Merken-Olympiade 1947 een unf aire-wedstrijd Ontevredenheid over duur beton-ijzer N.V.Wed. J.Ahrend&Zooii Baanbrekend werk der kerk Vele bronzen centen maken één bronzen beeld De post bestelde huis aan huis maar Radio-programma Regering betaalde te veel in Amerika Geen overleg met de groothandel VANDAAG en MORGEN Tafelkleden heöen PHILIPS phïuSh&ve Geestelijk leven Zendeling-Genootschap werd 150 jaar geleden opgericht Origineel idee van Rhenefis burgervader Vrijdag 28 November 1947 DE merken-verzamelwedstrijd, oftewel merken-Olymplade 1947, ten bate ran de Stichting: 19401945, heeft vooral ondqr de Jeugd van onze stad een ware opschudding teweeggebracht. Sinds het ogenblik, waarop de postbcstellers de stad in trokken met tassen vol kleurige for mulieren en deze huis aan huis in de brievenbus deponeerden, kent Jong Rotterdam rust nog duur. Maar ook vele ouderen zijn eensklaps van de verzamelkoorts bezeten, tuk als velen zijn op een der vele prijzen, die aan de wedstrijd zijn verbonden. Het gaat er om, wie het grootste aantal van een der 302 merken van het formulier bijeen vergaren kan. Hiervan is een ruilziekte het gevolg geweest, die, vooral onder de jeugd met groter snelheid om zich heen- greep dan de cholera in Egypte. Op de openlucht-ruilbeurzen, waarvoor diverse plaatsen in. de stad, zoals Noordplein, Vroezen- park en Afrikaanderplein zijn aan gewezen, werd Woensdagmiddag door honderden jongens en meisjes en zelfs volwassenen fanatiek ge ruild, Tot zover lijkt het allemaal erg aardig en onschuldig-opwin- dend. Wij willen ook allerminst het goede doel, dat uiteindelijk door dezq verzamelhartstocht wordt ge diend, miskennen. Maar nadat wij van. onze eerste verrassing zijn be komen, die ons de massale deelna me aan deze merken-OIympïade heeft bezorgd, moeten wij helaas op enkele minder onschuldige as pecten wijzen van deze zegeltjes race! Zwarte handel en diefstal Het verwondert ons niet, dat de Zwarte Pieten zich ook meester hebben gemaakt van de merken- formulicren, als een welkome aan vulling van hun zwarte handels waar. Op het Noordplein noteren ze op het ogenblik 50 cents per stuk! Maar dit is niet ons enige be zwaar. In zeer vele gezinnen werd geen merkenformulicr ontvangen, ter wijl de posterijen niettemin op dracht kregen de biljetten huis aan huis te bezorgen. Wö zouden nauw keurige opgaaf kunnen doen van adressen waar geen formulier ont vangen is cn wij twijfelen er geen moment aan, dat de door ons ge signaleerde 'gevallen slechts enkele uit vele zijn. i Wij willen de waarde van de formulieren, al kan men er mooie prijzen mee winnen, geenszins1 overdrijven, maar bij fleze wed strijd gaat hei er in de eerste plaats om, de gehele bevolking van onze stad in de gelegenheid te stel- ien, een bijdrage te leveren voor de Stichting J940'45. Wat is echter het geval? Kinderen en misschien ook oude ren hebben zich niet ontzien, for mulieren uit brievenbussen te ste len, soms .van hele woningblokken. 28 NOVEMBER 1947 HILVERSUM L 19.— praat U rus- ug verder; 19.15 Jan Vogel; 19.30 Geloof der oude kerk- 19 50 Tien voor Acht; 20.— Nws: *20.05 Plano: 20-30 Probleem van het levert- 21 0.0.0. 21.30 Radiorakel; 21.50 Vléua'lên van rnuz.; 22.— Buitenlands week- Sy^&M215 GrPl.: 22-40 Vandaag; 22.45 Wijding; 23 Nws; 23.15 Symph ork. HILVERSUM II. ]9.Nws ?®e£: V oedingsvoorliching; 19.30 Cembalo gezelschap; 19.55 Alg. Hulpactie; 20.— Nws; 20.05 Act 20.12 Gewone man; 20.20 Handeïconc.- 21-~ I>e Drie landen, klankbeeld- 21.1a Oniroepork.: 21,50 Uit de schat kamer van het oude testament; 22.30 Grpl.; 22.40 Van Rooyens; 22.45 Ge bed; 23.— Nws; 23.20 Soirée Dan sante. y ZATERDAG 29 NOVEMBER 1947 HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Grpl.; 8.— Nws; 8.18 Orgelspel" 8,35 Lichte klanken; 9.30 Gr. muz.; 10.— Wijding; 10.20 Feuil leton- 10.35 Rus. lied. progr.; 10.50 Symph. ork.; 11.— Uitz voor arb. in continubedrijven; 12.— Licht ork. conc.; 32.30 Weer, Miller sextet; 13.— Strijdkrachten; 13.30 Silvestri kwar tet: 14;— Ned. lied; 14.15 Harm, ork.; 15.Boek en publiek; 15.15 Men vraagt; 16.— Lezing Coöperatie en socialisme; 16.15 Amateurs; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Volkseonc.; 18.— Nws. 18.15 Sport; 18.30 Strijd krachten; 19.Viool en piano; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Uitz. voor Ned. in Duitsland: 20.Nws; 20.15 Winkel van Sinkel; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Vindohona; 22.— Luisterspel: Pieter Postman's betere helft; 22.30 Breng eens een zonnetje; 23.Nws; 23.14 Hobbyhoek; 23.30 Jan Cordu- wener. HILVERSUM II 7.— Nws; *7.30 Morgengebed; 7,45 Gr.pl.; 8.— Nws; 8.15 Pluk de dag; 9.Conc.; 9.30 Waterst.: 9.35 Bach; 10.— Klein, klein kleutertje; 10.15 Grpl.; 11.— Zonnebloem; 11.45 Sted. ork. van Bournemouth; 12.— Angelus; 12.03 Pip- o, orgel, zang; 12.30 weer, lunch- conc., zonnewijzer; 13.Nws; 13.15 Welk boek? 13.20 Lunchconc.; 13.40 Filmkwartier; 13.50 Grpl.; 14.— To neelkijker; 14.10 Fantasie op Zee- liedjes; 14.20 Eng. les (begin); 14.40 Eng. variété klanken; 15.Jongelui; 15.15 Debutantenconc,; 15.45 Kiosk; 16.Victor Sylvester; 16.20 Geluks- drang en genotzucht: 16.30 Schoon heid van het Gregoriaans; 17.Wig wam; 18,Negro spirituals; 18,15 Journalistiek weekoverzicht; 38.30 Lord Jumpatit; 19.-— Nws, weer; 19,20 Dansork. Klaas van Beeck; 19.45 Banden die binden; 19.55 Sca- laork.; 20.— Nws; 20.05 Act. 20.12 Gewone man; 20.20 Wie weet hoe deze plaat heet; 20.30 Lichtbaken; 21.Negen heit de klok; 22,— Zuid zee eilanden; 22.10 Dansles; 22.40 Van Rooyens; 22.45 Gebed; 23. Nws; 23.15 Mis voor drie gelijke stemmen. Volwassenen waren zo laf om jeugdige verzamelaars hun doosjes met merken op brutale wijze af handig te maken. Ons kwam eveneens ter ore, dat een meisje in het bezit was van ruim 400 merkenformulieren. Wij beseffen, dat wij een ernstige be schuldiging uiten aan het adres van de Posterijen, wanneer wij hier tevens meedelen, dat van dit meisje werd gezegd, dat het een dochtertje was van een brievenbe steller. Wij willen hiermee niet het be stellers-corps van onze stad aan vallen, maar wanneer er sprake zou zijn van oneerlijke handelin gen van slechts één of enkele be stellers, dan is daardopr naar onze mening het eerlijke gezwoeg van tienduizenden Rotterdamse kinde ren om een prijs te bemachtigen, grotendeels Vergeefs geweest. Ons inziens heeft de instantie die deze wedstrijd organiseerde, er geen goed aan gedaan te bepalen, dat het aantal ingezonden exempla ren van ieder merk, beslissend is bij de toekenning van de prijzen. Misschien ware het verstandiger geweest, slechts een zeker aantal te verlangen en de prijswinnaars door het lot te laten aanwijzen. Het aantal inzendingen zou even tueel kleiner zijn, maar dan zouden onverkwikkelijke voorvallen als bovenstaand ons wellicht gespaard gebleven zijn! Dankbaarheid van vroegere gedeporteerden Op 30 November 1944 heeft een Haarlemse K.P.-groep onder leiding van de commandant de heer H. Cox, zes en tachtig door de vijand weggevoerde en voor dwangarbeid in Duitsland bestemde Rotterdam mers en Schiedammers met levens gevaar bevrijd uit het noodzieken huis „Sareptha" aan de Hazenpa- terslaan te Haarlem, een uur voor zij op transport naar Amersfoort zouden zijn gesteld. Als herinnering aan dit feit en te vens als uiting van dankbaarheid hebben de geredden, voor zover zij bereikbaar bleken, mede namens hun lotgenoten een oorkonde doen samenstellen, die op Zondag 30 No vember des morgens half twaalf door een delegatie aan de bevrij ders zal worden aangeboden in het gebouw van de P.R.A., hotel Den Hout, Haarlem. (Ingezonden mededeling) Ha Frankrijk, Engeland, Amerika.. NU Nederland! LeerschooliEuropa. Romain Gary's ópzlenbarende roman, bekroond met de Prix des Critiques. 200 pagina's. In prachtband J 4.90. Vraagt Uw boekhandelaar. Republiek der Letteren Amsterdam Fanatieke merkcn-ver:amelaartjes op een dcc ruilbeurzenin de stad De lange rokken zijn alweer zo inge burgerd, dat een plaatje als het boven' staande ons heel normaal aandoet. Dit geklede, lichtgrijze Jaitleurtje is van het Pacijse modehuis Hecmes. Sinds geruime tüd 's er beroering in de bouwerswereld en onder de 'Ijzer- en staal handelaren over de aankoop van een partij beton-ijzer, die de regering, met name Rijkswaterstaat, in de Verenigde Staten deed, Ds prijs van dit jjzer lag belangrijk hoger dan* die, welke men gemeenlijk voor ijzer uit België, Luxemburg of Nederland betaalde. Vóór 19 October gold als basisprijs ook voor Amerikaans ijzer! f 33.85 per honderd kilo; nadien werd het f 46.10 per honderd kilo, zowel voor het Ameri kaanse als voor het Europese betonijzer! het gebied van de goederenvoorzie ning dient te bewegen, en wij hopen dat te dien aanzien nu eindelijk eens een besluit in algemene zin zal wor den genomen. De houding van het Ministerie maakt het zelfs nodig, dat een derge lijk besluit ten spoedigste worde ge nomen. Want uit het Radiopraatje van 18 November jl. blijkt, d^at men rustig op de ingeslagen weg denkt voort te gaan. De instelling van het egalisatiefonds, dat het Ministerie vrij spel geeft om buiten elke begro tingscontrole om uitgaven te doen en deze op een beperkte groep van con- tribualen te verhalen, effent daartoe de weg!" (Nader vernemen wij. dat van de zijde der C.H.U, omtrent de beton ijzerkwestie vragen, aan de minister zullen worden gesteld; Red.) ^Het spreekt vanzelf, dat deze prijs verhoging van bijna veertien gul-den per honderd kilo bij de verbruikers weinig welkom was. Bij sommige bouwwerken worden n.l. vele tonnen van dit ijzer verwerkt. De regering kocht destijds dit ijzer zonder over leg te hebben gepleegd met de parti culiere groothandelaren of hun or ganisaties. Om de strop van de te dure aankoop te dekken, stichtte de regering een zgn. egalisatiefonds, waarin het geld komt, dat op het ogenblik voor het Europese materiaal eigenlijk te veel wordt betaald. De Ondervakgroep Groothandel in walserij-ijzer, walserijstaal en edel- staal heeft naar aanleiding van de aankoop in Amerika' geprotesteerd bij het Ministerie van Wederopbouw; het minster ie verweerde zich, o.m. voor de radio, en verweet op zijn beurt de groothandel, ten aanzien van de ijzeraankopen in Amerika, zelf te kort geschoten te zijn. In antwoord op dit verwijt verspreidde de Ondervakgroep Groothandel een circulaire, waaruit wij het volgende willen overnemen: „Nimmer heeft de groothandel een uitnodiging van het Ministerie van Wederopbouw ontvangen om zelfs maar besprekingen te voeren over de betonijzervoorziening van de weder opbouw, laat staan een uitnodiging of opdracht ontvangen tot het aan kopen van betonijzer in Amerika. De voor aankoop in Amerika nodige dol larcontingenten werden door het Rijksbureau voor Metalen ter be schikking gesteld van. het Ministerie van Wederopbouw, dat deze niet ter beschikking stelde van de groothan del. doch aan de Afdeling Waterstaat, buiten elk overleg met de groothan del, opdracht gaf om daarmede in Amerika betonijzer te kopen. Dat de groothandel in deze zou zijn te kort geschoten, is dus een apert onjuiste voorstelling van zaken. De juiste toe dracht is, dat het Minsterie bij zijn aankopen in het diepste geheim is te werk gegaan en zich zelfs nu nog blijft hullen in stilzwijgen, wanneer men vraagt, welke hoeveelheden en soorten nog in bestelling zijn en tegen welke prijzen. Met dit geval is opnieuw aange toond, dat de overheid zich niet op (Ingezonden mededeling) Onze hedendaagse zaken- en prijs politiek houdt rekening met de toe komst, wanneer de nu nog zo zeer verlangde artikelen weer overal ver krijgbaar zijn. Gaarne zijn wij U ook nu van dienst, overal en met alles waar dit in ons vermogen ligt. Post cn telefonische orders in stad franco, elders boven f 20.franco thuis. Kantoorboekhandel, Technische Te- ken- en Meetgereedschappen, Tech nische Boekhandel, Kantoor- en be- drijfsmeubelen. Lichtdrukken;!, Fcto- copie-, Retocé en Neo-drukinrichting. Prettig kopen uit reeds ruime sortering met een prima be diening wacht U bij ROTTERDAM - Nw. Binnenweg 317 Telefoon 35845 (3 lijnen) (Ingezonden mededeling) St Nicolass-aanbieding Geweven schapenwol prachtige kleurstellingen „n49..,Oor35j)7 Decoratieve kleden mei fraaie tngeweven randen hechts 58 10-tons vrachtauto in Haringvliet gevallen Tijdens een zware storm- en ha gelbui is Donderdagavond een gro te lOtons vrachtwagen van de veer boot afgeslagen die de dienst Mid- dclharnisHellevoetsluis onder houdt. Die geschiedde bij het bin nenvaren van de haven van Heils- voétsluis. Er stond een hoge zee voor de haven en de schepen zijn hier gedwohgen dwars op de gol ven te komen. De wagen was ge laden met 10 ton bietenloof zodat de boot een grote deklast voer. De auto werd in Mid delhar nis al vast gesjord en de wielen in blokken gezet. Bij het vermelde binnenva ren te Hellevoetsluis maakte het schip zoveel slagzij dat de touwen braken en de auto door de ver schansing heen Het Haringvliet in schoot. De rivier is ter plaatse on geveer 40 meter diep zodat de eige naar nooit meer iets van de vracht wagen zal terug zien. Het is geluk kig geweest dat de touwen, waar mede gesjord was, het begaven, daar het vrijwel zeker is dat de veerboot onder de last die haar topzwaar maakte, gekapseisd zou z«n. Hoe de Dynamo's wonnen Voet bal liefhebbers kunnen in het journaal-programma van Ci neac doze week genieten van een unieke iiJmi'Cportago van de wed strijd NoorkopingDynamo's, die onlangs te Stockholm werd ge speeld. „Hogeschoolvoethal" van liet zuiverste water, waarvoor enorme belangstelling bestond. Men ziet zes juweeltjes van doel punten geboren worden: één van de Zweden cn vijf van de Rus sische. kampioenen! Twaalfhonderd konijnen in Rivièrahal Donderdag zijn tien keurmeesters bezig gewbest, de 1230 konijnen te beoordelen, die onder auspiciën van de Konijnenfokkers Belangen Ver eniging Rotterdam in de Rivièrahal worden geëxposeerd. Uit alle deion van het land zijn inzendingen bin nengekomen, en deze eerste grote tentoonstelling na de bevrijding be wijst, dat de konijnenstand in Ne derland zowel wat kwaliteit als om vang betreft het voor-oorlogs peil vrijwel heeft bereikt. De konijnenfokkerij in Nederland heeft zich gespecialiseerd op bont- productie. Zo zijn 'er in de Rivièra hal prachtige angora-konijnen te bewonderen, de leveranciers van angorawol. die hier te lande wordt verwerkt en gesponnen. De fokkers, die vooral waarde hechten aan een 7.0 gevarieerd mogelijk kleurengam ma. hebben opmerkelijke prestaties geleverd en in 't algemeen zijn de binnengekomen exemplaren van uitstekende kwaliteit. Clubkampioenschappeu RDZ en RZC Maandagavond 1 December om 7 u. 45 en Woensdagavond 3 Decem ber houden de Rotterdamse Zwem- ciub en de Rotterdamse Dames Zwemclub de jaarlijkse onderlinge wedstrijd in het Oostelijk Zwembad. Gcrrit van Driel, die zich de laatste tijd heeft toegelegd op de vlinderslag, zal voor het eerst op de 300 m „schoolslag deze baan geheel „Butterfly'' zwemmen. R.Z.C. I speelt een water polo wedstrijd tégen H.Z.P.C. I uit Den Haag. Bij de RD.Z. zal Sint Nicolaas acte de précense geven. fIngezonden mededeling) Geef hem een „PhiliShave"! U kant niet beter doen, dan Staalbaard's raad op te volgen iedere man verlangt naar bet gemak en bet genot van electnsch scheren met de Philips „PHILISHAVE" Staalbaard Dan vliegt ook zijn baard eraf' Elecirisch droogscheerapparaat RV PHILIPS' VI2X00P-HU V. HEDHRUHD, EINDHOVEN Indische kerken worden zelfstandig Dc kerk gelooft in een bood schap van God voor de gehele wereld. Daarom heeft zij sinds haar ontstaan deze boodschap aan de wereld doorgegeven. De zending is zo oud als de kerk zelf. Dc kerk zal met rusfen. voor dat alle mensen van deze bood schap hebben gehoord. Dat u-it zeggen, dat de zending blijft, zo- tang er een kerk zal zijn. Dc zen dingsopdracht behoort tot het wezen der kerk Dezer dagen is te Utrecht een standbeeld onthuld voor Willibord Hij was de eerste zendeling iffNe. dcrland. Sinds 690, toen hij hier landde, is de kerk in Nederland ge. groeid, vervolgd, uiteengevallen. Maar het zendingsbesef bleef. De Oost-Indische Compagnie be gon kort na 1600 met de zend in grin Indonesië. Het particulier initiatief, buiten, het kerkverband om. gaf de eerste stoot. De kerken hebben in de loop der jaren het werk der zending krachtig gesteund. Maar pas in de laatste tijd begint het besef levend te worden, dat de zending het werk van de kerkgenootschappen zelf ba- hoort te zijn. De Oost-Indische Compagnie werd jn 1798 opgeheven. Na dc donkere jaren der Franse revolutie ontwaak te het zendingsbesef opnieuw. In 1797 werd dc Rotterdammer J. T. i'an der Kemp liet Ncdcr- landsch Zendeling-Genootschap opgericht. Op 19 December is dit 150 jaar geleden en ter gelegen heid hiervan wordt hier ter stede onder leiding van de be roemde prof. dr. H. Kraemer een herdenkingsdienst gehouden. In 1813 kon het Zendeling-Genoot schap met de uitzending beginnen. De verkeersmogelijkheden namen belangrijk toe, wat de uitbreiding van de zendingsarbeid zeer in hand werkte. Het is onmogelijk, in het be stek van een krantenartikel ook maa de namen te noemen, of een op pervlakkige indruk te geven van het grootse werk van hen. die onder de zwaarste omstandigheden als baan brekers voor hei Christendom hun taak vervulden. Een taak, waarvoor offerbereidheid, moed, geloof en ge duld de voornaamste eisen waren. De resultaten bleven niet uit Zelfstandige kejrken. Op 65 millioen Indonesiërs telt men 1.6 millioen protestantse christenen. In Batavia Is thans een hogere theologische school, waar jonge Indonesiërs worden opgeleid. In de belangijkste een- tra M-aar het kerkelijk leven, de Minahassa, Ambon cn Timor, werken zelfstandige kerken met een eigen bestuur. Ook de chris tenheid op Nieuw Guinea, die ca 100.000 leden omvat, is bezig, een eigen kerk te vormen. Meer on meer maakt de zending zichzelf overbodig. Wat in politiek opzicht tot de grootst denkbare JOHN VAN SN Et £/V& O heeft je zo mirakuleus gered. Pablo?" Giaaf Paul's lachende stem klonk terug. „Jonska's pistool. Maar schiet nu op, dokter. Vergeet de kinine niet." De dokter volgde mij door het nauwe gangetje „Ach ja, dat 's waar ook. Jij» weet daar nog niets van. „Vertel het me dan,, dokter. Graaf Paul zei gisteren dat het pistool hem had gered." „Ja, dat is zo! Een pracht exemplaar, met die naar mijn kamer. Er klonk verbazing in zijn mooie doodskop. Hoe kwam je daar aan, Jpnska?' Er hing zoveel tabaksrook, dat ik eerst niets kon onderscheiden. Tenslotte zag ik de hoteleige naar, die op een stoel zat, een schaakbord op een iaag tafeltje voor zich. Tegenover hem stond een diepe leunstoel. Daarin zat, nalf weggedo ken, zijn tegenspeler. Een hoofd werd zichtbaar; graaf Paul keek mij onderzoekend aan. „Graaf Paul!" Opeens kwam er een prop in mijn keel; de tra nen liepen mij over de wangen. Graaf Paul's lip krulde zich tot de welbekende, halfspottende, glimlach. „Jonska, schei uit! Alsof je nog niet nat genoeg bent! Dokter, maak dat die jongen droge spul len aankrijgt, en dan in bed met een hete kruik. En een scheutje tequila in een glas heet water. Vlug nu. Géén getreuzeL" „Man U dan.." „Mijn mankeert niets." De dokter betastte graaf Paul's linkerbeen, dat op een stpel lag, met een keurig wit verhand boven de enkel. „Maar toch., Jonska zei ratelslang", mompel de de dokter. „Hij sprak de waarheid: maar dokter, stop die jongen nu toch eerst in bed. Hij staat te rillen!" De dokter ging met mij de dmr uit. stak nog even zijn hoofd naar binnen en vroeg: „Wat stem toen hij vroeg: „Een pistool? Wat betekent dat, Jonska?" Maar ik kon hem geen uitleg geven. HOOFDSTUK XXX. Het Mirakel van Chiquïnuira. „Dat vertel ik U later wel. Vertelt U nu eerst! „Ja, ja, ongeduld!" De dokter dronk met smaak zijn koffie en vertelde: ..Toen jij graaf Paul op eens dat pistool in zijn handen duwde en het op een lopen zette, wist hij dat hij daarmee het middel in zijn bezit kreeg, waarmee hij waar- Het was de dokter zelf die het mij de vol- schijnlijk zijn leven zou kunnen redden. Hij riep. gende morgen uitlegde. Ik lag nog in bed, na een zware slaap. Helder daglicht stroomde mijn kamertje bin nen; de dokter zat naast mijn bed.- „Ja. ja," zei hij, ik heb gisteravond maar een beetje zekere kruiden in je hete limonade gedaan opdat je goed zou slapen." Hij voelde mijn pols. „Je bent een taai kereltje, hoor! Geen koorts, geen kou gevat en dan na zo'n nacht!" Een kleine, donkere jongen verscheen met een grote pot koffie en een goudbruin, versgebak ken maisbroodje. Ik moest mijn ontbijt maar in bed opeten; graaf Paul was er al.op uit om met de koetsier af te spreken dat wij pas die nacht als de ergste hitte voorbij was, zouden ver trekken. „Hij vindt, dat ije vandaag nog veel rusten van dat pistool. het je nog achterna, maar dat vertelde hij mij tenminste je liep als een haas die door honden wordt achtervolgd. Je scheen niets te horen." „Ik hoorde hem wel roepen, dokter. Maar ik dacht; laat ik nu niet teruggaan om de dingen te gaan uitleggen er is geen minuut te ver liezen." ■„Inderdaad: geen minuut Het menselijk lichaam verdraagt hot gif van de ratelslang nu eenmaal niet lang. Een half uur, een uur als, je heel sterk bent en er geen ader getroffen is. Je begrijpt nu, Jonska, waarom ik zo weinig hoop had gisteren. Het was ook voor mij geen pretje.." „Dat begrijp ik r.u heel goed, dokter. U moet het me maar niet kwalijk nemen dat ik zo kwaad werd. Ik wist niet meer wat ik deed. Maar nu moet", zei de dokter, terwijl hij mij en zichzelf een kop geurige koffie inschonk. „IK? Maar luister eens! IK ben toch niet gebe ten? Hoe gaat het met hem?" „O, best! Hij loopt nog een beetje moeilijk dat zal wel een weekje duren. Maar er is geen gevaar, dank zij „Het ging om een kogel, eigenlijk om bet kruit. Het is een paardenmiddel, pijnlijk en af doende. Ken je het niet? Je legt de wond open -* graaf Paul deed het met zijn zakmes. Je breekt een kogel uit zijn huls en strooit het kruit in de wond. Dan een lucifertje., psssffft. Hij brak zijn zin af, en een pijnlijk stukje vuurwerk, dat verzeker ik je. sneed een stuk van het nog dampende brood. Maar het gif is weggebrand." .lliikheden aanleiding geeft de zelfstandigwording gaat hier als vanzelfsprekend* en in volle over eenstemming De zendeling beveelt niet meer, hij is „leraar in zelfstan digheid" geworden. Uiteraard gaan de huidige poli tieke peril-clcn in Indonesië niet on gemerkt aan het zendingswerk voor bij. Dr. K. J. Brouwer, zendings- director te Oegstgeest schrijft te dien aanzien in „Wending": Als wij in de zending nu wel haast twintig jaar streven naar kerkelijke zelfstandigheid en daar dus de verantwoordelijk heid willen dragen aan hen; wie het toekomt, maar ditzelfde volk staatkundig onder controle wil len houden en het op dat gebied niet met gelijkbercchtigdheid cn vrijwilligheid willen wagen, moe ten wy er ons niet over verba- een, als ons ook op kerkelijk ge- i bied wantrouwen en afwijking zou treffen. Want als kerkelijke zelfstandigheid symptoom en vrucht is van geestelijke groei, als wü het in de kerk toejui chen, als men op eigen benen kan staan, dan kunnen wij hun dat vermogen op het andere ter rein niet ontzeggen. Thans werken zeven zendingsver enigingen samen, die 'bijna alle steu nen op de Hervormde kerk. Zij heb ben hun bureau te Oegstgeest, waar zendelingen worden opgeleid. Wel licht zal de verhouding van de gen- dingsverenigingen binnenkort wor den gewijzigd in die zin, dat het uit eindelijk de kerk zélf zal worden, die de zending ter hand neemt. Zending is een zaak der kerk, die Wij ruilen Verzoeke mij tot 15 December niet te storen, mii niet en de leden van mijn gezin met, want de ganse i bemanning is ingezet bij de sroo- ste ruilcampagne aller tijden. Ais I een locomotief sleur ik de mijnen mee op de weg naar welstand. I Nu of nooit, heb ik gezegd in mijn toespraak op onze huishoude lijke vergadering die ik belegd had om mijn nakomelingen op te zwe pen tot bovenmenselijke weldaden nu of nooit! De welvaart ligt nu voor het grijpen, sprak ik zwetend van geestdrift: die hoofdprijs van duizend gulden mag ons niet ont gaan. aenk er om, span ie in tot het uiterste. Ga eens na hoe jullie je straks zuit voelen als ie zeggen kunt: zie, «jaar gaat vader, hij heeft duizend gulden op zak. Maakten jullie ooit een vlieg tocht? Nu dan, ruil. en ie zult vlie gen, Zie ie dit eenvoudige, solide, weldoortimmerde huis, ons aller woning, welnu, ruil en verdien de huur, 12 maanden lang. Ruil, en in die kale kast zullen 12 flessen advocaat geel glanzen en we zuilen ze oplepelen bij een gezellig muziekje van 30 populaire gramofoonplaten. Hoe gemakkelijk zullen jullie Ie verloven, als de glad de gouden ringen maar voor het aanschuiven zijn. Ruil, en je zult ze hebben om niet. Ga naar de keuken en bekijk de lekke en roestige pan nen: Ruil en ze zullen vervangen worden door een reeks van het mooiste email. Wat zou je denken van twee pannetjes voor de bio3, iedere week, een jaar lang. Ruil en je zult ze hebben. L-3t eens op ons kale, gestopte tafel kleed. Ruil, en een zuiver wollen handgeweven zal onze tafel dek ken. Niet langer zullen we behoe ven te vechten om ons enige afge trapte dameskarretje: Ruil en een fonkelnieuwe fiets zal in het por taaltje de toegang tot de trap me de \*ersnerren. Zie je moeder: char mant en elegant, zelfs in. haar kale mantel. Ruil. bezorg haar een nieu we en verheug jullie ijt haar dan koninklijke verschijning. Ik wept dat jullie ie schamen voor mijn vette hoed met schimme lig lint. Ruil en je vader zal trots een Borsalino'dragen. Als wij ons allen bovenmenselijk inspannen met ruilen zullen we gra tis op de tribune naar het voetbal len kunnen kijken en boterkoekjes eten uit een heel blik. Hier zal geen thee meer zonder bonbons worden gedronken; wij zullen niet meer op lekke schoenen hoeven te lopen. Zes dagen zal een werkvrouw onze Augiasstal komen uitmesten en daarna zal moeder de zaak zindelijk zien te houden met »le met ruilen verdiende stofzuiger. Een auto met chauffeur zal ons ganse gezin een dag lang gratis rondtoeren. Eeuwig zullen we op zoute jujubes kunnen zuigen, want daarvan zullen 200 pakjes je toe geworpen worden. Schrijven zal ik nog slechts met een vulpen met gouden pen... als we maar verwoed ruilen en de mseste plaatjes van de Merken-Olympiade verzamelen, al dus sprak ik, buiten adem geraakt van het aanvuren, tot mijn exta tisch luisterend kroost. Niet storqn. dus tot half Decem ber. Er hangt'voor ons te veel van DESIDERIUS. af. niet mag worden overgelaten aan het initiatief van haar particuliere leden. Wat intussen niet wegneemt, dat toen de kerk dit initiatief niet nemen kon, oa. door haar gebrek kige bestuursorganisatie, dank zij het initiatief van haar leden prach tig werk kon worden verricht. De nieuwe kerkorde zal echter zeker ook hier een nieuwe verhouding scheppen. Aan de totstandkoming van een nationaal monument in bet Damplantsoen te Amsterdam kan ieder Nederlander bij dragen door een vierkante centimeter van het bouwterrein a raison van 50 cent te kopen. De burgemeester van Rhenen, jhr. L. Bosch Ridder van Rosen thal, heeft onlangs het initiatief genomen tot-de oprichting van een bronzen gedenkteken op* de Grebbcberg, de plaats waar zovele soldaten een laatste rustplaats hebben gevonden. De manier, waarop Rhenen's burgervader het gedenkteken tracht: te verwezenlijken -is zeker niet minder merkwaardig, dan die bij de totstandkoming van het Dammonumcnt wordt gevolgd. De burgemeester zamelt geld in voor zijn doel maar niet in de ge bruikelijke vorm van girostortin gen en poslwisseltjes, doch in de munt-betekenis van het woord, Vele bronzen centen heeft hij no dig om daarvan een bronzen beeld te kunnen laten, gieten, dat straks een passende plaats zal krijgen op de Grebbeberg. Wie wil Rhenen's burgemeester bij zijn actie steunen? Bronzen centen, van vooroorlog se makelij dus, cn in elke hoeveel heid worden dankbaar ingewacht op het Gemeentehuis van Rhenen. Een goed voorbeeld heeft mevr. Van Ocveren, sociaal werkster bij de „Baronie" in Schiedam reeds gegeven door 400 bronzen centen voor het goede doel te offeren. Gezien de moeilijkheden bij de verzending, zou het misschien aan beveling verdienen, indien zich in Rotterdam en Schiedam, comité's van inzameling zouden vormen. Henk Lagendaal met liet Philliarmonisch orkest Onder auspiciën van de Rotter damse studenten muziekvereniging concerteert de pianist Henk ■Lagen daal Zaterdagmiddag 6 December in de Schouwburg, met het R Ph. O. onder leiding van Eduard Flipse. Hij speelt het Tweede pianoconcert van Rachmaninoff. OVERVALPEDAAL GEHEIM BONDGENOOT VAN 2 FLINKE MEISJES De oplichter die probeerde de be kende juweliersfirma Speijer op het Koningsplein te A'dam een ring van f. 25.000.- te ontfutselen, bleek totaal van streek door het kabaal, dat de sirene maakte van het door Alarma '33 beschermde pand. Door het prompt in wer king stellen van de Alarma '33 installatie konden twee jonge vrouwen een misdadiger over meesteren en als een lam aan de' politie overleveren. Daarom ook een woord van lof voor de jongedame, die haar tegen woordigheid van geest geen ogen blik verloor en onmiddellijk het geheimeovervalpedaalneer trapte. Dit pedaal - onzichtbaar onder de toonbank aangebracht - is een» van die voortreffelijke vindingen1 van Alarma '33, waardoor dit! systeem zich de reputatie van on.i feilbaarheid verwierf» En er zullenI dan ook niet veel juweliers zjjn,» die het aandurven hun zaken te! drijven zonder de bescherming van Alarma '33 tegen inbraak, overval en geweldpleging. Vraagt inlichtingen over onfeilbare inbraak-beveiliging O. Z. Voorburgwal 161, Amsterdam, j Telefoon 34076. 30935 J (Ingezonden mededeling). 1 j

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3