mi IÏ1ET EER in EEfl HOEKJE Taak van Rotterdamse PRA praetisch beëindigd Vijftien jaar geëist wegens verraden van Joodse zwager In twee en een half jaar werden 60.0000 zaken behandeld Van der Waals spoedig voor de rechter Nieuwe koopvaarders binnenkort gereed Vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs Hij was zo'n edele kameraad Proefkamer voor de luchtvaart Cassado speelde Dvorak met het Philharmonisch Orkest Tentoonstellingen in Ons Huis en het Zuider Volkshuis Nederlandse stukken op Engelse planken Radio-programma jhditierechte-c Een zware knol Dinsdag 9 December 1947 „BH het schelden van de markt", zo"1 drukte hy het uit, heeft het hoofd van de Rotterdamse P.R.A., mr. H. W. van Doom, enige gege vens verstrekt «ver het werk, dat de P.R.A. in de twee en een half jaar van haar bestaan in onze stad heeft verricht, Zijn belangrijkste mededeling was wel, dat de P.R.A. te Rotterdam, in tegenstelling met die in de andere grote steden, vrij wel geheel gereed is gekomen met haar onderzoekingsarbefd. Met ingang van 1 Januari gaat de dienst over naar de gemeentepolitie, met dien verstande, dat het P.R.A.- personeel waarvoor een wachtgeld regeling is ontworpen, wordt ont slagen. met uitzondering van dc vijftien politie-ambtenaren, die ir tijdelijke denst van de P.R.A. wa ren en die de nu nog lopende zaken zullen afwikkelen onder leiding en verantwoording van de hoofdcom missaris van politie. Het F.R.A.-ar- chief zal reeds dezer dagen naar het Haagse Veer worden overge bracht. De P.R.A., die pp 20 Mei 1945 uit de grond werd gestampt, heeft steeds, doch vooral in de eerste maanden na de oprichting, met vele moeilijkheden te kampen gehad. Men had slechts de beschikking over dertig beroepspolitie-ambtenaren; verder moest men het doen met wel zeer ijverig, doch onvoldoende ge schoold personeel. Er bestonden geen duidelijke instructies, er was geen outillage, die een politieappa raat nodig heeft en er waren niet voldoende transportmiddelen om de arrestanten be vervoeren. Verwar rende toezeggingen aan het tijde lijke personeel, dikwijls door onbe voegden, hadden een ongunstige in vloed op de samenwerking. 60.000 zaken In totaal behandelde de P.R.A. in twee en een half jaar 60.000 zaken. Hiervan werden er tienduizend ter zijde gelegd omdat zij bij de P.R.A. niet thuis hoorden of omdat niet de minste bewijzen aanwezig waren. Dertigduizend zaken werden gerang schikt onder de buitengewoon, lich te gevallen. Hiervan werden wel dossiers aangelegd, doch deze wer den niet doorgezonden naar het parket van de Bijzondere Rechts pleging. Over bleven 20.000 min of meer ernstige zaken, waarvan de gegevens ter beschikking werden gesteld, van de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof. Voor en door de Rotterdamse P.R.A. werden in totaal 13.423 ar restaties verricht; van deze arres tanten werd een gedeelte naar in terneringskampen overgebracht: 8.393 personen brachten meer dan 24 uur door in het 'arrestantenvér- blijf van de PRA... Van "de zijde der verdachten wer den talloze pogingen gedaan om door middel van P.R.A.-personeel in het bezit te kom-m van bezwarende do cumenten. Wel moesten enkele per soneelsleden wegens knoeierijen voor de justitie geleid en vervolgd worden, doch in het algemeen stond het P.R.A,-personeeI sterk. De af deling Interne Controle maakte het plegen van onregelmatigheden trou wens vrijwel onmogelijk. De P.R.A.C, (afd. Collaboratie) zal na 1 Januari 1848 voor het res sort Den Haag te Rotterdam ge vestigd .«worden. De leiding zal blij ven berusten bij de heer A. Kalk man. i-"e grote collaboratie-zaken zijn op vier na (o.a. Wilton) afge daan. Behalve van talrijke Duitse oorlogsmisdadigers werden de za ken behandeld tegen vele hande laren in Joodse eigendommen. Het onderzoek naar de schanddaden van Anton van der Waalè, die zich tij dens de bezetting beijverde, het verzet en de sabotage te bestrijden en die door de Rotterdamse F.R.A. als Nederlandse verdachte nummer één beschouwd wordt, is thans prae tisch voltooid. Van der Waals zal binnen enkele maanden berecht worden. Het ongeveer 12.000 ton d. w. metende motor-, vracht- en passa giersschip Annenkcrk, bij de werf WiltonFyenoord in aanbouw voor rekening van de Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage zal Woensdag haar technische proeftocht houden. In de afgelopen week werden de mo toren van het schip dat aan de af- bouwkade van de werf ligt, be proefd. Volgens het afvaartschema van de rederij zal de Annenkerk, on voorziene omstandigheden voorbe houden, op 26 December van Rot terdam naar Australië vertrekken. Een ander, ongeveer even groot motorvracht- en passagiersschip, de „Bali", dat bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij in aanbouw is en eigendom zal worden van de Stoomvaartmij. Nederland te Am sterdam, is eveneens zover gereed dat het medio December de techni sche proefvaart kan maken. De 51-jarige Johanna Maria Bre merBreek, wie ten lastè was ge legd het verraden van haar Joodse man en diens familieleden, de dood ten gevolge hebbende, moest we gens gebrek aan bewijs worden vrij gesproken. De eis was acht jaar met aftrek. MEER BROKKEN DAN KLOKKEN... Mat het m.s. „Kuwi" zijn uit Hamburg een aantal geroofde kerkklokken met een totaal gewicht van 425.000 kg. in Rotterdam gearriveerd. De goede exemplaren worden aan de j kerken teruggegeven. Twee zwagers konden het met elkaar niet vinden; dat komt meer voor. Maar in dit geval was het öe ene zwager noodlottig, want hij was Jood en over Nederland woed de de Duitse terreur De thans 66-jarige koopman Ge- rardus Dekker verkocht prentbrief kaarten langs de deuren, evenals zijn zwager Israël Boas. Tezamen in het Westen van de stad lopend, werden zij aangehouden door een politie-agent. Tegen dero^zou Dek ker verteld hebben, dat 'zijn bege leider (die geen ster droeg) Jood was en als steuntrekker zonder vergunning ventte. Boas werd ge arresteerd en liet in Auschwitz het leven. Deze zaak was aangehouden, om dat Dekker op de vorige terecht zitting alles ontkende, tot verba zing van zijn raadsman. Volgens de advocaat-fiscaal mr. Donker staat vast, dat er even voor de arrestatie ruzie tussen de zwa gers is geWeest. „Ik heb nooit een edeler kame raad en huisvriend gehad dan Boas", aldus verdachte. „Als ik het gedaan had, zou mijn vrouw mij dan 26 maanden lang in het kamp hebben opgezocht en mijn zwager zoveel voor my doen? Ik had hier wel als moordenaar kunnen staan, want ik had een groot stuk ijzer in. mijn kast, voor als ze mijn joodse vrouw zouden komen weghalen"... De schriftelijke getuigenverkla ringen, ook van verdachte's vrouw en broer, waren nu niet zo mooi. Verdachte heeft de dag na de ar restatie alles in kleuren en geuren aan zijn broer en diens echtgenote verteld en zijn vrouw sprak over het geval in de buurt. „Nu is hit voor de bijl", zou Dekker gezegd^ hebben. De advocaat-fiscaal vraagt 15 laar met aftrek en uitsluiting van de kiesrechten. De raadsman achtte het bewijs niet geleverd en pleitte vrijspraak. "Uitspraak over 14 da- ffen. Eerste uitvoering van Pizetti's Symphonie en La Toen de violoncellist Caspar Cassado de eerste inzet van Dvo rak's concert speelde, klonk de toon een ogenblik weinig buigzaam, een gevolg echter van de acoustiek der Schouwburg, want nauwelijks had de kunstenaar dit verschijnsel ontdekt, of hij kreeg spoedig de ge wenste souplesse. En vanaf dit mo ment kon men een waarlijk mees terlijk spel beluisteren, waarin de technische moeilijkheden spelen derwijze werden opgelost en de toon in grote verscheidenheid van nuance in hoge mate boeide. Maar achter al deze, op zichzelf be schouwd reeds prachtige, gaven, stond een kunstenaar, die met zijn fel zuidelijk temperament het ro mantische, muzikanteske werk, een vertolking gaf, die mijns inziens haar wedergade niet zat vinden. Cassado zelf in grote vervoering geraakt, kwam na afloop, alvorens voor de stormachtige toejuichingen te bedanken op het dirigeergestoel- te bij Flipse om op zijn wijze de dirigent zijn grote ingenomenheid te betuigen, die" zich uitte in een hartelijke omhelzing, een voor onze begrippen ongewone, doch voor zuidelijke volken een spontane uiting van bewondering en oprech te waardering. En dit enthousiasme van de kunstenaar was verdiend, want het orkest, blijkbaar sterk ge ïnspireerd door dit meesterlijke, bruisende cellospel had inderdaad voor een begeleiding gezorgd, die zich onderscheidde door klankrijk heid, musiceervreugde en grote ac curatesse. Voor de pauze hadden Flipse en In December wordt in het Castle Theatre in Farnham bij Londen de premiere gegeVen van „Nacht schade", een nieuw toneelstuk van H. B. Fortuin. Het is een tragi-co- medie in twee bedrijven en toont hoe drie personen, een schrijver, een schilder en een emigrante reageren op de Duitse inval in Nederland. „Nachtschade" staat op het pro gramma samen met Fortuins één- acter „De Stoel", die reeds eerder gespeeld werd. Ditmaal wordt de hoofdrol, de tot de electrische stoel veroordeelde gevangene, gespeeld door de neger Robert Adams, onder andere bekend uit de films Caesar en Cleopatra, Men of Two Worlds, Sanders of the River etc. DINSDAG 9 DECEMBER 1947 Avond-programma HILVERSUM I. 19.— Klokje van 7 uur; 19.05 Bernard Person; 19,15 Beroemde lied. reeksen: 20. Nws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Contact: 22.15 Buitenlands overzicht; 22,30 Pierre Palla: 23.— Nws; 23.15 Franse Balletmuz. HILVERSUM n. 19.— Nws, weer; 19.20 Kareol septet; 19,45 Anatomische les; 20.Nws: 20.12 Gewone man; 20.20 Radiophilh. ork. 22.10'Van Rooyens; 22.15 Avondge bed; 22,30 Nws; 22.45 Berlijns staats- operaork.; 23.— Conc. t.g.v. "Willem Pij perherdenking; 23.50 Grpl. WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Grpl,; 8.Nws; 8,15 Lichte morgenklanken: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Werken van Dvorak; 10.Morgenwijding; 10,20 Onze keuken; 10.35 Grpl.; 10.45 Pop. nonstopprogr.: 12.Ramblers; 12.30 Weer, platteland, Kilima Ha- waiians; 13,Nws; 13.15 Vaudeville ork,; 14.Nwe kinderboeken; 14.15 Jeugdeonc. 15.Luisterspel voor de jeugd; 15.30 Roodborstjes: 15.45 Re genboog: 16.15 Vragen staat vrij: 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Orgel; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Malandp; 18.Nws: 18.30 Jack Payne; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM n. 7.— Nws; 7,15 Reveille: 7.45 Woord voor de dag; 8— Nws; 8.15 Grpl.; 9 Ziekenbe zoek; 9.30 Waterst.; 9.35 Klassiek conc.; 10.30 Morgendienst: 11.— Cello; 11.25 Luisterspel Esther; 12.— Varianten; 12.30 Weer, Advents- stond; 13.— Nws: 13.15 Piano; 13.50 Orgelwerken van César Franck: 14.35 Pop. discoklanken; 16— Jeug- dige postzegelverzamelaars; 16,15 Meisjesklasse o.l.V. Aleid Feith; 16.45 Bijbelvertaling; 17.30 Felix Mendelssohn; 17.45 Rijk overzee: 18.— Motet Psalm 130; 18.20 Cha conne; 18.30 Zending, als werk van verwachting; 18.50 Gershwin Med ley. n E snelle onttvikke- *-* ling van de ceactie- motor deed een geheel nieuw vliegtuigtype ont staan: het straalvliegtuig, dat meer dan 1000 km. peuur kan vliegen. Een nog groter snelheid zou mogelijk zijn ware het cn intens koude lucht lagen van de stratosfeer. Zo is dezer dagen de op de foto afgebeelde proef kamer in gebruik geno men, een cylinder van ruim 10 meter lang en met een diameter van 4.20 meter, die staat op- niet. dat de vliegtuigont- gesteld in dc vliegtuig- werpers zich geplaatst fabriek van de Havilland zien voor problemen ten te Hatfield, waar o.m. aanzien van de vlieg- het bekende straalvlicg- tuigvorm en constructie tuig „Swallow" werd zn ook 3e soort van de ontworpen en gebouwd, 'e gebruiken materialen, In deze proefkamer kun- lie^nog vet re van opge- nen de atmosferische om- lost zijn. Kosten noch standigheden wat betreft no cite worden gespaard druk, vochtigheid cn ieze intensieve research- temperatuur worden na- arbeid te doen slagen en gebootst tot op een het vliegtuig van de toe- hoogte van 24 km. Al- komst te vinden, de ma- dus kunnen materialen chinedie zich met su- en bepaalde constructies pcrsonische voortbeweegt snelheid door ijle hjkhcid worden getest, welke proeven door waarnemers zowel bin nen als buiten de cylin der worden gecontro leerd. Vlak naast de cy linder zitten enige waar nemers voor een „dash board" met talrijke meet instrumenten; zij kunnen tevens via een raam bin nen de cylinder kijken. Schuin achter deze mcet- installatic bevinden zich luidsprekers. waarmee 0./71. het geluid van het kraken of breken dcc materialen en const ruc- tiedelcn wordt geregi- treerd. Daarachter staat de man, die deze inge wikkelde en kostbare test-installatie met kra nen en handles in wer- onder de juiste voor- king stelt en onder con- waarden op hun deugde- trölc houdt. Cultureel pionierswerk is geen te groot woord voor de beide ten toonstellingen. die het Rotterdams publiek dezer dagen worden gebo den, door Groep R in „Ons Huis" (Gouvernestraat 133) en door eni ge andere kunstenaars in het „Zui der Volkshuis" (Brink). Wie vorige tentoonstellingen van de Groep R heeft gezien (zoals „De Wand" - momenteel in Den Haag) zal ook belangstellend ken nis nemen van de expositie ,.Zwart-Wit" (tot 12 Dec.) dezer vooruitstrevende Rotterdamse kun stenaars, die zich verenigden, „op basis van de oppositie tegen ieder traditionalisme dat in onze tijd zo'n remmende invloed heeft op de so ciale en culturele vooruitgang". Van Elsenbas: pen- en pen seeltekeningen, getuigend van een streven naar sobere, maar verant woorde vormgeving. Belangrijke composities "in." grijs" en zwart vormen de steendrukken van Den Dikkenboer, wiens decoratief werkje met opgeplakt zwart vooral geslaagd mag heten. Louis van Eoode presenteert, behalve een gouache boeiende tekeningen zoals hel Vrouwenportret en Liggende Figuur. Op deze tentoonstelling, die in de eerste plaats een streven is, hebben de naakten en de „Ruiter met Paarden" van Nico Ben schop nog het meest het „doel bewust voltooide". Interessant is met zijn werk te vergelijken de (schijnbare) aarzeling waarmee Wissing zijn Dansfiguurtjes en zijn „Cimetière en Serbie" realiseert, welke door de frêle liniatuur éen grote charme krijgen. De speelse fantaisie van Benno's prenten zou misschien in een andere tech niek dan, de litho dankbaarder ver wezenlijkt zijn, nu doen ze enigs zins mat aan. De Groep R, die haar werk op zo aparte wijze weet te exposeren, moge de belangstelling trekken die zij van de zijde der Rotterdammers verdient. De prijzen (van 15 tot 50 TUINKALENDER 10 DECEMBER. Een zeer ster ke, groenblijvende plant is wel de Mahonia Aquifolium of Hulst berberis. Deze plant groeit zowel in de volle zon als in de diepe schaduw en kan in alle grondsoorten worden gehou den. De Mahoma heeft mooie, glan zende stekelige bladeren bloeit in het voorjaar met gele bloemen en draagt in de zomer blauwe bessen. Ze is reef geschikt om met andere groenblijven de planten te worden gegroepeerd en komt ook voor kleine tuinen in aan merking. S. L. gulden) rechtvaardigen hun ook sociaal. De tentoonstelling in het» Zuider Volkshuis (tot 20 December) om vat werken van Riet Elias, Jaap Viss eT, Joan Bak ker, A. Schot el en Adri C o r n e 1 is.In tegenstelling tot boven besproken expositie is deze (uiteraard) veelzijdiger en gaat er van het geheel minder overtuiging uit, doch tevens zijn de exposan ten ongetwijfeld selectiever te werk gegaan. Het boeiendst zijn de schilderijen van A d r i C o r r, e 1 is, door tonaliteit en compositie, maar vooral door het pogen de gecom pliceerdheid der psyche te analy seren in gestalten en figuren. Zui ver picturaal kan men reeds genie ten van dit dof-gloeiende, soms tintelende werk en verzoent men zich er mee, dat de catalogus vol staat met de aanduiding „decora tieve wandversiering". De gegrein de litho „Rijnhaven bij Avond" heeft een soortgelijke lichte tinte ling, waardoor dat doorzichtige van het avondduister bewaard werd. J-aap Viss er geeft blijk de mo gelijkheden der riettekeningen vol maakt uit te buiten: uit elk der werken spreekt zijn meesterlijk hanteren der (soms zo weerbarsti ge) tekenstift. Van Joan Bakker en Riet Elias is plastisch werk aanwe zig. De eerste demonstreert meer durf en persoonlijkheid en is ver- trouwaer met het métier: het Vrouwenbeeld en de krachtige Kop tonen zijn kunnen, evenals het jrote relief, in de partijen nog niet geheel uitgebalanceerd, maar met voortreffelijke eigenschappen Het ongecompliceerde en voor zichtige in Riet Elias' werken is vooral het Jongenskopje ten goede gekomen. Buiten de sfeer van het tentoongestelde valt het aanwezige van A. Schotel (toegepaste kunst: Uploma's, ex libris en een wandkalender). Node mist men hier „vrije" werken van deze knappe graficus, die nu te weinig tot zijn recht komt. Het naar voren treden dezer kunstenaars in ons Zuidelijk stadsdeel kan nipt genoeg gewaardeerd worden door hen tot wie zij zich richten. B-n. de zijnen reeds voor Pizetti's sym phonie en La, die hier haar eerste uitvoering beleefde, een warm plei dooi gehouden. En dat is deze mu ziek waard, ook al kon ze door haar melodische uitgesponnenheid en eenvormigheid niet altijd boeien. Ongetwijfeld is ze ontsproten uit een contemplatieve kunstenaarsziel, die uiterlijkheden tracht te vermij den, „tracht", wel te verstaan, want niet ontkend kan worden, dat zich op bepaalde ogenblikkeen in de han tering van de melodiek bovenal, doch tevens in de harmoniek, (die bij Pizetti wel heel veel in het ge ijkte begrip drieklank blijft steken en ondanks chromatische verschui vingen op de duur wel iets te ge maniëreerd aandoen), alsmede in de instrumentale neigingen ver tonen tot een meer theatra le uitingswijze, die echter nimmer van wansmaak getuigt. En is. de aanduiding pastiche bij deze com positie 2eker niet van toepassing, van een geheel eigen klankidioom kan toch moeilijk worden gespro ken. Men moet Flipse niettemin er kentelijk zijn dit werk een plaats op het programma te hebben gege ven. Ook kon men veel waardering hebben voor de fraai klinkende uitvoering ervan. Eveneens kreeg Aubert's aantrekkelijk gecompo neerde „Dryade" waarmede het Maandagavondconcert werd ge opend een zeer geïnspireerde ver tolking. z Herman van Born. Een aantal Jonge Duitse schrijvers uit alle delen van Duitsland heeft zich verenigd in een bond. die de naam van ..Gruppe 47" draagt. Binnenkort zal deze bond het litte raire tijdschrift „De Skorpion" gaan uitgeven. Op de boerderij van de heer F. van den Hout te Huiten (gem. Gilze Rijen) is een knol gegroeid van elf pond. Leraren van de land- en tuinbouwschool te Breda hebben het exemplaar bewonderd. „Zulk een gewicht van een knolgewas komt nooit voor," aldus een der leraren. Lepels en vaders Pantryboy oftewel scheepsbedien de is deze Marinus van beroep ge weest. Hij was toen nog slechts 17 jaren oud. Nu is hij 18 en suiker bakker aan de wal. Er was daar aan boord van de Volendam iets vreemds geschied met Marinus. Als pantryboy had hij o.m. tot taak het eetgerei op te ber gen. Op een avond nu, dat de Vo lendam hier aan de kade lag, borg Marinus vier messen, 6 vorken en 21 lepels niet op, maar stak ze in zijn zak en nam ze. mee naar de ouderlijke woning. "Waarom wilde je die dingen stelen, vroeg de rechter. Ik wilde ze niet stelen, zei Marinus bedeesd, ik wou ze voor de aardigheid maar eens mee naar huis nemen en ik was van plan ze weer terug te leggen aan boord. Een en twintig lepels is toch nogal wat, sprak de rechter, wat moet je nu met 21 lepels thuis doen. Met z'n hoevelen zijn jullie? Ik ben alleen, met vader en moeder. Nou, kijk eens an, zeg nu maar eerlijk: waarom stal je die dingen? 'k Begrijp het zelf niet, zucht te Marinus, 'n kwestie van waan zin, denk ik. De officier moest over die waan zinnige daad eens even prakkize- ren, alvorens aan bet eisen te slaan. Hoeveel verdient je vader, vroeg de rechter nog even In de gauwigheid. *k Heb geen vader, zei Mari nus, triest als een wees. Wat zeg je me nou, sprak de rechter verwonderd, zo even had je nog een vader, waar is die zo gauw gebleven? Hij is al een poosje weg, hij woont ergens anders, maar er is op het ogenblik een andere vader bij ons thuis, puzzelde Marinus. De rechter zat nog even te pieke ren over dat vadercomplex, maar de officier toonde niet de minste belangstelling voor die familiever wikkelingen van Marinus en wierp de eis midden in het vaderprc- bleem: dertig gulden boete, vader of geen vader. De rechter ging aceoord. Die drie tientjes zal Marinus moeten dok ken, hy zelf of een van z'n vaders. (Ingezonden mededeling) FEUILLETON op een kier, zodat Peter aannam, dat alleen nog zelf van. maar de koster schoot, als door een gïf- het puntje van des kosters neus zichtbaar moest slang gebeten, vooruit en alle veiligheidsgedacn- zijn ten verlatend, liep hy ijlings met uitgestrekte banden de kerk door. Wat er toen gebeurde veroorzaakte grote op schudding, in de kerk en ver in de omtrek: de kerkklok begon te luiden. In wanhoop had de koster zich op het zware touw geworpen en liet nu wild de alarmkolk slaan. Peter schrok er zo van. dat hij zijn kost baarheden greep en ook wegholde, maar niet in de richting van de koster. Hij hoorde nog ge schuifel en gestommel achter zich: het vastgelo- „Is daar iemand?" De vraag kwam wat beverig door de deur. Geen antwoord natuurlijk. „Werd daar geschoten?", klonk het nog zachter, haast fluisterend. Stilte en de deur bleef nog steeds een handbreedte open. Peter overwoog, dat hij de enige van alle partijen was, die van het tijdelijk staken van het vuren profijt kon trekken door rustig zijn taak te vervolgen. En hij 3) kroop verder naar rij 13. Hü tastte met de hand Weggevaagd waren meteen alle heldhaftige hoekbank en zowaar, daar lag het statief, voorstellingen en plannen; Peter was de kleine het viel kletterend op de vloer. burger geworden, die zijn schamele have uit het mciaent veranderde de gehele situat» krijgstumult wil redden. En de begeerte naar zijn ^eh:nkeirhoek stommelde» het plotseling en van. fototoestel was dan ook zo hevig, dat hij terstond jklonk een diepe zucht. De koster was on- zijn schuilplaats verliet en over de stoffige grond besluit gekomen. Hy liet zich voortkroop, tussen de bankenrijen door, zoekend voorover vallen en kroop snel op handen en voe- iiaar de plaats, waar hij zijn apparaat had neer- ten over middenpad vooruit, gelegd, toen de duizeling hem overviel. „Een moedig man!", prees Peter zachtjes en „Hier moet het zijn," dacht Peter, bij rij 11 j hij zegende het, dat de koster niet het andere gekomen. Nu kwam het gevaarlijke moment. Hij gangpad had gekozen voor zijn weg. Peter zou Da't 'incident veranderde" de"gehele'situatie. In. pen""front kwam in beweging Maar Peter zag s. lintmnknAT. ijj-■niet meer om, in een ren was hij de deur uit, niet weten hoe hem aan te spreken bij een ont moeting op handen en voeten: „Hoe maakt U het?", zou ongepast zijn; evenals het ongeloof waardig moest klinken, indien Peter' vroeg: „Hebt U iets laten vallen?" De moeilijkheid bleef echter vrijwel dezelfde, moest een weinig overeind komen om op de bank te kunnen zien en hij wenste, dat hij 'n helm had. „Daar gaan we dan", sprak hij zich moed in. „Eén, twee, héél vlugMaar er gebeurde niets. En het fototostel lag niet in rij 11. Voor waarts weer. - Tèk, ging het, nu rechts van Peter. Dèng!, links wanneer de koster in zijn gang .eenmaal 13 pas van hem; gekraak van hout. Toen piepte de deur seerde en even terzijde zou blikken- Maar Peter, en Peter, die juist langs rij 12 keek, vergat zijn voorzichtig om de hoekbank spiedend, zag. dat hoofd tenlfe te trekken en zag op de drempel een de koster een merkwaardige tactiek volgde, Tel- man in een lange, zwarte jas staan Hij herkende, kens deed hij vier handen- en voetenpassen voor- hem als de koster. Tèk! Tèk!, knetterde het. „Te hoog", mompelde Peter, nu met de onver schilligheid van de krijgsman, die de vuurdoop reeds ontvangen heeft. Toch trok hij zijn hoofd schielijk terug. Hij kon nu, onder de banken door juist de benen van de koster zien en die benen verdwenen plotseling weer. Maar de deur bleef uit en keek dan vlug om. Blijkbaar vreesde hij, evenals Siegfried in de rug aangevallen te worden. Peter had toen een van zijn heldere momen ten. De koster was juist rü 13 gepasseerd en zou omkijken, toen Peter een dreunende slag met zijn statief op de houten bank gaf. Hij- schrok er naar de kastanjeboom, waartegen zijn fiets.stond en met gekromde rug stoof hij over de landweg. HOOFDSTUK II Waarin krijgsraad gehouden wordt Frank Mertens was de enige dokter in de goe gemeente van Axen, Per dag had hij twintig mi nuten rust; dat was na zijn middagspreekuur. Om één uur luisterde hij naar het radionieuws, sprak dan altijd na het weerbericht: „Mooi zo, nu hoef ik morgen de krant niet meer te lezen!"; kuste dan Karin en de kinderen teder, als gold het een afscheid voor een reis naar de Congo, én ging naar boven. Daar verdween hij in een zij kamertje. deed de deur op slot en huldë zich in dc couranten van de vorige dag en sigarenrook. Toen hij dat ritueel enkele jaren geleden in voerde, gaf hij zijn vrouw het strikte parool tus- spn één uur tien en half twee aan een ieder, die naar hem vroeg, te vertellen, dat „dokter niet thuis was", zelfs al verongelukte de auto van de minister-president voor zijn deur. Wordt vervolgd Van de onlangs overleden schrijver Arthur van Schendel is in de Eikserie van J. M. Meulenhoïf een herdruk verschenen van Nachtgedaanten, dat voojr de eerste maal (1938) bü Boosten en Stols werd uitgegeven. Verstilde melancholie klinkt door in deze korte verhalen, die bevolkt zijn door ongeziene verschijningen en gedaanten ongrijpbaar als de nacht zelf en verstaanbaar slechts voor hen, die hebben leren luiste ren, niet naar de mensen, maar naar een muziek, die zich niet in noten laat neerschrijven. Van Schendel heeft zijn fanta sieën vorm gegeven iri de klare, simpele taal, die zijn kunde ook in zijn andere werk bepaalt. De Zan ger zonder Stem en De vier Muzi kanten troffen ons wederom het meest van deze 12 litteraire pro ducten. In de lacune, die wij in de herdenking van de vier honderdste geboortedag van Johan van Oldenbar- nevelt hebben menen te moeten signaleren, nï, een beschrijving van de Rot terdamse periode van deze grote staatsman, wordt op voortreffelijke wüze voor zien door het boekje van Dr. E. Wiersum, „Jo han van Oidenbamevelt als pensionaris van Rot terdam". Dit monografietje van de vroe gere stadsarchivaris is het eerste van een reeks boekjes over Rotter dam in Heden en Verleden, die het historisch genootschap Roteroda- mum onder redactie van de biblio thecaris der gemeente, dr. F, K. H. Kossmann zich voorstelt te publi ceren over de geschiedenis van de stad en haar omgeving als woon plaats, als knooppunt voor handel en industrie, als haven en als cul tureel centrum. De eerste serie zal behalve het boekje van dr. Wiersum, waar schijnlijk zes deeltjes omvatten: Dr. L. J. Rogier: Rotterdam om streeks het midden van de 19e eeuw. Mej. dr. A. C. Kersbergen; Standbeelden en gedenktekens in Rotterdam. Dr. C. Wiskerke: De scheepvaart wegen van Rotterdam naar zee. Cornells Veth: Charles Rochus- sen. C. Poslma: Hoek van Holland in oorlogstijd 19391945. Waarschijnlijk omvatten: dit voorbehoud zü met nadruk ge maakt, want het is duidelijk, dat de uitgave van dergelijke boekjes, die een betrekkelijk beperkt afzetge bied hebben, een riskante onderne ming is. Het zal van de tekening op deze eerste serie van zes titels af hangen, of de uitgever (Ad. Don ker. R'dam) uitvoering zal kun nen geven aan dit en hopelijk nog vele volgende prijselijke initiatie ven. Wij geloven, dat de redactie in het boekje over de raadpensiona ris een zeer goede blikvanger heeft gevonden. Mogen vele Rotterdam mers en in-onze-stad-geïnteres- seerden zich erdoor laten verleiden Voor gi;oot 1 Arthur van Schendel, Het Oude Huis, tweede drjik. Meiilenhofï, Amsterdam, '47. Een boek als dit verslindt men niet; het is geen „leesvoer" voor de naar lectuur hongerenden. Het is de weemoedige meditatie van iemand, die afstand gedaan heeft van de dingen van het dagelijkse leven en ze nu ziet in vage contouren, tegen de achtergrond van de eeuwigheid. Het gaat over een Amsterdams grachtenhuis, welke gevel de spreuk draagt: „Het is alles ijdelheid" en waarin „dan deze, dan gene zijn ogenblik verslijt". Dit komen en gaan is als het leven zelf, dat in eeuwigheidslicht veel van zijn ge wichtigheid verliest en waarover men mijmeren kan als bij de ijle klanken van een oud clavecimbel. "Wie innerlijke rust en geduld heeft zal de glans ontdekken, die leven en wereld tooien, als Van Schendel ze beschrijft. Voor hem is dit laatste werk van onze grote letterkundige een waardige afslui ting van zij'n oeuvre, meesterlijk van vorm en van een diepe fiwijsheid vervuld. Voor klein *r Tante Nans Zat op een gans „Wip!" zei de gans En weg vloog tante Nans Dit en nog veel andere genoeg lijke kolderversjes van vroeger heeft S. A. Abramsz verzameld en Jan Sluyters en Sluyters Jr. hebben er ten gerieve van peuter en kleuter leutige prentjes bij gemaakt. Een grappig boekje, dat keurig is uitge voerd. Titel: Rijmpjes en versjes uit de Oude Doos. Uitg.: Meulenhoff, Amsterdam, '47. Voor romantisch „De Schuldenaar" was een inzen ding van V. Sirolf voor de eerste Gottmer-pr ijs vraag, eep goed-gedo- cumenteerde, historische roman, die doet denken aan romanciers uit de vorige eeuw. Kolonel Otto Von Blo- witz, de hoofdfiguur in deze roman, heeft in de zevenjarige oorlog tegen Oostenrijk belangrijk werk gedaan. Aan zijn eigenmachig optreden in de slag bij Torgau, waarbij hij aan het hoofd van zijn ruiters de be slissende charge uitvoerde, is de overwinning te danken geweest. De Generale Staf wil hem voor zijn daad bevorderen, maar de eigen aardige zijde van Von Blowitz* ka rakter begint zich te openbaren. Hij ontkent elke eigen verdienste en beroept zich op een zogenaamde order van bbgerhand. Hij trekt zich uit de dienst terug en vestigt zich op ziin landgoed Daar begint Von Blowitz aan vervolgings\vaanzin te lijden. Hij voelt zich van alle zijden belaagd. Vooral achter de daden van ziin nichtje veronderstelt hij boos opzet- De schrijver is erin ge slaagd. zijn figuren op interessante wijze tegen een historische achter grond uit te beelden. (Uitg. Gott- mer Haarlem), Amerika vraagt manuscripten De uitgeverij Farrar Straus and Cpmpany te New-York heeft een oproep gericht tot schrijvers uit alle landen, om manuscripten van boe ken op te zenden, die, voor geval zy geaccepteerd worden met 2000 dollèrs boven de gebruikelijke tan tièmes worden gehonoreerd. De auterus zyn geheel vrij wat betreft thema en omvang van het werk. Bovendien zullen de mogelijkhe den tot verfilming van het oeuvre overwogen worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3