Populair monarch jubileren gaat Hulp aan Engelandvaarders had maar weinig te betekenen tplj Twintig jaar geëist tegen Jacob Tol van groep 10 Schot in de competitie van het lagere voetbal 3 KONING GUSTAAF REGEERT ZWEDEN DEZE MAAND VEERTIG JAAR Hij hield zijn land tweemaal buiten een wereldoorlog r Geen gemakkelijke taak MÊÊrnmwm „Lissabon" stuurde pakketten aan N.S.B.-ers in Nederland Beschuldigingen! Zakboekje met over de m de WOTXhls driehonderd namen Eindhoven stuurde niet zijn slechtste boksers Weer een overwinning van Piet Diessen Radio-programma Beb van Klaveren terug naar Australië? Uitspraken Bijzonder Gerechtshof HULSTKAMP G.L.Z. zonder éên enkel verliespunt fËAUDË COIOCNË] DE GELUKSVOGEL Dinsdag '2 December 1947 "IV /I" et het volk, voor het land", ziedaar het motto van koning Gustaaf van Zweden, die deze maand zijn veertig-jarig regeringsjubi leum gaat vieren. Een streng plichtsgevoel ken merkt deze grijze vorst, die toen de Riksdag, het Zweedse parlement, in 1935 jubileerde, beschei den sprak: ,,Of ik geslaagd ben, zal de historie beoordelen. Maar ik verzeker U, dat mijn op rechte bedoelingen steeds zijn geweest, de eer, het geluk en de welvaart van Zweden boven alles te stellen". Onder de naam „mr. G-" genoot koning Gustaaf van Zweden inter' nationale bekendheid ah tennis- speler. Deze zijn lieuelingssport heeft hij tot 1946 kunnen bedrijven hij was toen 88 jaar! I -4$ ïrjjfé. fis-V ->{X Koning Gustaafs taak is verre van gemakkelijk geweest. Maar hij is geslaagd. Behalve de taak, zijn land buiten twee oorlogen te houden, met succes te hebben volbracht, heeft hij tijdens zijn bewind ook de sociale toestanden op een hoger peil zien brengen. In de tweede helft van de negen tiende eeuw werd de grote massa van 't Zweedse volk zich van haar verantwoordelijkheid bewust en eis te door middel van wijdverspreide volksbewegingen aandeel in. het landsbestuur. Dit deelnemen ge schiedt middels de Riksdag, die twee kamers telt. Ruim vierhonderd duizend mannen kozen in 1905 de Tweede Kamer het vrouwenkies recht, in 1921 ingevoerd, function- neerde pas in 1944, toen het aantal kiezers meer dan drie millioen be droeg, waarvan bijna de helft uit vrouwen bestond. De Eerste Kamer verloor haar aristocratische karakter van een Hogerhuis en tegelijk hiermee vol trok zich een serie veranderingen,^in de regeringsvorm. Werd het kabinet voordien beheerst door hoge ambte naren, landeigenaren e.d., de tijd kort na de vorige oorlog zag andere figuren hun intrede .doen in de regering. De sociaaldemocraten aan- vaardden in die periode de idee van het ministeriële socialisme en in 1920 werd voor het eerst een sociaal democraat eerste minister in Zweden, Koning Gustaaf bewees, dat ook in een parlementaire democratie een monarch een belangrijke functie te vervullen kan hebben en in tijden van partijstrijd en onrust trad hij dikwijls bemiddelend op en deed zijn invloed gelden. Vele relaties Twintig jaar oud, in 1878, onder nam de jonge Gustaaf een reis door Europa, die een jaar duurde. Vier maanden bracht hij in Groot-Brit- tannië door, was in die tijd de gast van de prins van Wales en werd ont vangen door koningin Victoria. Tij dens zijn reis ontmoette hij ook tal van buitenlandse staatslieden en andere figuren van politiek belang en knoopte met hen duurzame be trekkingen aan, die hem van veel nut zijn geweest. Groot inzicht Toen de eerste wereldoorlog uit brak, had koning Gustaaf zich reeds oen diepgaand inzicht m de buiten landse politiek eigen gemaakt. In de jaren voor 1914 was hij dan ook reed3 overtuigd, dat de politiek der crote mogendheden slechts tot ramp spoed kon leiden, en op zijn initia tief ook werd in December van 1914 de Driekoningenconferentie in Mal- mö gehouden, waar de vorsten van Denemarken en Noorwegen met hem confereerden over de vragen van hun drieër landen belang. Koning Gustaaf deed ook al het mogelijke om in November 1917 hij de vorsten van Noorwegen en Denemarken op tot een conferentie, waaraan thans ook de president van Finland deelnam. Maar de ont wikkeling verliep anders dan een kwart eeuw geleden: Zweden was het enige land dat buiten de oorlog bleef. Hulp aan anderen Dank zij deze gelukkige omstan digheden kon het zich wijden aan de hulpverlening, die ieder zich dankbaar zal herinneren. Koning Gustaaf had hierin een groot aan deel, evenals zijn broer prins Car! en zijn neef. graaf Folke Bern ado tte. Hoe koning Gustaaf het werk dat de Zweden hadden gedaan, op prijs had gesteld, bleek uit zijn openings rede op de nationale landbouwver- gaderlng in Juni 1946 toen hij, refe rerend aan de opofferingen die tal van zijn landgenoten zich hadden ge troost om het leed in de dodr de oorlog getroffen landen te verlich ten. zei: „Al dit blijk geven van het verlangen, ongelukkige mensen te redden van h'«den en dood. heeft mij meer verheugd en ontroerd dan ik door woorden kan uitdrukken. Mijn warme dank gaat uit naar ieder die hier aan heeft bijgedragen." Ieder die koning Gustaaf persoon- .veertig jaar forst lijk kent, getuigt van zijn vriende^ lijkheid. Hij streefde nooit naar populariteit, en is daarom zo popu lair, deze tennis-spelende grijze monarch. In de eerste jaren van de oorlog waren vele Nederlanders naar on bezet Frankrijk uitgeweken. Over de wijze, waarop in dit gebied en in Spanje aan Nederlanders hulp werd geboden, wordt scherpe cri- tiek geleverd in de rapporten van de heren mr. H. G. J. Maas Geeste ranus, eertijds verbonden aan de In lichtingendienst, L. H. Boas en G. K. Hooyer. In die tijd - tot S Maart 1943 was baron van Ha rinxma Thoe Slooten vertegenwoor diger van het Bonden-comité van het N.R.K, en regeringscommissa ris voor vluchtelingenaangelegen- heden. De heer Maas Geesteranus beschuldigt de heer Van Ha- rinxma Thoe Slooten er van, dat h|j aan Engelandvaarders veel te weinig hulp heeft ge boden, ja, dat hy zelfs zijn con- i suis verbood Iets illegaals te doen. Ook uit de berichten van. de De 36-jarige Jacob Tol, gewezen opperwachtmeester van de staats politie, die Maandagmiddag voor de Rotterdamse Kamer van het Bijzon der Gerechtshof terechtstond, maakte allerminst de zenuwachtige indruk, te verwachten van iemand, die verantwoording moet afleggen over het opsporen en aanbrengen van honderden Joden en hun begun stigers, illegale werkers en andere anti-Duitsgezïnden. Er is een notitie boekje gevonden met niet minder dan 326 namen. Verd.: van dr. Aandachtig volgt hij de zitting en bladert ondertussen in het schrift met aantekeningen, dat voor hem ligt. Als zijn vrouw een gunstige verklaring komt afleggen, slaat hij in dat schrift twee met rood potlood geschreven bladzijden op. Met rood merkte hij in zijn op schrijfboekje ook de namen van de 170 Joodse slachtoffers, waarvan de meesten niet zijn teruggekeerd. Toen de oorlog uitbrak was Tol agent van politie in Hillegersberg. In Februari '41 trad hij toe tot de N.S.B. Sedert September werkte hij toen reeds voor groep 10 en zet te dit voort tot Februari '44 met een activiteit'en speurzin, een be tere zaak waardig. Daarna nam zijn chef hem mee naar Amersfoort, waar hij nog talrijke slachtoffers maakte. Na dolle Dinsdag is hij on dergedoken. Pres.: „Hebt U dr. Drost gearres teerd? En de heer Voorhoeve?" Verd.: „Nee, mijnheer de presi dent". Pres.: „En hoofdinspecteur Staal? Het was gisteravond Eindhoven- Rotterdam in de Rivièraha! cn Huib Kuizenaar, de broer van Theo had niet z'n slechtste boksers mee naar de Maasstad gebracht. Zo was het min of meer een sensatie om Ab di Wolf, die geen. fraaie, maar een uiterst lastige stijl bokst, in de der de ronde z'n hand te zien opsteken. dere Scandinavische vorsten te ko men tot vorming van een Scandina vische Unie. Met grote aandacht volgde koning Gustaaf in de jaren tussen de beide oorlogen het werk van de Volken bond en stimuleerde ieder Zweeds initiatief dat kon bijdragen tot de handhaving van de vrede. Hoe groot dan ook in 1939 zijn teleurstelling was, valt licht te begrijpen. Weer, in October 1939 evenals m 1914, x-iep DINSDAG 2 DECEMBER HILVERSUM I: 19.— Klokje van zeven uur; 19.05 Bernard Person; 19.15 Bijz, Bezettingen; 19.45 Niwin; .i9.50 Wederopbouw; 20.Nws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Con tact; 22,15 Buitenl. overzicht; 22.30 Orgelconc.; 23.— Nws; 23.15 Sky- masters; 23.45 Grpl. HILVERSUM II: 19.Nws, weer; 19.20 Orgelmuz.; 19.45 Anatomische les; 20.Nws; 20.05 Actualiteiten- 20.12 Gewone man; 20.20 Luister spel: Genesus; 22.10 Van Rooyens; 22.25 Gebed; 22.45 Radio Philh. ork.; 23.— Nws; 23.30 Grpl. WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 7.— Nieuws- 7.15 Gymn.; 7.30 Grpl.; 8— Nws;* 8.18 Operette klanken; 8.50 Voor de huis- -vrouw: 9,30 Musette; 9.30 Budapes- ru^. ^Okjtwartet; 10.Morgenwij ding; 10 20 Onze keuken; 10.35 Gr. Legende van St. Nico- v£?n L" P°P- non stop progr.; 12.— 12-30 Weer, platteland; T? if Hawaiians; 13.— Nws; tXfncLer:,13-20 Ramblers: 14.— Nwe kinderboeken; 14.15 Jeugdconc; Lv!!vSBel,.voor de jeugd; 15.30 Roodborstjes; 1543 RcgenbcSg: 1615 Vragen staat'vrij: 16.45 Het stond in vtnïSÏÏV7''^„Filmland; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Accordeon ork.: toachten 18'30 slrijd" HILVERSUM II; 7.Nws* 7 35 Reveille; 7.45 Woord voor dé dag-, 8J> °rsel- 9 - Ziekenbe zoek: 930 Waterst,; 9.35 Discoklan- ken; 10.30 Morgendienst: 11.— Zang- recxtal; 1130 Luistersp. Esther; 12.— Viool; 12.25 Kamerork.; 13.— Nws; ïlift P^nomuz.; 14.— Reportage; la-30 Praags radio symph.ork.; 15.45 Amatx trxo; 16.15 Harpe Davids; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Apavi band; 17.45 Rijk over zee; 18.— Ned. Kamerkoor; 18.30 Ere dienst en museum; 18.50 Piano. 1 Eindhovcnse Tarzan Th. Theelen. Dat Pietje Diessen, die zo lang zamerhand de .kingpin" is gewor den van de Nederlandse middenge wichten, van de Hagenaar Hessing heeft gewonnen, was niet zo zeer een sensatie te noemen. Wel dienen we er bij de beoordeling rekening mee te houden, dat de links voor staande Hagenaar, die bovendien half zwaar gewicht is, tot de uiterst lastige tegenstanders behoort, bo vendien een knaap met een uitste kende dekking. Het was voor Dies sen weer een step-up op de ladder, die hem, daar zijn we bijna van overtuigd, regelrecht naar de Olym piade voert. Er was tot slot van de avond, die zo van alles te zien gaf, ook nog een uitstekende partij tussen Frits van Kempen en de pezige Haagse „ou ter" Wim Ludwig, een uiterst ge vaarlijke jongens, zoals van Kempen aan het einde van de eerste ronde moest ondervinden, toen hij op een I rechtse hoek enkele tellen neerging, i Het was een fraai gevecht van twee boksers, die eikaars krachten ken den. De nog grotere stootvaardig- heid en snellere reactie van Ludwig bezorgden hem ten slotte de over winning. De uitslagen van de andere par tijen zijn: Duiveman w.o.p, van Wes terbeek; Saldcn w.o.p. van de Gidts; Ceelen wo.p. van Versteeg; Bel- laartVonk onbeslist; Zandvliet w.o.p. van Sanders; Eigendaal w.o.p. van v. Dijk; L. Roos w.o.p. van Bouwhuizen Theelen wint door op geven van "W. de Wolf; Spang w.o.p. van v. 't Hoff; Maas w.o.p. van Boeyen. Naar wy van Beb van Klaveren vernamen, loopt hij met het plan rond om terug te gaan naar Austra lië. Er is hier voor hem, door de strenge deviezenbepalingen, niets te verdienen en in Australië kan hij weer instructeur worden. Hij heeft reeds z'n visum aangevraagd, doch de mogelijkheid is nog niet uitge sloten, dat z'n vrouw vooruit gaai en hij nog tot de volgende zomer in het land blijft. Voorts vernamen wij van hem, dat er een klein kans je is, dat hij Zaterdagavond in Brussel tegen de Belgische Tarzan Delannoit in de ring komt, voor het geval, dat Charron. de toekom stige tegenstander van Luc van Dam, verstek laat gaan. „Ja, daarbij ben ik be trokken geweest". Pres.: „Heb je nooit aan je chefs of collega's gevraagd wat er met de arrestanten gebeurde?" Verd. geeft een ontwijkend ant woord. Pres.: „Waarom merkte je de Jo den namen met een rood teken in je boekje?" Verd.: „Omdat ik er kwartaal- staten van maakte. Maar ik heb ze niet alle 170 gearreseterd". (Hoeveel wèl kan hij niet zeg gen). Pres.: „Wat betekent het woord je „zelfstandig" achter de namen?' Verd.: „Dat ik de administratieve formaliteiten bij een arrestatie alléén uitvoerde". Pres.: „En wat betekent het als er „Tol" bijstaat, of „Tol er Pikaar?" Verd.: „Dat ik er niet bij ben ge weest". Het verrichten van huiszoekin gen is verd. ook ten laste gelegd, o.a. bij een hoofdagent van politie, waar Joodse goederen in beslag werden genomen. Verd.: „Ik heb daar geen huis zoeking gedaan". Pres.: „Wat deed IT er dan?" Verd.: „Ik ging erheen, maakte de vloer open en Pres.: „Dank U wel". Uit getuigenverklaringen is ko men vast te staan, dat verd, zich niet ontzag sommige slachtoffers te mishandelen. In de zomer van '44, de invasie, waarschuwde hij daarentegen wel eens mensen die op het punt stonden, gearresteerd te worden. Zijn vrouw en een Amersfoortse adjudant-van politie komen dit getuigen. De advocaat-fiscaal vraagt voor deze felle, actieve SD-handlanger, wiens soortgenoten vrüwel allen reeds in de oorlog door de illegali teit ziin gelikwideerd en die op on oprechte manier reeds enige malen heeft geprobeerd de behandeling van zün zaak in het honderd te Ia- ten lopen, twintig jaar gevangenis straf, ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht, bh' de politie werkzaam te zijn. De dertigjarige Jannetje Johanna Harder, die een Joodse landgenoot bij de SD heeft aangebracht omdat hxj aan haar raam een karton zou hebben bevestigd,_ waarop een anti na üonaal-socialistisch gedichtje was geschreven, werd Maandagmiddag door de Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof veroor deeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten. De eis was vijf jaar met aftrek heren Boas en Hooyer spreekt grote verbittering ten opzichte van het Nederlandse gezant schap te Madrid, maar nog meer ten opzichte van de heer Van Harinxma Thoe Slooten, die Iedere beschuldiging In dit opzicht afwijst. Mr. Maas Geesteranus verklaart vervolgens „Over de houding van de gezant Baron van Harinxma thoe Sloten: Verbood hij illegaal te wecken? te Bern, mr. Bosch ridder van Ro senthal, ten aanzien van Joden, raadplege men zijn missive aan de minister van Buitenlandse Zaken. De gezant verklaart hen zonder hulp te hebben weggezonden, om dat hij meende met Joden te doen te hebben. Graaf van Bijland, wnd. secretaris-generaal, heeft dit blijkbaar voldoende geachte ant woord ter kennis gebracht van dc zaakgelastigde te Lissabon. In Spanje Bij aankomst in Spanje werd zo goed als ieder illegaal reizend Ne derlander gearresteerd. De rege ringscommissaris en andere Neder landse autoriteiten hebben niets ge daan om dit te betetten, evenmin als zij zich actief hebben becoonrl bij het bevorderen van invrijheid stelling en doorreis. Waar bedoelde commissaris en autoriteiten hebben nagelaten hen te evacueren, zijn einde 1941 alle Nederlanders, die door de Spanjaarden waren vrijge laten en sinds weken en maanden te Madrid op transport wachtten, opnieuw gearresteerd, dit maal voorgoed Zelfs in begin 1943, toen o.a. Polen en Fransen van militaire leeftijd en masse werden vrijgela ten en, voorzien van alle nodige visa, bij duizenden Spanje verlie ten. vaak onder de hoede van het Rode Kruis, bleven de Nederlandse geïnterneerden in het kamp te Mi randa de Ebro achter. De ondersteuning, welke Neder landers hebben genoten in de ver schillende Spaanse gevangenissen, is onbetekenend geweest. Baron van Harinxma Thoe Slooten heeft het kamp te Miranda nimmer be zocht". Onder de personen in NedenJand aan wie van Lissabon uit voedsel pakketten werden gezonden, bevon den zich vooraanstaande X.S.R--ers die te Londen en te Lissabon als zodanig in Nederlandse kringen bekend stonden. Wie had opgedra gen hen namens en wellicht op kosten van het Rode Kruis te Lon den van levensmiddelen te voor zien? gedurende zijn verblijf in Portugal cn zelfs na zijn vertrek naar Londen ontving Baron van Harinxma thoe Slooten geregelde geldzendingen uit Nederland. Afgescheiden van het feit. dat het genieten van een dergelijke fa ciliteit een zekere schroom ten aan zien van de vijand tengevolge kan hebben hetgeen het geval is ge weest met een van baron Harinx- ma's medewerkers te Lissabon, blijkens diens eigen mededelingen ligt de conclusie voor de hand, dat de bezetter in dc regeringscom missaris niet een tegenstander zag De bezetter zou dit wel hebben ge daan, als bedoelde regeringscom missaris met alle hem ten dienste staande middelen een 20 groot mo gelijk aantal Engelandvaarders en andere illegalen had geëvacueerd in hun gevangenschap had bij gestaan." Scheepvaartdienst op Manchester Een zeer belangrijke verbetering is tot stand gekomen in de scheep vaartverbinding tussen Rotterdam, Manchester en Liverpool. Door het inleggen van een derde schip is het de British Continental Steam ship Company (te Rotterdam ver tegenwoordigd door Phs. van Om- meren's Scheepvaartbedrijf N.V. en de Fa. P. A. van Es Co.) moge lijk geworden de frequentie van de dienst, welke zij' tussen deze ha vens onderhoudt, zodanig te ver groten, dat in het vervolg weke lijkse afvaarten en wel iedere Donderdag kunnen worden ge boden. De eerstvolgende afvaarten vin den o.o.v. plaats per s.s. „Torfinn Jarl" op 4 December, s.s. „Serula" op 11 December en s.s. „Lestris" op 18 December. (InUezonden mededeling, Zesr Oude Geneva Likeuren Dty Gin Tramwee D" conducteur was wel wijzer ge wet jt, daar was hij dan ook tram conducteur voor. Stel je voor dat tramconducteurs niet de wijze, bedaarde, goedmoedige humoristen en fatalisten waren die zij zijn. Dan was er in Maasoord een apart pa viljoen voor tramconducteurs die zo dom warer: geweest zich op te winden, zich een paar weken lang, 8, 9, 10 uur per dag op te winden over de dove passagiers: door lopen alsjeblieftja, roep maar raak over de linke passagiers: allemaal gehad daar?...... moét je geloven, maar kaken op me kaar over de slome passagiers- met-lange-tenen, die ontploffen, in eens, als ze de hand van de con ducteur in d'r eigenwijze rug voelen voor het duwtje, nodig om een stuk of zes verregende mensen die óók graag meewillen, binnen te laten: handen thuis, vrind, ben je hele maal niet wijs, 'k zal je nummer noteren, je hóórt van me. Janus had het anders gezegd, een beetje Rotterdamser, Janus, die daar breeduit stond of het z'n eigen trouw tram was, vlak in de deur en d'r konden er zeker nog wel tien bij binnen. Handen thuis, voacfer, had Ja nus gezegd toen de conducteur op drong, handen thuis, anders zal ik je de bokkewagen uitslingeren, ze- nuwelijer. Een conducteur hoeft dat niet te nemen, maar hij nam het, hij stond boven zulk ordinair gedreig, hg werkte rustig door, hij was wel wijzer. Maar een grote, brede man met een rechtvaardig gezicht nam het niet. Zeg, meneertje, sprak hij ma tig, da's geen werk hè, dat snap je zeker wel. Nee. dat snap ik niet, had Ja nus driftig geantwoord en als 't je niet aanstaat kom-ie d'r maar eens af, dan zal ik je het ziekenhuis In slaan. Mensen met een grote mond boe ken, al intimiderend, nog al eens successen, maar soms treffen zij nu net de verkeerde persoon en dan geraken zij wel eens in benarde si tuaties. Die grote, brede man was on middellijk bereid geweest bij de eerstvolgende halte uit te stappen en toen kon Janus voor zijn fatsoen moeilijk anders doen. Die grote, brede man had Janus' eerste tik niet afgewacht, hij had het, nu de zaken eenmaal zo ston den, maar kort gemaakt met de op schepper. Eén opdoffer was voldoende ge weest voor een, vrij goedaardige kaakbeschadiging en een regelma tige knockout. Aardig, sportief, bescheiden en volkomen verdiend, maar het mè.g niet, ook al is men uitgedaagd. Da rechter zei het en de rechter wéét het. Grote, brede man had even wijs ais de conducteur moeten zQn, dan had hij dat tientje strafgeld in z'n zak kunnen houden. flnvemnden mededeling) een oud merk in een nieuwe lijd \F6U/LL£rÖN tijd veel meer van een bootrois dan van een rit met de trein. JOH/v VAAT S/V£ll£AJ3£/2C> HOOFDSTUK XXXI „O, in de baai van Vera Cruz huist een groot geheim....!" De volgende morgen waren we al in Orizaba cn diezelfde avond kwamen we in Cordoba aan. In het duister flitsten de lichten van trams en auto's en fietsen ons voorbij. In het hotel was electrisch licht en een badkamer en het was er al even vervelend als in welk ander groot hotel. We ble ven niet lang in Cordoba; de volgende morgen bracht een puffend treintje ons door de bergen naar Vera Cruz. Daar schitterde van verre de Golf van Mexico ons tegen. Die middag zaten we in de schaduw van palmbomen op een terras van een restaurant, dat aan de kust van de baai van Vera Cruz lag. Een koele bries woei over het wa ter. maar de zwaardere lucht aan de kust maakte ons loom Nu. er was gelukkig geen reden om bijzonder actief te zijn. In de haven ik kon het schip zien lag de hagelwitte SANTA CA- TALINA voor anker. Graaf Paul had de biljetten al gekocht. Die avond zouden we aan boord gaan. De volgende morgen zouden we reeds op weg zijn naar New Orleans. Natuurlijk hadden we daar een trein kunnen nemen, maar graaf Paul vond het beter dat we per boot de reis naar New York maakten. Nu, ik vond het best. Ik hield al- De dokter vroeg: ..Pablo, ga je je nu werkelijk ernstig op het schilderen toeleggen?" Ons samenzijn, daar onder de palmen aan de »Ja-" lachte £ra?f Pa"1- b,cn ®r verslaafd baai van Vera Cruz had iets plechtigs. De dokter aan- En ik zal toch e?n a"dcre panier zei: „Het is je laatste dag op Mexicaanse grond. cen eerlijk stuk brood moeten verdienen. Dat we jullie beiden hier weer terug mogen „Maar, vriend, heb je dan met genoeg over zien!" Hij dronk hierop en nog eens. van dit avontuurDe dokter keek hem met Ja, dit was wel het eind van ons Mexicaanse grote ogen aan. „Een half-miliioen-jonge-jonge!" avontuur. De schooltijd naderde nu met dreigen- „Wat cr over is. stuur ik naar dat Instituut de snelheid. Toch was ik vrolijk. Eerst wist ik voor blinde kinderen Neen. dokter, dat geld zou zelf niet waarom: maar toen de dokter mij met me geen geluk brengen. Ik wil nu met een scho- iets als een verwijt in ziln stetm vroeg: „Waar- ne let beginnen Men kan het kinderachtig vin- om ben je zo opgewekt, Jonska?" toen wist ik don misschien is het dat ook wel maar ik het. Het was de ratelslang op de campo van Chin- zal me beter voelen zo." quinquira. die mij deze les had geleerd de les «xoen graaf Paul even weg was om te In forme- die je telkens wéér leert en weer vergeet en dan weer opnieuw moet leren dat hetgeen je over komt toch maar een bagatel is. bij wat je be spaard blijft. „Ik ben blij omdat graaf Paul leeft," lachte ik. We hadden veel plannen gemaakt. Ik zou eerst de H.B.S. in Montreal aflopen: daarna zou ik voor een poosje bij graaf Paul in de leer gaan. Graaf Paul dacht, dat hij daar voor wel de toestemming van mijn vader zou kunnen krijgen. Ik kende mijn vader maar ik had een onwankelaar vertrouwen in ie magi sche krachten van graaf Paul. „Ik zal hem voorstellen een goed reclameschil der van je te maken, Jonska." zei graaf Paul. „Talent heb je in ieder geval. Of je het heilige vuur hebt dat zullen we zien. Jij komt dus de volgende zomer bü mij in San Francisco op mijn atelier." „Heeft U daar dan een atelier?" „Neen, maar ik krijg er daar een. Ik heb nu zoiets in New-York. Niet veel bijzonders nu, je zult het wel zien." ren, wanneer de SANTA CATALINA precies vertrok, en ik allcên met de dokter zat, boog deze zich over het tafeltje naar mij toe, zodat mijn gezicht vlak bij het mijne kwam en zei met na druk: „Jonska! Er is iets veranderd in graaf Paul. Merk je 't ook?" „Hij schijnt me een beetje ernstiger be doelt U dat?" „Juist! En op de goede manier. Niet dat hij nu een stijve hark wordt. Hij? nooit! Maar er is iets in hem veranderd. Hij denkt dieper na over de dingen. Jonska". de dokter pakte mij bij de schouder en schudde mc stevig heen en weer, „dat heeft hij aan jou te danken" „Aan mij? Hemel bewaar me, ik heb hem lie ver lachend en zingend Geef mij nu niet de schuld" „Neen. neen. je weet wel wat tk bedoel.... het is best zojij en die beet van de ratel slang. Let op mijn woorden: het heeft hem geen kwaad gedaan". (Wordt vervolgd) De regen- en sneeuwval hebben het bestuur van de afdeling; Rotter dam van de K.N.V.B. Zaterdag doen besluiten het vastgestelde pro gramma voor Zondag in zijn geheel af te gelasten. Nu de uitslagen reeks I derhalve achterwege blijft, nemen wij dc gelegenheid te baat een en kel woord te wijden aan de stand van zaken in de ie en 2e klas. De competitie heeft, dank zij het gun stige weer in de afgelopen maan den, tot vóór Zondag een vlot ver loop gehad, zó zelfs, dat vrijwel alle clubs de helft van het af te werken programma achter de rug hebben. Slechts Sehicd. Boys, Noor derkwartier, Puttcrshoek, D.E.S.V. en S.V.D.P.W. zijn nog niet zo ver gevorderd. Wat dc le klas A betreft, is het opvallend, dat de koploper Eureka op vreemde grond betere resultaten boekt dan in eigen huis. Intussen kan zit cr zich van verzekerd hou den, dat do bewoners van het Lan- gepad nog heel wat concurrentie te duchten zal hebben van Belvedere en Ncstro, die een kampioenschap niet onwelgevallig zou zijn. Activi- tas en Schiebrook en in mindere mate ook Schiet!. Boys zijn preten- danten voor de laatste plaats en zullen nog heel wat benauwde ogen billeken beleven.. In B. staan Roga en Germinal op één lijn; slechts een beter gemid delde brengt eerstgenoemde op do eerste plaats. Radio en G.V.R. ma ken het met geen enkele overwin ning en één gelijk spel (11) te gen elkaar bevochten uit 9 wed strijden niet al te best. In de le klas C. gaat Puttcrshoek oneeslagen aan het hoofd met 11 punten uit 7 ontmoetingen. De drie gelijke reso. tegen H.W.D. (2—2), cn Roekan je 2 x (0—0) en (1—1) geven intussen voldoende dc kwets baarheid van de geelzwarten aan, zodat o.a. Soog en Ons Huis nog geenszins kansloos voor de kam pioenstitel zijn. Na een goede mid delmoot volgen D.E.S.V.. H.VV.S. en A.V.S. De van Stoikjcs zullen heel wat strijd moeten voeren om de laatste plaats te verlaten De tweede klassers Singelkwartier doet het in afde ling A. niet onverdienstelijk met 14 punten uit 10 wedstrijden. Maar haar overwinningen zijn meestal maar op het kantje af geweest en van Vierpolders verloor zij zelfs met 51 in het begin van het sei zoen. Tcchio staat op no. 2 met 10 p. uit 8 ontmoetingen en kan dus in punten aantal nog gelijk komen met de Schiedammers. Voorwaarts sluit de ranglijst af en vermoedelijk zal zij ook als no. laatst eindigen. G.L.Z. is de enige club uit de le en 2e klas. die nog geen enkel punt verspeeld liecft. En dat na 9 wed strijden! Wü geven haar. nu zij ook de sterkste vereniging uit haar af deling heeft weten in bedwang to houden, een goede kans om promo tie-wedstrijden te spelen. H.B.B, en Rood Groen zijn in hachelijke posi- Nassau. tie geraakt en laatstgenoemde zal veel moeite hebben om zich aan de onderste plaats te ontworstelen. Telefoon zit in de 2de klas C be hoorlijk in het zadel. De strijd om de tweede plaats zal uiterst fel worden, want als wjj D.C.B. als d® blijvende hckkesluiters uitschake len, dan zijn er 7 clubs, die vrijwel van gelijke kracht zijn en alle. zo niet als eerste, dan toch als no. 2 zullen trachten te eindigen. Standen Eureka 8 12 Belvedère 8 11 Nestoro 8 11 Dirksland 10 10 Gr. Witten 8 9 A.V.O. 9 9 Sch. Boys 7 5 Achivitas 9 5 Schiebroek 9 4 le klasse B Roga 9 13 Germinal 9 15 Zw. Wit 9 12 Noord.kw. 7 30 Nw.hoorn 9 9 Wico 9 8 O.V. 8 7 Radio 9 1 G.V.R. 9 1 le klasse C Puttersh. 7 11 Soag 8 11 Ons Huis 9 10 Demos 8 9 H.W.D. 8 9 Roclcanie 8 8 D.E.S.V. 7 5 H.W.S. 8 5 A.V.S. 9 4 2de klasse A Singel lew. 10 14 Tediro 8 10 Postcf s.v.o. Hekeling. Vierpold. 9 8 10 9 9 8 8 7 3 O.D.I. VOjprw. 2de klasse B G.L.2. 9 18 T.O.G.B. 8 12 10 Vios R D.K.S. D.O.K. S.V.D.P. 8 8 SVDPW 6 7 H.B.B. 9 2 R. Groen 8 2* 26-10 R. Gr.~ SVDPW R.G. 2 vcrl. p. 2e klasse C Telefoon 10 15 Abbenbr. 9 11 Nadof V 8 9 Crooswijk 9 9 RKWIK 9 D.O.H. 10 9 Z.V.C. 9 9 R.M.I. 10 9 D.C.B. 8 -* 19-10 Tele- foon-D.C.B. DGB 2 verl. punten. TUINKALENDER 3 DECEMBER. Verschillende kamerplanten fffaken in deze maand aanstalten te gaan bloeien. Dit is o.a. het geval met de Lidcactus. Wanneer zich aan de uiteinden van dc lidvor- mige bladeren of tussen de stcngelle- den kleine rode puntjes vertonen is de rusttijd voorbij Uit de rode puntjes gaan zich de bloem knoppen ontwikke len. De plant krijgt weer iets meer water en tvorcff in dezelfde stand voor het raam gehouden. Anders zouden ds frnoppen kunnen afvallen. Wanneer de knoppen van Uw Azalea's, die (of dusver in een koele kamer stonden, gaan zwellen en beginnen te kleuren, kunnen ze in een warmere kamer wor den overgebracht. Zet men ze te vroeg in de warmte, dan kan de bloei mis lukken. S. L, Mr. A. van de Sande Bakhui zen, oud-president-curator van de Leidse Universiteit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3