c m&^ÊËËÊi J STADSNIEUWS Sportfondsenbad, inrichting van sociaal belang Naar een oplossing van het sportvelden vraagstuk Nieuwerkerk is een nijver Hollands dorp Schiedam Winkel-Stat 2 Zeven velden komen bij Oudedijk AGENDA „Orpheus" zingt in de Schouwburg Scholing voor volks tuinders Vermoedelijk zal de woningbouw volgend jaar een aanvang nemen In het polderland De jongste beëdiging als weger, taxateur e.d. iM/lttü.t' xut zn ^e.u^d" SCHEEPVAART SCHIEDAM Eerste SWIS- JEUGD-Uitvoerin. JONGSTE BEDIENDE JONGEDAME 2 Nieuwe tropen uniformen Koeriersters Woensdag 19 November 1947 nimmer kunnen, geschieden, om het bezwaar te ondervangen wordt aan de raad, op advies van de Sportconumssie voorgesteld over te gaan tot classificatie der be staande velden, waardoor iedere vereniging geldelijk bijdraagt in de kosten. Op deze wijze zal dan een bedrag van f 4370.worden opgebracht voor het nieuwe terrein. De terreinen, rechtstreeks ver huurd aan de verenigingen, waar voor thans f 300.wordt betaald, worden in vier klassen A t.ejn. D., verdeeld, waarbij de huurprijzen zijn f 300,f 350.f 400.en f 450.Ook de huur der terrei nen, in beheer bij de Sportcom- missie wordt naar evenredigheid verhoogd. Van de Schiedamse sportvelden gingen in bezettingstijd acht sportter reinen en een wielerbaan verloren, waardoor hier ter stede een situatie op dit gebied is geschapen, die verre van ideaal is te noemen. Uitbrei ding van het aantal verenigingen of van daarby aangesloten elftallen is thans dan ook praetisch onmogelijk geworden, terwijl de speelgelcgen- j door vergaande roulering uiterst is beperkt, Door overbelasting aerkeren vrijwel alle velden thans in een zeer slechte staat. Een gedeel telij ke oplossing van dit probleem biedt thans de aanleg van twee nood- voetbalvelden en dito korfbalterreinen op de opgespoten gronden aan de Laanslootsweg» De bestaande sportterreinen lig gen \Tijwel alle in. een gebied, dat voor industrieterrein bestemd is, of in het uitbreidingsplan Nieuwland, dat zo spoedig mogelijk ten uitvoer moet worden gebracht. Al deze vel den. zijn dus gedoemd te verdwij nen, Na overleg van de gemeente diensten en de Sportcommissie met vertegenwoordigers van de vereni gingen, die thans het eerst in aan merking komen voor nieuwe vel den, is volledige overeenstemming bereikt omtrent de aanleg van ze ven velden, twee voor de handbal vereniging D.W.S., twee voor de hockeysporiverenigingen Asvion en Spirit en drie voor „Excelsior", die hier voetbal, handbal, gymnastiek en cricket gaat beoefenen. Oorspronkelijk had men negen velden geprojecteerd, doch twee terreinen ten Noorden van de Veensloot kan men momenteel we gens de lage ligging niet meer ge bruiken. In de toekomst zai dit wel mogelijk zijn, daar dit gebied dan wordt opgehoogd met grond, af komstig uit de te graven vijvers in het toekomstige stadspark. De drainering van de nieuwe velden zal geschieden door ontwaterings- sioten, waarvan het peil lager is dan in de aangrenzende polderslo ten. Door middel van een pomp- installatie denkt men het overtolli ge water in de poldersloten over te hevelen. Voor beschutting zullen de nieuwe terreinen aan de Oudedijk worden omzoomd door groengor- dels. Sterk verhoogde aanleg- kosten Door B. en W. worden de kosten van het nieuive sportveldencom plex begroot op il 140.000. waarin niet is begrepen de aanleg van hoofdleidingen voor water en elec- triciteit benevens de aanlegkosten van een verbindingsweg van Oude dijk naar tuindorp Kethel (gepro jecteerd) en verbetering van het wegdek van de Oudedijk. Aange zien. de waterleiding en electriciteit voorlopig slechts tijdelijk kunnen zijn, achten B. en "W. het niet ver antwoord hiervoor f 70.000 uit te geven. Men zal het op de nieuwe velden na het gereedkomen dan ook eerst met petroleum en welwa ter moeten doen. De verbetering van de Oudedijk, kosten f 10.000, komt voor rekening van de ge meente. Daar, dank zij de wijze van aan leg, het nieuwe sportpark niet al leen aan de sportliefhebbers, doch aan de gehele gemeenschap ten goede komt, wordt aan de gemeen teraad voorgesteld van de totale kosten van f 235.000 (aanleg f 140.000 en grond f 95.000), voor rekening van de gemeente f 55.000 en van de sport f 180.000 te laten komen. De jaarlijkse lasten van de sport bedragen ca. f 9500.hetgeen nooit met de tegenwoordige huur prijs van f 300.per veld kan wor den gehaald. Dit zal natuurlijk Concert: 20 November, Passage-theater. 8 uur: Concert „Oefening Baart Kunst." Toneel: 20 November, Musis Sacrum, 8 uur: „Grompie", door toneel vereniging Utile Dulci t.b.v. Kinderherstellingsoorden. 20 November, R.K. Volksbond, 8 uur: K.C.G. en K. kring. Lezing dr. L. J. Rogier. Films: Monopole: Ma. t.m. Vr. 2, 7, 9 uur: Za. 2, 5, 7, 9 uur; Zo. 3. 5, 7, 9 uur: „Nachten van Spanning", met Erich von Stroheim. Passage: Di. Wo. 27.15, Do. alleen 7.15 uur: Les En- fants du Paradis. (Toeg. 18 j.). Op het toneel Alexandro, jong leur. DISTRIBUTIE-AGENDA Donderdag worden nieuwe bon kaarten en schoenenbonnen (voor i hen, wier stamkaartnuminer eindigt op een 1 en voor zover bon 612 zich i aan het inlegvel bevindt, alsmede j 1 aan kinderen, geboren in Oct.-Nov. j I van de jaren 1932 t.m. 1945 en Dec. I '46 en Jan. '47 tegen inneming van inlegvelbon 604. uitgereikt aan de letters We t.m. Z. j Tweede distributiestamkaart en ütelstrook van de bonkaarten K711 met de zich daaraan bevindende j mwissehngsbon, dienen te worden medegebracht. Het kantoor Broers- vest 95 is geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5 uur. 'SS Zondagmiddag half drie, geven het mannenkoor „Orpheus" en Ereda's Mannenkoor een gecombi neerd concert in de Rotterdamse Schouwburg. Onze stadgenoten zullen ten gehore brengen „Vandeu Conmc van Castilicn" van Willem Pijper. „St. Jans Gheleide" van Henk Badings en „De Deerne" van W. F. Kools. Twee liederen, „Love and Time" van de Amerikaanse componist Edgar Thorn en „Chan son des Adieux" van de Zwitser G. Doret, beleven hun eerste uit voering. Breda's Mannenkoor zingt o.a. „Gloria in Excelsis Deo" \Tan Ro bert, „Boerenfeest" van Sem Dres den en een Hollands Drinklied van Herman Strategier. Gezamenlijk zullen alle zangers aan het slot brengen „Zegepraal" van L. F. Brandts Buys. j De volkstuindel svereniging „Klein Bebberspolder" organiseert deze winter twee scholingsavonden voor leden en belangstellenden. Don derdagavond, 8 uur, is er in het gebouw van Chr. Sociale Belangen een lering door de heer P. Visser, bondsvoorzitter, waarbij tevens de film „Lucht en Licht" zal worden vertoond. De bekende Rijks-tuin- bouw consulent, de heer S.S.-Lan- tinga, houdt 17 December een le zing met lichtbeelden, waarvan het onderwerp'luidt, „Volkstuinen en V olkstuincomplexen". Beide avonden zijn gratis toe gankelijk voor allen, die belang stellen in de volkstuinderij. Onteigening in Nieuwland Door B. en W. wordt aan de raad voorgesteld in het belang van het Uitbreidingsplan Nieuwland over te gaan tot onteigening van percelen en perceelsgedeelten in het industriegebied langs de Noord- vestgracht. Dit betreft in zijn ge heel eigendommen van de Schie damse Cartonnagefabriek, A. Mar- tijme, de fabriek van de firma Melchers, huizen en erven van C. ae Kroes, de distilleerderij van J. J. Melchers Wzn. en de N.V. Mij. lot voortzetting der zaken Kappel- hof en Hovingh. De rijksweg RotterdamGouda buigt bü Nieuwerkerk een beetje af; het snelverkeer laat het rustige dorp ongemoeid. Waarom, ook niet? Nieuwerkerk is een dorp van boeren en tuinders; dc vreemdeling vindt er geen historische bijzonderheden, geen typische dorpshoekjes. Schoon is alleen het uitzicht over de uitgestrekte polders en de bochtige IJssel. Het dorp zelf bezit weinig wat noodt tot een bezoek, klaar het werkt, in tuinbouw en veeteelt, voor inlands gebruik en voor export en vervult daarmee een nuttige functie in ons volksbcstel. plannen worden goedgekeurd, zal met de werkzaamheden zo spoedig mogelijk worden begonnen. De al- gemtne_ begraafplaats behoeft drin gend uitbreiding cn het gemeente bestuur heeft ook hiervoor de beno- sdigde grond reeds in zijn bezit. Over gasvoorziemng in de gemeente zijn besprekingen gaande met de Rotter damse autoriteiten en met spanning wacht men het resultaat af. De Nieuwerkorkse gemeenteraad heeft dus tal van belangrijke >bjec- tcn onderhanden. Zij spreidt uierbij ccn geest van prettige samenwer king en grote eensgezindheid ten toon, die de gemeente zeer ten goe de komt. Dit is verblijdend, want een nijver dorp als dit verdient een be stuursbeleid. dat zich niet verliest m politieke haarkloverijen, maar dat het welzijn van de gemeente krach tig bevordert. Hoe oud Nieuwerkerk is, weet nie mand. Omstreeks 1400 moet bet dorp veel te lijden hebben gehad van de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Een doorbraak van de XJaseiriijk in 1682 veroorzaakte een overstroming, die het dorp zwaar teisterde. Veel meer is niet bekend. De mensen, die er woonden, baggerden turf uit de veengrond, wat een behoorlijk be staan opleverde. Tot in 1836 de Zuid- plaspolder en in 1875 de Prins Alex- anderpolder werden druoggelegc5.. Men ging er koeien houden en groö,i ten telen. Er ontstond veehandel, zelfs met het buitenland. Er kwam wat industrie. Zo is Nieuwerkerk een dorp geworden, waar betrekke lijke welvaart heerst. In de laatste 25 jaar is hot aantal inwoners met ongeveer 1000 tot-ge nomen. Zoals overal nijpt ook hier het woninggebrek. Het gemeente bestuur heeft na de oorlog dit vraagstuk krachtig aangepakt. Thans zijn twee plannen in vergevorderd stadium van voorbereiding. Het „plan-dorp", dat het eerst zal worden uitgevoerd, omvat 72 woningen, waarvan 42 arbeiders woningen. Met de bouw van de ze laatste zal de wotiiitgbouw vereniging volgend jaar begin nen, als de omstandigheden het toelaten. De resterende wonin gen zijn bestemd voor de mid denstand en zullen door particu lieren moeten worden gebouwd. Voor het z.g. „Bcrimvegplan", waarin 142 w oningen zijn gepro jecteerd, is 4 h.a. grond ont eigend en opgespoten. Dit heeft echter „z'n zit nog niet" en het zal, ook met het oog op de mate- rialenschaarste, nog wel enige lijd onbebouwd blijven. Binnenkort ook gas? B. en W. hebben nog meer op hun programma. De bouw van een nieu we openbare schooi is zeer urgent. Er is grond aangekocht en als de Bleekneusjes komen en gaan Vrijdag kwam een groep kinde ren naar huis uit het koloniege bouw „Groot Dennenlust" te Voorthuizen waar zij 5 weken van bos en heide hadden genoten. De kinderen zagen er uitstekend uit. Zij hadden de officiële opening van het gebouw meegemaakt en met elkaar een toepasselijke voor dracht gehouden, afgewisseld door dansjes en liedjes, ingestudeerd door een der leidsters. Het Ameri kaanse Jeugd-Rode Kruis had de gelegenheid aangegrepen om de kinderen allen een cadeautje te geven. Op 18 November vertrekt de volgende groep, die tegen Kerst mis weer huiswaarts keert. De toneelvereniging „Utile Dul ci" komt Donderdag met „Grom- pie" in Musis Sacrum, ten bate van de Gezondheidskolonie; een daad, die door het Bestuur van de Gezondheidskolonies zeer wordt toegejuicht. De plaatsbespreking is op de dag der opvoering van 121 uur; volgnummers van 11 uur af. Degenen, die verhinderd zijn de voorstelling bij te wonen, kun nen hun belangstelling voor het werk van de Ver. voor Gezond heidskolonies toch tonen; het giro nummer van de pen.esse, Mej. N. van Buysen, Lange Nieuwstraat 59a, is nog steeds 173570. Er zijn nog enkele kaarten voor de toneelavond beschikbaar, die te verkrijgen zijn tijdens de plaats bespreking of 's avonds aan de zaal. Burgerlijke Stand Geboren; Adriana L„ d. v. J. E. Heesbeen en A- L. Tettero, Rotter- damsedijk 4; Herman C. A., z. v. J. A. Engelberts en M. Witkam, WestfrankeLstr. 144; Marina, d. v. M. Helbers en C. B. Kolmeijer, Nassaulaan 75; Astrid B. M.t d. v. L. v. Pelt en B. M. v. d. Waard, Ba terstraat 25; Helena A. L„ d. v. J, N. v. Adrichem en E. G. v. d. Toom, Lekstraat 27. Overleden: A. M. v. Duyl, 68 jr., vr. van J. Putters, Nassaulaan 75; It. J. M. Melchers, 25 jr., Dr. No- letstraat 12. 's Zomers is het wat heerlijk om bü een „moordende hitte" een duik In het water van het zv\ emba-d te nemen en eens lekker „een baantje te trek ken". Maar 's winters, dan be denkt men zich wel om in een dun badpakje in het zilte nat te plonzen. Dan verkiest men een verwarmde overdekte zweminrichting. In Rotterdam was b.v. in de Tuinderstraat zo'n oase en tal rijke Schiedammers (veelal le den van S.Z.C en S.R.B.) togen Tuinderstraatwaarts om daar hun geliefde sport te gaan be oefenen. Dat was echter niet naar de zin van enkele „kopstukken" in de Schiedamse zwem wereld en deze liepen dan ook hun hoofden „stuk" te peinzen om ook in Schiedam zo'n overdekte zweminrichting te krijgen. Uit verschillende bespre kingen kwam vast te staan, dat al leen particulier initiatief Schiedam aan een overdekt zwembad kon hel pen. En dit initiatief nam rar. J. A. C. Bierenbroodspot, die met een door hem zelf bedacht idee. n.l. het plaatsen van spaaraandeien (daar toe aangemoedigd door het succes in andere steden) de Schiedammers de gelegenheid bood, zelf een over dekte zweminrichting te stichten. Wat tintelden de ogen van de Schiedamse zwemsters en zwem mers van geluk, toen op 17 Novem ber 1934 het ..Sportfondsenbad" aan de B. K. laan in gebruik geno men werd, want men kon nu 's winters immers ook zwemmen, terwijl door het open schuiven van het dak het bad 's zomers in een open bad omgetoverd kon worden. Men was van alle gemakken voor zien. Maar de zwemlust bleek in den beginne niet zo groot als men wel verwacht had. Slechts met moeite kon het bad zich, figuurlijk gespro ken „staande" houden en 't is zeer zeker voor een gioot deel aan het deskundig beleid van de directeur de heer F. A. Putto (die onlangs zijn koperen jubileum vierde) te danken, dat de inrichting voor Schiedam behouden bleef. Evenals in veie andere bedrijven, za.t men na de bevrijding ook in het Sportfondsenbad in de ware zin van het woord met de stukken. De kleedhokjes waren verroest, het dak boven de kleedzalen was lek, enz. Met stukjes en brokjes is men nu bezig de zaak te herstel len, zij het dan ook met oud ijzer uit de schroothoop van Wil ton, want materiaal wordt niet be schikbaar gesteld. Maar... er zit vooruitgang in. En gelukkig is deze vooruit gang ook te bespeuren bg de zwemmerij. „Want", zo ver telt ons de heer Putto, „de ani mo voor het zwemmen wordt steeds groter. Een belangrijke stap is het schoolzwemmen, 'waarvan in onze gemeente mevr. Benthem-tie Wilde en de heer Holl, resp. wedhoudster en inspecteur bij het onderwijs de pioniers zijn". Wekelijks duiken nu 12 1300 leerlingen van alle openbare scho len, van enkele katholieke en bij zondere scholen en van de huis houdschool (waarom niet alle scho len?) in het Sportfondsenbad. Klassikaal wordt er les gegeven, waarvoor vier staaldraden zijn ge spannen in de breedte van het bad, met aan Iedere draad 12 singels, die de adspirant-zwemmers om hun middel kunnen bevestigen. On derricht wordt gegeven in de schoolslag en naar mate de presta ties vorderen, in de crawl- en rug slag. Aan het eind van de cursus wordt een diploma uitgereikt, in dien aan de hiervoor gestelde eisen voldaan is. Het grote zwementhousiasme bij de jeugd blijft echter niet beperkt tot liet schoolzwemmen. Ook op de vnje zwem uren op Woensdag middag. Zaterdagmiddag en. -avond en Zondagmorgen is de jongere ge neratie in grote getale vertegen woordigd. We zijn er Zondagmorgen eens een kijkje gaan nemen en we hebben gezien hoe de jeugd zich amuseert. We hebben gezien hoe een jongen vol trots aan zijn moeder (die van het terras de zwemprestatics van haar zoon volgde) kwam vertellen, „dat hij wel eens van de hoge springplank af zou gaan". We hebben gezien hoe na het vol brengen van de sprong de gezich ten van moeder en zoon van blijd schap straalden. Maar we hebben ook gezien, dat er twee dingen zyn, waaraan door leiding ên personeel streng de hand wordt gehouden. Dat zfên hygiëne en veiligheid. Verplicht wassen voor het baden, het dagelijks ver versen en reinigen van het zwem water in het eerste geval, het des kundig toezicht van gediplomeerde leerkrachten in het tweede geval, alsmede de scheikundige controle, waarvan de rapporten voor een ieder in de hal van het gebouw tpr inzage zijn. Dit alles staat er borg voor dat in het sportfondsenbad de zaken tot in de puntjes verzorgd zijn. Het bad is hierdoor een inrich ting van sociaal belang en de Schie dammers kunnen het bezit van deze uitmuntend geoutilleerde overdekte zweminrichting, waarvan men in andere steden loopt te likkebaar den, niet genoeg waarderen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Hoilana geeft kennis van de volgende beëdigin gen: Als expert, taxateur enz. Van het kantongerecht te Rot terdam is bericht van beëdiging ontvangen van de heren: J. Braam te Rotterdam als ex pert voor de zeevaart voor het tijd vak van 11 December 1947 tot 11 December 1948. t W. J. Mever te Rotterdam als expert voor verse vruchten, groen ten en zuidvruchten voor het tijd vak van 25 October 1947 tot 25 Oc tober 1948. G. B. Damen te Rotterdam als taxateur van dames- en heren- kledingstoffen, voor het tijdvak van 5 November 1947 tot 5 Novem ber 1948. A. J. Edelenbos te Rotterdam als taxateur van inboedels, voor het tijdvak van 29 October 1947 tot 29 October 1948. M. H, Hoefnagels te Rotterdam, als taxateur van roerende goederen welke betrekking hebben op het gebied der woninginrichting, voor het tijdvak van 12 November 1947 tot 12 November 194S. C. H. M. van Holten te Rottredam als taxateur van verbrandings motoren en stoomwerktuigen in het algemeen, voor het tijdvak van 25 October 1947 tot 25 October 1948. J. Liesveld te Rotterdam als taxateur van meubelen en huisraad voor het tijdvak van 15 October 1947 tot 15 October 1948. H. P. T. Willemsen te Schiebroek als taxateur van winkelinventaris- sen machines en gereedschappen voor brood- en banketbakkerijen voor het tijdvak van 19 October 1947 tot 29 October 1948. Als weger, meter enz. Van het- kantongerecht te Rot terdam is bericht van beëdiging ontvangen van de heren: J. C. van de Velde te Rotterdam, als meter, weger, teller en fikopne- mer, uitsluitend in dienst van de firma Wed. A. de Beukelaar, te Rotterdam. A. Boudewijns te Breda als me ter. weger, teller, en ijkopnemer zulks voor de tijd van 15 October 1947 tot 15 October 1948. F. Bloem te Ruischerbrug, W. Bouwman te Leilens, G. Hulskers te Middelbert en A. Smit te Lutje- Koehorn, als meter, weger, teller en monstermaker uitsluitend in dienst van de coöperatieve aan- en ver koop vereniging „Centraal bu reau uit het Nederlands landbouw- comité" g. a., te Rotterdam. J. Bol, C. J. Meersseman, H. C. Schriek L, L. Slappendel, H. L. van Trigt, W. van Veendaal, N. F. van Velzen, J. Z. Ylmans, allen te Rot terdam, als meter en weger uitslui tend in dienst van de N. V. Han dels veem te Rotterdam. - J. C. Pieters te Rotterdam als weger, teller en ijkopnemer uitslui tend in dienst van den N.V. Ne- derlanösch-Zwitsersche Scheep vaartmaatschappij te Rotterdam. D. Keyzer te Rotterdam al3 we ger,, teller en monstermaker Uit sluitend in dienst van het expeditie bedrijf v.h. Van Oppen en Co. N.V. te Rotterdam. J. B. Kaiser te Rotterdam, als weger, meter, teller, monsterma ker, ijkopnemer en controleur, uit sluitend in dienst van de N.V. Han delmaatschappij. Willem van der Schalk, Rotterdam. F. K. G. Jansen te Rotterdam als meter, weger, controleur en ijk opnemer, uitsluitend in dienst van de N. V. Van Uden's transportbu reau te Rotterdam. P. Vuyk, te Rotterdam als meter, weger, teller en ijkopnemer. zulks voor de tijd van 15 October 1947 tot 15 October 1948. VEEMARKT Totaal 3437. 850 vette koeien en ossen; 773 gebruiksvee; 226 gras- kalveren; 195 nuchtere kalveren; 554 biggen; 23 veulens;.371 paar den; 292 schapen en lammeren; 153 bokken en geiten. Prijzen: Kalf koeien 700, 550, 350. melkkoeien: 700, 550, 350. vare koeien: 400, 300, 250. vaarzen: 400, 300, 200. pinken: 300, 200, 150. graskalveren; 180, 100, 50. biggen: 2b, 20, 15. hitten: 575, 450, 200. paarden (werk): SOO, 600, 300. paarden (slacht): 1.35, 0.95, 0.60 per kilo. Kalver melkkoeien aanvoer iets korter, handel traag, prijzen om hooggaande; vare koeien: aanvoer iets kleiner; handel stroef, prijs houdend; vaarzen en pinken: aan voer als vorige week. Handel lui, prijzen onveranderd; graskalveren: aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen constant; biggen: aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen iets hoger; paarden: aanvoer gro ter, handel slepend, prijzen onver anderd. Wfm ratable iSBaü. 5S4. Van onze verdere thuisreis valt weinig te ver tellen. er kwamen geen stormen en schipbreuken, de zee hield zich kalm en wij deden spelletjes aan dek en keken naar vliegende vissen of probeerden aan de horizon de rookpluimen van andere scha pen te ontdekken. Daantje had dikke vriendschap gesloten met de kok, was de halve dag in de kom buis te vinden en mocht de restjes opeten. Dat schenen er heel wat te zijn, want nog voor de Hol landse kust in zicht kwam sprongen de knopen van zijn overhemd. Na een weekje stomen begon het kouder te worden en in een loodgrijze verte weer. Baron Adriaan had ondertussen voor een zagen wc eindelijk de duinen van ons vaderland grammen vooruit gezonden en op de kade bij de passende aankomst gezorgd, van boord waren tele- boot stond Kareltje, de huisknecht van de baron netjes te wachten. „Welkom, baron", sprak hij: '„Hebt gij een pret tige reis gehad en zijn de jongelui niet ondeugend geweest? Hier staat Uw nieuwe auto. het is er precies zo een als U in Afrika verloren hebt."* Daantje, Plukkie en ik wilden nu afscheid van ba ron Adriaan nemen en naar onze eigen huizen gaan, maar de baron zei ons, dat we samen uit waren geweest en dus ook samen thuis moesten komen en liet ons in zijn nieuwe auto stappen. Ka. de baron en ik begon te begrijpen, dat hij nog een reltje reed ons regelrecht naar het landhuis van verrassing voor ons had. Ik was dus voorbereid, mbar schrok toch; de baron duwde de deur van zijn ontvanrkamer open en wees met een wijde arm zwaai naar een groepjes mensen, dat ons op stond te wachten. „Waerde vrienden", sprak hij: „Ik heb uw ouders hier ontboden, opdat wij tesamen een waerdig slot aan ons veelbewogen uistapje kunnen maken." „Hallo, moe", riep Daantje blij: „ïk heb zon honger!" en ik moest even slikken voor ik op mijn ouders afrende] AANGEKOMEN TE ROTTERDAM IS November Jamaica. Gothenburg, van Ommeren, Meruehaven stukgoed; Willem Ruys, terug van proefvaart. Ruys, Schiehaven; HolJandia, Gotlienburg Kuiper Dam en Smeer, IJsseihaven. stukgoed: Fred Morris. Houston, 1. Antweipen Rotter dam Oceaan, Mervvehaven, stukgoed; Knoll. Amsterdam. Soetermeer Fekker, Capelie/IJssel, leeg: Kalandia, proef tocht Van der Giessen, Hoek van Hol land, Biarritz, Marine Hoek van Hol land; Mecklenburg, Harwich. Zeeland Hoek van Holland; Violette Erica, L's- sabon, Hammerstein, Jobshaven, stuk goed; James Stowe. Lnndskrona. Van Ommeren, bunkeren Schiedam, leeg. VERTROKKEN 18 Nowtrber Delfshavcn, River Mary, Bos ton; Wim, Ipswich; Mnhkfca, Shanghai; Mjolner, Gotlienburg; Nottingham, Har- lingen; Ferjo. Poole- Rügen, ^Pireaus; Zeehond, Amsterdam: Polglen,"Antwer pen: Manxman, Harwich; Bull Finch, Londen; Prins Will em van Oranje, Ant werpen; Kalandia, proeftocht; Hoop op Zegen. Boston: Duurswold, Londen; Zwaluw, Boston; Arne, EmdenGaua- dal, Gothenburg'; Joseph Weydemeyer, AntwerpenJohanna, Emden; Hafma, Kopenhagen; Zeemeeuw, Londen- Bor neo. slbt. met ponton n. Scheveningen; Muron. Londen. Freiherr von Stem, EmdenKahanda, proeftocht- Melrose Abbey. Hull; Kongshavn, Christiansand; Haskerland, Leith: Schelde, slbt. Vlis- smgen; Harald, AntwerpenAntwerp, Harwich. SCHEEPSBE WEGINGEN Agamemnon, 17 van Curacao n. Port of Spain; Andijk, 17 te Galveston van Port Arthur. Bree Helle. 23 te Genua verw Clavella. 17 Finisterre; Colytto* 17 v. La Gourette n. IJmuiden. Delft dijk, 19 te R'dam verw. Bedel, 18 te Montreal; Helena, 17 van Vlissingen n. Londen. In Orde, 17 te Antwerpen van Huli, Mapia, 14 van Bahrein n. Soerabaja; Mercurius. 16 van Stockholm n Skel- leftehamnMulan, 17 van Vlissingen n Londen. Noordstad, 17 van Vlissingen n. Du blin; Noordwijk, p 18 Finisterre. Rondo, 18 te Gibraltar. Samarlnda. 18 te Penang, uit; Sa ginaw Victory, 17 van New York. 24 te DIT IS EEN INBREKERS- WERKTUIG. Een bontwerker woonde op de le etage, had zijn atelier op de tweede en sliep zeer gerust. Want dieven zouden zijn slaap kamer moeten pas. seren om in 't atelier te komen De dieven klommen echter op het dak, drongen door tot de zolder, hoorden een kleine opening in het pla fond van de boven- verdieping en staken daar een parapluie door heen. Door de stok terug te trek ken, opende zich het scherm, waarna rustig gebroken kon wor den, omdat de brokstukken geluid loos in de open parapluie vielen, 's Morgens ontdekte de eigenaar, dat de kostbare bontjassen van zyn cliënten geruisloos door het gat waren gehengeld, en belde Alarma '33 op, om door het doen aanleggen van een Alarma '33 installatie verdere verliezen te voorkomen. Vraagt inlichtingen over: onfeilbare inbraak-beveiliging O.Z. Voorburgwal 161, Amsterdam, Telefoon 34076, 30935 Rotterdam verwacht (verb, bericht n Sommelsdijk, 17 te New Orleans van Mobile. Speedwell. 17 van Thorshavn naar Genua. RIJNVAART LOBITH. gepasseerd 17 Nov. Stroom afwaarts: Lies, Rem, Gamuret, Rot terdam. Uri, Nasi Fer 3. Taurus, Tertia, Drie Gebroeders, K. Vaart 10, Johan. Henny, Emma 2, Roelfina, Heneïeide, Saturnus, Johanna, Rubens, Arnold alle Rotterdam: Matterhorn. Anna Maria, beide AmsterdamNym. Koop handel 3. NijmegenNeldicor, Antonta, beide IJmuiden; Elitke, 2 Gebroeders, beide Amsterdam; Pax. Codam 73, bei de Ztvijndrecht: Hermma, Budel; Vir ginia, Providencia, Germ 2. Bazel, Sterre der Zee, Louisa 2, Julmar. Sant- mar. C. F. R. 519. Joseph, Josephine, Beatrix, Veneranda 3, Goethe, Express 32. Timore. Ibis, Viamala, Mitropa. Comptoir 15, alle België. Sophie, A. J. Rij nicker, Cisalpina 1, Express 34, Egbertha, Spes, Fraternite 8, Ehna. Duma. Jason, Lenie Annie, Isis, Tribo, Theodora. Padua, Velasquez, Netta, Korintje, Sophia, Mevo. W. van Driel S0, alle R'dam; Nederlander, IJmuidenUethberg, Dinteloord; Neu- chatel. Wallis, beide Dordt; Onderne ming, TieiFigu Azas, 'Terneuzen: Jeanne, AlbiasseradmElisabeth. Breda Hema, Verandering, beide Nijmegen, Maria, Dmnitus, Turquoise. Waadt. Ci salpina 7, Dia.-olezza, Arbedo, Ibuan. Acirbe, Essex, Sanara 118, Prisa, August 1. alle België. Stroomopwaarts; Johanna, K.vaart 11. Hawart, Johnle, Abonnicr. Moervaart. Mount Everest, Energie, Laura, Rene, Hemmar, Elise, Wrngi. Hardt. Addio. Margaretba 2, Dameo 42. Herman. Vas- co da Garaa, St. Joseph. San Antomo. Vlator. Fraca, Bernhard. St. Joseph. Gartruide, Volharding. Onderneming, Lodewieus, Marknimph. St. Antonius, Maria, Wijkdienst 21. Rival. Geertruiaa. User. Norwi, Well zang. Texel, Utopia, Vitesse, Asgard. Meta, Pieter de Hoogh, Flor us. Gelderland 13. Gerritje Hen- drtka. Rival, Hercules, Meeuw, Neeltje, C.G N.R. 23, Colibri, Reme des Mers. Irma, Agra. God met ons I, God met ons 2, Hasard, Hendrika. Bona Spes. Louis. Nanny. Adeline, C G F.R, 26, Leo I, Atalanta, Energie. Jo. Adrt, Johan. Pascal, Vitalis, Zeeuwse Stromen I. alle Duitsland; Stomp wijk. Basel. As. Woensdag 26 Nov, Passage Theater» 4.30—6 uur. Jnder leiding van: DAAN HOOYKAAS met speciaal liedje op de Schiedamse zakei UANTASIO, wereldberoemde clown. oom cor met de pop, goochelssr. ZEBRANO het JOOP WALVIS lachende wonderbeest met gezellige muziek. DE MEESTE ZAKEN GEVEN bö aankoop van J 2.50 een Swis-zegel, ÏS zegels geven toegang t VOLGEPLAKTE X AARTEN OMRUILEN TEGEN BESPROKEN PLAATSBEWIJZEN SWIS KANTOOR, KOEMARKIBRDQ. N.V. W, A. IIOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOF- FABRIEK Havenstraat 19 Schiedam vraagt een en tevens een n voor lichte kantoorwerkzaamheden. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk. TE RUIL AANGEBODEN: grote maat, voor i.g.st.z. ZEILBOOT eventueel met bijbetaling. Br. lett. SHK, bur. v. d. bi. Te koop divan met opkl. hoofd, pr. haard, regencape. Beyerlandsestraat 35A. Te koop poppenkamer, schoolbord en tafel m. st. Vlaard.dijk 117A. Te koop aangeboden donker blauwe mantel, i 25.Ru benslaan 5a, Schiedam, Te kcop zw. damesmantel, z.g.a,n., m. 42, z. bont. Vlaar- dingsedijk 73A. Wie ruilt mijn mooi bene denhuis voor kleine boven woning. Westen of Gorsen. Br. no. S2579, bur. v. d. bi. Wie ruilt woning in Schie dam voor woning R'dam Zuid gr. voor-, tussen- en achterk., keuken, zolderk. Ten. Bosch, Polderstr. 52 Zuid Woningruil te Viaardingen. Winkel-woonh. open plaats twee pakhuizen met electr. licht, centrum der stad, voor zonnige woning te Schiedam beslist nette stand. Brieven, no. S 2580, bur. v, d. blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 2