Prinses Juliana regentes van hét koninkrijk - 1 HET ROTTERDAMSCH PAROOL '1 ml Nederlandse dagbladen zijn te klein Ook Rusland voor verdeling van Palestina Vroegere V.D.B.-ers blijven trouw aan P.v.d.A. r f Vrij, onverveerd Eedsaflegging in de verenigde vergadering der Staten-Generaal ïn een Verenigde Vergadering van de Staten-Ge neraal is hedenmiddag om drie uur prinses Juliana; beëdigd alsRegentes. Langs dezelfde route als ge bruikelijk is bij de opening van de Staten-Generaal, begaf zij zich tegen dit tijdstip naar het Binnenhof, in( gezelschap van Prins Bernhard. Een juichende menigte stond langs de gehele route opgesteld en vooral bij het Binnenhof heerste een grote drukte. Installatie in de Ridderzaal 172 doden sedert begin Augustus Complot tegen Bevin? Half millioen boete voor „De Bijenkorf" Parijs zonder openbare vervoermiddelen Uil het leven van onze regentes Versplintering dient tot niets Nieuw departement ingesteld Nederlands vee naar Engeland Weerbericht Rad. en Adra. Lcmge Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—, losse nummers 0,0? Dinsdag 14 October 1947 SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam PI. Directeur* B. de Vries PI. Hoofdredacteur! Th. Ramaker Zevende jaargang, No. 239 Een uitgelezen gezelschap had zich in de Ridderzaal verenigd» waaronder vele leden van het corps diplomatique. Voor de aanvang van de plechtigheid had de voorzitter van de Verenigde Vergadering, prof. mr. R. Kranenburg, een com missie van In- en uitgeleide ge vormd, bestaande uit de voorzitters van de fracties van de politieke partijen In de beide Kamers- Deze commissie stond onder voorzitter schap van mr. J. K. H. van Schalk. PAROLOSCOOP Terwijl het Oostelijk bekken van de Middellandse Zee dagelijks onze aandacht vraagt, terwijl daar de te genstellingen steeds scherper op el kaar botsen, ja de wolken van oor logsdreiging zich beginnen op te stapelen, staat Franco-Spanje de laatste maanden nauwelijks meer in het licht van de wereldpolitiek. Na de uitsluiting van Franco- Spanje uit de Ver. Naties, na de terugroeping van enkele politieke vertegenwoordigingen uit Madrid als gevolg van het besluit van de vorige Alg. Vergadering der UNO. na de" sluiting van de Frans-Spaan se grens is de .situatie in het uiterste Westen van de Middellandse Zee meer of minder bevroren, er is een' status quo ontstaan. We kunnen ons voorstellen, dat Franco de mening» is toegedaan, dat de ontwikkeling welke de wereld situatie beeft genomen en nog steeds neemt, zijn positie alleen maar ten goede kan komen. Inderdaad maakt de kloof tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie de kansen voor de cau- dillo gunstiger. Hij zelf heeft zich altijd uitgegeven voor de kampioen van de Westerse beschaving tegen het bolsjewisme en met die leus kan hij op het ogenblik succes heb ben in de VS. Tenmirste zolang het State Department en de publie ke opinie aldaar geen ander alter natief zien van een verdrijving van Franco dan een versterking van de communistische invloed in Span je. Desalniettemin is Franco allesbe halve gerust op de houding van de V.S. en Engeland. Zo heeft hij zich zowel teleurgesteld gevoeld als ge- ergerd over het feit, dat hij van het plan-Marshall en van de AConferen- tie der Zestier» te Parijs uitgeslo ten is gebleven. Hij heeft zich hier voor van een dekking in de .rug zoe ken te verzekeren door de banden met Iatijns Amerika nauwer aan te halen (bezoek van mevrouw Peron!) en. wat nog merkwaardiger is op zich zelf. door contact te zoeken met de Arabische liga. t Dit neemt echter allemaal niet weg, dat Franco zich zeer -goed be wust is, dat men hem in het Westen, met name in Londen, onmiddellijk zal laten vallen zodra men daar een alternatief heeft voor zijn regiem. En daarom slaat hij de pogingen, welke de oude leider van de Spaan se socialisten, Prieto, onderneemt, om een eenheidsfortn van de Spaanse oppositie in binnen- en bui tenland met uitsluiting van de com munisten tot stand te brengen, gade met bijzondere opmerkzaamheid niet alleen, .maar, naarmate deze pogin gen meer en meer succes hebben, ook met steeds toenemende onge rustheid. Reeds heeft vorige week de Bas- kische leider Aguirre via een Frans radiostation zijn instemming be tuigd met Prieto's plannen; de gro te organisatie van de republikeinse oppositie in Spanje, de Allianza De- mocratica heeft hetzelfde gedaan. De wacht is nu nog op de monar chisten. En juist omdat de monarchisten momenteel de beslissende factor zijn voor het al dan niet aanblijven van Franco, bekijkt de caudillo het bezoek, dat F. M. Crosthwaite. hoofd van de fad. Westen van het Foreign Office, op dit ogenblik aan Portugal brengt, met argusogen. Dat Bevin de actie van Prieto steunt, daar aan behoeft Franco met te twijfelen sinds de Engelse minister kortgeleden de Spaanse socialist een interview heeft toegestaan, waartegen de Spaanse regering zelfs officieel heeft geprotesteerd. Daarom heeft Fran co alle reden te veronderstellen, dat Crosthwaite tot taak heeft om de Spaanse troonpreteodent Don Juan en zijn aanhang met het volle ge zag van de Britse Labourregering achter zich te bewegen om het een heidsfront van de burgerlijk-socialis tische oppositie te komen versterken. Zou dit lukken, dan..., is het lang gezochte alternatief van Fran co's regiem gevonden en dan zouden de dagen van de dictator van Span je wel eens geteld kunnen zijn. Eer lijk gezegd, het wordt tijd! Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, die tij' dens de rustperio de van onze Koningin het regentschap op zich neemt. Rede prof» Kranenburg Tegen drie uur begaven deze he ren zich naar de ingang der ridder zaal om H.K.H. en haar gezelschap te ontvangen. Toen de prinses met haar gemaal had plaats genomen, hield de voorzitter, prof. mr. Kra nenburg, de volgende toespraak: „Koninklijke Hoogheid, Namens de verenigde vergade ring der Staten-Generaal heet ik Uwe Koninklijke Hoogheid en ha ren gemaal welkom in dit plechtig ogenblik. De omstandigheden, die hebben geleid tot de wet, waarbij aan Uwe Koninklijke Hoogheid de waarne ming van het koninklijk gezag als regentes werd opgedragen, hebben de Staten-Generaal met leedwezen vervuld, en ik spreek de hartsrron- diee »jvens uit, dat die omstandig heden'spoedig tot het verleden zul len. behoren. Een reden tot grote dankbaarr heid is het echter, dat het Neder landse volk vol vertrouwen de waarneming van het koninklijk ge zag aan uw handen ziet toever trouwd. Uwe Koninklijke Hoogheid heeft de liefde en aanhankelijkheid van ons volk verworven door haar persoonlijkheid en door haar warm menselijk meeleven met zijn wel en wee, met zijn leed en met zijn ge luk. Ons volk is diep overtuigd, dat uwe Koninklijke Hoogheid zal wor den geleid bij de uitoefening van dat gezag door het hoge voorbeeld van H.M. de Koningin en door de nobele tradities van haar roemrijk geslacht, dat in de verwerving èn handhaving van de vrijheid en de rechten van ons volk een zo groot- aandeel heeft gehad. Van harte verheugt de volksver tegenwoordiging er zich daarom over, dat Uwe Koninklijke Hoog heid aan haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Koninklijke Hoog heid eerbiedig te verzoeken de door de grondwet van de regent gevor derde eed in mijn handen te willen afleggen". De eedsaflegging Prinses Juliana legde vervolgens in handen van de voorzitter de in* artikel 44 van de Grondwet voor geschreven eed af, waarvan de tekst luidt als volgt: „Ik zweer trouw aan de Koning. Ik zweer, dat ik in de waarne ming van het Koninklijk gezag zolang de uitoefening van het Koninklijk gezag is neergelegd, de Gronrfwef steeds zal onder houden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onafhanke lijkheid en het grondgebied van de staat met al mijn vermogen zal veidedigen en bewaren; dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechlen \-an alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevorde ring van de algemene en bijzon dere welvaart alle middelen aan wenden, welke de wetten ie mii- ner beschikking stellen, gelijk een goeden getrouw regent schuldig is fe doen. Zo waarlijk helpe mij God almachtig Na-deze plechtige beëdiging zeide de voorzitter nog het volgende: „Mogen aan Uwe Koninklijke Hoogheid de kracht en de wijsheid geschonken worden voor de ver vulling van haar hoge taak en moge Gods zegen op hare arbeid rusten". De plechtigheid was hiermede ten einde. Uitgeleide gedaan door de leden der commissie verlieten de Prinses-regentes, Prins Bern- hard en hun gevolg daarna de Rid derzaal. De stoet reed daarna langs de zelfde route naar het paleis Noord einde. Onderweg werden de vorste lijke personen andermaal door de saamgestroomd© menigte opnieuw hartelijk toegejuicht. Prinses Juliana ontvangt twee nieuwe gezanten Onmiddellijk na* haar beëdiging in de Verenigde Vergadering der Sta ten-Generaal zal prinses Juliana in het Huis ten Bosch de nieuwe Griek se gezant, de heer N. Lelis. ontvan gen ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven. Daarna ontvangt zij de Deense gezant, de heer M. A. Was- sard, die zijn nieuwe geloofsbrieven van koning Frederik komt aanbie den. Prinses Juliana zal, tijdens haar regentschap in het paleis Soestdgk bleven wonen. ACHT PAGINA'S MINSTENS NODIG! Nederland heeft een groot tekort aan krantenpapier. Het beschikt niet over de grondstoffen (hout, pulp en steenkool) om in dit tekort te voorzien. Voor een goede nieuwsvoorziening heeft het per krant minstens acht pa gina's nodig, terwijl de Nederlandse kranten thans slechts een omvang hebben van vier pagina's. Verder heeft het dringend nieuwe typografische machines nodig, terwtfl het gebrek aan goede journalisten voelbaar is. Tot deze conclusie kwam Be com- Het Nederlandse communiqué van gisteren meldt, dat de Neder landse verliezen in de periode van 4 Aug. tot 26 Sept. op Java, Sumatra en Madoera bedroegen 172 doden, 503 gewonden,, en 11 vermisten. De laatste drie'weken zijn de dagelijkse verliezen min der geworden. Jn de nieuw be zette gebieden is de toestand rus tiger geworden. Het communiqué meldt verder nog, dat in Midden- en West-Java en in de ho^k van Oost-Java enkele botsingen plaats hadden. De Nederlandse verlie zen bedroegen gisteren drie doden vijf gewonden en een vermiste. Het Londensq blad Evening Standard meldt met grote kop pen, dat Scotland Yard een com plot heett ontdekt om de minister van buitenlandse taken, Bevin. van het leven te beroven. Volgens het blad heeft een speciale afde ling van Scotland Yard meege deeld, dat de detectives, belast met de bewaking van de minister vandaag gewaarschuwd zijn dat het complot waarschijnlijk spoe dig zijn slag zon trachten te slaan. Het bericht van de Evening Stan dard is nog niet bevestigd. SYRIË WIL SLECHTS ARABISCH BESTUUR De Sowjefc-TTnle heeft Maandag bjj monde van Tsarapkin, haar ver tegenwoordiger in" de UNO-com- mlssie voor Palestina verklaard, In beginsel de aanbeveling uit het meerderheidsrapport van de com missie voor Palestina: verdeling van het land tussen Arabieren en Joden, te zullen steunen. Tsarapkin meende wel, dat som mige punten niet zonder amende ring door de Sowjet-Unie aanvaard zouden worden. Op deze kwesties (o.a. de grens tussen de belde sta ten, de status van Jeruzalem) wil de hjj thans echter niet ingaan. De huidige gebeurtenissen waren naar Tsarapkins mering het ge volg van de ineenstorting van het mandaatsysteem. Hij was het ge heel eens met de zo spoedig moge lijke beëindiging van het mandaat en'met een zo spoedig mogelijke onafhankelijkehid van Palestina maar het mind erft eidsvoorstel tot een gecombineerd Arabisch-Joodse staat kon, al had het volgens de Russische vertegenwoordiger zeke re verdiensten, op het ogenblik niet verwezenlijkt worden. Hij toonde zich voorstander van een economische eenheid tussen de twee staten. Hij betoogde nog, dat zo dra het mandaat eindigt, beslist moet worden hoe Palestina in de overgangstijd geregej^d zal moeten worden. De Joodse reacties op de Russi sche verklaring zijn begrijpelijker wijs instemmend. Een woordvoer der van het Joodse Bureau heeftT de verklaring toegejuicht als „een logisch gevolg van de Sowjetrussi- sche verklaring in Mei na het rap port der speciale commissie". De Amerikaanse afgevaardigde Johnson verklaarde zich dankbaar, dat de Russische verklaring op be langrijke punten veel op de Ameri kaanse lijkt. De Arabische staten blijven zich uiteraard verzetten: Syrië heeft in een regeringsverklaring te kennen gegeven,"-alleen Arabisch bestuur te willen aanvaarden, Egypte en Af ghanistan hebben zich bij monde De N,V. „De Bijenkorf" zal 490.650 boete moeten betalen voor de 1300-voudige prijsover- schrijding, welke zij heeft ge pleegd, Verder zijn de in beslag genomen goederen, ter waarde van 125.000, verbeurd ver klaard. Zo luidt de uitspraak van de Amsterdamse tuchtrechter voorde prgzen, mr. J. A. Bletz. In zijn mo tivering zegt hg o.m.: „Dat het niet bewezen is, dat de vennootschap de voorschriften met opzet had overtreden, zulks in te genstelling met sommige perso neelsleden, die in afwijking van hun instructies tegen ongemoti veerd hoge prijzen inkochten. Niet temin moet overtreding worden aangenomen". Mr. Bletz concludeerde, dat „De Bijenkorf" de zwarte handel en de smokkelarij bevorderd heeft. van hun vertegenwoordigers in 6e commissie tegenstanders verklaard van het recht der UNO, in deze een beslissing te nemen. De vergade ring wordt Dinsdagavond om 9 uur voortgezet. Amir Pasja Rifai, minister-pre sident van Transjordanië, heeft de juistheid van de geruchten over het samentrekken van Arabische troepen aan de grenzen van Pales tina tegengesproken. Volgens; de minister-president zal de Arabische liga, welke actie zij ook inzake de situatie in Palestina zal nemen, niet tot daden overgaan, zolang de Engelse troepen nog ln Palestina z^jn. Dinsdagmorgen, aldus Is beslo ten. begint te Parijs een algemene staking onder het personeel der openbare vervoermiddelen. Uit Marseille wordt gemeld, dat officieren en matrozen der koop vaardijvloot hebben besloten Don derdagmorgen het werk neer te leggen, tenzii aan hun eisen tot sa larisverhoging wordt voldaan. Sydney Webb overleden Sydney Webb, die als lid van het Britse Hogerhuis de titel van lord Fassfield bezat maar steeds heeft ge weigerd deze titel te gebruiken, is op achientachtigjarige leeftijd in zfln huis te Liphook in Hampshire over leden. Hij behoort tot de stichters van. de Fabian Society en wordt beschouwd als een der vooraanstaande Britse socialisten. Immer heeft hij zich be zig gehouden met de studie en de be vordering van het staatssocialisme. Zijn opleiding als econoom genoot hy in Engeland, Zwitserland en Duitsland. In de eerste Labour-rege- rmg van 1923/24 werd hij minister van Handel en op zeventig-jarige leeftijd werd hij in. de tweede La- bour-regering minister van Koloniën en Dominions, terwijl hij als lord Passfield lid van het Hogerhuis werd. Nadat de tweede Labour-regering in 1931 aftrad, heeft Webb geen functies meer bekleed., In 1932 heeft hij met zijn eveneens vermaarde, in 1943 overleden echtgenote, Beatrice Webb, de Sowjet-Unie bezocht en hij heeft drie jaar besteed aan het schrijven van een groot werk. waar in hij het Sow jet-systeem prijst. Prinses Juliana als drie-jarig meisje tijdens een kinderfeest in de Koekamp in Den Haag. Prinses1 Juliana als reünisfe te midden van haar vriendinnen- studenten in Leiden. Prinses Juliana verloofd; om stuwd door duizenden hartelijk juichende iYederlancfers Het prinselijk paar ingezegend. PROMINENTE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN OVER VORMING COMITE-OUD Naar aanleiding van de vorming van het eomïté-Oud tot voorbereiding van een „democratische volksparty", hebben een dertigtal vooraanstaande leden van de vroegere VJ>.B. een verklaring opgesteld waarin, gezegd Vordt dat zij sedert de oprichting van de P. v. d. A. nog versterkt zijn in de mening dat de beginselen van het democratisch socialisme, zoals deze is omschreven in het programma van de P. r. d. A,, een deugdelijke grondslag biedt voor een staatkundig beleid dat gericht is op de ontwikke ling van de menselijke persoonlijkheid, mede door het streven naar sociale rechtvaardigheid en een maatschappelijke orde, waarbij hei kapitalistische stelsel wordt vervangen door een stelsel van planmatige economie. missie der Unesco, die een onder zoek heeft ingesteld naar de techni-. schc behoeften op het gebied van pers, radio en film, van tien Europe se landen, welke ernstig van de oorlog te lyden hebben gehad. Uit haar rapport blijkt, dat in Ne derland en Frankrijk het tekort aan krantenpapier het ernstigst is. In 1939 werd in ons land per hoofd der bevolking 11 kg. krantenpapier ver bruikt, thans slechts 4.9 kg. De commissie stelt dan ook voor vij£ millioen dollar ter beschikking te stellen voor het aankopen van pa- piervoorraden voor de zwaarst ge troffen landen, waaronder Neder land. Voor de radio-installatie heeft ons land 10-000 dollar nodig voor de aan koop van blanco gramofoonplaten. Verder is de commissie van oordeel dat Nederland de beschikking hebben over een volledig uitg( filmstudio en een laboratorium filmproductie. Het is nodig dat nici hun opleiding in het buitf kunnen voltooiien. Wil Ned tot het aankopen van het filmmateriaal komen dan behoeft het buitenlandse valuta. Brana Walter, die als gastdiri- gent in Amsterdam en' Den. Haag zal concerteren en twee weken in ons land zal blijven, arriveerde, met zijn dochter uit Zurich op Schiphol. AAN DE-ZIJLSTRAAT, HET HART VAN OUD-SCH1EDAM. In de oude stad tussen Schie en Vest vindt men nog in enkele geveltjes de typische sfeer terug van het Schiedam der vorige eeuw, toen het brandersbedrijf nog in volle bloei was. Als de saneringsplannen voor de oude stad in de toekomst tot uitvoering komen, zullen, jammer genoeg, ook deze laatste woonhuizen met een eigen Schiedams karakter onder slopershanden vallen, tenzij men een hoekje als dit in gerestaureerde toestand voor hef nageslacht bewaart. Zij achten een blijvende samen werking op die grondslag van per sonen van verschillende levensbe schouwing en geloofsovertuiging van grote waarde. Zij verklaren mitsdien met overtuiging de begin selen van het democratisch socia lisme te blijven voorstaan en zijn van oordeel dat het openbare be lang door versplintering op politiek gebied niet wordt gediend. Deze verklaring is o.m. ondertekend, door J. L. Hoogland, mr. A. M. Joekes. prof. mr. H. Kranenburg, ir. S. A. Posthumus, J. Schilthuis, mej. mr. N. S. C. Tendeloo en ir. A. Vonde ling, dr. C. L. de Liefde, J. W. Stas- sen, A. C, Verhoef en mej. mr. J. Zeelenberg. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: Bovenstaande verklaring bewijst te meer dat de nieuwe partij van mr. Oud niet kan -worden gezien als ccn voortzetting van de vroegere democratische bond. Immers boven genoemde personen mogen stellig prominente leden dier partij ge noemd worden. Behalve de voorzit ter van het comité-Oud zijn er slechts weinig vooraanstaande oud- vrijzinnig democraten bij. Twee groepen mankeren Het is bovendien opmerkelijk dat twee groepen waarop de vrijzinnig- democratische bond eertijds steunde, n.l. de middenstand en-de boeren, dit comité amper vertegenwoordigd zijn. Een tweede opvallend feit is dat men van de jeugd van de vrij zinnig-democratische jongerenorga-* nisaties die in de V.D.B. een belang rijke plaats innamen, geen vertegen woordigers in de groepering-Oud aantreffen. Naast een aantal behou dende oud-vrijzinnig-democraten die zich in de P.v.d,A. niet thuis voel den. in de mening dat hun zienswijze of invloed niet voldoende tot zijn recht kwam. omvat het comité-Oud" leden van de Partij van de Vrijheid. Ondeé deze treft men vele vrijzin nig-democraten aan, die niet met de fusie in de P.v.d.A. meegingen, doch die zich blijkbaar evenmin in de Partij van de Vrijheid volledig op hun plaats vodden. Anderzijds ma ken daarvan ook deel uit personen die nimmer lid van de vroegere V. D.B. waren cn als liberaal bekend stonden. Dit maakt het waarschijn lijk dat als de „democratische volks partij" aan do komende verkiezin gen zal meedoen, en succes mocht boeken, dit zou kunnen geschieden ten koste van de P.v.d.A.. doch even zeer ten nadele van de Partij van de Vrijheid. Dc mogelijkheid dat in het middenblok twee kleine partijen zouden ontstaan, die eikaars invloed zouden neutraliseren, is stellig aan wezig. Een fusie van de nieuwe groep met de Party van de Vrijheid is derhalve denkbaar. Daarbij zal van beslissende betekenis zijn of do rechtervleugel van deze partij bereid is, mr; Oud als leider-te aanvaarden. „'Algemene Zaken" Het heden verschenen staats blad H 346 verneldt een Koninklijk Besluit van li Oc tober tot instelling van een departement van algemeen be stuur, dat de naam zal dragen van ministerie van Algemene Zaken. Aan het hoofd van dit departe ment is do zorg opgedragen voor de zaken over het algenaeejQ rege ringsbeleid van het Koninkrijk, voor zover deze zorg niet behar tigd wordt door één der andere departementen. De minister-president dr. L> J. M- Beel zal dit departement be heren. Van Kleffens overhandigt zwaard aan Eisenho'wer Mr. van Kleffens zou vandaag op de Nederlandse ambassade te Washington het door Koningin Wil» helmina geschonken, zwaard aan generaal Eisenhower overhandigen. Verscheidene hoge Amerikaanss burgerlijke en militaire autoriteiten zouden de plechtigheid bijwonen. Rantsoenbonnen scheerzeep In verband met de aanwijzing van bon „Tabak 5 Reserve" der ta- bakskaart voor een rantsoen scheerzeep maakt het Centraal Dis tributiekantoor bekend, dat manne lijke personen van 18 jaar en ouder, die in het bezit zyn van een gecom bineerde of\ versnaperingenkaart, zich op nader vast te stellen dagen tot de distributiedienst kunnen wenden. Deze dienst zal hun tegen overlegging der tweede distributie stamkaart een rantsoenbon voor scheerzeep uitreiken. De Nederlandse regering heeft be sloten 500 dragende vaarzen (zwart bont Fries-HDliand3 vee) aan de En gelse regering te schenken voor de getroffen gebieden. De Engelse veeteelt heeft tengevol ge van de zeer strenge winter enor me verliezen geleden. Niet minder dan vier millioen schapen en lamme ren en 50.000 koeien zijn. door de vorst en de hevige sneeuwstormen omgekomen. PRA-personeel ziet toekomst somber ia De RRA-personeelbond hield Sa terdag- in restaurant „Vredenburg" te Utrecht zijn jaarvergadering on der leiding van de heer H. J. Visser uit Alkmaar. Deze maakte ïn zijn openingswoord de balans op van het afgelopen jaar. Zijn conclusie was, dat de overheid in gebreke is gebleven de talrijke concrete toezeg gingen aangaande de toekomst van het PRA-personeel na te komen. Zij dient i'ch zeer goed rekenschap te geven van de verbittering, die door deze houding is ontstaan, aangezien gewettigde vrees bestaat, dat dit personeel zeer binnenkort zonder meer aan de kant wordt gezet. Strijd tegen onbegrip en sleur Op de „Veertiendaagss voor vei ligheid, hygiëne en verfraaiing der werkplaatsen" te Brussel heeft ook minister Drees gesproken. „Wij zijn van mening", aldus de minister, „dat onze kracht ligt inde scherp omlijndp wettelijke voor schriften en in de voortreffelijke arbeidsinspectie, die zich van haar sociale taak bewust is". De heer Drees wees er verder op, dat ge streden dient te worden tegen het onbegrip van de werkgevers, die dikwyls worden afgeschrikt door de financiële gevolgen van voorgestelde sociale maatregelen en tegen een. zekere sleur bij de arbeiders waar het de sociale voorschriften betreft. Bouwarbeiders, in dienst, klein zakenverlof De minister van Oorlog heeft goed gevonden, dat aan dienstplichtige geschoolde bouwarbeiders, die reeds meer dan een jaar in dienst zijn, in zeer dringende gevallen klein zaken- verlof wordt verleend. Hij heeft de ze beslissing genomen omdat er vaa verscheidene zijden vragen waren gesteld of het niet mogelijk was ge schoolde bouwarbeiders vrij te stel len van de dienstplicht, daar zij bij de wederopbouw niet gemist kunnen worden. BEWOLKT WEER Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond. Over het alge meen vrij veel be wolking met plaat selijk nevel of ntfst en hier en daar enige motre gen of regen, weinig wind en weinig verande ring van tempe ratuur. uur ^on ^'03 uur, onder 17.4; „Waterstanden Rotterdam: uur, 2e ty 17.09 UUr. 11 i. Ie tij

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1