Spionnage in soorten Het ziet er niet naar uit dat de boeren hun zin krijgen Nellie werd 'n duikelaarster Joe Louis versloeg Walcott op punten Zaterdag 6 December 1947 Lutusca „Het huis aan de 92e straat" Capitol „Het Bloedeiland" Arena „Spionnage in New York" Boete Nederlands Jeugdtoneél naar Indonesië Windsor publiceert autobiografie Eva's vader gezuiverd Opmerkelijk artikel van Prof. Brouwers De vrouw en haar werk Vak van acrobate vol van durfkameraadschap bijgeloof en... Hoe moeilijk 't nummer is. zien de mensen vaak niet JAPAN, BONDGENOOT VAN AMERIKA? heöen Kleine zege na 15 ronden Walcott's manager protesteert 3 Wie de film in Lutusca „Het Huis aan de 92o straat" gezien hepft- mag misschien een beetje te- leureesteld zijn, omdat .WJ minder "Ctrriezcld heeft, dan hij verwacht had te zullen doen: in ieder geval verlaat hif de bioscoop met de vol doening-, dat de Duitse spionnen m Amerika niet dc kans hebben se kreten. om 't geheim van de atoom bom aan de nazis te verraden. Wij weten natuurlijk niet, of alles wat hier aan het licht wordt gebracht, op waarheid berust de ontkno ping aan het slot, de ontmaskering van die geheimzinnige mr, Christo pher is wel wat heel erg toeval lig xvtf krijgen toch een aardige klik op dat machtige Amerikaanse apparaat, het Federal Bureau of Investigation afgekort F.B.I. dat de suspecte lieden bij duizenden onschadelijk heeft gemaakt. Een klein tipje van hoe de „Feds" te werk gingen wordt ook opgelicht, we zien hoe spionnen worden na gegaan, hoe van een jongeman uit Duitse - ouders geboren gebruik wordt gemaakt om de vos in z'n eigen hol te bedriegen; kortom, we worden met deze' half documen taire geschiedenis aangenaam bezig gehouden en het verhaal is toch zo boeiend, dat we er eigenlijk «niet eens erg in hebben, dat de „liefde" ontbreekt. En dat zegt al heel wat. De mannen van de Constructie- Bataljons van het Amerikaanse le ger, die tijdens de oorlog over de gehele wereld, tankinstaïiaties e.d. aanlegden, zullen wel erg dapper geweest z«n en bijvoorbeeld op de eilanden van de Stille Oceaan zal het wel warm zijn toegegaan als het erom ging, de Jappen te ver drijven, maar wisten we dat al niet?. In „Het Bloedeiland" wordt ons dit nog eens voorgezet, sugges tief en met Amerikaans 'raffine ment verfilmd. Met Amerikaanse vrijpostigheid ook, want we kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat de in volle, actie zijnde Japanse tanks door Amerikaanse bulldozers in ra vijnen werden gereden of dat een dragline de Japanse soldaten uit hun hinderlaag oppikte. Maar als de kruitdamp is opgetrokken, blijft er niet veel meer over dan c-en draak van een verhaal. Niettemin, wie zich interesseert voor dit hul deblijk aan een merkwaardig on derdeel van de Amerikaanse strijd krachten, vindt in Capitol éen boeiende oorlogsreportage, hier en daar wat onlogisch in de regie, maar groot In opzet. Zolang er oorlogen op dit onder maanse zijn, zullen „Mata Hari's" haar vrouwelijke charmes gebrui ken voor het bedrijven van spion nage ten behoeve "Van een der oor logvoerende. partijen. Voor roman ciers en nubok voor scenarioschrö- vers vormen zij een dankbaar on derwerp, waaromheen, hun fantasie schier onbeperkt legendes weven kan, Een. filmgroep van de Holly- woodse .Edward Small production', heeft in „Spionnage in New York", een aardige variatie gevonden op het overbekende thema. In dé Noorse zangeres Carla Nillson, een hoogblonde schoonheid. De verkeerspolitie is een actie begonnen, die „de veilige weg" zou kunnen heten. Geholpen door meestal vriendelijke agenten heb ben veel voetgangers ontdekt dat zij zondaars waren. Zij zondigden tegen de regels van het verkeer. Bij thuiskomst konden zij vertellen dat de politie hen aangehouden had, maar dat zij er deze keer ge nadig afgekomen waren zonder boete. De daad van de verpleegster, die zichzelf na iets ongestrafts een vrijwillige boete oplegde, was zo uitzonderlijk, dat de Commissaris en de kranten er over schreven. Want .al heeft iedereen wel zo veel rechtsbesef dat-op de zonde straf behoort te volgen, toch is er bijrfa niemand, die niet opgelucht is als Verdiende straf uitblijft en er geen boete betaald hoeft "te wor den, Over die zuster zyn vermoe delijk hier en daar schouders op gehaald.; wie doet dat nu vrij willig?! En ook: wie kan zoiets nu van de mensen verwachten? Nu heeft er aan het begin van onze jaartelling een man geleefd wiens populariteit vandaag-de-dag nog blijkt uit de vele jongens en mannen die naar hem vernoemd z\\n. John in Amerika en Engeland, Juan in Spanje, Johann in de Duitssprekende landen; en wij Ne derlanders worden zelfs met de naam „Jannen" samengevat. De Belgen en Fransen dragen zijn naam volledig; Jean-Baptiste. Johannes de Doper. Dat is de man die het uitzonderlijke vraagt en die desondanks gehoor vindt. Hij vraagt vrijwillig boete te doen. Boete voor de zonden tegen de re gels van het verkeer met God. En wij luisteren naar hem, omdat wij weten dat hij gelijk heeft, er moet het een en ander in orde gemaakt en opgeruimd worden, om vrij en on verveer d gereed te zijn voor de intocht van Hem, wiens advent a *01ast> ons aangekondigd is. Adventstijd is tijd van popelen de verwachting, maar ook van ernstige inkeer. De Adventsprofeet Johannes „God is genadig" be tekent die naam roept ons ook dit jaar op: „Bereidt de weg des Heren, maakt recht zijn paden." Ook uw geestelijk leven vraagt om de veilige weg, die tot uw ver rassing gemaakt wordt tot een hei. lige weg, want daar komt God u tegemoet. George Beent en Basil Rathbone in „International Lady" Arena}, stelt zij ons een spionne voor. in dienst van Nazi-Duitsland. WH ma ken in het oorlogse Londen met haar kennis, wanneer haar dubbel leven reeds bekend is aan een lid van de Engelse en aan een van de Amerikaanse contra-spionnage. In plaats van een snelle ontmas kering volgt een behendig spel van list en tegcnlist tussen de schone Carla en haar twee tegenspelers en tussen deze onderling, aangezien ze elkander de buit niet gunnen. Maar eendrachtig slaan zij toe wanneer zij vla Carla, in de Nieuwe Wereld een complot van voor Duitsland spionnerende en saboterende Yan kces hebben ontdekt, George Brent en Basil Rathbone. twee oude be kenden en de mooie Ilona Mas- sey, stellen de hoofdfiguren voor in dit geestige en boeiende filmver haal, dat voortreffelijk wordt op gedist door regisseur Tim Whelan. Zelfs het Amerikaans-onvermijde lijke happy-ending is ditmaal ge nietbaar. Op het toneel tovert Conchito op raadselachtige wijze mensen in een stukje textiel en omgekeerd. Het bestuur van de Nederlandse Filmclub heeft de door Orson Wel les vervaardigde film „Citizen Kane" het prcdicaat „film van de maand", voor December, verleend. {Ingezonden mededeling) prettig thee-nuf prima keuken - bar uitstekend strijkje De dag na Nieuwjaar vertrekt van Schiphol 'een Skymaster met leden van het Nederlands jeugd toneel en de koffers met costuums voor Assepoester en Rozemarijntje en de Sneeuwkoningin naar Indo nesië. Wat zij in Nederland zullen ach terlaten zijn behalve de décors, welke de NIWIN hen verschaft, ook de plannen voor het komende seizoen. Tien jaar al hebben Rob Geraerds en zijn vrouw Rie Beyer hun publiek tussen de zes en zes tien jaar op ochtenden en midda gen een aanvulling op het lesroos ter gegeven, want zegt Rob Ge raerds, ik beschouw onze kinder voorstellingen als een aesthetisch element bij hun onderwijs. Wij doen dat in overleg en op insti gatie van de onderwijs-autoritei- ten. Rotterdam heeft een speciale commissie die zich in de ruimste zin ook voor concerten en films hiermede bezig houdt. In Amster dam en Den Haag is een dergelijke commissie in voorbereiding, maar wij kunnen meer en beter werk deen. Wij willen met behulp van rijk en gemeente zien te komen tot een eigen jeugdtheater. Daar zouden ook concerten, balletten Scapino b.v. en de organisaties van „Voor de jeugd" deel van kunnen uitmaken. Daar zouden zij op Zaterdag- en Zondagmiddagen vrije voorstellingen buiten het schoolverband kunnen geven. Het jeugdtoneel zou op die manier ge consolideerd worden. Immers met steun van officiële zijde zouden ook de kinderen van minder finan cieel draagkrachtige gezinnen van onze vertoningen meer dan tot dusverre het geval is, profiteren en bovendien zouden wij rustiger kunnen arbeiden als wij een weer- standskas hadden voor de tijd waarin wij verwachten niet te kunnen spelen, b.v. in een vorst periode. In principe is voor dit kinder theater waarin België na de oorlog ons is voorgegaan en waarvoor in Rusland reeds lang een grote be langstelling bestaat, een. beginbe- drag toegezegd.'Drie maanden zul len hier de plannen blijven rusten, maar Rob Geraerds heeft zich voorgenomen om na zijn terugkeer in ApriL te pogen tot definitieve resultaten te komen. De hertog van Windsor, de vroe gere koning Edward VIII van Engeland, heeft in het Amerikaan se tijdschrift „Life" het eerste van drie autobiographische artikelen gepubliceerd. Hij vertelt daarin, dat zijn zuster Mary (de prinses royal, weduwe van de graaf van Harwood) over hem en zjjn broer, de tegenwoordige koning George VI, geheerst heeft, Edward kon op zijn beurt de tegenwoordige koning „naar zijn hand zetten", toen zij kinderen waren. „Dat is nu eenmaal een vaststaand voorrecht van oudere broers". De hertog is van oordeel, dat zijn omgeving en zijn opvoeding, mede in verband met „de constitutionele verplichtingen" er weinig toe heb ben bijgedragen hem geschikt te maken voor de moderne wereld. Hjj had nooit een rivaal, totdat hij bijna dertien jaar was en naar de zee vaartschool moest. Bovendien was h« van zgn prille jeugd af bestemd voor de vloot, hetgeen eveneens zijn opvoeding dreigde te omgeven „met een Ijzeren ring". Te Osbome op de opleidings school voor de marine maakte hij, zo bekent hij, een pover figuur: van negen en vijftig leerlingen in- ma- chinebouwkunde was hij, wat zijn prestaties betreft, nummer negen en -vijftig. „Als Ik geen prins was geweest", zo vervolgt hij, dan zou misschien wegzending het gevolg zijn geweest. De laatste twee jaar zou hy zich echter door eigen kracht hebben weten te handhaven. De 68-jarige oud-ander wijzer Fritz Br aan, de Veder van Eva, heelt een boete van 500 gulden gekregen benevens een voorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar als een kleine overtreder vol- gens de zuiveringswetten. Hij enige, wat hij ooit van zijn schoon- deelde de rechtbank mede, dat het zoon, Adolf Hitler, had gekregen een gouden horloge en een hond was. Braun zei, dat Hitler van me ning was, dat de hond. een Schotse terrier, ongeluk zou brengen, om- dat hij van Engelsev affomsf was. Er zaj wel'niemand zijn. die het belang ohderschat van de functie die de boer ln de samenleving vervult. Evenmin zal iemand de boer de beloning misgunnen, waarop hy krachtens die functie recht heeft. Een boer moet leven, zijn bedrijf in stand houden, zijn arbeiders be talen en dus moet hij voor zijn producten een redelijke prijs ont vangen. Daarover is iedereen het eens. Toch zijn hierover in de laatste maanden harde woorden gevallen. De boerenorganlsaties zijn niet tevreden; de regering zegt, niet in staat te zijn, aan de wensen van de landbouwers tegemoet te kunnen komen. Wat zit hier achter? in de „agrarische sector" niet ver minderd. Er is een gecompliceerd agrarisch vraagstuk in Nederland. De land bouwprijzen zijn daarvan slechts een onderdeel, dat alleen al veel fa cetten heeft. Het hangt samen met de sociale positie van de landbou wende bevolking niet alleen, maar met die van het gehele volk. Het hangt samen met de economische positie van ons land. Het is een van de beslissende factoren in.de strijd om wederopbouw en herstel van Nederland. Men kan, als men wil, er ook nog een politieke kant aan ontdekken. Do boeren verlangen hogere prijzen voor hun producten, do landarbeiders hogere lonen. Ook zy kampen met hoge kos ten voor levensonderhoud^ on derhoud van hun bezittingen, aankoop van zaden en machi nes enz. ZU zijn van mening, dat zy van onze nationale ar moede de zwaarste last dragen en dit wensen zjj niet te accep teren. Onze nationale boerenorganisa- tie, de Stichting voor de Landbouw, documenteert haar verlangens met een rapport van 'het Landbouw- Economisch Instituut, dat de be- drijfsuitkomsten bevat van .ca. 440 landbouwbedrijven over het boek jaar 1 Mei 1946—1 Mei 1947. Haar voorzitter, de heer-H. D. Louwes, heeft zich in felle bewoordingen uitgelaten, En nög is de spanning Export De regering wil de prijzen voor landbouwproducten zo laag moge lijk houden, de loften van land arbeiders eveneens. Wel heeft mi nister Drees een modus gevonden, waardoor deze lonen van 64-,op 68 kunnen worden gebracht, maar dit gaat ten koste van pensioenpremie. Als de pryzen voor de land bouwproducten omhoog zouden gaan, zou 'de nlet-landbouwen de bevolking hiervan de gevol- .gen moeten dragen. De kosten van het levensonderhoud zou den voor haar stijgen. Temeer, daar de consumententoeslagen, die nu nog bestaan, over niet al te lange tyd zuUen moeten worden afgeschaft. Hierdoor zouden de moeilijkheden dus alleen maar verschoven wor- den. Bovendien is het met het oog op de export van het grootste belang, dat onze prijzen laag zjjn. Tenslotte moet Uit algemeen economische overwegingen het loon- en prijspeil zo laag mogelijk worden gehouden. Het zou te ver voeren, hierop die per in te gaan maar het is duide lijk, dat het loslaten van een zeker niveau uiteindelijk ieiden moet tot inflatie. Crifiek Terwijl in Kamer en op perscon ferenties en vergaderingen 'over deze materie harde noten worden gekraakt en sensatie-a.chtlge be dreigingen. worden geuit, komt het zeer gedegen weekblad „Econo- misch-Statistische Berichten" met een artikel, dat nog een ander licht op de zaak werpt. De auteurs (prof. G. Brouwers en ir. Cl H. J. Maliepaard) onderwerpen de cijfers van het Landbouw-Economisch In stituut (waarop de heer Louwes zijn verlangens fundeert) aan een critische beschouwing. Prof. Brouwers is directeur' generaal van de prijzen, voor- stander van de prijzenpolitiek van de Regering, en dus niet ter zake objectief. Niettemin wijst niets erop, dat het onderhavige artikel met andere dan wetenschappelijke bedoelingen is geschreven en daarom is het waard, dat er enige aandacht aan wordt geschonken. Na erop gewezen te hebben, dat een eenzijdig geconstrueerde poli tiek (die van prijsverhoging bij voorbeeld) tot noodlottige conse quenties voor de bedrijfstak, en voor de volkshuishouding als geheel zal leiden, waarschuwen de schrij vers tegen een te lichtvaardig ge bruik van statistische gegevens voor het beoordelen van bepaalde3" economische toestanden. Zij gaan dan de bezwaren na, die tegen landbouwstatistieken kunnen wor den aangevoerd en vergelijken de cijfers van het laatste boekjaar met die uit jaren voor de oorlog, nadat de correcties (door gewijzigde om standigheden noodzakelijk) zijn aangebracht. Op gronö van de aldus ver kregen gegevens nelgen schrij vers tot de opvatting, dat het inkomen van de boerenstand in '46'47 2, 5 h 3 maal zo groot was als in de jaren, die onmid dellijk aan de oorlog vooraf gingen. Wy zijn benieuwd, wat de heer Louwes hiervan zeggen zal. GIRCIISKIND noemden ze me, want ik zwierf altijd bij de tenten en de wagens. Toen ik acht jaar was liep ik al op mijn handen door het huis. En ik werd geplaagd: „Nellie, als je van school gaat, moet je duikelaarster worden." Ze is duikelaarster geworden. In het nokje van theater of circus hangt ze met haar voeten in de ringen, en wandelt zo vae ring tot ring. Losse voetenloop heet dirt, een gevaarlijk nummer. Als je misstapt,, is cr niets waar je je aan kunt vastgrijpen. Bij de vuurdoop, na lang oefe nen in het gangetje en boven, op de kale zolder, zat haar moeder vooraan in de zaal, om „haar op te vangen als het mis ging...." Er is niets slangenmensachtigs aan dit vrolijke, stevige meisje met haar guitige ogen en 'n strikje in 'r donkere haar. Zoals ze daar in 'n truitje en rokje, huiselijk op haar pantoffeltjes, aardappelen zit te schillen, lijkt ze niet ouder dan een jaar of zeventien. Een kind, dat nog ontroerd wordt als ze bloemen krijgt.... „Bang?" Nog nooit geweest. Ik ben al een paar keer naar beneden geploft. Maar ik mankeerde niets. Wel had ik er telkens een voorge voel van. Er is ontzettend veel bijgeloof in ons vak. Kijk, dit programma van Strassburger springt van twaalf op veertien. Ik ben niet erg bijgelovig maar nummer dertien wil ik ook niet zijn!" Na de. theaters een nieuwe sen satie: het circus. Veel hoger en vrijer en mensen rondom. Op het toneel zien ze je nummer altijd maar van één kant. Het ziet er blauw van de tabaksrook, daar in de hoogte. De mensen? Ze zijn zo eigenaar dig. Het pakje en het figuur inte resseert ze, maar hun smaak is verder zo wisselvallig. Zien ze het fijne, het moeilijke van dit num mer? „We zijn niet zo luchtig en vluch tig als er gedacht wordt. Het pu bliek weet het, hoe wij werken en nog eens werken. Met de voorstel ling is het niet afgelopen. De boel rpoet in orde blijven: wassen, stop pen, koken; Ook voor je partner. Dat kan je een man. toch niet laten doen? Moet je de circuswagens eens zien. Er mag geen vodje papier binnen of buiten blijven, slingeren. Veel meisjes denken: „Nu ben ik artist", als ze eens in een nummertje hebben meegedaan. Dat zal nog blijken! Doorzet tingsvermogen moet je hebben en .verantwoordelijkheidsgevoeï Ik ben eens opgetreden met een kaakontsteking en veertig graden koorts. Je moet wel half dood zijn," voor je je partner in de steek laat en het nummer niet door kan gaan De ouderdom?.... Zover is het nog niet. Sparen!.... We worden heus niet rijk in dit vak, maar iets anders zouden we toch niet wil len!".... Ket acrobaatje gaat opruimen, eten'koken, koffers pakken. Over. een paar uur vertrekt de trein naar België. Treinen reden drie jaar lang over mijn B\i Nancy hebben de treinen drie jaar lang over een traject gereden, dat door de Duitsers ondermijnd was. Gisteren hebben wegwerkers dit ontdekt, toen zü bezig waren met baanwerkzaamheden te Ron- champ bii Belfort. De ontsteking lag zo diep onder de rails, dat de treinen er veilig overheen konden rijden, .zeiden de technici. FEUILLETON Peter kon zijn gezicht niet zien. maar het was alsof de man zijn ogen strak gericht had op iets, dat achter de pilaar was, waarvan hij zich nu verwijderde en dat buiten Peters gezichtsveld lag. Hij had de armen achter zich gestrekt als hield hij zich met moeite in evenwicht. Toen zijn vingers het orgel raakten, draaide hij zich om, zo dat Peter verschrikt een stap terug deed. Maar de man zag hem niet; een ogenblik bleef hij geleund staan tegen het instrument, als was hij vermoeid of gewond. Toen graaide hij als een blinde met de linkerhand naar de stoel, rukte die naar zich toe, liet zich er op neervallen en boog zich over de toetsen. Peter zag hem onder slappe ledematen onder het orgel viel. Meteen was het wezenloos stil en Peter voelde terstond de beklemming in zijn hoofd verdwijnen; het was alsof met iedere hartslag het bloed rustiger be gon te stromen, Hij stond dwaas te'kijken naar de levenloze mens aan zijn voeten en krabde zich achter het oor, zoals hij meer deed in ogenblikken van spra keloosheid. Maar tijd was hem niet gegund om al dit verbijsterende gebeurén te verwerken, want er klonk een scherpe tik naast hem. En nog één! Toen bukte Peter zich instinctief; hij ging naast de dode organist op de grond zitten en opziende bleven zijn blikken rusten op een diepe schram in het pleister van de zuil. Wat schilfers en wat gruis lagen aan de voet. Peters eerste gedachten waren aan revolver schoten, maar daarbij paste een overtuigend ge luid. Toch nam hij het zekere voor het onzekere en behoedzaam kroop hij uit de gevaren-zone naar een groot beeld, het enige, dat hij in de ka pel gezien had. Achter de zware plooien van het stenen gewaad van de schutsvrouwe maakte hij zich zo klein mogelijk en hij verwenste zijn lange benen. Nu hij zich even veilig wist. kon hij zijn ru nomen om het in zijn laatste ogenblikken met zo'n kracht te spejen, dat de zenuwen van een mens erdoor dreigden tc bezwijken? Wat wilde die organist en wat zou er gebeurd zijn, wanneer 'hij had kunnen doorspelen? Deze- vragen moesten onbeantwoord blijven, want Peter werd opgeschrikt door een derde scherpe tik. Ver van hem nu, maar het moest toch een schot zijn. in hout ditmaal! „Pistool met geluiddemper", dacht Peter bijna hardop, zich prijzend over zijn van de film ge leerde scherpzinnigheid. En het beeld van de bioscoopzaal vol levende mensen, verdriet en ge luk meelevend met de schimmen .op het witte doek, deed hem zijn sombere gedachten over de vermoorde organist een ogenblik vergeten. Er viel weer een schot, maar nu van een echt pistool en uit een andere hoek en plotseling be sefte Peter, dat er mensen op elkaar aan het schieten waren. Dèng! Ték-ték,klonk het weer, zacht en hard. Peter trok onwillekeurig partij voor de luidruchtige krijgsman; de ander had iets lafhartigs met zijn geruchtloos wapen en boven dien had die ook hemzelf belaagd, waarover Pe ter nog verontwaardigd was. Hy leefde op door het duel en toen het schieten nog even doorging kreeg hij aanvechtingen om de registers tasten en toen vulden zijn lange yin- gers de vier gaten van het reeds ingedrukte ac- moerige gedachten ordenen. Hij keek naar de _._0 coord. Krachtiger dan tevoren klonk het nu uit neuzen van zijn schoenen en dacht, wat juffrouw langs zijn zwijgzame beschermvrouwe heen te het orgel. Peter voelde een nieuwe duizeling in Spoor wel zeggen zou, wanneer zij het bruine gluren om het slagveld te overzien en een plan 4leer zozeer besmeurd en bekrast zag. En als zij hem hier zag zitten, als een verschrikt konijn weggescholen achter een heiligenbeeld, dat nu met stenen ogen neerzag op een moordenaar en een levenloze organist. Peter had het schot niet gehoord, dat de man in de nek getroffen had; het geluid was verloren gegaan in de orgelklan ken: een orgel, dat speelde, zonder aangeraakt te. worden! Waarschijnlijk konden de toetsen, een maal aangeslagen, vastgezet worden. Maar hoe? En waarom was de organist in doodsangst terug gekeerd naar zijn instrument? Waarom had hy met stervende handen dat accoord weer overge- zich opkomen en zijn benen werden onstandvas tig. Hij kon dit niet langer verdragen. Wankelend deed hij enkele schreden naar voren, totdat hij achter de speler stond. Hij greep hem bij de schouders en schreeuwde door de eindeloze dis sonant heen: „Hé. idioot! Neem die vingers, Verder kwam Peter niet. Zijn mond bleef open in een onuitgesproken woord. Want de linker hand van de organist gleed weg; de rechter volg de, het lichaam zakte langzaam voorover en daar- door zag péter eerst het bloed in de nek van de Oberman man, die nu als een uitgespeelde lappenpop met de campagne te beramen voor een üankaanval op de vijandelijke sluipschutter. Hij stelde zich weer Bluecher voor, de grauwe generaal, die uit de kruitdamp kwam galopperen met een kromme pyp onder de- walrusknevel, aan het hoofd van zijn grenadiers, om Wellington te ontzetten. Maar dat waren de Pruisen, "bedacht Peter, ontsteld over de plotselinge waardevermindering, die zijn jeugdideaal doormaakte. Zonder Bluecher ten voorbeeld was hier echter ook een heroïsch op treden mogelijk. Maar met welk wapen? Het sta tief natuurlijk, dat nog ergens op een kerkbank moest liggen! Wordt vervolgd de ccrfrende wil ik ook niet zijn Luitenant-generaal Robert Eichel- berger, die in de eerste wereldoor log tegen de Russen heeft gestreden en in de tweede tegen de Jappen en die thans commandant is van de Amerikaanse strijdkrachten te velde in Japan, heeft in een inter view gezegd, dat Japan een reser voir van vriendschap is, dat in de toekomst een vijand, die een aan val op de Verenigde Staten over weegt, zou kunnen afschrikken. Eichelberger zei vervolgen»: Ja pan staat thans vriendschappelijk ten opzichte van de Verenigde Sta ten en de Westelijke demoeratiën en daarvoor zyn drie redenen: de verstandige en vastbesloten politiek van MacArthur; de prettige samenwerking, die de Amerikaanse strijdkrachten krijgen van de intelligente Japanners van Hirohito, en de prachtige houding en de schit terende discipline van de Ameri kaanse troepen. De generaal voegde hieraan toe: Japan is grotendeels democratisch, Geleid instappen Rustige, bedeesde, mensen grij pen er in de wereld van het parti culier initiatief nog al eens naast. De ellebogenlieden. streven hen ge woonlijk voorbij en bezetten de plaatsen, die de fatsoenlijke en be daarde gegadigden gaarne hadden ingenomen. Nee, fronzende vrienden, ge zxjt in de goede hoek, dit is geert ver dwaald economisch artikel, het gaat hier, zoals steeds, over kleine dagelijkse dingen, ik heb het thans gewoon over de tram en wel bij zonderlijk over het instappen daar- in. Bij de halten demonstreert het particulier initiatief zijn voor- en nadelen zó klaar, dat het voor een studieus mens een luat moet zyn daar, als toeschouwer, te toeven; vele laatsten de eersten te zien worden, dank zij dadendrang en de wet van de sterkste; de krachtigste initiatiefnemers na een korte wor steling te zlep zegevieren en breed uit zitten; de handigen nog juist te zien binnen wippen, terwijl da schuchtcren en dromers in de kou blijven staan en met zachte oog opslag de wagen nastaren. Ja, zo gaat het, mtin vrienden, in het leven en aan de halte. Nu zijn er altijd lieden, die zich bij ten hemel schreiende onvolkomenheden in enig bestel, niet neerleggen kun nen, maar zinnen op verbetering, ten bate van allen: ten dienste van de fijneren. opdat zif óók eens aan hun trek komen; ten behoeve van de grover en, opdat zij in ruwheid niet langer schade lijden aan hunne ziel. En zo zullen wü hét dan beleven U hebt er gisteren in dit blad 'uitvoerig over kunnen, le zen dat van Maandag af bij de halte van lijn 22, aan de Heulbrug en daar voorlopig alléén - de mensen elkander niet langer zullen deren en beschadigen bjj het instapgevecht. Tussen frisse krijtlijnen op het trottoir zullen zij plaats nemen in afwachting van de tram, die zü niet eerder mogen na deren vóór zi1 stilstaat zo zullen de eersten de eersten blijven, ook als zij fijn zijn en wars van drin gen en de sterke particulier in de ry zal zich grimmig verbijten om zijn aan banden geleed initiatief. Hij zal dit geleide instappen ver vloeken en er zich misschien listig of met geweld aan willen ontrek ken, maar dan is daar het politio neel oog dat zal toezien en dwingen dat men zich sociaal gedraagt voorlopig, tot het gewend is».. Zal het nooit wennen, denkt U", zullen er altiid dringers blijven, die hun beurt niet afwachten kunnen en de zwakkeren kalm in de kou laten staan? Het lijkt waarschijn lijk, maar dat is geen reden om niet naar verbetering te streven. Eén knoon minder van de jas gescheurd, één mens meer in zijn waarde gelaten is immers al veel gewonnen. Let maar op: over hon derd jaar gaat het wéér een beetle beter, DESIDERIUS Alle bekende merken uit zeer gr. vborraad levero. Compleet vanaf 108.60 HO" V-R0 IN°.I1 Een uitverkocht Madison Square cn, een millJoen Amerikanen aan hun televisie-toestel hebben Vrydag ln spanning het titelgevecht van Loe Louis tegen zyn rasgenoot Joe Walcott gevolgd. Men kan moeilijk zeggen, dat ze geen waar voor hun geld gehad hebben, want het gevecht duurde de volle vijftien ronden en eindigde tenslotte In een uitermate kleine overwinning op punten voor de titelhouder. Over het algemeen werd Louis als favoriet gedoodverfd en toen bovendien nog bleek, dat de we reldkampioen 8 kg, zwaarder was, dan zijn tegenstander, hield men terdege rekening met de mogelijk heid, dat Joe dit gevecht inder daad binnen 4 ronden zou beëindi gen. De eerste ronde begon echter sensationeel, Louis nam het initia tief tot de aanval, doch zijn tegen stander liet zich hierdoor niet inti mideren cn plaatste een enorme rechtse op de kaak van de wereld kampioen, die hierop voor twee tellen down ging. Deze ronde was onbetwist vpor Walcott. Ook de tweede ronde eindigde in een pun- tenoverwinning voor Walcott, daar hij er in slaagde de meeste treffers te plaatsen. De derde ronde ver liep wij rustig, doch de vierde bracht opnieuw een sensatie. Wal cott slaagde er in Lcuis voor zeven tellen op de knieën te krijgen door een rechtse op de kaak. Deze ronde leverde een zeer groot puntenvoor- deel voor Walcott op, daar de we reldkampioen er niet in slaagde ook maar een rake klap aan zyn tegenstander uit te delen. In de vijfde ronde scheen Louis zich enigszins los te Werken uit de mat heid, die tot dusverre over zijn boksen had gelegen, zodat Walcott alle zeilen moest bijzetten cm zijn puntenvoorsprong te handhaven. In de zevende ronde kwam de titelhouder fel in de aanval, nadat de zesde volkomen rustig was ver lopen. Onophoudelijk joeg hij zyn tegenstander door de ring en Wal cott moest verscheidene slagen in casseren. In de achtste ronde her stelde Walcott zich aanmerkelijk en wist deze met een klein punten- voordeel te beëindigen. Tijdens de negende ronde kregen'de toeschou wers waar voor hun geld, want de boksers bestreden elkaar in dit ge vecht voor de eerste keer op uit stekende wij ze. De activiteit min derde in de volgende drie ronden weer danig en het leek waarschijn lijk, dat Joe Louis enige punten had verzameld. Met nog drie ronden voor de boeg bleek Walcott echter een uit stekend figuur te slaan. Toen .hij echter uitgleed veroorzaakte dit Joe Webster, de manager van Walcott, heeft hedenochtend vroeg medegedeeld dat hij by de New York State athletic commission formeel geprotes teerd heeft en de wereldkam- pioenschapstitet zwaar gewicht heeft opgeëist voor Walcott. Webster verklaarde dat de voorzitter van de commissie Eddie Eagan er in heeft toege stemd Maandag de commissie in een speciale zitting bijeen te roepen om het protest te be handelen. Webster verklaarde tegenover Eagan: „Ik protes teer tegen de beslissing op grond van Uw eigen systeem van puntentelling". (A.P.). knock down was totaal geen spra ke. De veertiende ronde was ge heel voor Louis, die zijn tegenstan- der met felle stoten op de kaak en het hoofd geheel in de verdediging drong. In de laatste ronde slaagde Walcott er in de neus van de we reldkampioen bloedend te verwon den. Louis wist 2ijn tegenstander niet te laken, mede doordat Wal cott in een cirkel cm de wereld kampioen heen draaide. De spanning steeg dan ook ten top, toen de uitslag bekend zou worden gemaakt. Het publiek had heel goed begrepen, dat van krachtsverschil weinig sprake was. De wereldkampioen behield ten slotte zijn titel door een overwin ning op punten, alhoewel da scheidsrechter, Ruby Goldstein, Walcott de overwinning toekende. De meerderheid die Louis behaal de bleek tenslotte zo gering, dat hij eigenlijk met de hakken over de sloot is gekomen. Het publiek toonde zijn ont stemming over deze uitslag door een waar fluitconcert aan te hef fen. Toen Walcott de ring verliet bracht men hem een welgemeende ovatie. Overtuigend was de overwinning in dit 3*e titelgevecht van Louis - dan ook zeker niet. Men vertelde zelfs dat dit het zwakste gevecht sedert 10 jaar van hem w t'Mgeweest nogal enige sensatie, doch van een was.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5