v: HET ROTTERDAMSCH PAROOL Gepensionneerden krijgen toeslag vóór Kerstmis Van der Giessen's voor Bijz. Gerechtshof wmmm ÉÉH Besprekingen in Batavia zijn goed gevorderd Blum krijgt opdracht, nieuw kabinet te vormen Bij Maassluis gedood en uitgeplunderd Benzine gaat een kwartje per liter kosten „Ik was volkomen fout" zegt jongste directeur Nauwkeurige reconstructie van de moord op Globus h Meisje aangerand en zwaar gewond Weerbericht Red. en A dm. Lange Haven. 141, Schiedam teL 69300 Abonnementspriji per week 31 cent, per kv -rtaal 4,—, losse nummers 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting ..Het Parool" Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Eank te Rotterdam PI. Directeur: B. de Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker Vrijdag 21 November 1947 Vrij. onverveerd Zevende jaargang, No. 272 (Van onze parlementaire redacteur) Het debuut van mr Witteraan als minister van Binnenlandse Zaken, heeft, toen hij gisteren in de Tweede Kamer de sprekers beantwoordde, die over zijn begroting het woord hadden ge voerd - tezamen meer dan twee dozijn - in vele opzichten vol doening gewekt. Het dankbaarst zullen ongetwijfeld de ge pensionneerden zijn, omdat hij de knoop heeft doorgehakt en maatregelen heeft genomen, om hun alsnog over 1947 een toe slag van 25 procent op het pensioen te geven, als voorschot op de te verwachten wettelijke verhoging der pensioenen, en deze nog vóór Kerstmis te doen uitbetalen. Tot deze maatregel is be sloten. omdat de wijziging van de Pensioenwet niet eerder dan in het-komend voorjaar haar beslag zal hebben gekregen. Teleurstelling zal echter onge twijfeld' zijn mededeling wekken dat hoewel de Regering toe geeft, dat In gezinnen van ambte naren en rïjkswerklieden armoede heerst, van een salarisverbetering over de gehele linie geen sprake zal kunnen zijn. Langs de weg van incidentele verbeteringen zal ge- PARÖLOSCOOP Koningskwestie laatste faze? E Belgische regering is voor- nemens, zo gaat het gerucht, om op korte termijn tot een conclu sie te komen in de koningskwestie, die nog altijd de beide regerings partijen (Socialisten en Katholie ken) en daarmee België verdeeld houdt. Naar de wijze waarop kan men slechts gissen (het zal wel op een volksstemming neerkomen) en zelfs dit niet naar het vermoedelij ke resultaat, al schijnen de libera len zich op het ogenblik tot de ko ningsgezinde partij te gaan beke ren. Tot dusver had de regering het probleem onaangeroerd gelaten. De regeringspartijen waren de coalitie aangegaan met een afspraak in. die richting eh het strijdtoneel had zich zich dus verplaatst buiten 't .parle ment: een rapport yan da door de. - konin g -ingestelde - wonderlij ke fi guur!) commissie-Servais, .een arti kelenserie waarin de toenmalige premier Pierlot zijn hart luchtte (in „Le Soir"), een rapport van ex-minister De Vleesehauwer, een antwoord (opnieuw op verzoek van de koning) van de commissie- Ser- vais aan Pierlot en dan de nodige demonstraties, vooral op 's konings verjaardag de vorige week, daar tussendoor. De indruk die men van deze, zich dikwijls in details verkerende rap porten krijgt, is dat de koning, niet tevreden is met de rol die de con stitutionele monarchie hem heeft toebedeeld, bezield was met het verlangen zijn land in de tijd van nood daadwerkelijk leiding te ge ven en op het .beslissende ogen blik heeft gefaald. Maar dit ïs niet alles. EEN vergelijking met Nederland dringt zich op. Beide landen kwamen in de oorlog als gevolg van (dus ondanks) hun neutrali teitspolitiek: zij vochten niet aan de kant van de verdedigers van de vrijheid, maar aan de kant van de tegenstanders van de invaller een principieel onderscheid, al komt het op hetzelfde neer. Beide landen hebben in de oorlog moeten leren dat neutraliteit een voos be ginsel was, en hun politiek moeten omschakelen. Maar hier komt het verschil. Bij ons was het de koningin die op het kritieke ogenblik aan de tegenstand leiding gaf en een deel der minis ters die faalden, in België was het andersom. Wij hebben met ons verleden af gerekend. Het vonnis tegen De Geer had voornamelijk deze syboli- sche betekenis. Kan men in België nu werkelijk een koning weer de troon laten bezetten, wiens „schuld", in dit licht gezien, ten naaste bij dezelfde is als die van onze ex-minister-president? DIT niet te willen inzien is de grootste fout van de koning. Had hij in '45 afstand gedaan ten behoeve van prins Boudewijn, dan was alles in der minne opgelost. In de plaats daarvan blijft hij in Zwit serland zitten mokken, houdt het land in tweestrijd en verbiedt de inmiddels meerderjarig geworden Boudewijn in België te gaan wo nen. Het grootste verzet tegen de ko ning heeft echter nog een andere overweging. Zij is, dat een vorst, die door de helft (of zelfs een be duidende minderheid) van het volk onaanvaardbaar wordt geacht, dan ook totaal onaanvaardbaar is, want hij mag. niet als een minister steu nen op enkele politieke partijen, maar op het hele volk. Dat hij deze conclusie niet trekt, en dus solt met het koninklijk gezag, maakt zijn vasthoudendheid nog eenmaal te bedenkelijker. Maar het kan zijn het is zelfs waarschijnlijk dat Leopold min der het herstel van zijn waardig heid zocht dan wel eerherstel. Mis schien dat men in die richting nu een oplossing zal kunnen vinden voor deze onverkwikkelijke ge schiedenis. Ad Interim, tracht worden de ergste spannin gen op te heffen. Een uitnemende indruk maakte hetgeen de minister zeide naar aanleiding van de klachten over de Zondagsheiliging en ever zeden verwildering en excessen op het gebied der kleding. Zijn criterium was, dat men in een land, dat een zo gemengde bevolking telt, zijn eigen mening niet te veel aan an deren moet opdringen. Hier ligt al lereerst een taak voor opvoeders, kerken en verenigingen en meer dan de centrale overheid kan de plaatselijke overheid op deze ter reinen optreden.-Doch in het alge meen pleitte hij voor verdraag zaamheid. Wat de trage .afhandeling van raadsbesluiten op het gebied van het onderwijs betreft, wees de mi nister erop, dat zaken, die over twee departementen lopen trager worden afgehandeld: dan onder werpen, waarbij slechts één depar tement' is betrokken. Óp het gebied van samenvoeging van gemeenten is de minister niet dogmatisch; er zal van geval tot geval moeten worden geoordeeld. Als aangetoond kan worden, dat samenvoeging van gemeenten in de bezettingstijd on juist is geweest, zal de vroegere toestand hersteld moeten worden. Wat de burgmeestersbenoemin-' gen betreft, erkende hij, dat de P.v.d.A, hierbij nog een grote ach terstand heeft. Wat speciaal de burgemeestersbenoeming te Haar lem aangaat, meende hij, dat in een gemeente met een gemengde bevolking niet noodzakelijk een burgemeester behoeft te worden opgevolgd door iemand van dezelf de politieke overtuiging. Bij het Centraal Stembureau is een wetsontwerp in voorbereiding, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt, dat de militairen in In donesië aan de verkiezing deelne men. De oplossing wordt gezocht in het stemmen bij volmacht. Een wijziging van de Begrafeniswet achtte de minister niet urgent. Het oprichten van crematoria door par ticulieren kan hij niét verbieden. Voordat de behandeling der be groting van Binnenlandse Zaken hervat werd is het .wetsontwerp tot verhoging van het bizonder in voerrecht op benzine, waardoor de prijs tot 25 cent per liter wordt verhoogd, z.h:s. aangenoömen. De brand op de Brastagi Blijkens informatie, van de Rot terdamse Lloyd, die eigenares is van de „Brastagi", is de brand op deze sleepbootuitgebroken op de brug en in de ruimen één en twee. De „Zwarte Zee" van L, Smit en Co's internationalesleepdienst is in de. nabijheid. Voor de hernam* ning van de „Brastagi" bestaat geen gevaar. Men- weet nog niet, hoe.het vuur kon ontstaan. Opnieuw heeft de directie van een bekende scheepswerf verantwoord ding moeten afleggen voor haar daden gedurende de bezetting. \oor i de Rotterdamse Kamer van liet Haagse Bijzonder Gerechtshof stonden I vanmorgen terecht de heren Pieter Oomclis en Cornells van der Giessen. I van de firma C. van tier Giessen en Zonen's Scheepswerf te Krimpen a, dl. IJssel. Hun werd ten laste gelegd, van September 1944 tot Mei 1945 te Driebergen en Utrecht, alsmede in anclere plaatsen in Nederland, In dienst van „Laiulwehr Nederland" de vijand hulp te hebben verleend. De verdedigers zijn de mrs. Ane- Gczeten in de Ierse statiekoets verlaat prinses Elizabeth het koninklijk pa leis op weg naar Wesfminstcc Abbey, Een gedeelte van de prachtige tiara en van het rijke borduursel der bruids- japon zijn zichtbaar. MILITAIRE COMMUNIQUE'S AFGESCHAFT De commissie van goede diensten heeft Donderdagavond mee gedeeld, dat te Batavia degelijke voortgang is gemaakt bij de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische technische commissies over de uitvoering van de „cease fire"-order. Er zijn in goede verstandhouding vriendschappelijke besprekingen ge voerd, zo zegt de commissie. De technische commissie en de commissie van drie. 2ijn van daag naar Djógja vertrokken om de besprekingen in Kaloerang, nabij de Republikeinse hoofdstad, voort te :etten. Luitenant Philip Mountbatten. thans Hertog van Edinburgh, en zijn jonge bruid, prinses Elizabeth, op het balcon van Buckingham Palace, kort na de voltrekking van hun huwelijk. GEDEELTE DER LICHTING 1947 ONDER DE WAPENEN GEROEPEN (Van onze correspondent) PARIJS, 21 November. De socialistenleider Leon Blum die de opdracht heeft gekregen een rege ring te vormen, zal zijn programma vanmiddag voorleggen aan dc Na tionale Vergadering. Eerst nadat hij door dit college tot mïnister-presi- -dent is biwoemd. kaiv hy met de sa menstelling van zijn kabinet begin nen. Blum is er niet in geslaagd te voren de meerderheid 'van 310 stemmen bijeen te brengen. Zijn. besprekingen met dé politieke lei ders waren zelfs zo onbevredigend, dat hij van plan geweest schijnt te zijn de opdracht te weigeren. Pre sident. Vincent Auriol heeft hem echter tot aanvaarden kunnen be-: wegen. Of Blum dus het vereiste stem- menaantal zal krijgen hangt'af van het programma dat hij zal schetsen en van.de overtuigingskracht van zijn rede. Wie het Franse volk enigszins kent mag echter wel voor spellen dat in de. ernstige situatie waarin het land verkeert, 'n herts- tochtelijk beroep -van de erijze staatsman op de nationale saamho righeid niet zonder uitwerking zal blijven. Van groot belang is de ont wikkeling van de verschillende sta kingen. President Auriol heeft een beroep gedaan op de arbeiders om hét wérk te hervatten en op de journalisten .om alarmerende be richtgeving te vermijden. Op de verschillende fabrieken waar het werk was neergelegd op bevel van de communistenleiders, is nu een geheime stemming gehou den. In al dc?.e gevallen heeft een. meerderheid van de arbeiders zich voor de hervatting van het werk .uitgesproken. In de grote fabrieken van Citroen was 77% voor de her vatting. De verloven van een half contin gent van de lichting 1947 zijn in getrokken en deze manschappen zijn onmiddellijk onder de wape nen geroepen. Ook zijn troepen concentraties in de omgeving van Parijs tot stand gebracht. Stellen de arbeiders zich enerzijds tegen het communistisch drijven te weer, met het gevolg dat een aantal sta kingen wordt opgeheven, ander zijds is de greep van de communis ten op de arbeiders nog zo sterk, dat de stakingèn zich over de ge hele linie dreigen uit te breiden. Omstreeks Juli 1944 zou P. C. 1 van der G. te Krimpen a. d. IJssci twee arbeiders. Adriaan de Joode. 16 jaar on Huibert J. Seip, toen IS jaar, beiden in dienst van dc schc cos werf, waarvan verdachte directeur was. bij d.e ..Riistungs- inspektion" aan de Heemraadsincel te hebben gemeld, omdat de jon gens hadden gesaboteerd. (Beide jongens kregen zes weken Amers foort). Verder zou de werf van Mei 1940 tot September 1944 hebben ge bouwd en afgeleverd aan de Duitse Kriegsmarine: 5 mijnenvegers. 2 zgn. Torpedo- Fangboote, 4 stoom treiters. 1 zgn. Fahrpramv. 1 zgn. Siebd-Beiboot en een aantal zgn. Siebel-Endschif- fe. De werf zou hebben gebouwd en afgeleverd, althans op stapel gezet: de „Gelderland" ee.n oorlogsschip, oorspronkelijk van de Kon. Neder landse Marine, dit hebben verbouwd tot drijvende luehtafweerbatterii en aldus afgeleverd; een marinetanker, oorspronkelijk in aanbouw en bestemd voor :1e Kon. Nederlandse Marine, hebben afgebouwd en afgeleverd aan de Kriegsmarine diverse koopvaardijschepen heb ben gebouwd en afgeleverd, althans op stapel hebben gezet; Reparaties aan verschillende schepen hebben verricht en op som mige mijnenvegers geschut en an dere bewapening hebben aange bracht. De gedaagde. P. C. van der Gies sen. was meer in het bijzonder be last met cle technische leiding van de scheepswerf. Als getuigen zijn gedagvaard: A. de Joode en H. J. Seip te Capelie a. d. IJssel, N. Holdermans te Ouderkerk a. d. IJssel; ir. M. C. Pannévis te Krimpen a. d. IJssel en D. de Kluyver te Capelie a. d. IJs sel. Het staat thans vrijwel vast, dat de Rotterdamse taxichauffeur A. G. •Clobus niet op de Rijksweg onder Sassenheim, maar dicht bij Maassluis door een revolverschot in de nek is gedood en vervolgens uitgeplunderd. Tot deze conclusie is de politic gekomen,, nadat dc dokter uit Sassenheim vastgesteld had, dat de moord óp Clobus minstens een uur voor het ongeval met de taxi op de Rijksweg was gepleegd. Volgens de getallen op de taxi meter en de kilometerteller zouden de daders circa 72 kilometer met de auto hebben afgelegd voordat zij hiermee tegen de wegopbreking reden en over de kop sloegen. Een collega-chauffeur van Clo bus heeft, verklaard dat hij het portier van de taxi waarmee Clo bus Dinsdagavond van het D.P.- stalion met drie passagiers vertrok, heeft gesloten. Hij hoorde toen dat Clobus opdracht kreeg om zijn passagiers naar Maassluis te bren gen. Hier is vermoedelijk een van de drie mannen uitgestapt, waarna de twee anderen in de richting Den HaagAmsterdam verder re- dén, Nog -in de buurt van Maas sluis hééft.'een van hen onverhoeds en van achteren een revolver op de nietsvermoedende chauffeur af gevuurd.' Na de moord liclaben dc mannen Clobus beroofd van zijn porte feuille met een bedrag van enkele honderden guldens, zijn gouden armbandhorloge en dito vulpotlood, zijn .vulpenhouder en voorts zijn rijbewijs en andere papieren. Met grote snelheid reden de da ders met liet lijk in de richting van Den Haag, waar zij zoals reeds be kend onderSassenheim op de rijksweg met hun wagen over de kop geslagen zijn. De automobilist, die hen later naar Amsterdam heeft gelift, ver klaarde naderhand, dat hem de auto met de twee mannen gepas seerd was. Hem was toen opgeval len. dat de taxi met een snelheid van 120 tot 130 k.m. had gereden. Verondersteld wordt tlat het de bedoeling vim de daders Is geweest" hun slachtoffer te doen verdwij nen. De rijkspolitie te Sassenheim beeft namelijk behalve een hoed en een shawl ook drie zware stenen achter in de taxi gevonden. Van do daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Hot stoffelijk overschot van de zo tragisch om het leven gekomen chauffeur Clobus. zal vandaag wor den opgebaard in de aula aan de Hoflaan. VOOR HET ALT AAP}. Een lofo van het plcchtigste moment in de Westminster Abbey, het Engelse bruidspaar, luisterend naar de aartsbis schop van Canterbury, die dc troutv[ormulc voorleest. Links van prinses Elizabeth staat ha&r "-vader, koning George. Aan de rechterhand van lui tenant 'Philip Mountbatten, die door dc koning tot Hertog van Edinburgh verheven is, staat zijn getuige, dc markies van. Mif[ord Haven. Beide partijen kwamen tot we? derzijds begrip ten aanzien van de volgende punten: 1. Het achterwege laten van ra dio-uitzendingen of enige andere vorm van propaganda met het doei te provoceren of onrust te verwek ken onder troepen en burgers. 2. Het onmiddellijk staken van publicatie der dagelijkse militaire communiqué's betreffende de opera ties, tenzij na wederzijdse schrifte lijke overeenstemming. Uitgezon derd zijn de wekelijkse publicaties van de verlieslijsten mét ramen, iegernummers en thuisadressen. 3. Volledige gelegenheid zal ge geven worden voor waarnemingen aan de adviseurs der commissie van goede diensten. 4. Ingesteld worden radio-uitzen dingen en andere soortgéHike maat regelen om alle troepen en burgers ot> de hoogte te stellen van de deli cate situatie. Voor dit doel zijn hei de partijen overeengekomen, alle geschikte middelen, het uitwerpen van pamfletten en het gebruikma ken van mobiele radiowagens inbe grepen, te benutten. De commissie van goede diensten heeft zich oe- schikbaar gesteld om toe te zien, dat de voorlichting over de huidige situatie zo wild mogeliik wordt ver spreid. Ingrijpen op Madoera? Het Nederlands-Indische gou vernement heeft in een commu niqué erkend, dat de Neder landse troepen sinds enkele da gen het gehele eiland Madoera onder hun controle hebben. Het eiland was op 4 Augustus on geveer voor de helft bezet. Setyadiit noemde dit een aparte schending van de resolutie van de Veiligheidsraad. Hij voegde er aan toe dat hij de kwestie terstond zal voorleggen aan de commissie van drie. Nederlandse verliezen van 20 November: een gesneuvelde, vijf gewonden, een vermiste. lil- v— «- mmmimwi i I f v ma en Kranenburg. De jongste der beide gedaagde neven. P. C. v. d. G., 56 jaar, is gedetineerd in de cellenbarakken te Scheveningea; C. v. d. G., 5S jaar, bleef op vrije voe ten. Na het voorlezen van de dag vaarding door de procureur-fiscaal, mr. Hollander, begint de president met dc behandeing van de eerste twee punten van de tenlastelegging tegen P. C. v. d. G., n.l. afin deel uitmaken van de landmacht en het aanbrengen van de twee ..sabote rende" arbeiders bii de Duitsers. Verdachte sloot zich kort na de oorlog bij de N.S.B. aan. De presi dent vraagt naar verdachte's mo tieven. „Ik geloof in Musserfc" Verdachte; lk dacht dat de NSB de grootst mogelijke zelfstandigheid voor ons land zou brengen. Ik hechtte geloof aan de beloften van Mussert, Pres.Dat kan ik me van tal van kleine mannetjes begrijpen, maar die beloften kunnen voor u geen motief geweest zijn. Verdachte: Ik erken volkomen, dat ik fout geweest ben. Jk ver wachtte sociale verbetering voor de arbeiders. Verdachte ontkent dat hij zich vrijwillig voor de land macht meldde. Hij werd uit de trein gehaald bij een massavlucht der N.S.B.-ers. Omdat hij nog geen 60 jaar was, moest hij bii de land wacht. Bij stukjes en beetjes geeft verdachte toe, dat hij propaganda maakte voor de landwacht en ala landwachter bewakin gsdienste» deed. Hü hield ook zgn. bedriifa- appèls. Het aanbrengen van de jonge ar beiders De Joode en Seip (nu bei den in Indonesië) kan verdachte moeilijk ontkennen, want de presi dent leest de belastende brief, ge adresseerd aan de „Rüstungsin- spektion" ter zitting voor. Ver dachte vroeg hierin om strenge maatregelen tegen de jongens. Deze werden, zonder verhoord te zijn, zea weken naar het kamp Amersfoort geatuurdalZk) had-verdachte het ech ter met bedoeld. Hij heeft er veel spijt van gehad en beweert de S.D. opgebeld te hebben om dit onge daan te maken. Adv.-fisc.: „Uw ogen zijn geloof ik pas open gegaan, toen u zelf eens 4 dagen in Amersfoort kwam te zitten, toen u wilde afzwaaien van de landwacht?" Beide verdachten moeten zich vervolgens verantwoorden voor het bouwen van de schepen voor de Kriegsmarine. Het verbouwen van de „Gelder land" geven zij toe. „Het geschut is er echter niet door ons bedrijf op gemonteerd" aldus C. v. rl. G. „Wjj hebben deze werkzaamheden boven dien niet vrijwillig verricht, de or* ders werden ons opgedrongen." Met de verbouwing van. cle „Gel derland" zijn enkele millioenen gul dens gemoeid geweest. (De zitting duurt voort). Een twintig jarige Amsterdams» typiste, die Donderdagavond om kwart voor negen uit de tram stap te en de Baarsjesweg opliep, werd door twee tot nu toe onbekende mannen aangerand. Volgens vage verklaringen van ooggetuigen zou den de beide mannen het meisje eerst een eindweegs begeleid heb ben, waarna de onverlaten, haar beetgrepen en over een punthekje in'ccn twee meter diepe kelder wierpen. Met een schedelbasisfraciuur andere ernstige kwetsuren werd zij naar het Wilhelminagasthuïs overgebracht. In verband met deze aanslag heeft de Amsterdamse po litie twee mannen gearresteerd van. resp. 24 en 52 jaar. Na een aan vankelijke bekentenis, ontkenden zij later iets met de aanranding te maken te hebben. Textielkaarten ongeldig verklaard Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de textielkaarten VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 met ingang van 1 Jan. 1948 komen te vervallen. De van deze kaarten geldig verklaarde nummer- en letterbonnen verliezen derhalve met ingang van genoemde datum hun geldigheid. De geldig ver klaarde bonnen van de thans in gebruik zijnde textielkaarten VA 705 blijven tot nader aankondiging hun geldigheid behouden. Weersverwachting, geldig van Vrijdag avond tot Zater dagavond: Zwaar bewolkt met I enkele opklarin gen, Overwegend droog weer. Mati ge, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Ziiiu. Zeer zacht voor dc tijd van het jaar. 22 Nov.: Zon op 8.10 uur. onder 10.41 ut. Maan op 14.43 uur, onder 0.40 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1