HET ROTTERDAMSCH PAROOL Onbeslist stemmenduel om zetel in Veiligheidsraad Overstroming maakt einde aan vervolgingen Lesvliegtuig stortte in zee bij Hoek van Holland Waicherens gronden worden herverkaveld r Vrij, onverveerd Canada en Argentinië gekozen; IndiaOekraine remise Consulsrapport vertraagd Dr. van Mook naar Sumatra Militaire waarnemers der U.S.A. te Batavia Arabieren blijven onverzettelijk Treinramp op Java eist 25 doden Scandinavisch elftal tegen Engeland? Sovjets naar conferentie te Londen Doop van Marijke Inzittenden gered door loodsboot Vliegfout de oorzaak? Meer post naar Duitsland Openingsrit van de Hofplein-trein Kamer verwerpt de moties-De Groot en Schouten Massagraf op vliegveld Twenthe Vrouw verdronk haar beide kinderen Zes gezinnen dakloos Grote brand in Delfzijl Zedelijkheid in gevaar in zwembaden? Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam tel. 09300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,losse nummers 0,09 Woensdag 1 October 1947 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting ,.Het Parool" Postgiro 398544 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam -Pl. DirecteUr: B. de Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker Zevende jaargang, No. 228 Een langdurig stemmenduel om de derde vacante plaats in de Veiligheidsraad is gisteren in de Algemene Vergadering der UNO geleverd. In de plaats van Australië en Brazilië werden voor de komende twee jaar Argentinië en Canada gekozen (beide met 41 stemmen), maar voor de zetel van Polen werd een onbesliste lange-afstandsraee geleverd door de Oekraine en India. Zeven maal werd gestemd zonder dat een van beide de vereiste tweederde meerderheid behaalde; daarna werd de stem ming tot vandaag uitgesteld. Pakistan, het nieuwe Britse domi nion, en Jemen, een zelfstandige Arabische staat aan de Rode zee, werden op voorstel van Groot-Brit- tatinië als leden van de U.NVO. toe gelaten. Alleen Afghanistan stemde tegen Pakistan, om het geschil over de Noord-West-provincie, waarvan nog moet worden uitgemaakt of de bevolking tot de Moslim-staat wil behoren. De^ eerste officiële taak van de bei de nieuwe leden was het deelnemen aan de verkiezing van de drie leden van de Veiligheidsraad. By de eerste stemming kre gen Argentinië en Canada bei de 41 stemmen, de Oekraine 33 en India £9 stemmen. (Voor de verkiezing waren 36 stemmen PAROLOSCOOP Fantasia IN do Neue Zürcher Zeitim g van 24 September vonden wy het volgende bericht, dat wij curiosi- teitshalve in zijn geheel weergeven; „Aan. dc revolutie, welke de in boorlingen van de Salomonseilan den probeerden te verwekken, is, nadat een paa'r sterke lichtgevende brandgranaten over de hoofden van de menigte heen waren geschoten, zonder bloedvergieten een einde ge komen. Een bericht over deze gebeurte nissen is afkomstig van de kapi teins van de ISr^else duikboot Amphiön en* van' Sc- torpedo lager Contest, die aan de .onderdrukking' van de revolutie -deelgenomen had den. Op hei ogenblik, dat de Amphion voor de kust van het eiland Santa Anna >oven kwam, hielden de in boorlingen dit bii vergissing voor het afgesproken teken voor de op stand. Toen de officieren van de duikboot aan land kwamen vonden zö grote groepen van de bevolking verzameld om een vlaggestok, waar aan een zwart-gele vlag wapperde. Van die vlag vertelden de inboor lingen, dat zij een symbool was van „Martin Lo". Bij nader navragen bleek dit pid£nvEn2"e!s ie zijn voor „Marxian Law" marxistische staatsregeling). Een plantagehou der, die al 36 jaar op het eiland woonde, vertelde aan de officieren, dat de opstand van Martin Lo oor spronkelijk beraamd was tegen 1 September, maar vervolgens was uitgesteld. De leiders er van Waren bewoners van het eiland Malaita. Daar hadden tijdens de oorlog Ame rikaanse soldaten het er druk over gehad, dat de bevolking het Engel se juk moest afschudden en zich bij de wereldrevolutie van de koloniale volkeren moest aansluiten, enz. Bri deze actie onder de inboorlingén deed o.a. het verhaal de ronde, dat Amerikaanse communisten beloofd hadden otn per 1 September niet een schip voor de kust op te duiken en voor iedere inlander een huis vrij van muskieten^ en met inge bouwde ijskast mee te brengen. Hei Amerikaanse schip zou, zo werd al gemeen geloofd, tegelijk arriveren met de wapens voor de vrijheidsbe weging. Aangezien het schip er op I September niet was, werd de op stand uitgesteld. De Engelse duik boot werd nu voor het verwachte Amerikaanse schip, dat het signaal voor de opstand zou zijn. versleten" Volgens de berichten zouden de raddraaiers van deze fantastische poging tot -revolutie reeds gearres teerd zfjn." Y\7IJ weten waarlijk niet, aan wie v v wij. de prijs voor de meeste fantasie moeten toekennen: aan de aanhangers van Martin Lo. aan de kenner van het pidgin-Engels, die de gelijkstelling Martin Lo Mar xian Law heeft weten te constru eren, aan de communistische Ame rikaanse soldaten, die de goedgelo vige inboorlingen hebben beetgeno- mén of aan het persbureau Exchan ge, dat dit bericht de wereld heeft ingezonden. Aan de andere kant: niets is zo fantastisch als de wer kelijk! eic! en Ndus zou het bericht nog best waar kunnen zijn ook. Weerbericht RUSTIG HERFSTWEER Weersverwachting, gel dig tot Donderdag avond. Koude nachtmet vorming van nevel- of mistbanken, die mor gen weer oplossen. Overigens gedeeltelijk bewolkt en droog weer. In de namiddag opnieuw iets hogere temperatuur. Uitgezon derd tijdelijk nog mati ge Westelijke wind langs de Wadden eilanden. Weinig wind. Waarnemingen, te Rotterdam heden morgen 8 40. Luchtdruk 770 6; wind West 1; temo. 117; max. temp. 14.3 (310 gistermid dag); min. temp. 9 6 (5 40 hedenmor gen). Weersgesteldheid: Bewolkt. 2 OctZon op 6 40 uur. onder 1818 uur Maan on'der 9 03 uur. op 1817 uur Waterstanden Rotterdam: le tij 5.40 uur, 2e ty 17.42 uur» nodig). Herstemming bracht de volgende resultaten. 29—24, 29—25 en 30—25. Na de vierde stemming stelde voorzitter Aranha voor de stem ming te verdagen, maar Bidault verzette zich hiertegen. Hij kreeg hierbij de steun van de Chinese afge vaardigde en van Wïsjinsky, die er op aandrong dat in plaats van Polen een ander Slavisch land zou worden gekozen, omdat volgens het Hand vest de vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad geografisch gelijk zou moeten blijven. De vijfde, zesde en zevende stemming brachten voor Oekraine en India de volgende resultaten: 33—23, 34—22, 33—23. Wisjinsky protesteert Na de zevende stemming stelde Spaak kopnieuw voor de stemming te verdagen Dit deed Wisjinsky de katheder opgaan om te betogen, dat de stem ming voortgang moest vinden. „Ik vraag u op de man af,*' zei hij, „wat is hier gaande? De Slavische landen hebben onbetwist het recht op een vertegenwoordiger in de Veiligheids raad naast de Sowjet-Unie." De voorzitter, dr. Aranha, inter rumpeerde Wisjinsky met zyn ha mer en wilde hein er op wijzen, dat hij geen stemming mocht maken voor enige candidaat. „Ik vestig er de aandacht van de Sowjetrussr-che gedelegeerde op.begon hij. maar Wisjinsky draaide zich om, wuifde met zijn arm en riep: „Ik heb ge zegd," Waarop Aranha vervolgde: ..Wy zijn hier niet het recht van lan den op verkiezing aan hot bespre ken." Wisjmsky-' verlieli daarop het spreekgestoelte. Mevrouw Pandit (India) krabbelde nog haastig een protest tegen Wisjinsky op papier, maar het werd niet meer voorgele zen. De zitting werd verdaagd tot vandaag. Amerikanen willen eerst het front zien Van officiële zijde wordt uit Ba tavia vernomen dat de indiening van het consulaire rapport bij de Veiligheidsraad mogelijk zelfs twee weken vertraagd zal worden, omdat de Amerikaanse autoriteiten er op staan dat eerst de Amerikaanse mi litaire waarnemers die pas 30 Sep tember in Batavia zyn gearriveerd, een bezoek zullen brengen aan het front. Oorspronkelijk zou het rap port 2 October gereed zijn gekomen. De militaire waarnemers van Groot- Brittanmë. Frankrijk, Belgie en China hebben hun taak reeds vol tooid. (A. P.), Bij dit bericht tekent „De Nieuws gier" aan, dat het vaststaat, dat de cosulaire commissie zeer onder de indruk is gekomen van het funda mentele verschil m inzicht omtrent de betekenis van de demarcatielijnen tussen Batavia en Djogja. „Zyn wij goed ingelicht" aldus de Nieuwsgier, dan is de commissie geneigd over te heil naar het republikeinse stand punt, dat een eenzijdige vaststelling van de grenzen tussen het Neder lands en Republikeins gebied door de Nederlands-Indische aptoriteiten in hoofdzaak tot da huidige situatie heeft geleid. Intussen is een zo groot mogelijk reserve ten aanzien van dergelijke berichten geboden, omdat de strikte zwijgzaamheid van de commissieleden het onmogelijk maakt omtrent deze vragen enige zekerheid te verkrijgen" zo besluit de Nieuwsgier. Dr. van Mook brengt momenteel een bezoek aan Palembang met het doel de plaatselijke toestand in be schouwing te némen en de onder de bevolking- van Sumatra's Oost kust levende -erlangens te bestu deren. Hh al worden vergezeld door de heer Van der Wal, wnd. directeur van het binnenlands be stuur, en prof. K. Enthaven. Mor» gen zullen zij Medan bezoeken. Acht Amerikaanse officieren, die als militaire waarnemers de consu laire commissie zullen bijstaan, zijn te Batavia gearriveerd. De ver traging werd toegeschreven aan slecht vliegweer boven Manilla. De luitenant-kolonel O. Dixon, die deel uitmaakt van het gezelschap, is reeds eerder in Indonesië geweest. Hij maakte in Mei -f.1, in opdracht van het Amerikaanse ministerie van oorlog een reis door Neder lands en republikeins gebied. Mr. J. Linthorst ffoman uit Gro ningen is benoemd tot president van de Rijksdienst voor het Na tionale plan. Algemene proteststaking op 3 October Dr. Jamal Hoessein:, de lei der van het Arabische Hoge Comité, heeft in de Palestina- commissie van de U.N.-O. ge zegd dat de Arabieren zich met alle kracht verzetten tegen de voorgestelde verdeling van Pa lestina. Palestina is ons land, zei Hoes sein!. De Zionisten voeren een agressieve compagne die neerkomt op een invasie. De Arabische strijd tegen de Zi onisten heeft niets te maken met anti-semitisme. In de Arabische .wereld zyn nóóit pogroms voorge komen en hebben nooit ghetto's bestaan. Men is nu bezig, aldus Hoessiem, van de homogene Ara bische wereld in het middenoosten een nieuwe Balkan te maken. Een woordvoerder van het Arabische Hoge Comité heeft ver klaard, dat de Arabieren van ge heel Palestina 3 October van zons opgang tot zonsondergang zullen staken als protest tegen het rap port van de commissie der UNO. Een deputatie van vier man zal al te buitenlandse con^ilaten te Jeruza lem bezoeken om een formeel pro test te overhandigen. Vijf en twintig Indonesiërs werden gisteren gedood -en zeventig ernstig gewond toen vier overvolle perso- nenwagons losbraken vay een trein, die onderweg was van Parakan naar Temanggoeng m het gebied van de Republiek en langs een steile helling naar beneden stortten, aldus semt Antara uit DJogjakarta. (A.P.). De Londense Sunday Chronicle weet te berichten, dat Denemar ken, Zweden en Noorwegen van plan zijn het beste voetbalelftal van Groot-Bnttannië uit,te nodigen het volgend jaar een wedstrijd in •Scandinavië- te- spelen, tegen een elftal dat-samengesteld zal zyn uit de beste spelers van alle Scandina vische landen De Sovjet regering heeft de Britse uitnodiging toj bijwoning van de enferentie van speciale plaats vervangers van de ministers van bui ten Jan rise zaken der grote vier te Londen over de toekomst van de Italiaanse koloniën aanvaard. Aardschok in Iran eist 400 doden Meer dan vierhonderd personen zijn gedood door een hevige aard schok in Ghocn, in de provincie Khoras^an, in het Noord-Oosten van Iran. Een aantal dorpen werd met de grond gelijk gemaakt. De dienst waarin aan Prinses Ma rijke de H. Doop zal worden toege diend Is een officiële door de Kerke- raad der Ned. Hcrv. Gemeente van Utrecht ingelegde doopdienst, waarin dus ook Utrechtse ambtsdragers dienst zullen doen. De Doop wordt echter verricht door ds. J. F. Berkel nit Ape'doom, die ook de prediking houdt. De Orde van dienst zal zo strak en sober mogelijk zyn en daar bij zal gebruik worden gemaakt van het volledige Doopformulier. Amerikaanse functionarissen te Athene hebben de departementen van Oorlog en van Buitenlandse Za ken te Washington voorgesteld om een 30 a 40-tal Amerikaanse officie ren toe te voegen aan de Griekse strijdkrachten; die tegen de partisa- nen in het veld staan. "V-, OP SLEEP NAAR BRAZILIe! De nieuwe sleepboot „Noord-H olland" is haar eerste tocht begonnen met een sleep van twee 100-tons bokken naar Brazilië. Het waren dc bokken „Kluut" en „Wulk", dte toebehoord hebben aan Rijkswaterstaat, doch nu zijn verkocht aan de Braziliaanse regering. Men hoopt met de „Noor d-HoIland" een 2250 p*k. Dicseleleo trische sleper de tocht in ongeveer vijftig dagen le volbrengen. DUIZEND VIERKANTE KILOMETERS IN PENDSJAAB ONDER WATER Natuurkrachten hebben voor het ogenblik m de door godsdienstver volgingen geteisterde Fendsjaab aan de troebelen een einde gemaakt. Vervolgden en vervolgers vluchten voor het water van de buiten hun oevers getreden rivieien, dat in dc centrale Pcndsjaab duizend vierkante kilometers heeft overstroomd. Het is een onbeschrijfelijke ellende, waar hij de recente onlusten in Delhi tot een onbeduidendheid verbleken, zei een autoriteit. Temidden van de vernielde, nog niet rijpe oogst hebben duizenden dorpelingen in de omstreken van Lahore hun toevlucht gezocht op daken en verhogingen. Vele dorpen zijn afgesloten en voedsel- zowel als vluchtelingenconvooicn worden door het modderige water tegenge houden. Viuch telingentransporten kunnen niet verder en zijn versto ken van levensmiddelen. In het gebied van Delhi werden Dinsdag veertigduizend mensen door de snel stijgende Jocmna, een doorgaans rustige rivier, bedreigd. Meer dan honderd domen m dit ge bied siin overstroomd of geïsoleerd. Vliegtuigen zijn gecharterd om voedsel uit te we rpep voor de vluch tende bevolking. -Nehroewil godsdienstvrede Pandit Nehroe de premier van India, heeft gezegd dat hij op <le hoogte is van de brute daden die door de bevolking van Pakistan, vaak met de hulp van autoriteiten zijn gepleegd. Ik zou maatregelen Geen propaganda materiaal De Amerikaanse bezetlingsautori- teiten m Duitsland, uitgaande van de gedachte, dat de culturele en zaken relaties der Duitsers met de bui tenwereld zo spoedig mogelijk moe ten worden hervat, hebben de moge- hikheden voor verzending van post van en naar Duitsland aanzienlijk uitgebreid. Deze mogelijkheid geldt niet voor de Britse. Franse- en Russische zone. noch voor de stad Berlijn Van nu af zullen gedrukte stuk ken. wo couranten "n periodieken, naar Noord-Baden (postdistnet 17a), Beieren (13a en 13 b). Hessen (16) en Noord-WürHemberg (14a), Bre men, Bremerhafen en Wesermünde kunnen worden verzonden. Deze stukken mogen echter niet inhouden: a propaganda voor of verheerlijking van uiterst nationalistische, milita ristische. rassistische of pan-Ger- maanse beginselen; b. aanvallen op één der bezettende mogendheden of critïek op de besluiten en maatrege len van de geallieerde controle autoriteiten, evenmin provocaties, die oproer of wanordelijkheden zou den kunnen veroorzaken. Als uitbreiding van de bestaande mogelijkheden kunnen naar geheel Duitsland gezonden worden; akten (tm. 2 kg) en monsters (tm. 500 gramk^beiden niet-aangetekend Verder mogen nu op de enveloppen afbeeldingen staan voor reclame en andere doeleinden. VADER DER OUDEN" Vandaag is de noodwet-ouden-van- dagen van kracht geworden. Van heden af is'dus een begin gemaakt met de definitieve voorziening in de noden der ouden van dagen. Het is nog niet lang geleden dat oude wer kers, ongeschikt voor het arbeids proces, hun schamele behoeften al leen konden dekken door bij de be deling hun-handtop te houden. Het met een neerbuigende glimlach ge schonken brood, de enkele turven voor verwarming, zij zyn nog niet vergeten. De hoogst onvoldoende ouder domsrente bracht feitelijk alleen principiële verandering, zij erkende in wezen het rec-ht van de oude arbeiders om ondersteuning. Minis ter Drees heeft dit recht eindelijk een enigszins redelijke financiële basis gegeven. Nóch de minister, nóch de ouden van dagen, nóch het gehele Nederlandse volk mogen hiermede tevreden zijn. zij zijn het ook niet. Zodra de financiële toe stand van ons land het veroorlooft, moeten de uitkeringen verhoogd worden. Doch reeds nu zijn Neêrlands ouden van dagen minister Drees veel dank verschuldigd, dat zij het beste uitdrukken door de erenaam, welke zij hem geven: „Vader der ouden". Weer bon voor bananen In de bonnenlijst zal voor kinde deren tot vjjf jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend worden gemaakt Omdat de leve ring afhankelijk is van allerlei fac toren, is het noodzakelijk dat ook deze bon voor een lange periode wordt aangewezen. Voor zover op de op 13 Augustus aangewezen bon nog niet is afgeleverd, zal deze voorrang hebben op de nieuwe. tegen de regering van Pakistan Willen nemen, zei hii, maar myn handen zijn gebonden, want ook in ons land zijn dergelijke feiten voor gevallen. Zolang ik aan het roer sta, zei Nehroe, zal India geen uitsluitend Hindoese staat worden. Als het volk niet bereid is mee te werken zal ik aftreden, en op eig«»n verantwoorde lijkheid verder strijden voor een staat waarin ieder gelijke rechten heeft, zonder onderscheid van gods dienstige overtuiging. Aankomst 16.23 in Rotterdam Morgen >%ordt het opnieuw gccJcc- tnficeerde baanvik Rotterdam Hof pleinDen Haag Il.S. geopend met ccn fees tri t van <Je stoptrein die om half \icr uit Den Haag vertrekt en om 16,23 m Rotterdam Hofplein aankomt. Om 17.12 uur >crtrckt dc speciale trein \an Rotterdam Hofplein rechtstreeks naar Den Haag H.S.. aankomst 17.35.^ In verscheidene tusscngelegen sta tions hebben zich comitc's gevormd om aan de openingsrit een feestelijk karakter t« geven. Mr, van Heuven Goedhart lid Eerste Kamer Het Centraal Stembureau heeft tot opvolger benoemd van het Eer ste Kamerlid NT. Stufkcns (Arbeid), die lid van de Tweede Kamer is geworden, mr. G. J. van Heuven Goedhart, oud-minister van Justitie in één der Londense kabinettcp. thans hoofdredacteur san „Het Parool". (Van onze verslaggever) Gisteren in de namiddag is ter boogie van Hoek van Holland een eenmotorïg lesvliegtuig van de Ryks Luchtvaartschool in zee gestort. De inzittenden, de leerling-vliegers Snij ders en Werker wisten uit het on middellijk zinkende toestel, 'n Tiger Moth, tc ontsnappen. Zij werden on gedeerd door de bemanning van de loodsboot „Altair" opgepikt. De gehele dag zeilden gisteren donkere wolken over Hoek van Hol land. En tegen het wit en gnis daar van en tegen het telkens toch weer doorkomende blauw van de hemel kon men de oefeningen goed volgen, die kleine lesvliegtuigen in de buurt van Hoek van Holland kwamen ma ken; prachtige glijvluchten en zelfs loopings. Tegen twee uur 's middags ronkte er weer een machine ergens boven de Hoek. De „Tiger Moth" vloog statig en laag boven zee. Plot seling echter gleed de machine af en stortte in zee. Een flinke waterzuil steeg op en zakte weer schuimend Ineen boven de zinkende PH-AUS. Twee hevig spartelende mannen ver schenen echter weer boven water, luid roepend, uit alle macht zwem mend voor hun leven, terwijl zij trachtten zich van hun zware vlieg- kledij te ontdoen. De beide jonge vliegers zouden zichzelf zeker met in veiligheid hebben kunnen bren gen. Maar zij hadden geluk, een zeldzaam geluk zelfs. Zij waren na melijk neergestort tussen de zgn. Gasboei en de Boei HK 13. En vlak bij de gasboei lag schipper Jol met de loodsboot „Altair". De vlet van de .Altair", die altijd gereed hangt om loodsen aan boord' van de zeeschepen te brengen, was spoedig neergelaten en bemand met stuurman Ruseier en de matrozen Van der Gaag, Jacobs De Tweede Kamer heeft gister middag de moties van de heren Paul de Groot (C.P N.) en Schou ten (A.R.) met grote meerderhed van stemmen verworpen. Paul de Groot bad voorgesteld oen nieuw politiek accoord met de Republiek te ontwerpen eu de ctmmissie-generaal te handhaven. Zijn mdtie krt'ec negen stemmen. 74 Kamerleden stemden tegen. De heer Schouten's mol ie kreeg 27 stemmen, legen 50. Hij had de wettelijke regeling gevraagd van de Instelling ener centrale be stuursorganisatie in Indonesië en van een collegiaal orgaan, dat met de luitenant-gouverneur-gene raal de bestuursverantwoordelijk heid zal delen. Vóór de laatsfp stemming vter- klaarde prof. Romme (K.V.P.) geen behoefte aan een wettelijke regeling le hebben, omdst de toe zegging van de minister hem vol doende was. Zijn fractie stemde dan ook tegen. Op het vliegveld Twenthe zijn zes lijken van door Duitsers vermoorde Nederlanders opgegraven, terwijl men aanwijzingen heeft dat er nog veel meer begraven ztfn. De Rijks-identificatiedienst uit Amersfoort verricht deze opgravin-" gen. Volgens verklaringen, van de voormalige chef van de S.D. uit Enschede zouden er op een terrein van 50 bij CJ meter ongeveer hon derd lijken liggen. KLEINE BOEREN NAAR NOORDOÓSTPOLDER Dc ruilverkaveling is in ons land en m verschillende streken economisch gebruik van de ,rteda toegepast systeem om een grond te bevorderen. Het maakt een eind aan do toestand, dat het land van vele boeren geen aan eensluitend bezit vormt, doch her en der verspreid ligt. Door onderlinge ruiling komt men dan lot een bevredigender toestand. Dit systeem wil dc regering op Walcheren zodq^ig toepassen, dat tegelijkertijd sanering plaats vmdt, waardoor dwergbedrijven zullen verdwijnen en tevens de overtollige boeren. Voor de laat st en is 3000 H.A. in de Noord- oostpolflcr beschikbaar gesteld. Over dit wetsontwerp is giste ren in de Tweede Kamer breed voerig gesproken. Met de spre kers in eerste termijn was de gehele middag gemoeid. Onder hen had slechts ir. Vondeling (Arb.) oog voor het belangrijke principe, dat hier in het S®ding is In het belang van onze volks huishouding is uiterst econo misch gebruik van de grond noodzakelijk, zelfs eigendoms rechten zullen het juiste gebruik van de grond niet mogen belem meren. Ieder oneconomisch ge- biuik van de grond is een sociaal onrecht. Ir. Vondeling hoopte, dat de denkbeelden van dit wetsontwerp spoedig in een alge mene wet aan het parlement zul len worden voorgelegd. De meeste sprekers grepen deze gelegenheid aan om allerlei klachten te uiten over onvol doende steun aan de boeren op Walcheren, In het algemeen aan vaardde men weliswaar het ont werp, doch met veeJ voorbehoud, in het bijzonder tegen gedwongen vertrek van Walcherense boeren. Minister Mansholt verdedigde dwang, omdat h'J, wil de sane ring tot stand komen, niet ge mist kan worden. Op de vele verzoeken om bepaalde toezeg gingen ging hij in het algemeen met in. Wel verklaarde hij, dat met de indijking van het Sloe (het ondiepe en afgedamde water tussen Walcheren en Zuidbevc- land) in 19iS begonnen zal wor den. Het artikel, dat dwang moge lijk maakt, werd met 43 tegen 19 stemmen aangenomen, het wets ontwerp ten slotte zonder hoofde^ lijke stemming. Een Amsterdamse vrouw heeft gistermiddag haar vijfjarig zoontje in een teil verdronken. Toen het 7- jarig dochtertje, na schooltijd thuis kwam, heeft de moeder haan&op dezelfde wyze van het leven be roofd en de beide kinderen naast elkaar in bed gelegd. Gisteravond heeft zij zich bij de politie gemeld. De vrouw bleek ruzie te hebben met haar man, die In militaire dienst is. Vroeger is zy enige tijd in het krankzinnigengesticht te Santpoort verpleegd. en Bouwman. Dit viertal viste de vliegers op en bracht hen aan boord van de „Altair". Schipper Jol liet de brokkenpiloten in droge kleren steken en leverde ze daarna at bij de commissaris voor het loodswezen in Hoek van Holland. Op diens kan toor verscheen de overste Quint van de Kon. Marine, die drenkelingen in een auto naar het vliegveld Ypen- burg liet terug brengen. De overste is gistermiddag nog met een sleepboot uitgevaren, om precies de plaats te bepalen, waar het vlieg tuig is neergestort. Vandaag zou men trachten, met behulp van een duiker, het wrak te bergen. De oor zaak van het ongeval is vermoede lijk aan een vliegfout te wijten. De Rijks Luchtvaartschool wenste hier omtrent nog geen nadere mededelin gen. te doen. Zeg Delfzylse gezinnen zijn dak loos geworden doordat Maandag avond brand uitbrak ïn de barak aan de Paviljoensweg, waar zij woonden. Het vuur greep zo snel om zich heen Jat zowel de brand weer als de spuitwagen van het provinciaal havenbedrijf gr^en kans hadden liet t© bin «en. De barak brandde tot de grond toe af. De gezinnen,, die er woonden, waien ooi losse lach toffers, die In da he zetting het grootste deel van bun inboedels verloren hebben, Nti ztjn zijn weer alles kwijt. De oorzaak van de brand is onbekend. Partij van de Vrijheid en basisverbreding De Partij van de Vrijheid heeft ia de Stadsschouwburg te Utrecht een zeer druk bezochte algemene verga dering gehouden, onder voorzitter schap van mr. D. U. Stikker (Am sterdam), die in zijn openingsrede ia het bijzonder hulde bracht aan de Nederlandse mannen, die een zo moeilijke en zware taak in onze overzeese gebiedsdelen zo uitnemend vervullen. Met algemene instemming werd besloten tot 't zenden van een telegram van aanhankelijkheid aan H.M. de Koningin, waarin tevens de beste wensen voor. baar volledig .her- stel werden uitgesproken. Het definitieve hoofdbestuur werd gekozen en als volgt samengesteld: voorzitter mr. D. U. Stikker (Am sterdam); leden: i-, J. Baas (Em- men), R .Th. J. le Cavelier (Amster dam). D. W, Dett Meijer (Den Haag), J. M. F. A. van Dijk (Amersfoort), ir, A. J. Engel (Arnhem). F. H. Hoïz- muller (Alkmaar), prof. mr. E. H. s* Jacob (Utrecht). H. A. Korthals (Voorschoten), J. Krooshof (Deven ter). prof. dr J. Lindeboom (Gro ningen). mr. K- P. van der Mandele (Rotterdam). J. L Pierson Azn (Ara- sterdam). mr. H. van Riel (Den Haag), mevr. mr. E. A. J. Scheltema -Conrad! (Haarlem), J. Spaander man (Hilversum), mevr. C. Steraler Tjaden (Heemstede) fir. M. J. Stoel Feuerstein (Goes), ir. A. Voet (Gro ningen), dr. M. P. Vrij (Eindhoven), R Zegening Hadders (Emmen). Mr. S. P. B. Biefma en mr. A. N. Molenaar hielden inleidingen over het beleid van do kamerfracties's en de algemene politiek, zoals deze door de Partij van de Vrijheid wordt voor gestaan. Naar aanleiding van de openbare briefwisseling tussen mr. Oud en mr Stikker werd van ver schillende zijden, o a. door een groep jongeren, uit de vergadering de wens ui|gesproken dat verbreding van de basis, welke blijkens deze briefwisseling zowel door de heer Oud als door de heer Stikker moge lijk wordt geacht, spoedig werkelijk heid worde Met deze wens betuigde de vergadering volledige instemming en het hoofdbestuur verzekerde al het nodige te verrichten om deze verbreding in de practijk tot stand te brengen. Met het zingen van het Wilhelmus werd de vergadering ge sloten. Minister Drees buigt niet voor amendement Het wetsontwerp van minister Drees, houdende bepalingen ter voorkoming van gevaren voor dc gezondheid en het leven in velband met liet gebruik van zweminrichtingen, heeft alleen te maken met de gezondheid van het lichaam, niet met die van de ziel. Niettemin deed gisteravond in de Tweede Kamer de heer Stokman (K.V.P.) een. poging om per amendement te bereiken, dat de gemeentebesturen opgedragen zou worden maatregelen ter be scherming van dc zedelijkheid in zweminrichtingen uit te vaardi gen. Minister Drees heeft zich te gen het amendement krachtig verzet, omdat in dit zuiver tech nische wetsontwerp een regeling op dit gebied niet thuis hoort. De heer Stokman bleef echter ver stokt en met 35 tegen 26 stem men vierde hij de aanneming van het amendement. Doch mi nister Drees, die bij vorige ge legenheden berust heeft in de katholieke toevoegingen in tech nische wetsontwerpen, onderno men ter wille van de zedelijk heid, zoals die in de K.V.P. wordt gezien, vroeg thans namens de regering schorsing der beraad slagingen. Dit kan betekenen, dat het wetsontwerp na deze ver minking zal worden ingetrokken..

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1