Friese paarden in koninklijke stoet Inter Nos draaide zeven maanden de roulette Rotterdammers moeten leren lopen tacH Jaitd i Zal het een „witte bruiloft" worden? Generale repetitie een succes Radio-programma v.J Een „onder-onsje" Kappers demonstreren in Diergaarde Trouw speler verloor 11.000 gulden Aan de leihand van de verkeerspolitie BogitiececMec Verkeer in cijfers WC&l- c^ove- PE GELUKSVOGEL Virtuoos Frans toneelspel George et Margaret" Wereldrecordpoging van Nel van Vliet Herdenking van de Vrede van Munster Woensdag 19 November 1947 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, Dinsdagavond. Als Donderdag in de eeuwenoude abdy van Westminster Prinses Elisabeth en luitenant Philip Mount- batten elkaar de hand zullen reiken en de aartsbisschop van Can terbury in tegenwoordigheid van vyt koningen, zeven koninginnen, een tiental prinsen en prinsessen en verder nog vele andere promi nenten der aarde hun huwelijk zal inzegenen, betekent dat tevens dat voor het eerst in hun leven 36 Friese paarden deelnemen aan een „royal procession", een koninklijke stoet en dan nog wel een die zal worden gadegeslagen door een menigte zoals de Engelse hoofd stad, die in vele jaren niet op de been heeft gezien. meerde poh'tie-agenten, dat Don derdag langs de route dienst zal doen, bedraagt meer dan zes dui zend. Dat het Scotland Yard inder daad menens is. moge "blijken uit de aanzegging, die reeds verschei dene verdachte Londenaren gekre gen hebben om Donderdag uit de buurt van Westminster te blijven. Natuurlijk interesseert ons ederlanders dat. Wij toch in iet bijzonder zijn nieuwsgierig, 10e het vorstelijk geschenk van 16 Friese warmbloeds, het vo- ■ig jaar door onze Koningin de Engelse koning aangeboden, als iank voor het aandeel, dat het Britse volk in de bevrijding van ons vaderland heeft gehad, in de oractijk zal voldoen en vooral hoe dit prachtige fokproduct van onze bodem deze vuurproef zal door staan. Een ding weten wij tenmin ste al zekor: de generale repetitie, die Zondag is gehouden, was een ucces, De koninklijke stalmeesters varen zeer tevreden en blijkens iun uitlatingen wat blij met deze :ostbare aanwinst van hun stallen. Mist en sneeuw Londen was naar en droefgeestig andaag. Er hing een koude, vrij ichte mist over de stad en van- chtend vroeg lag hier en daar elfs enige sneeuw. Zal het dan -ich nog een witte bruiloft wor- !en? De weerspecialisten houden en slag om de arm en durven een voorstellingen te doen. Wat loeder natuur in al haar grillig- eid dan ook van plan zal zijn. ude, sneeuw of regen zullen niet unnen beletten, dat reeds mor en avond de eerst Lon denaars rn plaats langs de korte route, die e bruiloftstoeten Donderdagmor gen volgen, zullen innemen. En- lousiaste patriotten, die geen ioeite en geen ontbering te veel is m toch maar niets van het mach te kleurrijke schouwspel te mis- ~n. V nsters- en balconplaaisen, oor zover deze zijn aangeboden, 'deerden vandaag schrik niet <*cr bedragen tot honderd vijf- t pond, dat is in Nederlands geld 'tgedrukt iets meer dan zestien- onderd gulden. Nog liefhebbers? Scotland Yard actief Ook Is gewenst, dat hij een be is van goed gedrag meeneemt, nnt Scotland Yard heeft sinds de vasie in Normandië niet zo'n ac- viteit ontwikkeld als in deze i uiloftsweek. Geen enkel risico ordt genomen en honderden de- ctives zijn reeds dagen op stap m precies vast te stellen, welke de itecedenten zijn van hen, die enderdag naar Whitehall zullen -men. Alle toegangswegen, die iden naar Buckingham Palace en ar de route, die de bruiloftstoe- n zullen volgen tot enige honder- %n meters voorbij Westminster bbey, zijn reeds vanavond onder ntröle van Scotland Yard ge- eld. Ieder maar enigszins ver- <cht uitziend persoon zal met in- ,ng van vanavond onverbiddelijk orden ondervraagd of gevisiteerd, herbij wordt niet alleen gedacht an politiek onbetrouwbare of ge- aarlijke elementen, maar ook aan .kken rol Iers en dieven, die het eciaal op sieraden hebben ge- ant. Het totaal aantal geunifor- (hgezonden mededeling) Toen d'examinator hem testte Werd by uitverkoren ten leste. Op de vraag wat is goed oor Jc geest en je bloed. "n Tip v? Poot? 1 1 Hes TIP Arnhem, onl WOENSDAG 19 NOVEMBER Avondprogramma HILVERSUM I. 19.00 Ir. B. van ■im beginselprogr. P.v.d.A.; 19..15 Tgelspel; 19.30 De kerk nu; 10.45 ezen in de Bijbel; 20.00 Nws; 2/0.15 ^ram.muz.; 20.25 Conc.geb.ork.; 1.10 „Glazen speelgoed" luisterspel; 2.10 Dolf v. d. Linden; 22,45 Jh. de uin der poëzie; 23.00 Nws.; 23,15 )mr. kamerork. HILVERSUM H. -~ 19.00 Nws. veer; 19.15 Departementale uitz.; 9.30 Actueel geluid; 19.45 Jfing.les gevord.); 20.00 Nws; 20.15 Geest, led; 21,00 Voordr. Prof. Hulsi; 21.30 lonc.geb.ork.; 22.20 Tenor en. piano; •2.30 Nws.; 22.45 Overdenk.; 23.00 ONDERDAG ZO NOVEMBER 1947 Ochtend-programma. HILVERSUM I: 7.— Nws- 7.15 lymn, 7.30 OchtendrhytWc, 7.50 dagopening; 8— Nws; 8.15. Operette ragm.; 8.45 Grpl.; 9.15 Mc/rgenwijd.; I.30 Grpl.; 9.45 Arb Vit.; .10 30 Voor Ie vrouw; 10.35 Vrolijke noot; 10.50 kleutertje luister; 11.De vrouw ■n de omroep; 11.25 In 't spionnetje; II.30 Metropole ork.; 12.-— Reportage huwelijk Prinses Elisabeth; 14.— Voor de vrouw; 14.20 Solistenconc.; 15.Voor zieken en gesronden; 16. U kunt het geloven oË niet; 16.05 Reprises; 17.— Kaleidcscoop: 17.20 Or. Portielje; 17.30 Skymasters; 18.00 Nws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkr. HILVERSUM II: 7c— Nws.; 7.15 Morgendauw; 7.30 Morgengebed; 7.45 Tenor; 8Nws; 8.15 Pluk de dag; 9.Haydn progr.; 9.30 Waterst.; 9.35 Strauss; 10.— Muzink Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Ba- zeler Kamerkoor: 11,Zonnebloem; 11.45 Wiesbader Collegium Musicum; 12.Reportage Huwelijk Prinses Elisabeth; 14.00 Continental Quintet; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.— Piano; 15.15 Nationaliteit in het Strijkkwartet; 15.fi) Maart je Offers; 16,— Bijbellezing; 16.45 Grpl.; 17,— Jeugdjourn.; 17.30. Geest, lied; 17.50 RUk overzee- IPl— Land- en tuin bouw, 16.Ï5 Lichte pianomuz.; 18.20 Ned. koren en korpsen. Staking doodgelopen De we! een beetje heel erg ge forceerde staking in de grote West End-hotels is doodgelopen. Toen een groep stakers Maandagavond opnieuw trachtte te verhinderen, dal er aan het Savoy Hotel olie werd afgeleverd het geschiedde ook nu weer onder leiding van het Labour-parlementslid Lewis heeft de politie korte metten ge maakt en Lewis alsmede een twin tigtal stakers gearresteerd. Reeds vanmorgen zijn zij voor de rechter geleid. Deze heeft hun medege deeld, dat hij de volgende week een beslissing zal nemen en de de monstranten er voor gewaar schuwd zich geidur-nd. deze tijd niet als stoute jongens te gedragen. LONDEN:STAD DER VORSTEN In geen jaren heeft de Engel se hoofdstad zoveel personen van vorstelijke en prinselijke bloede in haar midden gehad ais deze week. Vijf koningen, vier koninginnen en een tiental prinsen en prinsessen zijn thans als gasten van de Britse konink lijke familie in Londen aanwe zig. Zij zijn: KGmng Haakon van Noorwegen; Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken; Koning Frederik van Grieken land; Koning Michael van Roemenië en zijn moeder Koningin Helena; Koning Peter en Koningin Alexandra van Joego-Slaviê; Koningin Victoria Eugenie van Spanje met haar zoon en schoondochter, de hertog en hertogin van Barcelona; Prins Albert van België; Prinses Juliana en Prins Bern- hard; Prins George en Prinses Euge nie van Griekenland; Prins John en Prinses Elisabeth van Luxemburg. Een gewaarschuwd man geldt voor twee en het is niet te verwachten, dat Lewis en zijn vrienden de hun gegeven raad in de wind zullen slaan, ook al niet omdat hun wel duidelijk zal zijn geworden, dat het grote publiek hun actie op dit mo ment helemaal niet kan apprecië ren. In een pand aan de 's Graven- dijkwal had de administrateur P. Th. S. in het tijdvak Maart-Octo- ber 1946 gelegenheid gegeven tot het spelen van baccarat en roulette. We waren met vrienden on der elkaar zei hij, en om aan dat troepje het karakter te geven van een onder-onsje, werd de amusiementsclub Inter Nos" opge richt. Twintig leden telde dit „Onder-Onsje" en de contributie, die men betaalde (f5 per maand) kreeg men na verloop van tijd ge heel of gedeeltelijk uit een pot te rug, die uit de revenuen van de bank gevuld werd. Tevens werden met het contributiegeld verversin gen. betaald, een kopje koffie, een glaasje bier en een doodenkele keer iets geestrijkers. S. trad meestal op als bankhou der, want zo zei hij om snel met grote bedragen te kunnen re kenen, is een behoorlijke routine nodig. Pres.: Maar om te oefenen, had 5 e toch ook met pepernoten kun nen spelen? Door de bank hield men in deze zeven maanden 3 a 4 keer per week een séance. Getuige J. F. A., die na enig dra len toch maar de eed aflegde, of schoon hij vrijdenker was, fre quenteerde sedert Juni dit binnen huis-casino met de grootste regel maat en hoewel de maximuminzet meestal de f 2.50 niet te boven ging, was hij binnen vijf maanden f 11.000 kwijt geraakt aan baccaret en roulette. Ja, de consumptie was vrij, beaamde hij dof, kennelijk weinig gemteresserd in een dergelijke fu tiliteit. Faites vos jeux had de olijke president het O.M. bijna toe gevoegd, maar hij zei: het woord is aan mijnheer de officier. Deze merkte op, dat het in 't algemeen gebruikelijk is zo'n zaak door de politierechter te laten behandelen. Hy constateerde, dat verd. S. het spel, waar hij aan verslaafd was, als een bedrijf uitgeoefend had, persoonlijk immers droeg deze het risico van verlies of winst. Reclassering noch geldboete zou den hier baten. Hjj vorderde een gevangenis- Herencoiffure wordt langer Een kappersdemonstratie is een geduldzaakje, zowel voor haarkun- stenaars en modellen als voor de toeschouwers, welke laatste ten slotte toch telkens weer verbaasd staan over de resultaten. Zo ook .gisteravond in de Theeschenkerij van Diergaarde Blij-dorp, waar de Stichting Technische Clubs voor het Kappersbedrijf ter ere van de oprichting ener Rotterdamse afde ling een aantal prominente Figa ro's had uitgenodigd hun kunsten te komen vertonen. Er was genoeg variatie: zelfs werd in een korte spanne tijds een vriendelijk jongmens omgetoverd DE middagzitting van de Rotterdamse rechtbank stond Dinsdag ge heel in het teken van de roulette. Acht hazard-adepten, bankhou ders, croupiers en spelers verschenen achtereenvolgens voor de tafel met het groene Jaken, ditmaal echter niet bedekt met de hen zo welver trouwde getallen en magische woorden in rood en zwart. Maar behalve dat de winstkansen nu bepaald zeer gering waren, door dien zich achter deze. groene tafel niet minder dan vier op buit beluste „bankhouders" hadden geschaard, men kon zich in een casino wanen, zó vaak weerklonk het „pair" of „impair", „rouge" en „noir" uit de mond der witgebeften, aan wie zich de hazard-hartstocht der gedaagden als een zekere speelsigheid meedeelde. straf van drie maanden onvoor waardelijk. De verdediger bestreed de stel ling, dat Inter Nos voor de vorm gesticht was en riep clementie in voor zijn cliënt, wien door de be lasting reeds f 42.000 zekerheid stelling is opgelegd, waardoor deze thans tot de bedelstaf is gebracht. Kortere pret Het volgend duo, de 47-jarige directeur J. M. uit Amsterdam en de 60-jarige gepensionneerde re chercheur S. de B. had in Maart van dit jaar gedurende 2 weken in verschillende panden aan Walen- burgerweg, Schepenstraat, Berg- singel en Stadhoudersweg de lei ding gehad van speelavonden. M. stelde speelmateriaal beschikbaar en hield de bank, de B. was als croupier opgetreden. De omzetten van deze^combinatie waren veel bescheidener; op nummer werd hier 35 x de inzet uitgekeerd (de vorige bankhouder S. betaalde 34 x de inzet). Om de clièntèle in de gewenste speelstemming te bren gen, organiseerde men borreluur tjes in een café in het centrum a raison van f 200 per week. Getuige S. J. de J., handelaar in rijpaarden was wel eens aanwezig geweest bij de roulette-avondjes, hij had nooit meegedaan. Een piet luttig spelletje, vond hij, de inzet was meestal 1 gulden, een. enkele maal f 2.- of f 2.50! De bejaarde mevr. E.' A. P., die op de avond van de inval door de politie dodelijk verschrikt had moeten bemerken, dat zich in een* kamer van haar huis zulke onge hoorde dingen afspeelden, had deze kamer verhuurd op grond van de ^mededeling van één der heren, dat hij deze nodig had voor „handels belangen". Aan het slot van de 2itting ver schenen drie van deze „handelsbe langen", Joh. L. H. G. G., reiziger te Nootdorp, de commissionnair C. U, en L. B-, banketbakker uit Maassluis; een vierde had verstek laten gaan. De officier eiste tegen ieder van hen een boete van f 75 of '30 dagen hechtenis. Tegen de twee bovengenoemde*!, de bankhouder en de croupier, twee maanden hechtenis elk. Kien ne va plus op 2 Dec. Naast de dames aan de kaptafels zat, een beetje onwennig, dit ene oude heertje, een staaltje aan grime-kunst. in 'n pracht van een Faust met markante sik en snor en daarna m 'n pittig oud heertje met ijzeren brilletje. Mooi werk, dat .grime ren Een nieuwtje was de demonstra tie van de Phecoline-golf, een per manent-wave zonder machine maar toch warm, zij het niet zo heet als de gewone permanent. De warmte wordt teweeggebracht door een chemische reactie. De dameskapsels deden prettig aan door hun betrekkelijke een voud. Voor overdag vertoonde de coiffures uitgekamde, losse krullen, voor 's avonds waren ze opgewerkt met vlechten, postiches en bloe nven. Wat de heren betreft: de ha ren worden kennelijk langer ge dragen; achter sluiten ze naar el kaar toe, en ze worden daarnaar geknipt. In Frankrijk, zo lieten wij ons vertellen, kent men reeds mo dellen met twee scheidingen en in *t midden een lok, zoals trotse moeders die bij haar babies plegen aan te brengen. Maar zover krijgen ze ons Hollanders vast niet! De snoeperij wordt duur betaald - Als de ene gros tier aan de an dere verkoopt, dan moeten beiden de grossierswinstmarge delen. Doen ze dit niet en nemen ze ieder het volle pond dan is er sprake van ketting-handel. De tuchtrechter voor de pril zen te Rotterdam veroordeelde voor een dergelijk delict de grossier in stroon wafels v. d. S. te Rotterdam tot een boete van 100. De brood- en banketbakker D. K., onderging hetzelfde lot. Hij had eier- en boterkoeken te duur ver kocht en zijn verplicht recepten boek niet bijgehouden. Zijn collega K., die eierkoeken te duur aan een wederverkoper ver kocht en eveneens zHn receptenboek niet bijhield kreeg 200.boete. Erger was de ijsbereider D. er aan toe. Hij had de ijswafels, oublies en hoorns te duur aan de man gebracht. Dit kostte hem een boete van 750.en publicatie van het vonnis. Onderscheidingen Bij K.B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr. B. J. F. Bavinck, voorzitter van het bestuur van het „Eudokia" zieken huis aan de Bergweg. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer C. Vreedenburgh, oud-contro leur van de Waarborg en de be lasting der gouden en zilveren wer ken etc. Rotterdam. De eremedail le in zilver aan de heer P. F. B. Thier, kantoorbediende bij de Le ver Brothers en Unilever N.V. te Rotterdam, de eremedaille in brons aan mevr. N. Tollenaar-van den Hoek, filiaalhoudster bij de N.V. Stoomzuivelfabriek „Aurore", al hier. Mevrouwtje, wacht U eens even!" me Gut. agent je laat me schrikken. Wat is er aan de hand?" - De agent lacht slechts geheimzinnig, schrijft met potlood iets op een papiertje waarna hij het met een beleefd gebaar aan de jonge vrouw overhandigt. Ze leest: voetganger, II pleegde zojuist een handeling, welke inbreuk maakte op de verkeersveiligheid. Het aangestreep- te was Uw fout. Snel leest ze verder. Nummer 2. 3, 4 Bij j nummer 7 staat een dikke potloodstreep. U stak het kruis punt schuin over. Was dat mijn fout? vraagt ze de agent. Deze knikt. - Hoe het wel moet, staat ook op het papiertje, dame. Rotterdam en andere grote steden w ons land mogen dan hun vcckeers- nrobh-men hebben, maar de omvang van het verkeer :n onze stad. verge- leken met dat in steden in hef buiten land, ia nog maar heel matigjes. Het aantal aan het verkeer deelne mende motorrijtuigen was in 1946 m Rotterdam per 1000 inwoners: 15. In Amsterdam 19, in Brussel, een stad met ongeveer evenveel inwoners als Amsterdam, 34 per 1000. New York moet het met 115 afleg gen tegen Los Angelos, dat met 419 het wereldrecord houdt. De voorspoed van Scandinavië m de oorlog, wordt gedemonstreerd door het aantal van 89 per WOO inwoners van de stad Oslo, Rotterdam telt meer fietsen dan Amsterdam resp157 en 1)6 per 1000 inwoners), maar ons land is wat rijwiclvcckeer betref f ver voorbijge streefd door steden als Birmingham (399) en Kopenhagen (met minder dan 666 per duizend!) Ten aanzien van het aantal dode lijke verkeersongevallen gaat Cairo in dc ivrcld aan de spits met 1115 per WO 000 rijder.de weggebruikers. Ko penhagen is de veiligste stad. Amster dam slaat Rotterdam met 5S tegen 50. Naar verhouding is het aantal kinde ren dat te Rotterdam gedood werd in 1946. zeer hoog! Van alle kruispunten in Rotterdam is dat van Rochussenstr's-Craven- dijkwal. het drukst. Dan volgen Mid- dcllandstr 's-Gravendijkwal, Maas tunnel en Statenweg—Bcntzncklaan. Opgepast lopende lezers en lezen de lopers! Vrijdag gaat de Rotter damse politic beginnen met Uw op voeding tot „veilig voetganger". Straat- en verkeerspolitie zullen drie weken lang een extra oogje aan U wijden. Ze hebben papiertjes in hun zak met negen voorschrif ten waartegen U als voetganger kunt zondigen. Bij overtreding van één of meer van de negen „geboden", loopt men kans te worden aangesproken door een correct, maar vastberaden man in zwarte uniform en voor de i estzie boven! Vanwaar die plotselinge politi onele belangstelling voor de voet ganger? Inspecteur K. J. Muller, chef van de Rotterdamse verkeerspolitie, gaf ons hiervan een nadere verklaring- De chefs van de acht grootste ge meenten in ons land. w.o. Amster dam, Den Haag en Rotterdam, heb ben de koppen bij elkaar gestoken en de V.P.C. opgericht. Geen voet balclub beste lezer. VP.C. is een afkorting van Vcrkeerspolitiecom- missie. Deze commissie wil trach ten eenheid te brengen in de vpr- keers voorschriften en de talmkc verkeersproblemen in gezamenlijk overleg tot een oplossing brengen. Wist U, dat ons een verkeers chaos boven het hoofd hangt in het aanstaande voorjaar? Amsterdam maakt daarbij de meeste kans, maar ook in Rotterdam kan het zover komen. Hoe bestaat het, zult U zeggen. Er zijn toch veel minder auto's en fietsen dan vóór de oorlog! Toege geven. maar U wist waarschijnlijk niet. dat het verkeer op vele pun ten in stad en land, drukker ts dan vóór de oorlog! Verkeer sinstellingen hebben dit onomstotelijk uitgewezen. Niet het aantal auto's maar het intensiever gebruik (veel groter dan vóór de oorlog) is hier maatgevend. Toen de resultaten van de tellin gen aan de verkeers-experts bekend werden, sloeg hun de Schrik om het hart. Zij vroegen zich af, hoe de toestand dan wel zou worden, als er nog meer auto's worden Inge voerd (hetgeen in de bedoeling ligf> Vandaar, dat de verkeerspolitie in tal van steden ten aanval hoeft ge blazen. ten aanval tegen de ver keerschaos, die dreigt! Contröles van K.N.A.C, en ver keerspolitie in stad cn land hebben uitgewezen, dat 'n ontstellend groot aantal automobilisten doen, alsof ze van verkeersregels niet het flauw ste benul hebben Inderdaad blijkt er aan httn theoretische kennis neg heel wat te on (breken, hetgeen proefondervindelijk is vastgesteld Aan rijvaardigheid mankeert het daarentegen meestal niet. Ook dé voetgangers hebben door gaans een goede voetvaardigheid, maar hun kennis van de verkeers regels is nog geringer dan van £&H Weer zo Dg JOH/v VA/V SA/Si. L SA/0 S/5C Zijn schaterlach verjoeg de laatste resten van -- mijn zorgen. „Zeg me nog één ding terwijl je keldrafje. Alleen als we een dorp of gehucht HOOFDSTUK XXVIII. Als een droom waarheid wordt. Tot aan Chiquinquira verliep onze reis kalm en eentonig. Twee dagen in een Mexicaanse postkoets brengt je meer beweging dan twee weken te paard. Het voortdurend schokken en hobbelen maakt ieder gesprek zo goed als on mogelijk. Een span benige, taaie paarden, die veel weg hadden van muilezels, trok de oude hobbelkist. Het ging stapvoets, of op een suk- zo" helderziend bent. Luis. Van waar komt het gevaar? Van Zwendasky?" „Wéér ik het?" Hij sprong in het zadel. „Kom. De lucht van de sissende tortillas heeft mijn hel derziendheid beneveld. Alles zal wel terecht komen". En op de een of andere manier voelde ik, dat Luis gelijk had. Tijdens het avondeten er waren werkelijk stapels tortillas keek graaf Paul mij af en toe onderzoekend aan. „Wat een eetlust, jon^ka! En wat een praats! Die rit met Luis heeft je goed Ik had Luis laten beloven dat hij niets zou vertellen. Ik vreesde dat graaf Paul het niet goed zou vinden als hij wist dat ik met een pistool rondliep. Het was één van de weinige geheimen die ik voor hem had. Nu ja, ik deed het toch voor hèm. Het ogenblik waarop hjj het nodig zou hebben en dat, voelde ik, was nog niet gekomen op dat ogenblik zou ik het hem geven. Het was merkwaardig de zekerheid die ik had dat alles zo zou gebeuren. Als ik er over na dacht kon ik geen andere uitleg geven dan; we zijn in Mexico. naderden kwam er leven in de brouwerij. Dan spoorde de koetsier zijn paarden san met zweep en stem, zodat we ratelend in volle galop de dorpsstraat invlogen. Met zweepgeknal en vee! geschreeuw, met knarsende remmen en in een grote stofwolk kwamen we dan bij de halte voor het dorpshotelletje tot stilstand en daar konden de slachtoffers uitstappen om weer op adem te komen. Het scheen een oude Mexicaanse ge woonte te zijn. Geen koetsier die zichzelf en zijn vak respecteerde, zou er aan denken het anders te doen. Als gezelschap hadden we meestal eenvoudige peones, die met een.mand vruchten of een kruik pulque van het ene dorp naar het andere trok ken, meestal op familiebezoek. Niemand maakte zo'n lang traject als wij. Met de post en andere pakketten die de „koets" (ik noemde het maar een koets omdat ïk geen andere naam voor het voertuig kon bedenken het was niets dan een platte wagen met vier rijen banken en een soort van tentdakje om ons te beschutten tegen de zon) die de koets dan, had meegebracht naar de vallei, was een pak voor ons met een stel kleren voor graaf Paul en mij. V/e waren nu dus weer als „beschaafde men sen" gekleed. Het stond misschien wel netjes, maar ik miste de lichte katoenen Mexicaanse kle dij. Ook scheen het klimaat weer langzamerhand te veranderen. Af en toe blies er een verschroei ende wind over de vlakte; dan weer. vooral te gen de,middag, werd het vochtig en broeierig. De kleine 'dokter was in een buitengewoon goede stemming; ik hoorde dat graaf Paul hem zou steunen in zijn onderzoekingen. Er was al sprake van een „kruiden-labrrntorium" in de hoofd-tad. In Chiquinqutra kwamen we te voet aan. On geveer een mijl voor dit gehucht brak er een maak in een van de wielen van ons voertuig. De coctsier draaide aan 2ijn snor, prevelde een ge bed om de heilige St. Antonio te danken, dat de hele koets met passagiers en al niet was ongekic- >erd cn verkondigde toen, dat de reis de volgende morgen zou worden hervat als het wiel ten minste in Chiquinquira gerepareerd kon worden. Het was het snikhete siesta-uur toen wij in het dorpje aankwamen. Er was geen levende ziel op straat. Zelfs de honden schenen het niet de moeite waard te vinden onze komst aan te kon digen. De dokter bromde iets van „luilakken", maar graaf Paul zei: „Gelijk hebben ze. Beter in droomland dan in deze hitte te zwoegen. Daarom blijven ze zo gezond." Daar was de dokter het mee eens. „Actieve mensen zoals ik", bromde hij, „gaan te gronde in dit land. Hmmm, ja, Alleen de geest kan mij redden." Een dozijn adobe-hutten zonder ramen, een kerkje zonder toren, een fontein op de plaza zon der water er was niet veel te beleven in Chi quinquira. Er was echter een hotelletje dat tevens pulqueria was en nadat we de eigenaar hadden gewekt, kregen we een paar kleine, maar zinde lijke kamers, (Wordt vervolgd). de autorijders. Bij controles op kruispunten door de K.N.A.C. ..zak ten" met minder dan 87% van de voetgangers voor het verkeersexa- men. dat hen stilzwijgend werd af genomen. Daarom wordt in Rot terdam en in verscheidene andere steden met de „opvoeding" van de voetganger begonnen. Vrijdag gaat het verkeersspel beginnen. Maar automobilisten! Voor U heeft de V.P.C. ook nog heel wat in petto! De verkeerspolitie begint hier zachtjesaan. Dan breekt het lijntje niet Weduwe Het bedrag waar het hierom ging (f 35,—) hadden wij juist een dag tevoren door een heer aan de ober van een restaurant zien overhandi gen. Die heer had daar met een dame even een stukje gegeten en een glaasje wijn gedronken. De weduwe die thans terecht staat, moet in vijfendertig weken dit kapitaal bijeen sparen: iedere week moet zij een guldentje van haar „inkomen" opzij leggen, dan zal haar schuld aan de gemeen schap pas vereffend zijn. De voor haar vierenvgftig jaren zeer oud uitziende vrouw verloor haar man juist op de dag der be vrijding. Op 5 Mei '45 bezweek hij a!s slachtoffer van de honger- periode. Sindsdien leefde de wedu we van de steun. Het is mooi dat t.en arme, r.iet sterke vrouw steun krijgt, maar vee! is het niet en als op de duur de kleren schoon ver sleten zijn moet men téiislotte toch iets kopen, wil men toonbaar voor de dag kunnen komen. Toen hot zover met haar garde robe geltomen was, dat er per se iets aangeschaft moest worden, al was het maar een behoorlijk schort, besloot de vrouw ondanks haar zwakke gestel een poosje uit wer ken te gaan. Hef gelukte haar met schoonmaken iets te verdienen. Dat was een hele vreugde, want nu had zij het geld voor het hoognodige schort. Zij kocht het. Dat had zij niet mogen doen. Van het loon dat de vrouw met werken verdiend had, had zij een gedeelte aan de steun moeten afdragen. Zy deed het niet. Zij verzweeg die verdienste en bleef haar volle steun trekken, drie we ken lang, aldus de staat benadelen de voor f 35.—. Steun fraude heet dat. De wedu we wist het. Maar zij had dat schort zo erg nodig en als men iets heel erg nodig heeft, alB men er absoluut niet meer buiten kan, doet men wel eens dingen die niet mo gen van de wet en die de wet straft als men ze toch doet. Maar degenen die in naam der wet moeten straffen zijn gelukkig menselijke mensen. Zij tonen begrip voor de moeilijkheden van een een zame arme weduwe. Komt U 31 Mei 1948 nog maar eens terug hier, sprak de vriende lijke rechter, maar zorg dan dat U het frauduleus ontvangen bedrag in wekelijkse termijnen hebt afbe taald aan de steun, dan zullen we nog wel eens zien. Wij hopen voor de vrouw dat dezelfde politierech ter dan weer over haar te oordelen zal hebben. (Inüe2pnden mededeling) Hoogst benieuwd ben ik hoe laat ik volgende week Vrijdagavond op straat zal staan, als Rotter dams Toneel dit zelfde stuk (George et Margaret) gespeeld heeft in onze eigen taai na tuurlijk. Het kan haast niet anders of het zal wél later dan half elf zijn, want zo'n vaart als die Fransen van rif troep van Robert Karsentv er achter zetten is in het Neder lands en door ons, rustige Wester lingen. met te evenaren. Een ver gelijking 7ou ook niet hiIlijk zijn. aangezien <le mees ten der Franse spelers het blijspel van Sauvajon en .Tenn Wall (naar Oérald Su- vorv) al uit den t re ure vertoond hebben in bet Theatre des Nou veautés te Parijs. Ingespeeld als zij zijn, leggen 7ii een virtuositeit aan de dag die épateert en die de speelse en lichte teks! eigenlijk wel nodig heeft om zijn amuse- mentstnak te vervullen. Inderdaad heeft het speelse ge babbel cn het vlotte gedoe van dc Engelse familie Smith in haar fraaie landhuis (alleraardigst décor!) de zaal gezel lig bezig ge houden, Men genoot van het zeer knappe spel van Mamma Smith (Denise Grev), een wervelwind van een vrouw, die zich ten slotte torh verzoent met het schokkende feit. rlat haar „(bijna") volmaakte oudste zoon Claude aardig ge- tvpeerd door Jean Fleury haar beeld van een dienstmeisje trouwt. Uitstekend wns ook Paul Villé als pappa Smith, de kruiswoord jmzzelanr, een rustig, levenswijs nmn, nrarldig pendant van zijn onstuimige erlitgenote. Zowel So il ia Ilerrv, nis bet lieftallige dienstmeisje: Jacqueline Cadet, de dor liter, .1. Carré, de zoon en Cli. Hertola nis de pianist Roger (die het temperamenlvolle doch tertje gelukkig maakt) sloten zich bij het virtuoze spel der ouderen voortreffelijk aan. De leden van de Alliance Fran ca isr hebben het de knappe ndis ten aan hartelijk applaus niet doen ontbreken, D. Roodenburg Vermaal. Naar wij vernemen zal Nel van Vliet Zaterdag tijdens de interna tionale zwemwedstrijden te Gent een poging doen het wereldrecord op de 200 meter schoolslag, dat op haar naam staat met een tijd van 2 min. 49.2 sec. en daterend van 21 Juli 2947, te Hilversum gemaakt, te verbeteren. t j Kersttentoon stelling De traditionele Kersttentoonstel ling van de volksuniversiteit zal dit jaar gewijd zjjn aan het huiseiyk leven In de gouden eeuw. Men heeft dit onderwerp gekozen mede in ver band met de herdenking van de vrede van Munster, In 1948 drie eeuwen geleden gesloten. De tentoonstelling zal bestaan uit schilderijen en prenten afkom stig van het Museum Boymans, Katz' Dieren, de atlas van Stolk en particulier bezit. Het oudheidkun dig museum staat gebruiksvoor werpen af, Katz' Dieren meubelen, zilver en tin. Van Cruys Voorbergh hoopt men enige onderdelen van costuums te verkrijgen. Keuken- stillevens, klederdrachten, familie leven, de jaargetijden, kermis, etc., dit alles zal op dé expositie te zien zijn, die door Harry van Tussen broek wordt ingericht. Tegelyk geven de V,U. en de stichting Atlas van Stolk een ka lender uit ter herdenking van de vrede van Munster, die door de drukkerij van Waesbcrghe, Hooge- werff en Richards is verzorgd en door de V.U. als Kerstpremie wordt beschikbaar gesteld. Hiervoor zijn uit de Atlas twaalf gravures gekomen, waarvan de laatste is vervaardigd naar de schilderij van Gerard Terborch, die het ogenblik weergeeft, waarop de Nederlandse en Spaanse gevol machtigden het tractaat bezweren. De titelplaat is de Leo Belgicus in kleurendruk. Propaganda-avond van de KLM Dinsdag gaf dc KLM een propa- gan (la-a vond in hef St. Cl cm en s- feest gebouw aan de Slot boom- straat. Na 'n kort openingswoord van de heer Van Wijk, de spreker van deze avond, werd een filmpje vertoond over liet dorp Edam en het vliegtuig van die naam. Daar na kwam de beer Van Wjjk op nieuw aan het woord. Hij besprak tiet filmpje en gaf een inleiding tot dc volgende film, over bet werk van liet technisch personeel der K.L.M. Na de pauze kwamen nog aan de orde „liet vliegtuig van de_ toe komst," een film over de helicop ter e, en de Trans-Atlantische vlucht van Amsterdam naar New York. waarbij men o.a, enige ste den. waarover gevlogen werd, de aankomst in New York en de bloemen die van Aalsmeer ver zonden waren, te zien kreeg. Ook tijdens de film gaf de heer Van Wijk nog explicaties. Hoewel op sommige onderwer pen wellicht iets te technisch werd ingegaan, kon men van een geslaagde KLM-avond spreken. Vrijdagavond zal, wederom in het St. Clemensgebouw, een tweede KLM-avond worden gegeven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3