c ifflmïÉr 1 J STADSNIEUWS „Metamorpho sen - Strauss' grafzang voor Hitier" 'eudeka advocaat mttm HET MEISJE Een mooi initiatief AGENDA vlaardingen Drie ridders van de droevige figuur Tien jaar geleden overleed Toon Dupuis Exact beeldhouwer Jan Musch declameerde voor de V.U. Dr. Rudolf Mengelberg hevig aangevallen Acht j'aar voor S.S.-er Weer pakketjes uit Curacao Radio-programma SCHEEPVAART n SCHIEDAM VERKOOPSTER Koeriersters Dinsdag 14 October 1947 Do grote schaarste van papier in ons land noopt ons seen moeite on beproefd te laten» om daarin te helpen voorzien, in verband hier mede heeft het Arbeidsbureau te Schiedam enige minder valide ar beidskrachten aangewezen voor het inzamelen van oud-papier, welke inzameling; heden is aangevangen. Teneinde deze actie te doen sla gen, wordt een beroep gedaan op de burgerij om oud papter te verza melen en aan de afhaler mede te geven. Het publiek werkt daartoe mee aan tweeërlei doel, de bestrijding van de papiemood, terwijl voorts aan enige moeilijk plaatsbare ar beiders, zij het een bescheiden be staan, verschaft wordt. Dank %'oor een goede oogst Een schat van fruit en bloemen was Zondag tijdens twee oogstdien- sten in de Nieuwe Kerk opgesteld aan de voet van het orgel, symbool van de dank der Hervormde Ge meente voor de rijke oogst die ons dit jaar weer ten deel vieL Na de kerkdienst waarin ds. Broers dit maal voorging hebben circa vijfhon derd leden van de protestants-chris telijke jeugdverenigingen gezorgd dat ztf die niet veel of nooit in de kerk komen eer. deel kragen van deze grote oogst die men zo gul had bijeengebracht. Bij elk doosje fruit of bloemen was een kort uittreksel der preek en het liturgiebriefje bijgevoegd. Ds. de Bel die met de heren E. Boas en J. de Ruiter de inzameling orga niseerde bracht het fruit persoon lek naar de ziekenhuizen en rust huizen. Ook het Hervormde weeshuis werd niet vergeten en van de schenkingen moeten \vy' niet ver zuimen te noemen de twee grote 'aouten tonnen met fruit die 't per- "jneel van de kerk-restauratie had aangeboden. HINDERWET Bfj Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen verzoeken van: L. van Duyn, alhier, om vergun ning tot oprichting van een persery van metaal afvalstoffen in het lin kergedeelte van het pand Noord- vestsingel 61 en op het achterge legen terrein, met 1 electromotor van P.K., drijvende een gruis- pers; N.V. Fabriek van Machinaal Breeuwwerk vJi. Joh. Smit. alhier, om vergunning tot uitbreiding van de breeuwwerkfabriek in het pand Westerkade -46c. met een werk plaats op de kadastrale percelen Sectie M. nos. 406, 407 en 403, en door bijplaatsing, verplaatsing en verwijdering van diverse electro- motoren en arbeidswerktuigen in dier voege, dat than3 in de inrich ting aanwezig zijn 21 eleetromoto- ren van totaal 172 P.K., drijvende diverse arbeidswerktuigen. alsmede een stoomketel van 15 M2 V-O. voor verwamiingsdoeleinden. Deze verzoeken zijn met de bij lagen op de Secretarie der gemeen te ter visie gelegd. Op Dinsdag, 28 October 1947, 's ochtends half twaalf, zal ten Raadhuize gelegenheid worden ge geven om tegen het toestaan van deze verzoeken bezwaren in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Toneel: 13 October. Verenigingslokaal 8 uur: Chr. Reciteerverenigirtg met ,.De Stormbal hangt uit". 14 October, R.K. Volksbond, S uur: Kath. Kring. Zuid-Nederl. Toneel met: „Het lied van Ber- nadette". Films: Passage: Da. 2, 7, 9.30 uur. 2a. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur: Bar racuda, Op het toneel: The Wil- lards. MonOpole: Ma. t.m. Vr. 2, 7 en 9 uur, Za. 2» 5. 7, 9 uur. Zo. 3. 5. 7 en 9 u.: De Speurder van Parijs. Ingezonden Mededeling). Burgerlijke Stand Geboren: Hans, z. v. C, Kriek en M. G. van Leeuwen, Boerhavelaan 1Maria Hendrica E. C., d. v. J. J. M- Florijn en E. G. P. Meidenkamp, Dr. Noletstr. 1* Comelis, z. v. O. van der Pol en J. M. Hoïleman, Rynstr. 19; Hendrïka Maria, d. v. Lu P. Lips en D. den Hartog, Jac. v. Letmepstr. 21; Johannes, z. v. J. Eibers en M. J. Louis, Aleidastr. 42; Maria Magdalena Uduina, d. v. J. H. M. Blom en H. C. L. Kleiss, Edisonstr. 52; Johannes Adrianus, z. v. W. Bras en N. Gonlag, Paral lelweg 158; Tien Pao, z. v. S. L>. Liem en N. Morren, Boerhavelaan 1; Barbara, d. v. J. van Asten en E. van Eijk, Overs chiesestr. 58; Elizabeth Johanna, d. v. H. Nie- meijer en E, A. van Uden, Paral lelweg 104, Overleden: D. A, Leenders. 67 i,. Dr. Noletstr. 1; C. M. Bröklmg, 76 j.. wed. v. H. J. Koevermans, Dr. Noletstr. 1; G. B. E. de Swart, 2 j., Dr. Noletstr. 1. GESLAAGD De examencommissie. Ingesteld door de modevakschool „Minerva" te Rotterdam heeft van 6 t.e.m. 10 Oc tober in het Verenigingslokaal hier ter stede de examens in het dames modevak afgenomen. Er waren deel neemsters zowel uit Noord- als Zuid- Holland. Onder de geslaagden be vonden zich onze stadgenote mej. N. Dijkshoorn, (coupeuse) en mej, E. Veldman en mej. J. C. M. v d Vaart, welke laatste beiden slaagden .voor het diploma Costumière. Hiervoor slaagde ook mej. H. de Raaf uit Maassluis. EEN NIETTWE PERSONEELS VERENIGING Ook bij de firma Meyer en Heg man is dezer dagen een personeels vereniging opgericht. Voorlopig zijn er reeds een voetbal-, dam-, schaak- en kaartaideling. In het be stuur hebben zitting de heren T. v. d. Haagen, voorzitter, J. Th. v. Klink, Warande 43, secretaris en M, j. C. van Bedaf, penningmeester. „HJ5.S."-NIEUWS Voor de Zaterdagmiddag-compe titie speelde HBS tegen D\0 gelijk met 11- Daar Hoogvliet voor de verrassing zorgde, NSVN met 3—1 te verslaan, staan NSW, Hoogvliet en HBS thans aan de',kop, met ieder 3 verliespimien. HES HI wist GSS met 6—1 te ver- elaan. Ds DE GRAAF VERLAAT ONZE STAD Ds. "W. de Graaf heeft het beroep dat onlangs de Geref. Kerk te Per- nis op hem had gedaan, aangenomen. Zo zal dus binnenkort deze, zowel in als buiten gereformeerde kring zeer geziene figuur, Schiedam ver laten na tien jaar hier ter stede pre dikant te ziin geweest. AANVRAGEN KINDERBIJSLAG- BOEKJE Aanvraagformulieren om ten kin derbijslagboekje moeten, na invulling door de werknemer aan het uitvoerings orgaan (d.i. de bedrijfsvereniging) worden teruggezonden. Het adres van terugzending staat in het hoofd der for mulieren vermeld. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat deze formu lieren niet tevoren op het Bevolkings bureau moeten worden afgestempeld. HANDEN DIE ELKANDER GRIJPEN Het enige antwoord, dat de be woners van een klein Frans dorpje konden geven op de vraag: „Waar om is het nu oorlog?" was „Het is nu eenmaal zo". Een Duitse boer moet het van handenarbeid hebben en een Franse boer eveneens. Als je de mensen van beide kanten stuk voor stuk gadeslaat zijn het geen vijanden, kunnen zelfs heel goed vrienden zrjn, en toch is er oorlog tussen, die mensen. Dit vraagstuk behandelt Marcel Capri in zijn boek, dat Vrijdagavond voor de le den van de Mg. Tot Nut van het Algemeen, werd besproken door drs. Westmyse uit Rotterdam. Hij beschrijft op boeiende wijze de toe stand In dit rustige dorpje. Hoe de mannen in '14 werden gemobili seerd, hoe iedereen alleen maar dacht aan overwinning en men zich geen ogenblik gerealiseerd had wat oorlog was. Later werd dat anders en toen krijgsgevangenen zouden komen om landarbeid te verrichten zag men de komst van deze man nen met grote tegenzin tegemoet. Toen zij kwamen was alles echter anders dan zjj hadden verwacht. Het waren toch niet zulke wreed aards ea slechte mensen als men dacht. Er waren ook goede solda ten bij die Pruisen, ook mensen die aan hun vrouwen en kinderen dach ten. In een prachtige verhaalvorm bespreekt Capri dit probleem, dat ook nu zo veel mensen 'bezig houdt. De lezing werd met grote aandacht gevolgd. SPECIAtS AANBIEDING GORDIJNSTOFFEN H»r.d«r»«hlol Dubkct* V-ldur» Cr«lonn« Op vargunning - vargunning ROTTERDAM; V/*UnburB„rw«« 8- ij«rl*nd«cbe f««n DEN H AA Gï Gr. M.AhOmi S Door hun gedrag ln oorlogstijd hebben de verdachten, die Maan dagmiddag voor de Rotterdamse kamer van het Bijzonder Gerechts hof terechtstonden, zich de haat van hun landgenoten op de hals gehaald, maar zoals zc achtereen volgens voor het hekje verschonen, was het maar een zielig stelletje. De 50-jarige Eilers, wiens zaak was aangehouden voor een psychia trisch onderzoek, is van Maart tot September '44 huiplandwachter ge weestomdat hij een geestdrif tig bewonderaar was van optochten in uniform en bovendien financieel onafhankelijk wilde worden, van zijn tante, die hem onderhield. De man werd verminderd toerekenbaar ge acht. Overigens liepen de meningen van de psychiaters nogal uiteen: in het ene rapport werd hy een zeer gevaar!yk individu genoemd, in Maasoord daarentegen, waar gele genheid is geweest tot een meer langdurige observatie, was men het daar helemaal niet mee eens- Mr, Donker, de advocaat-fiscaal, achtte verdachte slechts dèu gevaarlijk, wanneer hij zjjn oude beroep van electricien weer opvatte, i.v.m. het veroorzaken van kortsluiting! Hy eiste 1 jaar voorwaardelijk met een proeftyd van 3 jaar, ontzetting uit de kiesrechten en onder toezlcht- stelling van de Stichting Politieke Delinquenten. Het Hof deed onmid- Tien jaar geleden, 14 October 1937, overleed in Den Haag op 60 jarige leeftijd de beeldhouwer, boetseerder en tekenaar Toon Du puis, die vooral vermaardheid heeft gekregen door talrijke officiële en semi-offiefèle opdrachten voor standbeelden, borstbeelden, portret ten, reliëf*, decoratieve figuren en penningen, Dupuis, die in Antwerpen was geboren, ontving zijn opleiding van zijn vader Louis Dupuis, bekend beeldhouwer en medailleur, en op de Kon. Acadeipic voor Schone Kunsten te Antwerpen. In ISi'S vestigde hij zich in Den Haag, hij lier zich naturaliseren en er vulde reeds op 83-jarige leeftijd het hoofdleraarschap aan de Aca demie aldaar. De grote naam, die hij zich heeft verwoi ven, is voor een nier gering doel toe te schrijven aan zijn tiiet strikt persoonlijke vorm, die door het publiek zonder te vee] inspan ning gewaardeerd kon worden ea j verder aan zijn zeer exacte weer gave van de uiterlijke gelijkenis I vooral in zijn portretbusten wat voor velen de voornaamste voor waarde is, die aan deze sculptuur gesteld moet worden. Van zijn oeuvre noemen wij; de standbeelden van de Koningin- Moeder in Het Rosarium in Den Hang, van de gebr. De Witt te Doidrecht, van prol. Donders te Utrecht, het ruiterstandbeeld vau koning-stadhouicr Willem III te dellyk uitspraak gelijkluidend aan de ei3 en voegde er nog aan toe: voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Evenals Vrijdagmiddag moest ook gisteren weer een zeer jeug dige verdachte door de parket- v\ achters worden binnengedragen. Het was de 23-jarige M. H. H. Jan sen. die als 16-jarige scholier in *41 vrijwillig in Duitse krijgsdienst was getreden. Hy raakte in '44 aan de benen verwond ea is, naar het zich iaat aanzien, voor het leven invalide. Kunstbenen kunnen bij hem niet worden aangebracht. Te gen deze verdachte, die afkomstig is uit een N.S.B.-milieu, eiste de ad vocaat-fiscaal 5 jaar met aftrek, opdat in deze tijd zyn. geestelijke her-opvoeding ter hand genomen kan worden. De 49-jarige stokdove glazenier Broere was van April '44 tot Sep tember '44 hulplandwachter ge weest Zjjn activiteit heeft zich be perkt tot éénmaal patrouille lopen. Ook had hfj eenmaal «en schot ge lost hetgeen mr. Donker de vraag ontlokte, of hij er zelf niet van ge schrokken wasVerdachte bleek dit niet te verstaan. Eis: 3 jaar met aftrek en ontzetting uit do kiesrechten. In de laatste zaken uitspraak over 2 weken. Jan Musch, die Maandag de «erle lit teraire cursusavonden van de Volks universiteit inluidde, had het zich zelf en zijn publiek gemakkelijker kunnen maken bij het samenstellen van zijn programma, waarop de namen prijkten van Lessing, Shakespeare en Allan Poe. Dat hij desondanks een dankbaar en aandachtig gehoor vond, moge pleiten voor zyn kunstenaarschap en voor het intelligentiepeil van V.U.-leden, van wie men geneigd is. de verwachting te koesteren, dat zd meer in de ,.U"-krin- gen dan ln die van het „V" thuishoren Dit laatste in aanmerking nemend en daarbyvoegend, dat een vergrijsde in de woordkunst als deze Ti-jarige over een repertoire beschikt als schier geen ?nder ln Nederland, moet men tot de -som komen, dat een programma als onderhavige toch niet zo'n waag- l.k is als men zou vermoeden. Inderdaad kan de V.U. terugzien op een avond, waarvoor haar leden haar dankbaar zullen zijn. In de parabel de drie ringen uit Nathan de Wijze, Een dubbel schandaal-artistiek èn moreel aldus kwalificeert Matthjjs Vermeulen in de Groene de uitvoering; op Woensdag; 1 en Donderdag 2 October van Richard Strauss' nieuwste werk: Metamor- phosen, door het Concertgebouw orkest in Amsterdam. Over het artistieke deel van Ver- meulen's aanklacht, die overigens niet mis is hij beschuldigt de componist o.a. van leentje-buur- spelen bij Wagner en Beethoven kunnen we zwijgen, aangezien op het terrein der kunstcritiek altijd verschil in waardering mogelijk zal zijn. Interessanter echter is de onthul ling, dat Strauss onder de laatste notenbalk van zjjn partituur „In jMemoriam" schreef, datum 12 April 1946, Garmlsch, een week dus, voordat Hitier zijn theatrale dood zocht, die zich voor de com ponist de geallieerden naderden Berljjn met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid moest vol trekben. Dat Hitier reeds bij zyn dood een graf zang had, wordt door de heer Vermeulen nog nader aangetoond met de pikante bijzonderheid, dat Strauss voor het hoofdmotief van de Metamorphosen een duidelijk herkenbaar fragment uit de treur mars der Eroïca heeft gekozen, die .Beethoven schreef „Ter Herinne- 7ring aan een Groot Man", Napo leon! De muziekcriticus neemt het dr. Curt Rudolf Mengelberg, ar tistiek directeur van het Concert gebouw uiterst kwalijk, dat hij in zijn programma-toelichting, waarin Strauss als „machtig representant van heel een tijdsgewricht" wordt bewierookt, dat welsprekende Memorial»" onder de laatste no tenbalk listiglijk verzweeg. Dr. Curt Rudolf Mengelberg, kersvers gezuiverd hervat hiermee zijn me thode van pacifieke Duitse penetra tie, waarom Vermeulen hem en 'qjn oom Willem, reeds dertig jaar jleden heeft aangevallen. Terwijl wij nog gedenkstenen metselen en bloemen strooien voor hen, die werden neergeschoten, zijn wij misleid geworden om de lief lijke gedachtenis te vieren van de bandiet, in wiens naam de moor den geschiedden. Matthys Vermeulen besluit zijn. philippic» met de mening uit te spreken,- dat de recidivist dr. Curt Rudolf Mengelberg onmiddellijk en definitief ontslagen moet worden uit de functie, welke hij dermate berispelijk waarneemt in het Con certgebouw en dat de autoriteiten, onder wier bevoegdheid het ontslag van dr. Curt Rudolf Mengelberg ressorteert, niet kunnen verzuimen wat een nationale en menaelyke plicht is". ("Ingezonden mededeling) Johannes Petrus van Gent, die deel heeft uitgemaakt van de Waf- fen-S.S. en de geallieerden op va derlandse bodem, bij' Arnhem, heeft bevochten, hoorde zich Maandag middag door het Bijzonder Ge rechtshof veroordelen tot 8 jaar met aftrek en recht tot cassatie, De els was 15 jaar met aftrek» Wie niet vraagt, die niet slaagt Uw leverancier heeft soms Joon Dupuis „Ia Prccieuse" A/armer (Museum Boymans) Breda, het monument voor Leger en Vloot op de Scheveningse bou levard. Borstbeelden cn portretbustes I vervaardigde Dupuis o.a. van de i Koningin, Prins Hendrik, Prinses Juliana, De Savornin Lohoian, mgr. Nolens, G. J. de Jongh. (Ir. Kuyper, prof. Lorentz, Louis "Bouw meester. Willem Royaards. Voorts Rembrandt. Mesdag, Haverman en het bekende beeld van Jozef Is raels ip. het Rijksmuseum. Ook waagde Dupuis zich wel aan vrij werk-gtnrefipurpn, decoratieve ?n symbolisfcfte beelden, zo bijv. voor do 'gevel van het Vredespa leis (Het Gezag) en het Rotter damse Raadhuis. De beeltenissen van do leden van het Koninklijk Huis en van talrijke vooraanstaande persoon lijkheden zijn door hem in pennin gen vastgelegd. Vooral met het portretteren van dames oogstte Dupuis succes. Het Museum Boymans bezit se dert 1917 zo'n vrouwekop: La Précieu-f» (marnier), «en geschenk van de Ver. van Voorstanders der Kunst te Rotterdam. Naar wij uit Curacao vernemen is daar het sturen Tan pakketjes naar Nederland weer toegestaan, echter tegen de volgende oor waarden. Kr mogen geen goede ren Morden gestuurd welke tegen dollars of daarmede gelijk te stol len valuta zijn gekocht, voorts mag het postpakket geen goede ren bevatten waarvan de uitvoer bij bekendmaking reeds vroeger verboden werd. Per maand mag door een per soon niet meer dan een pakket ter waarde van 50.verzonden worden, SIR. TER PELKWIJK GAAT HEEN* De Utrechtse burgemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk zal op 15 Januari 1948 de dienst verlaten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Mr. Ter Pelkwijk heeft' zijn gemeente gedu rende veertien jaar zeer belangrijke diensten bewezen. ut Julius Caesar met een overheersend rethorisch element en m het psychologische werkje van Poe: Het hart dat zich2etf verraadde, toonde Musch zich als veelzijdig kunstenaar, een dramaturg, die aan het woord do eerste aandacht wijdt en dit met zorg vuldig gekozen, doch simpele gebaren onderstreept. Twee sprookjes van Andersert, een gedicht van Jan Prins en dn? „Be rijmde monologen" van J. H. Paradies vormden het lichter tegenwicht van de voordrachtavond. Dat Palace tot de laatste plaats was beïet en dat het pu bliek met opgetogen applaus dankte, het spreekt wel haast vanzelf. Obke. DINSDAG 14 OCTOBER Avondprogramma HILVERSUM I. 19,00 En nu naar bed; 19.05 Bernard Person; 13.15 Piano; 19.45 Niwin; 19.50 We deropbouw; 20.00 Nieuws; 20.05 Re portage; 20.15 Bonte Dinsdagav. trein; 21.30 Contact; 22.25 Buiten!, overz.; 22.30 Muziek mozaiek; 23.00 Nieuws; 23.15 Langs grote steden. HILVERSUM II. 19.00 Nieuws, weer; 19.20 Sylvectre trio; 19.35 Spaanse mei.; 19.45 Anatomische les: 20.00 Nieuws: 20.12 Gewone man; 20.20 Radio Philh. ork.; 22.15 Gebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Sopraan en piano; 23.00 Beethoven progr,; 23.30 Walsen. WOENSDAG 15 OCTOBER Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Brahms; 10.00 Wijding; *10.20 Onze keuken; 10.35 Gram. muz.; 10.45 Voordracht; 11.00 Populair non-stop programma; 12.00 Malando; 12.30 "Weerpraatje; 32.33 Voor het platteland; 12.38 Or gelspel; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ram blers; 13.50 Zang: 14.00 Van vrouw tot vrouw; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hoorspel voor de jeugd; 15.30 De roodborstjes; 15.45 De regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Piano-duo; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Accor deon-orkest; 18.00 Nieuws; 18.20 Ha-- waiian muziek; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.30 MDrgenklanken; 9.00 Voor de jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 The Masqucraders; 10.00 Het Kolisch-kwartet; 30.30 Morgendienst; 11.00 Quatre-mains; 11.30 Continen tal-Quintet; 12.15 Marinierskapel; 12.30 Weerpraatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Zang-recital; 14.30 Slavisch orkest-programma; 15.30 De vijf Zapakaras; 16.00 Jeug dige postzegelverzamelaars; 15.15 Zingende jeugd; 16.45 Voor de jon gens en meisjes; 17.30 Het Philh» or kest; 17.45 Het rijk over zee; 18.00 Mannenkoor; 18.20 Gram. muz.; 18,30 R.V.U. Prof. Dr. Julius. aassaass Wie mist zijn hoed? In Delft is zekere j. O. gearresteerd, werkende onder de naam „Perfecta- Delft". Een' groot aantal herenhoeden, waarvan de eigenaars onbekend zijn, zijn in beslag genomen. Inlichtingen ver strekt het hoofdbureau van politic tc Rotterdam, kamer 213. tel. 27000, toe stel 18S. Aanjekomen achepen Rotterdam 13 October Baldrian. Oslo Burger IJselhaven, stukgoed; Nijmegen. Salfl Rott.Scheeps agentuur Vulcaanhavcn Vlaardingen, fosfaat. 14 October Vienna, Harwich Hoek van Holland; Arnhem. Harwich Hoek van Holland; Bullfinch, Londen V.A.M. Merwchaven, stukgoed; Carla Jorgenscn, Kjerteminde Maunts Dordrecht, paling; Democraat, Par Schellen Waalhaven, klei; Hebe Nobel, London Furness Merw ehaven. ledig: Frean. Rochester Lijnzaad Oaster- kaac. ledfg; Tyro, Drogheda Hudig Ve der Merwehaven. stukgoed. Vertrokken schepen 13 October Petrel, Antwerpen; Daphnella, Barry; Peterborough Merchant, Londen; Hoog land, Gdynia; Eminence. Hamburg; Nassauhaven, Antwerpen; Gudrun, Ant- werpen; Havmann, Calcutta; Sambre, Parijs: DIcto. Shanghai; Export, Lon den; Boston Trader, Yarmouth; Honds rug. Gdynia; Empire Parkeston. Har wich; Parlie, Harwich. Wind West, flautvc koelte, kalme zee. SCHEEPSBEWEGINGEN Aalsum, 12 van Suez naar Beira; Ar- dea, 12 van Famagusta naar Gibraltar. Bonaire, thuis, 13 van Ponta Delgada; Bree-helle, 11 vn Ejfslev naar Sunder land; Brastagi. 11 te Kaapstad, Cottica, 11 van Curacao naar Para maribo; Clavclla, 11 van Suez naar Bahrein. fe Frejo, 10 te Sunderland. Ganymedes, 11 te Rio de Janeiro'. Hemony, 12 van Genua naar R'dam; Hast V, 11 van Hamburg naar Gdynia; Hera, 6 te Puerto la Cruz; Hast I, 12 van Teignmouth te Antwerpen; Hoog land, 13 van Vlaardingen naar Gdynia. Indrapoera. 12 van Sabang, 13 van Belawaxt. 16 vtn. 8 uur te Batavia ver wacht; Import, 12 van Helsinki tc Ant werpen. Jupiter, 12 van New Orleans naar West-IndiÊ; Juno, 11 van Stamboul naar Khymassi; Jaarstroom, 12 te Bu rn tu: Java (coaster), 12 te Goole. Kota Gedc, thuis, 13 van Port Said; Kwiek, 12 vau Boston Line te Ant werpen. Marinier, 13 van Antwerpen naar Lissabon en passeerde VJissingen; Maartje. 11 van Dublin naar Port Tal bot; Magnet ha, 12 van Lysekil te Ant werpen; Mirza, 12 van Pladjoe naar Min. Nassauhaven, 14 van R'dam te Ant werpen; Nijmegen, 13 van Saffi te Vlaardingen. Orion, 12 van Yera naar Samos; Or pheus, 12 van Taager naar Gibraltar; Oranjefontein. 31 van Kaapstad naar A'dam: Overijsel, 11 van San Francisco naar Soerabaja; Oud Beyerland» pass. 12 Vlissingen naar Dublin. Socrates, 10 van Cristobal naar Bue naventura; Salatiga, pass. 13 Dungeness naar West-A&*ika; Saba, 12 van New port Mon te Londen; Sortland, 16 van Opsrto te R'dam verwacht. Tjisadane, 11 te Honkong. Veenenburgh, 32 van R'dam te Middlesbro. Wil po gesleept wordend op weg naar Stugsund op 3 mijl van Lilljungfrun gezonken, vermoedelijk een totaal ver lies; Watcr'and, 12 van Santos naar Buenos Ayr es. Zaanstroom, 17 van Cagliari te A'dam verwacht. NAGEKOMEN SCHEEPSBE WEGINGEN Alcyone, 11 te Baltimore, vertrok 12 naar R'dam: Amstcldijk, 10 te New Or leans; Aalsdijk, thuis, 13 te Antwerpen; Actief, 12 van Dordt te Antwerpen; Aldebaran, pass. 12 Scilly naar R'dam; Amstelstad. 22 te Matadi; Adrastus, li van A'dam naar Swansea; Amstelveen, 12 van Hamburg te A'dam; Anthony Leeuwenhoek, 10 van Abadan naar Beira; Aldebaran (coaster), 12 van Londen naar de Tees; Alphard, 11 van Floroanopolts naar Victoria Braz; Aia- mak. thuis, pass. 13 Fernando Noronha; Audacia. 10 van Dundalk naar Dlas- bruck, 14 te R'dam verwacht om te bunkeren; Algarve, 11 te Lissabon: Arak. 12 te Tarragona. Bantam, uitgaand, pass. 13 Malta; Bloemfontein, 11 te -Durban; Bagan, uitgaand. 11 van Suez; Blljdendijk. 12 van de Duins naar New York; Brinda, 12 van Stralsund naar Norrkopmg; Be- 1,-uita (K.P.M. convooi). 11 te Sabang; Batoela. uitgaand, 11 op 180 mijl West van Ceylon; Barendrecht, 14 te Cu racao verwacht; Bernina, 32 te Odense- Bill S-. 12 te Leixoes. Crescendo, 11 te Sodertelje; Ceronia. (Ingezonden Mededeling). GRATIS SCHEREN met dc nieuwste PHXLÏSHAVE staalbaard-droog- scheerder in al onze winkels pt'CONCUR RE NT "V 11 van Adelaide naar Port Pirfe Duivendijk, uitgaand, 9 te Los An geles; Democraat, ll van Par' naar R'dam; Delfland, 12 van San Lorenzo naar Montevideo; De Eerens. uitgaand 12 in Zuidelijk deel van Rode Zee- Delft, '13 te Tocopilla. Express, 11 van A'dam naar Middles bro; Eemdijk. thuis, 11 te Antwerpen. Grootekerk, thuis, 12 van Aden; Glas haven, U van Lysekil naar Hellevoet- sluis; Ganges, sleepboot, 12 te Rends- burg. Heemskerk, 12 te Kopenhagen; Hout man, 12 van Antwerpen naar .Hau- gesund; Hilversum, uitgaand, 21 van St. Vineent C.V.; Hedel, thuis, 12 op 1000 mijl West van Land' End; Hast XV. 12 te Parijs, Ida, 11 van Lysekil naar Vlieland; It- tersum. thuis, pass. 22 Madeira. Japara, 10 nam. van San Pedro naar Manilla; Johah de Witt, uitgaand, pass. 12 Ouessant; Jaarstroom, 7 te Kotonau. Kota Gede, thuis, 12 te Suez Kedoe, uitgaand, pass. 11 Sokotra; Kcrtosono, 12 te Lorenzo Marques. Loppersum. uitgaand, pass. 11 Ma dera. Mi ra. 13 van Par te A'dam; MelU- kerk, thuis, 11 van Brisbane; Maasland, 12 van Sn. Lorenzo naar Buenos Ayres; Mirza. 12 te Pladjoe; Merwede, uit gaand, pass. 13 Finisterre. Nigerstroom. 13 te Portgentil; Nau tilus, 11 to Gcfie; Nettie, 11 te Frede- ricia; Nottingham, II van Harïingen naar Gooie; Noord Holland, sleepboot, met twee bokken, naar Rio de Janeiro, 32 op 24 Noord en 16 West; North Val ley. thuis. 12 te Antwerpen; Nijenburgh, 30 van Gothenburg naar Kouaan Ophir, 13 te Sderabaja; Oranje, H van Southampton naar Singapore; Orestes, pass. 12 Dungeness naar Car diff; Orion (Coaster), 11 te Middlesbro; Ondina. 11 te AbadanOvula. 11 te Shanghai. Prins Alexander, II van R'dam t« Montreal; Pascholl. 12 te Lysekil; Print Bcmhard, ll van Antwerpen te A'dam. Rossum. van R'dam naar Haifa, 32 te A'dam (verb.); Ryn, lag 12 te Uiea- borg: Rijnkerk, lag 12 ter rede vaA Kuweit; Roscmarie, 10 te Irvine. Salatiga. pass. 13 Vlisslngen naar Bordeaux en Wcst-Afrika; Sortland, 10 van Oporto naar R'dam; Sandenburgh, pass. 12 Dungeness naar Bordeaux; Seham, 11 van de Tync naar Londen; Sirius, 10 te Londen; Samaria. 15 van Konakry te Nantes verwacht; Sapa- roea. 33 te Pladjoe: Sommelsdijk, 10 te Halifax; Stad. Haarlem, 12 van Spezia naar Huelva; Samuel Jacob, 12 van Macassar naar Balik Papan; Stentor, 11 van Algoers naar Malta. Themisto, 12 van Baltimore te A'dam; Talisse, 12 van ahk Papan naar Ma cassar; Tyco, 11 nam. van Droghed te A'dam; Tamo; uitgaand, pass. 12 St. Vincent C.V.: Tawali, 13 van Basrah naar Marseille. Utrecht, 13 van R'dam te Batavia; Urmajo, 13 van Lysekil te Hellevoet- sluis. Van Brake!- 13 van Ronneby te Dor drecht; VolcndanT, thuis, pass. 13 Gi braltar, 16 vxn. 8 uur te R'dam ver wacht: Venus, 12 van Malta naar Jaffa: Voorwaarts, 11 te Holyhead schuilend* Vaderland, 10 van Ttonne naar Esbjerg. Wegro, 11 te Boston Line; Wim (Ver maas), 12 van Fredericia naar Wismar; Westland, uitgaand, 12 van Sanots; Winterswijk. 33 van Walvisbaai te Ant werpen; Willem Barendsz. pass. 12 Teneriffe naar Kaapstad; Weltevreden, thuis, 13 te Singapore; Witte Zee, sleenöoot, naar Rio de Janeiro, 12 op 29 Zuid cn 46 West. Zaanstroom. 11 van Gibraltar naar Yarmouth; Zijpenberg, pass. 12 Prawle- point naar Baltimore; Zeeland (S.S.M.), 11 Vangdansk naar Delfzijl; Zeeland (Rott. Lloyd), 13 te Colombo: Zwjjn- drccht. pass. 11 Ouessant naar Perzi sche Golf; Zeehond KN.S.MJ, 11 van Puerto Cabello naar Curacao. VOOR DIRECT GEVRAAGD, met liet vak bekend. Dames- en Kinderkledingmagazijn Fa. HERMAN EYL HOOGSTRAAT 58 SCHIEDAM. 553. Aandachtig- bekeken we de eerste bewoner van het woestijnland» die we ontmoetten en de struisvogel werd helemaal niet verlegen over zo veel belangstelling. Het dier staarde onverschillig voor zich uit, net of hij iedere dag een stel wereld reizigers op visite kreeg. „Waarde vrienden," sprak baron Adriaan van onder zijn snor, „deze merkwaerdige vogel toont ons wat dierenliefde vermag. Dit dier overwint zijn angst voor mensen, omdat het op het ei wil blijven broeden. Het is waerlyk ontroerend." Op dat ogenblik rekte de struis zich uit en ging weer etaan. Hy draaide zich om, pikte van het ei, dat hij even opgewarmd had, de schaal stuk en slobberde de drabbige in houd met gulzige slokken naar binnen. „Oei," grinnikte Plukkie. „Dierenliefde van etruis zijn groot veel ontroerend. Eet smakelijk, meneer Elurf-hal£Ï'! Ik stond ondertussen te peinzen over een plan netje, dat me wel bruikbaar leek. „Baron," zei ik, „van die struis kunnen We misschien plezier heb ben. We kunnen... hé, hij loopt weg... hou hem tegenik heb dat dier nodig" Maar ds struis vogel trok zich van ons geschreeuw niets aan. Hij vond zeker dat hij nu 'het ei opgegeten was niets meer op deze plaats te maken had. Met lange stappen van zyn kale poten verwyderde hy zich, maar Plukkie kon óók hard lopen. „Hierblyf!" schreeuwde hij, „baas Keteltje zeggen hij jou nodig hebben. Jij gehoorzaam vogeltje moeten zyn!" Het nikkertje haalde de struisvogel in en wilde hem bij een poot pakken. De struis keek even opzij, mikteen zwiepte met een schot dat Wilkes hem niet verbeterd zou hebben het nikkertje achteruit. „Moehoe," gilde Plukkie on derweg. Au-au! Die struis hebben ijzeren poten!" UITREIKING BONKAARTEN EN SCHOENENBONNEN De Distributiedienst Schiedam maakt bekend dat de uit reiking van bonkaarten KA t/m KE 713 en schoenenbon- nen aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 1 voor zover de bon 632 zich aan het inlegvel bevindt, als mede aan kinderen geboren in de maand October/Novem ber van een der jaren 3932 t/m 1945 en aan kinderen ge boren in de maanden December 1946 en Januari 1947 te gen inneming van de inlegvelbon 604, plaats vindt vol- gens onderstaand schema: Maandag 20 Oct. A t/m BEM; Dinsdag 21 Oct. BEN t/m BON: Woensdag 22 Oct, BOO t/m BRIJ; Donderdag 23 Oct. BU t/m DON; Vrijdag 24 Oct. DQO t/m EP; Zater dag 25 Oct ER t/m FR; Maandag 27 Oct. FU t/m GRX: "Dinsdag 28 Oct GRO t/m HARS; Woensdag 29 Oct HART t/m HEZ; Donderdag 30 Oct. HI t/m HUI; Vrijdag 31 Oct. HUK t/m JON; Zaterdag L Nov. JOO t/m KERR; Maan dag 3 Nov KERS t/m KON; Dinsdag 4 Nov. KOO t/m KH; Woensdag 5 Nov. KU t/m LTNDT; Donderdag 6 Nov. LING t/m MAZ; Vrijdag 7 Nov. ME t/m MOST; Zater dag 8 Nov MOT t/m NIZ; Maandag 10 Nov. NO t/m OZ: Dinsdag 11 Nov. PA t 'm PR; Woensdag 12 Nov. PU t/m RON; Donderdag 13 Nov. ROO t/m SE; Vrijdag 14 Nov SI t/m SPIJ; Zaterdag 15 Nov. STA t/m STEE; Maandag 17 Nov. STEF t/m VEE; Dinsdag 18 Nov. VEE* t/m VEZ; Woensdag 19 Nov. VI t/m WA; Donderdag 20 Nov. WE t/m Z. Medegebracht dienen te worden de 2e Diriributiestam- kaart en titelstrook van de bonkaarten K 711 met de zich daaraan bevindende inwisselingsbon. Losse inwisselingsbonnen worden niet aangenomen; Het Bureau Broers vest 95 is geopend van 9 tot 12.30 uur i van 2 tot 5 uur Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. Mevr. Noorman v, d, Dussert Rubenspleïn 19c, tel. 67011 vraagt ia gezin met 3 kind. voor da# of dag en nacht. 'Aanmelden na 6 uur. Voor iedereen! Deze week zonder inlevering flac. Bol- doot Eau de Cologne in alle prijzen! Voor iedereen! Op _Uw snoepbon uitsluitend JKing- pepermunt 2 grote of 5 klei ne rollen! Voor ledereen! Op al Uw zeepbonnen uitsluitend Sun- lightzeep! Ga naar het be kende adres: Volks-Drogis- terij G. H. Mast, Groenelaan 65. Tel. 67703. Een in goede staat zijnde kookkachel te koop met pijp. Laan Ons Genoegen 7- 10, Schiedam. Nette werkster b.z.a*. liefst kantoor, omgeving Westen. Br. no. S. 2404 bur. vau dit Te koop z.g.a.n. haardkachel na 7 uur. Vlaardingerdijk 279 a. Te koop beste haardkachel, tc.a.b. Rembrandtlaan 81. Te koop nieuwe radio-accu met beugel. W. F. Droge, Aleidastraat 116 a. Aangeb. kamer m. pension v. heer b.b.h.h. Br no. S. 2403 bur. van dit blad,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 2