Sfjëj St. Nieolaas op de „Willem Ruys" TIEN JAAR GELEDEN Zorg* voor 'n geestelijk gezond en evenwichtig volk Een vaart naar Southampton en de indrukken daarvan Radiozender ontsnapt Het was te riskant de Prins Willem V weg te slepen j heöen Eerste Nederlandse kinderen uit Duitsland in Rotterdam Vrijdag 5 December 1947 3 (Van een speciale verslaggever) „Wat denk 3e, zal Sinterklaas op 5 December bij jelui ko men?" Deze interessante vraag legden wjj voor aan enkele van de, ruim 800, passagiers aan boord van de „Willem Ruys", die op weg is naar Indonesië. Emmy ter Horst gaf mij als haar mening te kennen, dat dit beslist het geval zal zijn. Naar haar overtuiging zou de goede Heilige op 5 December plotse ling ergens uit zee komen op doemen, per schip, of anders als parachutist. Zij zou echter alleen in hem geloven als hij geen baard van watten aanhad, want dan zou het de echte niet zyn. Evert Jan, de zevenjarige tafel heer van Emmy in de tweede klas •kinderkamer van de „Willem Ruys", wist met stelligheid, dat de bisschop bij de Golf van Bïscaye aan boord zou komen. Hij had de ze ervaring opgedaan bij een vori ge reis. St. Nieolaas wacht altijd tot een schip dicht bij C'panje is en komt dan met een snelle boot langszij. De tientallen andere kinderen waren er ook zeker van, dat de goede Sint wel een middel zou vin den om hun schip te bereiken, zo dat ook ik en u wei moeten aanne men, dat de Sint, ongeveer op het uur van deze publicatie aan boord van de „Willem Ruys" zal zijn. Ia- ten we hopen dat het de echte is, want Emmy is op haar qui vive. Dezelfde vraag heb ik ook nog voorgelegd aan Oesin, de geruislo ze Javaanse bediende, die mijn, toch al zo vorstelijke, cabine op het schip tot een hemel op aarde maakte, Oesin lachte bescheiden, doch bleek de Nederlandse taal niet machtig en onkundig van onze Sinterklaas. Helaas kregen Oesin en zijn vele landgenoten, die dag en nacht ijverig, proper en bescheiden ten dienste staan van alle passa giers, weinig contact met de Indië- gangers. De djongos met hun kleu rige hoofddoeken en witte jasjes kregen veelal bescheid van heren die de Maleise taal vrij luid beheer sen, die dat donkere volkje kennen en ernaar handelen. Ik kreeg de indruk, dat de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd er heel goed aan heeft gedaan, tijdens de maiden trip van de „Willem Ruys" weer gebruik le maken van de dien sten der Javaantjes, die .op de ze wijze banden kunnen hech ten tussen volken die eikaars belangen moeten behartigen. Afscheid Het was een prachtige reis die de directie van de K.R.L. een aan tal journalisten aanbood. Het eerste deel van zo'n reis is voor de mees te passagiers uiteraard nog niet het prettigst. Het afscheid heeft ge duurd tot de tros werd losgesme- ten. We hebben allen aan de reling gestaan tot de laatste zakdoeken op het hoofd van de Lloydkade in de heiïge verte verdwenen. Toen waren het alleen nog de meeuwen, die, krijsend en duikelend rond de boeg van de „Willem Ruys", Hol land vertegenwoordigden. Gelukkig waren er dadelijk al beslommerin gen, zoals die van de „sloepenrol", de oefening met de reddingsvesten, die een poosje de aandacht afleid den van liet afscheid, dat pijn doet, ook, al wacht daarginds al heel lang de liefste Wij journalisten gingen mee tot Southampton, 285 zeemijlen, waar we, na een rustige nacht, omstreeks 9 uur Engelse tijd arriveerden. Het was zonder overhaasting gegaan. De „Willem Ruys" doorkliefde een zee, die zó kalm was, dat men moeite had enige deining te ontdek ken en die dan ook, zover ik kon nagaan, geen enkel geval van zee ziekte veroorzaakte. Negentien knopen maakte het vlaggeschip van de Lloyd, ruim 24 hadden het er maximaal kunnen zijn. We heb ben ervaren, hoezeer de „Willem Ruys" aan de verwachtingen vol doet, hoe trots de bemanning is, weer aan deze grote vaart te kun nen deelnemen; we hebben ook kunnen vaststellen, dat, dank zij 'n voortreffelijk muziekje, dank zij het sportdek en de turnzaal, dank zij de bibliotheek, de ruime social ise „Willem. Ruys" op zijn officiële tocht. hall en veel meer, voor alle passa giers afleiding genoeg te vinden is. Een echt Nederlands schip, dege lijk en van alle gemakken voorzien, heeft zijn element gevonden. Welkom Het welkom in Southampton was tekenend voor de belangstelling, die men ook daar heeft voor onze wederopbouw. De kade was met vlaggen getooid, toen wij door ste vige sleepboten aan de kant wer den gestuwd -en de agenten van Lloyds hadden al hun Engelse fleg ma nodig om niet over-hartelijk te schijnen. Enkele uren later vertrok de „Willem Ruys" al weer, nage- Gen.-Majoor de Bruyne onderscheiden De generaal-majoor der mariniers M. R. de Bruyne te Rotterdam is by K. B. benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, er keukengerei van maken. wuifd nu ook door Engelsen, die, naar Singapore vertrekkende vrienden uitgeleide deden. De „Willem Ruys" vertrok om 2.20 uur te vroeg voor enkele vertegenwoordigers van Radio Unie. die tegen drieën aan de ha ven kwamen en vast moesten stel len dat het schip met hun hele ap paratuur met korte golfzender ver dwenen was. De zeven koffers, die een grote waarde vertegenwoordi gen, zijn nu in de Golf van Biscaye, inplaats van te Hilversum, waar de zender vrijwel onmisbaar is. Er wordt druk getelegrafeerd of de zender in Port Said zai worden af gezet en vandaar teruggezonden. Een pijnlijke vergissing, waaraan overigens het personeel van de „Willem Ruys" geen schuld heeft mQueen Mary" Na een geurige Hollandse stamp pot van boerenkool met worst, is het niet gunstig, kaviaar met champagne aan te dragen. Even min is het tactisch juist na een rei3 met de „Willem Ruys" een be zoek af te steken bij de „Queen Mary", het 80.000 tons vlaggeschip van de Cunard White Star Line, waar Coolsiqgels en Vreeburg3 de zalen als paleizen afwisselen en men van de ene praal in de andere pracht stapt. Wy waren er op, dank zü de bemoeiingen van de Lloyd- agenterx en natuurlek was het alle maal schitterend. Maar de boeren kool smaakte ons beter. 1** Ljk&f kinderen. Binnenstromend water door een lek in de machinekamer Het bergen van een gezon ken schip blijft immer een riskant karwei, omdat men, alle berekeningen en voorzor gen ten spijt, nooit te voren 'weten kan welk grillig spelle tje het stromend water spelen zal. Bij de „Zuiderdam" bij voorbeeld bleek er geen vuiltje aan de lucht te zijn en werd dit aan de Noord wal ter hoog te van Maassluis gezonken mo torschip van 11.000 ton bij de eerste de beste poging vlotge- bracht en Iinia recta naar de Waalhaven te Rotterdam ver sleept. Het andere bloksehip, het aan de overkant liggende mo.torscheepje „Prins Willem V" van slechts 1500 ton. wil zich heel wat minder gewillig laten bevrijden uit de kluisters die het nu al meer dan drie jaren gevangen houden. We hebben reeds beschreven, hoe voor de berging van dit schip een bijzondere hef constructie be staande uit acht pijlers, waarop vier dwarsbalken met vijzels rus ten, werd gebouwd. Eind Septem ber van dit jaar was men zo ver, dat de vijzelinstallatie, die een hef vermogen heeft van 3.200.000 kg. in. werking kon worden gesteld, doch deze reusachtige trekkracht bleek toch nog onvoldoende om het schip te kunnen lichten. Gril lig spel van het water! Rondom de Radio-programma VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 Denk om de bocht; 19.15 Jan Vogel: 19.30 Geloof der oude kerk; 19.50 Tien voor acht; 20.— Nws20.05 Guus Thole; 20.15 Heerluk avondje; 20.45 Uitslag St. Nic. luisterwedstrijd; 21.— Wim Kan en Cor Lamaire; 21.20 Gr.; 21.40 St. Avondwijd,; 23.— Nws; 23.15 Gr. HpVERSUM U: 19.Nws, weer, 19.15 Gr.muz.: 19.30 Actueel geluid- 19.45 Lonen en prijzen; 20.— Nws- n? THe.erIÜk avondje is gekomen; 21.15 Luisterspel: 't Heerlijk avondje is gekomen; 22,Vol verwachting KlQPt ons hart; 22.30 Pop. plaatjes; 22.45 Avondoverdenk.: 23.— Nws; '23.15 Afscheid St. Nieolaas; 23.45. olotaccoord. ZATURDAG 6 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 7.— Nws; 715 Gymn.; 7.30 Gr.pL; 8.— Nws; 8J8 Silvertrikwartet; 8.35 Lichte klan ken; 9.30 BBC Symph. ork.; 10.— Morgenwijding;- 10.20 Radiofeuiile- YT-i'* a Sopraan en plano; 10.55 Uitz. Arb. in continubedr.; 12.Vir- tuosotrio; 12.30 weer, orgel; 13.— strijdkrachten; 13.30 Miller sextet; Li* yy 8 een bonte vogelvlucht: Ihkp m" °?k*: 15~ Lezing: Ge- is is is» ontwikkeiingsvoorwaarden: Fcnpro^ vraaSt; 16.— Cabaret klonnp^ie?: 16-15 Binnen zonder en nabiJ ós twin- la-in TA,, J^sconcert; 18.-^ Nws; mr?Mdok"chten. II: 7-— Nws: 7.15 fö fol? 9*bed: 7-45 Kamerkoor; w7p^ S; ,8*15 P1t* de dag; 8.™ Weense walsen; 9.30 Waterstanden; rifj»iz;vi0-— Klein, klein kleu- JO-15 Grpl.; II.- Zonne- T Angelus, piano; 12.30 litGT' luncheonc.; 12.55 Zonnewij- ïf r Nws; 13.15 Welk boek; i?™ Eunc- conc.; 13.40 Filmpraatje; 13.50 Pop. St. Nic. liedjes; 14.— To neelkijker; 14.10 Zang; 14.20 Eng. - i (beJln>: 14.40 Gr.pl.; 15.— Jon gelui- 15.15 Gone, der jongeren; 15.45 ie I"-Musette en Hawaiian; 16,20 Vliegende Hollander; 16.30 Schoonheid v.h. Gregoriaans; 17. Wigwam; 18.— Negro Spirituals*. ia.15 Joum. weekoverzicht; 18.30 Lord Jumpatit beteke- Met betrekking tot het auto-ongeluk, dat prins Bernhard dezer dagen op de Muidgr- „December 1937. gebondenheid Sint Nieolaas valt dit nen." jaar op Zondag. En naar aanleiding daar- «k ^uiupi- van is er in de laatste straatweg by Amster- zitting van de gemeen- aw dam overkwam, heeft teraad nogal wat te y- aiide particuliere secreta- doen geweest. Het ge- tw.,w ris van de Pr*ns de vol- meenteraadslid Van ,ff.e oincerKiaasaag °-ende communiqués Burink wilde n.l., verstrekt: dat op die Zondag dé kPb*n* daa is winkels open zouden bct Zljn e,^en schuld blijven. Hy zei. dat dit van groot voordeel zou zijn voor de kleine win keliers. Van Burink was scherp in zijn be woordingen en hij be toogde fel, maar behal ve bij de heer De Groot vond htt bij niemand steun. „Ik spreek namens het grootste deel van de winkeliers", aldus de heer Van der Brule, „als ik zeg. dat deze niets van dc ontheffing van de winkelsluiting op 5 December moeten hebben. Voor de winke liers zou vrijheid op deze dag alleen maar St. Nieolaas in de Raad Er is de hele week tot 's avonds tien uur toe gelegenheid geweest om inkopen te doen. Ik voel niets voor dat Zondagsgedoe." Des heren Van Bu- rinks voorstel werd met 32 tegen drie stem men getorpedeerd!" „De goede toestand waarin de prins ver keert, houdt aan. Niet temin wordt bezoek vooralsnog niet toege staan. In afzienbare tijd blijven alle 'be moeienissen van üe prins buitengesloten". „De hoofdpijn, die gisteren wat heviger opkwam, is heden, na een rustige nacht bijna geweken. Prins Bern hard blijft niettemin al die tijd opgewekt en belangstellend, voor zo ver hem dat vergund is. De toestand van de hof jager Van der Spek, die aan de knieschijf geopereerd is, blijft normaal". „Prins Willem V" had de stroom het zand en slik weggespoeld, waardoor de romp langzaam maar zeker in een kuil was komen te liggen, doch binnen het schip had zich de modder via r1e vele gaten juist opgehoopt! Dit werd door duikers na het afnemen der luiken geconstateerd. Een aantal bergings vaartuigen zoog het vuil weg en eerst op 4 November was een zo danige hoeveelheid modder ver wijderd, dat de trekkracht der vijzels resultaat had en het schip centimeter voor centimeter begon te rijzen. Toen wij de uitnodiging van de heer J. H. v. d. Burgt, hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat deze eindphase van het bergingswerk in ogenschouw kwamen nemen, was men bezig met het lenspompen van ruimen en machinekamer en werd een zware motorpomp geplaatst op het tussendek om de pompcapici- teit te verhogen, Drie grote drij vende blokken strekten hun mach tige armen boven de hefconstructie rondom het schip uit. Het vrij- boord van de „Prin«" Willem V" was ongeveer een meter boven de waterspiegel, zodat nu wel heel goed te zien was hoe erbarmelijk het vaartuig was toegetakeld door de aangroeiing van waterdiertjes en vuil. De bok „Adelaar" had het naar de rivier gerichte achterschip van de „Prins Willem V" in een strop te pakken om kantelen van het vaartuig te voorkomen. De „Adelaar" lag halverwegen in de vaargeul, zodat de zeescheepvaart van en naar Rotterdam de gehele dag moest worden stilgelegd. De „Ajax" en „Atlas", de beide andere bokken, lagen gereed om de 60 ton zware dwarsbalken op te pikken en het schip aldus doorgang te verlener.. Op een roodwitgeblokte peilstok kon men gemakkelijk af lezen, dat de „Prins Willem V" snel omhoog kwam en reeds vrij van de vijzelsti oppen gekomen was. Sleepboten lagen klaar om het schip omstreeks vier uur, bij dood tij, weg te trekken, doch zo ver is het niet gekomen. Toen het water binnen het schip al vrij laag gezakt was, ontdekte men aan een kolking in de machinekamer, dat door een onopgemerkt gebleven gat behoorlijk wat water naar binnen moest dringen. Men heeft nog even overwogen het er toch maar op te wagen, doch tenslotte achtte jmen het risico, dat de „Prins Willem V" tijdens het slepen zou zinken, te groot. De sleepboten werden daar om Rotlegkfamwaarts gestuurd, ter wijl men de „Prins Willem V" rustig in de stroppen liet terugzak ken. Duikers zullen het thans ont dekte nieuwe lek dichten, waarna volgende week Dinsdag opnieuw een poging tot wegslepen zal wor den gedaan. De Waterweg is nog niet her overd, maar het zal ongetwijfeld spoedig zover zjjn! Gezonde ziel in een gezond lichaam" ER is al meer sprake geweest van de noodzakelijkheid om de geestelijke gezondheid van het volk te beschermen. Toch is het begrip geestelyke hygiëne In brede kringen nog zo weinig bekend, dat het wenselijk Is hierover iets te vertellen. Dit begrip, tot voor kort slechts weinigen bekend, wordt nu ook buiten de vakwereld verstaan. Het moderne leven vergt veel van de zenuwen Onder geestelijke gezondheid ver staan w\j een rustig evenwicht van geest en ziel. Deze evenwichtstoe stand wordt niet alleen door ziels ziekten (krankzinnigheid) ver stoord, maar ook het leven zelf met zijn moeilijkheden, de strijd om het bestaan en vele andere facto ren drukken hun stempel op onze geestestoestand. Hoe ingewikkelder het moderne leven wordt, des té meer werden onze 2enuwen op de proef gesteld. De geestelijke hygiëne wil nu de voorwaarden scheppen om de geest van de enkeling en van hele volkeren gezond te hou den. Het is begrijpelijk, dat dit doel nooit geheel bereikt kan worden. Wel kunnen wji door. inspanning van alle krachten een maximum aan geestelijke hygiëne behalen. richten, onze ontspanning, enzo voort. De geestelijke hygiëne nu wil alles uit de weg ruimen, wat voor onze geest schadelijk is. Een eerste voorwaarde is, dat ieder slechts in een beroep tewerkgesteld wordt, waarvoor hij geschikt is. Daarom moet algemeen gebruik gemaakt worden van de bureaux voor beroepskeuze, die door psycho technisch onderzoek de aanleg van de gekeurde bepalen. Anders is het resultaat: „Twaalf ambachten, der tien ongelukken". In de werkplaats dient men voor een prettige sfeer te zorgen en het leidende personeel zorgvuldig te kiezen en op te leiden. De laatste Oorspronkelijk hield de geeste lijke hygiëne zich hoofdzakelijk met krankzinnigen bezig. De zorg voor deze patiënten thuis, in. gestichten en tn het bijzonder na ontslag uit het gesticht is stelselmatig uitge breid. Men heeft op dit gebied veel bereikt. Veel onverstand en bijge loof is bestreden. Nog aan het be gin van de vorige eeuw dacht bijna niemand bij krankzinnigheid aan een ziekte en de arme zieken wer den als beesten opgesloten en be handeld. U moet niet denken, dat deze toestanden overal overwonnen zfjn. Nog verleden laar bracht een bekend Amerikaans tijdschrift fo to's van varbaarse toestanden in sommige Amerikaanse krankzinni gengestichten. Maar op het ogen blik zijn de meeste gestichten mo derne ziekenhuizen, waar de ver schillende moderne methoden van behandeling met veel succes wor den toegepast. Terug in de samenleving Er wordt getracht de genezen zieken weer een plaats in de maat schappij terug te geven. Daar vele geesteszieken erfeüjk zijn, is het probleem van de voortplanting de zer zieken een apart en zeer moei lijk vraagstuk. Ook de zwakzinni gen vragen onze bijzondere zorg. Door een speciale opleiding (in Nederland door het buitengewoon onderwijs) worden de nog aanwe zige capaciteiten van deze mensen zo sterk ontwikkeld, dat zjj in be paalde, eenvoudige beroepen hun broodwinning kunnen vinden. Door de leer van Sigmund Freud, Alfred Adler en anderen zjjn sommige pro blemen van het zieleleven, zoals neurosen, neurasthenie en dergelij ke onder onze aandacht gebracht; ook bepaalde opvoedingsvraagstuk ken houden "ons nu bezig. Nu be staan er bijvoorbeeld in ons land verschillende medisch-paedagogi- sche bureaux, die bij de opvoeding der zogenaamde „moeilijke" kinde ren advies geven. Het ware te wensen, dat alle ouders gelegenheid kregen in voor komende gevallen zich daar te la ten voorlichten. Ook aandacht voor gezonden Tot het terrein der geestelijke hygiëne behoort ook het hele maat schappelijke leven der gezonde men sen. Alles wat wjj in de loop van de dag ontmoeten beïnvloedt onze geestestoestand, zoals bijvoorbeeld de huiselijke sfeer, de omstandig heden waaronder wij ons werk ver- TUINKALENDER 6 DECEMBER. Een Sering vormt reeds in de zomer de ófoem&op- penwaaruit ze het volgend jaar gaat bloeien. Bij een witte sering zijn deze knoppen lichtgroen. Bij een rode of paarse sering stjn die knoppen die zich aan de uiteinden der twijgen bevinden, roodachtig of donkerpaars gekleurd. Daardoor kan men reeds in de winter het onderscheid in kleur constateren. Zonder blociknoppcn gaan de nangc' plantc seringenstruiken het eerste jaar dus niet bloeien. Dit geldt eveneens voor de Japanse Kers. voor de Sier- appel of Molus, voor de Gouden Re-' gen en nog diverse andere bloeihees- Iers. Wil men reeds het eerste jaar een boede bloei hebben dan is het raad zaam deze heesters zo vroeg mogelijk te planten. Indien men exemplaren kan krjjgcn. die een flinke kluit of po/Wuif bezitten, dan is dit voor de bloei nog beter. S. L. FEUILLETON naar geluisterd hebben, want hij had het te druk Hij liep tussen de lege bankenrijen door, doch om zijn batterij in stelling te brengen, voordat moest na enkele schreden zijn foto-gerei neerleg- een wolk als een witte meloen ^chter het kerk- gen om zich staande te houden in een hem over- torentje weggedreven was. Die wolk moest erop, vallende duizeling. Het gonsde in zijn oren cn hij juist als zij zich als een koepel over de twee voelde het blcod in golven naar zijn hoofd opstu- HOOFDSTUK 1 Waarin Peter een kerkje fotografeert Het wa» een kerkje, zoals er zo vele zijn, ge bouwd op de penningen van een arme parochie: een wit gepleisterd torentje, rechte muren, die een lei-grauw puntdak schragen. Een kerkje, dat vader met onhandige, vingers voor zijn dochter zou tekenen en dat liet jongetje met zijn blok ken bouwt. Het stond daar zó plezierig zijn witte gevel in de zon te warm. geflankeerd door twee stramme kastanjebomen, dat een man besloten had het te fotograferen. Hij nam zijn taak ernstig op en daarvoor was ook alle reden. Hij had im mers in zijn leven kilometers rolfilm verknoeid, tegenover hoogstens een paar decimeter, welke de fotohandelaar hem overhandigd had in het aparte zakje, waarop gedrukt was: „Deze kiek is een vergroting waard." Hij was te ongeduldig om ooit met al de knopjes van het foto-apparaat vertrouwd te raken en juist omdat hij wist, erger de het hem meer dan al zijn slachtoffers, die hij met de lens belaagdey>dat hij slechts onthoofde mensen oogstte en gezichten van vrienden met tachtig brillenof een tante, verrassend scherp op een koe gemonteerd. Maar hij hield vol en nu stond hij daar voor het kerkje, zijn lange benen met een statief worstelend. Zijn haar was nog altijd even ongeciviliseerd als toen hij Peter ge doopt werd, maar als iemand hem daarop gewe zen had, zou hij daar op dat ogenblik nauwelijks kastanjes zou hebben uitgespreid. En dat lukte wonderwel. Peter drukte op het goede knopje en stootte niet eens tegen het sta tief. Anders zou deze historie wellicht nimmer geschreven zijn. Op hetzelfde moment, dat Peter de moeilijke operatie met nerveuze handen verrichtte, maakte zich een figuurtje los uit de schaduw van de half geopende kerkdeur. Het was een kleme man met een zonderling grote hoed, waaronder Peter het gezicht niet kon onderscheiden. Daarvoor was ook de afstand te groot en bleef het mannetje te kort staan. Even onverwacht als het zich ver toond had. loste bet weer in de schaduw op. Peter was verbaasd en nieuwsgierig. Hij vouw de het statief op en stapte naar het kerkje toe. In het portaal hoorde hij onbestemde orgelklanken, maar toen hij de binnendeur geopend had, bleef hij aarzelend staan. Er klonk één. aangehouden dissonant uit het orgel, zó onwelluidend en on gastvrij, dat Peter met wist of hij wel zou bin nentreden. Toen hij daar even besluiteloos stond, bekroop hem een onbehaaglijk gevoel: het was niet alleen dit schrille, onheilspellende geluid, dat hem scheen tegen te houden: het was, alsof lange, onzichtbare vingers zich naar hem uit strekten. Hij trachtte de beklemming van zich af te schudden. Het moest de tegenstelling zijn van het zon-doordrenkte landschap en de kilheid in het half-duister binnen de kerkmuren. Peter zet te zich over zijn tegenzin heen en begon zich langzaam in de richting van de geluidsbron te begeven; daar moest in elk geval een sterveling zijn. wen. Hij schrok van deze onbekende sensatie en hij vocht er tegen. Hij wilde gaan zitten, maar hij voelde zich onbehaaglijk in het open midden van de kerk; uit alle hoeken waande hij zich bespied door vijandige ogen. Hij wilde zo snel mogelijk bescherming zoeken achter enkele zui len aan de achterzijde, waar ook het orgel moest zijn en waar het donker was. Hij wist zich ten slotte weer voort te bewegen, moeizaam, want het was alsof een wervelstorm door 2ijn hersenen woedde en zijn benen waren als loden palen. Maar hij kwam aan het einde van het gangpad en het orgel vond hij achter een pilaar Het was een klein instrument, zoals het in deze kapel paste; toen Peter zijn blik over de toetsen liet glijden drong het eerst in zijn verward brein door. dat het niet door mensenhanden bespeeld werd: vier toetsen waren ingedrukt, twee regis ters uitgetrokken. De stoel achter het instrument stond er. als was hij in haast terzijde geschoven: de organist was er niet! Peter kwam enkele pas sen nader, gefascineerd d^or het vreemde ac- coord, aangeslagen als door een onzichtbare hand, het accoord. dat zo'n zeldzame teewaar- wording in zijn bloedbanen scheen f veroorza ken. Verbijsterd staorde hij naar het orgel: hij sloot de ogen en schudde driftig zijn hoofd, als twijfelde hij aan zijn waarneming Maar toep hij weer opkeek zag hij de organist wèl. Hij wist dat dit de man zijn moest, die, met de rug naar hem toe, voet voor voet behoedzaam achteruit schuifelend, naar het orgel kwam. Wordt vervolgd t\jd houdt men speciale cursussen voor bedrijfsleiders, waar zij psy chologisch geschoold woraen. Veel hangt af van de superieuren; hoe vaak wordt niet een slecht arbeider onder goede leiding een goed wer ker? Lawaai in de werkolaatsen moet tot een minimum beperkt worden, daar dit op de duur de mensen ziek maakt. Denkt U maar aan het nieuwe soort vliegtuigen, dat door vreselijk lawaai boven een stad te veroorzaken in oorlogstijd de be volking tot razernij moet brengen. Ook lawaai op straat werkt zenuw slopend. Het woningvraagstuk is eveneens een onderdeel der ge es le lijke hygiëne. Bekrompen woon ruimte. samenwonen, slordigheid van een huisvrouw kunnen het le ven van de mens ondragelijk ma ken, Het ontspanningsleven moet ook onder de loupe worden geno men minderwaardige, opwindende films, slechte lectuur, de moderne „ontspanning" van bar en jazz re ven de geest niet de nodige ont spanning. Door het oprichten van sportparken en bibliotheken, goede kunst en lectuur kan veel bereikt worden. Onder sport versta ik dan niet een voetbalmatch met duizenden joelende toeschouwers, maar het zelf beoefenen van de sport. Ook het onderzoek naar de oor zaken en bronnen van de misdaad, het alcoholisme, het geslachtsleven en vele andere problemen wordt door de geestelijke hvgiëne tot een onderwerp van studie gemaakt. Zo worden alle facetten van het men selijk leven belicht. Tot het volgende spreekuur! Medicus. De Nederl. Vereniging tot behar tiging van de belangen der suiker zieken verzoekt ons mede te delen, dat aan de volgende adressen te Rotterdam nadere inlichtingen voor suikerzieken verkrijgbaar zijn: A. Stolk, Wm. Barentzstraat 9. H. J. Kooiman, Slaghekstraat S9. H. Visser, Iepen daal 176. Th. van Sorge, Lange Hilleweg 185, tel. 76815. Opoe, zet je schoen! Dag Sint, zei ik gepast vrij» moedig, toen het rijtuig* van de bis schop even stilstond op straat om dat er een hele stoet passeren moest, een optocht met een als Ni- colaas verklede heer voorop en twee met kachcïglans ingesmeerde Rotterdamse jongens aan zijn zijde. Sint zag het rustig aan. Laat maar, sprak hjj ingoedig tot mij, laat ze maar, wat goed is wordt geïmiteerd. Ik ben er al aan ge wend, vervolgde hg, terwijl hij me met zijn oude brave ogen goed op nam. - Nou zie ik het, jongeman, sprak hij plots: ben jjj niet dat stoute jongetje dat laat 's kij ken een jaar of 40 geleden mee naar Spanje is geweest in de zak, omdat je iedere avond in bed lag te lezen, schoon je vader 't je ver bood? Juist, goed heilig man, sta melde ik blozend, hoe wéét U het nog! JiéA, zei Sint, m'n geheu gen is nog goed, maar apropos rat doe je tegenwoordig,lees je nog steeds in bed Nee, Sint, zei ik kleintjes, nee hoor, ik s c h r ij f nu alleen nog maar, voor onze krant, ziet U, en er gebeurt hier in Rotterdam zö- veel, dat ik m'n bed gewoonlijk maar heel even zie. Nou, dan slaap je vanzelf wel zoet. O," zo, zo, dat doet me plezier, sprak Sint vriendelijk, en waar ga je nu naar toe, ben je op weg naar een brand of zo? Nee, Sint, zei ik trots, ik wil de juist eens gaan kijken naar Opoe Herfst, dat is de oudste vrouw van heel ons land. Maandag is ze jarig, verschrikkelijk oud is ze: 106 jaar! Hahaha, lachte Sint luid, dat noemt-ie oud. Opoe Herfstwel natuurlijk, die ken ik goed, tjonge jonge wat gaat de tijd snel. 'k Weet het nog. of het gisteren was, dat ik een dikke honderd jaar geleden b\j haar op bezoek kwam., 't Was een leuk nest. nou, een bijdehandje hoor, wel, wel: kleintjes worden groot, nou kan ik toch zien dat ik een dagje ouder word In eens vervolgde de Sint ver heugd: Weet je wat, als ik éven tijd over heb- ga ik ze weer eens opdoeken, 's kijken of ze me nog kent, 'k denk het wel want veel veranderd ben ik niet, vind je wel? Toen zette het rijtuig waarin Sint was gezeten zich in beweging. De andere, de valse Nieolaas, kwam juist langs. Schuw gluurde hij naar de enige en originele wasechte bis schop. die deed of z'n neus bloedde, maar de wederzijdse zwarte knech ten staken hun vuurrode tongen naar elkander uit. DESIDERIUS (InSezonden medidelinR) STILLEJTES wat onwennig na de lange reis, zitten de kinderen in de Luxor-foycr op de erwtensoep uit Hotel Central en op hun pleegouders te wachten. Er was een seintje gekomen, dat het Röntgen-apparaat, waarmee ze in Venlo doorgelicht moesten worden, haperde. De pleegouders werden gealarmeerd, dat het wel half drie kon worden. Maar nu arriveerden de kinderen toch enkele uren eerder. Alle drie en negentig (zeven zijn v/egens ziekte achtergebleven) komen uit Keulen en omgeving. Dit is het eerste transport voor Rotterdam. Er zijn veel aanvragen in deze stad. A*lleen de Hervormde Kerk, afd. Centrum, had er al honderd. Maar, als men rekent, dat in totaal 10.000 kinderen naar ons land zullen komen, dan zijn er niet gauw adressen te veel! Tachtig van deze kinderen zijn R.K., de overigen Prot. Hun namen klinken grotendeels Nederlands, maar ook wel Duits: Hans Ooster beek, Elizabeth Idema, Johan van der Wey, Hedwig Hessier. Maar weinigen spreken Hollands. Men kan niet zeggen, dat de kin deren er bijzonder 'slecht uitzien. Ook zitten ze vrij behoorlijk in de kleren. „Bij één jongetje kon ik het vet op zijn rugje beetpakken", zegt lachend de begeleidster van het Rode Kruis. Maar er Is ook een meisje bij met lelijke zweren op de arm Hoe het thuis is? Alles kapot, Dinsdagmiddag vertrokken ze pee trein uit Keulen, 's Avonds arriveer den zc in het D.U.W.-Khmp Erica bij Venlo, en Donderdags „knipte" de fotograaf de eerste kinderen in het Luxor-theater. weinig aardappelen. Hun ouders drinken „Mukkifuh" (zo spreken ze het uit), koffiesurrogaat zonder suiker of melk. Sinterklaas? Wel van gehoord, thuis vieren ze Kerst mis. t Extra distributiebescheiden krij gen ze niet. Precies evenveel als de kinderen hier. En. geen textiel punten. De ziekenfondsen beschou wen hen als behorend tot het pleeg-gezin, zodat de medische verzorging ook voor elkaar is. Daar komen de eerste pleeg ouders. „Wel ja, ik wou er best een hebben," zegt een gemoedelijke vrouw, moeder van acht kinderen. Eentje meer of minder, daar merk je niets van. Die wurmen moeten eens wat vrolijkheid om zich heen. hebben. Dat is net zo belangrijk als eten." Bijeenkomst Joodse gemeente Naar aanleiding va*- het aange nomen verdelingsplan van Palesti na zal de Joodse gemeente te Rot terdam, Zondag een bijeenkomst houden in het Doofstommen-Insti tuut, Ammanstraat 22, aanvang 3 uur. Sprekers zijn -«rs. J. van Ame- rongen, voorzitter 1 zin de Neder landse Zionistenbond en mr. M. C. Lezer die onlangs uiPalestina is teruggekeerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3