroeg graaf schilderen; we waren de tegenstanders van de Paul. gevaarlijke, hebzuchtig Zwendasky. „Uc, ik... mijn veter was los", stotterde Juan. Er was een telegram gekomen, als antwoord op „Een slechte gewoonte losse veters", zei graaf Paul's brief. Het luidde- graaf Paul ernstig en sloot de deur gefeliciteerd stop ken brandend nieuwssie- „Een gemene spionzei ik. „Maar hoe kunt U rig stop verder voorschot zo .oed als zeker voorspellen, dat hij morgen kringen onder de stop wanneer kan ie proefrit arrangeren stop ogen heeft. hou me op de hoogte stop James Crew. „Een voudij. Jonska. De gevolgen van een We waren zeker dat Zwendasky het telegram pulque-roes. Hy zal wel een paar pesos krijgen onder de ogen had gehad: ik geloof dat hu het voor die brief. Zwendasky maakt hem door mid- hele hotelpersoneel had omgekocht. In ied»f. ge- del van stoom open'en leest hem en Juan ver- val werd hij hoe langer hoe indringender: het drinkt zijn geweten of wat daar nog van over is regende invitaties voor een stieren ge* echt. eer. in de pulqueria". hanengevecht, partijtjes en ritten, picn.cs en fui- „En wij?" ven. Graaf Paul weigerde alles. Graaf Paul zocht zijn' penselen bij elkaar. „Wij Niet alleen tegenover Zwendasky. maar tegen- vereéuwigen de schoonheid van de Sierra Madre over iedereen, behalve misschien mij. legde graaf bij zonsondergang. Vlug nu! Jij mag ook een -Paul een grote terughoudendheid aan de dag. Hy doekje meenemen". speelde de rol van de man die een geheim be- HÖOFDSTUK IX waart, die alleen met zyn werk en zijn ideeen .Treedt binnen, beer vlieg—leeft, zo tot in de perfectie, dat ik het wel een: Juan haastte zich de kamer uit. Graal Paul riep hem nog achterna: „Zonder chauffeur begrepen; jk wil hem zelf sturen'. „Si si, senor". Graaf Paul liep glimlachend door de kamer. „Denkt. U". voeg ik. dat hij...." „Dat zul je wel zien. Ik geef hem toch een pracht kans? Hy haakt naar een aanknopingspunt Nu. dat krijgt hy". Een klein half uur later was Juan al weer te rug en hij was zerr spraakzaam. Senor Gonzalez, de garagehouder die ook wel eens een auto ver huurde. was niet te vindon en de Ford van de groenteboer was kapot en een graaf, ach, die kon toch slecht m de wagen van een groente boer rijden,..." Jfr. ja. schiet op", zei graaf PauJ ongeduldig. Met een hrede grynslacb verkondigde Juan nu het goede nieuws: senor Zwendasky wilde zijn wagen, zyn prachtig Mercury 8 voor deze dag afstaan. Senor Zwendask" had bsm toch met no- Gtaaf Paul bleek een groot profeet te zijn. De overdreven vond. Maar zijn motto was .Als je dig; hij bleef vandaag in t hotel; was dat niet volgende dag was Juan zo Iaat opgestaan en een rol speelt, Jonska. dan is er maar één ma- een prachtig aanbod? Had Juan dat niei mooi i" werkte hij zo slecht, dat het gebulder van Don nier om die goed en overtuigend te spelen; speel klaargespeeld? tWordt vervolgd). Aan de voet van de hemel staan gereed, de ir.gewy'den in het vliegen buiten de aantrekkings-' kracht van de aarde, de stoutmos- digen, die door de lucht h«t heelal willen verkennen, de waaghalzen die de Maan, Mar® en andere plane ten binnen ons bereik achten dank zy atoom-raket, radar enz. enz. Ze zyn toegerust voor een aardige Dirt met de planeten, die avond aan avond van vele plaatsen der aarde 'met Argusogen gadegeslagen wor den. Het is gedaan Ja, het is gedaan met 't sprookje dat Jules Veme ons eens voorto verde: een -300 meter lange kanon, een wonderbare kogel die met een snelheid van 16 km. per seconde verticaal op de maan afgeschoten wordt. De moderne Columbus van het zonnestelsel, de Vasco de Gama van de lichtjaren, staat gereed tot de sprong per atoomraket. Waarop gewacht wordt? Op de ingenieuze geesten die het procédé ontdekken dat deze raket met be perkte Bnelheid voortstuwt! Om de zwaartekracht uit te schakelen en in het luchtledige een punt te be reiken dat duizend maal de straal der aarde van ons verwijderd ligt, is een beginsnelheid van 11 km. per seconde vereist. Op 900 km. hoogte is ieder spoortje lucht verdwenen, zodat de punt van de raket niet meer verhit wordt door de samen- persing van de lucht, waardoor b.v. op sommige ogenblikken bij een snelheid van 10 km. per seconde de temperatuur tot 800 graden' op loopt Volgens de experts op dit gebied •1 Amerika is men, ten aanzien van de atoomraketmotor thans op de goede weg. In de „wereld van mor- rekent men in elk geval op de voltooide constructie teneinde de afstand aarde-maan in drie en half uur af te leggen. En men heeft zich baserend op een snelheid van 850 km. per uur, voor het gemak meteen uitgere kend dat Mars slechts 50 uur zal vergen. In dit rhythms zal raen in de toekomst het heelal veroveren. Voor de helft zwart. De pioniers die het waagstuk zullen ondernemen stappen in de bolvormige cabine van de metalen raket, waarvan het op pervlak voor de helft gepolijst is, En de andere helft? Die Is zwart! Dank z(j een gyroscoop zal de raket wentelen ojn haar as en het zwarte deel zal de zonnestralen opslorpen (ver warming). Maar ook de motor kan voor warmte zorgen, wanneer de raket b.v. in de schaduw van een planeet voort jaagt. Zeker is ook dat het leven in de cabine zo normaal mogelijk zal zijn, dank z(j sober en practisch meubi lair. benevens een zuurstofreserve, berekend op de menselijke behoefte by normale menselijke inspanning. Als instrumenten gaan mee: verre kijkers, spectroscope», radarappara ten en de nodige toestellen die, mocht de aanvangsnelheid het de inzittenden onmogelijk maken zelf het nodige te doen. de instrumenten en de stuurinrichting bedienen! Heeft de raket zulk een snelheid bereikt dat de aantrekkings kracht van de aarde uitgeschakeld is, dan 2al zij haar weg door het luchtledige voortzetten in de „vrye val". En dan komt Jules Verne weer op de proppen, die reeds be schreef hoe dan alles in de cabine blyft zweven, en dat 'men dranken moet eten. Men zal daarom in de middelpuntvliedende kracht een. compensatie voor de zwaartekracht moeten vinden. En wie niet op 2gn hoofd wil komen te staan zal met magnetische schoenen over de me talen vloer moeten' lopen.. Per raket naar de maan, naar Mars, naar Mercurius! In de „we reld van morgen" zullen afstanden van honderduizenden kilometers te ruggebracht worden tot even zo vele meters, dank zij de durvers die nu reeds gereed staan om de sprong in het onbekende te maken (Nadruk verboden)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3