Brittannië trekt uit Palestina weldra weg HET ROTTERDAMSCH PARGDL Willem Barentsz" vertrekt 4 October weer Radio-raad zoekt weg uit radio-chaos Bezette gebied niet weer onder de republiek MARIJKE heeft 6 peten Beslissing van de U.N.O. zal niet worden afgewacht UNO op een zware proef gesteld Verslepen van het m.s. „Willem Ruys" zal vandaag beginnen Nieuwe aanwinsten voor dekoopvaardij Eis: 8 jaar tegen advocaat Rand Easter Shop te Johannesburg TWEE UIT DE ILLEGALITEIT Sed an Adm. Langa Haven Ï4Ï, Schiedam 1*1. 69300 AbonnementsprI|« pei week 31 oent, per kwartaal 4,—losse oummerg 0*09 Zaterdag 27 September 1947 SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro^ 398644 Bankier» Ainsterdanische Bank te 'Rotterdam PL Directeur. B. de Vrie» PL Hoofdredacteur. Th. Ramaker Vrij, onverveerd Zevende jaargang, No. 225 Onmiddellijk na de besprekingen in de Algemene Vergade ring cfer UNO, nog voor de 2itting ral worden gesloten, zal Groot-Brittannië voorbereidingen treffen om de, troepen uit Palestina weg te trekken, zo heeft het Britse ïninisterie van bui tenlandse zaken gisteravond meegedeeld. Groot-Brittannië is niet van plan om het mandaat te blijven uitoefenen wanneer de Algemene Vergadering de beslissing uitstelt tot de volgende zitting. AUeen in het geval, dat de UNO een aanvaardbare be slissing neemt, waarbij aan Groot-Brittannië nog enige faken in. Palestina worden toegewezen, zou de* Britse regering bereid haar besluit terug te Landingspogingen in Palestina Nu ivij aan de beurt -♦ VIJFTIG VRACHTAUTO'S uit Duitsland kwamen deze week in Rotterdam aan. Zij zijn aangekocht dóór een Haagse firma. De wagens kunnen 1000 kg. vervoeren eh kosten f 2.500. 99 zijn op komen. De verklaring van het onver wachte besluit der Britse regering ligt in de omstandigheid dat men niet gelooft dat de Algemene Ver gadering een oplossing zal weten te vinden. Brittannië heeft er vijf en twintig jaar naar gezocht en men heeft gezien dat de Palestijn se kwestie onoplosbaar is. Pales tina was een erfenis van de Vol kenbond, waar mee, men nooit goed weg heeft geweten. De regering trekt nu de consequentie van haar besluit om haar mandaat aan de Dc Britse zee- cn luchtstrijd krachten, 'die belast zijn met de be waking van de Palestijnse kust, zijn gealarmeerd, daar een. Brits schip, dat zich in volle zee bevindt, mel ding beeft gemaakt van vier a zes kleine schepen, die trachten de kust Jjs- bereiken. PAROLCSCOOF Russen en SED TOEN enige tijd geleden een congres van de S(ozialistische) EinheiisparteiD(cutschlands) in Thiïringen de wens tot onmiddel lijke aansluiting van de Russische zone van Duitsland bij de Sow,iet-: Unie tot uitdrukking bracht, meeli jden wij uit" een rede van Toelpanof, vertegenwoordiger van het Russi- sche militaire bestuur, op de onge veer tegelijkertijd tc Berlijn gehou den partijdag van de C(hristlieh) D eniükratischeU(nion) te mo gen concluderen, dat de S.E.D. met -het prijsgeven van de gedachte van de Duitse eenheid Moc'~ou op- zijn minst - genomen vooruit was.' Thans is echter het grote partij congres van de S.E.D. in Berlijn gehouden. Dezelfde Toelpanof was ter begroeting van de afgevaardig den aanwezig', maar de toon van .zijn rede "was anders clan de vorige maal. Opvallend anders zelfs. Want hét was 4e öerste keer sinus de- ca pitulatie van Duitsland, dat een vertegenwoordiger van een der be zettende mogendheden ten over staan van een Duits f'ehoor zo'n onverbloemde aanval deed op zijn ex-Geallieerden. Vol temperament en sarcasme wees hg met nadruk op het principiële verschil tussen de -suciatlsiisehe staat en het kapi talistisch karaktc. van. de. andere mogendheden, die Duitsland bezet houden. Daarnaast legde hij het accent óp de ideologische verbondenheid van de Sowjetuni-j en de S.E.D., ..de enige Marxistische partij in Duitsland", zoals hij- met klem con stateerde. En aangezien alk in de theorie van Marx-Engels-Lenin- Stalin de sleutel kan geven tot het begrip van de huidige situatie fin de zaal stond met reuzen letters: het Marxisme is almach- tig, want het is .vaar) kari' ook alleen de S.E.D. de oplos sing brengen. T-I ET was dan ook alleen maar x A consequent, dat Toelpanof de 'S.E.D. opwekte, om hun binnen1 Jandse vijanden met de meest mo gelijke energie te bestrijden: „rookt de reactie uit, voordat het haar lukt om weervaste voet te krij gen". Een omineuze opwekking begrippen als binnenlandse vijan den en reactie zijn rekbaar geble ken in Oost-Europa), die duidelijk de indruk geeft, dat de Russische autoriteiten hun zone van Duits land. op het ogenblik op één lijn stellen met landen als Hongarije, Roemenie en Boelgarije. De betekenis van dit alles wo' dt nog onderstreept door de berich ten van de News Chronicle (een blad, dat noch alarmistisch noch anti-Rusfeisph is), dat Sowjettroe- pen bezig zijn strategische stellin gen in de Oostelijke zone van Duitsland te betrekken. Officieel heten dit herfstmanoeuvres, zoals trouwens ook de troepenbewegin gen aan de Noordgrens van Iran manoeuvres genoemd worden. Al gemeen echter worden deze troe- penverschuivingeri in Duitsland, die met vordering van huizen, en2. op grote schaal gepaard gr.an, in ver band gebracht met de a.s. Confe rentie der Grote Vier te Londen. Kennelijk zouden de Russen op een mislukken hiervan, rekenen, dus verwachten, dat- Duitsland in tweeën valt en reeds nu maatrege len hemen om zich van hun deel te verzekeren. Het valt niet te ontkennen, dat Toelpanofs rede. ziir. aanval op de Westelijke mogendheden en zijn aansnor ing tot de vrienden én handlangers van het Russisch be wind uitstekend in deze gedachten- gang zouden passen. Weerbericht DJïOOG WEER .Weersverwachting, gel dig t«rt Zondagavond: In "de nacht hier en daar vorming van ne vel- of mistbanken, die in de ochtend weer op lossen. Morgen overdag: En kele overdrijvende wol kenvelden, droog weer. Zwakke tot matige, naar Westelijke rich tingen oplopende wind. Weinig verandering van temperatuur. 28 Sept.: Zon op 6 34 uur. onder 18.27 uur. Rlsan onder 3.59 uur, op 18,23 u. Waterstanden Rotterdam: le tij 3.35 uur. 2c ty. 13.35 uur. -29 Sept.: Zon op 6.36 uur, onder 18.23 uur. Maan onder 5.13 uur, op 18.38 u. Waterstanden Rotterdam: le tü 4.08 uur, 2e ty 16.05 uur. tr.N.O. terug te geven: zij wenst niet langer voor de U.N.O. de kus ten te dragen van een onvervulbare opdracht". De Britse regering zal zich er niet om bekommeren welke bevol kingsgroep in Palestina de macht zal móeten overnemen. Zij zal zich eenvoudig uit het land terugtrek ken. Het besluit betekent niet dat Brittannië al 2ijn machtsposities in het Midden-Oosten zai opgeven. De Britse regering richt haar aan dacht thans op haar bases in Oost - Afrika en op de voormalige Ita liaanse koloniën. In zekere zin, zo wordt in Londen meegedeeld, wordt de Britse positie in het midden oosten juist versterkt door het vertrek uit Palestina, waar - de troepen practisch op voet van oor log staan, eh een kostbaar appa raat in stand moet worden gehou den, Men hoopt dat het besluit de Arabieren en Joden .te dwingen sa men te werken zoals dat ook met de Hindoes en Moslims in India is ge beurd. Arabieren en Joden éijtt opnieuw ontevreden De gedelegeerden van de voornaam ste mogendheden in Lake Success menen dat het besluit van dc Britse re gering inzake Palestina de U.N.O, op een zware proef stelt. In Zionistische kringen was men teleurgesteld dat Creech Jones geen aanwijzing had gegeven over het vraagstuk der emigratie. Het /ra bi sc he Bureau in Londen deelde mee: De Arabieren be schouwen Groot-Brit tannic als'de enige verantwoordelijke voor het Palestijnse probleem. De Engelsenkunnen niet ontkomen aan de verantwoordelijkheid otn het op te lossen; sij zullen moeten goed maken wat zij door de toelating van Joods immigratie hebben veroor zaakt. De Britse pers heeft de rede van Creech Jones over het algemeen met in stemming" begroet. (Reacties op de verklaring van het departement zijn.nog niet beschikbaar). De „Manchester Guardian" is echter van mening dat de minister de grens tussen behoedzaamheid en lafheid overschreed in zijs opmerking dat Brittannië niet in staat is om hulp te beloven bij het uitvoeren van een oplossing van de Palestijnse kwestie. Na zijn bespreking met Arabische lei ders heeft Marshall ook Zionisti sche leiders Rabbi Silver en Mosje Sjertok ontvangen. VERMOEDELIJKE OPBRENGST 16.000 TON De „Willem Barentsz" vertrekt 4 October weer naar de Zuidpool gebieden om walvissen te vangen. Vijf en negentig proeent van de Neder landse bemanning heeft weer gemonsterd. Het grootste doel van de Noorse zeelieden, die dc vorige tocht meemaakten, is nu vervangen door Nederlanders. Ofschoon het seizoen pa* op 8 December begint zal de „Willem Barentsz" drie weken eerder in het vangszgebtcd zijn cn die lijd gebruiken voor het vangen van potvissen. Men hoopt 100.000 vaten traan ter.:g te kur.nen brengen (ongeveer zestienduizend ton). De opbrengst was vorig jaar 13.'>00 tor- Vijf en tachtig honderd ton stook olie is uit de tank noot „Klona" in de „lïarentsz" overgeheveld. Als het schip in de Zuidpoolgebieden, is, ver trekt de tankboot „Mijdrecht" uit Curasao met een evengrote hoeveel heid stookolie om de voorraad var. de „Barentsz" aan te vullen. De tank- boot zal dan ongeveer 801)0 ton traan van de „Barentsz" overnemen en direct naar Nederland brengen. Naast de Nederland sc manschap pen gaan enkele Noorse schutters mee. liet schieten van walvissen is Vluchtelingenstroom naar West-Duitsland De hoofden van de vluchtelingen- bureaux in de Brits-Amerikaanse zone hebben zich tot de Duitse mi nister-president van Rij n land- Westfalen gewend met het ver zoek om de geallieerde autoritei ten in te lichten over de „onge woon ernstige" situatie, die "Ont staan is door de „onophoudelijke stroom vluchtelingen, die van de Sowjetzöne naar de westelijke zones komt." Mr. Keeper beledigd? De regeringscommissaris voor het radiowezen mr. L. A. Kesper acht zich beledigd door bet lid vuo de Raad van Slate dr. J. W. Meyer Ranneft, die hern in een artikel in Elseviers Weekblad, betrekking hebbend op de tegenóver prof. Ger- brandy genomen maatregel bescha digd heeft van een partijdige beslis sing. Aangezien de beer Meyer Ran- neft geweigerd beeft iie^j 'beschul diging openlijk te hei?oepep, heeft deregeringscom nissaris terzake- 'a klacht ingediend bij de officier van justitie. Breda loopt kans zijnmilitaire academie- en zijn garnizoen te ver liezen. Men acht de opleïdmgsge- b.ouwen niet-meer gesehikt, terwijl" de Bredase omgeving niet voldoen de behoorlijke oefenterreinen biedt. De bedoeling zou ?ijn' de opleiding naar Zeist en Harderwijk over te brengen. Dit zou een zware slag in econo misch opzicht zijn voor de bevol king. Er wórden ernstige pogingen aangewend dit onheil voor de stad af te wenden. Goed weer begunstigt de manoeuvres Vanmorgen is men begonnen met het verslepen van het motor- passagiersschip „Willem Ruys" uit de bouwhaven van de Ko- ninkl. maatschappij „De Schelde' te Viissingen naar de rivier de Schelde, een uiterst lastig karwei waarover wij onlangs uitvoerig hebben geschreven. Het moeilijke transpórt is opge dragen aan de meest ervaren vak mensen op dit gebied, nl. aan die vau-L. Smit eii Co. te Rotterdam. Donderdag zijn vier sleepboten van deze maatschappij. Pernfë, Itcklor, Phoenix en Delfshaven, binnendoor naar VUssingcn ver trokken en Vrijdag bij de „Wil lem Ruys". aangekomen. Ook de zeesleper Blankenburg die buiten om is gevaren kxvam. intussen in Vlissingen aan.. Vrijdag'is op de werf tezamen met tie vijf sleepbootkapiteins een Conferentie gehouden waar in on derling overleg is vastgesteld hoe bet' verslépêii,.. dat twee dagen in beslag zal Hémen het beste- kan geschiedem,. Het lïéliöeft wel geen betoog dat op deze „vergadering" de vraag hoe de weersomstandigheden zou den zijn een belangrijk punt van de agenda uitmaakte! Vanmorgen waren de weers omstandigheden zodanig dat met het eerste deel van het transport ill. van de bouwhaven naar de TWEE-ZENDER STELSEL ZOU DE BESTE KANS MAKEN {Van een eigen verslaggever) In kringen van de omroepverenigingen wordt verwacht, dat de Radïoraad, het adviserend lichaam van-de minister van O. K. en W. in October verslag zal uitbrengen van zijn. bevindingen in de radiostad Hilversum. Naar men meent te weten is de mogelijkheid niet uitgesloten dat men nieuwe voorstellen tot reconstructie van het omroepwesen aan de Kamer zal voor leggen. Het'gerucht doet hierbij de ronde, dat de Raad'zich zal uitspreken voor het zgn. twee-zender-voorstel, dat één zender ter beschikking wil stellen van de.Nationale Omroep, waarbij de VARA, VPRO en IKOR zich zullen aansluiten, terwijl de andere zender zal blijven dienen voor AVRO, NCRV, KRO. havens!uis kon worden begonnen. Morgen voJgt bij gunstig weer het tweede deel van het programma, het verslepen via de sluis naar de rivier. Begin volgende week zal de „Willem Buys" op een zg. werf- procftocht voor enige dagen naar de Noordzee vertrekken cn -ver moedelijk Vrijdag in Rotterdam arriveren. nl. een specifiek Noors vak, dat Ne derlanders nog niet van hun collega's kunnen overnemen. De walvissen, waarop men jaagt, moeten een mini mum lengte hebben van 65 voet. de Noorse „gunners" kunnen de lengte der dieren zo nauwkeurig schatten dat zij zich zeiden1 meer dan enkele centimeters vergissen. Op deze reis gaan geen vlieg tuigen mee; op het achterdek, waar de machines opgesteld stonden, zijn thans nieuwe hut ten voor het personeel gebouwd. Aan boord zijn verscheiden tech nische verbeteringen aange bracht, waardoor de verwer kingscapaciteit en het comfort voor de manschappen verhoogd zijn. De heer Paul Rij kens, president- directeur van de Unilever is van mening, dat de beperkingen op de walvisvangst voor enkele jaren opge schort moeten worden om in het nijpend tekort aan vetten te kunnen voorzien. In kringen der Neder landse walvisvaarders is men het volkomen met deze opvatting eens. Deskundigen beweren dat een der gelijke maatregel ook biologisch ge wettigd is, omdat er volgens hen geen sprake van is dat de walvissen 'daardoor zouden uitsterven. l-K -11 li De gestadig groeiende Rotterdam se koopvaardijvloot is weedrom uit gebreid met twee op Nederlandse werven gebouwde vracht- en passa giersschepen. Het zijn het motor schip ..Tamo" bestemd voor de mij. Vrachtvaart en de „Prins Frederik Hendrik" van de Oranjelijn, directie Anth. Veder, die Vrijdag aan de Parkkade werden vastgemaakt en; beiden vandaag een proefvaart ma ken op de Noordzee. Het 5340. ton metende motorschip Tamo met accommodatie voor'twaalf passagiers was bij het uitbreken van de oorlóg bij de werf van P. Smit i jr. in aanbouw.. De Duitsers sleepten het casco echter weg. Na de oorlog is het schip naar de werf terugge bracht en verder afgebouwd. Het schip zal varen in de Antwerpen Zuid-Amerika Lijn van de Mij. Vrachtvaart. Het motorschip Prins Frederik Hendrik dat eveneens gerieflijke verblijven heeft voor een twaalftal passagiers en verder uitgerust is met een moderne Radarinstallatie werd gebouwd door de scheepswerf „De Merwede" te Hardinxveld. De schoorsteen en masten werden in Dordrecht aan boord gemonteerd, omdat het schip anders de brug bij Sliedrecht niet had kunnen passe ren. Dc Prins Hendrik meet slechts 1500 ton en behoort tot het speciale type schepen waarmee de Oranjelijn Twee nieuwe Rotterdamse koop vaardijschepen meerden t'rijdag aan de Parkkade. Op de voorgrond de Prins Frederik Hendrik van de Oran je lijn, daarachter de „Tamo' van de Mij. Vrachtvaart. tot- in Chicago het hartje van Ameri ka vaart. Dinsdag of Woensdag.zal de „Prins Frederik Hendrik" via Antwerpen naar de grote meren vertrekken. Dr. Beel kondigt aan: OPPOSITIE VINDT GEEN GEHOOR (Van onze parlementaire redacteur) In de redevoering, welke minister Beel gistermorgen in-de Tweede Kamer hield ter beantwoording van de sprekers over het Indonesisch, beleid der Regering, heeft hij weliswaar minister Jonkman, wiens'plaats hij innam, niet doen vergeten, doch niettemin het: beleid met veel- kracht en overtuiging verdedigd. Voor een belangrijk deel w as; zijr. betoog gewijd aan de critische rede van prof. Logemann en hij; liet dc iKainer niet in twijfel over het standpunt der Regering; tegenóver- diens opvattingen Daarbij kwam al onmiddellijk vast te staan, dat zij; hoewel zij de beschou-- wingen van de heer Logemann over het principe der samenwerking grótën- deels kon onderschrijven, niet van plan is-om dc thans bezette gebieden weer onder het gezag van dc Republiek te brengen. Zij wil zich opk niet binden om niet opnieuw tot een politionele actie over tc gaan, ais zij deze onvermijdelijk zou achten. Internationale factoren zullen .by de overweging van de noodzaak van voortzetting der militaire actie 'zwaar wegen, doch de Regering wei gert reeds 'bij voorbaat haar vrijheid van handelen uit te schakelen. De minister-president distancieerde zich uitdrukkelijk van de oppositie door te zeggen, dat de politionele actie de'Regering niet dichter by de heer Schouten en de zynen heeft gebracht. En aan vernietiging van de Repu bliek, het ideaal van dc heer Schou ten, denkt de Regering niet. Opmerkende, dat binnen een jaar de Regering; voor de zevende, keer met de 'Tw/eede Kamer van'; gedach ten 'wisselt over het Indonesische vraagstuk, bracht de minister huide aan onze troepen en sprak woorden van eerbiedige herdenking ten aan zien van hen, die vielen. Hij erkende, dat het geschrift van de R.V.D. te Batavia-de sporen draagt van in grote haast te zijn samengesteld. Actie ging niet te ver - Dr. Beel bestreed de opvatting - dat de Regering verder is ge gaan. met de politionele actie dan oorspronkelijk bedoeld was en ontkende, dat een te groot gebied bezet was. In'het thans onder Ned. contróle gebrachte .gebied zijn ordé en veiligheid L" verzekerd. Waar het niet het geval is, is dat niet het gevolg van hét bezettenvan een te groot gebied doch van de onder- mijnende actie der Republiek. "Toen de Regering besloot gehoor 'te geven- aah de intenties vande Veiligheidsraad,, koos. zij van twee kwaden het kleinste. Het behoud van dë~ internationale rechtsorde was in déze het hoogste goed. Dat niets zou'zijn gedaan om de economische -toestand in Indonesië te verbeteren' bestreed dr. Beel. Hij haalde verschillende voorbeelden aan van hernieuwde ónderhemingswèrk- .zaamheid, doch erkende, dat voor een algehele, economische reconstruc- tie veel geld nodig is,, ook uit het buitenland. Bovendien, zijn veel Wes terse arbeidskrachten nodig. De uit zending-is dan ook aanmërkèlyk ver sneld. - Tegenover het denkbeeld, van een vóór-conferentie der "Indonesische deelstaten bleek de Regering wel willend te staan. Dr. Van Mooks taak De bedoeling van het voorgestelde collegiale orgaan, dat binnen, de grenzen van de Grondwet zal vallen, is, dat de It. G.G. zyn taak, met inachtneming van zy'n wettelijke ver antwoordelijkheid, met anderen kan delen. Dit betekent geen vertraging van de instelling dér ioterim-rége- ring. Bij de aan het adres der Com- missie-Generaal uitgesproken waar dering sloot de minister zich aan. De tweespalt tussen wet en werkelijkheid moet worden op geheven, verklaarde de minister. De Regering vertrouwt verder, dat in het Nederlandse volk het inzicht zal groeien in zake zijn roeping, zyn verantwoordelijk heid en zijn taak tegenover Indonesië. De taak van de Commissie varr Drie zag hij beperkt tothet_ verlenen van goede diensten, ten einde par tyen tot elkaar te brengen. Het zou niet van vast bélcid getuigen, indien de Regering de taak dier Commissie ruimer zou zien. Ten slotte zei. hy tot de heer Schouten, dat dé verwordingsver- schijnselen in de Republiek pas van de laatste maanden dateren. Dé Regering heeft tc voren vertrouwd,/, dat het organisme van de Republiek zelf de ziektekiemen zou overwinnen. Moordenaar het raam uitgegooid Kapitein Shiztio Nakano, die te Mauilla terecht stond wegens 't ple-:. gen van oorlogsmisdaden, werd in' de rechtszaal uit liet raam gegooid! door een. bejaarde, grijze Filipino de vroegere' burgemeester, van Da-'; symarinas --die de beschuldigde identificeerde als degene, die in 1044 opdracht gegeven had hem te. martelen. VULKAAN-ERUPTIE OP JAVA West-Java's machtigste vulkaan, dc Gcdch, is vandaag met donderend geweid tot eruptie gekomen. Van Nederlandse zijde wordt vernomen, dat de lava langs de rotsachtige hel lingen omlaag stroomt naar een dicht bevolkt landbouwgebied, dat echter niet in ontniddellyk gevaar verkeert, meldt A.P. De bevolking waa al enige dagen te voren gewaarschuwd om de on middellijke omgeving van de vul kaan. -die ten Zuid-Oosten van Buitenzorg gelegen is. te verlaten. Een ooggetuige die van Buiten zorg af telefoneerde, zei dat hy rook izag opstijgen tot drie kilometer bo ven de krater en dat as neerdaalde oo de omgeving. De heer J. H. Muller, de Neder landse bestuurder van het Buiten- zorgsc gebied, is onmiddellijk naai de plaats des onheils vertrokken. De Gedeh. ook wel bekend onder de naam Goenoeng Gedeh. kwam in met rampspoedige gevolgen tot uitbarsting. De laatste keer dat een eruptie plaats vond was in 1909. De Gedeh is dc actieve helft van de tweoling vulkaan Gedeh Pangge- anggo. Rotterdams jurist voor Bijzonder Hof De thans 50-j.advocaat O. H. Sap wist niet dat Nederland in oor log was met Duitsland, althans dat beweerde hy gisteren voor de Rot terdamse kamer van het Haagse bijzondere gerechtshof. Later vertelde hij echter dat hij bang was dat de Duitsers hem we gens communistische activiteit tij dens de burgeroorlog in Spanje kwaad zouden doen, daardoor was hij gekomen tot de daden die thans als een lange lijst van aanklachten op de dagvaardig prijkten. Tijdens het eerste jaar van de bezetting was hij Treuhandler van. verschillende fabrieken geweest. Op verzoek van de Duitsers had hij inlichtingen gegeven over de po litieke geaardheid van vooraan staande stadgenotenen als top punt van alles heeft hij werbe- offizier diensten- gedaan voor d« Waffen-SS. In '42 was hij met zijn Duitse practijken opgehouden en nadat hjj ,als advocaat was geschorst naar Loppersum gevlucht waar hij on derdook. De procureur-fiscaal mr. Donker noemde deze affaire een „vies zaakje". Hij heeft, zo zegt hij, uit angst gehandeld en voor de Duitsers ge werkt maar hij beweert innerlijk „goed" te zijn geweest. Het oude spreekwoord „let niet op mijn woorden maar wel r.p mijn daden" ziet verdachte liever omge keerd. Zijn daden moeten echter gehonoreerd worden en niet zijn gedachten, Mr. Donker achtte alle. tenlaste- gelegde feiten bewezen en eisehte tegen deze advocaat S jaar gevan genisstraf met aftrek van. de tijd in voorarrest doorgebracht en verlies van de beide kiesrechten voor het leven. Het toenemende handelsverkeer van Nederland met de Unie \an /.uitl-Afrika alsmede het succes dat verschillende inzenders op de show van dit jaar mochten boe ken zullen hieraan wel niet vreemd zijn, tn de commissie vun voorberei ding hebben zitting: een trans- portdeskundige, een financieel deskundige, een vertegenwoordi ger van de hoofdgroep Industrie en twee vertegenwoordigers van het Afrika-Instituut. F.venr.ls dit juar zullen ook voor dc show in 1048 de deviezen vcv.v de standlmur en inrichting der stand? alsmede dc devjezenreis- vergunningen door het Afrika- instituut worden, verstrekt, ter wijl bovendien het Afrika- institmit bemiddeling zal verle nen bij het verkrijgen van visa. Met de directie van dc Holland- Af rika lijn zal een regeling wor den getroffen voor de reservering van een aantal plaatsen op de schepen naar Kaapstad terwijl voor de overige deelnemers we derom een speciaal vliegtuig door de KLM zal worden ingezet Ook in Zuid-Af rika zal ten behoeve van de deelnemers de nodige ser vice worden verleend. Inlichtingen verstrekt het Afri ka-Instituut. Beursgebouw, Cool- singel 5S. Rotterdam. Omstreeks Pasen van het vol gend jaar zal Nederland weder om met een nationaal paviljoen uitkomen op de Rand Easter Show te Johannesburg.'Voor deze .tentoonstelling bestaat in Neder land grote belangstelling. Minister Ncher naar Batavia? In Batavia verluidt, dat minister Neher weer naar Indonesië zou gaan in verband met de te ver wachten besprekingen der commis sie van-drie. Nehcr zou zich doen vergezellen van jbr H .van Vreedenburcb, chef directie Politieke.Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, om de landvoogd gedurende besprekingen bij te staan. De consulaire commissie' heeft in Djogja een onderhoud van twee uur ge had met Soekarno en het Republikeinse kabinet Maandag zullen de consuls te Bata via nog een bespreking hebben met de Nederlandse autoriteiten, waarna naar men verwacht, reeds Dinsdag het defi nitieve rapport zal worden uitgebracht. Bij dc doopplechtigheid van Prinses Marijke zullen als peten worden uitgenodigd de Groot-Hertogin van Luxemburg, de kroonprins van Zweden, mr Winston Churchill, mevrouw Roëll- Fcith. mevrouw J. Post-Salomons en de heer A, J. Andree Willens. Dc Groot-Hertogin van Luxem burg is een nicht van de Koningin, Bovendien bestaat er een persoon lijke vriendschap tussen de konink- 'ijke familie en de Groot-Hertogin, die door haar verblijf in Canada en Engeland nog hechter is geworden. De kroonprins van Zweden was steeds bevriend met onze koninklijke familie. Prinses Juliana is zelf peet van twee zijner kleinkinderen. Het prinselijk paar was ook zeer bevriend met'zijn oudéle zoon, die kort voor de geboorte van Prinses Marijke op paleis Socstdijk logeerde cri op de terugreis om het leven kwam. Churchill, grote oorlogsleider, heeft onze koninklijke familie tijdens de oorlog en daarna in ons land veel ontmoet, ccn kennismaking, die tot persoonlijke vriendschap gegroeid. Mevrouw Rocil-Féith heeft gedu rende acht paren, waaronder de vijf oorlogsjaren, voor de Prinsesjes ge zorgd en met het prinselijk gezin lief en leed gedeeld heeft. Zij was de rechterhand en persoonlijke vriendin van de prinses. Mevrouw Post is de weduwe van „Johannes"^ een der landelijke hoofd figuren van de K.P., die gevallen is bij de overval op het huis van be waring op deWeteringschans te Amsterdam. De heer Andree Wiitens was de voorzitter van de Raad van Negen uit het studentenyerzet en een voor aanstaand figuur van het geestelijk verzet in Nederland.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1