JOH ANN BOETTGER Bijzondere rechtspleging kampte met vele moeilijkheden maakte goud langs een omweg d: -pap/er Lijn 4, 16 en 11 Twee ontdekkingen brachten geneeskunde vooruit Tegenwerking van machten achter de schermen Parket gereed met eigen werk Radio-programma Dievenbenden beroven buitenlands wegvervoer in Duitsland .Lifters" kijken wat in de auto's zit Socialisten bespreken Benelux-problemen Speciale Kerst-aanbieding Enorme Prijsverlagingen heöen Bekloppen van borst en buik onthulde toestand der organen Blik in het menselijk lichaam .Vrijdag 12 December 1947 3 EEN schrille kreet, uitgestoten door 'n vrouw, weerklonk door de rechtszaal, nu al meer dan twee jaar geleden, toen voor het Bijzonder Gerechtshof de doodstraf geelst werd tegen een jeugdige Rotterdammer, die zich tijdens de oorlog in de riten van de Duitse S.S. had geschaard. Duizenden beklaagden hebben nadien nog ge staan voor dat sierlijk bewerkte hekje aan de grote, groene tafel; brood-N.S.B.-ertjes en lafhartige verraders, N.S.K.K.-ers en vuur- peletonisten, S.S.'ers, kleine en grote collaborateurs zagen een deel van hun grauw verleden de revue passeren. Zii werden berecht en veroordeeld. vroegere belanghebbenden bij de N.S.B. alsook door „illegale"groe- pen, die met het werkelijke verzet niets uitstaande hebben gehad. Deze machten" weten in vele gevallen met geld of ernstige bedreigingen getuigen te bewegen, niet op een zitting te verschijnen of geen, dan wel verkeerde getuigenissen af te leggen. Dit verklaart ook de somtijds ver wonderlijke veroordelingen. Als b.v. in de zaak tegen de beruchte „Groep 10" de ene verdachte een veel lich tere straf krijgt dan de andere, ter wijl men er van overtuigd is, dat beiden minstens even schuldig wa ren, dan ligt het voor de hand, dat uit het ene dossier b.v. slechts veertig procent en uit het andere dossier wellicht tachtig procent van de in werkelijkheid gepleegde mis drijven is gebleken. De verwondering hierover open baart zich ook bij het publiek, dik wijls helaas te laat. Soms na het stellen van de eis door de advocaat fiscaal, meer nog na de definitieve veroordeling, komen bij het Bijzon der Gerechtshof schriftelijke of tele fonische mededelingen binnen, die van invloed hadden kunnen zijn bij de berechting,, Er werd hard gewerkt Zo kreeg de gesplitste Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Rotter dam (er werden twee zittingen per week gehouden) bijna drieduizend politieke delicten te behandelen. Er is heel hard gewerkt om al deze de- Ontvingen al deze veroordeelden nu werkelijk hun gerechte straf? Wij en het gerecht en ook de rege ring zullen op deze vraag waar schijnlijk wel altijd het antwoord schuldig blijven. De bijzondere rechtspleging was nu eenmaal zeer bijzonder. In vele gevallen kwam de waarheid niet of niet volledig aan het licht. Er deden zich, bij de nor male rechtspraak ongekende moei lijkheden voor, die zuivere berech ting en veroordeling helaas niet m alle gevallen mogelijk maakte. In het paleis van justitie te Rot terdam hebben vele maanden lang de dikke eiken planken der grote kasten gekraakt onder de enorme last van duizenden dossiers der po litieke delinquenten. Veel stond in deze lijvige mappen beschreven over de daden der betrokkenen. Er waren verklaringen pro en contra, ontlastend en beschuldigend bewijs materiaal. Voldoende ontlastend? Genoeg beschuldigend? Ziehier twee open vragen, waarvan vooral de laatste van belang is en blijft. Het is bij een politieke zaak niet zoals bij een gewone diefstal. De verdachte werd niet op heterdaad betrapt en gearresteerd. Er werd geen buit in beslag genomen en er zijn geen vingerafdrukken gevon den. Bij de bijzondere rechtspleging onderzoekt men misdrijven, daden, gedragingen of handelingen van lang geleden, bedreven in het oor- ïogs-verloop van vijf jaren. Herin neringen zijn vervaagd, navorsin gen van maand tot maand, ja zelfs van jaar tot jaar zjjn uiterst moei lijk of onmogelijk gebleken Geen helderzienden De Bijzondere Gerechtshoven moesten afgaan en hun veroordelin gen baseren op dg mondelinge en Schriftelijke verklaringen van ge tuigen, a-charge en a-dècharge. En hier komt de grote moeilijkheid Een advocaat-fiscaal of een presi dent van het Bijzonder Gerechtshof is geen helderziende. Hij weet niet of het bezwarend materiaal ten aanzien van een willekeurige ver dachte volledig is of niet. Hij is er zich slechts van bewust, dat hij op op de hoogte is gesteld van een be paald percentage van de doorr de delinquent gepleegde handelingen. Een zaak is „rond", zodra het dos sier m het bezit is van de advocaat fiscaal. Maar wie zegt deze. dat hij niet slechts een gedeelte van de ge gevens ter beschikking heeft ge kregen? In de beginperiode van de bij zondere rechtspleging kon het nog voorkomen, dat de dossiers „gewas sen" waren, alvorens zij de advo caat-fiscaal bereikten. Zij konden „gewassen" zijn met water, dan wel met zeep, d.w.z. dat er respectie velijk met weinig of veel geld ge werkt was om de dossiers geheel of gedeeltelijk spoorloos te doen ver dwijnen. Corruptie komt echter ge durende de laatste anderhalf jaar niet meer voor. Het werk van dc interne controle-afdelingen bleet niet zonder uitwerking. Gelukkig! Toch wordt de bijzondere rechts pleging nog tot op de huidige dag bemoeilijkt door grote, geheimzin nige machten, die weliswaar tegen strijdige belangen hebben, doch ook èèn gemeenschappelijk belang: dat er zo weinig mogelijk gesproken wordt over en zo min mogelijk nieuwe feiten aan het licht komen in een bepaalde zaak. Geweld of geld Men mag aannemen, dat deze dui stere machten gevormd worden door VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 Avond-programma HILVERSUM I. 19.— Denk om de bocht; 19.15 Accordeon ork.; 19.30 Geloof der oude kerk; 19.$0 Tien voor acht; 20.— Nws; 20.05 Alt en piano; 20.30 Probleem van het leven; 21.Gezellige pl.; 21.30 Radio orakel; 21.50 Viool en piano; 22, Buit. overzicht; 22.15 Swing - en sweet; 22.40 .Vandaag; 22.45 Avond- wijding; 23.Nws; 23.15 Symph. orkest. .HILVERSUM II 19.— Nws, weer; 19.15 Expol. gevangenen; 39.30 Pianoduo; 19.55 Hulpactie; 20. Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Ge wone man; 20.20 De verzoeking van Boeddha, gedicht; 21.Drie lan den; 21.15 Boeddha, vervolg; 21.50 Bijbelsluisterspel: /22.30 Clavecimbel; 22.40 De van Rooyens; 22,45 Avond gebed; 23.Nws; 23.15 Kath. nws; 23,20 Frans besluit. ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 Ochtend-programma HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Orkest; B.Nws; 8.18 Orgelspel; 8.40 Lichte klanken; 9.30 Gr.muz.; 10.— Morgenwijding; 10.20 Feuilleton;* 10.35 Bariton en piano; 10.45 Voor de arb.; 12.Vaudeville ork.; 12.30 Weer; 12.33 Vaud. ork.; 13.— Strijdkrachten; 13.30 Ramblers; 14.Ned. lied; 14.15" Harm, ork.; 15.Verraad van. de klerken; 15.15 Men vraagt; 16.— Fabrieksarb.; 16.15 Amateurs; 16,45 Om cn nabij de 20; 17.15 Volksconc,; 18.Nws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten, HILVERSUM II. 6.45 Weer; 7.— Nws; 7.15 Maria ter ere; 7.30 Gebed; 7.45 Gr.muz.; 8.— Nws; 8*15 Pluk de dag; 9.Conc.; 9.30 Water standen; 9.35 Symp, ork; 10- Kleu tertjes: 10.15 Componisten a.b.c.; 11.Zonnebloem; 11.45 Orgelwer ken; 12.Angelus; 12.03 Viool en piano; 12.30 Weer, omroepork.; 12.55 Zonnewijzer: 13.— Nws; 13.15 Boe ken; 13-20 Omr. ork.; 13.40 Film praatje; 14.Toneelkijker; 14.20 Eng. les (begin); 14.40 Dansmuz.; 15.Jongelui: 15.15 Conc. der jon geren; 15.45 Kiosk; 16.Musette; 16.20 Volkshogeschool; 16.30 Grego riaans; 17.Wigwam; 18.— Piano; 18.15 Journ. weekoverz.; 18,30 Jum- patit - lieten zo snel mogelijk te berechten. Zo hard zelfs, dat de eens van dos siers uitpuilende kasten in het pa leis van justitie thans practisch leeg zijn. De specifiek Rotterdamse za ken zijn op vier na beëindigd, dank zjj de grote voortvarendheid van de advocaat-fiscaal en bet Hof zelf en de medewerking, die ondervonden werd van P.R.A. en balie. Al deze Rotterdamse zaken zijn door hel parket behandeld, d.w.z. de advo caat-fiscaal heeft de verdachte ge dagvaard. de dossiers in instructie gegeven bij een van de twee raads heren-commissaris, dan wel ze in handen gesteld van de „Unus Ju dex", ter eenvoudige afwikkeling. De collaboratiezakcn werden en blij ven behandeld door een speciale advocaat-fiscaal te 's-Gravenhage. Nieuwe arbeid In tegenstelling met de andere grote steden is het parket te Rotter dam per 1 Januari dus practisch klaar. Dat wil zeggen; met het eigen werk! Wei moeien nog ongeveer 23 zaken tegen. Rotterdamse oorlogs misdadigers van Duitse nationaliteit worden behandeld (o.a. de beruchle Hans Hoffman). Doch bovendien is de Rotterdamse Kamer thans belast met de zorg voor de kantons Gouda, Schiedam en Sommelsdijk. Het be treft hier in ieder geval heel veel zaken, waarvan het aantal nog niet bij benadering is te schatten. Voor hen, die vinden, dat sommige delinquenten er bjj het Bijzonder Gerechtshof te goed koop zijn afgekomen, zij ver meld, dat alleen door de Rotter damse Kamer voor minstens 10.060 (tienduizend) jaren aan gevangenisstraffen zijn opgelegd en dat in èèn geval het dood vonnis werd voltrokken. Verwacht wordt verder en de praetijk heeft dit reeds uitgewezen dat de politieke delinquenten, die tot nog toe. door zich schuil te houden, hun straf ontliepen, te zij ner tijd zeker aan hun -„trek" zul len komen, al zullen dan de poli tieke delicten door de gemeente politie worden behandeld. Wat in een goed vat zit (Ingezonden mededeling De herhaalde diefstallen in Duits land hebben een grote Antwerpse onderneming - doen besluiten de transporten naar Tsjechoslowakije in kleine colonnes van drie of vier vrachtwagens te doen plaats vin den, aldus schrijft de heer T. van de Velde in de Nederlandse Trans por tcourant. Deze methode kan worden ge volgd, op voorwaarde, dat men auto's van eenzelfde type samen voegt en dat onder de chauffeurs een geest van saamhorigheid heerst. Aan de eerste eis kan ge makkelijker- worden voldaan dan aan de tweede. De colonne moet worden geleid door iemand, die de reisroute zeer goed kent en die in staat is er voor te zorgen, dat onder de chauffeurs een goede verstandhouding heerst en dat zij zijn vervuld van het be sef, dat onder bepaalde omstandig heden offers voor het gemeen schappelijke belang nodig kunnen zijn. De wagen, die het best kan wor den gesloten, zal de laatste in de rij moeten zijn, daar dieven het het meest op de laatste auto heb ben voorzien. Men mag niet verge ten, dat de diefstal goed is georga niseerd. Het heeft er veel van weg, dat bij deze diefstallen een inter nationale bende, die haar werk reeds bij het vertrek van de goe deren begint, de hand in het spel heeft. De waakzaamheid zal vooral in de streek van Aken, de route van Keulen naar Mainz, de helling van de Spessart, het bos van Hart- mannsdorf bij Sulzbach en bij de steeds gesloten overwegen waar de dieven op de wagens springen, moeten worden verdubbeld Zijn de dieven eenmaal op de wagen, dan. snijden zij het dekzeil door en laten zich naar binnen glijden. Om deze diefstallen uit te voeren" is het nodig, dat de dieven te voren op de hoogte zijn van de aard van de lading, waarvan zij of" telefo nisch, of door reizigers, die de chauffeurs al te gemakkelijk mee laten rijden, verwittigd worden.Tk heb verscheidene Nederlandse en Deense vrachtwagens met lifters gezien; dit moest beslist worden verboden. Des nachts volgen de dieven de vrachtwagens in auto's zonder lichten. Het is de plicht van iedere chauffeur zijn collega's te waarschuwen, als hij iets op merkt, dat hem gevaarlijk voor komt. Afgevaardigden van de socialis tische partjjen van Nederland, Bel gië en Luxemburg-komen, vandaag in Breda bijeen ter bespreking van problemen, welke voortvloeien uit het van kracht worden per 1 Ja nuari van het accoord betreffende gemc. enschapp elijke douane tarieven voor Nederland, België en Luxem burg. Veertig jaar Heilswerk in Kralingen Op 14 December zal het 40 jaar geleden zijn dat het Leger des Hells met het werk in Kralingen begon. Tot het bombardement werden de bijeenkomsten gehouden in de Dyk- straat. Na heel wat omzwervingen kreegs het korps Rotterdam7 de beschikking over een houten nood- zaal aan de Nieuwe Plantage. Met veel zegen is er in de afge lopen jaren gewerkt. Het is geble ken dat het. Leger in Kralingen een grote bestaansmogelijkheid had. Een bekend figuur is nog altijd sergeant-majoor Amesz, die nu byna 40 jaar actief meewerkt in het korps. Zondag hoopt de chef-secretaris van het Leger des Heils in Neder land, lt-kol. Jac. Smael, herden kingssamenkomsten te lelden. Rotterdams muziekstudent onderscheiden Op de einduitvoering door leerlingen, van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, die deze muziekschool gaan verlaten, is onze stadgenoot de heer J. C. de Man. leerling van Leon Orthel, geslaagd voor het diploma piano b met een onderscheiding voor algemeen muzikale en pianistische eigenschappen. Tevens werden hem toegekend de door wijlen mr. C. F ook ingestelde medaille voor erkenning 'van bijzondere aanleg," vlijt en toewijding, en een door de-heer C. A. Potger te Ceylon beschikbaar gestelde geldprijs, voor de mannelijke candidaat. die dit jaar aan het Ken. Conservatorium het beste eindexamen voor piano heeft af gelegd. j Damast Kerstpapier in rollen van j't. m. So cm breed MATHENE5SÊRIAAN (DUKZICHTJ Rotterdams Droogdok viert Sinterklaas De personeelsvereniging van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij heeft Woensdag in samenwerking met de buurtvereniging „Heijplaat" een Sinterklaasfeest gegeven voor de kinderen van het personeel van de R. D. M. Na een openingswoord van de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer P. Dinkelaar, werd er een lied gezongen en kwam de goede Sint op het toneel. Cora Ville zong een paar versjes er. liet de kinderen flink meedoen. Hierna voerden „The Jolly Players'* de Levende Poppenkast op. wat bij het jeugdige publiek enorme, waar dering vond. Na afloop werden de kinderen ieder mej een zakje versnaperingen gelukkig gemaakt, en zij gingen dankbaar en gelukkig naar huis. Het ligt in de bedoeling van de personeelsvereniging, om op Tweede Kerstdag "s ochtends om half tien in de Rotterdamse Schouwburg een kunstochtend te houden, waaraan oa. de voordrachtskunstenares Mimi Kok, de Spaanse danseres Maria PetrelU en enkele Nederlandse ope ra-solisten en caberettiers mede werken. (Ingezonden mededeling) Lectuurbakken 9.75 Kapstokken, chroom 9.98 Rooktafels, chroom 33.90 Raolotafels. chroom35. Haaxdfauteuils. gestoff. 39.75 Rookfauteuils met verende kussens 66.75 OJF. Daraesbureaux f 79.75 Geweldige sortering nuttige geschenken R-DAM BÉliËiuLAAN 5 HOÉK MATHcM-WE'O b us q pehhaaczouwanstp^-u- H.H.Y.C. bewees gisteravond in de Apollohal te Amsterdam haar superioriteit over de Amsterdamse Ijsvogels, die in de ijshockeywed- strijd der competitie met 82 (3-0, 21, 3IX het onderspit dolven. uitvinder van het porcelein eens wereldberoemde porcelèinfabriek van Meis sen in Saksen, die.onlangs door de Russen is gekocht, ontstond eeuwen geleden door een toe val. Omdat de Berlijnse apothekers assistent Johann Friedrich Böttger droomde van goud maken in het begin van de 18e epuw deed de alchemie opgeld en zich meer dan eens Het ontvallen dat hij. daartoe in staat was, vaardigde de Pruisische koning Friedrich I een bevel tot arrestatie tegen hem uit welke koning zou in die tijd met bezweken zijn voor de verlei ding een „goudmijn" te bezitten? Eöttger vluchtte naar Saksen, waar zijn faam.echler ook al doorge drongen was. Men hield de Berlijnse alchemist vast, richtte een laboratorium voor hem in en „verzocht" hem om, zijn woorden waar te maken. De angst zijn leven te verbeuren verleende Böttger vleugels. Hij slaagde erin zijn bewakers te mis leiden en Wenen te bereiken. De Saksers Heten het er echter niet bij zitten, wisten hem tot terugkeer te bewegen, waar men hem thans dwong zijn alchemistische ge heimen prijs te geven. In de herfst van het. jaar, 1705, was, Böttger er na aan toe zijn op schrift gestelde geheim een document vol mys- „GELUKKIGE OUDERS", een der beroemdste Melssener figuren. Het beeldje'is tachtig centimeter hoog. tieke onzin, dat hij persoonlijk aan Saksen's koning August over handigde in praetijk te brengen. Tot zijn geluk was het de graaf Vbn Tschirnhausezi, die, hei docu ment lezende, de kdning voorstelde om Böttger's kennis te benutten voor het bruikbaar maken van Saksen's bodemrijkdom, die tot nu toe dood kapitaal was. De graaf kreeg zijn zin en Bött ger een laboratorium. Dank zij Von Tschïrnhausen slaagde de al chemist er in om porcelein te ma ken uit de bruinrode, Saksische aarde. Het zal wel immer een ge heim blijven, wie van beiden, de graaf of Böttger, op hèt idee kwam de jacht op goud te staken. Zeker is alleen dat het porcelein dat de jOHANN FRIEDRICH BöTT- GER, wilde goud maken, maar hij vond het porcelein. Zo maakte hij toch goud. want de roem van Meis sen was een winstgevend object. Maar niet voor hetn; hij stierf, na sedert zijn uitvinding min of meer de gevangene van de keurvorst van Saksen te zijn geweest, met een respectabele finan ciële schuld 6 graaf al eens had gemaakt verre overtroffen werd door Böttger's vinding, zowel wat kwaliteit als schoonheid betreft. Koning Tugust overlaadde Bött ger met geschenken. Maar op vrije voeten kwam hij niet. Het procédé van de alchemist moest een geheim blijven. Toen in 1706 de Zweden Saksen binnenvielen werd Böttger met drie helpers veiHg in Königstein opgesloten, zo bewaakt dat er geen hand op ontvluchten bestond. Eerst drie jaar later keerde hij naar Dresden terug waar hij na de^dood van dé graaf Von Tschirnhausen, de leiding kreeg van de porcelein- fabrïcage. In 1710 liet de koning de fabriek in Meissen naar een vroegere burcht overplaatsen. Hier wérd tot 1863 porcelein gemaakt. Toen ver huisde de fabriek naar eigen ge bouwen ten Zuiden van de stad. In 1711 werd voor het eerst wit porcelein gemaakt. Men probeerde op alle mogelijke manieren het "ge heim te bewaren, omdat de ver vaardiging de-koning grote winsten opleverde. Maar dank zij omkope rij en ook door het feit, dat Bött ger zelf met fabrikanten in Berlijn correspondeerde, gelukte dit niet. De voormalige alchemist werd zelfs formeel gearresteerd, maar tot een proces kwam het niet meet. Op 13 Maart 1712 stierf hij reeds. De man die goud dacht te maken en alleen maar porcelein „vond", was nog slechts 37 jaar toen hij de ogen sloot. Rijkdom had zijn porcelein hem met gebracht. Hij liet schul den na, die tezamen 150.000 talers beliepen! En korte tijd later vond Meissen navolging. In 1720 verrees in We nen een porceleinfabriek, daarna volgde in 1744 de bekende fabriek Von Fürstenberg aan de Wezer en in Frankrijk volgde Sèvres na Vin- cennes. Ook Kopenhagen en het toenmalige Petersburg bleven niet achter. Bijna al deze fabrieken waren koninklijk eigendom en wierpen tot in het midden der 19e FEUILLETON 6) „Vuren staken, bulderde ik. Maar hoongelach klonk van alle kanten en wederom floten kogels langs mijn oren. Toen riep ik: Lafaards! Laat je zien, als je durft. Met.de blote vuist zullen wij het buiten uitvechten! Ik wilde ze uit de kerk hebben, ziet U. Want ik dacht bij mezelf, als nu eens meneer de pastoor binnenkwam en hij mij zag, zijn koster, met tien schurken over het al taar rollendDie schande zou ik niet over leefd hebben.,..". „Dan liever sneven op het veld van eer," moe digde Peter aan. „U voelt me, mijnheer. Maar ik wist nog niets van de arme stakker Ossïefski af. Had ik dat ge weten! Nu heb ik mij slechts tot mijn krijgslist bepaald. Ik wilde ze tot overgave dwingen door het verrassende effect van de alarmklok...." „Ook de muren van Jericho vielen door ge luid," meende Peter. „Juist, mijnheer. Maar de schurken hadden ze ker mijn plan doorzien, want ik moest mij over het middenpad gewoon doorvechten. Ze wilden mij tegenhouden met alle macht...." „Revolverschot in de nek!", viel Frank in, die zijn onderzoek beëindigd had en, zijn-jasje aan trekkend, terugkwam, op de voet gevolgd door de burgemeester. „Dacht ik al," zei Peter onnadenkend. „Hoe bedoelt U?" wilde burgemeester wetett. geweest moet zijn," haastte Peter ter toelichting. De koster keek fier, maar Frank kuchte en Peter vuig zijn vermanende blik op. „Nog iets bijzonders, dokter?" vroeg de bur gemeester toen. ,/t Is alles zeer eenvoudig, burgemeester. Ik zal vanmiddag nog even langs het raadhuis komen, ont een verklaring op te stellen." „Van de daders geen spoor zeker?", vroeg Pe ter belangstellend. „Nee," sprak de koster. „Toerf ik de klok ge luid had en mij weer tot de vijand keerde, vlucht ten zij lafhartig, wel twaalf zwaar bewapende mannen vlogen voor mij de kerk uit!" „Niets hebben ze achtergelaten", bromde de veldwachter met een scheef oog naar de koster. „Wel zijn er overal, in de-muren, en in de banken, sporen van een vuurgevecht te vinden." „Dat moest wel," meende de koster luchthartig. Toen namen Peter en Frank afscheid en reden langzaam weer naar huis terug. „Vreemde zaak;" mompelde Frank voor zich uit. Verder spraken zij weinig, te zeer vervuld door eigen gedachten. Bij de „Gouden Zwaan" stelde Peter voor rustig onder de linden een glaasje bier te drinken. Frank keek bedenkelijk op zijn horloge, maat. liet zich toch overhalen. „Weet je, wat mij dwars zit," zei hy, toen de grootste dorst gelest was. „Dat er in de laatste tijd vreemde dingen in dit dorp gebeuren."* Peter was er meteen.„in. „Zeven jaar zit ik nu al hier," vervolgde Frank. „De hele oorlog heb ik in Axen meegemaakt en in die tijd leerde ik de mensen kennen. Van elke boerenhoeve, van alle huisjes van de dagloners ken ik de vrouwen en mannen en kinderen, hun genoegens, hun verdriet, de geschiedenis en het drama. Het was zowat een maand geleden, toen 'er hier voor het eerst iets gebeurde, dat ik nog steeds niet verklaren kan. Kees Hommes, een jonge wegwerker; werd op een avond dronken. „Ik dacht het al, dat de koster in levensgevaar® Hier, in dezelfde Gouden Zwaan. Op zichzelf was dat niet zo bijzonder, wè!, dat Kees met een biljet van honderd gulden betaalde. Nu weet iedereen hier, dat Kees Hommes nog nooit in zijn leven honderd gulden tegelijk in zijn handen heeft ge had; de jongen spaart niet en niemand in het dorp miste ook een biljet van honderd. Maag hij had er een en hij wilde aan géén sterveling ver tellen. hoe hij eraan gekomen was. Vreemder nog is, dat hij een week later weg-werker hi was en nu als fabrieksarbeider in E.werkt „En verhuisd is," dacht Peter. „Neen, hy is bier gebleven en dat kon ook best, want de fabriek ligt aan de rijksweg, twaalf kilo meter van hier." „Wat maken ze daar?" „Stofzuigers, geloof ik, maar die hele buurt hoort allang niet meer bij Axen; 't is daar ge meente E. Frank zag zijn vriend eens aan. Hij vreesde wellicht een spottende gedachte bij Peter en 'meende 2ich te moeten verontschuldigen. „Zie eens Peter. Jy zult ons wel uitlachen met onze dorpse drama's en bezorgdheden om het bankje van honderd van Kees Hommes en jij zult direct gezegd hebben...." „Verdiend in de zwarte handel," vulde Peter aan. „Juist, maar je weet, dat er hier geen cent zwart omgaat. Wij leven ervoor bovendien te ge ïsoleerd van de steden en te ver van de grens voor sfnokkelen. Bovendien zijn de Axenaren prima volk." „Ik ken je locale trots, maar ga verder. Ik zal je werkelijk niet uitlachen, Misschien, dat er aanstonds nog een draad in je verhaal te vin den is." „Nu dan," ging Frank met moed verder. „Ver der zijn er allemaal vaagheden. Eens een schot in de nacht, een gerucht hier en daar en veel vreemdelingen in het dorp." „Wat noem je veel?" (Wordt vervolgd) eeuw voor hun eigenaars aanzien lijke winsten af. Van rood tot ivit Böttger fabriceerde aanvankelijk alleen rood porcelein, of beter nog: rood gesteente, want de naam por celein ontstond pas later. Eerst na veel proefnemingen slaagde hij er in het witte product te vervaardi gen, dat de naam van Meissen in -de hele wereld bekend maakte. De grote faam van Meissen ont stond echter pas door de schilder H e r o 1 d en de beeldhouwer Kandler. Dank zij hen kan men zeggen dat Melssener porcelein zich vereenzelvigde met de roco cotijd. De beide gekruiste zwaar den, de keur op porcelein uit Meis sen, werden een begrip. Natuurlijk was men in Pruisen zeer jaloers op het Saksisch winst object. In de tweede Silezische oorlog bezette Friedrich I Saksen; hij roofde voor 100.000 taler aan porcelein en nam alle vakmensen en machines mee haar Berlijn. In de zeven-jarige oorlog werd Meis sen volledig leeggeplunderd. (Ingezonden mededeling) brengen TJ naar de Grote Visserij straat, wsar U op No. 8 vlak bij de Math.brug „De Meubelbeurs" kunt vinden. Ook in betere meubelen sï'lfiopér'*3'0' aI"id be'er ea t0Ch '^mederirjr: Slangenmens Laatst had mijn zoontie in het circus een slangenmens bewonderd en sedert die middasr oefent hij zich in lenigheid. Het gaat al aardig: bukkend kan lui zich zelf al ot> de rug bekijken, in z<jn ledematen lest hij vlotte knonen en als dat zo doorgaat is een ^oede toekomst voor hem weggelegd. Nu was ik als knaapje ook nogal slap m de wer vels en scharnieren en iemand met zo'n aanleg: wordt zelden vroegtij dig een houten Klaas. Daarbij komt dat men als vader zich ongaarne door zijn kroost voorbij gestreefd ziet. Zo is het misschien te verkla ren dat ik de laatste tijd een hei melijke lust gevoelde de slangen- menselijke training te hervatten, eensdeels voor eigen voldoening, maar wel degelijk ook om ietwat indruk te maken op mijn zoontje, dat reeds 41 het stadium gekomen is. dat hij al wat niet slap en buig zaam is diep veracht. Tot gisteren had ik mij uitslui tend nog met algemene voorberei dende oefeningen bezig gehouden. Eerlijk gezegd viel de soepelheid nogal tegen, die wordt er bij het klimmen der jaren niet beter op, maar vanmiddag leek het me toch niet onverantwoord voor mij zelf, en strikt voor mezelf alleen, een elementaire praktische proef af te leggen en vel de beide benen zo danig naar boven te brengen, dat zy over het hoofd geschoven elkaar in de hals kruisen, kortweg de benen-in-de-nekstand genoemd. Nadat ik de deur van mijn ka mer zorgvuldig op slot had gedaan, zette ik mij op het tapijt en wurin- de onder veel gekraak mijn benen in de omschreven stand. Even ge noot ik van het wonderlijke gevoel zo dicht bij mezelf te zjin. Toen werd er gebeld en even later aan mijn deur geklopt. Doe eens open, sprak mijn vrouw, er is een dame voor je om ie te spreken. Bliksem snel wilde ik de gewoon-menselijke stand weer aannemen, maar tot mijn ontzetting lukte dat niet. Hoe krampachtiger ik wurmde, hoe vas ter sloten de benen zich om mijn nek. Het tikken op de deur en het waarschuwend roepen verhevigde en ik kon niet anders doen dan met beklemde stem mijn vrouw verzoe ken de deur-met da reserve-sleutel van buitenaf te openen. Even zette ik nog alles op alles om los te komen, maar daar ging de deur al open en trad mijn ontstelde gade binnen, voorafgegaan door een streng blikkende meer dan volwas sen dome met morele ambities. Nadat mjjn vrouw me vluchtig ontknoopt had, en ik zwetend mfln excuses stamelde, zeide de dame kil en afgemeten: Ik heb het al gezien. De voog dijraad verzocht mij eens pools hoogte bii u te gaan nemen, in ver band met het verzoek van de fa milie X, U tot toeziende voogd te benoemen. Ik vrees dat ik niet gun stig zal kunnen adviseren in deze. Een dergelijk gebrek aari ernst... Voor ik mön zoontje zal gaan. verbluffen, lijkt het me wel ver- standig.„nogeven. flink, te oefenen, - maar dan zal, zjjn applaus een rui me vergoeding zfjn voor mfjij tra- DESIDERIUS. lY/T hoort de laatste tyd zo veel over de vooruitgang der weten schap, in het bijzonder van de geneeskunde, dat men daaruit zou kunnen afléiden, dat pas de laatste twintig of dertig jaar grote successen zjjn bereikt. Dat is niet zo. Hoewel .juist in de laatste decennia veel belangrtfke ontdekkingen zijn gedaan, hebben toch ook vroeger verschillende geleerden de stoot tot een verdere ont wikkeling der geneeskunde gegeven. Wij willen het niet over de grote artsen' der oudheid. Hippokrates en Gaienus hebben, niet over de grote vlucht der geneeskunde in de Mid deleeuwen bij de Arabieren en daar na bij de joodse artsen op het «Ibe rische schiereiland en ook niet over de later opgekomen leer der anato men, zoals Morgagni en Valsalva. Vandaag willen wy spreken over twee ondeizoekingsmethodes, -dia ontstonden inJiet begin van de toe passing der moderne geneeskunde. Deze methodes zijn ook vandaag nog gemeengoed der artsen over de gehele wereld; ik bedoel het be kloppen en beluisteren van het li chaam om daardoor verschillende ziekten vast te stellen. Vader klopte óók! Von Auenbrugger, geboren in 1722 in het Oostenrijkse stadje Graz, komt de eer toe als eerste het be kloppen van borst cn buik te heb ben toegepast- Hij»vss de zoon van een Oos tenrijks wijnhandelaar en speel de als kind vaak in de grote wijnkelders van zijn vader. Daar zag hij, hoe zijn vader op de grote vaten klopte teneinde vast te stellen, hoever het vat met wijn gevuld was. Later liet vader Von Auenbrug- ger zijn zoon aan de Universiteit te Wenen in de medicijnen studeren. Daar werd hij leerling van de grote Van Swieten. Het is interessant te weten, dat de later zo beroemd ge worden Weense medische school is opgericht door de Nederlander Van Swieten, die hiertoe door de Oos- terrrijkse keizerin Maria Thcresia naar Wenen werd geroepen. Hij heeft daar een groot ziekenhuis ge bouwd, dat nog heden ten dage dienst doet als een deel van. het Akademisch ziekenhuis. De herinnering aan Van Swie ten, die ieerïing was van Boer- haave, is in Wenen nog zeer le vendig. Verschillende straten, ziekenhuizen en dergelijke zijn naar hem genoemd, Von Auenbrugger, onder leiding van Van Swieten een bekwaam arts geworden, begon nu hetgeen hij in zijn jeugd gezien had, in de ge neeskunde toe te passen. Hij begon borst en buik te bekloppen. Op elke plek waar, bijvoorbeeld ir. de borst, lucht aanwezig is, moet men bij be kloppen niet de vingers een ander geluid horen dan boven een lucht- I ledig gedeelte. Uit de verschillende tonen heeft Von Auenbrugger een handig sys teem samengesteld, dat ons in staat stelt door bekloppen een en ander omtrent de toestand der organen in de grote lichaamsholte te weten te komen. Een nieuwe vondst Enkele jaren later deed de Frans man René Laermec (1781—1826) een nieuwe ontdekking. Hij beluisterde de verschillende geluiden van het lichaam eerst met het blote oor en daarna met een trompetje. Dit was de eerste keer, dat men de geluiden bij de ademhaling in de longen en de harltonen waarnam. In de loop van - de jaren werden volmaakte luister toestellen vervaardigd, zoals de moderne stethoscoop, die ieder een wel door zijn dokter heeft zien gebruiken. Het bekloppen noemt men percussie en het beluisteren auscultatié. Het is begrijpelijk, dat deze twee methoden, ons inzicht in vele ziekten hebben gegeven. Een buik met vocht gevuld, geeft bij be kloppen een ander geluid dan een normale, een long vol slijm laat ons een ander geluid horen bij het ademhalen dan een gezpnde en ten slotte zijn de tonen van een ziek en gezond hart heel verschillend. Zo hebben de twee artsen, Von Auenbrugger en Laennec, het lang voor dc uitvinding der Röntgen stralen, mogelijk gemaakt een „blik in het menselijk lichaam te slaan". Welke omwenteling toen in de ge neeskunde is teweeggebracht kan hier niet worden uiteengezet. Vast staat, dat de beide methodes de ge neeskunde eeuwen hebban vooruit- gebracht. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS (Ingezonden mededeling),

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3