Kinderen lijden honger dvocai r: Hoffmann's Vertellingen TIEN JAAR GELEDEN eudeki Rumoer rond Furtwangler Eerste nederlaag van H.O.V. Wie kan er één gedurende drie maanden huisvesten? Hulp geboden! Uitspraken Bijzonder Gerechtshof Radioprogramma Om een futiliteit de dood ingejaagd Nederlandse Opera op haar best r n J Tentoonstellingen in Rivièrahal ULO B 12 viert feest Revue en toneel Piet Diesen won van Schubarf heöen Een geschenk Derde- en vierde klussers Ook Ursus moest er aan geloven Het militaire elftal Dinsdag 18 November 1947 3 De kinderen in Duitsland Iiiden honger; o.a. de Nederlandse kin deren. Zodra de eerste 10.000 van deze laatste, (nu binnenkort) ver nemen dat zij voor drie maanden naar Nederland graan, zullen zij niet zegreen; wij graan heerlijk op reis, maar: wij gaan drie maanden eten. In de Duitse bel van puin en armoe dreigen ook de kinderen te gronde le gaan en deze jeugd is niet alleen onschuldig aan het geen liet Duitse nazidom heeft aangericht, ook zij moeten een toe komst Ieren kennen waarin blijkt dat het ook anders kan. Reeds lang is er, door Nederlan ders die na de oorlog in Duitsland gingen werken, aangedrongen op hulpverlening, speciaal voor Ne derlandse kinderen. De overheid had begrijpelijke bezwaren en wees op dc gevaren voor de Nederlandse volksgezondheid, op de algemene veiligheid, de beperkte voedselpo sitie ook in ons land. Nu lieeft de ministerraad evenwel besloten een regelende instantie aan te wijzen, die de verbinding vormt tussen particuliere instanties en de over heid en die toeziet dat een organi satie wordt gevormd en uitgevoerd. Aangewezen Is de Nationale Commissie tot Uitzending van Nederlandse kinderen, 1945; voorzitter Jhr. J. P. A. van hennep, Zeestraat 73, Den Haag, Tel. 180040. Men kan zich ook wenden „Wij gaart drie maanden eten!" tot het bureau v. Spijckstraat 50, Den Haag, Tel. 391676. De Katholieke en de Protestantse Kerken hebben veel bijgedragen om dit initiatief te doen slagen; Zondag werd van de Kansels een verzoek gedaan aan de Nederland se burgerij om mee te werken, op dat 10,000 kinderen gedurende drie maanden een gastvrij Nederlands huis zullen vinden. „Wij moeten gezamenlijk voor die zware wagen gaan en helpen trekken", zo zeide het ds. Gi-ave- meyer gisteren tijdens een perscon ferentie in Den Haag. En antwoor dende op vragen: of dat wel ver antwoord was, nu in ons land nog duizenden kinderen te kort komen, zei hij: die hebben althans geen honger en die zullen er wel bij va ren als het Nederlandse volk over tuigd wordt dat er nog zoveel barmhartig werk te verrichten is. Van 6—14 jaar Het gaat om kinderen van 6—14 jaar. Ze zullen gekeufd zijn en ge kleed, pr zal Nederlands mee ge sproken worden en na drie maan- De 75-jarige vishandelaar A, N. Exter werd Maandagmiddag ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek, omdat hij een Joodse bovenbuurman, van wiens kindje hij last ondervond, aan de S.D. heeft verraden, tenge volge waarvan het slachtoffer niet uit het concentratiekamp is terug gekeerd, De eis was zeven jaar met aftrek. De zaak tegen dc 30-jarlge H, C. Neleman, die haar man (een oud militair, die zich niet gemeld had) aan de Duitsers verried, waarna zij in Overschie een ware terreur uit oefende, is aangehouden voor een nader onderzoek. De eis was tien jaar met aftrek. DINSDAG 18 NOVEMBER HILVERSUM I, 19.00 Klokje van 7 uur; 19.05 Bernard Person; 19.15 Bijz. bezettingen; 19.45 Niwin; 19-50 "Wederopbouw; 20.00 Nws: 20.05 Reportage; 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein; 21.30 Contact 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Mendels- sohn-herd.; 23.00 Nws; 23.15 Sky- masters; 23.45 BBC Empire Strijk orkest. HILVERSUM II. 19.00 Nws, weer; 19.20 Negerzangen; 19.4.*) Anatomische les; 20.00 Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Luisterspel: De brug van San Luis Rey; 22.10 Van Rooyens; 22.15 Gebed; 22.30 Nws; 22.45 Omr. ka merorkest. WOENSDAG 19 NOVEMBER HILVERSUM I. 7.00 Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 gr.pl.; 8.00 Nws; 818 Lichte klanken; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram. muz.; 10,00 Mor genwijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Gr.pl.; 10.45 Voordr.; 11.00 Pop. nonstop-progr.; 12.00 Vincentino; 12.30 Weer. platteland, Jan Vogel; 13.00 Nws; 13.20 Carcassola; 13-50 Zang; 14.00 Kinderlectuur; 14.13 Jeugdconeert; 15.00 Luisterspel voor de jeugd; 15.45 Regenboog; 36,15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Beethoven; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Viool en piano; 18.00 Nws; 18.20 Radio koner kwartet; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7.00 Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.pl.; 8.30 Montere klanken; 9.00 Bezoek jonge zieken; 9.30 Waterst.; 9.35 Boston Promena de ork.; 10.00 Vioolrec.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Praags radio symph, orkest; 11.15 Luisterspel: Landver huizers; 12.15 Werken voor strijkork 12.30 Weer, Mendelssohn; 13.00 Nws 13.15 Piano; 13.45 Varianten; 14.30 Over kamerplanten; 15.00 Jeugd coneert; 16 00 Piano; 16.45 Zingende Jeugd; 16.55 Bijbelvertelling; 17.30 Omroepork.; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Parelende klanken; 18.30 RVU Dr. H. Groot, den gaan ze weer heen. Voor een levensmiddelenkaart wordt ge zorgd. Ook ons komt het voor dat tal van moeders en vaders die zich even voor de geest halen hoezeer de Nederlandse kinderen in Duits land te kort komen, hun menselijk heid zullen laten spreken en beslui ten zich tot een van de voren ver- melde adressen te wenden om na dere inlichtingen. Spoed is echter gewenst! Het eerste transport van 100 kinde ren zal op Maandag 24 No vember reeds uit Düsseldorf aankomen. Het ligt in de be doeling per week twee trans porten te laten gaan. Tiendui zend in totaal. Kunt u er ge durende drie maanden eentje van herbergen? Dertig jaar is Jannetje Johanna Harder, echtgenote van N. J. Kuyer, die Maandagmiddag voor de Rotter damse kamer van het Bijzonder Ge rechtshof terechtstond. Een blonde, eenvoudig geklede vrouw, wie het niet aan te zien is, welke een vre selijke last haar geweten moet be zwaren. Jannetje's man was NSB-er en vertrok als NSKK-er naar Rusland. Zijzelf was ook de NSB-richting toegedaan cn ondervond wel eens onaangenaamheden van de buurt bewoners. Zo werd op een dag in Januari '43 aan haar raam een kar ton bevestigd, waarop het volgende rijmpje te lezen stond: ,.NSB, lach niet te vroeg, op Crooswijk is nog plaats genoeg". Uit het raam kij kend. zag zij-een man hard weglo pen en bij een zekere van Embden, die Jood was, binnengaan. In woe de ontstoken stapte zij naar de SD, waar zij vertelde, dat van E. dit wel gedaan zou hebben. (Dit is intussen niet komen vast te staan). De ge volgen bleven niet uit: mishande lingen door dc SD cn transport naar het Haagse Veer. Hier vertel de v. E. aan zijn vrouw, dat bij op aanwijzing van Jannetje was gear resteerd. Na opsluiting in jVught volgde een martelgang van het ene Duitse concentratiekamp naar het andere; het slachtoffer is niet te ruggekeerd. De advocaat-fiscaal, mr. Donker, wilde niet de z.waarste straf opge legd zien, omdat de vrouw - waar schijnlijk uit domheid heeft gehan deld en deze gang van zaken niet heeft gewenst Eis: vijf jaar met af trek. Verdachte's raadsman achtte het bewijs niet afdoende geleverd. Uitspraak over twee weken. Dc glasfabriek tc Leerdam vervaardigt een 36 persoons kristallen drinkser' vies. dat door de Nederlandse Regering aan H.K.H Prinses Elizabeth van Engeland zal worden aangeboden. Een cassette met van elk een glas is ge- reed en bevat: wijnkaraf, waterkaan, wijnglas, klein wijnglas, partglas. bit- terglas, likeurglas, waterbeker, vingerkom, socbetglas. ZrJN successen als operette compo nist hielden Jacques Offenbach tot op het laatst van zijn leven van ern stiger werk a£. Eerst vier jaar voor zlin dood schreef hij de opera ..Hoff mann's Vertellingen"; pas toen onder scheidde luj de aardse schijn van net wezenlijke der Kunst: luisterde hij naar „de stem van. zijn Muze". De hoofdfiguur uit de opera, de dich ter Hoffmann, ondergaat een dergelijk lot Eerst na vele hevige cn romanti sche liefdesavonturen komt hij, einde- lil,: luisterend naar de slem van zijn Muze, op de bestemming van zijn zui ver dici.io'J.h. De Muze oie hem van de ondeigang redt. bejjeJe'öl. hem steeds in de ge daante van de student Niklaus. In de verlening, die de Nederlandse Opera gisteravond van dit werk gaf. zag men reed.- m het Voorspel de Muze in Niklfit's eranderen. een verdienste lijke vc-x-ou-deujkmg van de strekking der geschiedenis. Namen noemend van de talrijken, die tot het grote succes van de jirachtige opvoering bijdroegen, moet men be ginnen met Nicctlaas Wijnberg, de ont werper van de fantastische en fantas tisch mooie décors en costumes. Wel is waar kan man zich afvragen waar het heen moet met de montering van opera's, die steeds meer de voorstelling domineren gaat. ja dragen, maar een feit is dat Wynberg deze vertoning tot een prachtig kijkspel heeft gemaakt, mede dank zij natuurlijk de voortreffe lijke regie van Abraham van der Vies en het goede werk van het Ballet. Maar ook het oor kreeg ruimschoots zijn deel. Er is heel mooi gezongen en dikwijls voortreffelijk geacteerd. Hoe aardig en knap was de wonderpop Olympia. van Louise de Vriesl En welk een mooie creatie van Greet Koeman, de gepassionneerde Antonia. Ook Cré „Het particuliere ter en Wethouders ad- brand bij havenbedrijf van Wil- viseren daarom de ge- meesteren, ton zal er wel niet ko- nfeenteraad, het ver zoek van Wilton af te wijzen". „Een zeer achtenS' waardig men. Het gemeentebe stuur is bang voor con currentie. Het is daar om, dat burgemeester en Wethouders af wij- heeft gisteren zijn ze- zend staan tegenover ventigste verjaardag het verzoek van de gevierd; dr. J. C. J. N.V, „Wilton's Machi- Bierens de Haan, die Pakhuis maar nog altijd is men bezig met het opruimingswerk en nog altijd is het vuur niet geheel gedoofd. In stadgenoot de loods Borneo smeu len nog balken en pakken tabak!" nefabriek en Scheeps werf" te Schiedam, om de haar toebehorende gronden en het water aan de Schiemond als iiavcn werken tc ex ploiteren en voor het publiek open te stellen. Een dergelijke haven zou een haven in de hoven, als het ware een „staat in de staat" vormen. En aangezien door deze particulie re onderneming geen haven of kadegeld wordt geheven, zou zij een concurrentie kun nen uitoefenen, die door. de op gemeente lijke 'kadeterreinen ge vestigde bedrijven als voor hen zou worden gevoeld. Het verzoek is verwer pelijk, zo zeggen B. en W-, uit een oogpunt van havenbelang. Een particuliere haven pro fiteert van de algeme ne voordelen van de Rotterdamse haven, zonder dat daarvoor een vergoeding worden geheven; voor het geregeld uit diepen van de Nieuwe Waterweg. Burgemees- ,Op Parkzicht vele jaren als chirurg me* ®en gezellig feest Rotterdam werk- het zilveren jubileum zaam was en zich hier- van Rotterdamse meisjes-padvinders ge vierd; mevrouw dr. L. C. M. Maillette de Buy WennigerHulsebos, de presidente, vierde tegelijkertijd haar eigen 25-jarig jubi leum bij de R.M.P." „Naar van officiële zijde wordt medege deeld, bedroeg het be volkingscijfer van Rot terdam op 1 October j.l. 604.085". (In de loop van 1947 zijn we de 650.000 gepasseerd, red.). „Hedenmorgen is op de Nenijtobanen alhier, voor het eerst dit jaar, weer schaatsen gere den. Het had in de be doeling van de direc tie gelegen, de banen vanavond eveneens open te stellen. Helaas is het vanmiddag gaan door een grote naam „Geen haven in de haven' verwierf. Hij kreeg al bekendheid, toen hij in 2899 met een Neder landse ambulance van het Rode Kruis naar Transvaal en de Oran je Vrijstaat trok en Ja- ter, tijdens de Balkan oorlog, naar Grieken- schadelijk land. In 1920 legde dr. Bierens de Haan de praktijk neer en vestig de hij zich in Amster dam. Hij maakte sinds dien verscheidene gro te kunstreizen, o.a. naar Perzië, China en Indië. Aan het mu seum Boymans schonk hij eens een kostbare regenen en nu houdt kan verzameling etsen' b.v. ,Meer dan twee we ken zijn nu al verlo het dunne ijs vloert je niet meer. Maar de liefhebbers hoeven niet te treuren. De winter pen sinds de enorme moet nog beginnen!" Brouv/cnstijn gaf weer veel tc genieten als dc courtisane Giuietta. Jo van de Meent was Niklaus en dc Muze. Haar zang was beter dan de gesproken tekst. Grote bewondering hebben wij voor de Hoffmann van Frans Vroons. vooral voor de vocale prestatie, waarbij iedere lettergreep, tot in liet fortissimo duide lijk verstaanbaar was. Prachtig van zang en actie was ook Theo Baylé, de duivelse Coppelius. Het orkest hebben wij wel eens beter gehoord, de koren daarentegen klonken voortreffelijk Uit stekend was ook Jan Voogt weer in verschillende kleine rollen. Wat het waard is een dichter als Jan Engelman de tekst te doen bewerken, zult u wel gemerkt hebben. Dat hij zich enige speelsheden veroorloofde vind ik begrijpelijk en helemaal met erg. Willem van Otterloo leidde het ge heel. via verscheidene ..open doekjes" naar het ovationele slotapplaus D. Boodcnburg Vermaat „De Koopman van Venetië" Een talrijk en aandachtig publiek heeft gisteravond geluisterd naar Louis van Gasteren, die onder auspiciën van de Volks Universiteit m Palace heeft voorgedragen uit een van Shakespeare's meesterwerken „De Koopman van Ve netië." Dit beroemde toneelstuk met zijn verfijnde humor en levenswijsheid, wilde Van Gasteren zoals hij ons in de pauze vertelde nader brengen tot het grote publiek, dat z I. uit luiheid te gemakkelijk de film „over zich laat gaan, zonder de rijkdom te kennen, of te herkennen van het grote toneel, waarvan Shakespeare's werken nog al tijd een onschatbaar deel uitmaken." Bovendien gaat. volgens Van Gaste ren. het gesproken woord van hart tot hart. een eigenschap welke de film te enenmale mist. Van Gasteren heeft op deze avond de, voornaamste fragmenten uit de vijf acten van „De Koopman van Venetièn op boeiende wijze voorgedra gen en het publiek toonde zich door langdurig applaus dankbaar voor het gebodene en genotene op deze V.U. avond. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst afd. Botterdam en omstre ken. zal Zaterdag a.s. in de Konlnginne- kerk Verdi's „Requiem" uitvoeren. Me dewerkenden zijn: Ruth Horna, sopraan. Annie Woud, aJt, Frans Vroons. tenor. Herman Schey, bas en het koor van Toonkunst, alsmede het Rotterdams Philharmoniscii orkest. Otto Glastra van Loon dirigeert. (Ingezonden mededeling Er is geen In Holland,die kan verslaan Postduiven en konijnen Zaterdag 22 en Zondag 23 Nov. zal in de Rivièrahal van Diergaar- de-Blijdorp een grote Postduiven- tentoonstelling gehouden worden, georganiseerd door de Rotterdamse en de Nederlandse Bond van Post- ditivenhouders. Vrijdag 21 Nov. is de keuring van de duiven» De postduiven worden gevolgd door konijnen, waarvan van 28 tot en met 30 Nov. in de Rivièrahal een tentoonstelling en keuring wordt gehouden onder de naam „Kobero". Demonstratie in Wenen Het is nog niet stil geworden rond de zaak-Furtwangler, de Duitse dirigent, die .men verweten heeft de dirigeerstaf niet neerge legd te hebben, toen de steeds ac tiever nazi-kultuurpolitiek een vrije kunstbeoefening aan banden legde. Toen de dirigent Zondag in Wenen een gebouw betrad om een concert te geven met het Weens Philharmonisch orkest, trachtte een zestigtal personen de Ingang te blokkeren. De intendant, baron Eugen Mayer, die de demonstran ten tot kalmte trachtte te brengen, kreeg slagen in het gezicht. De groep verspreidde zich snel, toen een Russische schildwacht een schot in de lucht loste. Later ver zamelden de demonstranten zich in het gebouw, toen Furtwangler het podium betrad. Het rumoer duurde voort, terwijl het eerste nummer gespeeld werd: Metamorphosis van Hindemith, wiens muziek door de nazi's verbo den was. Een lid van de gemeente lijke culturele afdeling verzocht stilte, daar Furtwangler daar de denazificatieraad gezuiverd was. Merkwaardige onthulling Inderdaad, F. is gezuiverd, zelfs tweemaal: vóór het Berlijnse dena- zificatiehof zijn gedragingen on derzocht had, had hij met goed ge volg het onderzoek van een Oos tenrijkse commissie doorstaan. De nieuwe demonstraties in de Oos tenrijkse hoofdstad houden wel licht verband met een publicatie van het New Yorkse weekblad Aufbau, dat een merkwaardige onthulling doet over het politieke verleden van Furtwangler. De Berlijnse denazificatiecom- missie heeft een document opge diept, een fotocopie van de Berli ner Lokalanzeiger van 5 April '38, die onder het hoofd: Onuitwisbare Historische Daad schrijft: De his torische grootheid van de hereni ging van Oostenrijk met het Duit se rijk vindt steeds nieuwe bewon dering in de commentaren, die ver tegenwoordigers van alle beroepen in een terugblik op de verkiezingen van 10 April aan de Berliner Lo kalanzeiger toezenden. Vandaag schrijft ons de wereldberoemde dirigent Staatsraad dr. Wilhelm Furtwangler de volgende ontboeze ming: Sec/erf St. Germain heeft een zelfstandig Oostenrijk zijn zin WILHELM FURTWANGLER oer/oren. Zijn ferupfrecr in het grote gemeenschappelijke rijk was onvermijdelijk, ja natuurlijk ge worden. Het is de onuitwisbare historische daad van Adolf Hitler, deze noodzakelijkheid ook werke lijkheid te hebben iaten worden, get. Wilhelm Furtwangler. Dit schreef de man, die tijdens zijn proces verklaard heeft, dat kunst en politiek niets met elkaar De ULO-scliool B 12 aan de Kastan jelaan. bestond Maandag IS jaar. Dit feest is herdacht in een feestelijke bij eenkomst. vielke gisteravond is gehou den in het gebouw Spes Het hoofd van de school, de heer H. A. v. d. Berg, heeft het welkomstwoord gesproken, in het bijzonder tot de rijksinspecteur de heer J. J. Starkeoburg en de wethouder van Onderwijs, de heer v. d. Vlerk. De heer v. d. Berg gaf een overzicht van de afgelopen periode en herdacht de acht leerlingen, die tijdens de bezet tingsjaren om het leven zijn gekomen. Namens de ouders bood de voorzitter van de Oudercommissie, het hoofd der school een fraaie bouquet aan. Het feestprogramma bestond o a. uit de ULO B 12-revue. geschreven door de heer H J. v. d Gr.iafi die ook onder zijn leiding werd opgevoerd door circa 30 leerlingen. Na de jmuzc werd een toneelstuk opgevoerd dat onder leiding van de heer J. J. Heetman, een der onderwijzers van de school, was inge studeerd en door hem uit liet Frans was vertaald. Dit stuk had veel succeB. Mevr, v. d. Boom declameerde nog eni ge verzen. Deze avond wordt nog drie maal herhaald, 2 maal voor leerlingen en ouders, een keer voor dc oud-leer- bngen. JOHN VAN SNEt 51) Ik knikte. „Ik zou het nooit gezien hebben. Geen wonder dat je met zulke arendsogen 'n goed scherpschutter bent. Wat ga je er mee doen? Hou je 't?" „Dat spreekt vanzelf." Terwijl onze paarden langzaam doorliepen, bewonderde hij zijn vondst weer en wreef de blanke met ivoor ingelegde een Mexicaanse kunstenaarshand de beeltenis van een doodskop met con sombrero gesneden. Ik hield het wapen vast bij de loop. ondanks Luis' vermaningen tot voorzichtigheid. Zó had ik in mijn droom een pistool, ja, DIT pistool vast gehouden! Die kille greep om de stalen loop; he* wit van de ivoren kolf dat ik voor een stuk nou gat had aangezien.,., het was als droomde ik wéér. Zó was het geweest. Ik moet er wel onthutst hebben uitgezien toen Luis mij het pistool weer afnam want zijn stem klonk bezorgd: „Wat is er, Jonska?" Ik veegde het zweet van mijn voorhoofd. Eén ding wist ik; ik moest dat pistool hebben. „Geef het mij, Luis", zei ik bijna smekend. ..Ik zal je ervoor betalen, of je mag mijn guitaar er voor in ruil hebben. Je vond dc klank toch zo mooi?" „Waarom, amigo?'1 Luis' stem klonk terughou- kolf langs zijn mouw. „Wat een prachtstuk. Zeker van één van die gangsters". Hij bebeek dend; het was duidelijk dat hij zijn zinnen op het wapen nauwkeurig. „Er zitten nog 3 kogels in. Nu, het komt me voor, dat dit niet van een dit pistool had gezet. Ik aarzelde, we reden een eindje zwijgend ver gangster is; zeker van de een of andere Mexi- der, toen stortte ik mijn hart uit. „Luis, je moet caan afhandig gemaakt Si, si, alléén een Mexi- niet om me lachen. JIJ hebt het pistool gevon- caan versiert zijn pistool op die manier". den, maar het was voor MIJ dat je het vond. Luis overhandigde mij "het wapen. „Wees er En ik moet het weer voor graaf Paul hebben. Ik voorzichtig mee. Kijk maar eens naar de kolf. Is droomde vannacht. dat niet kunstig gedaan?" Ik keek en mijn hart begon weer met dezelfde angstige hevigheid te kloppen als in die droom. Ik kon een kreet van verbazing niet onderdruk ken. „Wat is er, nino? Je bent zo bleek als een lelie", klonk Luis' stem vreemd, ver, als reed hij aan de andere zijde van de canyon. „Ongelooflijk, het kan niet waar zijn.." zoiets mompelde ik. En omdat ik mijn ogen alléén niet vertrouwen kon, wreef ik met m'n vinger over de met insnijdingen versierde kolf van 't pistool. Het was geen gezichtsbedrog. In het ivoor had Even keek ik Luis in de ogen; ze waren pein zend en zonder spot. Het viel mij gemakkelijk hem mijn hele droom te vertellen. Hij luisterde aandachtig, het was geen voorgewende, maar échte belangstelling. Toen ik uitgepraat was, stak hij een sigaret op, blies een lange rook wolk uit, haalde het pistool uit zijn riem, streelde het even, als nam hij afscheid van iets dat hem lief was en gaf het mij. „Natuurijk Is het van inn" T-nt Bfi urmirnitrUi* Tic tipn hïii. flat ik bet pen? „Bestaan er dan werkelijk zulke dingen. Luis?" vroeg ik. „Wfj zijn toch geen stel halve gekken?" Luis haalde zijn schouders op. „Je zult het wel zien. Natuurlijk bestaan er dingen,.,." Hij vol tooide zijn zin niet. „Bij ons zouden ze dat dom bijgeloof noemen", zei ik. Luis klopte op de nek van het paard. „Waar om denken jullie mensen toch altijd dat je alles weet? Is alles bijgeloof wat je niet begrijpt? Dan is mijn paard verstandiger. Als hij een auto tegenkomt begrijpt hij ook niet dat die van staal is gemaakt en door een motor cn benzine gedre ven wordt maar hij gaat er wel voor uit de weg. Het paard weet niet alles, maar wij weten ook niet alles. Nergens weet men dat. maar de anderen, ja, du» doen alsof". Hij haalde weer z(jn schouders op; keek mij nu met een bijna ondeu gend lachend gezicht aan. alsof hij wilde zeg gen: „Wacht maar, jongetje, je zult bij ons nog wel wat kunnen Ieren...." „Hier in Mexico", zei hij. „weten wij dat we niet alles weten. Er zijn dingen..,." Zijn ernstige stemming was voorbij. Ik voelde me nu, om de waarheid te zeggen, bijgeloof of geen bijgeloof, ook veel opgewekter! Ik had mijn „talisman". Het pistool zat veilig in mijn buis. Er was een zware druk van mij weggenomen, We zetten onze paarden aan tot een draf, toen tot een galop. Zonder reden vlogen we als twee dol len over de weg. Ja, toch, volgens Luis was er een reden. „Weer iets geheimzinnigs", fluisterde hij mjj toe, toen we even afstapten om de paar den te laten drinken bij een tussen varens ver te maken hebben en dat hij zich steeds van elke politieke me ningsuiting onthouden heeft. En van hetzelfde Oostenrijk, dat hij in zijn ongevraagde aanhankc- lijkheidsbetuiging in het Berlijnse blad van de wereldkaart wegvaag de, wil hij thans het staatsburgcr- scha: verwerven. Een enigszins groteske manoeu vre, begrijpelijker echter voor wie weet, dat men thans met een Oos tenrijkse pas gemakkelijker reist dan met Rijksduitse papieren. Begrijpelijker ook wordt nu de demonstratie van de Weners, die terecht niet gediend zijn van der gelijke nieuwe „landgenoten". Dat Piet Diesen de top heeft ge naderd van de middemjru Ichtklasse bewees hij door gisteravond in de Rivièrahal de kampioen in dit ge wicht, de Groninger Schubart op punten te verslaan. Het uas een Unappo prestatie van onze stadge noot, behaald door moedig Instap pen en angstloos voor de lang niet ongevaarlijke opstoten van de Gro ninger. De Rotterdam—Groningen avond, waarvoor door de organisator, de heer Huizenaar, een fraaie beker was uitgeloofd, was voor de Noor delijke bezoekers wel een teleur stelling, want zij konden met geen medaille huiswaarts keren. En nu was nog niet eens het zwaarste ge schut in stelling gebracht, want zo wel Frits van Kempen als Teun Brommer ontbraken Op het appèl. Zodoende bleven ook alle handdy namo's in Rotterdam de heer Geveke ontpopt zich als een boks- maecenas terwijl de stijlprijs, een straalkacheltje, werd toege kend aan een jongen van Spaan: Gerardie. Voor 't overige verwijzen wij naar de uitslagen: Kaufman (R'dam) w. o. p. v. v. d. Tuin (Gron.); Voorwinde (R'dam) w. o. p. v. Vissers (Gron.); Sehrcutelkamp (R'dam) w. o. p. v. H. Heinkens (Gron.); v. d. Meeren (R'dam) w. o. p. v. Homan (Gron.); Versteeg (R'dam)Gerardie (Rot terdam) onbeslist; Diesen (R'dam) w. o. p. v. Schubart (Gron.); Van Diggelen. (R'dam w. o. p. v. Baree (Gron.); Roodenburg (R'dam) w. o. p. v. Wilbrink (Gron.); Janssen (R'dam) w. o. p. v. Hesting (Gro ningen); Maas (Nieuwerkerk) w. o. p. v. J. Heinkens (Gron.); Ab de Wolf (R'dam) w. o. p. v. C. Hol; v. Leeuwen (R'dam) w. o. p. v. Jans sen (Gron.). Allicht Zondagmiddag werd er in de goed bezette Schouwburgzaal een toneelvoorstelling gegeven. Toen er tydens de vertoning van het stuk een dame in avondtoilet op de planken verscheen, verlieten ver scheidene dames en heren veront waardigd de zaal. Ik moet er bij zeggen dat er aan dat avondtoilet helemaal geen mouwen zaten en het knelde natuurlijk volstrekt niet aan de hals. Het was zo'n robe als deftige dames vrouwen b.v, van vorsten, rijkaards en journalisten dragen bij feestelijke gelegen heden in de avonduren. Nu vraagt men my hoe ik dat vind, dat verontwaardigd weggaan uit de zaal van die dames en heren, meen ik. Wel, dat vind ik volkomen begrij- pelyk. Denk eens goed na: het was een middagvoorstelling. Wat doet zo'n vrouw dan een avondtoilet te dra gen, zo'n mens weet niet hoe het hoort en naar mensen die niet we ten hoe het hoort zou ik óók niet willen kijken, als ik een vrouw was. Op het toneel wil ik lieden zien die beter weten dan ik hoe het hoort, waar betaal ik anders mijn entrée voor. Ik moet er iets van kunnen opsteken, iets leren, tot nadenken gebracht worden, geroerd of ver maakt worden en als ik midden in de middag in eens een dame in avondtoilet zie verschenen, trek ik m'n neus op van ergernis om zo'n zottin, als ik een vrouw was. Wat de mannen betreft, die weg liepen, ja, dat is een andere zaak natuurlijk. K'jk, hoe zal ik U dat nu uitleggen. Waarom, liepen, die mannen weg, luidt de vraag, niet waar. Ja, waarom, liepen die man nen verontwaardigd de zaal uit toen daar ineens op dat toneel op de klaarlichte middag een dame in avondtoilet verscheen. Wij begrij pen elkaar dus goed: wat was de reden dat deze heren zich spoor slags verwijderden toen daar op het normale middagüur een dame in avondtoilet zonder mouwen zich op de planken vertoonde. Goed, ik zal kort züm nu dan, zij 1 i p e n niet weg, ze liepen zoet mee met hun verontwaardigde da mes. Voor geen geld zouden zy stout op hun plaats gebleven zijn, zij keken wel uit...... DESIDERIUS, (Ingezonden mededeling'. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is eem tiibeHamca Gelei (Mijnhardt)pr.75 ct. jou", zei hij eenvoudig. „Ik ben blij, dat ik het scholen kleine bron. „Hoe komt het nu dat ik voor je gevonden heb" We keerden terug. Mijn hoofd was vol verbijs terende gedachten. Kon Luis mij misschien hel- wéét, dat grootmoedertje tortillas aan te hakken O, si, senor, er zijn dingen...." (Wordt vervolgd). In de 3c klas B zijn, doordat Slik kerveer te Rotterdam tegen Rising Hope met 11 gelijk speelde. Leer dam en Slikkerveer in puntenaan- tal gelijk gekomen, doch Leerdam blijft de eerste plaats bezetten in verband met haar betere doelge- mtddelde. VND bhjft voorlopig het sluitstuk van haar afdeling vormen, want van haar stadgenote DHZ kreeg zij een 1 te slikken. Met dezelfde cijfers won GDA tc Vlaar- dingen van de Hollandisan. In de 3e klas C gingen twee oude rivalen, Concordia on VOC, elkaar te Delft te lijf. Met de korfbalcijfers 54 wannen de Delftenaren. DHS kon het met het zwakke Poortugaal wel klaar spelen (2—0) en Ona. dat dezelfde cijfers boekte tegen SVW. komt nu wel heel stevig in het za del te zitten. DCL maakte een goe de beurt door VDL met 31 het zwijgen op te leggen. B.E.C. verloor in afdeling D een kostbaar punt aan Lckkerkerk (2-2) maar behoudt niettemin de eerste plaats. De Musschen wonnen op eigen terrein van hun stadgenote EDS met 1—0 en GSV deed goed werk door RVC met 43 van het lijf te houden, waardoor zij op dc tweede plaats beslag heeft gelegd. Ebob weet in de 3c klas E van geen wijken en door Eboh met 15 naar de Merwedestad terug te zen den, is haar positie aan de kop weer wat verstevigd. Spartaan '20 handhaafde zich op de tweede plaats door CKC te Krimpen met 1—2 te kloppen. Postduiven schoot uit haar slof met de 101. die zij op Olympia bevocht. FSV Pretoria, dat naar Leerdam trok om LSV te bekampen, kwam met de winst thuis. (0—2). Voor een ware verrassing zorgde Leonidas in afdeling F door HOV de eerste nederlaag toe te brengen. De wedstrijd trok niet minder dan 4000 toeschouwers. Hel met twee invallers spelende HOV hield aan vankelijk goed stand cn nadat het spel gelijk was opgegaan, kwam HOV zelfs het meest In de aanval. Met blanke stand brak echter de rust aan. Bij een aanval van Lconi- das in de tweede helft gaf de rechtsbinnen van Lconidas, Putter, zijn club de leiding, maar toen de thuisclub het offensief had overge nomen bracht haar linksbuiten de partijen weer op gelijke voet. HOV was daarna ongetwijfeld de sterk ste. doch het was tenslotte Putter, die voor Lconidas het winnende punt scoorde. Door deze overwin ning heeft Leonidas meteen de laatste plaats verlaten. Siod ging op de ranglijst in ncdcrwaartse rich ting door de 10 nederlaag, die zij van Toncgido te slikken kreeg. En Zwijndrecht verraste Fluks en ze gevierde met 30. Dc vierde klassers De Rotterdamse clubs hebben het er in afdeling D niet bijster goed afgebracht. Saturn us verloor de derde plaats, doordat zij van DVC met 31 verloor en Florissant nes telde zich nog wat vaster op de laatste plaats doordat zij een ver ketterende nederlaag van 8—0 van HDV kreeg te slikken. Ursus heeft haar ongeslagen re cord niet langer vol kunnen hou den. Naaldwijk, dat de tweede plaats bezet, heeft haar een kool gestoofd door met 12 te Schiedam te zegevieren. Steeds Volharden werkt 2ich steeds meer omhoog. Door Postalia met lege handen (4—1) naar huis te zenden en doordat Spoorwegen tegen Hoek van Holland met 2—1 het onderspit moest delven, heeft zij zich bij de leiders kunnen voegen. Bolnes en Schiedam deelden met 11 de pun ten, evenals Delfia cn Full Speed, die het tot 22 brachten. Postalia sluit nu inplaats van Delfia de ranglijst af. In de 4e klas H weet Hillesluis van geen wyken. Op haar stadge note Steeds Hooger boekte zij een overwinning, al was het dan met 01 een zeer benauwde. De reeks van overwinningen is nu al tot 8 aangegroeid. Flakkee heeft de twee de plaats ingenomen instee van Steeds Hooger. dat naar no. 4 is verwezen. De eilandbewoners slaag den er n 1. in Maasstraat met 9—2 een flinke afstraffing te geven. De Rotterdamse derby NHS-Pechvogels eindigde met 03 in het voordeel van de vogels, Het Noorden moest met 13 in Merwede haar meerdere erkennen en Esdo cn Hermandad gooiden het met 11 op een ac- coordje. waardoor elk een punt rij ker werd. 8t, Lodewijk trok zich de winst punten aan door Hillegersberg met 1—2 op eigen veld te slaan. St. Lo dewijk trok direct goed van leer, maar zij toonde zich aanvankelijk weinig productief. Eerst 5 minuten voor dc rust viel het eerste doel punt, dat Ostay uit een voorzet van Baten scoorde, Na de hervatting pakte Hillegersberg stevig aan en ofschoon de verdediging van St. Lo dewijk zeer op dreef was, kon de gelijkmaker toch niet uitblijven. Het was echter Thyssen, die vlak na de gelijkmaker St. Lodewijk de overwinning bezorgde. Een straf schop, even voor het einde aan de thuisclub toegekend, belandde in de veilige handen van doelman Leygraaf. Progress maakt het niet al te best, want door haar neder laag van 41 tegen Barcndreeht, begint het er voor haar minder goed uit te zien. DRL verspeelde in de 4de klas J een punt aan SSW <11), maai* blijft toch nog de eerste plaats be zetten. DDC kwam op no. 2 te staan door van WRW met 52 te winnen en doordat Hion van Oes met 23 verloor. Transvalia zond Hellevoetsluis met een nederlaag van 21 naar huis terug. SFC heeft in K de kop van DEH, dat van PFC met 41 verloor, over genomen door USC met 3—0 een geslagen ploeg te doen zijn, DRZ cn Aeolus hebben een spannende strijd geleverd, spannender dan de cijfers 31 doen vermoeden. Voor de rust behaalde DRZ een nuttige voor sprong van 2—0. In dc tweede helft was Aeolus sterk in de aanval, re duceerde de achterstand tot 2—1, maar kort voor het einde vergrootte de thuisclub de voorsprong tot 3—1. Dindua werkte zich aardig op, wijl zij OVV er met 13 onderhield. Het Nederlandse militaire elftal, dót Woensdag 26 November te Hamburg in de demi-finale zal spelen tegen Tsjecho-Slowakjje wordt samengesteld uit de volgen de spelers: Huysmans (Noad), Smit (VUC), Pü (Hennes DVS), Albers (Vitesse, Arnhem), Advo caat (DFC), v. Gooi (Haarlem), v. Tuyl (Eindhoven), Kil (DWS), Van Wanningen (Heracles), Van Zand (Achilles)Rijvers (NAC), Engelsman (Quick Nijmegen), Roozen (Haarlem), van Roessel (Longa), J. Kolkman (Go Ahead) en Roubos (Emma).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3