Braintrust van zeven bepaalt de politiek van Washington Ook zó is Rotterdam! Wordt er bij de R.T.M. wel hard gewerkt? Er is Kzfyon Mogelijke gevolgen van de crisis in dé C.G.T. 3 Geborneerd-negatieve houding jegens de Sovjet-Unie George F. Kennan Radio-programma €23^8» Vonk van lasapparaat vernielde de „Brastagi" Achterschip nog te redden? Men tone meer begrip "A .v.- „Kota Inten" naar Batavia (fotiéieeeckiet „Willem Ruys" in doorsnede Don3erdag 27 November 1947 MARSHALL'S „GENERALE STAF" ,,Zo, dus dit is mijn werkkamer," zei George C. Marshall, toen hij na Byrnes aftreden het State Department in Washington betrok. „Vertelt II mij eens" dit tot zijn secretaris „is er hiernaast ook een conferentiezaal?" En op het bevestigende ant woord van de verbaasde man ging de generaal verder: „Wel, dan neemt daar morgen mijn generale staf zijn intrek." En de volgende dag sloegen de „grote zeven" die Amerika's buiten landse politiek zouden bepalen, er hun kwartieren op. Man op de achtergrond Van die „grote zeven" is George F. Kennan de belangrijkste man. Hij is, evenals zijn gelijknamige oom wiens naam voor de eerste wereldoorlog dikwijls werd ge noemd, een Ruslandkenner bij uit nemendheid. In 1926 ging hij in de diplomatie en twee jaar later werd hij benoemd tot vice-consul in Tallinn. Zeven jaar later werd hij met ambassadeur Bullitt naar Mos kou gezonden. Zijn felle anti-com munistische gezindheid bezorgde hem vooral in de laatste jaren van de afgelopen oorlog wel eens moei lijkheden: in 1944, de tijd dus van de hechte wapenbroederschap tus sen Amerika en Rusland, zond hij zulke „temperamentvolle" rappor ten naar Washington dat menig official op het Staten Department wel eens bevreemd de'wenkbrau wen heeft opgetrokken, maar een anti-Russische mentaliteit is op het ogenblik drie jaar later in Amerika alleen maar een post op iemands creditzijde. „Pearl Harbour's" Zover als de onbekookte radio commentator Walter Winchell gaat hij niet deze vergastte onlangs zijn luisteraars op een beschrijving van de „Pearl Harbour's" die Ame rika van de zijde van de Sovjet- Unie te wachten stonden en sugge reerde en passaat dat de cholera- epidemïe in Egypte een Sow jet experiment was voor een. bacterio logische oorlogvoering maar daarvoor is Kennan dan ook diplo- maat. Hij houdt zich op de achter grond, maar hij ïs ongetwijfeld de belangrijkste man achter de scher men. Met zijn zes assistenten een van hen is de bekwame eco noom Jacques Joseph Reinstein, die zo'n belangrijke rol schijnt te nebben gespeeld bij de voorberei ding voor de steunverlening aan Europa dat Marshall zelf gezegd heeft dat het pïan-Marshall -eigen lijk evengoed'plan'-Reiustein kon worden genoemd vormt hy de ..braintrust" van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Deze braintrust gaat volgens het Washingtonse blad World Report, dat zeer: nauwe relaties met het riate Department onderhoudt, bij de bepaling van zijn politiek uit van drie axioma's: 1. Een goede verstandhouding met de Sowjet-Unie is ten enen male onmogelijk; 2. Rusland heeft de grens van zijn expansie bereikt en moet ge- DONDERDAG 27 NOVEMBER 3947 Avond-programma HILVERSUM I. 19.Klokje van 19-05 ^nard Person: unstrcvue: Riezen: 19.45 1 P «"Iwoordt; 20.— Nws; 20.15 Radio Phjlh, ork,; 21.15 Luisterspel: ui a eert rouw en Vrouweneer; 22. Piano; 22.15 Metropole ork.; 22,45 Grondtrekken .der moderne weten schappen; 23.— Nws: 23.15 Grpl. Avond-programma HILVERSUM II. 19.— Nws. weer; 19.15 Pianoduo; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gr. muz.: 19.55 Koor-, 20.— Nws; 20.15 Studio Steravond: 21.30 Dr. C. W. G. Scholten; 21.50 Met band en plaat paraat voor U* 22.30 Nws: 22.45 Overdenk.; 23.— Radio Cembalo gezelschap; 23.30 Orgelspel, VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 Ochtend-programma HILVERSUM I. 7.—» Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr.pl.8.Nws; 8.18 Opera progr.: 8.50 Voor de huis vrouw; 9.Kamermuz. progr.; 10. Morgenwijding; 10.20 Grpl.; 10.30 Voor.de vrouw; 11.15 Piano; 11.30 Orge(; 12.Skymasters; 12.30 Weer, i sport, Pierre Palla; 13.Nws; 13.15 Renova septet; 13.45 Grpl.; 14. Kookkunst; 14.20 Fragmenten opera ..De Rus*'; 15.Boekenschouw; 15.20', Kamer ork.; 16.Virtuoso trio; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.— Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18.Nws; 18.30 Strijdkrachten. Ochtend-programma HIL VERSUM n. 7,— Nws; 7.15 Grpl.; 7.30 Gebed; 7.45 Strijkkwartet; 8.Nws; 8.15 Opgewekte mei.; 9. Ochtend conc.; 9.30 Waterst.; 9.35 Spaanse werken; 10.15 Uit ,'t boek der boeken; 10.40 'Ork. werken van Haydn, Mozart, Liszt; 11.— Zonne bloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Zang; 12— Angelus, fluit en piano; 12.30 Weer, lunchcor.c., Zon newijzer; 13.— Nws; 13.15 Welk boek? 13.20 Lunchconcj 13.40 Grpl.; 13.50 Van Man tot Man; 14.— Uit Ned. goud. tijdperk; 14.30 Lichte ork muz,; 15.30 Stichts piano kwartet; 16.—- Klanken uit oude en nwe we reld; 17.Na schooltijd; 17.15 Instru mentale soli; .17.45 Wat 't buitenland leest; 18.Volkslied, kwartet; 18.25 Jongeren;- 18,40 Grpl, De Europeese dienst van de B.B.C. introduceerde vorige week een nieuwe serie van 25 radio-les sen voor beginners in de Engelse taal, voor Hollandse luisteraars. De ze lessen worden uitgezonden in Hollandse uitzending van de B.B.C. 's Maandags-avonds omhalf negen (Amst. tijd) op de golflengte 1796 m. en de-ultra-korte golflengte 48.41 en 31 m. Zaterdags om kwart, over twee worden de lessen herhaald op golf lengte 1796; 267; 41,31 en .31 m. GEORGE C. MARSHALL Hoofd van het State Department dwongen worden van elke ver dere verovering af te zien; 3. De V.S. moeten de Wester se wereld helpen en anti-commu nistische stromingen, waar deze opduiken, steunen. Het is duidelijk dat deze politiek, ook in kringen waar men overigens allerminst sympathiseert met de Sowjet-Unie, geen onvoorwaarde lijke instemming geniet. Men hoeft waarlijk geen Henry Wallace te zijn om te begrijpen, dat een vreed zame samenwerking met de Sow jet-Unie, binnen het verband van de UNO, op zijn minst geprobeerd kon worden. Maar de conservatie ve elementen hebben thans de overhand: wel trekt deze brain trust figuren als Harriman, For- restal, Clay en McArthur tot zich de liberale stromingen in Ame rika zijn er niet in vertegenwoor digd. De Duitsers Otto JBoehmfeld en Arthur Xeriz, die vtpeger deel uit maakten van het S.S.-dbodskopre- giment, zijn Woensdagnacht in de Sowjet-sector van Berlijn door twee Duitse politieagenten gearres teerd toen zij met luider stem „Wir fah'ren gegeft England" zongen. De beide Hitlerianen verzetten zich hevig tegen hun arrestatie en ver weten de agenten, dat hun gedrag een Duitser onwaardig was. PALESTINA: GEEN BESLISSING De Algemene Vergadering der UNO heeft gisteren besloten, een beslissing inzake de verdeling van Palestina uit te stellen tot Vrijdag. Men kwam hiertoe nadat de door de Arabieren gelelde groep tegen standers van het verdeelplan voort gegaan was om te trachten stemmen te winnen voor de laatste ronde van het debat. Volgens tot nu toe afgelegde ver klaringen zijn thans 23 landen voor de verdeling en minstens 15 landen ertegen. De voorstanders zullen ech ter nog twee stemmen moeten win nen om het ontwerp, dat met twee derde meerderheid moet worden aangenomen, er door te krijgen. De strijd is spannend, want sinds de stemming in de commissie, Dins dag, hebben sommige landen mede gedeeld, dat zij anders zullen stem men in de Assemblee. Haite bijvoor beeld dat in de commissie niet stem de, schijnt thans van plan tegen te stemmen. Een zelfde houding nam Zweden aan. Nederland en België, die zich Dinsdag onthouden hebben, zijn ech ter nu van plan'voor te stemmen. De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, Mayhew, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard, dat de Britse regering niet in staat is de datum van beëindiging van haar mandaat voor Palestina te maken. Wel staat vast, aldus Mayhew, dat wanneer geen oplossing van de Pales tijnse kwestie wordt gevonden waarmede zowel Joden als Arabie ren accoord gaan, het mandaat vóór 1 Augustus ter beschikking zal worden gesteld. (Ingezonden mededeling) Dat liedjestak kreeg osjéekatidje de Groyter. als trouw klantje; diar klant- te zijnI Er ii lekken, snoepgoed, chocola. En zetfj nog letters, zegt Mama, De kwaliteit is lijn. Ga «H eens in de'winkel zien. U krijgt er korting bovendien l Het bergen van een gestrand schip is uiteindelijk een kwes tie van geld en zo bezien mag het lot van het fraaie motor, vracht- en passagiersschip „Brastagi" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat en- kele weken geleden in de Straat van Mozambique op een rif liep, als bezegeld worden beschouwd. Het leek er eerst op, dat het vaartuig te bergen zou zijn. Twee grote bergingsvaartuigen; de En gelse Briton en dé Nederlandse Thames waren erbij en de bedoe ling was het schip door het ver plaatsen van de lading van voor naar achteren .een zodanige stuur- last te geven, dat het op 29 No vember bij springtij van het rif, Ons artikel over de Rotterdamse Tramweg Maatschappij in onre edi tie van 3 November J.L heeft een aantal ab'onné's van de R.T.M. uit BrieUe en Oostvoome geïnspireerd tot het schrijven van een gemeen schappelijke brief, die wij hier ver kort, weergeven. De schrijvers zijn over ons artikel lichtelijk geïrriteerd. Een Jarenlan ge ervaring met de R.T.M. heeft hen zodanig afgestompt, dat ilj niet meer klagen en .zich niet verwon deren, zich slechts overgeven aan „een soort doffe berusting". Het ls blijkbaar te erg! Normaliter komt de tram tussen één en drie kwartier te laat aan, aldus de briefschrijvers. De vergelijking van de R.T.M.-rijtuigen met de modernste rij tuigen van de Spoorwegen (wij hadden het echter over de nieuwe R.T.M.- rijtuigen in vergelijking met de nieuwste wagens van de N.S„ Red.) heeft hen doen glimlachen. Als het vriest- zijn de leidingen van de verwarming bevroren, omdat men zich niet de moeite wil ge troosten. deze 's avonds af te tappen. Met de verlichting is het al even abo minabel. Voorts zou de R.T.M. protesteren te gen de aanleg van een brug van Flak- kee naar het vaste land zou zij geen aandaeht schenken aan de verbinditlf? met Tinte en Rockanje. Waarom, zo vragen onze briefschrijvers, zijn prac- tiech alle tramwegen in Nederland ertoe overgegaan, hun diensten met bussen uit te voeren, terwijl de' R.T.M, zich ge- J EDERE ROTTERDAMMER zal op deze joto de trap pen van „zijn" Beurs herkennen. Inzender de heer G. H. Wagenaar3 Boezemsingel 6g, aan wie een boekenbon ter waarde van f 5.is toegezonden. dwongen schijnt te voelen, het door deze maatschappijen afgeaanKte mate riaal over te nemen? Naar hun oordeel zouden met een half-uurs busdienst „spitsuren niet nodig zijn". De wegen op Voome zijn nog niet zo slecht cn bij de R.T.M. wordt het bussenmateriaal schromelijk verwaarloosd. zy voegen nog aan hun met talrijke voorbeelden gesteund betoog toe, dat zij niets geschreven hebben dat niet volgens de waarheid is en dat zij wel een boekwerk zouden kunnen vullen met de ellende en de ergernis, die zij met de R.T.M. hebben meegemaakt en die zij. naar zit verwachten, noe yele jaren zullen moeten meemaken. Beknopt bescheid Wij menen in ons artikel duidelijk gemaakt te hebben, dat de R.T.M. in derdaad geen modeibedrijf is. maar dat deze maatschappij worstelt met een on aangename erfenis uit de voor-oorlogse jaren, berooid uit de oorlog te voor schijn is gekomen en nu energiek aan het werk is. htfr zwaar geschonden bedrijf op te fc^iweh. Naar het ons voorkomt Is dit~aan" de briefschrijvers ontgaan en hebben zij het feit, dat wy schreven over de R.T.M. aangegrepen als een aanleiding, hun hart, van grie ven zwaar, eens te luchten. Dit zjj hun gaarne gegund en wij hebben met be langstelling hun cri de coeur gelezen. Evenwel, wij blijven geloven, dat bij de R.T.M. hard wordt gewerkt. Wy hebben dit zelf geconstateerd: uit cor respondentie met rljksbureaux. leve ranciers en rijksverkeersinspectie, bij bezoeken aan de werkplaatsen, bU ge sprekken niet alleen met de directie, maar ook met employé's. Wij blijven geloven, dat weten en begrijpen milder doet oordelen en wij geloven ook, dat, als onze briefschrij vers alles wisten, wat er In de Rose- straat omgaat, ook zij bescheidener zou den zijn in hun critiek. Wij hebben geconstateerd, dat niet tegenstaande de storm van deze week de boottram uit Hellevoetssluis niet meer dan drie minuten over tijd in Rotterdam aankwam, dat de nieuwe 2e klasse-rij tuigen even goed zijn als de 3e klasse van de nieuwe electrische treinen der N.S. (die echter evengoed nog oud materiaal moeten laten rijde-n!) Voor ons ligt de gedrukte dienstrege ling voor de autobusüienst Rockanje- Voomsche kanaal, die op 21 Juli '47 zou ingaan, waarvoor echter door bevoegde autoriteiten de toestemming werd inge trokken. Wij weten zeker, dat ook de R.T.M. alle aanleg van een brug voor Flakkee zal toejuichen want het exploi teren van bootdiensten ls waarlijk geen sinecure. Wat te doen als lampcglazen niet te krijgen zijn, als bussen niet meer geleverd kunnen worden, ais op .verwarmingsslangen vele - maanden moet worden gewacht? Over dit alles zou veel meer te schrij ven zijn, maar gebrek aan plaatsruimte noopt ons tot beperking. Wij hopen rnet deze aanvulling de briefschrijvers ertoe te hebben gebracht, ons eerste artikel te herlezen, Wellicht zal hun dan dui delijk Worden, wat wij hebben willen zeggen: Men kan niet verwachten, dat een verkommerde trammaatschappij zich in dertig na-oorlogse maanden ont wikkelt tot een bedrijf, dat 2ijn reizi gers dezelfde service bieden kan als een taxi-onderneming of een prlvé- chauffeur. waarop het tot het middenschip geboeid zat, los te trekken. Dat het voor de scheepsleiding niet moge lijk was het schip op eigen kracht vlot tè brengen, viel niet te ver wonderen, daar het vaartuig met zijn volle snelheid van 15 mijl op de rots gelopen was en onwrikbaar vastzat. Brand aan boord. Tijdens deze bergingswerk zaamheden gebeurde een klein ongeluk, dat tenslotte de on dergang van het schip zou zijn. Boven luik II namelijk ver richtte men enige werkzaam heden met een lasapparaat, waarbij vonken zijn terecht gekomen in ruim II, waarin vaten met olie waren gestuwd. De olie vloog in brand, er ont stond een fel vuur, dat zich allengs uithreidde over de rui men I en III en de brug- en dekhuizen midscheeps. Het duurde een paar dagen eer men het, vuur met behulp o.a. van de machtige pompen der beide bergingsvaartuigen onder, controle kreeg en men kon vaststellen, dat do helft van de „Brastagi" grondig verwoest was. Zelfs was het me rendeel van het bergingsmateriaal verloren gegaan. De bergingsex perts schatten de herstelkosten van de scheepsromp op vier en een kwart millioen, wat betekende, dat het yiet meer de moeite waard was het gehele schip te bergen. Wel echter is er nog een kans het onbeschadigde achterschip met in begrip van de kostbare machine kamer, die eveneens intact bJeef, en ongeveer 300.000 gulden aan lading te bergen. De rederij over weegt deze mogelijkheid tot red ding van de helft van het schip, waarvan de kosten van vlotbren- gen en verslepen 400,000 gulden, zullen bedragen. Het achterschip zal moeten worden losgemaakt. Hiertoe is het bergingsva'artuig „Briton" naar Beira gevaren om materialen als springstoffen ei snijbranders op tè halen. De Rotterdamse koopvaardij vloot intussen is thans voor de derde maai in korte tijd door een verlies getroffen. Eerst werd het motorschip Walenburgh van Mul ler en Co. op de Gironde in de grond gevaren. Daarna ging de Mildred, een tankmotorschip van de N.V. Tankkustvaart Mij. door stranding op de IJslandse kust ver loren en thans valt het 10.000 ton metende motorschip Brastagi als slachtoffer. Een ernstige tegenval ler, zowel voor de Koninklijke Rotteidamsche Lloyd als voor de Nederlanrse scheepvaart in het al gemeen, daar dit schip, varende op de internationale lijnen tussen Amerika, Afrika en Voor Azië, een belangrijke deviezen verdien er was. Van liet ene uiterste in het andere In tegenstelling tot de lage wa terstanden van enkele weken ge leden is het water in de Lek de laatste dagen ten gevolge van de krachtige wind zo hoog opgelopen, dat te Schoonhoven het veerplant- soen werd overstroomd en het wa ter de veerpoort bereikte. De peilschaal gaf als hoogtepunt Dinsdagnacht om 2 uur aan een stand van 2.34 m. boven N.A.P., Woensdagmorgen bij laag water was de stand nog 1.29 boven N.A.P.. terwijl deze zomer regelmatig 1.16 beneden dit peil werd genoteerd. Het verschil tussen de normale stand is bijna 2 meter. (Ingezonden mededeling in tuben van 14-28-63 ct. en f. 1.02 JOS//V t/A/V Een grote hagedis scharrelde over een hoopje stenen, en keek ons vragend aan. „Dan heeft hij zeker kans gezien weg te komen", zei de dokter, Er klonk verbazing, zelfs twijfel in zijn stem. „OfHij voltooide de zin niet, maar nam de lantaarn van mij over en zei: „Wacht 3 ij maar even hier. Jonska, ik zal eens goed rondkijken". „Pas op voor ratelslangen, dokter". „Ze zijn nu niet meer zo gevaarlijk. Juist het ogenblik, vóór; de regen losbarst dan zijn het duivels". Ik ging op de doorweekte grond zitten en pro beerde een oplossing voor dit raadsel te vinden. Had graaf Paul zich verder weggesleept? Was dit wel de plek? Ik voelde me raar in mijn hoofd, duizelig. Opeens zag ik niet één, maar twee lan taarns voor mij. Werd ik nu helemaal gek? „Dok ter". riep ik. „Ziet U het ook?" „Wat, nino?" „Dat licht daar." De stem van de dokter galmde al weer over de vlakte: ,.Pablo-o-o!\ Iemand naderde met onzeker# pas. De lantaarn zwaaide van de éne kant naar de andere. Ik was al opgesprongen en rende deze verschijning te gemoet. „J-j-jonska-a-a?" klonk een vragende roep. Met die roep doofde de vlam van hoop die in mij was opgelaaid plotseling uit Want of schoon de stem, mijn naam* riep, was het, kón het de stem van graaf Paul niét zijn. Het was een lallende, ruwe stem, als van een dronkaard. En nu zag ik ook de gestalte van de ander» Het leek in het maanlicht wel een dier, een monster. Een gebogen lichaam, maar beneden hangende gorilla-acbtige lange armen. Toen ik dichterbij was gekomen, sloeg mij de zurig-weeë lucht van pulque tegemoet. Ik bleef staan. „Bent U Don Jonska?" vroeg de onbekende met dikke stem. „Ja, dat ben ik. Wie bent U? Weet U iets van graaf Zakany?" „Of lk er iets van weet? Hoho! Ayayaya!" Zijn dronkenmanslach daverde over de stille vlakte. „Of ik iets van hem weet? Hoho! Ik, dfe hem op mijn rug naar het dorp heb gedragen?" Hij kwam een stap nader, stapte in een kuil en ver loor zijn evenwicht. De lantaren rolde op de grond; hijzelf bleef liggen, hikkend, kwijlend, en grijnslachend. De dokter trok hem overeind, trapte hem, schold hem uit..„Ben jy het, Gomez? Zuiplap, sta op! Zeg wat er met de graaf gebeurd is! Spreek, kerel!" Gomez krabbelde overeind, veegde met zijn mouw het speeksel van zijn lippen en zei met huilerige stem: „Een zuiplap, een nietsnut ben ik, eh! Maar wie heeft de graaf op zijn rug naar het dorp gebracht? Wie? De vette senor Calera, die mij de pulqueria uit laat gooien als ik zonder geld kom?öf de mooie mestizo- jongen, die me gisteren met een zweep sloeg? Neen, ik, ik, Gomez, die door iedereen wordt getrapt en uitgejouwd! Wie kan het me. nadoen? De rijke graaf heeft op mijn bochel gereden., ayayay. Vraagt het eens.." „Genoeg, genoeg!" schreeuwde ik razend van ongeduld. „Hoe was het met graaf Paul. Leefde hy?" Het dwaas-grijnzende gezicht van de dronkaard keek mij verbaasd aan. „L-levend? W-was hy dan dood?" En weer be gon hij te lachen en te hikken. Woedend schudde de dokter hem heen en weer. „Waar is graaf Zakany? riep. hij dreigend. „In het dorp? Bij de pastoor? In het hotel?" „In het hotel", antwoordde Gomez langzaam en met nadruk. „En hij leeft. Jawel. Een mira kel. Ik-kom over de campo. Ik zie een licht dat opvlamt als een kleine vuurgod. Ja, en ik vond de man die door de ratelslang was gebeten." Zijn stem klonk zachter, bijna fluisterend. „Ik heb hem op mijn rug gedragen Ik. Gomez. En Don Jonska heb ik ook gevonden; precies zoals de graaf mij zei Hij is een goed man.. En rijk. Nu ben ik ook rijk. Honderd pesosmis schien meer. Ik., heb gevonden., ben moe,, rug gedragen., pulque gedronken., toch Don. Don., toch gevonden.. Moe!" Gomez, de kreu pele dorpsgek, was op de grond in elkaar gezakt. Hij zuchtte diep, tevreden, en begon zacht te snurken. „Laat hem hier zjjn roes maar uitslapen," zei de dokter. Toen wij bij het hotelletje aankwamen lag het hele dorp in diepe rust Ook in de hal van het hotelletje brandde geen licht Zachtjes gin gen wij de trap op. Een lichtstraal viel door een spleet in de deur van graaf Paul's kamer. Met zwaar bonzend hart klopte ik zachtjes aan, draaide de knop om en keek naar binnen. (Wordt vervolgd) Met 1500 man troepen „Onderstammen" gezuiverd Met enige uren vertraging is gis teravond tegen half negen het m.s. „Kota Inten" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd met 3500 man troepen naar Indonesië ver trokken. Het waren een detache ment mariniers, een onderdeel van het Prinses Irene-regiment en een detachement van het KNIL. Ook bevond zich aan boord de band van Hylke de Vries die éls NIWIN-ensemble voor de troepen in Indonesië zal optreden. Deze band zal ook gedurende de reis dagelijks voor de jongens spelen. Van 's morgens elf uur af speelde aan de kade aan de Merwehaven een harmonie-orkest van de lucht strijdkrachten en werden vrolijke gramofoonplaten gedraaid. Cadi- wagens zorgden voor verversingen. Dc soldaten waren met drie trei nen en per legerauto naar Rotter dam gekomen. Een der mariniers had uit Brabant al vast een spar- reboom meegenomen om in Bata via, waar de Kota Inten waar schijnlijk op 24 December zal aan komen echt Kerstmis te kunnen vieren. De kapitein van de Kota Inten, de heer G. H. Visser deelde ons mede, dat hij waarschijnlijk regelrecht naar Sabang zou varen. Alleen als het nodig is, zal men Aden aandoen om water in te ne men. Er zijn onlangs in de pers publi caties verschenen ov- onvoldoen de reddingsmateriaal op bepaalde troepenschepen. Naar aanleiding hiervan deelde de eerste officier aan boord van de Kota Tnten ons mede, dat men op dit schip op alle eventualiteiten ïs voorbereid. Er is op het aanwezige reddingsmate- riaal plaats voor bijna 3000 man. Er zijn verder 1940 zwemvesten, een draagbare radio-installatie en achttien reddingsboeien. Dit ter geruststelling! C.A.O. voor journalisten De „Vereniging de Nederlandse Dagbladpers 1945" heeft in een al gemene vergadering te -Amsterdam de C.A.O. voor journalisten, met en kele kleine wijzigingen, met alge mene stemmen aangenomen. Hartendief Geen ondankbaarder wezen dan de mens. Men ziet het weer aan Henk's tragedie. Henk was ge trouwd met een charmante vrouw. Die twee hadden het góed bij elkan der. Als men het goed heeft zo sa men wordt men mild gestemd te genover zijn medestervelingen. Uit pure menslievendheid verleende - Henk gastvrijheid aan Karei, die in moeilijkheden zat. Hij nam Karei bji zichin huis, hij gaf hem een kamer om te slapen en voedsel om te eten. Op rijn beurt werd Karei weer dankbaar gestemd tegenover zijn gastvrouw vanwege de lieve verzorging. En Henks vrouw was van dé weeromstuit zeer aange naam getroffen door Kareis ont roerende dankbaarheid jegens haar. Voelt u het gevaar? Het warms gevoel gloeide aan tot vurige eym- .pathie. De gemoederen van huis vrouw en gast werden geladen, meer en meer. Daar moest kort sluiting op volgen bö het eerste het beste verkeerde contact. Prompt sprong de stop. Dat is nu wel allemaal heel aar dig voorgesteld zo. maar eigenlijk kwam het toch hierop neer dat Karei schromelijk misbruik maakte van de gastvrijheid en Henks goed moedig vertrouwen. Uit dankbaar heid voor 't aangenaam verpozen ontfutselde Karei Henk zyn vrouw. Hij ging leven met de overspelige. Dat was een hard gelag voor Henk. Neem het hem dan eens kwalijk dat hij, op een nacht voorbti het huis komende, waarin hij die twee ontrouwen wonen wist, ziedde van* toorn en wrok. Vuil keek hij naar boven. De lamp brandde in de woonkamer en in de intimiteit van dat schijnsel zaten die twee valse tortelduiven dus te koeren. De ge dachte maakte de arme Henk dol driftig. Hij wond zich op en met Popeye's kraeht-na-een-hap-spinazie zette hij zrin schouder tegen de buf- tendeur. Zjj vloog open. Henk ren de naar boven. Er moest nog een binnendeur gerammeid. A la mi nute lag zij aan diggelen. Nauwelijks" zag het verschrikte paar Henk binnenwoeden, of Karei wipte vlug de kamer uit en sloop de trap af. Nee, wacht u even, h|j kreeg zijn deel van de bui, 'heus, gevoelige tikken waren het. Schel dend en tierend orkaande Henk nog wat in de kamer rond tot schade van de pulletjes en schande van z'n ex-echtgenote. Zodoende stapelen de delfcten zich aardig op: huls vredebreuk. vernieling, mishande ling. belediging, ga je gang... Maar de rechter vond Henks har de gelag wel degelijk een verzach tende omstandigheden en achtte j 50 boete voldoende voor een man, die zich weliswaar had misdragen, maar die tóch al zo veel verloren had. NAAR SPLIJTING IN DE WERELD VAKBOND? REEDS dikwijls is geschreven dat in de Confédëration Gé nérale du Travail, de Franse alge mene vakvereniging, de commu nisten de toon aangeven. Een feit is, dat de communisten er met hun stakingstactiek in geslaagd zijn, Frankrijk dusdanig te ontwrichten dat het land er economisch bekla genswaardig aar) toe is en zelfs zijn zij door deze tactiek tegen wil en dank wegbereiders van De Gaulle geworden want waar chaos heerst, ligt de dictatuur op de loer. Is de communistische invloed echter nog zo sterk? Op het in April 1946 gehouden congres der C.G.T. bleken de communisten on geveer 80 van de stemmen te be heersen en nog op het ogenblik hebben zij de meerderheid in het bestuur van deze ruim zes millioen leden tellende vakbond, dat uit dertien man bestaat, maar of de in dit bestuurscollege geldende ver houdingen nog representatief zijn voor de bond in zijn geheel is aan rechtvaardige twijfel onderhevig. De verdeeldheid is reeds tot uiting gekomen bij de (eerste) staking in de Renaultfabrieken, die uitbrak op initiatief van een kleine vakbond, maar weldra werd over genomen door de communisten, die als gevolg van hun tweeslachtige houding door Ramadicr uit de re gering werden gebonjourd; nog kort geleden bleek opnieuw hoe weinig vat de communisten hadden op het métropersoneel, dat door een van de „autonome" vakbonden aange zet werd tot een staking, waarvan in allerijl de op „concurrentie" be duchte communisten gedwongen waren, de leiding over te nemen, omdat zij er weinig voor voelden, een beweging links van zich te zien ontstaan. Die vrees is alleszins be grijpelijk, want de sinds een jaar tot een ledental van 120.000 ge groeide ONT bijvoorbeeld, was het, die de voornaamste rol speelde bij de spoorwegstaking die niet het werk van de communisten was. Is er dus buiten de CGT concur rentie genoeg voor de communis ten, ook in de CGT zelf gist het. Van de zes millioen leden van de bond zijn er namelijk slechts an derhalf millioen communist, de rest bestaat uit arbeiders van di verse politieke pluimage, tot zelfs Gaullisten toe, terwijl er voorts een aantal a-politiek is. Tegen de onevenredige commu nistische overheersing nu begint zich verzet af te tekenen. Léon Jouhaux, reeds veertig jaar secre taris-generaal der CGT en één van de „vieux confédérés" die tot elke prijs de vakbeweging onafhanke lijk en haar van politiek strikt ge scheiden wil houden, heeft begin November aangekondigd dat hij de communisten uit de CGT wil wer* ken, kort nadat de communisten een actie ter democratisering van de CGT hadden aangekondigd; hij wil de communisten eruit werken, nadat dezen, waarschijnlijk wel ge ïnspireerd door de Kominform, hadden aangekondigd wat alge meen wordt beschouwd als „oor log tegen het socialisme"; een van de grootste grieven der communis ten tegen Jouhaux en zijn aanhan gers is dat de iaatsten zich open lijk hebben uitgesproken ten gun ste van het plan-Marshall, met de nadrukkelijke voorwaarde dat het aanvaarden van deze hulpverle ning op generlei wijze een inbreuk op Frankrijks onafhankelijkheid mocht betekenen. De aspecten van deze kwestie zijn internationaal. Een van de twee grote Amerikaanse vakbon den, namelijk de CIO (Congress of Industrial Organisations) maakt namelijk in tegenstelling tot de andere, de American Federation of Labor deel uit van de wereld bond van vakverenigingen (World Federation of Trade Unions). Daarin zijn echter ook de commu nistische tegenstanders van het plan-Marshall vertegenwoordigd. Volgens een Reuterbericht van en kele weken geleden is er nu een stroming gaande in de CIO, uit de WFTU te treden wegens de toene mende Komintern-invloeden in deze organisatie. Volgens hetzelfde bericht zouden, indien dit uittre den doorgaat, .de vakverenigingen in Groot-Brittannië en het Ge menebest dit voorbeeld volgen. Op- die manier zouden er dus naast el kaar twee wereldvakbonden ko men te bestaan, een communisti sche en een, ongecontroleerd door Moskou. Van de directie van de N.V. Rot terdamsche Lloyd ontvingen wij 'n langsdoorsnede-tekening van haar nieuwe vlaggeschip „Willem Ruys". Deze tekening, die een buitenge woon mooie verzorging vond bij de drukkerij Rotogravure te Lei den, werd vervaardigd door Johan Berg, een aan de Rotterdamscne Lloyd verbonden employé, die met dit werkstuk zo mag het waar lijk heten! het bewijs leverde niet alleen een vakkundig, maar ook een zeer geduldig tekenaar te zijn. Tot in de kleinste bijzonder heden doorsnede van een mo tor - heeft hij het uitgebreid en ingewikkeld interieur van dit drij vende luxe-hotel weten weer te geven. Wij menen, dat hij met deze prestatie een G. H. Davis, de En gelse schepentèkenaar, die een doorsnede van de Queen Mary maakte, heeft geëvenaard, zo niet overtroffen. Hoewel deze realisti sche afbeelding van hot inwendige van de „Willem Ruys" mede door het aanbrengen der menselijke fi guurtjes in bijna alle verblijven, eigenlijk weinig of niets aan duide lijkheid te wensen overlaat, kan men bovendien op een tabel, welks nummers verwijzen naar op de te kening aangebrachte cijfers, afle zen, wat de verschillende ruimten voorstellen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5