Ik zal mijn huid duur verkopen" HET ROTTERDAMSCH PAROOL Dr. Weizmann verwacht geen heilige oorlog in Palestina 'J2 Zeer geprikkelde stemming op Londense conferentie Zionistenleider voorstander van anti-geweldpolitiek „HET WAS IN '36 ERGER DAN NU" PAROLOSCOOP STAKING TE ROME TEN EINDE Russische beschuldigingen bij behandeling van herstelbetalingen Huiseigenaar mag huur verhogen DR. MAX EUWE: WERELDTITEL SCHAKEN STAAT VAN 1 MAART AF OP HET SPEL Moskou het toneel van de strijd HEEL NEDERLAND ZAL MEELEVEN BEEL IS HEDEN VERTROKKEN „Geen vervanging van leidende figuren" Begroting O K en W goedgekeurd Verliezen in Indonesië Weerbericht Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abnnnementsrrij: per week 31 cent, per Je* rtaal 4,—, losse nummers f 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam PI. Directeur: B. de Vries PL Hoofdredacteuri Th. Ramaker Zaterdag 13 December 1947 Vrij. onverveerd Zevende jaargang, No. 291 2000 JAAR OUDE DROOM GAAT h\ VERVULLING Dr. Chaim Weizmann, de 74-jarige Zionistische leider die, naar algemeen wordt aangenomen, de eerste president zal wor den van de nieuwe Joodse staat in Palestina, heeft in een ex clusief interview met Associated Press verklaard, niet te ge loven, dat het huidige conflict in het Heilige Land zich tot een „Heilige Oorlog" tussen Joden en Arabieren zal ontwikkelen. Ofschoon hij toegaf, dat er nog vele moeilijkheden, gepaard gaande met groot leed, overwonnen zullen moeten worden, voor dat de 2000 jaar oude droom van een Joods Vaderland in ver vulling zal zijn gegaan, toonde hij zich optimistisch. „Door met wijsheid en tact op te treden," 20 sprak hij, „zal een echte oorlog vermeden kunnen worden." Gelijk Mahatma Gandhi, pleit hij voor een anti-geweld poli tiek. Hij geeft de Joden de raad, zich te verdedigen, maar geen represailles te nemen. Zulk een politiek acht hij nood zakelijk om humanitaire redenen. Dr. Weizmann herinnerde aan de Arabisch-Joodse botsingen in 1936 '37, toen de situatie in Palestina veel erger was dan nu. Wij wer den toen links en rechts aangeval len, zo sprak hij, honderden en nog eens nonderden Joden werden gedood, maar tenslotte kwamen wij in een gunstige positie door het anti-geweld principe te volgen. Ditzelfde principe moeten wij ook nu trouw blijven. Woede begrijpelijk Dr. Weizmann vindt de woe de der Arabieren over de ver- Onaangename ervaringen 1 N de regel is er weinig aanlei- a ding om in deze rubriek aan dicht te geven aan Zweden; dit land zoekt nog altijd zoveel doen lijk buiten de internationale ver wikkelingen te blijven. Reden te meer, om vandaag eens. een paar verschijnselen te signale- leren, waaraan de Nederlandse pers tot dusver weinig of geen aandacht heeft besteed. Zweden is n.l. in de maanden October én November achtereenvolgens in verwikkelin gen geraakt met zijn buren aan de overzijde van de Oostzee, Polen en de Sowjetunie. De moeilijkheden met Polen zijn een gevolg geweest van de vlucht, van de secretaris-generaal van de Poolse boerenpartij, Stephan Kar- bonsky, naar Zweden (in dezelfde tijd, dat Mikolajczyk naar Enge land ontkwam). De Poolse autori teiten verdachten Zweedse zeelui ervan, dat zij hem en andere Pool se vluchtelingen hadden geholpen bij hun ontsnapping, wat hun aan leiding heeft gegeven om Zweed se zeelieden te doen arresteren en zelfs volgens Zweedse opvat ting te laten mishandelen. Te gelijk begon er een felle campagne in de Poolse pers tegen de Zweed se gastvrijheid van politieke vluch telingen uit het reactionnaire kamp, waarop de Zweedse bladen reageerden met een ^ven heftige verdediging van het aloude asyl- rccht. De zaak liep een ogenblik zelfs zo hoog, dat de geregelde veerdiensten over de Oostzee wer den stopgezet. In begin December is de opwinding echter wat geluwd en zijn na onderhandelingen tus sen Stockholm en Warschau de overzeese verbindingen weer her vat. VAN ernstiger aard in zekere zin is het conflict, dat Zweden in begin November met de Sowjet- Ünie heeft gehad. Aanleiding hier„ toe was merkwaardigerwijs de herdenking van de 30ste verjaar dag van de Russische revolutie. De Zweedse radio had nl. een uitzen ding geprojecteerd, waarin naast twee sympathisanten met die re volutie en met de Sowjetunie, twee tegenstanders aan het woord zou den komen. Een objectieve opzet dus. De diplomatieke vertegenwoor diger van de Sowjetunie te Stock holm kon zich echter met deze s9°rt van objectieve, althans twee zijdige voorlichting van de Zweed se luisteraars niet verenigen en hij heeft de Zweedse-minister van buitenlandse zaken gevraagd om ie bevorderen, dat de beide critici van het Sowjetsysteem uit het pro gramma 2üuden worden verwij derd, dat hun op zijn minst zou worden gezegd om hun critiek te matigen. Deze inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Zwe den de stap van de Sowjetdiplo- maat betekentniet meer en niet, minder heeft geen resultaat ge had, de uitzending is ongewijzigd doorgegaan. Maar zowel de Zweed se autoriteiten als de publieke opi- me m het land hebben haar heel hoog opgenomen en sommige Zweedse bladen hebben er met bij zondere nadruk opgewezen, hoe zeer het optreden van de Sowjet unie m deze herinnert aan dat van terds" n<^ onzaliger gedach- deling van Palistina heel be grijpelijk. Vier jaren lang heeft men de Arabieren willen doen geloven, dat de Joden altijd Dr. CHAIM WEIZMANN is een genaturaliseerd Beits onder daan. Hij behoorde bij het uit' breken van de eerste wereldoor log tot de wetenschappelijke staf van de universiteit van Man chester, Gedurende de eerste .we reldoorlog kreeg hij de gelegen heid, bij de hoge autoriteiten de zaak van het Zionisme tc be- pleiten. Groot was zijn aandeel in de totstandkoming van de Bal- g four-declaratic van 1917, waar-g bij de Joden in Palestina een 'Joods Vaderland werd beloofd. g 7n het hierbij afgedrukte inter- g view geeft drWcizmann zijn mening weer over de toekomst g van Palestina, dat b<j het UNO- besluit "van 29 November ver- dcefd «>ordf in een Joodse en een g Arabische staat. I een minderheid in Palestina zouden blijven. Daarom is het feit van de verdeling een vre selijke schok voor hen geweest. Ik ben dan ook niet zo buiten gewoon verrast door de rampzali ge omstandigheden, die op het ogenblik in Palestina heersen. De chaos daar is evenwel niets verge leken met die in Pakistan. Beide zijn het gevolg van de Arabische geestestoestand. Dr. Weizmann, die zich 17 De cember per schip naar Londen wil begeven en dan tegen 25 Januari v/eer naar Palistina vliegen, verklaarde, dat eén diep gevoel van nederigheid hem had bevan gen en dat hij met ontzag vervuld was voor de kansen die de Joden, nu worden geboden en de giganti sche taak die zijn in Palestina moe ten verrichten. Als hoofddoel van de Joodse naties zag hij het ver krijgen van goodwill en het ves tigen van goede betrekkingen met haar naburen. Ons allereerste programmapunt moet zijn het herstel van de goede betrekkingen tussen de Joden en de Britten. Dit is een essentieel deel van dit goodwill program. De Britten hebben veel gedaan om de stichting van een Joods tehuis mo gelijk te maken. Zou ik iets kun nen deen om hiertoe bij te dragen, dan zou ik mij de gelukkigste mens op deze aarde voelen. Gevraagd naar de eerstvolgende practische maatregelen, beval dr. Weizmann aan een gecontroleerde immigratie die de 75000 personen per jaar niet te boven zou gaan liefst niet meer dan 50.000 in het eerste jaar en de vorming van een speciaal ministerie, dat zich niet de problemen van de Arabi sche minderheid zou moeten bezig houden. hulpbronnen, zwak en onervaren en ongeschoold, de tweede uit diege nen. zoals fabriekseigenaren er. an dere werkgevers, die plaats scheppen voor andere immigranten. Hij verheelde zich do moeilijkhe den niet. omdat op het ogenblik de meeste immigranten tot de ..displa ced persons" behoren, die letterlijk van alles beroofd zijn. Niettemin moeten we ar.n een soort voorrang vasthouder, cn allereerst die perso- ncn loclcter.. die de economische ao- s'irhering mogelijk zuil0*1 maken van hen die velgen- sprak hij. Hulp van buiten De nieuwe vOGusc svaav /,m z.tjiï deel bijdragen in de financiering van de enorme kosten verbonden aan het vervoer, het voeden en onder dak brengen van de nieuw aange- komenen, zei hij. maar hij kan on mogelijk de gehele immigratie uit eigen middelen bekostigen. Deze extra financiële lasten zullen gedra gen moeten worden door dc joden buiten Palestina, vooral de Joodse kringen in Amerika en de Britse do minions. Zich verder in de toekomst bege vend.- verklaarde dr. Weizmann dat de nieuwe staat natuurlijk gefinan cierd moet worden door belastingen. Hierna, wanneer de nieuwe staat eenmaal op gang is. een zekere mate van goodwill heeft verworven en goede betrekkingen met zijn nabu- ren heeft gevestigd, kan hij. indien de noodzaak daartoe bestaat, lenin gen op de internationale markt op nemen. Geen verschil In het algemeen gesproken, besloot hij. zal er in de nieuwe staat geen verschil bestaan tussen de Arabische cn de Joodse burgers. Hoe de Ara bieren behandeld zullen worden, hangt geheel af van hun geneigd heid tot samenwerking, die zich, naar ik hooo. geleidel iik zal ontwik kelen. Zouden de Arabieren uitslui tend een soort vijfde colonne wor den ten behoeve van een buitenlands orgaan, dan zal de situatie moeilijk worden voor beide partijen. De algemene staking in Rome, die 48 uur geduurd heeft, is ten einde. Zowel communisten als christen-democraten eisen voor zich de eer op een eind er aan te heb ben gemaakt. Nederlandse verliezen op lt December: drie gesneuvelden, drie gewonden. HIERBOV EN een Duitse reactie na het bekend ir orden van de lijst der te ontmantelen fabrieken. Op dc muur staat: „Is demontage wederopbouw Neen, honger". De conferentie in Londen is Vrijdag weer uitgelopen op een reeks beschuldigingen van Molotof aan liet.adres van Engeland en Ame rika. Aan <le orde tvas het befaamde onderwerp der herstelbetalingen en de Russische minister, die de Westelijke mogendheden betichtte van „verborgen herstelbetalingen te nemen" sprak i» dusdanige be woordingen dat Bevin teleurgesteld zei: „Ik had niet gedroomd dat wij zover van ons onderwerp zouden afdwalen als de beledigingen van vanmiddag hebben bewezen. Het Britse volk zal dit kwalijk nemen". De Westelijke mogendheden Jingen trachten de verdeling van Duits land te bestendigen. Dat was het kernpunt van Molotofs betoog. Ge detailleerd kwamen zijn beschuldi gingen op de vier volgende punten neer: het maken van winst uit de verkoop van kolen en hout, het op kopen van firma's met Anglo-Ame rikaans kapitaal, het opleggen van financiële credieten, die Duitsland „invalide" maken. Amerika deed aan „verborgen herstelbetalingen'': het voert in zijn zone goederen in, die in Duitsland zelf gemaakt zouden kunnen wor den. De stemming werd zeer geprik keld toen. -Marshall Molotof ver zocht, voor Maandag inlichtingen, te verstrekken over wat de Sowjet unie uit'DiiïtsIand aan herstelbeta- had weggevoerd. Molotof antwoordde met een vraag: hoeveel ondernemingen hebben Engeland en Amerika in de Westelijke zones opgekocht. Dat wil ik graag vóór Maandag weten. „Ik wil niet wachten tofc Maan dag, viel Bevin toen uit. Iedere keer dat wij om inlichtingen vragen krij gen, wij beledigingen en insinuaties toegeslingerd. Dat wordt mc'n lang zamerhand beu". Prijsverlaging: ditmaal tomatensap Ook de maximumprijzen van to matensap zijn met 15 tot 20 pro cent verlaagd. Nieuwe prijzen ner fles: 180—190 cc 30 cent; 270—280 cc 38 cent: 370—3S0 cc 17 cent: 740760 cc Sl cent:,980—1000 cc ƒ3.04. - Huiseigenaren mogen met ingang van 1 Februari de huur verhogen, wanneer de hoofdhuurder aan derden de gelegenheid tot inwoning verschaft. Tot nog toe regelden de Prijzen bureaux deze materie, maar ter vereenvoudiging der administra tie en ter besparing van kosten, heeft de overheid een nieuwe regeling gecreëerd: de huurprijsuitvoerings- beschikking 1948. Op grond hiervan kunnen huis eigenaren volgens bepaalde richtlij nen de huur zelfstandig verhogen. De reeds verkregen toestemmingen tot verhoging voor zover deze be rusten op het verschaffen van ge legenheid tot raede-imvoning - zul len met ingang van 1 Februari ver vallen. In het algemeen bedragen de toe gestane opslagpercentages: Voor een mede-inwonende 5To; voor twee mede-inwonenden 10 voor drie en vier mede-inwonen- aen 15%; voor vijf en zes mede-in- wonenden 20"%voor zeven en meer mede-inwonenden 307cingeval de hoofdhuurder een pensionhouder of 1 amer verhuur der is. ingeschreven bij Bedrijfs-Horeqa 30 De aandacht wordt echter geves tigd op enige beperkende bepalin gen. waarvan de eerste luidt, dat in gevallen, waar reeds in Mei 1940 in woning plaats vond. geen huurver hoging mag worden doorgevoerd. Tenslotte zij opgemerkt, dat de hoofdhuurder wiens huur op grond der beschikking wordt verhoogd, slechts onder bepaalde omstandig heden bii uitzondering kan overgaan tot doorberekening aan ziin onder huurders in evenredigheid met de onderverhuurde ruimte. Geen rozijnen of krenten De hoop van velen, dat er nog voor Kerstmis of Oudejaar krenten of rozijnen beschikbaar zouden wor den gesteld voor de gebruikelijke feestgerechten, moet helaas onver vuld blijven. De nog aanwezige zuidvruchten zijn zo gering in hoe veelheid dat men deze moeilijk in distributie kan brengen. Verlaagde jamprijzen De onlangs aangekondigde prijs verlaging voor de tweede soort huishoudjam zal Maandag 15 De cember ingaan. De prijzen voor deze jam in de voornaamste ver pakkingen zijn dan: glazen, pot van 450 gram: 53 cent, cartonnen be kers van 450 gram: 55 ct, carton nen bekers van 500 gram: 60li, in blik van 500 gram: 60Mi ct, los uit gewogen 11 ct. per. 100 gram. 99j (Van onze speciale verslaggever) F)R M. EUWE... Het staat met witte, cursieve letters op de x-, deur gepenseeld van een woning in de Johan Verhulststraat te Amsterdam. Hier woont de man op wie, van 1 Maart 1948 af, gedurende twee maanden de ogen van geheel Nederland zijn ge richt, de man, die voor de derde maal in zijn carrière als schaak meester, voor de taak staat de Nederlandse kleuren te verdedigen, thans in de strijd om de vacante titel van wereldkampioen. VJ/eet Fine Dr. Weizmann achtte 75.000 nieuwe kolonisten de uiterste limiet, welke het land in de eerste twee of drie i jaar van zijn bestaan op bevredi gende wjjzc zou kunnen absorberen. Dr. Weizmann verklaarde zich ver der voorstander van 'n prioriteits systeem bij de immigratie, dat zou moeten berusten op de economische mogelijkheden van de nieuwe ko lonisten. om te voorkomen, dat de nieuwe natie overstroomd wordt met een massa ongeschoolde daklozen, die over geen cent beschikken. Er zijn twee soorten immigranten, zette dr. Weizmann uiteen. De ene soort bestaat uit mensen, zonder Reshcivsky U het van de jaren 1935 en 1937 Nederland zat 's avonds om de luidspreker ge schaard, benieuwd naar het verloop van de tweekamp Aljeehin Euwe, waarbij de titel op 't spel stond. Rus tig en. bovenal objectief klonk na afloop van el ke partij Dr. Euwe's stem door de radio. In enke le minuten analy seerde onze favo riet de zo juist gespeelde party volmondig eigen tekortkomingen schetsend, en vol bewondering de kracht van zijn tegenstander me morerend. In 1935 verover de dr. Euwe na 30 partijen de titel op Aljeehin door met 151,2 14H punten tc ze gevieren. Doch twee jaar later kreeg de ont troond© zijn re vanche eh was reeds, na 25 par tijen het pleit in zijn. voordeel be slist: 15% Tien jaar gele den erkende dr. 4 Euwe grif, dat Al jeehin zich op on navolgbare wijze de sterkste had getoond: de Ne derlandse kampi oen vond de uit slag in overeen stemming met de vorm van de beide tegenstanders. En daarmede uit! En nu Euwe, practisch nog de zelfde als in 1937, ontvangt In de gezellig gemeubi leerde voorkamer van zijn wonir.g de bezoeker met diezelfde vriende lijkheid. die hem altijd kenmerkt. Do Nederlandse schaakmeester be grijpt nu de grote strijd over enkele maanden gestreden zal wor den dat men nieuwsgierig is naar de 'wrjze waarop hij zich voorbereidt en daarover wilde dr. Euwe ons wel iets mededelen. Een les ARGENTINIë en vooral ook Hilversum zijn 'n les voor me geweest", zegt hij, „een les, wat be treft m'n physieke conditie. Dc was oversehaakt en nam daarom 't vas te besluit enkele maanden volko men rust te houden. Dat heeft me goed gedaan, zodat ik op 1 Decem ber j.l. op voilé kracht de schaak- technische voorbereidingen ter hand heb kunnen nemen. De laat ste tien jaar heb ik daarvoor te weinig tijd gehad, juist ook door het deelnemen aan diverse tour- nooien en de eisen, die mijn werk kring mij stelde. Ik heb dns een technische achterstand in te halen, waar- Op 1 Maart 1948 vangt de strijd om de wereldtitel schaken aan. De grootmeesters Botwin- nïk, Euwe, Fine, Keres, Res- hewsky en Smislov zullen el kander te Moskou bekampen. Heeft onze landgenoot dr. Max Euwe kans op de titel? Wij hebben het hem gevraagd, waar op Euwe lachte en ons zijn me ning te kennen gaf. Deze kunt u in bijgaand artikel lezen. Hoe onze landgenoot ook over zijn kansen denkt, wtf houden hpfc erop, dat heel sehaaklievend Nederland in de komende lente wederom- met hem zal meeleven en zich geen nieuws-uitzending zal laten ontgaan om van de stand op de hoogte te Mijven. Onze favoriet, Max Euwe, die van Maart af in Nederland cn daar buiten wel weer de meest be sproken figuur zal zijn. bü Ik op de sterkste Neder landse schakers een beroep voor bepaalde onderzoekingen ka» doen. Daarmede ben Ik nu druk bezig. En wat de andere zijde van de technische voorbereiding betreft, ook het werkelijk spelen zal ik no dig hebben." De tegenstanders WIE de beste kansen heeft op de titel? Euwe lacht. Hij heeft de vraag al enige tijd zien aankomen. En zijn antwoord komt zonder aarzeling: „In Oost Europa noemt men met het grootste ver trouwen de namen van Botwinnik en Keres. Ik voor mij zie ook in de Amerikaan Reshewsky een gevaar lijke concurrent. Wat mijzelf be treft, ik bon de oudste deelnemer en ik weet dat de drie Russen ach ter wie de Staat toch altijd staat door het grote aantal sterke scha kers in dc Sowjet-Unic zich beter dan de andere deelnemers kunnen voorbereiden. Ik hoop wel tijdens de speel dagen 's avonds voor de radio de gespeelde partijen te kunnen toe lichten. Te vermoeiend? Neen, juist ïn het bespreken der partijen via do aether vind ik een zekere rust." Liever een tweekamp Persoonlijk geeft ik overi- gens de voorkeur aan een tweekamp boven een toumooi, zo als thans is opgezet en waarbij drie dagen per week gespeeld zal wor den. Aan dc andere kant kan ik nu de gelegenheid benutten om zo af en toe een kijkje bij de anderen te nemen. Tijdens de tweekamp met Aljeehin ben ik wel eens even van het bord weggelopen om ergens rustig op een. stoel te zitten. Ik hoop alleen dat men mij zoveel moe gelijk met rust zal laten. Ik heb tij dens de wedstrijd in Rusland tus sen Amerika en de Sowjet-Unie als scheidsrechter gefungeerd, na het tournooi in Groningen. De wedstrijd zelf, och. daarbij deden zich geen problemen voor. Maar radiover slaggevers en tientallen anderen zorgden er. voor, dat ik geen mi nuut vrij had. Ik heb dat ook in Nederland meer dan eens ondervon den. Handtekeningen-verzamelaars vroegen mij niet alleen om m ij n autogram, maar zij stelden het ook on prijs wanneer ik hun die van an dere spelers bezorgde. Dat za! nu niet gaan. Spelen, radiopraatje en korte analvse na de gespeelde par tijen: that's all! Ik ben thans hard aan het werk om op 1 Maart zo fit mogelijk en in de beste physieke conditie in het strijdperk te treden. Wie er wereldkampioen zal worden weet niemand. En trek voorai geen conclusies uit het feit. dat ik van de in totaal zes gespeelde partijen tegen Bot winnik er vier remise hield en twee won! Want ik voeg er direct aan toe. dat dc Russische kampioen vier maal met mi nimaal verschil boven mij eindigde en dat ik hem slechts éénmaal onder me hield." Ziedaar Euwe ton voelen uit! Sportief tot het uiterste en gesloten als een bus, wanneer men het ge sprek op zijn kansen om te winnen brengt. En dat Is toch wat wij. Ne derlanders hopen: Dr. Euwe. de ex- wereldkampioen. opnieuw in het bezit van de titel, al is het maar lot 1950. wanneer de nieuwe uitda ger zich aanmeldt om de houder van de wereldtitel tot een nieuwe strijd te dwingen. Het is mevrouw Euwe, die het gesprek in de ochtenduren ge- oerd komt onderbreken. Mèt koffie en mèt de mededeling, dat een nieuwe bezoeker is gearriveerd. Mevrouw schaakt niet r* LIMLACHEND erkent zij haar onkunde ten aanzien van hel schaakspel, al voegt zij er haastig aan toe haar man op de reis naar Russische hoofdstad te zullen volgen. „Vroeger speelde ik wel eens een partijtje met m'n schoonmoeder, die dol op schaken was. Ja. ik ken na tuurlijk de loop der stukken! M'n dochters? Ik heb er drie. thans res pectievelijk 20. 19 en 14 jaar oud. Maar aan schaken doen zij niet...!" AmsterdamMoskouNog maar enkele maanden en de strijd op de velden tussen de zes beste schaakmeesters in de wereld gaat beginnen. Nederland vertrouwt ten volle op de man, die zich op 20-jarige leef tijd reeds dc sterkste schaker In zijn land mocht noemen en die zïc.b ruim een kwart eeuw op eenzame hoogte wist te handhaven. Laat ons hopen, dat dit vertrouwen in onze favoriet hem die stimulans zal ge ven zün vaste besluit „de huid duur te zullen verkopen" voor 100% ten uitvoer te brengen. De journalisten die vanmor gen naar Schiphol waren ge togen om de belangrijke mede deling te horen, die minister president B e e 1 bij zijn vertrek naar Indonesië zou afleggen, werden in zoverre teleurgesteld, dat de eerste minister zei: „Be langrijk nieuws heb ik niet. Mijn reis heeft niets te maken met personen, zij draagt uitsluitend een zakelijk karakter. A£ en toe is het noodzakelijk, dat enige ministers naar Indonesië gaan, omdat direct contact niet gemist kan worden voor de uitoefening van het bewind." Dr. Beel legde er de nadruk op, dat het Indonesische probleem niet alleen een probleem van Nederland en de Republiek is, doch een inter nationaal karakter heeft. Zijn reis heeft ten doel in contact te treden met prominente figuren in Indone sië zelf, door wie de gedachte aan federatie naar voren Wordt ge bracht. De minister-president ontkende ten stelligste, dat zijn reis het ge volg zou zijn, van een conflict tus sen de landvoogd en de regering. Hij sprak met nadruk" het gerucht legen, als zou er sprake zijn van verwisseling van personen die een leidende functie bekleden. Twee onderwerpen van de be groting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vormden de hoofdschotel der Kamerdebatten: Radio en Vorming buiten sch«-cl- verband. Het radiobestel ieeiweer veel stof opwaaien en de heer Van der Zaal (AR) greep de gelegen heid aan om critiek te leveren op een eenheidsomroep. Mevrouw Fortanier-de Wit (Vrijh.) eiste een verklaring voor het feit, dat 32 millioen gulden als bijdrage aan de radio-omroep op de begroting was uitgetrokken, terwijl de heer Wa genaar (Comm.) aandrong op zendtijd voor „Radio Werkend Ne derland''. Ook de heer Van Sleen (Arb.) luchtte zijn hart. Hij" wees op het verschijnsel, dat de uitzendingen dikwijls lijnrecht ingaan tegen het regeringsbeleid. Bij de behandeling van de afde ling „Pers" verzocht de heer Stuf- kens (Arb.) meer papier voor de dagbladen, doch de minister maakte hem attent op de slechte pa piervoorziening. Tenslotte kwam de vorming buiten schoolverband ter sprake. De heer Smeenk (AR) achtte de kosten te hoog; de heer Stokman (KVP) merkte op, dat de autono mie der jeugdorganisaties niet mag worden aangetast; de heer Schoo- nenberg (Comm.) betoogde, dat de confessionele jeugdorganisaties fi nancieel bevoordeeld worden. Ook mevr. Fortanier-de Wit wenste bi1- lijker verdeling der subsidies. Na het antwoord van de minis ter keurde de Tweede Kamer de begroting z.h.s. goed. Vrachtauto te water: twee inzittenden verdronken Een vrachtauto uit Alkmaar is gistermiddag onder Vogelenzang van de weg afgereden en na waarschijnlijk enige malen over de kop te zijn geslagen midden in de Leidsevaart terecht gekomen. Bij het ongeluk waren geen getui gen aanwezig, zodat pas uren later reddingspogingen werden onderno men. Toen de inzittenden een. caféhouder en een loodgieter, bei den uit Alkmaar op het droge waren gebracht, kon dc dokter slechts de dood constateren. In de afgelopen week zijn de na volgende verliezen gerapporteerd: Koninklijke-Landmacht: Sold. W. Tromp uit Haarlem; sold. Th. J. Balvers uit Wijk bij Duurstede; korp. J. L. H. Brabers uit Tilburg; serg. L. C. Dongelmans uit Abcou de; sold. C. A. L. Klerkx uit Vlij men (N. Br.); sold. M. Scheffer uit Roermond; sold. 1ste kl. J. B. Ma- rinissen uit Vlissingen; sold. H. Blauw uit Renkum; luitenant-kolo nel T. H. J. A. Boers uit Nijmegen wachtmeester G. M. Weyers uit Haarlem; sold. Jisqaan uit" Alphen a.d. Rijn. Weersverwachting tot Zondagavond. Wisselende -bewolking met aanvankelijk enkele verspreide buien. Gelei delijk afnemende cn tij delijk naar Nqord-Oost draaiende wind. Kouder. 14 Dec.: Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 10.49 uur. ouder 17.41 uur 15 Dec.: Zon op 8.41 uur. onder 16.28 uur. Maan op 11.31 uur. onder 1B.44 uur 14 Dec.: Waters landen Rotterdam: le tij 5.30 uur. 2e tij 17.47 uur. 15 Deo.: Waterstanden Rotterdam; le td 5.59 uur. 2e ty IB.25 uur. Waarnemingen hedenmorgen te Rot terdam 8.40, uur: Luchtdruk 769.3; wind N. 3; temp. 8.1- max. temp. S.4 (gisteravond 7.40 uur); mm temp. fi.o (gistermorgen 8.40 uuri. Weersgesteldheid: Betrokken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1