Op Sjahrirs stoel te Linggadjati Onbemande luchtvloten Stuurman Hoogstrate in een verplaatsbaar restaurant Vijftig jaren „meester „gezel" en Net als in Holland Bijzonder Gerechtshof Acht jaar geëist wegens plundering a Met „De Alk" rond de wereld (XIX) Vereniging ter veredeling van het ambacht jubileert PoiUie&uhtev Ned. Eccm. Hogeschool DE GELUKSVOGEL „Leidens ontzet Rijksmuseum noteert steeds hoger bezoek tuinkalender André Gide candidaat voor de Nobelprijs Ra d ïo-nrogram ma Dinsdag 7 October 1947 3 HTjJDENS ecn ccht Hollands diner, zuurkool met worst aan booed van de „Weltevreden", alwaar de volledige Alk bemanning aanwezig was omdat we toch als het ware vanaf de hoge brug een oogje op het scheepje konden houden, maakten we kennis met een hooggeplaatst militair en aangezien we tafelburen waren, wierp ik eens ecn visje uit naar de mogelijkheid om Chcribon, op midden Java te bezoeken. De Generaal beschikte welwillend en ik kreeg prompt een pasje voor de trein. De vol gende morgen vroeg reeds vertrok ik vanaf station Priok, eerst naar Meester Cornelis. Wanneer men dit tochtje per trein of auto maakt, waant men zich in Holland. Het land is er vlak, als in een Hollandse polder en rijdende langs het Antjol-kanaal, ecn geka naliseerde kali, met 'n- goede asfalt weg erlangs, een dubbele rij loofbo men, telcgraafpalen met hun last van draden waarop, juist als in Hol land, rijen vogels zitten te rusten, zou men zich tussen Haarlem en Am sterdam wanen. Het enige onder scheid maken de apen, die zich hier in de draden, amuseren en krijgertje spelen alsof er geen snelverkeer is. Tafeltje dek je! Op het emplacement van Tjikam- pek zouden we een uurtje moeten wachten cn aangezien mijn maag be gon te knorren, besloot ik eens te gaan eten, zoals de inheemse reizi ger dit doet, gewoon op het empla cement in een hoekje, gezellig op je hurken naast het stalletje van een der vele „stewardessen". Ik zocht om te beginnen een aar dige verkoopster on een luw hoekje uit, het „restaurant" werd aldus op verzoek van de klant per picolstok naar de gewenste hoek verplaatst cn de maaltijd kon beginnen. De tafel werd op m'n knie en gedekt, een groen pisangblad, waarop het „bord" werd geplaatst, een kleiner pisang blad. Uit een trommel, waaronder ecn houtskoolvuurtje brandde, kreeg ik wat droge rijst op dit bordje, 'n schepje verdronken groente werd erover gegoten en daarna begon ze eerst recht uit te pakken. Uit hoek jes en gaatjes kwamen enkele soor ten pisang, een gedroogd visje, een stukje pannekoek met boontjes erin gebakken, ecn viskoekje, alsmede een hard-gekookt eendenei. Uit een enorme blikken ketel kreeg ik een glaasje zoete thee!. Ik ben ervan overtuigd dat ze deze toean de meest luxueuze maaltijd heeft voorgezet die ze maar bij machte was tc leveren, een gemak kelijke klant, die niet in haar voor raad zat te roeren om het grootste visje en zelfs niet begon af te din gen, al was de prijs flink! Lïnggadjati Na tien uur reizen kwamen we in Cheribon aan en ik werd prompt door m'n neef-gastheer voor enkele dagen ais z'n adju dant bij 't leger ingelijfd. Zo kreeg ik de kans, door met hem op inspectie te gaan, in enkele dagen nog heel wat van de om streken te zien cn zelfs een be zoek to brengen aan liet thans zo bekende Lïnggadjati. Linggadjati is een soort herstel lingsoord, temidden van groene sa- wahs, die als grote traptreden tegen de berghelling van de Tjiremai lig gen. Het heeft een koel klimaat, want het ligt naar ik meen op 600 meter hoogte. Het plaatsje heeft weinig geleden, slechts enkele hui- zi '"an rijke Chinezen zijn geplun derd. In ecn bocht van de weg, om geven door hoog-opgaande bomen, lag een landelijk Hotel of rusthuis, de tuinen waren netjes verzorgd en vanaf de koele terrassen had men ecn prachtig uitzicht op de valleien en de top van de machtige vulkaan. Het grint op de oprijlaan kraakte onder de zware banden van de ge pantserde auto, langs een gezellig zwembad bereikten wc de ingang van het hotel waar een soldaat op wacht stond, want hier resideerde Wegens plundering werd Maan dagmiddag door de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof een zeer zware straf geëist tegen de Rotterdammer Willem Theodorus van. Amstel. Ge bruik makend van het feit, dat het stadje Rhencn in 1945 in verband met oorlogshandelingen in de om geving was ontruimd, had Van Amstel met een viertal helpers een slaapkamer-ameublement uit een leegstaande woning gesleept, dit aan boord van een schip ge bracht, waarop hij in dienst van de Duitsers voer en hst later in Rot terdam van de hand gedaan voor 2000 gulden. Van Amstel, die lan ge tijd z.g. symphatiserend lid van de NSB was, werkte gedurende en kele jaren ook als chauffeur en auto-monteur in Duitse dienst. De advocaat-fiscaal, mv. Donker, beschouwde plundering als een van de meest ernstige feiten, die men in oorlogstijd kon plegen. Hij noem de Van Amstel een dér hyena's van het slagveld en eischte tegen hem een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek. Haar patroon verraden De thans 24-jarige Cornelia Ro- salma Ovcrweel, die in 1942 win keljuffrouw werd, had na enige tijd onenigheid gekregen met haar patroon, wegens een tekort in de kas. Toen zij tenslotte werd ont slagen, ging Cornelia haar nood klagen bij haar vriend, een Duitse soldaat. Zij vertelde die vriend er ook by, dat de patroon zich her haaldelijk zeer minachtend uitliet over de Duitsers. Het gevolg was, dat de patroon via het Haagfe Veer en Vucht in Duitse gevange nissen terrecht kwam, waar hij an derhalf jaar rno st doorbrengen, in zeer kommervolle omstandigheden. Nadat hij ontslagen was, moest deze nog lange tijd in Nederlandse ziekenhuizen verblijven. Mr. Donker, in zeer scherpe be woordingen requisitoir houdend, rangschikte beschuldigde onder de talrijke walgelijke vrouwen en meisjes, die Nederland gedurende de oorlog heeft geteld en eist tegen deze vrouw, die dit verraad pleeg de op negentienjarige leeftijd, een gevangenisstraf van zes jaar, met aftrek van de tijd in detentie door gebracht. (Uitspraak in beide za ken over veertien dagen). Een paar weken heeft de be manning van hef onze lezers zo welbekende scheepje niets van zich laten horen, ten onrechte wellicht denkende, dat ons de feestelijke ontvangsten, die haar op Java te beurt vallen, maar mat it, interesseren. Maar hier is dan weer een reisbrief, waaruit wij o.m. kunnen lezen, dat Stuur Hoogstrate een bezoek heeft ge bracht aan Lïnggadjati, waar hij op de zetels van Jr. Van Mook en Sjahrir enkele ogenblikken aan overpeinzing heeft gewijd. „De Alk" is inmiddels vorige week, na bij de Rotterdamse Lloyd in dok te zijn geweest, alweer uit Batavia vertrokken. Het volgende reisdoel is Sabang. de staf. Door een flinke hal kwamen we in een lange eetzaal, dat was het tenminste nu. en na voorgesteld te zijn namen we plaats aan tafel. „U zit op Sjahrirs plaats", zei de kapitein-gastheer en toen liet niet snel genoeg tot me doordrong werd me meegedeeld dat we ons bevon den in het hotel waar de besprekin gen tussen dr. Van Mook en Sjahrir hadden plaats gevonden, ja, dat ik zat op dezelfde plaats waar laatst genoemde had gezeten en volgens het nog steeds aanwezige huisperso neel op dezelfde stoel. 'k Heb de stoel eens goed bekeken ben eerlijkheidshalve ook nog even op de stoel van dr. Van Mook gaan zitten, maar een bizondere ge waarwording kreeg ik niet, ook wel de in mij geen bevredigende oplos sing op, zodat ik verder m'n aan dacht maar heli besteed aan de voortbrengselen van de officierskeu ken, die deze aandacht wel ver dienden.... Oud-marineman tot tien jaar veroordeeld De 41-jarige Johannes Leygraaf. een gewezen onder-officier der Ko ninklijke Marine, die aan Duitse zijde deelgenomen had aan de slag om Arnhem en tegen wie veertien dagen geleden de doodstraf werd geëist, is door de Rotterdamse ka mer van het Haagsche Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek, met behoud van het recht om cas satie te gaan. f-S De „Alk" op de rede van Tand jong Priok wacht rustig de thuis komst van de bemanning af. W&r-X't AMERIKAANSE WAARSCHUWING De mededeling van majoor Hal Steward in de Armour and Cavalry Journal, dat Russische strijdkrachten binnen acht en veertig uur de Noordzeekust en de Atlantische Oceaan kunnen bereiken, heeft veel opschudding verwekt. In twee dagen, ondanks de Britse en Amerikaanse bezettingslegers in Duitsland, ondanks de behoorlijk uitgeruste doch zwakke strijdkrachten in de West Europese landen. Hal Steward is een van de bekendste publicisten over militaire zaken en in het Amerikaanse „vakblad" raamt hij de sterkte van het thans nog gemobiliseerde Rus sische leger op tot 4 millïoen man, waartegenover hij de geallieerde bezettingstroepen stelt met 60.000 man. Het spelen met dergelijke ge vaarlijke gedachten is een onderdeel geworden van de nuchtere oorlogs psychoses, waarin de Amerikaanse militair en ook een deel van zijn volk thans verkeert. Zelfs senator Taft, leider van de Republikeinse partij, heeft zich openlijk uitgelaten over de mili taire tegenstellingen van zyn -land tot Rusland. En het blijft niet al leen bij woord en geschrift. De de monstratie met de radiografisch be stuurde Skymastcr was meer dan een couranten artikel of een politie ke redeyoering, Dit uitermate be langwekkende experiment was een waarschuwing aan de wereld, dat men zich geen illusies omtrent het beeld van een volgende oorlog be hoeft te maken. Het is duidelijk ge worden, dat de techniek zodanige vorderingen heeft gemaakt, dat een luchtoorlog zonder piloten gevoerd kan worden. Men kan thans een es kader vliegtuigen laten opstijgen zonder dat er ook maar één mens aan boord is. Om onderweg eventu ele correcties aan het koersverloop door invloed van de wind e.d. aan te brengen zou men ter bege leiding van het eskader één be mand vliegtuig kunnen meegeven om „loodsdiensten" te verrichten en radiografisch de bommenlast te doen afwerpen boven de gestelde objecten. Men bedenke daarbij, dat die bommen dan zeker niet meer de beruchte twaalfdui2end-„ponders" De St. Paul's kathedraal, een ven de schone bouwwerken van hei oude Londen, liep tijdens de „Bliiz" als door een wonder slechts lichte schade op. Vlak erbij aan de zuidoostelijke zijde werden gehele hui zenblokken in puin gelegd. Deze pu invelden (op de voorgrond) zijn door nette gemetselde muurtjes omgeven. zullen zijn, doch verbeterde uitgave van het Hi ros ji ma-type. Geen geheim Indien de Skymaster-vJucht voor de Amerikanen zelf een experiment zou zyn geweest, hadden de leger- autoriteiten het in het dienste ge heim uitgevoerd. Het feit, dat men de grootst mogelijke propaganda gemaakt heeft met deze vlucht, is een duidelijke aanwijzing dat de Amerikanen het principe van het radiografisch I-osturen van vliegtui gen reeds volkomen beheersen en het in eigen land al vele malen in toepassing hebben gebracht. Even opvallend is hel. dat de be zettingsautoriteiten ni*t langer trachten te verhelen, dat in de Amerikaanse "zon" ecn zeer groot aantal omvangrijke militaire vlieg velden is aangelegd: het zijn alle aanwijzingen en uitingen van het Amerikaanse streven om Rusland duidelijk te maken, dat een volgen de oorlog beslist zal worden in de lucht, met het wapen, dat hans nog het best gesmeed wordt in dc USA. EHB O'demonstrat i es De vereniging Rotterdam-EHBO, hield Zaterdagmiddag een demon stratie op de Veemarkt. Reeds var de verte uit kon men bemerken dal daar iets gaande was: muziek en groen-witte vl3ggen: De E. H, B. O. gaf demonstratie?. Padvinders van Groep 32 waren de slachtoffers en zij speelden hun ro* zeer lijdzaam. Men kon zien, hoe te handelen in geval van dreigende verstikking, verdrinking, ernstige bloedingen, gebroken ledematen. Dit werd alles duidelijk en, met succes gedemon streerd. f/L- Op 18 October a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat de Vereniging ter veredeling: van het ambacht werd opgericht. De halve eeuw geschiedenis van de ze vereniging getuigt door de ja ren heen van ecn krachtig stre ven tot verhoging van het peil van bet ambacht door middel van het afnemen van proefexa- mens ter verkrijging va» de graad van „gezel" of „meester", welke inspanningen eerst in de latere jaren de vruchten zijn gaan dragen, die men ervan mocht verwachten. De vereniging heeft vele ups en downs meegemaakt. Zij werkte im mers in een tijd. dat de zich snel ontwikkelde industrie het vakman schap op de achtergrond dreigde te schuiven. Echter dank zij de taaie volharding der opeenvolgende be sturen, gelukte het niettemin ieder jaar weer het aantaL candidatcn te doen stijgen cn het arbeidsterrein tot nieuwe vakken uit te breiden. Werden bij een proefexamen, ge houden in 1893, dus vier jaar vóór dc oprichting, slechts 32 candidaten geëxamineerd, geleidelijk aan steeg dit aantal lot boven de 100 om ge durende ecn aartal jaren te blijven zweven tussen de 200 cn 300 candi dates waarna in 1939 de altijd nog „tere plant" eerst recht bloesem be gon te dragen. Het aantal candidatcn voor gezel en meester beliep in dat jaar bijna 400, steeg in 1944 tot ruim 600, waarna in 1946 cn 1947 bijna 1000 deelnemers werden ingeschre ven. Bovendien bleven in de loop der jaren de examens niet beperkt tot de vakken timmeren, meubelmaken, smeden, koperbewerken en schilde ren van het begin. Vakken als met solen, steenhouwen. model mak en, lood- en zinkwerken werden toege voegd en zelfs werden gedurende enige jaren ook examens afgenomen voor rijwielhersteller en automon teur, In 1913 meende men ook een plaats te moeten geven aan de me taalarbeiders uit de groot-industrie. Zo ontstonden de examens voor ma- chinebankwerken en machinearaaicn. Ook ten opzichte van de zuivere ambachlsvakkon als timmeren en meubelmaken ging de vereniging 'met haar tijd mee en in dc laatste tien jaren werd een proefaflegging cp houtbewerkingsmachines aan het examen toegevoegd. Officiële erkenning In 1824 werd de vereniging ^oor het Ministerie van Onderwijs en door dat van Economische Zaken het toezicht opgedragen op alle in ons land afgenomen en nog in te stellen ambachtsexamens. Daardoor kwamen reeds dadelijk de examens voor sterk- en zwakstroommonteur, installateur, opticien, schoenmaker, schoenhersteller, kleermaker en hor logemaker onder haar supervisie. De totstandkoming van de vestigingswet Kleinbedrijf had tot gevolg, dat de vereniging geleidelijk ook een groot aantal z.g. vestigingsexamens onder haar toezicht kreeg, nadat zij vooraf in de opstelling van de eisen schema's van de organisatie dezer examens een belangrijk aandeel had gehad. Thans vallen onder haar toezicht de examens voor autogeen- en elec- trisch lasser, rijwielhersteller, huis schilder. centrale verwarmingsinstal lateur. meubelmaker, behanger, stof feerder, beddenmaker, liftmonteur. binder, drukker, zetter en machine- zetter, loodgieter, gas- en waterfit- ter, automonteur, smid. wagenma ker en carrosseriebouwer. De diploma's door de Vereniging ter veredeling van het ambacht af gegeven, genieten in ambachtskrin gen een grote waardering en openen veelal de mogelijkheid tot een bete re betaling en beter werk. Ook door industriële kringen worden dc mees- ter-diploma's ten zeerste gewaar deerd. Grote ondernemingen hebben het bezit van een V.V.A.-diploma in het collectieve contract opgenomen. Hetis daarom verheugend te kun nen constateren, dat deze vereniging, blijkens het snel toenemend aantal c&nöidaten. een bloeiperiode tege- moetgaat. Dit geeft reden te mogen vertrouwen op een serieuze beharti ging van de belangen van het am bacht op steeds groter schaal. Een Neoerlano in oobouw en zich tevens toeleggend op de export, zal hiervan de vruchten plukken. Dr. H. J. Witteveen. die benoemd is tot lector in de staathuiskunde, zal op Dinsdag 14 October a.s. te 14.30 uur in de aula \'ar. de Neder landse Economische Hogeschool al hier, zijn colleges aanvangen met een openbare les. Dr, H. Thierry, lector in de be- drijfshuishoudkunde. zal op Donder dagmiddag 16 October, om half drie 2ijn colleges aanvangen met een openbare les. Candidaatsexamen Voor het candidcatsexamen in de economische wetenschappen zijn ge slaagd de heren: C, L. Wisse, Rot terdam en J. D, Troost, Oud- Beijerland. Harmonieconcert in de Rivièrahal Zaterdagavond heeft de R.E.T.- harmonic met medewerking van de bekende harmonie-vereniging „Ons Genoegen" uit Wormerveer ecn gecombineerd concert gegeven in dc Rivièrahal. Onder leiding van de dirigent van de R.E.T.-harmoaïe, dc heer Alb, Mcyns \Vzn.( werd ccn uitgebreid programma van marsen cn ouver tures uitgevoerd waarvan de volle zaal ten zeerste heeft genoten. Tn de loop van de avond heeft dr. ir. J, G. J. C. Nieuwenhuis directeur van de R.E.T., een nieuw vaandel van de tram-harmonie ont huld, Hierbij sprak hij de beste wensen uit voor de toekomst van dc harmonie. Tot slot van het zeer geslaagde muziek-festijn werd een dansje gemaakt. Onderdak Mannen als deze Gerard, betrek kelijk jong nog, maar door hun zwerverig !*vcn volkomen aan de grond gekomen, zonder een cent, m lompen gekleed en dakloos, zijn er wel niet veel in ons zindelijke landje, maar Gerard komt bewezen dat ze nog voorkomen. Hoe die mer.scn zo absoluut gesjochten ra ken kan verschillende oorzaken hebben. Bij Gerard was het: een grote onbekommerdheid voor de dag van morgen: een onbedwingbare lust tot zwerven en een felle, gedurige dorst. Met die eigenschappen be- hebt kom je moeilijk tot een eigen huisdeur met je naamplaatje er op. Zo had Gerard dan op z'n veer tigste jaar kind nog kraai, dak noch bed en het schaarse geld dat hij kon bemachtigen kwam vlug en ordelijk in de la van de kastelein terecht. Deze zomer der zomers, met zijn milde nachten, begunstigde zwer vers als Gerard wel Zeer er. wel licht voelde hij zich lekkerder op één oor onder de sterrenhemel dan wij burgers in ons broeierige bed voor het open raam. Maar verleden week, op de in eens koude herfstavond, strandde Gerard in Ridderkerk. In een som bere en moedeloze bui stapte hij naar het politicbureau toe en ver zocht om nachtverblijf. Toen men hem, na een kop koffie en een snee brood, zijn slaapcel aan. wees, vroeg de gast of hij om 7 uur gewekt kon worden, dat'vond hij de prettigste tijd om op te staan. De volgende morgen, bp het hartelijk groeten, bedanken en af scheid nemen, zag een agent tot zijn verwondering, dat de man een stuk dikker was dan de vorige avond. Wacht eens even, kame raad, sprak de agent, laat ik eens onder je jasje kijken... en jawel, daar had nu die olijke Gerard de lekker warme cel deken omge slagen. Nou dat was dan meteen het ein de van zjjn vrije leven: Met deken en al ging hij "de cel weer in werd daarna doorgestuurd naar de Noordsingel en daar staat hij nu al voor de rechter en hoort zich ver oordelen: tot 3 dagen voor het ste len van een deken, 14 dagen hech tenis voor landloperij en 2 jaar Veenhuizen. Of Gerard nog wat te zeggen had.,.,.. 3a, Gerard bracht de rechter dank voor zijn mildestraffen. Vooral die 2 jaar Veenhuizen lach ten hem toe. Twee winters onder dak te zijn... hij Jiad niet meer dan op één durven hop<»..,. Geen profeet is geëerd in eigen land In de Volkshogeschool te Lübeck zou een lezing worden gehouden over het onderwerp.* „Thomas Mann iegen Thomas Mann". De lezing is afgelast om dat slechts één toehoorder aan wezig was, terwijl bij voordrach ten over andere auteurs honder den personen van hun belang stelling blijk gaven Lübeck is, zoals bekend, de ge boortestad van Thomas Mann cn de plaats waar zich zijn be- kende roman „Die Budden- brooks" afspeelt. gen over maakte. „Geen idee", zei graai Paul. Ik kon het niet geloven. Mijn werkgever was toch geen gewoon mens; hij had toch altijd ideeën. En nu moesten we er w«l een hebben. We 'Se Rotterdamse Watergeuzen Ver eniging Pro Patria, vierde Zater dagavond in de Schouwburg „Zuid" voor de 70-ste maal Leidens ontzet. De zaal was feestelijk met rood- wit-blauwc vlaggen met de geuzen- leuze „Vive les Gueux" versierd. Deze vereniging wordt gevormd door schippers, personen uit aanver wante beroepen en hun families. De voorzitter, de hr. J, D. Seip, zei- de in zijn welkomstwoord „Onze vereniging is in de eerste plaats een traditie-vereniging en wij ge denken daarom ieder jaar Leidens Ontzet cn de inneming van Den Bricl." De vooravond werd gevuld met een vrolijk variété-programma, waarin o.a. de tclepaath Mabesta en de conferencier B. Barcnds op traden. Na afloop een gezellig bal. Om 12 uur begon de eigenlijke plechtigheid met de traditionele haring- en wittebroodtafel, die ccn groot succes werd, „Dans, Jonska! Dans", riep graaf Paul. Ik had wel eens op het toneel Czardas-dansers gezien. Nooit had ik gedacht dat ik ze eens zou proberen na te doen m een hotelkamer in Aea- pulco, Mexico. Ik weet niet hoe ik het deed, maar JOnrv VA/V Sa/Sec as G „Vanavond? Kunnen die dan wel erin?" V puico, Mexico, xk weet niet noe ik net ueeu, maai totdat ZÏÏS rff-SSEv °P<reKS »as. hf' als°f OPSKWMPI door dc mu; totdat Zwendasky de waarüeh an ons geheim ontdekte. Namelijk: dat er geen geheime formule bestond.' Wat zou er dan gebeuren? Ik móest er niet aan denken. Van wat ik van Pedro gehoord ziek, mijn hele leven lang czardas had gedanst, alsof ik op de wijde puszla geboren was, inplaats van aan de rand van een stad die op heipalen was gebouwd: Ik danste en sprong als een beze- een haciendajvaarvan hij tell0.Ehet hote, dreunde cn schudde cn ik moest - er lachen als ik dacht wat die gangster vrienden van Zwendasky wel van dat lawaai cn die twee oude dames, die heet water dronken elke dag Toen eindelijk het slotaqpoord klonk en graaf Paul zich lachend op zijn pianokruk omdraaide, „Ze vliegen natuurlijk. Ik had een telegram van °°k eigenaar was. Indios op wrede manieren be- Silvester Young, uit San Diego vanmorgen; U straffen en dat voor heel wat minder dan de vii vcii> heeft zeker wel van hem geboord, niet? Hij staat Poets die wij hem gebakken hadden. „Ik moet mnp^tf»n"ripnken aan 't hoofd van mijn onderzoek-afdcling". weten wat u van plan bent", zei ik beslist. Graaf Paul schudde het hoofd. „Ik ben een „Maar ik zeg je, ik heb nog geen plan. En zo- eenzame". lang jij met een gezicht als ecn oorwurm zit tc „En een zonderling", zei Zwendasky zonder kijken, zal ik er wel geen maken ook. Zo krijg sarcasme. le nooit een goed idee. Een feestelijke stemming lag ik puffend cn hijgend op dc met matten bc- Graaf Paul lachte vrolijk en ongedwongen. „De- 7* daar houd ik van. Dan krijg je ideeën. Ik zal dekte vloer uitgestrekt. „Ik kan niet meer is 2e zonderling cn dit jonge talent" hij schudde trachten deze onmisbare stemming te scheppen, het idee gekomen....?" mij bij de schouder „gaan vandaag een beetje Werk dus niet tegen". Graaf Paul klapte in zijn handen. „In al zijn feestvieren, hè Jonska? Op kosten van de Dub- Lachend ging graaf Paul voor de piano zitten, glorie! Zodra je uitgepuft bent ga je het geld bei-Afstand Companie". Ik had hem nog nooit piano horen spelen. Toch sorteren. Alleen do grote biljetten nemen we „Dan zou ik U toch aanraden liet hier in 't bo- was ik niet verbaasd dat hij het kon. Als graaf mee: en ccn handvol Mexicaans geld. De rest tel te doen", zei Zwendasky, met ecn gezicht, Paul voor mijn ogen een driedubbele salto-mor- verstop je maar ergens, dat kunnen we niet mee- waarop werkelijk vaderlijke bezorgdheid stond tale had gemaakt, dan had ik hem stellig wel be- sjouwen". Hij liep naar de telefoon en riep een te lezen. „Helemaal veilig is het buiten niet: U wonderd, maar zou ik niet verwonderd zijn ge- nummer op; er waren niet veel meer dan een weet: een opgewonden Mexicaan schiet eerst en wc est. Vreemde, merkwaardige muziek klonk nu dozijn nummers in heel Acapulco en dit herken- stelt dan pas vragen". door de grote hotelkamer. „Dat is Chopin", zei de ik: het was dat van de Pulquerio. Vlug stond Graaf Paul stond op. „Dank U voor de goede graaf Paul. „Dus een geniaal componist, een ge- raad, senor. Het zal mij een genoegen zijn als U niale uitvinder, en nueen geniaal idee! Ja vanavond uw Mister Sylvo. hoe heet hij ook al het komt.... warempelIk voel hetDe weer.Young aan mij wilt voorstellen". muziek veranderd*, werd klagend, weemoedig Toen Zwendasky weg was, mompelde graaf Hongaars zigeuner-muziek. Ik von het prachtig, Paul: „De komedie wordt nu een klucht. Hoe we Soms zong graaf Paul er bij. En dan opeens elkaar beliegen en bedriegen. Enfin 't is alles je hoorde het duidelijk scheen dc muziek te voor het goede doel". zoggen: „Wat heb je aan al dat getrcur? Nu dan- „Vanavond komen die experts. Hoe komen wij sen, zingen, vrolijk zijn. Dans dan. Dans! Vlug- Voor die tijd weg?" Dat was het waar ik mij zor- ger!" ik op en legde mijn hand over de spreekhoorn. „Allés wordt toch afgeluisterd „Kleine detective", zei graaf Paul quasi-bewon- derend. Toen sprak hij in het apparaat: ..Kunt u mij ecn groep guitaarspelers zenden? Hotel Impe- rio. Ja, de beste. Hoeveel? Een dozijn twintig! Vijftig pesos per man, eten en drinken gratis. Bueno. Convemdo! Hasla lugoi" (Wordt vervolgd). Het Rijksmuseum te Amsterdam, dat Donderdagmiddag de 200.000ste bezoeker van de tentoonstelling Weense Kunstschatten noteerde, verheugt zich naarmate de slui tingsdatum van deze unieke exposi tie, Zondag 12 October, nadert -- in een stads stijgende publieke belang stelling. In de eerste vijf dagen van deze maand kwamen 23.8.95 personen de schilderijen bekijken, van wie 19.097 gedurende het weekend en 5245 al leen in de vier weken, dat de ten toonstelling op Zondag geopend was. Zo ongekend groot is de drukte, dat het museum in een kwartaal meer bezoekers telde dan in het hele vorige jaar, dat reeds een recordjaar was. Enige getallen: 217.647 bezoekers zagen de Weense expositie; 196.753 de keuzetcntoonstelling: Uit eigen bezit en 140.290 de herboren Nacht wacht. „Wonderdokter Rasmus" De Rotterdamse toneelvereniging Ammato vierde op Zondagmorgen haar 2-jarig bestaan in het geheel gevulde Colosseum theater. Opge voerd werd „Rasmus de wonderdok ter van Paul Saranu, vertaald door Maurits Parser. De regie berustte bij zijn broer Max Parser, die tevens de titelrol vertolkte. Het stuk werd zeer goed gespeeld en vooral Jan Brocrsen als dokter Heller blonk uil. Na elk bedrijf werd door het talrijke pu bliek, waaronder vele leden van de Bond van Invaliden, flink geapplau disseerd en na de happy ending groeide dat" aan tot een ovatie. Animato kan met voldoening te rugzien op een zeer geslaagde jubi leumopvoering. WOENSDAG 8 OCTOBER. Niet alleen de bloemen, doch ook de vi uchtcn, takken en stekels zijn bij sommige rozen van bijzondere de coratieve waarde. Het zijn in het 'bij zonder de zogenaamde botanische rozendie daardoor de aandacht trekken. Deze rozen, waarvan vele nog de oorspronkelijke wilde typen zijn komen niet voor perken in aan merking doch zijn zeer geschikt, on ergens tusseii heestergewassen te plantenDe meeste zijn enkelbloe- mig. Zeer mooi is o.ade Rosa nn- cicfisis ptcracantha met prachtige donkerrode stekels, glimmend groe ne blaadjes en ontelbare witte bloe men. Dc Rosa .1foyesi heeft scha'itt- kenrode bloemen en fraaie rode wnvormige bottels. Voorts verdie nen ook nog de roodbloeiende il >sa rubrifclia met haar roodbruine bla deren en de Rosa rugosa jf Japanse bottelroos aanbevelingL. De voornaamste eandidaat voor de Nobelprijs letterkunde, die in No vember van dit jaar wordt toege kend, is zo meent men in litteraire kringen te Stockholm André Gide, Als verdere candidaten wor den genoemd: Mauriac, Romains, Malraux. De thans 77-jarige Gide publiceer de in 1891 anoniem zijn eerste werk Les Cahiers d'André Walter. De volgende jaren zagen verscheidene philosophisehe traité's het licht. De schrijver heeft onder de invloed ge staan van Oscar Wilde, bracht later Duitse en Slavische stromingen te weeg in het Franse litteraire leven en had grote aandacht voor buiten- natuurlijke neigingen, die volgens hem ook in de natuur zetelen (lTm- moraliste-les Faux Monnayeurs). Zijn Voyage au Congo en Si le grain ne meurt (autobiografie) zijn twee van zijn meestgelozen werken. Kortelings heeft de film zich ont fermd over La Symphonie pastorale van Gide cn eveneens na de oorlog zijn van de bejaarde schrijver ver schenen: zijn Dagboek, Thésée (een geloofsbelijdenis) en toneelbewer kingen van Kafka's Het Proces en de Hamlet van Shakespeare, waarvan de première door Jean-Louis Bar-" rault één van de opzienbarendste ge beurtenissen was van het Parijse to neelseizoen '46. DURE VECHTPARTIJ Zaterdagnacht ontstond op de Groene Hilledijk bij de Randweg, ruzie tussen een man en een vrouw. In het verloop hiervan gaf de man de vrouw eensklaps een vuistslag, die zo gevoelig aankwam, dat de vrouw een wond boven het linkeroog kreeg, die zij in het Zuiderzieken huis moest laten verbinden. De vechtersbaas werd ter kalmering naar het politiebureau S.mdelinge- plein gebracht. Daar kwam hij tot de ontdekking dat hij 1 800.— miste uit zijn portefeuille. Zijn colbertje had hij namelijk tijdens de vechtpar tij zolang op straat gedeponeerd. DINSDAG 7 OCT. Avondprogramma Hilversum i: 19.00 En nu naar bed, 19.05 Bernard Person. 19.J5 Serenade in Kam.muz. 19.45 Niwin. 19.50 Wederopb. 20.00 Nws. 20.15 Bonte Dinsd av. trein. 21.30 Contact. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Budapest-trio. 27.15 Klassieke dan- sen. HILVERSUM II: 19-00 Nieuws, weer. 19.20 Volkslied.kwartct. 19.45 Anatomische les. 20.00 Nws. 20.12 Gewone man. 20.20 Radio phllh. ork. 21.40 Ballades van C. Loewe. 22.15 Gebed. 22.30 Nws. 22.45 Strijkkwintet. 23.30 Spaanse wer ken. WOENSDAG 8 OCT. Ochtend- cn middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nws. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Kamermuz. 10.00 Morgenvv. 10.20 Onze keuken. 10.35 Gr.muz. 10.45 Voordr. 11.00 Non-stop progr. 12.00 Vincentino. 32.30 Weer, platteland, Gr.pl. 13.00 Nws. 13.20 The Ramblers. 13.50 Pianosoli. 14.00 Voordracht, 14.15 Jeugd con eert. 15.00 Jeugdlioorspel. 15.45 De Regenboog. 16.15 Voor de kinderen. 17.15 Orgelspel. 17.30 Ned. Volksherstel. 17.35 Malando. 18.00 Nieuws. 18.20 Musctte-orkest. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nws. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Klassiek conc. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Fluit. 11.25 Pop. om werken. 11.45 Amati. 12.30 Weer. 12.33 Dienst voor bank en zaken wereld. 13.00 Nws. 13.15 Sangh en Spel. 14.00 Orgelconc. 14.30 Cycla men in huis. 15.00 Kamerork. 16.00 Pianospel. 16.15 Kinderzangkoor, 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Piano spel. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Ncd. Kamerkoor. 18.30 Vaccinal!# tegen besmettelijke ziekten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3