Lubitsch op zijn best Ceta-Bever KéefcfeefUtfafce*. VnrW De Arbeid der vrouw in ons volksleven Vrouwenleven in Amerika Grote en grootse tentoonstelling in Den Haag in voorbereiding Radio-programma Tegen Lod. van Hal twaalf jaar geëist Drijvende bok „Ajax" naar Indonesië Taak in Nederland volbracht SPREKENDE LAMP De Fiihrer is er weer... Films in Rotterdam Veelbelovende Mexicanen en een moedige Cavalcanti Lutusca „Gevaarlijk Spel Capitol „Onderwereld" Prinses „Het eiland der Liefde" heöen EELTKNOBBELS AAN DE GROTE TEEN Arena De Andere" Hulp in de huishouding behoort tot verleden Zaterdag 13 December 1947 3 (Speciale berichtgeving) Toen tijdens haar korte regentschap Prinses Juliana de be noeming van mr Han Hudig tot rechter te Rotterdam moest be krachtigen. pauzeerde zij even; het verheugde haar door haar handtekening voor vrouwen de weg te openen tot het laatste beroep, dat haar nog onthouden was. De gedachte, dat de staatsrechtelijke emancipatie van de vrouw zich binnen een halve eeuw voltrekken zou, zal in 1898, toen een vrouw de Nederlandse troon besteeg, wel nauwelijks bij iemand zijn op gekomen. En nu aanvaarden wij die emancipatie reeds als iets dat zo vanzelf spreekt, dat wij niet meer kunnen begrijpen, met welke argumenten men in Zwitserland de vrouwen het stemrecht onthoudt. In 1898 organiseer den de Nederlandse vrouwen, die zich juist begonnen te roeren, een grote vrotuven tentoon stelling* ter ere van het jonge ko ninginnetje. In 3948 komt er ander maal een vrouwententoonstelling in do Houtrusthalien in Den Haag, waarop een overzicht gegeven zaj worden van de arbeid der vrouw in ons gehele volksleven. Mevrouw J. Meihuizen-ter Braa- ke, de vice-presidente van de Stich ting „Tentoonstelling De Nederlandse Vrouw 1898 -19 4 8", die de leiding van de eigenlijke tentoonstelling heeft, wijst ons in een. gesprek vol trots op de schetsen, door Henri Pieck de enige man in dit vrouwen ge zelschap! gemaakt. De practi- sche vrouwen hebben verschillende schetsen laten maken, uit te voe ren al naar gelang de geldmidde len zullen vloeien. Geven de Neder landse vrouwen royaal, dan wordt er weinig ruimte voor commerciële doeleinden beschikbaar gesteld; vloeien de gaven trager of stijgen Hulde aan de vrouw, die 50 jaar lang harder heeft gewerkt dan de meesten onzer: Koningin Wiüielmina (InRezonden mededeling) Een Minister, die goed wil regeren Moet iedere onder daan Ieren. Dat men. naast vrij heid en plicht En een vrolijk gezicht De „TIP" het meest moet waarderen. Inz. Hr. E. M. Eindhoven ontv. 1 fl. TIP ZATERDAG 33 DECEMBER 1947 Avond-programma .HILVERSUM I. 19— Thoo Oloff; 19.30 Voor de jeugd; 19 40 Jeugd nws; 19.45 Voor de Ned 'in Duitsland; 20.— Nws; 20.05 Varia- 20.03 Dmgcn van de dag; 20.15 Vir>- dabona's schrammcTn; 20.45 Iri de balzaal; 21.45 Soc. commentaar: 21.30 Zang van de maand: 22.— Adriaan en Olivier; 22.30 Tango, Rumba; 23.Nws; 23.15 Hobbyhoek; 23.30 De maskeraders. HILVERSUMII. 19.— Nw< weer; 19.15 Kath. nws; 19.20 Ork' zonder naam; 19.45 Banden die bin den; 19.55 Orgel; 20.Nws; 20.05 20.13 Gewone man: 20.20 Verzoekplaten; 20.30 Lichtba ken; 21.Negen heit de klok; 22.— Dansles; 22.40 Van Roo.vens; 22 45 Gebed; 23.— Nws; 23.15 Ömroepork. ZONDAG 14 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 8.Nws; 8.18 Zingende torens; 8.30 Omitiiophilia; 3.40 Barcarole; 9.12 Sport- 9.15 Men vraagt; 9.45 Geest, leven; 10.— Cel lo; 10.30 Briefgeheim: 11.— Kunst na arbeid; 12.Flatcnnws.; 12 30 Zondagsclub; 12.40 Amsterdams vrouwenkoor; 13.— Nws; 13.15 Ro mancers 13.50 Spoorwegen; 14. fj5^c£halfum" 14-30 cone, geb ork- 16.3a Reportage; 17.— Gr muz:' 17.30 Ome Keesje; 17.50 Voetballen; 18. Nws; 18.15 Gesprek met de lezer 18.30 Strijdkrachten; 19Oecul menische dienst; 20.—Nws; 20.05 Re portage; 20.15 Waltztime; 20.45 Her- sengymn; 21.15 Koor; 21.45 Paul Vlaanderen; 22.20 Serenade in de kamermuz. 23.Nws.; 23.15 Noctur ne: 23.35 Gr. pi. HILVERSUM II: 8.— Nws.; 8.li Clavecimbel; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nws; waterst.: 9-45 Twee fluiten; 10.Kerkdienst; 11.30 Gewijde* muz12.15 Apologie; 12.30 Lunch cone.; 12.55 Zonnewijzer; 13.Nws; 13.35 Welk boek? 13.20 Lunchconc.; 13.35 Feuilleton; 14.05 Gooise kring: 15.50 In 't Boeckhuys; 18.05 Muz. tombola; 16.25 Vespers: 17.— Kerk dienst; 18.30 Na de kerkdienst; 19.— Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds. Straatsma-, 19.30 Nws, weer; 19.45 Grpl.; 19,55 Reportage; 20.05 Actu aliteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Zilvervloot: 23.Luisterspel: Dit is de dag van het recht: 21.45 Conc. Jodel gezelschap; 22.10 Van Roöyens 22.15 Gebed; 22.30 Nws; 22.50 Dans- ork.; 23,30 Hallé ork. MAANDAG 15 DECEMBER 1947 O c htend -pro gramma HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr.pl.; 8.Nws; 8.18 Lichte klanken; 9.15 Kamermuz.; 10.Morgenwijding: 10.20 Symph. ork.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Regenboog: 31.20 Eng. liederen; 11.40 Voordr.; 12.Carcassola; 12.30 Weer, voor het platteland, orgelspel 33.Nws; 13.15 Kalender: 13.20 Ramblers: 13.50 Grpl.; 14.Quatre mains; 14.30 Voor de jonge moeders 34.45 Omroep kamerork.; 15.30 Luis terspel: Van mensen en muizen; 16.15 Mezzosopraan: 16.35 Film se lecties; 17.Voor de kleuters; 37.15 School is uit; 17.30 Hawaiians sere- naders; 17.45 Regcringsuitz.; 18.15 Succesnummers;-. 18.30 Strijdkr. HILVERSUM II. 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor dé dag; 8,— Nws; 8.15 Gewijde muziek; 9. Lichte muz9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Waterst.; 9.35 Symph. morgen- conc.; 10.30 Morgendienst; li. Cone. Royal; 11.15 Van oude on nieuwe schrijvers; 11.35 Ens. Do- nauklanken; 12.15 Lichte pianoklan- 3?cn: 12.30 Weer; 12.33 Omroep a capella koor; 13.Nws: 13.15 Or- gelconc.; 14.Voor de scholen; 34,30 Cosmopolitans; 15.— Lond. pbilh. ork.; 15.30 Kamermuz. progr.; 16.— Bijbellezing; 16.45 Boyd Neel's strijkork.; 17.Kleuterklokje klin gelt; 17.15 Marinicrskapel; 13.15 Sportrubr.; 18.30 Ravelpiano-cycl. de prijzen nog meer, dan verhuurt men een groter oppervlak. Wij hadden een indeling der ver schillende groepen gezien en gecon stateerd, dat „de zaak nogal ram melde" en dat „het toch goed te zien was, dai het vrouwenwerk was, want het was niet bepaald evenwichtig". Mevrouw Meihuizen heeft ons menige blos naar de wan gen gejaagd over dat voorbarig oordeel; en dat kwam werkelijk niet alleen, omdat het tentoonstel lingscomité, gedachtig aan het ge brek aan woonruimte, zichzelf heeft opgesloten in een griezelig klein kamertje op een bovenverdie ping van de Haagse Koninginne gracht. Het gezin - de pijler der maatschappij Het comité gaat er van uit, dat het gezin de pijler van de maat schappij is en dus is het eerste, wat de bezoekers straks zien een uit beelding van de taak van de vrouw als echtgenote, moeder en „home-v maker". Men zal kunnen zien, hoe de vrouw met 2\'z kind (statistisch, niet met een doorgezaagde baby!) een werkweek heeft van 100 uur, maar er zal ook worden getoond, hoe zij haar arbeidstijd kan ver korten door doelmatige organisa tie. Via het werk, dat de vrou wen in de oorlog voor haar ge zin en voor ons volk hebben ge daan, komen wij ongemerkt bij haar plaats in staat en poli tiële, in beroep en bedrijf, in onderwijs en kerkelijk werk. De sport krijgt een royale plaats, evenais de mode, waar van de sociologische betekenis zal worden aangetoond. De tentoonstelling zal ten slotte culmineren in een hulde aan de vrouw, die vijftig jaar lang harder gewerkt heeft dan de meesten onzer: Koningin W i 1 h e 1 m i n a. Het klinkt zo eenvoudig, als me vrouw Meihuizen enthousiast met haar bril langs de plattegrond wijst, maar eer het zover was, moesten er ettelijke problemen worden opgelost. Die goede, even wichtige indeling moest worden door-gedacht; er moest rekening worden gehouden met alle groepen en verenigingen en organisaties, die vrouwen vertegenwoordigen. Soms ook moesten er knopen worden doorgehakt, als twee groepen aan spraak maakten op de uitbeelding van een bepaald onderdeel van vrouwenarbeid. Behoort de gezins zorg bv. thuis bij het gezin of bij de vrouw in beroep? De oude Miete- bet hoort stellig bij het gezin, maar de moderne gezinsverzorgster is sociaal werkster zo goed als haar collega, die in een fabriek belast is met de sociale zorg. Er waren ook problemen op te lossen met het grote nationale ju bileumcomité, dat soms vond, dat de vrouwen wel wat erg hard lie pen en zo heel veel haast hadden. Maar de problemen, die zich tot nog toe hebben voorgedaan, zijn op gelost en degene, die nog komen, worden naar de vaste overtuiging van het comité ook opgelost. Op het ogenblik heeft de geld inzameling de grootste belangstel ling. Er is een plan ontworpen, waardoor alle Nederlandse vrouwen Voor het Bijzonder Gerechtshof hebben Vrijdagmiddag terechtge staan twee leden van de voormalige „Hulplandwacht" van de eens zo be ruchte post aan de Valkeniersweg in Rotterdam—Zuid. Tegen de com mandant van deze post, de 48-jarige Lodewijk van Hal, die had deelge nomen aan vele patrouille- en con trolediensten en die na Dolle Dins dag commandant van de Stations- wacht werd tc Almelo, eiste de advocaat-fiscaal, mr. J. C, Donker, een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. De landwachtcr Bastiaan A. de Graaf, oud 47 jaar, die geruime Ujd met Van Hal samenwerkte, hoorde zeven jaar met aftrek tegen zich eisen Tegen de 42-jarige bakker Mari- nus P. Polder, die van 1942 tot aan hct_ einde van de oorlog als kok in Duitse dienst was geweest, luidde de cis acht jaar met aftrek. In de zaak tegen Pietcr J. van der Hoek, die bij de Grüne Poli zei was geweest requircerde de advocaat-fiscaal een gevangenisstraf van twaalf maan den, waarvan vier maanden voor waardelijk en met aftrek van het voorarrest De zeeman Johannes van der Most was toegetreden tot de Kricgsmarine, pleegde daar ernstige sabotage en bracht lange tijd in concentratiekampen door. De cis tegen hem luidde twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan 8 maan den voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest Het verzoek van Van der Most's raadsman om onmid. dellijke in vrijheidsstelling werd af gewezen. In 'al deze zaken zal het Hof op 22 December uitspraak doen. zullen kunnen bijdragen voor de tentoonstelling. Het comité heeft hiervoor alle burgemeestersvrou wen aan het werk gezet en het ver spreidt over het gehele land collec- teboekjes met enkele bonnen van tien of vijf gulden en tal van bon netjes van 10 en 25 cent. De reac ties zijn tot nog toe zeer hoopge vend; elk collectebDekje bevat voor f 100,aan bonnen; in de provin cie Utrecht was er één gemeente, waar de op verzoek van de burge meester gevormde commissie er 30 aanvroeg. Bij onderzoek bleek de gemeente 2200 zielen te tellen! Hebt u wel eens op onze Holland se polderwegen 's nachts in de mist mciten rijden? Niet maar in zo'n a vond neveltje, neen, in dikke mist? Waarin u meer last dan profijt had van uw lampen? "Waarin u maar stapvoets vorderde en dan nog vrij wel op de gis, en in de hoop niet van de wal m de sloot te raken of ergens tegenop te tornen? Als u dat wel eens meegemaakt hebt, kunt u zich ook nog uw vreugde voorstel len over herwonnen uitzicht, nadat de mist was opgetrokken; uw op luchting. als de zon bij het dagen de nevelbanken verdreef. Wij leven dezer dagen in vele op zichten in de mist. Politiek gezien denken wij alleen maar aan de Londense Grote Vier Conferentie en het Indonesische probleem js het zicht potdicht. Maatschappelijk ge zien is het uitzicht al niet veel be ter. Tekort aan textiel en woon ruimte (om het maar bij deze twee nijpendste materiele behoeften te laten). Tekort aan gczms-leven en huwelijks-liefde. Tekort aan barm hartigheid cn onderling vertrou wen. Tekort aan geloof. Wie kan hier het zicht verbete ren? Wie heft deze tekorten op? Waar blijft de zon m dit mistig be staan? Wij zitten nu behalve mid den m de mist, ook midden in de Adventstijd. En Advent wil zeggen: er is iets op komst. Ei saat iets ge beuren. Er zal een triomferende zon opgaan. Rekenen wij daar wel mee? OI zeggen we: het is toch allemaal hopeloos? Dat het dit jaar weer Het Kerst feest wordt zal de Londense Confe rentie niet plotseling redden en het Indische vraagstuk niet eensklaps oplossen; de stoffelijke cn geeste lijke noden verdwijnen met als bii toverslag, en toch.... zoals de zon langzaam maar zeker dwars door de mist heen zal dringen tot op. tot m de kille, vochtige aarde en daar nieuw leven wokken, zo wil de Kerst-zon do mist doorboren cn doen. verdwijnen ook op uw levens weg. Als u dit ziet. komt er tóch vreugde in de uitzichtloosheid, want: De Zonne voor wier stralen het nachtlijk duister zwicht en die zal zegepralen is Christus "t eeuwig licht". OBERMAN De drijvende hok „Ajax", die met haar hefvermogen van 330.000 kg. de grootste ter we reld is, is door de N.V. Hol land te Hendrik Ido Ambacht aan de Nederlands-Indische regering verkocht. Het gevaarte, dat zijn laatste laak in Nederland heeft verricht bij het bergen van het motorschip „Prins Willem V" te Maassluis, is voor bodeminspectie in een. droog dok van Wilton-Fyenoord te Schie dam opgenomen. Heeft dit onder zoek een gunstig resultaat wat nagenoeg zeker is dan zal de „Ajax" zeeklaar worden gemaakt en hoogstwaarschijnlijk door de sleepboot Noord-Holland van Bu reau Weismuller te IJmuiden naar baar Indische bestemming worden gesleept. De „Ajax" heeft ondanks haar korte bestaan furore gemaakt. Al le onderdelen werden in bezet tingstijd in het diepste geheim ver vaardigd en verstopt. Het scheeps- gedeelte werd gebouwd door de gebroeders Lanser te Sliedrecht terwijl de Lierenfabriek C. Kraayeveld eveneens te Sliedrecht het machinale gedeelte voor haar rekening nam. Het scheelde maar een haartje of het was misgelo pen, want de Duitsers kregen er in Januari 1945 de lucht van, dat er „iets"' op het terrein van de scheepssloperij N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht verborgen moest zijn. De directeur van de Holland, de heer Tideman, kreeg van de goede kant een seintje en requireerde onmiddellijk enige tientallen mannen van de plaatse lijke knokploeg, die in een «paar nachten de door de Duitsers ge zochte goederen uit een geheime dubbele muur haalden. De Duitsers kwamen inderdaad kijken, sloegen met stokken tegen de muren, doch waarnaar zij zochten lag veilig in het water van de Rietbaan verbor gen. Dit is een groot geluk ge weest, want dank zij die Duitse ,.sof" was het mogelijk de „Ajax" luttele maanden na de bevrijding gereed te hebben voor haar taak: hulp te verlenen bij het herstel der verwoeste verkeers- en spoorbrug gen. Zonder deze machtige hulp zou een snel verloop van een op bouwwerk van eminent belang, dat het eerst moest gebeuren, het her stel der afgesneden Nederlandse verkeersaderen, niet mogelijk 2ijn geweest. Thans wacht de „Ajax" in Indo nesië een zelfde taak. Ook daar zal zij het zware werk opknappen nu bij het herstel der' verwoeste ha veninstallaties en aldus ook de op- bouwarbeid in de Indische archipel bespoedigen. Infra-rode stralen brengen i gesprekken over Te Chicago is een demonstratie gegeven met de „sprekende lamp", een instrument, dat tijdens de oor log is geconstrueerd om geheime gesprekken te kunnen voeren tus sen schepen en van schepen met het vasteland. Bij de demonstratie werd een verslag van een reporter in het gebouw der Stedelijke Opera dwars over het centrum van de zakenwijk heen overgebracht naar een andere wolkenkrabber. De lamp zendt infrarode stralen uit, die onzichtbaar zijn voor het menselijk oog, en door de verschil- lende klanken, welke door de men selijke stem worden uitgesproken, worden verzwakt of versterkt. Een foto-electrische cel op het punt van ontvangst vangt de stralen op en deze worden versterkt en weer omgezet in de gesproken woorden. Dc Giomale della Sera bericht uit Napels, dat AcfcilJe d'Angclo, die alle Napolitanen beschouwen als een onfeilbare helderziende, in de kristallcnbol, waaruit hij zijn wijsheid haalt, gezien heeft, dat Hitier aangenaam zijn tijd door brengt in gezelschap van vier man nen en een vrouw. Hitier zou leven in een dun be volkte streek aan de Argentijnse kust, waar hij de tijd verdrijft met jagen en vissen. J» Wat de filmkunst Jn Ernst Lubitsch verloor blijkt wel heel duidelijk m deze aJlei kostelijkste cn knappe rolprent: To Be Or Not To Be (gevaaryk spel. bier gebetenJn dit speelse verhaal van Poolse toneelspelers, die in Wai- schau de strijd aanbinden met de Gestapo, hanteert Lubitsch de humor zo meesterlijk, dat de m wezen f*a- gische helden;» try d van het Poolse volk tegen zijn Nazibeulcn als motief kon gelden voor een bnllante klucht, die zonder zich te vergrijpen aan valse ver- zcts-heroiek de vijand ailerongena- digst in 't zonnetje zet Dit is reeds 'n uitzonderlijke prestatie en men raakt nog meer onder de in druk, als men deze tere materie vorm ziet krijgen door een buitengemeen spannende intrigue, die ondanks de sneltreinvaart van verfilming, duide lijke en essentiele rustpunten krijgt m Hamlet's steeds terugkerende claus. To be or not to be één van de zeer zeldzame citaten, die Hitler en zijn imi tators zo gaarne en te onpas gebruikten. To be not to be en de tragi-come- die neemt 'n aanvang. Het wachtwoord voor de medeminnaar, het symbool voor de als Nazi's spelende Polen; het pa rool van de verraderlijke boodschapper en aan het slot, weer in de schouw burg, andermaal het sein voor de vu rige bewonderaar, een derde. En hiertussen is dan gespannen het adembenemende verhaal van list en tegenhst, van Nazi's cn pseudo-Nazi's, pretentieloos, zonder lering cn moraal cn juist daardoor volkomen aanne melijk. Carole Lombard herinneren we ons nimmer zo veroverend cn overtuigend gezien te hebben en van Jack Bennv wisten ue vooral door de radio bereids genoeg. Maar van begin tot eind is dit Lubitsch op z'n best! (Ingezonden mededeling) „They made me a fugitive" („Zij maakten mij tot een vluchteling"!, is de oorspronkelijke titel van de nieuwe tilm in Capita), waarop men m Neder land domweg het etiquetje „Onderwe reld" heeft geplakt Ware het met, dat nameri als Cavalcanti en Trvor Howard bekend uit „Brief Encounter") aan deze film verbonden zijn. dan zou de Nederlandse titel wellicht tot bepaalde associaties met een uit den treurc door Hollywood gerproduceerd gangster- film-cliche kunnen leiden. Maar Cavalcanti, de regisseur van dit Engelse fiJmweik. is er de man met naar zich door Hollywoodse voorbeel den op enigerlei wijze te laten impo neren Integendeel, heeft hij met zijn film een uitdaging gericht tot de kitsch- en cliche-fabrikanten. Gelooft met gentlemen, deelt hij hun in zijn filmtaal mee, dat het nodig is om een happy-ending onder alle omstandighe den te forceren; het recht te doen zege vieren cn dc deugd uiteindelijk te be lonen En wanneer tl aanvoert, dat het publiek deze valse en geïdealiseerde voorstelling van de rauwe en dikwijls wrede werkelijkheid wil, dan beweer ik het tegendeel. Cavalcanti staat niet alleen mee ziin filmische uitspraak. Noel Coward, de maker van „Brief Encounter", heeft hem reeds in het gelijk gesteld. Ook „Onderwereld" draagt de typische ken merken van deze nieuwe, in Engeland gegroeide en ontwikkelde filmstijl: de dramatisering van het dagelijks gebeu ren met een ongekende zin voor real: teit. waar het de filmische weergave betreft van typen en achtergronden en een aan fanatisme grenzende wil om juist in de schijnbare bijkomstigheden cn futiliteiten, een belangrijk drama tisch element te zien. Maar ook hier dreigt de overdrijving en de herhaling, waarvan „Onderwe reld" reeds de kiemen in zich draagt. In het filmverhaal is sprake van een gedemobiliseerd R.A.F.-piloot. Clem Morgan (goed gespeeld door Trevor Howard), die op zoek naar een baantje zich inlaat mei een ganstei bende. Tij dens een politie-achter volging na een mislukte inbraak, weten dc gangsters Morgan op sluwe wijze aansprakelijk te stellen voor de "moord op een agent. Morgan wordt gepakt en onschuldig veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. Hij weet echter te ontsnappen en slaagt er in zijn vroegere medewer kers ler verantwoording ie roepen voor hun laffe streek. Maar de bendeleider, een van de beide gangsters, die over blijft om het bewijs van Morgan's on schuld te kunnen leveren, valt na een vechtpartij met de laatste van het dak cn weigert zelfs in zijn stervcnogen- blikken, Morgans o'nschuld aan de po litie te bekennen. In dit van diepe haat cn tevens doodssmarten vertrokken ge laat bereikt de film een hoogtepunt. Het is. alsof Cavalcanti ons hiermee zeggen wil: bezie de werkelijkheid, gaat er aan onder of loutert UI Dolores del Rio in „La otra" (Arena) gen on die zelfde heer werd door haar tweelingzusje Maria oprecht bemind. Maria's haat tegen haar zustei groeit met de dag. als zij het lichtzinnig ge drag van de vrolijke weduwe gade slaat. Even denkt ztj eraan zichzelf te verdoen, maar daar zij toch als twee druppels water op de zus lijkt, kan zij eigenlijk beter die valse, harteloze vrouw doden en haar plaats innemen in het deftige huis Dat doet zij dan maaT. doch zegen kan daar natuurlijk met op rusten. Niets, maar dan ook niets als narigheid beleeft zij van haar daad. Mant die slang van een zuster bleek et een minnaar op na te houden en die hoort, tot grote ontsteltenis van dc brave Marin. ook tot de erf gems. aan gezien niemand weet dat zij Mag da- ienn niet is, maar de andere zus. Die minnaar is bovendien een schob bejak en een chanteur. Al gauw is de arme vrouw door de centjes heen en dan blijkt tot overmaat van ramp ook nog dat er een luchtje zit aan het overlijden van de rifke echtgenoot De justitie komt er aan te pas. arse nicum wordt gevonden m het lijk cn het treurige slot is dat Maria 30 jaar mag opknappen voor de schurkerij van haar zuster. Het pleit voor het talent van regis seur Roberto Ga val don. dat hu van dit melo-drama een film wist tc ver vaardigen. die indruk maakt door zhn schoonheid cn de aandacht voortdurend Ie vangen houdL In ..Prinses" draait deze week een Franse film, Ket Eiland der Liefde, met Tino Rossi. Het is de geschiedenis van een vluchtige liefde op het eiland Cor sica, op een enigszins verward thema van door elkaar kruisende vendetta's. Iemand vermoordt zijn aanstaande zwa ger en naderhand de minnaar van de zuster van Tino Rossi. Deze wordt dan natuurlijk hiervan verdacht cn belandt in de gevangenis, waar het blonde toe ristje. waar hij intussen verliefd op is geworden, hem dan weer uit haalt. De broer van de vermoorde weet ech ter nog met. dat Tmo onschuldig is en zweert zijn b.ocr te zullen wreken. Het blonde meisje vertrekt met het luxueuze yacht van haar oom en Tmo heeft beloofd, haar vaarwel te wuiven als zij langs vaart. Tino's vriend waar schuwt hem en vraagt hem niet te gaan. daar dc wraaklustige broer on hem Toert. Hij gaat echter toch. gevolgd door zun vriend. Als hij beginnen wil met wuiven, wordt hij vanachter een rotsblok neergeschoten en sterft in de armen van zijn vriend, die nog gauw even zijn moordenaar neerlegt. (Ongecorrigeerd) Toch maar nïeU Heimelijk heb ik mijn vriend het raadslid altijd hevig benijd. Iets te zegden te hebben in het bestuur van een belangrijke stad als de on ze'; een stem te hebben die mee telt; woorden te spreken, die steno grafisch worden genoteerd en die van invloed kunnen zijn op het wel en wee van een wereld gemeente ais deze... het leek voor mijn eenvoudi ge gevoel allemaal zo hoogge; plaatst, zo eerbiedwaardig;, dat ik altud weer opnieuw gevleid was met de hartelijke. ongedwongen omgang: van zo'n openbare figuur. In menige dagdroom zag ik me zelf al naar het Raadhuis schrijden en hoorde ik me tegen een toeval lig; passerende kennis achteloos zeg gen: Hallo, zeg:, nee^ ik moet door. we vergaderen straks even met de Raad, zie je, loop van avond even op, dan babbelen we wel wat. Ja, ik heb mijn vriend het raads lid steeds benijd, want dat leek me nu juist het aardige; a!s raadslid ben je een vooraanstaand burg-er van de stad, en toch neemt het je niet zo m beslag, dat je, als zovele publieke personen, aan particuliere werkzaamheden en een gezellig huiselijk leven niet meer toekomt. Een vergaderingetje nu en dan. een bespreking in een commissie en dan zat het er weer voor een hele poos op, zo meende ik. Nu zie je weer hoe dom het is iemand te benijden, zonder alles van zijn werkzaamheden tc weten, want, zo even terugkomend van een bezoek aan mijn achtbare vriend, moet ik helaas verklaren, dat de toestand ernstig is. Zand ligt er nog wel niet voor ziin huis, maar het is de kinderen daar in die woning toch ten strengste ver boden hardop te spreken. De hond is voor veertien dagen uitbesteed, alle bezoeken zijn afgezegd en het is een naar gezicht vaders stoel daar maar tragisch leeg te zien staan, de stoel van dc man die ik nota bene zo benijdde en die nu. voor wie weet hoelang, aan zijn werk en aan zijn gezin ontrukt is, want begrotingsdebatten kunnea hardnekkig zijn. DESIDERIUS. (Ingezonden mededeling) Deze eenvoudige behandeling maakt een einde aan Uw pijnen. Een eenvoudige en zeer doeltref fende behandeling van eeltknobbels aan de grote teen die kort voor de oorlog in het buitenland samenge steld en met groot succes toegepast werd, is nu wederom onder de be naming „Dalet Balsem" beschikbaar voor het Nederlands publiek. Het is een uiterst eenvoudige en hygië nische behandeling. Dalet Balsem bezit een opmerkelijke doordrin gende kracht die zijn drieledige werking op de oorzaak zelf van de kwaal verklaart: 1) de pijn vermin dert; 2) de opzwelling cn de ontste king worden geabsorbeerd; 3) 'de vervormde grote teen. herneemt zijn normale stand, U hoeft nu geen dag langer die stekende pijnen te verduren. Dalet Balsem is verkrijgbaar bij Lisa N.V. te IJmuiden. Toe zending geschiedt na ontvangst van het bedrag van f 2.50 per postwissel of per giro no. 8333 of desgewenst onder rembours. JJ- Dc Mexicanen schijnen een voorliefde te hebben tot het verfilmen van tragi sche geschiedenissen, maar wat doen zij het goed! Na de iraai gemaakte Maria Candelaria is deze film: De An dere (La Otra). wat. de earnera-behan deling betreft nog geslaagder tc noe men, terwijl de fotografie alweer even mooi is als bij het vorige product. Nog een kleine verhoging van het tempo cn Mexico zal kunnen concurreren met dc werkstukken uit welke gerenom meerde droomfabriek ook In De Andere speelt Dolores Del Rio een dubbelrol. Beurtelings is zij Maria, het zedige, wat schuwe manicuurstertje, verloofd met haar zachtzinnige detec tive, en Magdalena, de mondaine, kers verse weduwe van een erg bemiddeld zakenman, wiens verscheiden zij om de dooie dood niet betreuit Om der wille van de smeer heeft zij de rijkaard destijds harteloos aan dc haak gcsla- FEUILLETON „Henk, vertel eens!" riep Fraok de waard aan, die juist even buiten kwam kijken of het soms tijd was voor een. tweede glas bier. „Henk, zijn er veel vreemden hier tegenwoordig?" „Dat zou ik menen, dokter," zei Henk, met een scheve blik naar Peter. „Wel. elke week houdt hier een vreemde auto stil. Nette lui, niet van het land, kopen een biertje, maken een praatje en gaan dan weer weg. Vroeger waren c.r alleen vreemden op marktdag, maar de laatste markt was bijna acht jaar geleden. En we liggen te ver van de grote weg,..." „Nog een biertje, Henk," zei de dokter en de waard slofte weg. „Ja. "t is niet veel voor een buitenstaander, zo als jij." sprak Frank wat treurig, omdat hij voel de Peter niet te kunnen overtuigen van de on rust, welke in zijn dorp groeide. Maar zijn vriend was al elders met zijn gedachten. „Waar woonde Ossiefski?" vroeg hij plotseling. „Buiten, aan het zandpad naar het bos. Hij heeft het huisje gekregen van. een dagloner, die als SS-er ergens bij Kief sneuvelde." „Woonde hij alleen?" „Ja, hij kookte zijn eigen potje en leefde daar erg teruggetrokken. Kwam alleen wel eens op de Zonnehoeve, de boerderij, die er het dichtst bij ligt." „Ik ga er eens kijken." besloot Peter. „Je zult er niet veel vinden. Ossiefski was- arm als de kerkmuizen, waarvoor hij speelde; als de Roster hem niet hinderde." „Wat doen zij nu met z(jn spullen?" j e? 3dee van-.'l; Is waardeloos. Ik denk, dat ze de boel laten liggen, tot er een volgende be woner komt, die alles op de vuilnisbelt gooit." HOOFDSTUK Hl Waarin Peter een ontmoeting heeft En misschien Is de schamele have van Ossiefski nog wel op een vuilnisbelt terecht gekomen. Maar Frank vergiste zich, toen hij dacht, dat er geen belangstelling zou bestaan voor het huisje aan het zandpad. Toen hij betaalde voor zeven glazen bier het oneyen glas was voor de waard zelf ston den twee mannen naar het huisje te kijken. Ach ter een paar lage eikenstruiken aan de overkant van de weg hadden zij zich opgesteld. De langste man droeg een pet, de kleine een dwaas grote hoed, waar onder zijn gezicht schuil ging; en met zijn ton-ronde buik en de korte beentjes leek hij op een duikelaartje. Zij spraken niet; zij wacht ten en waren gespannen. Maar er gebeurde niets. Het huisje stond vriendelijk te knipogen tegen de late zon en de vlier bij de voordeur wiegde te vreden in het lichte briesje. Het was er zo vre dig en stil, dat een krekel besloot zijn avondcon cert te vervroegen, zijn vrienden stemden met dat voorstel in en er werd toen zo opgewekt ge speeld. dat de langste man achter het eikenhak hout er nerveus van werd. „Ellendelingen!" siste hij. „Je kunt niets meer horen." ..Roehik doch, Cyrus," sprak het duikelaartje kalmer en het was duidelijk, dat hij niet geboren en getogen was in het land. waarop hij stond. Zijn wieg had veeleer gestaan ergens tiissen Danzig en. Athene. Zijn lange metgezel was ongeduldig ge worden. „Ik ga," zei hij en stak het zandpad over. De kleine moest hem toen wel volgen. Zij liepen om het huisje heen en trachtten door alle vensters naar binnen te kijken. Nu waren er niet veel ramen, maar toch viel bij nadere inspectie de ruimte daar achter mee. Beneden waren twee kleine kamers en een keukentje en daarboven moest een grote zolder of een vliering zijn. waar in wellicht ook enkele vertrekken afgeschoten waren. De gezinnen van dagloners in deze streken konden zeer uitgebreid ziin. „Hier gaan we erin." sprak Cyrus en hij bleef stilstaan voor de keukendeur. De ander haalde zwijgend een vreemd instrument uit zijn zak on peuterde in het slot. Het scheen niet mee te val len, want hij mompelde een onverstaanbaar woord dat een verwensing in zijn landstaal moest zijn. Maar het lukte toch en de kleine werd voor uit naar binnen geduwd. „Roehik doch!" protesteerde hij nog eens, maar hij stond al voor het fornuis en de lange deed de keukendeur weer dicht. „Eerst Inspecteren, of alles veilig is," bromde de man Cyrus en haalde een pistool uit zijn bin nenzak. Nu ging bij voorop. Behoedzaam sloop hij het gangetje door. zag langs de ladder, die er stond, omhoog en posteerde zijn gezel eronder, met een enkel gebaar, zonder een woord te spre ken. Alleen ging hij nu de voorkamer binnen. Dat leek ook betrekkelijk veilig, want rond het huis lopend had men door de vensters verlaten vertrekken gezien. De inspectie verliep vlot en zonder incidenten en teruggekomen in het_ por taal gaf hij de kleine met de punt van het pistool te kennen, dat de reis nu hoger sferen gold. Zij klommen de ladder op. voorzichtig, het duike laartje vijf treden voor de ander, die het trapgat met zijn wapen dekte. Ze verdwenen uit zicht in het duister van de zolder. ("Wordt vervolgd) Als gedelegeerde op het van 5 tot 12 September j.l. in Philadelphia gehouden congres der internationale vrouwenraad heeft mevrouw P, C. BuyserVan Deventer uit Rotterdam een bezoek aan Amerika gebracht, dat zich heeft uitgestrekt tot New York, "Washington en Pittsburg. Don derdagmiddag .vertelde zij een groot en aandachtig gehoor, bestaande uit leden van de Vereniging van Huisvrouwen en de Vrouwen Electriciteits- vereniging het een en ander van haar ervaringen. de man meehelpen, ook in de „be tere" standen. Afdrogen, kachels verzorgen en andere werkjes beho ren tot de normale mannelijke dag taak. De huizen zijn practisch inge richt:: weinig pulletjes en vazen. Tafellakens worden meestal ver vangen door kleine kleedjes onder de borden. Het boodschappen doen is zeer eenvoudig: in de reusachtige wa renhuizen neemt men bij de in gang een wagentje, waarop een korf. Hierin laadt men alles wat van zijn gading is en gaat vervol gens door de controle (er is maar één ingang en één uitgang), waar afgerekend wordt. Men kan ook nog een kind op het wagentje laten „steppen"! Evenals huishoudelijke hulp zijn ook naaisters zeer schaars. Men staat voor het dilemma: confectie kopen of zelf maken. In het eerste geval ontmoet men hetzelfde be zwaar als in Holland; te weinig grote maten. Tot slot: de vrouwen dragen er zeer veel zwart, ook in de zomer. Pompeuze sieraden, gelakte nagels en „drinks" behoren niet zo onaf scheidelijk bij de Amerikaanse vrouw als wel eens gedacht wordt! In New York heeft de uitgevers maatschappij Heai-st (die het vrou wentijdschrift ..Housekeeping" uit geeft, met meer dan 3 millioen abonnSCs) ter voorlichting van de huisvrouw het „Housekeeping Bu reau" opgei'ichl. De nieuwst snufjes op 't gebied van huis- en keukenin richting en kindervex'zorging kan men er zien. Fabrikanten zenden er hun waren ter keuring heen. Er worden allerlei cursussen gegeven, zo b.v. in beweging (trappen klim men, optillen en dragen, in cn uit een auto stappen) en zelfs in ver mageren! De „Extension Service" in Man hattan, gesubsidieerd door staat en gemeente New York, is te vergelij ken met een hu is vrouwenvereni ging. Zij streeft ernaar, het werk van de vrouw buitenshuis te beper ken door haar in eigen huis geld te leren verdienen in de vorm van be sparingen op het budget. Hiertoe wordt de vrouwen, geleerd, zelf te behangen, timmerwerk en repara ties te verrichten. Over behang ge sproken: „Vloeba" kent men in Amerika niet! Het vrouwen clubleven neemt in Amerika een grote plaats in. De trouwen wier mannen tussen de middag niet thuiskomen, lunchen op haar club, die men zien moet als een grote familiekring. De clubs or ganiseren lezingen, bridge-drives, doen sociaal werk. Op de 14e étage van een New Yorks hotel, in de voormalige ap partementen van de Vanderbilts, zetelt het Centrum der werkende vrouwen. Het is er zeer luxueus: schilderijen, vleugel en bibliotheek van de vorige bewoners zijn er blij ven staan. De huur bedraagt. 6000 dollar per jaar, maar de con tributie is niet mals; 20 dollar per jaar voor de juniores en 50 voor de ouderen! De geregelde hulp in de huishou ding, zoals wij die toch altijd nog kennen, behoort in Amerika tot het verleden. Eens per week komt er een meisje, meestal een kleurlinge, die 5 a 6 dollar, ook wel het dub bele verdient. En voor de rest moet 15 DECEMBER. De Kersappel is een zeer fraaie bloeiheesterMen keni deze ook als de Malus of Sierappcl, die in April en Mei prijkt met ontelbare rose, rode of witte bloesems. Bovendien ontwik kelen zich uit deze bloesems nog de bekende gele of rode kcrsappel- ijes, die in de keuken kunnen wor den gebruikt. De Malus verlangt een plek in de volle zon en kan een hoogte van twee tot vijf meter be reiken. Mooie soorten zijnde rose „Scheideckeci", de wijnrode „Eleyi" de witte „Baccaia" en de rose-witte „Floribunda". s. L.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3