Zeeuwsch-Vlaanderen gaat ten gronde aan ambtelijke besluiteloosheid Averechtse invloed van de Delftse school Zaterdag opent Lustrijkra Rotterdam heeft een moderne luchthaven nodig Bouwmaterialen blijven ongebruikt liggen Kralmgen vroeger, nu en later Invasie van luchtstrijdkrachten in diergaarde Blijdorp Interessante show met liefdadig' doel Figaro op zijn best Activering dezer gedachte op de tentoonstelling in Blijdorp Vliegveld Idlewild als voorbeeld UITWIJZING DUITSERS VOORLOPIG STOP p.atUUc&tUte-c HERMAN BOUBER'S JUBILEUM Ook Rotterdam gaat de pionier van het volkstoneel huldigen H Pi GELUKSVOGEL Woensdag 15 October 1947 3 De taak, die Minister Neher op zich genomen heeft, is stellig niet benijdenswaardig. De wederopbouw van ons land plaatst hem voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Er is gebrek aan materiaal en er is gebrek aan geschoolde arbeidskrachten. Indien wij, in weerwil van onze bewondering voor de energie, waarmee de minister de wederopbouw ter hand neemt, niette min plaats verlenen aan onderstaande kritiek op hetgeen er in Zeeuws-Vlaanderen gebeurt respectief niet gebeurt, doen wij dat, omdat het dagblad de taak heeft in het openbaar op deze misstanden te wjizen. Zeeuws-Vlaanderen wordt door de bewoners van deze landstreek met enig zelfbeklag wel genoemd, de „Overzeese Gebiedsdelen", waarmee men uiting wil geven aan de soms grote afstand, die Zeeuws- Vlaanderen van Den Haag scheidt. Een bewoner van deze gebiedsdelen, die met de plaat selijke toestanden voortreffelijk op de hoogte is, schrijft ons het volgende: Bij de Wederopbouw op het plat teland blijven materialen lang on gebruikt liggen, Het is alleen maar jammer, dat ze met in Zeeuws Vlaanderen, blijven liggen, want wij zouden ze wel gebruiken, maar eer wij aan de beurt zijn. zijn er mis schien geen materialen meer. want iedere andere ztreek van ons land schijnt eerder kans te hebben op Wederopbouw dan Zeeuws Vlaande ren, waar de bouwkosten hoger ziin dan elders. De oorzaken hiervan zijn de hoge kosten voor vervoer en de hogere arbeidslonen. De arbeiders immers, moeten uit overig Neder land of uit België komen. De Belgen mogen 25 pet. meer verdienen en de Nederlanders werken hoogstens 44 uur per week voor hetzelfde loon als hun collega's elders in 43 uur ont vangen. Het gevolg hiervan is, dat van het toegestane contingent wo ningwet-woningen, dat 1340 be droeg er slechts 500 in aanbouw zijn. In plaats van de omstreeks 2500 totaal verwoeste woningen zijn 1000 nood-wonincen geko- fiurgeineester Oud berijdt een stokpaardje Tot en met Zaterdag is er in Kra- hngse Volkshuis aan de Hofiaan een kleine maar interessante tentoonstel ling te zien, waar vooral oud-Rot terdammers hun hart aan zullen op halen. Zij draagt de naam: „Kralin- gen, vroeger, nu en later" en is ge organiseerd door het bestuur van de wijk Kralingen der Rotterdamse Ge meenschap. Wij zien er afbeeldingen van de Hofiaan, de Oude Dyk, de Avenue Concordia, zoals deze in de vorige eeuw waren, een aardige prent van de oude glasblazerij aan de Honingerdijk, een foto van de vroegere tol aan de Hofiaan Mooie buitenplaatsen kende het oude Kra lmgen en mooie molens. Ook typi sche Kralmgse figuren als de politie agent Nobel (1880'90) met zijn ver vaarlijke knevel ontbreken niet. Van Kralingen, zoals het nu is. geven een aantal zeer goede foto's een beeld, aan diverse inzenders werd een prijs toegekend. Kralingen heeft een mooi zwem bad en een strandbad, maar er be staat een dringende behoefte aan lo kaliteiten, en ook telt het nog geen consultatiebureau, geen kleuterbe waarplaats, geen goede speeltuin. Gymnastieklokalen, grote winkets, dit alles mist deze mooie stadswijk nog, wij kunnen het op de tentoon stelling zien, Wat de toekomst voor Kralingen in. haar schoot verborgen houdt, daarvan geeft de maquette van het bebouwingeplan een beeld. Burgemeester Oud, zelf een inwo ner van Kralingen, opende Dinsdag avond in tegenwoordigheid van zijn echtgenote de tentoonstelling wees in zijn korte speech op de be langrijkheid van de wijkgedachte, die gemeenschapszin aankweekt. Vermeld moet nog worden, dat het meeste van het bijeengebrachte voor deze gelegenheid is afgestaan, door Kralingenaren. DONDERDAG IS OCTOBER. - Jaarlijks komen een ze°r groot aan tal nieuwe variëteiten van a Hert ei bloemgewassen, bomenheesters, vruchten en groenten in de handel. Zowel in de prijscouranten als in de vakpers ziet men ze met al hun deugdelijke hoedanigheden gean nonceerd. Ongetwijfeld zijn er bij deze nieu wigheden vele, die zeer goede kwa liteiten bezitten. De certificatendie bij de beoordeling door een deskun dige jury ver den verleend, vormen daarvan reeds een bewijs, In hoe verre een nieuwigheid, een blijvende verbetering is, zal de tijd moeten leren. Bet i$ menigmaal gebeurd, dai ze ha enkele jaren al weer ver dween. Daarom doet :ien verstan dig om als amateur de goede, be proefde soorten te kiezen. S. L men. Particuliere woningbouw is tot nu toe vrijwel onmogelijk geweest: in geheel West-Zeeuws Vlaanderen zijn nauwelijks tien nieuwe huizen door particulie ren gebouwd. De particulieren willen wel bouwen, maar ztj kunnen niet, zelfs niet zij. bij wie de nood zo dringt, dat zij het tot elke prijs zouden willen doen. ook bij de "huidige totaal onvoldoende financiële regeling. Zij kunnen niet veel meer doen, dan van de ene instantie naar de andere lopen, soms maanden lang. Van nog geen enkele gemeente is het herbouwplan definitief vastge steld. Eerst moest men eindeloos wachten op de stedebouwkundige, daarna mogen de inwoners met hun bezwaren komen, doch door al dit neen en weer gepraat gaan er maan den voorbij, indien tenslotte de ste debouwkundige en de gemeentena ren het eens geworden zijn, gaat het plan naar Den Haag en daar blijft het dan weer maanden liggen. Wij vragen ons allemaal af hoe lang nog en waarom? Wanneer iemand een slukj'e grond heeft waarop hil waarschijnlijk wel zou mogen herbouwen en hij laat door een architect een plan opstel len, dan begint een lijdensweg langs talloze instanties. De supervisor is vrijwel oppermachtig en stelt eisen, die ra.i. in vele gevallen funest zijn. De gevel b.v. moet dan namaak zo veelste eeuw worden. Vooral de richting van Granpré Molière (Delftse School) schijnt zeer geliefd te zt?n. De mensen, die deze richting aanhangen wilen tot elke prijs alles in de oude stijl herstel len. ook al gaat dat ten koste van de bewoonbaarheid. Voor hulsvrou wen is dit om razend te worden. Het schijnt of men alles wat op het gebied van goed wonen bereikt is. weer teniet wil doen. Sommige mensen lopen het risico huizen te krijgen, waarin zij moeten leren als in krotten, zonder behoorlijk, licht en lucht: zonder fatsoenlijk sanitair, omdat, daarvoor geen ruimte is. Het enige waar het op aan schijnt te komen, is, of de gevel wel mooi oud-Hollands is, Het schijnt te zijn voorgekomen, dat de supervisor alleen maar naar de gevel keek, maar niet lette op wat er achter die gevel zou komen. Architecten van andere opvattingen hebben tot dusver geen schijn van kans gekregen om naar hun inzicht te bouwen. Niet alleen de streek- aesthetica maar de persoonlijke smaak van een supervisor schijnt te prevaleren. Dit betekent: namaak- antiek, hoge smalle geveltjes met kleine vaampjes. Balkons worden vrijwel nergens toegestaan, met de belangen van de huisvrouw of de leefwijze van het gezin wordt geen rekening gehouden. Het is broodnodig, dat hier in gegrepen wordt, want de toe komst van onze gezinnen en van ons volk hangt toch ook af van het huis en dat moet aangepast worden aan de eisen van deze tijd. Van liet kastje naar de muur Stel eens, dat iemand die genood zaakt is. zo spoedig mogelijk voor een eigen huis te zorgen, eindelijk maar heeft toegegeven aan de eisen van de supervisor. Dat heeft hem al veel geld gekost, want daarvoor heeft hij soms een andere architect moeten nemen, hetgeen hem dub bele kosten veroorzaakt. Goed. dan gaat dat plan in zee via liet streek- bureau. het prijzenbureau voor on roerende goederen en het bureau voor de vaststelling van de grondbe lasting om tenslotte in Den Haag'te recht te komen voor de financiële regeling. Weken, nee maanden gaan voorbij. Men kan informeren zoveel als men wil, iedereen is even vrien delijk. men loopt van het ene bu reau naar het andere, maar niemand durft definitief ja of nee te zsggen. Men kan vriendelijk' blijven of boos worden, het plan blijft in D>en Haag tot men tenslotte verneemt, dat offi cieus alles in orde is en de architect het plan hestedingsklaar kan maken. Opnieuw begint een periode van wachten, die maanden kan duren. T'-A Noodwoning in Slufs, De geal lieerden gebruikten fiidens de oorlog deze constructiewaar- van het dak uit gegolfd plaat ijzer bestaat. Alles is nu klaar voor de aanbeste ding en wacht nog slechts op de officiële regeling uit Den Haag. Dan krfjgt men plotseling de laconieke mededeling „U zult een nieuw plan moeten laten maken, want er is nu een nieuwe regeling gekomen, waar-, bij woonruimte en bedrijfsruimte (die tot nog toe onder een dak moch ten komen) gescheiden moeten wor den", Dat betekent een nieuw plan opstellen, weer architecten honore ren en weer de lange lijdensweg van de ene instantie naar de andere. In Den. Haag hoort men wel eens ver tellen. dat de betrokken instanties met de materialen moeten leuren. Ik vraag aan wie de schuld? Wij, hier in Zeeuws Vlaanderen willen graag bouwen wjj hunkeren naar materialen. Ik ken iemand, die nu precies twee jaar bezig 13 met Den Haag om een huis te laten bou wen. De vorige maand is hij aan het derde plan begonnen. Tot dusver heeft hij 4000.— moeten uitgeven aan architecten, kosten voor gereed gemaakte plannen en bestekken. Laat ik mijn klaaglied eindigen. Het is bedroevend, dat het Nederlandse volk zo weinig beseft hoe groot het onrecht is, dat hier de oorlogsslacht offers wordt aangedaan. Indien er geen betere regelingen, komen, gaat West-Zeeuws Vlaanderen te gronde". De tentoonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken", welke op 7 No vember in Amsterdam zou worden gehouden is met het daaraan ver bonden. tweedaags congres over kerkbouw uitgesteld tot 7 Mei 1943. Dit uitstel is een gevolg van de wens op de tentoonstelling zoveel moge lijk representatieve ontwerpen te brengen. Hedenochtend zijn de eerste trans porten, in Blijdorp gearriveerd, bestemd voor de grote lucht strijdkrachten tentoonste Uin g die Zaterdagmiddag zal worden ge opend. Zware 10-tonners, kraanwa gens en z.g. Queen Mary's" bleven af en aan rijden om de grote hoe veelheid materiaal, waaronder vlieg tuigen, radarapparaten en tal van andere voorwerpen bij de militaire luchtvaart in gebruik op het ter rein van de Diergaarde af te leve ren.. Zoals men weet is Lustrijkra '41 georganiseerd met een tweele dig doel; enerzijds geven de lucht strijdkrachten een indruk van wat zij doen, anderzijds hoopt men met doze expositie het Van Weerden Poelman-fonds een gedegen finan ciële basis te kunnen verschaffen. De stichting die dit fonds beheerst staat onder bese.herming van Prins Bernhard en beoogt de ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van het gevallen luchtvaartperso- neel. Het organisatiecomité heeft met velerlei middelen" getracht het be zoek aan de tentoonstelling zo at tractief 'mogelijk te maken. Daarbij ondervond liet van de directie van de Diergaarde, van officiële instan ties en van de Rotterdamse zaken mensen alle medewerking: een straatestafette, concerten door de Koninklijke Militaire Kapel, „Her mandad en de Marinierskapel, een nieuwe revue van Fred. Fagcl, le zingen met film, een cabaretavond en een boksavond' Voorts is er een grote fancy fair, uiteraard ook ten bate van het fonds, met eeldpry2en, retourvluchten van de K.L.M. en een grote hoeveelheid luxe- en ge bruiksvoorwerpen, afgestaan door de Rotterdamse middenstand. Bij ontstentenis van Prins Bern hard zal de tentoonstelling worden geopend door generaal-majoor C. Giebel, waarna om half vijf ,.Lu- strykra" voor het publiek toeganke lijk zal zijn. Op het kappersconcourf, dat Zondag en Maandag in öe Eurzaal te Scheveningen ife gehouden, be haalde de Rotterdamse kapper, de heer Th. Böterraans de titel Euro pees kampioen in de afdeling fan- tasie-herenkapper^ en de tweede prijs in de afdeling gedekt model. De Rotrerdamoiers Gijswijt en Di- rirkx werden resp. derde en vier de, de da mes kapper Goverts te Rot terdam twéé de (afd. watergolf) en derde (afd. ijzerondulatie). MEDISCHE NOOD IN OOST EN WEST Ten bate van de medische nood in Indonesië en Wqst-Indië zal a.s. Donderdagavond "half 8 een Zen dingsavond worden gehouden in de Hoilaankerk aan de Oude Dijk. Sprekers zijn ds. P. M. Legêne en dra A. Bonebakker. Medewerking wordt verleend door de Kralingse Orkestvereniging en Kraiingse koorvereniging, dir. F. van Gooi. Deze avond is belegd door de cen trale zendingscommisaie der Her vormde Kerk Kralingen. ■-> fi-. IN DE IVITTE SALON VAN BUCKINGHAM PALACE.,,.. Prinses Elisabeth van Engeland en haar verloofde, luitenant Philip Mountbai- ten, voor wier huwelijkdat op 20 November voltrokken zal worden allerwegen voorberei dingen worden getroffen. HET VLIEGENDE OOG' DER A RTILLERIE. In Engeland worden officieren van de Ariiilerieschool opgeleid ah bestuurder van een héli- copière. Tijdens leger manoeuvres werden aan de manschappen van kanonnen en tanks aanwijzingen gegeven cfoor een in de lucht zweven, de hélicopfèce, van waaruit het slagveldis te overzien Rotterdam heeft een vliegveld nodig! Nü meer dan ooit: Rotterdam wacht er op en hoopt niet te lang te moeten wachten. En nu Zaterdag In de Rivièrahal van de Diergaarde Blijdorp een tentoonstelling van de Luchtstrjjdkrachtpn de „Lustrljkra" haar poorten gaat openen, is het goed, héél goed zelfs» bijzondere aandacht te vragen voor een vre- dcselement op deze expositie, de inzending van het gewestelijk comité „Vliegveld Rotterdam." van een dergelijke constructie en ieder belangrijk nieuw vliegveld- project gaat van hetzelfde principe uit. Het heeft vrije startbanen in alle windrichtingen en biedt daar door de motrehikheid van gelijktij dig dalen er. starten van verschil lende toestellen. Wanneer zullen we boven Rot terdam de vele vliegtuigen zien, die straks in Blijdorp uit het dak van de Rivièrahal op „ons vliegveld" neerdalen Daarom eindigen we waarmee wtf zijn begonnen: Rotter dam heeft een vliegveld nodig I Nu, meer dan ooit! Rotterdam wacht er op en hoopt niet te lang te moeten wachten. De gedachte, dat een gewest met een zo grote bevolking, een zo veel zijdige nijverheid, handel en haven beweging. het in de toekomst zon der vliegveld zou moeten stellen, is zo ongerijmd, dat discussie hierover overbodig is. Ook dc regering heeft ingezien dat er voor Rotterdam en aangrenzende gebieden „iets ge daan moest worden" en zij heeft op de begroting gen bedrag uitgetrok ken, bestemd voor de voorbeteiding van een vliegveld, dat het gewest Rotterdam en omstreken van dienst zal zjjn. Maar nu het belangrijkste. De vraag namelijk «aar, wanneer en hoe. Vertegenwoordigers uit alle lagen van'Industrie, handel cn ver keer, die zitting hebben In het reeds genoemde comité, hebben zich óók met deze vragen bezig gehouden. Zi] hebben daarbij gesteund op het gerechtvaardigde verlangen het door de Duitsers verwoeste Waal haven zij het dan op een andere plaats .te herbouwen. Dat er aan een dringende be hoefte voldaan moet worden is dui delijk als men bedenkt, dat op basis van de toeneming van het lucht verkeer na de oorlog naar verwach ting 50.000 luchtpassagiers, van wie 20.000 In transito, van dit vliegveld gebruik zullen maken. Nog afge zien van het voortdurend toene mend goederenvervoer door de lucht, dat moet worden verwerkt zonder voorafgaand langdurig transport met andere middelen. Last not least onze haven, die haaf passagiers de faciliteiten zal moe ten bieden, welke nu eenmaal nood zakelijk zijn voor de grootste haven van het Europese vasteland. Model luchthaven Het is daarom dat het comité de architect Rem Fledderus opdracht heeft gegeven de gedachte aan deze noodzaak voor Rotterdam en de verdere belangenrayons te active ren In een stand, die enig idee geeft Van wat een modern vliegveld eigenlijk is. Zo prijkt in het hart van de stand, die het comité op de „Lustrjjkra" heeft ingericht, de ma quette van de modernste luchthaven Europa, een vliegveld ter grootte els het rayon behoeft. Niet dat dit plan de weergave is van de plannen, die op het ogenblik een onderwerp van bespreking uitma ken tussen het gemeentebestuur van Rotterdam en de regering. VrU laconiek wordt hieromtrent van de zijde van het comité opgemerkt, dat het praematuur zou zijn de on derhandelingen op dit moment met een dergeliike mededeling te ver storen... Wat het comité wil duide lijk maken is de noodzaak dat Rot terdam en omgeving een vliegveld krijgt. Daarom deze stand en deze maquette, die menig toeschouwer zal doen zeggen: hê, is dat zoi Lig gen by moderne vliegvelden de sta- tionsgebomven en parkeerterreinen midden op het veld en zijn de start banen er omheen gegroepeerd? In derdaad! Het is nog nergens ter wereld op grote schaal vertoond, maar het nieuwe vliegveld Idlewild. dat het Laguardiafield bij New York zal gaan vervangen, wordt (Van onze Haagse redacteur) Binnenkort zal de uitwijzing van ongewenste Duitser» uit Ne derland worden stopgezet. De re gering hepft dit besluit genomen uit overweging van rnenslie\end- heid- in verband met de koude in ue kampen wordt een uitwijzing tijdens dc wintermaanden niet ge wenst geaclit. Nadien zal tiet ver wijderen der Duitsers echter weer hervat worden. De clicf \an de rijks vreemdelingen dienst, de heer J. G re vel ink, bee ff daarover reeds besprekingen met de geallieerde autoriteiten in Berlijn gc\ocrd. Pietertje Het was de blonde, stoere, ge scheiden jonge vrouw Pietertje wel aan te zien, dat zij met tot het sen timentele type behoorde. Niet dat ze er als een Kenau uitzag, o, je nee, als vrouw mocht Pietertje er best wezen, maar ze had dat gede cideerde van dames die veel gevoel voor de werkelijkheid hebben, en weinig voor zich uit zitten te sta- ren. Pietertje had kennis aan een En gelsman. Aan meerdere Engels mannen, stookten en roddelden een getuige en het slachtoffer van Pie- tertjes kordaatheid. Nee, zei Pie tertje, beslist maar één Engelsman cn daar zat ze dan wel eens mee bij andere Engelsmannen, die graag met die éne Engelsman van Pieter tje een praatje maakten en een glaasje dronken in een café. Dat werd dan wel eens een beetje luid ruchtig, als cr zo'n troepje Engelse zeelieden bjj elkaar zat te passa gieren en dan kon Pietertje aardig meedoen, dan was ze ook lang niet van de kalms ten en dan kon het inderdaad wel eens lijken of die meid aan al die Engelsmannen ken nis had, want wie houdt dat uit mekaar: zo'n enkele blonde vroltjka Pietertje tussen al die Engelss hoofden en armen en benen. Ze kwamen nogal eens vaak In hetzelfde café, Zodat de kastelein, ging denken: nou, die Pietertje is een vlotte tante, een goedgezinde meid, daar kun je wel eens een ge waagd grapje tegen verkopen. Op ccn kwade avond, toen er al weer een lekker glaasje bier ge dronken was in Pietertjes kring van Engelsmannen, nam de kaste lein de jonge vrouw even terzijde en vroeg haar iets, waaruit duide lijk Week dat hjj Pietertje voor een vrouw hield tegen wie je alles maar kon zeggen, omdat ze wel van wanten wist. Nou, dat viel hem lelijk tegen. Pietertje bloosde en woendend riep ze uit: Vraag dat maar aan j© wijf, schoft!" De ruzie liep zo hoog, dat de kastelein" Pietertje verzocht maar op te krassen. Dat deed ze, maar een poos later, toen ze in een paar andere kroegjes zich eerst nog wat moed had ingedronken, kwam ze weer do zaak binnen. D'r uit asjeblieft, we gaan sluiten", riep de kastelein en hij ge- bood de keliner Pietertje naar bui ten te werken. Maar toen kwam dat gedecideerde bij Pietertje in eens sterk naar voren. Zij verzette rich als een vent, doch het gelukte de ober tóch haar op straat te krij gen. Maar Pietertje bleef daar als eea furie te keer gaan. Hoe meer ztt zich opwond hoe sterker ze werd en op een gegeven moment gaf ze de arme cafébediende zó'n treffer, dat-ie vierkant door de café-ruit vloog. Daar hoort politie bij en zo komt het dat we de sterke vrouw, de ober (met een grote pleister nog op z'n voorhoofd) en de kastelein hier bij de politierechter te zien krijgen: de mannen rustig en kalm als renteniers en Pietertje ook vrij tam. maar toch geladen. Als je de officier hoorde, zag het cr slecht voor d'r uit. want die wilde haar maar eventjes drie we ken iaten brommen, maar de rech ter nam het niet zo zwaar op en vond 20.boete welletjes. Bij het vertrek lieten de mannen Pietertje netjes vóór gaan door da deur. Een gebaar zo geloven*wif veeleer door een zeker respecc dan door beleefdheid ingegeven. als we daar in de zomervacantie waren. Van het staat hier wel het begrip „tijd"? strand naar de boerderij; dat was zo ongeveer het „Manama pora manama'1 morgen zorgt voor «fat ill- on -Ti*. j„iu~J --j_ J ^JO/f/v KA/v 5 A/Si. L EA/B G - - „V v...- ..V. neste wat ik op dit gebied ooit gepresteerd had, morgen en is er niet altijd een morgen nn nu zat ik op één van de twee beste paarden in Mexico? Mexico; en wat hadden we voor de boeg? Graaf Paul had mij nog niets verteld, maar het zou wel licht een hele rit Worden. Maar ach in zo'n heerlijk zadel.en samen met graaf Paul. Neen, ik maakte mij daar helemaal geen zorg over. Ilt vond het heel wat leuker en avontuurlijker dan lopen vooral leuker dan dat sjouwen met een guitaar, zo zwaar als een kist vol boeken. De koop was gesloten. Twee lachende Mexi- Het duurde een poosje voor senor Pscheco werd binnengelaten. Het scheen dat de transactie ^uxi- met al te vlot verliep; ik hoorde stemmen die caanse gezichten blonken in het meanllcht Senor m°#elük. In Jalapa had graaf Paul aan een vriend Het doel van onze reis kende ik niet. Tenmin ste niet precies. „Ergens tussen Vera en Puebla" had graaf Paul vrienden. Daar zouden we heen gaan als alles tenminste goed ging, Goed gaan dat betekende: geen last krijgen van Zwendas- ky. Nu, daarover hadden wij ons niet te beklagen. Achtervolgde hij ons of niet? Was hU op een dwaalspoor gebracht? Dat laatste was niet on heftig disputeerden. Ik vreesde bijna dat het op een vechtpartij zou uitlopen. Maar opeens ver scheen senor Pacheeo met zijn vriend, wees naar ons, lachte en klopte de ander op de rug. De vriend verdween in de richting van de Hacienda. Pacheeo kwam op ons toe. „Nu is alles in orde", zei hij. „Even wachten". Hij sloeg zijn deken om zich heen en ging op de grond zitten. Graaf Paul ging naast hem zitten; zacht, muzi kaal klonken hun gedempte stemmen in de nacht. Ik liep heen en weer, want het werd koud. Ik werd ongeduldig en wilde verder gaan: zo ver mogelijk van Zwendasky en zijn bende. Eindelijk kwam de vriend weer opdagen. Hij bracht „de twee beste paarden in Mexico". Het was te don ker om over hun kwaliteit te kunnen oordelen. 0„v Graal Paul scheen tevreden en ik klom op de rug Het was natuurlijk prachtig zo, en men moet. van het kleinste paard, of liever in het zadel, de toekomst van de kinderen denkenAdios! het was zo'n heerlijk, breed Mexicaans zadel, je Dat God U op uw reis beschermer „Gracias.... zat erin als in een schommelstoel» zo gemakke- Adios, Don Alfero!" lijk. „Heb je wel eens paard gereden?" vroeg Langzaam reden we weg in de stille maannacht, graaf Paul. Het was duidelijk dat hij daar niet HOOFDSTUK XVII aan gedachtjbad. Dwars door Mexjco „O zeker, In Holland", stelde ik hem genist. Ik Hoe lang duurde onze tocht, onze „vlucht"? zei er maar niet bij, dat het op het boerenpaard Waren het twee weken, of drie? Ik telde de da- zo'n gek idee." dat „op zijn Mexicaans" gekleed van mijn vrienden in Oostvoorne was geweest gen niet. Wie denkt kdaar nu aan in Mexico. Be- gaan. Heerlijk koel! (Wordt vervolgd) Pacheeo nam afscheid. De weg naar Jalapa lag m Mexico City geschreven, die er voor zou zor- voor ons. vandaar, moesten we de rivier maar gen dat er zekere geruchten zouden worden volgqn. Veel meer dan 100 kilometers was het r°Mgestrooid. Volgens die geruchten zouden wij niet. Drie dagen langer zouden we er zeker Port Acama een vissersboot naar Salma Cruz niet over doen.... En nu wilde hij nog een dmg Jcbben genomen, om vandaar Panama te berei- vragen: zouden we hem nooit vergeten, en er al- ^en' tijd om denken: alp er een vriend nodig was: Al- Het leek mij anders moeilijk om ons op het iero Pacheeo stond gereed. Vergeet dat nooit! Jij spoor te komen. Wij vermeden de grote wegen en ook niet kleme.en.o, ja het geld voor Xa- de dorpen en steden; als wij ergens onderdak vier s lossen waar was dat te vinden? Hij vroegen, dan was het in de hut van een eenvou- moest telefoneren en vragen naar wie? dige „peon"*1) die ons zeker niet zou verraden. „Naar Vaas antwoordde graaf Paul. „Dokter Meestal sliepen we 's nachts in het open veld, in V3f? onze warme Mexicaanse deken gewikkeld. De „Dokter Vaas. Ja, hij begreep het al. Vaas twee kleurige sarape waren nog souvenirs \'cm dat was leuk bedacht. Nu, al had de graaf geen Don Alfero. Met de sarape over onze schouder cent gehad, hyt zou hem toch hebben geholpen, en de grote sombrero op het hoofd wie zou ons voor iets anders dan twee volbloed Mexica nen aanzien? En onze blanke o? liever gezegd, door de zon gebruinde, met s»of bedekte, gezich ten heten wij zo mm mogelijk zien Dat bruine goedje hadden we met veel moeite en met be hulp van zeep en zand van onze gezichten ge schuurd; we waren dus twee recmdelineen in Mexicaans? kledij, die 't land doorkruisten. Niet prettig luisteren naar iemand die eenvoudig en gezellig vertelt en des le aangenamer nog. als de verteller een mooie, sonore spreekstem heeft Herman Bouber, die tegenover om zit, heeft zo'n stem. Wie die stem hoort, weet al genoeg, dat is het geluid van een fyne kerel, een gevoelig én beschei den mens. een idealist We weten trou wens al tientallen van jaren wie Her man Bouber is. de onver veerde „dra- ken"-dodcr, de schepper van het ge zonde sentiment in het Volkstoneel, schrijver van een lange reeks taferelen van lief en leed, die v perklank vonden bij het volk en waarin het zich zelf herkende: acteur van sterke persoon lij kheid, een natuurtalent Bouber gaat jubileren. Wij gaan hem huldigen en danken voor zijn 40-jarige „trouwe dienst" op de planken en voor de onvoorstelbare schat aan emoties, die hij aan niet te tellen harten schonk. „Ik ga door" Ja. zegt Bouber. dat Is al weer 40 jaar geleden, dat ik m'n schüdersluet uittrok ik ben huis- en decoratie schilder geweest en acteur werd. Maar ik wil dat jubileum niet beschou wen als een eindstreep I k ben pas 62 en 1 k ga door. En dan vertelt de jubilaris van de eerste jaren: reizen en trekken met ge zelschappen die in tenten op de ker missen speelden Het was toen zo, dat de grote gezelschappen hun successtuk ken afstonden aan een troepje dat er de provincie mee bereisde. Dat was de tijd van: „De Big". „De onbekende Va der". ,,'t Café'tje" en draken als „De twee Wezen", „De Gebochelde" enz. Daarna kwam de periode onder di rectie van Delmonte cn de Vrlendt in het Amsterdamse Frascati. In 1916 schreef hij zijn eerste stuk: ..Mooie Ne el", i» IP17 volgde „Bleke Bet" en in 1918 „Oranje Hein" Toen kwam de grote mijlpaal: de stichting \*sn zitn „Volkstoneel" (samen met Jac. Sluytersj in 1920. Hij betrok de Plantage-Schouwburg. Dat werd een grote tijd. Eerst met „De Jantjes". Schrijf eens een schets uit het matro- zenleven. zeiden 2e tegen'Bouber. en zo ontstond „De Jantjes". Veertien maanden achter elkaar liep het stuk. Als Je twee dagen te voren plaatsen bestelde, keek de bureaulist je medelij tiend aan Minstens een weck vooruit moest je bespreken. Louis Davids, die met Margie Morris de liedjes maakte, was pas uit Inchè terug en als „deskundige" werd bij geraad pleegd voor de Indische taferelen. Ook tegenwind Je moet niet denken dat alles al tijd maar van een leien dakje ging, zegt Bouber, We hadden wel eens een sof ook. B.v. dat stuk van me „De Clown", dat ging er niet in, het vlei als een baksteen. Gek. je kunt nooit vooruit zeggen of een stuk het doen zal. ik ben er nóg niet achter waar 'm dat soms m zit. „De Jantjes" b.v. liep ln 't begin ook niet zo geweldig In 132B- begon het succes ook een beetje te tanen Toen schreef ik in 14 dagen „Zeemansvrouwen" en we wa ren er weer boven op. „De Jcrdaan", naar het boek van Is. Quérido, was ool^ zes weken uitver kocht, maar toen de mensen die het boek gelezen hadden, geweest waren. was het afgelopen, want de Jordanet* zelf herkenden zich niet m Quéridö's personages, In 1930 krijgen we dan het „Groot Volkstoneel", de stichting van da V.A.R.A. en het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. We speelden o.a. „Frank van Wezel", door A. M, da /ong zelf bewerkt naar zijn roman. In 1932 komt het „Ensemble Bouber" met „Het Kind van de buurvrouw", „Kromme Lindert" en „De Commen saal", het stuk waar we nu mee jubi leren. In '34 ben ik me erg voor de film gaan interesseren, maar in '35 waren we alweer terug in de Plantage- Schouwburg. Zonder eigen ï^tüs Toen in '38 die schouwburg voor f 35 000 verkocht werd waren we ge dwongen de boer op te gaan en het la heisas nog steeds niet zo ver dat we een eigen huis hebben. In de provincie spelen we op 't ogen blik „Buster" van Ted Wills, de ge schiedenis van een Engels gezin in oor logstijd. Boubers nieuwste werk heet; .Baan vak Assen—Beiion" en heeft „Wester- bork" tot. achtergrond. En dan zal men binnenkort komen met een experi ment. een stuk van Hans Tlemeyer, waarbij de toeschouwer betrokken zal worden in de oplossing der gestelde problemen. \f OLGENDE week, 22 October, tal Rotterdam in de gelegenheid zijn de grote pionier van het Volkstoneel te huldigen in de schouwburg, bij da vertoning van „De Commensaal". In het Comité, onder ere-voorzitter- schap van burgemeester Oud, hebben zitting genomen de heren: Mr K. P. an de Mandele, A. J. v. d Vlerk, L. V Schmidt, Mr H. Villemse. J. van Mechclen. Dr J. Drost. Dr J. P, H. Backx, August Reitsma. Mr E. F. Bonjer. J. Schraver, Prof. dr Houwing, de voorzitters der studentenorganisa ties. Ko Arnoldi, Anton Burgdorfer cn C. A. 't Hart (secretaris). HERMAN BOUBER: J „Dif jubileum geert eindstreep, I '--ik ga doorr

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3