Er is Keipox. Actie tegen het bezoek van vrouwen aan schepen tacl £C» -fCMX. Huid Diabetes is een erfelijke ziekte Duistere vermoedens omtrent bepaalde consulaten Officieel beroep op kapiteins, haarde toegang aan boord te verbieden (jVLUCltVejOl- Adviesbureaux voor suikerzieken dringend nodig Iedere diabeticus onder medische controle Radio-programma Openbaring tijdens rechtszitting Pxrfüieeechéec Schaakliefhebbers aantreden! Vrijdag 21 November 1947 3 HET veelvuldig: gesignaleerde bezoek van meisjes en vrouwen aan boord van schepen in de haven en de maatregelen, die daartegen kunnen worden genomen, waren gistermiddag het onderwerp van een vergadering in het Raadhuis, waartoe burgemeester Oud een aantal figuren, die In vloed ten goede willen aanwenden in het havengebeuren, had uitgeno digd. Als hoofd van de politie sprak burgemeester Oud zijn ongerustheid uit over wat hij noemde de wantoe stand, die door het clandestiene be zoek van jonge vrouwen en meisjes aan boord van schepen, in de haven, is ontstaan. De openbare zedelijkheid en de volksgezondheid worden daardoor in gevaar gebracht Tiet versterkte optreden van de politie, met name van de Rivierpolitie, ter bestrijding van dit euvel, achtte- mr. Oud niet voldoende. Het is nu eenmaal onmo gelijk om bijs elke loopplank een agent te plaatsen. De burgemeester verwacht meer heil van preventieve maatregelen, zoals van een beroep .op de gezag voerders van alle in de haven bin nenkomende schepen, de vrouwen, die niet tot de familie van de be manning of de passagiers behoren en niet voor werkzaamheden aan boord zyn, het verblijf aan boord te verbieden. Dit beroep zal gedaan worden in de vorm van een brief, die door de havenloodsen aan de kapitein van. elk binnenkomend schip zal worden uitgereikt. Er zullen gezagvoerders ziin, die niet uit eigen beweging aan de door de burgemeester voorgestelde maat regel willen meewerken. Rekening houdend met deze mo gelijkheid heeft mr. Oud een beroep gedaan op de Rotterdamse commis sie tot verbetering van de verblijfs- voorwaarden der zeelieden in de ha ven („ZeemanSwel varen"). Deze commissie heeft thans het voornemen, door bemiddeling van Rotterdamse relaties van binnen- en buitenlandse rederijen, wier schepen onze haven aandoen, zich tot deze reders te wenden, ten einde te be- Teiken, dat aan de gezagvoerders de verplichting wordt opgelegd, vrou wen en meisjes, die niets op hun schepen te maken hebben, de toe gang aan boord te verbieden. Wat anderen zeiden Hoewel de vergadering haar in stemming betuigde met de door de burgemeester voorgestelde maatre gelen, ontwikkelde zich over een. en ander een levendige discussie. De directeur van de „Spido", die te goeder trouw heel wat van de verdachte vrouwen en meisjes naar de schepen in de haven vervoert, was van mening, dat er van de maat regel van de burgemeester in de practijk niet veel zou terecht komen Al zou een kapitein er mee accoord gaan. dan nog achtte hij geen enkele wachtsman aan boord van een schip in staat, een. ,stel„ beschonken jnatro- zen te beletten met hun liefjes aan boordje .komep.JDe rxjanjzou een afs tammeling ontvangen. De heer Hollaar bestreed deze mening. In de oorlog en kort na de bevrijding waren er door het gebrek aan zeelieden, vele minderwaardige elementen onder de bemanningen van schepen. Deze zijn thans voor het merendeel uitgestoten, waardoor tevens de discipline aan boord her steld wordt. Dit maakt volgens hem de kans op slagen van de actie van de burgemeester groter. Pater Koevoets van het Apostolaat ter Zee en de heer Van Gulik, trachtten ook de positieve kant van het probleem te benaderen door te pleiten voor betere, maar niet te kin derachtige ontspanningsmogelijkhe den voor de zeelieden in onze stad. Pater Koevoets dacht hierbij vooral aan de bemanningen, van tankers, die in Pernis haar lading lossen. De secretaris van het Rotterdamse Drankweer Comité, de heer Preger, betreurde het, dat in stadswijken als Spangen en Oud-Delfshaven, die voor de oorlog „drooggelegd" waren, thans verscheidene café's met sterke drank-vergunning zijn gevestigd. Hij was van oordeel, dat dit het ont staan van prostitutiecentra bevor dert. terwijl tevens 't moreel, voor al van de jonge bewoners van deze wijken, hierdoor schadelijk zou wor den beïnvloed. Burgemeester Oud antwoordde hierop, dat na de verwoesting van de binnenstad, men noodgedwongen ook in de buitenwijken vergunnin gen heeft moeten plaatsen. Aan deze onnatuurlijke ontwikkeling zal even wel aandacht worden geschonken, zo beloofde hij. Tot slot betuigde een Engels gees telijke, zijn volle instemming met de plannen van de burgemeester. (Ingezonden mededeling) wedstrijd Ambassadeur-Taxicentrale ten bate van de blinden. Mr. Parolus bij AJ. PLUKTE UÊfftkX ONS WAT WAL wan mam. ALlXMïW. Niet gepensionneerd, maar oud-kapitein In ons stukje over de technische proeftocht van de „Willem Ruys" spraken wij over de heer Jan Werkhoven als gepensionneerd ka pitein. De heer Werkhoven is ech ter niet gepensionneerd van de Rotterdamsche Lloyd, want reeds in 1913 heeft hij de maatschappij verlaten en sindsdien elders ge werkt, laatstelijk als nautisch in specteur. Dat de nog zeer krasse oude heer menigmaal de brug be klom om een praatje met kapitein Vellenga te maken is begrijpelijk, want de gezagvoerder van het Lloydvlaggeschip was eens op de „Ternate" leerling van kapitein Werkhoven. De heer Werkhoven ging zó jong naar zee, dat hij nog gevaren heeft op zeilschepen, die rond de Kaap naar Indië voeren. Toen op een primitief zeilschip, nu op de moderne, comfortabele „Wil lem Ruys", een machtig stuk zee- va artgeschieden is heeft deze cud- zeeman meegemaakt! NeptunusBoldklubben Het Deense elftal „Boldklubben". dat morgenmiddag in het Feyenoord stadion (3 uur) tegen Neptunus speelt, verschijnt in de volgende opstelling: Eigll Nielsen: Erik Koppen, Erik Glumer; Poul Thomascn, Dion Örn- vold, Arnold Olden; Martin Kristcn- sen. Povl Kolind, Jorgen Iverson, Niels Bennike, Harald Lyngsaa. (Ingezonden mededeling) „Keizersgracht 763" Een nieuwe druk van Veterman's bekende boek, sinds lang uit verkocht, thans weer by de boek handel verkrijgbaar. Gebonden f 5.50. Rrjk geïllustreerd. Republiek der Letteren Amsterdam VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 Avond-programma HILVERSUM I. 19.— Reportage- :9.30 Geloof der oude kerk- 19 30 Tien voor 8; 20.— Nws; 20.05 sint Nicolaas luistcrwedstrijd; 20,20 Nwe VPRO-film; 2030 Probleem van het leven; 21.— 0.0.0.; 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Op vleug'len van tnuz.; 22.Buitenl weekoverz 22.15 Grpl.; 22.40 Vandaag: 22.45 Avond- wijd.; 23/— Nws; 23.15 Symph.ork. HILVERSUM II; 19.— Nws, weer* 19.15 U draait wij vragen; 19.30 Sint Nicolaas luisterwedstrijd; 19.45 CMB kwartiertje; 20.— Nws: 20.15 Kamer- ork.; 20.45 Luisterspel „Esther"- 21.30 Ens. Euphonia; W.Jan van Weelden 22.30 Fluit, altviool; 22.45 Avondoverd.; 23.— Nws; 23.15 Lich te klanken; 23.45 Bariton, H. Schlus- nus. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 Ochtend-programma HILVERSUM I: 7.— Nws- 7.15 Gymn.; 7.30 Grpl.; 8— Nws: 8.18 Orgel; 8.35 Lichte klanken; 9.30 Werken van Handel; 10.Morgen wijding; 10.20 Radio feuilleton; 10 35 Zang en piano; 10.50 Opera ork. van Berlijn; 11.Uitz. arb. in continu bedrijven; 12 Malando; 12.30 Weer, vituosotrio; 13.— Strijdkracht; 13.30 Miller sextet; 14.14 daagse uitz.; 14.15 Harm, ork.; 25.Jonge Chr! aan het werk; 15.15 Men vraagt en wij draaien; 16.— Uitz. in samen werking met de fed. voor Stenogra fie Grote; 16.15 Binnen zonder klop pen: 16.45 Om en nabij de 20; 17.15 Volksconc. 18— Nws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws; 7.15 Albert Sandler Trio; 7.30 Morgen gebed; 7.45 Beethoven; 8.Nws; 3,15 Pluk de dag; 9.00 Saint Saëns progr.; 9.30 Waterst.; 9.35 Piano- werken Brahms en Liszt: 10. Klein kleutertje; 10.15 Uit film en operette; 11.Zonnebloem; 11.45 Reginald Poort; 12.Angelus, zang en piano; 12.30 Weer, lunchconc., zonnewijzer; 13.Nws; 13.15 Welk boek; 132o Lunchconc: 13.30 Piano; 13.40 Filmkwartier; 13.50 Grpl.; 14.— Toneelkijker; 14.10 Pusztaklanken; 14.20 Eng, les (begin); 14.40 Geraldo en ork,; 15.-— Jongelui; 15.15 Conc. der jongeren; 15.45 KiosK; 16.Ac cordeon en zang; 16.20 Causerie; 16.30 Schoonheid Gregoriaans; 17.Wig wam; 18.— Volkslied, progr.; 18.15 Journ. weekoverzicht; 18.30 Lord Jumpatit. ^ecr zo'n Soc^ .product? In deze tijd van suikerschaarste zijn zij, die bedanken voor suiker in de koffie of thee en of geen ge bakje of snoepje willen accepteren, graag geziene gasten. De oorzaak hiervan is niet altijd bescheiden heid of de slanke lijn, maar velen behoren tot de grote groep van. suikerzieken, die hun leven lang verplicht zijn zekere dieetregels in acht te nemen. Hun aantal is ver basend groot; zo hebben bijvoor beeld de Amerikaanse levensverze keringmaatschappijen vastgesteld, dat plus minus twee procent der Amerikaanse bevolking, dat zijn ruim drie millioen personen, sui kerziek zijn. De suikerziekte is reeds lang be kend. Haar medische naam is Diabetes mellitus, dat betekent honingzoete urineloop. Deze naam dateert waarschijnlijk uit' de ze ventiende eeuw, tooi de artsen alleen door het proeven van de urine de ziekte konden onderschei den -van-andere vormen van urine loop! Het feit, dat de suikerziekte een uitgesproken "erfelijke ziekte is, achten wij zeer belangrijk. Bij het constateren van een geval van sui- HOLLYWOOD, 20 sende koude het gevaar November. De Ame- bestaat, dat de< apen nkaanse fïlmstad wordt longontsteking ojplopen. op het ogenblik geteis- Als Bing de premie terd door een „apen- eens verhoogde? plaag". Uit een studio, waarin opnemingen werden voorbereid voor een Bing Crosby-fitm, Museumdiefsfeai Een van de werklie den, die 's morgéns om BING CROSBY zijn 79 van de 150 apen, acilt u"r de vloeren die men als „figuran- van het Koloniaal Mu- ten" nodig had, ont- seum te Parijs 'komen snapt. wrijven, rende vanmor- De acteur heeft in ÊGn ontdaan 't bureau deze film een bedrag van de conservator bin- van 100.000 dollars be- netï en hijgde: „De legd, waarvan een deel schat van Ahmadoe is in de apen en het gestolen". Terwijl hij spreekt van zelf, dat no§ adem verzamelde Bing Crosby er prijs op om verder te vertellen, stelt de dieren terug te kwam een van zijn col- hebben. Die prijs is lega's van een andere ken. waarop de politie met de 2 dollar belo- etage al even verschrikt al haar hoop gevestigd mng die hij voor elke binnenhollen om te ver- heeft, leverden de in gevangen aap beschik- tellen, dat ook de tia- brekers keurig werk. baar stelt, zeker niet te ra's van de keizer van Men vreest dat de hoog gewaardeerd. Van- Kambodsja verdwenen sieraden om hun hoge waren. goud waarde door de De veertig gestolen dieven gesmolten zul- gouden ringen, arm- en worden. De kans, dat het museum ooit weer daar wellicht, dat hij nog slechts veertien dollar heeft kunnen uit- «keren. De apen dringen hui zen en restaurants bin nen, waar zy de men sen grote schrik aanja gen; zU de apen klimmen ook in bomen en telegraafpalen. En intussen hollen de ja- gers als wijlen Prikke- been met vangnetten enkelbanden achter de dieren aan, negerkoning „Apenpïaag in Hollywood?' in het bezit komt van zijn schatten, is dus wel zeer gering. Het heeft in de afge lopen nacht in Friesland sterk gevroren. De slo ten en vaarten waren met een flinke laag ijs de bedekt terwijl velden - o Ahmadoe en daken wit zagen. De zoals men ziet. tot dus- en de massief gouden bloeroen stonden op de ver met weinig resul- kroonsieraden van ruiten en bij verschei- taat, Kambodsja vertegen- dene bewoners die niet Men zet overigens woordigen een waarde op een strenge vorst achter het vangen alle van anderhalf millioen. gerekend haddén, waren mogelijke spoed, aan- Behoudens enkele de waterkranen bevro- gezien wegens de heer- voet- en vingerafdruk- ren. kerziekte blijkt, dat ook nog andere familieleden aan dezelfde ziekte lijden. Het staat vast, dat niet de ziekte zelf, maar de aanleg er voor erfelijk is. Rijkelijke voeding, het jachten en de vermoeienissen van het moderne leven en. verschillende infecties, speciaal de tuberculose, bevorderen dan het uitbreken van de ziekte. Dat werkelijk te over vloedige voeding een van de hoofd oorzaken van de ziekte is, konden wij de laatste jaren waarnemen. Toen ontstond, na een aanzienlijke stijging van het aantal gevallen van suikerziekte in de laatste eeuw (door de verbeterde sociale positie en daardoor betere voeding der volksmassa) in de twee wereldoor logen mèt de slechtere voeding ook een sterke daling. De ziekte komt voor op elke leeft ijd met een maxi mum tussen de vijftig en zestig jaar. De diabetes is- an. ziekte van het pancreas, de alvleesklier. Een gedeelte van het weefsel van deze klier, de zogenaamde eilandjes van Langerhans, zijn sterk veranderd en daardoor raakt de suikerstofwis seling van het lichaam in de war. Het suikergehalte van het bloed wordt dan te hoog en overvloedige urine, die rijkelijk druivensuiker bevat, is het gevolg. De zieken lij den aan grote dorst, worden gul zig, maar vallen toch erg af en voelen zich niet goed. Het verdere verloop was in vroeger tijden fu nest; de kleinste infec kon dode lijk worden. De ziekte eindigde dan in het coma, een soort diepe bewusteloosheid. Hcé jaar der redding 1922 was het jaar van de red ding van millioenen suikerzieken. Het bericht, dal twee jonge geleer den in Canada, Best en Banting een middel tegen suikerziekte hadden gevonden, ging als een lopend vuurtje door de medische wereld. Deze doktoren waren er in ge slaagd een sap uit de alvleesklier van runderen, het insuline, te win nen, welk sap, ingespoten bij zie ken, de gevolgen van de ziekte kan opheffen. Het is gebleken, dat het insuline de ziekte weliswaar niet kan genezen, maar toch de patiënt een betrekkelijk normaal leven ga randeert en het levensgevaar uit schakelt. Bij vele zieken moet ge durende het hele leven het insu line geregeld ingespoten worden. Daarbij wordt een bepaald diëet voorgeschreven; bij enkele suiker zieken kan men alleen hiermee volstaan. Eij het suikerdiëet wordt hoofdzakelijk het voedsel, dat sui ker bevat, beperkt; daartoe beho ren naast de zoete stoffen ook alle bloemproducten. Er is een hele in dustrie ontstaan, die voedingsmid delen voor suikerzieken produceert, zoals suikervrije jam, chocolade, gebakjes, ja zelfs een soort brood, dat bijvoorbeeld voor een groot gedeelte uit sojabonenbloem be staat. Het staat vast, dat het insu line niet alleen millioenen mensen het leven heeft gered, maar dat het ook velen weer geschikt tot arbeiden heeft gemaakt. Het insu line wordt ook voor enige andere ziekten zoals leverziekten gebruikt. Geneesmiddelenfabriek Voor het vervaardigen van insu line worden de alvleesklier van alle op de abattoirs van ons land geslachte runderen verzameld en dan in Nederlandse fabrieken tot insuline verwerkt. Een enkele maal kan een teveel aan insuline tot suikergebrek in het bloed en daar door tot duizelingen, sterk trans pireren en bewusteloosheid leiden. Het toedienen van een kleine hoe veelheid suiker kan direct verbete ring brengen in deze toestand. Daarom hebben vele diabetici een klontje suiker in de zak. Het ware wenselijk, dat iedere suikerpatiënt een soort paspoort bij zich draagt, waarin zijn toestand, dt toegedien de hoeveelheid insuline en derge lijke zijn aangetekend. Op deze wijze is dan de bij een bewusteloze ontboden vreemde, geneesheer da delijk op de hoogte gestefd. Door het grote aantal suikerzie ken moet de diabetes stellig een volksziekte genoemd worden, daar- Prof. C. H. Best. die in 1922 met Banting het insuline ontdekte. om moet de sociaal-medische zorg voor deze zieken op grote schaal georganiseerd worden. Advies bureaux te hunnen dienste, dièet- assistenten voor huisbezoek, dièet- keukens in grotere plaatsen zijn dringend noodzakelijk. In ons land is het initiatief daartoe reeds geno men door de vereniging van sui kerzieken en het is te hopen, dat binnenkort een hechte organisatie zal ontstaan. De hoofdzaak blijft: iedere diabeticus onder geregelde medische controle, daarbij diëet en alle andere voorschriften stipt op volgend. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. Zeven maanden gevangenisstraf was de eis tegen de secretaris van het Chileense consulaat te Rotter dam, die gistermiddag voor de Ar rondissementsrechtbank moest ver schijnen. De secretaris, de 29-jarige had enige tijd geleden een Duitser aan een vervalste reispas voor Chili geholpen. De Duitser be ging echter een onvoorzichtigheid en juist toen hij op Schiphol in een vliegtuig wilde stappen, werd hij gearresteerd. M. en de Duitser, de 59-jarige R. A, G. W. von C. von H., gaven ter terechtzitting toe, dat zij het pas poort opzettelijk hadden vervalst; een tweede Duitser, de 42-jarige landbouwkundige ingenieur K. Th. B. Q., bekende, medeplichtig te zijn geweest. Von H„ die jarenlang in Chili woonde, bracht nog in vredes tijd een bezoek aan zijn familie in Duitsland. Door het uitbreken van de oorlog kon hij niet terugkeren naar zijn gezin en ook na de oorlog gelukte het hem met, hiertoe ver gunning te krijgen. Te Hamburg kwam Von H. in contact met Q„ die eveneens naar Chili wilde emi- I iiinezuriaen mec (Ingezonden mededeling) in tuben van 14-28-63 ct. en f. 1.02 JOH/v t/A/v sa/El L Ba/3 EJZG Toen wij op de eenbame vlakte waren aange komen, voorbij de laatste adobehut, alleen met onze gedachten en de grillige cormen en schadu wen van rotsen en eenzame cactusseai, stond de maan al hoger aan de hemel, en er was genoeg licht om een smal voetpad door deze wildernis te kunnen onderscheiden. Ik keek naar de maan en vroeg: „Wat betekent een gele ring om de maan, graaf Paul? Kijk! Hij was eerst zilverachtig en is nu helemaal geel geworden wast voorspelt dat?" „O regen of zoiets." Mijn metgezel was met an dere, meer practische problemen bezag. „Vertel me eens. Jonska. Wat ga je doen, als je terug bent in Montreal?" „Weer naar school. Ik moet nog een. jaar H.B.S, doen. Dit toneelspel was maar een bruten kansje, een kleine onderbreking." Ik zuchtte -onwillekeu rig. „De zomervacantie is afgelopen. Het Mexi caanse avontuur ook. Het liep wel Ti eel anders dan ik had gedacht." „Heb je er spijt van?" „Ja dat het afgelopen is. Hé. ik wou dat. Ik aarzelde. De zoete, penetrante geur van bloeiende cactussen en warme aarde woei zacht jes om ons heen; een vleermuis zeil tie ons rake lings voorbij, schoot dan omhoog, als schrok zij^ van de aanwezigheid van twee menden op haar verlaten jachtgebied. „Ach." Opeens moest ik mijn hart uitstorten. „Je wou.wat?" drong graaf Paul bemoe digend aan. „Ik wou dat ik niet naar school terughoefde. dat ik bij U kon blijven. Zo'n leventje zou mij wel bevallen.*' „Wat voor een leventje?" Er klonk zachte iro nie in graaf Paul's stem, maar ik stoorde mij er niet aan. „Zo'n leventje als U heeft, natuurlijk. Reizen, avonturen beleven, nu een arm, dan weer schatrijk. Nu ja: leven. Wat staat mij tc wachten? Als ik de school achter de rug heb, dan begint iets, dat minstens zo vervelend is. Een zaken vriend van mijn vader heeft 'n assurantiekantoor het is al zo half en half afgesproken, dat ik daar zal komen". Graaf Paul liep zwijgend verder. „Maar ik doe het niet," riep ik opstandig. „Dat moeten ze niet denken: ik laat me niet opsluiten in een kantoor tje...." Het was alsof de cactusgeur, de maan, de wijde vlakte mij door het hoofd bruisten. Ik voelde me zonderling licht, en machtig, en op standig. De woorden rolden van mijn lippen, zon der dat ik tijd had er over na te denken. Op 't laatst zei graaf Paul: „Jonska, je bent zeer wel sprekend vanavond, maar jongetje, geloof me: mijn leven is heel anders dan jij je voorstelt. Nu, daar hebben we het al eens over gehad: in ieder geval: geen imitatie-graaf Paul gaan spelen. Zorg jij eerst maar eens, dat je goed de school afloopt; daarna zullen we nog wel verder zien". Door deze laatste woorden schitterde voor ïnij een straal van hoop. „Dus, later, dan.... zien we elkaar toch weer?" „ja voorzover een mens dat kan weten". Een heerlijk, dankbaar gevoel doorstroomde mij. Dit was een belofte. „Voorlopig ga ik naar de Verenigde Staten", zei graaf Paul. Een wolk schoof voor de maan en ik struikel de bijna, zo donker was het opeens. „Gaat U op zoek naar nieuwe avonturen?" riep ik lachend. „Weineen. Ik zal blij zijn als dit goed is afge lopen- Ik heb er voorlopig genoeg van". Hij bleef staan. „Laten we teruggaan, Jonska, die lucht ziet er bedenkelijk uit". Niet alleen de mensen, maar ook de natuur In Mexïco schijnt sterker, primitiever te zijn. En raadselachtig. Altijd schuilt er ergens een raad sel. Waar waren die grauwe wolken vandaan ge komen? Een kwartier, een paar minuten geleden ik zou erop gezworen hebben was de lucht nog kristal-helder. Er was geen langzaam op trekken van waarschuwende wolkenlegers ge weest Neen. als een horde woestelingen, die uit een hinderlaag het verdwaalde slachtoffer van alle kanten omsingelden, zó joegen nu de wolken van alle kanten komend, en de hemel spoedig geheel bedekkend. Onheilspellend floot er ergens, héél hoog. een reus op zijn vingers, zoals schooljon gens dat doen. Maar hier op de vlakte bewoog de warme, zware, naar bloemen en aarde geu rende lucht nauwelijks. Als soms. hee] even, de maan door de wolken keek dan was h^t mei de vriendelijke, kleurige maan van .-trans die eun gezicht had als van een blozend hoerenmeisje: maar nu was het een doodsbleke heks die je deed schrikken door haar kille, vijandige blik (Wordt vervolgd) greren. Q verwachtte hulp van een consulaat in België. Beiden over schreden illegaal de Nederlandse grens; Von H. wist op het Chileen se consulaat te Rotterdam een blanco pas-formulier alsmede enke le slempels van M. los te krijgen en Q vervalste voor hem enige hand tekeningen op dit formulier. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat onderzoekingen hadden uitgewezen, dat Von H. een fatsoenlijke Duitser is, die er slechts naar verlangt, zijn vrouw en kinderen terug te zien. Wat de in genieur Q betrof, achtte hij het niet uitgesloten, dat deze al meer de hand heeft gehad in het vervalsen van paspoorten. „Het is gewenst, dat de man weer zo spoedig moge lijk naar de andere zijde van de grens verdwijnt", aldus de Officier van Justitie. „De secretaris M. treft de groot ste blaam. Geruime tijd hebben wij al vermoed, dat langs bepaalde ka nalen op sommige consulaten Duit sers op illegale wüze naar Zuid- Amerikaanse staten werden gehol- ingezonden mededeling) TCl bij Kou.Griep.Pijn Strijd om Peter Dat is het nare van opdoffers uitdelen: men doet het vrijwel steeds in een zekere opwinding en als men dan bij de politie eerst, en later hier voor de rechter de zaken eens rustig nagaat en vertellen moet, lijkt alles zo anders. Dan staat men vaak verbaasd over zichzelf. Wat heb ik mg gek aan gesteld, denkt men dan. Het ls net als men een spiegel voorhoudt aan iemand die met een van drift ver trokken gelaat staat te schelden. Zodra hij zichzelf zo gek ziet doen is het over. Nu had Adriana inderdaad wel enige reden tot zelfcpwinding, daar in dat cafeetje, die bewuste avond. Ten slotte „ging" z<j met dat jong mens, Peter geheten. Peter dan. had, hoewel gaande met Adriana, een zwak voor Rooie Doortje ge kregen, Dat was Adriana niet ont gaan, want een vrouw ziet scherp als er kapers op de kust zijn. Het was niet moeilijk met Rooie Door tje een grapje en een babbeltje te maken, want het deerntje stond achter de „kist" in het kroegje. Zij was buffetjuffrouw en die staan daar niet met doodbkldersgezich- ten glaasjes tc vullen. Veeleer moe ten zij trachten het de gasten zo gezellig mogelijk te maken met dartele praatjes en ongedwongen ogenspel. Peter nu, was sterk onder de be koring van Doortje gekomen en naast hem op de barkruk gezeten, zat Adriana zich al een paar maal op te eten van ergernis en jalousie. Eén keer waren er al woorden ge vallen, toen Peter op een avond zijn meisje afgebeld had, zeggende dat hjj verhinderd was te komen kozen. Met het onfeilbaar instinct van een jaloerse vrouw was Adria na die avond op het bartje afge stapt waar zij met Peter placht te komen en jawel, daar zat meneer zich uit te sloven voor de tapkast achter wcllce Rooie Doortje in volle actie was. Het was toen bij enkele hatelijkheden gebleven, maar enige tijd daarna, op de bewuste avond waarop dit drama speelt, was de situatie enigszins anders. Rooie Doortje had haar vrije dag en toen Adriana weer onverwacht het kroegje binnentrad, trof zij haar Peter vlak naast Doortje aan, gezeten in een gezellig boxje en ïn een veel te vertrouwelijke houding. Woorden zijn cr toen betrekkelijk weinig gesproken, hoogstens enkele begeleidende korte krachtige. Adriana stevende regelrecht op Peter af en met haar volle vuist op zijn neus beukende, zeide ze slechts: daér, die is voor jou, schoft. Vervolgens wendde zij zich bliksemsnel tot Rooie Doortje, wierp zich op de buffetjuffrouw en mokerde ferme vuistslagen op haar sproetig snoetje, hjjgende: en j{J ook je portie, slet! Het r.are is nu dat "Adriana en Peter, natuurlijk al weer lang ver zoend, (ié oude koelen' "hier uit des sloot moeten halen, omdat Doortje recht eist. Ik la me niet slaan door zo'n meid als ik niks doet, zegt ze, Wellicht zal het tientje boete dat Adriana krijgt, haar voldoening schenken. By het heengaan was er op haar coquet bekje tenminste geen spoor van wraak meer te ont dekken. (hiqczondei M-d edging). pen. Kortelings is ontdekt, dat in de afgelopen maanden tientallen valse „Zuid-Amerikanen" ontkwamen. De mogelijkheid bestaat, dat het hier Duitsers betrof, die heel wat minder onschuldig waren dan de verdachte Von II. Tot de strafmaat komende, requi- reerde de Officier een gevangenis straf van vier maanden en tien da gen voor beide Duitsers en een ge vangenisstraf van zeven maanden voor de secretaris M. Von H, verzocht de rechtbank dringend om clementie voor de Ne derlander. „De heer M. hielp mij uit Christelijke naastenliefde. Ik alleen ben schuldig aan zijn mis stap", aldus Von H. Onze schaakmedewerker heeft nu geruime tijd zijn bescheiden rubrieken voor onze krant verzorgd. Deze bijdragen zijn soms aanleiding geweest tot enige criliek, voornamelijk van lezers uit de provincie, die zo gaarne eens problemen, al of niet voorzien van een oplossing, zouden zien opgenomen. Ten einde aan de wensen dezer lezers tegemoet te komen, heb ben wij besloten een OPLOSSINGENWEDSTRIJD te organiseren, waarvan de duur is vastgesteld op tien weken en waaraan iedere lezer van dit blad kan mededoen. Iedere week, zo mogelijk in het Zaterdagavondblad, zal een schaakprobleem worden gepubliceerd, naar welks oplossing de lezers, al of niet geroutineerde puzzelaars, zullen kunnen zoeken. Zij hebben voor het zoeken een ruime bedenktijd beschikbaar, want de oplossingen kunnen worden ingezonden tot uiterlijk VEERTIEN DAGEN NA HET VERSCHIJNEN van 't probleem bij: Chr. Vlagsma, p./a. „Het Rotterdamsch Parool", Scbiedamsesingel 50, Rotterdam-C. Na het verstrijken van deze termijn zal de oplossing van het gepubliceerde probleem worden bekend gemaakt, zodat iedere deelnemer aan onze oplossingenwedstrijd voor zich zelf kan na gaan „hoe de stand is". Voor de goede oplossingen worden punten gegeven. Zij, die na de vastgestelde tien weken de meeste punten hebben, ontvangen PRIJZEN IN DE VORM VAN EEN BOEKENBON, beschikbaar gesteld door de redactie en door onze schaakmede werker. Wij rekenen op alle schakende „Parool'-lezers om deze eerste Oplossingen wedstrijd te doen slagen en wensen alle deelnamers bij voorbaat veel succes. LET OP! DE WEDSTRIJD BEGINT ZATERDAG. ZET U SCHRAP EN DING MEE NAAR DE PRIJZEN!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3