Hoe Klazien aan een autoped .kwam en Sip aan een horloge WONDEREN OP 5 DECEMBER v\\\ Sint Nicolaas De Goed heilig man op bezoek bij Buldermans 5 Verhaal van een klein groot-meisje, dat nog in St. Nicolaas wilde geloven Sinterklaasverhaal voor de kinderen „...meneer, sta mijn toe: een goeie raat, oferdaat schaat..." .Vrijdag 28 November 1947 door ANNA BL A MAN, EpiTH meende zich te herinne ren dat ze twee jaar geleden nog een onomstotelijk geloof had in Sinterklaas. Hoe ze thans, twaalf jaar oud, was gekomen tot een smalend dementi, ze wist het niet. Dat was dus klaarblijkelijk een proces geweest op de lange baan. Thans had zé de vijfde December tegemoet geleefd in het besef dat zij en haar huisgenoten cadeautjes zouden gaan kopen en die op de avond van die dag zouden uitwis selen middels een met tabbaard en mijter uitgedoste gewone-man. Maar Sinterklaas, de echte Sinter klaas bestond niet! Juist doordat ze zich--boven het kleine-kinderen- geloof verheven voelde én zich 20 volwassen op dé gebeurtenissen dacht voorbereid trof haar de emo tie die haar'greep toen zé, van school naar huis lopend op de be wuste dag, een imposante Sinter klaas zag, hoog gezeten op een paard, welwillend nijgend en naar alle kanten wuivend en met "een milde glimlach voor de rumoerig, opdringendejuichende jeugd. Ze keek met schroom naar de heilige op en ze kon met de bes te wil van de wereld geen verklede .gewone man in hem zien. Het purperen gewaad met gouden biezen hing in plooien van zijn ietwat vermoeide schouders en de mijter sierde een eer biedwaardig hoofd dat als 't ware gevat stond in het zilveren grijs van haren, snor en baard. Ze dacht eraan dat die no bele leeuwenkop ook tot haar zou kunnen nijgen en dat zijn blik dan ook óp haar zou kunnen blij-, ven rusten, mild en aan dachtig. Ze kreeg er .een hartklopping van. En, naar huis lopend, moest ze zich steeds maar be wust maken dat Sinter klaas toch heus niet- be stond. Als ze daar niet meer zo onomstotelijk van doordrongen kon zyn, tot in haar diep ste gevoel, dan zou ze vanavond, bij het bezoek van Sinterklaas thuis, misschien kin derachtig schijnen, een kleur krijgen, of hak kelen, of zo iets, als hij het woord tothaar zou richten. Die zorgen beklemden haar nog toen ze de stoep van het ouder lijk huis op klom. Wacht-even, jongedame! Het wgs ..de leraar die een etage hoger wobndèr*H5j lachte bijna met even milde wel willendheid als die Sinterklaas op dat paard. Alleen, hij was te jong en te gewoon om ook maar een schijn van eerbied te kunnen wek ken. Bovendien voelde ze heel goed de ironie in dat: jongedame. Hij stak de sleutel in het slot en open de de deur. En, zei hij toen, geen slecht geweten? "Niet" bang van Sinterklaas? Ze was te verlegen van aard om boos te durven zijn. Ze zei enkel: Ik geloof er niet meer aan, en liep hem schichtig voor bij de trap op. ONDER het eten was er al een opgewonden stemming onder de kleintjes en de ouderen deden daarin mee. Kom, dooreten, want stel je voor dat hij straks komt! Hoor ik hem daar al? Het broertje keek onafgebroken naar de ka merdeur en het zusje bleef veilig heidshalve in de beschermende na bijheid van moeder. Dan waren er nog twee oudere zusters die beiden een verloofde aan haar zijde had den, onuitstaanbare jongens, dat zal blijken, én nog een zuster tussen haar en die oudere zusters in, zon der verloofde.En dan was vader er. Edith voelde zich verschrikke lijk alleen. Ze had haar strijd om liet rustige volmaakte ongeloof ten opzichte van Sinterklaas opgege ven, niet omdat-ze die als hopeloos zag, maar omdat dat misschien de beste methode was om koelbloedig te zijn als het moment der beproe ving dé ar was. Niet denken .dus, al leen maar proberen je niet zo al leen en onbeschermd tussen de partijen in te vóelen staan, tussen de volwassenen en de kinderen, maar je gewoon één voelen met de volwassenen. Maar helaas, geen van die volwassenen maakte het haar daarmee een beetje minder moeilijk. De ouders hielden zich bezig met de kleintjes, de zusters met de verloofden wisten niet eens meer dat er een Edith bestond en 'die zonder verloofde was buiten gewoon verdiept ;n een boek en hoorde of zag niets. OP een gegeven moment werd er gebeld, langdurig, én-drin gend. Dat moest hij zynt Vader sprong op, moeder nam de klein tjes die met verstarde gezichtjes afwachtten ónder haar hoede, de zusiers gichelden onderdrukt en zochten zogenaamd" bescherming dichtbij die verloofden waarvan de één een student met krulhaar en de ander een student met geplakte haren was, en die met het boek leg de dat boek opzij. Ze hoorden vader op de gang praten, eerbiedig, zo eerbiedig als men eenmaal praat met een Sinterklaas. Va'der zwaai de de kamerdeur wijd open: Komt a binnen, Sinterklaas. Zo. zo, zei Sinterklaas. Hij was indrukwek kend. Hij droeg een tabbaard die naar lavendel geurde. De mijter tooide een goedaardige leeuwenkóp waarin de ogen mild glimlachten. Hij hield zijn bisschopsstaf in de met kant geganteerde hand met een waardig en enigszins vermoeid ge baar. Eclith kreeg een hartklopping. Haar blik speurde hartstochtelijk naar geruststellende verraderlijk heden zoals beslijkte gewone-man nenschoenen onder de bedrieglijk echte tabbaard uit of een belache lijke pluizige baard duidelijk van watten. Maar neen, deze droeg muilen en zijn baard was van echt haar. Vader was natuurlijk zo be leefd geweest zijn bagage te dragen, een groot pak vol cadeautjes. Va der maakte ook dat pak voor hem open. Zwarte Piet was maar niet met hem -meegekomen want, 0 vreugde, wat een lieve goede kin deren waren h^er, ongeacht hun kleine fouten. Hij richtte zich eerst tot de kleintjes die met prachtige argeloosheid geloofden, beschroomd warert en hem bedankten met stem metjes die van pure beschroomd heid hees waren. Toen gebeurde het vreselijke. Hij richtte zich tot Edith Ze kreeg een kleur en toen werd er gegrinnikt. Ze kon zich niet dwingen tot een volwassen wetende glimlach en ze bedankte hakkelend, bijna even geïntimi deerd als de kleintjes dat hadden en ze bedankte hakkelend voot de cadeautjes... gedaan. Ze voelde nog de greep van die met kant beklede hand om de hare, een raar aanvoelende hand, toen ze zich beschaamd over haar cadeautjes boog. Er gebeurde. nog^eeKmeer'daarna wair tóen-niet eens meer tot haar doordrong. Maar het allervreselijkste ging gebeuren toen de kleintjes na het bezoek van Sinterklaas naar bed waren en Sinterklaas ten tweeden male kwam. Hij klopte op de ka merdeur en kwam dus nog -een keer terug. De onuitstaanbare verloof den barstten daarop in lachen uit en Edith merkte dat haar zuster met het boek bloosde van ergernis. Lach niet, zei Sinterklaas, alsof jul lie niet werkelijk in. me geloven zou. Ja, bén je wel jezelf, riep de student met krulhaar. Of ben je een imitatie, riep de andere. Zo ging dat door en Edith luisterde ge spannen toe. Jullie moest wat meer geloof hebben, zei hij toen streng en keek daarbij naar haar, dacht ze. Wat kan ik meer doen dan, ge trouw aan mijn traditie, jullie wen sen trachten te vervullen! Er werd wéér gelachen, maar de zus ter met het boek deed daaraan wéér niet mee. Daarom misschien keek Sinterklaas naar haar en voegde haar de wonderlijke woorden toe: Geen wens van jou die mij geen wet zou zijn, dat weet je. En wat was haar antwoord^ on behoorlijk! Schei toch uit, zei zc. Maar overigens leek het er sterk op alsof ze voortaan al haar entstem mingen -wenste te stuwen in een blos gelijk aan t' purper van een tabbaard.' Schei toch uit! Edith schaamde zich voor haar. Maar de studenten en de giebelende zusters maakten het nog erger: Ilaar dat gaat niet, ouwe jongen, je bent bis schop, dat vergeet je even. En een bisschop van ruim 1600 jaar! Toen een giebelende zus ter: Dus geen schijn van kans. En de tweede glchelende zuster: Of hij moet een wonder laten plaats vinden. Een wonder! Daarop hief de eerbiedwaardige getabbaarde figuur magisch bezwe rend zijn met kant beklede hand en liet die in de lucht zweven. Hij hield het hoofd wat achterover zo dat zijn. echt haren baard naar vo ren schoot. En met één radicale ruk van die gerede hand ont deed hij zich daarvan niet haar na haar, neen, alle haren tegelijk! Een wonder! Achteloos wierp hij zijn baard terzij. De mijter stond toen schuin gekanteld boven een jong naakt gezicht, de tabbaard hing ontluis terd om een gestalte die zij n eerbiedwaardighei d bruusk van zich af schudde en scheen te groeien. - Welk een wonder! Een gewone jongeman stond daar, maar in het heilige gewaad van Sinterklaas Een doodgewone jonge man die zij goed .kenden, bovendien, dat leraart je van één étage hoger. Hij lachte luid mét de stu denten mee, zette de mijter af, ontdeed zich van zijn kanten hand schoenen en wou toen op die ene zuster toelopen, die met dat boek. Maar hij bezon zich. Even dat ding afdoen. Daarmee bedoelde hij de tabbaard. En hij liep de kamer uit. Niemand lette er op Edith al die tijd. Die zat maar kleintjes achteraf. Maar waarom keek ze zo onthutst? Waarom kon ze wel huilen? Ze wist toch zeker zelf allang, dat Sinterklaas.' niet werkelijk -bestond! Die kleine Edith! Toch voelde ze zich diep ontgoocheld, diep verraden zelfs, en eenzamer dan ooit. De grote men sen moesten nog maar steeds erg lachen om dat wonder dat ze had den zien geschieden. En dat kwam goed uit t Zo merkten ze tenminste niet dat zij, die kleine Edith, aan de wonderen in grote-mensenstijl moest wennen. En zo merkten ze. er niets van. dat ze tegen tranen vechten moest en langzaam aan pas weer gewoon kon zijn en blij met haar cadeautjes. Toen ze in haar bed lag dacht ze nog een hele tijd, dwars en heel dapper tegen haar ontgoocheld kinderhartje in: Ik wist toch zelf allang dat Sinter klaas niet werkelijk bestond. Totdat ze ingeslapen was en in een droom misschien weer twijfelde. f-ii-t h IN vliegende galop snelde Sinterklaas voort op zijn schimmel Sinterklaas' had haast. En als Sinterklaas haast heeft dan rent zijn paard, dat de vonken vuur van de stenen spatten. Op deze vijfde December hadden de Sint en Zwarte Piet het, net als elk jaar, erg druk gehad om overal in Nederland de kinde ren snoep en speelgoed te brengen. En nu, juist toén ze dachten dat ze klaar waxen, was Sinterklaas tot de ontdekking gekomen dat ze de kinderen van Keteldrecht, een dorpje vlak bij Rotter damvergeten hadden. En Sinterklaas had nog maar één ge schenk over om .weg te geven. Een autoped! Een heel mooie, met luchtbanden en spatborden, een glimmend stuur en een grote bel. Het was een prachtstuk, maar Sinterklaas kon er maar één kind gelukkig-mee maken» En hij wist *wel, dat er in Keteldrecht héél "wat meer kinderen woonden. Er-moest maar gauw een oplossing gevonden worden. Hoe eerder, hoe beter. Het was daarom, dat Sinterklaas in een sneltreinvaartje over de straatweg naar Keteldrecht draafde. Zwarte Bjet stepte er, zo hard hij kon, op ae autoped achteraan. In Keteldrecht aangekomen gingen ze direct op onderzoek uit. Dat on derzoek leverde eerst niet veel op: de winkels waren allemaal uitver kocht en de meeste al gesloten ook. Eindelijk vond Zwarte Piet, achter in de tuin van de groenteman, een grote stapel lege blikken, waarin spinazie en snijbonen hadden ge-, zeten. De groenteman had die blikken niet meer nódig, zei hij. En als Zwarte Piet ze kon gebruiken om Sinterklaas uit de moeilijkheden te helpen, dan mocht-ie ze wel heb ben. Pieterbaas had al gauw een plannetje bedacht met die blikken en hij ging het gauw vertellen aan Sinterklaas, die in het dorpshotel letje zat. Sinterklaas moest heel erg lachen toen hij vernam wat zijn knecht doen wilde. „Jij bént me d'r eentje. Piet," zei hij. „Waar haalt éen mens zo'n idee vandaan., Groenteblikken!" En hij schaterde,, dat zijn buik er. van schudde. „Baas kunnen nog wel een uurtje bij de kachel blijven en briefjes schrijven. Er moeten zes en dertig officiële uitnodigingen komen. Ikke zelf gaan buiten mijn voorbereidin gen treffen." Sinterklaas vond het goed en hij- schreef op 36 velletjes papier, die hij uit een dikke blocnote scheur de: „Beste kinderen, Kom morgenmiddag om twee uur op de markt. Er komt een grote wedstrijd en er is een prachtige prijs te winnen. Hartelijke groeten van SINTERKLAAS" Groot feest De volgende middag was het een drukte van belang op demarkt. HET leek wel, alsof de oude heer Buldermans er een voorgevoel van. had gehad, dat het Sinterklaas feest op de een of andere manier in het honderd zou loopen „Drommels," zei de oude heer, een week voor het „avondje van stil geraas", „wie speelt er van het jaar voor Sinterklaas?" ,Weet je dat niet?" vroeg zijn - vrouw verwonderd. „O nee," liet zij er v!ug< op volgen. gekruid TT" LOKSLAG negen uur hield een logie van de oude heer - losbrak, toen de pakjes werden ge opend en daaruit niets anders te voorschijn kwam dan houtwol en papier en bij een enkeling een hegéldicht in kreupelrijmen, zoals: Llele dame, Ik laat u wele alsdat de goeie sint zijn kedootje hep fergefe Of: meneer, sta mijn toe: een goeie raat, .ik heb het ie *iwat 6ett,ulu K u=6j".UM' oferdaat schaat..." noE niet verteld VerWaaven moest 21)n a!s goede xv Koets voor het herenhuis stil. De idioot!» truMe de oude heer „tSS." Salie de oude T n E» evm later kondigde de butler in Buldermans. „is dronken geweest, 'èren-hiizei het on een toor al=- V IERDecember. stijl aan „Sint Nicolaas en zun Ik heb het dadelijk gemerkt.:, of'M hetmSfeekemeiSet 'eens Het oude patriciërshuis ineen knecht..." Het strijkje speelde een D t dat 2al ilc bem inpeperen!" vaV van de lanen van Krahngen straal- toepasselijk liedje en de oude heer Plotseling klonk een gil en stond a„ een zee van licht uit. In de laan Buldermans gaf het voorbeeld door een dam'e met open mond naar haar „Wat heb je tegen hem? vroeg -was het een va-et-vxent van auto s, met forse, stem in te zetten: „Kom j,ajs Wjjzen. zijn vrouw verwonderd. die tientallen gasten aanbrachten, maar binnen met je knecht..." y/at is er?" werd er geroeoen. "Bflf"", Hein kanierorkestje speelde Sinterklaas en zijn knecht traden „Wilt u water? Hebt u het "be- t» voir muziek en de wijde salons, de salons binneni met een waardig- nauwd?» wist aan te voeren. „En wie voor met de grootse kroonluchters, wa- heJd, alsof zIj regelrecht uit Spanje „M'n c-collier!" stiet de dame in Zwarte Piet? ren herschapen in een tropentuin, kwamen... Dc oude heer Bulder- kwestie er mei moeite uit. „M'n "UPPeiaa met palmen en' andere zuidelijke mans sprak, zoals men van hem ge- narelcollier is weg. Gestolen! ,H'mOok met deze keuze planten en bloemen. wend was, .een kort-maai- kern ach- Het volgend ogenblik leek het scheen hij zich niet volkomen te Het was eerï voornaam gezel- tig woord van - ontvangst en daarna wel, alsef alle duivelen uit de hel ixci wcia ccti vuuinaaiu ccnui- --«» - kunnen verenigen, doch aaar net nu scjiap dat zich in het patriciërshuis hon de uitdeling van de- surprises losbraken. Iedereen miste wat: rln- eenmaal tijdens zijn afwezigheid zo verenigd. De heren waren on- beginnen. De oude heer ontdekte al gen, armbanden, horloges... besloten was, legde hij er zich bij berispelijk in smoking en de dames dadelijk iets vreemds .aan Sin- De oude heer Buldermans werd neer. schitterden van de juwelen. Tussen terklaas, bijvoorbeeld': hij gedroeg, paars van woede. Hij bulderde maar Het klinkt u als buitenstaander de gasten door bewoog zich als zicl1 een beetje te vrijpostig tegen- steeds: „De idioot! Ik zal het hem -misschien een weinig vreemd in de een vorst de oude heer Bulder- over dames. De ene dame gaf hij inpeperen oren, doch het Sinterklaasfeest' was mans. een kneepje in de wang, de andere voor de oude.heer Buldermans méér klopte hij familiaar op de rug, kort- f) PEENS werd het doodstil en dan een traditie. Telken jare ver- /ol verwachting werd het ogen- om> hij gedroeg zich zo vrijpostig, keekiedereen stom verbaasd enfgdè zich té zijnen huize een groot blik afgewacht, dat de Sint met zijn ciat de oude heer Verwaayen er van naar Verw'aayen en Huppelaar, die gezelschap familieleden, vrienden knecht zou verschijnen. Ik bedoel verdacht werd in stilte reeds een alstwee schipbreukelingen bij en kennissen om het feest van de niet» dat de van Verwaayen glaasje te hebben gedronkenTen de deur stonden. Met verwarde ha- goede Sint te vieren. Het was geen met zoveel spanning tegemoet werd slotte hadden allen hun surprise ren en gescheurde kleren Ver feestje met een glaasje slemp en als Sezien< als wel de komst van de ontvangen en stonden zij te popelen waayen zelfs met een blauw oog tijdpassering zoals Hildebrand surprises, die hij mede zou brengen.' om de pakjes Open te maken. De stonden zij daar maar, zonder een het in de Camera beschrijft koek "Voor menige jongedame in het ge- traditie wilde, dat dit niet eerder woord te zeggen... vergulden. Het was meer een soirée zeischap betekende dat de vervul- mocht geschieden, dan nadat de Buldermans maakte ten slotte een dan een feestje, waar de dames en ling van een innig gekoesterde Sint zijn toespraak had gehouden en eind aan-de pantomime, Hij stapte heren in avondtoilet verschenen, hoop: een kostbaar kleinood van de Veer was vertrokken. op hen toe en buiderde: De Sint zorgde voor de uitdeling jongeman, die haar hart had uitver- De verbazing van de oude heer; „Wat moet dat nu weer bete van de surprises en moest ten slotte koren1 Voor de oudere dames: Buldermans is moeilijk in woorden kenen? Zijn jullie nog niet grap- een kleine speech houden. Aan dit paarlen colliers, diamanten bro- uitte drukken, toen hij zag, dat de ..pig genoeg geweest?" laatste hechtte de oude heer Bul- ches...! Ja, als men niet overtuigd Sint tot slot .allen vriendelijk toe- Grappig... De heer Verwaayen dermans grote waarde en daarom was van de goede tradities van het wuifde -en zonder speech de.glimlachte bleekjes en probeerde had hij niet veel vertrouwen in de feest, zou men kunnen denken, dat salons verliet. Datdatwas iets te zeggen. U hebt het natuurlijk keuze van Verwaayen Als'de oude de een al kostbaarder cadeaux ongehoord!! Géén toespraak... reeds begrepen, de beide heren, die heer eerlijk wilde zijn vond hij Ver- trachtte te geven dan de anderDat was nog nooit voorgekomen. De voor Sinterklaas en Zwarte Piet waayen een beetje onbenullig, van dat het feest in zekere zin een strijd oude heer werd wit van kwaadheid, zouden spelen, waren ten slacht- die man was geen speech te ver- was, wie de duurste surprise zou* doch... zijn emotie was niets ver- -offer gevallen aan een paar gauw- wachten, die volgens de termino- ontvangen- geleken bij het pandemonium, -datdieven, Bart in 't Hout. Heel Keteldrecht was uitgelopen. Er wapperden vrolijke vlaggen en het muziekcorps van de Keteldreehtse boerenknechten speelde ..Zie ginds komt de stoomboot". Alle mensen verdrongen zich achter de touwen, waarmee een lang stuk van de markt was afgezet. Maar wat gek was dat, je zag nergens kinderen. O ja, toch. daar kwamen ze juist aange- marcheerd. Sinterklaas voorop, oj zijn statig stappende schimmel; daar achter Zwarte Piet, die lachte en wuifde naar de mensen. En achter Zwarte Piet kwamen, terwijl ze uit volle borst zongen van „Sinterklaas is jarig" de jongens en meisjes van Keteldrecht. Arm in arm liepen ze, met zijn vieren op een rij. En op him rug droegen ze allemaal, aan touwtjes twee lege groenteblikken. Wat had die slimme Pieterbaas ge daan? Die had door Simon, de smid in alle lege blikken van de groen teman twee gaatjes laten boren. Zelf had hij van een klos touw stukken van een meter afgesneden, Ae eind jes door de gaatjeè gestoken en zc vastgeknoopt aan .de blikken. Bij 36 kinderen, van acht tot twaalf jaar had hij diep in de nacht twee blikken aan een touwtje door de schoorsteen laten zakken met eer, briefje van Sinterklaas er bij om mee te doen aan de wedstrijd. Nu. de kinderen van Keteldrecht hadden al gauw begrepen wat dat voor een wedstrijd ging worden. Twee blik ken dat betekende voor elk been één,- En twee eindjes van touw be tekenden voor elke hand één. Als je onder beide voeten eengroenteblik had en je trok met je handen de touwtjes aan, dan kon je op die blikken lopen, net als op stelten. Gejuicht hadden ze allemaal om die uitvinding van Zwarte Piet en daarom liepen de kinderen nu ook gelukkig zingend in- optocht naar de markt. Wat een feestvreugde werd dat in het dorp. Op verzoek van Zwarte Piet had bakker Deege laar met zijn knechten 's nachts nog vlug een stapel poppen en' harten van speculaas gebakken voor de kleinste kinderen. De groteren van acht_ tot twaalf jaar, en dat waren precies 36 kinderen, zouden mee doen aan de groenteblikkenhard- loopwedstrijd, jongens en meisjes door elkaar. Spannende strijd TT AAR stonden de eerste vier al X~J aan de start, twee jongens en twee meisjes, zenuwachtig "balance rend op hun bussen voor de witte streep, die daar met krijt getrokken was. Sinterklaas zou het startsignaal geven door op de grote trom te slaan, die hij van het muziekcorps geleend had. Nu ging het er maar om, wie'van de kinderen het eerst het eindpunt bereikt had. dertig meter verderop, waar Pieterbaas zich als kamprech ter had opgesteld. „Op Uw plaatsen" commandeerde Sinterklaas. „Klaar?Af!" „Ring-king-kel-de-klomp", daar gingen vier krabbelende kinderen bonkend over de keien, de lastige groenteblikken aan öe voeten, de touwtjes stevig aangetrokken in de handen. De grote Keteldrechtenaren langs de afzetting begonnen dè kin deren juichend aan te moedigen: „Hup Piet, vooruit Klaas, zet 'm op! Toe nou, Klazientje, laat je niet kis ten door "die jongens. Ja, ja, goed zo. nog even, ja, ja, Hoera!!!!" Een geestdriftig applaus klonk op achter de touwen. Klazientje, een klein mager meisje van een jaar of tien, had gewonnen met ruim een halve meter voorsprong op de beide jon gens die haar op de hielen hadden gezeten. Jansje Penning, het doch tertje van de burgemeester, die al bijna dertien was, kreeg geen schijn van kans, Die kon zich in haar veel te dikke winterjas niet .vlug genoeg bewegen en lag direct een halve baan achter. Telkens maakten vier andere kin deren een race van dertig meter op hun. groenteblikken. De supporters achter de lijnen schreeuwden en dansten van opwinding en lachten zich een kriek om de rare bokke- sprongen die de kinderen maakten: Tenslotte bleven de twee snelste lopers over, Klazientje Kloppers, het dochtertje van de schoenmaker en Sipke Bartels de twaalfjarige zoor. van de'molenaar. Sip was. een .beetje bang Voor Klazientje Kloppers. Die' dekselse meid was hem de baas met gewoon hardlopen en met schaatsen ook al. Maar nu, bij- dé groenteblik- ken-hardloopwedstrijd zou hij haar toch eens laten zien wat hij kon. De beslissing 'TRAPPELEND van ongeduld kwa- men ze aan de start. Er moest nu beslist worden, wie de snelste was in het dorp, de stevig uit de kluiten gewassen Sipke met zijn on verschillige snuit of de spichtige Klazientje, de je eerder acht dan tien jaar zou geven. Bij de feind- streep stond Zwarte piet al te zwaaien dat ze' komen* konden. „Zijn jullie klaar?" vroeg Sinter klaas. „Opgelet dan. Klaar?..Af!5" De Keteldrechtenaren langs de touwen kreten hun kelen haast kapot van opwinding. Alle mannen en jongens schreeuwden dat Sipke 'm op moest zetten en de vrouwen en meisjes riepen met hoge stem men: „Vooruit Klazientje!" Sipke en Klazientje liepen' of hun leven er van af hing; -De groente blikken onder hun voeten sloegen vonken van de keien, net als bij het paard van Sinterklaas, als dat hard liep. Plotseling, midden op de baan, vlak 'bij de plaatswaar burgemees ter Penning op een - bankje naar de wedstrijd zat te kijken, kwam Kla zientje te vallen. Ze had met haar dunne spillebenen twee groente blikken te gén elkaar geslagen,: was gestruikeld en met een smak yoor de voeten van de burgemeester te recht gekomen. De vrouwen en meisjes gilden, maar de jongens en mannen riepen en juichten nog harder; „Hou vol, Sipke!" En Sipke, die niets van het onge luk gezien had, huppelde verder op. zijn blikken tot de eindstreep, waar Zwarte Piet hem feliciteerde met zijn overwinning. Maar toen Sipke bemerkte, dat Klazientje niet achter hem was ge komen, maar languit op straat lag. schopte hij zijn groenteblikkenweg en snelde, gewoon op zijn schoenen, terug. Sportieve Sip De burgemeester en nog een paar meneren hadden Klazientje al opge tild en op het bankje gezet Ze had een lelijke schaafwond aan haar knie. De arme Klazien biggelden de tranen over de wangen van pijn, maar ook van spijt, omdat ze - nu door te vallen de wedstrijd had ver loren. Maar toch, terwijl ze door haar tranen heen poogde te glim lachen,reikte ze Sipke 'de hand en zei hardop: „Wel gefeliciteerd Sip, je hebt eerlijk gewonnen". Daar kwamen Sinterklaas- en Piet de autoped brengen. Sipke bloosde tot achter zijn oren en plotseling begon zijn bovenlip te trillen: „Ik, ik.... ik heb nu wel gewonnen, Sinterklaas", stotterde lij, „maar ik wist echt niet dat Kla zientje achter mij struikelde, anders was ik vast niet doorgelopen. Ik heb eigenlijk helemaal niet gewonnen. Mag.mag Klazientje als 't be-- 11 eft de autoped hebben?" Sinterklaas beet op zün grijzè kné vel, want h{j moest een beetje lachen „Jij bent een brave jongen", zei hij toen en hij klopte Sipke op de schouder. „Goed dan, Klazientje krijgt de autoped. Als ze hem ten minste wil hebben". Nu, Klazientje vergat van blijd schap helemaal, dat ze pijn in haar knie had. Er zat al een prachtig ver band om en ze kon al weer staan ook. ,,Kom bier, Klazien", zei Sinter klaas. „Ga jij maar eens vóór op de autoped staan. En Sip, stap er bij en rijd een rondje over de baan. Want een beetje winnaar ben- jij toch ook wel". En zo reed Sip, als de winnaar van een echte wielerwedstrijd met Klazientje vóór op de autoped een ererondje langs de honderden men sen, die hem toejuichten en begon nen te zingen van „Lang zullen ze leven. lang zullen ze leven in de gloria". Nog diezelfde winter heeft Sipke bij de "grote hardrijderijen op de schaats, met vlag en wimpel de eerste prijs gewonnen: een prachtig' zilveren horloge. Kees dn Hoorder,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5