Onthullingen over spionnage a Ir is Ka£poMu €m Uürstgeödjenfe Bataafse wil in Vlaardingen 900 woningen bouwen VOC weer op 't goede pad Gromyko Een stip, vele malen vergroot, bevatte schokkende verrassing Verdachte bagage gaf de oplossing Nooit gewone zeep Radio-programma 'voor „hem" PHILIPS ypWU$HAVE\ Gunstig perspectief HULSTKAMP KRIS-KRAS door afd. Rotterdam Tribunaal Het Balboekje Derde- en vierde klassers Hillesluis verplettert Maasstraat Postduivensport Hij schaakt, verzamelt postzegels en slingert met zijn veto In tuben van -28-63 ct. en f. 1.02 VERCEE7Ï Amateurs in Odeon De Van Bennekom-beker Dinsdag 16 December 1947 „Zonder ons op de borst te willen slaan,'' aldus een lid van de Ameri kaanse contra-splonnage, „mogen wij toch wel verklaren niet ontevre den te zijn over de resultaten, die onze dienst ln zijn strijd tegen Duitse, Italiaanse en Japanse spionnen heeft geboekt. Wy zjjn er aardig ln geslaagd hun koeriers te achterhalen, hun code» te ontcijferen en hun in geheime, met het oog onzichtbare inkten geschreven brieven, letterlijk op te helderen, Wjj hebben hun saboteurs, die aan de Atlanti sche kust door duikboten aan land werden gezet en die op hun zakdoek- ken, ln onzichtbare Inkt de namen hadden van nazi-sympathiserenden ontmaskerd;; kortom onze dienst bad hen ln een hoek gedreven, waar het hen niet mogelijk was nog veel onheil aan te -richten aan de ge allieerde gemeenschap." handen, die toen hij merkte, dat er voor hem geen ontkomen meer was, ging „doorslaan" in de hoop, dat dit zijn lot ten goede zou komen. Hij vertelde ons van professor Zapp van de Technische Hogeschool in Dresden, die dit systeem van mi cro-reproductie tot vervolmaking had gebracht. Eerst werd een pagi na schrift gereduceerd tot het for maat van een postzegel en by een tweede fotografie verkleind tot een stip. Zapp verfijnde zijn systeem. Het opname- en reproductieappa raat werd vereenvoudigd en ten slotte ln massa aangemaakt om te worden verscheept naar alle agen ten, die voor Duitsland werkten in de beide Amerika's. „Tot op zekere dag ons volgend rapport van een Duitse spion in handen kwam, waarin de volgende zinsnede voorkwam: „Het grootste probleem voor de agenten van Hit- Ier Is in contact te blijven met het Vaterland. De Amerikanen maken het ons niet eenvoudig. Maar bin nenkort zullen we ongehinderd kun nen corresponderen. Het hoe mag ik nog niet onthullen maar één ding wil ik er wel van zeggen: k fl k u i t naar de stippen!" Dit document afkomstig van Dr. Seebold van de Nazispionnage- school nabij-Hamburg verontrustte onze dienst, en al onze agenten zochten koortsachtig naar verdach te stippen. Eindelijk op een dag in Augustus 1941 boekte één onzer succes. De bagage van een verdacht' persoon werd grondig onderzocht. Alles werd onderhanden genomen, zijn schoenen, zijn tandenborstel, zijn kleding en zijn correspondentie. En daar, ja daar ontdekte onze man op een enveloppe een punt, die in tegenstelling tot de andere licht terugkaatste alsof hH nog niet goed opgedroogd was. Een nauwkeurig laboratoriumonderzoek, waarbij do punt 200 maal werd vergroot, wees uit, dat in deze punt een hele pagi na tekst microscopisch was vast gelegd. De tekat er van deed ons het bloed in de aderen stollen. Deze luidde: „Wö (de Duitsers) hebben reden om aan te nemen dat de Amerikaanse wetenschappelijke la boratoria in een bepaalde richting grote vorderingen maken bil dc toepassing van atoomenergie. Wjj moeten voortdurend op de hoogte gehouden worden van de resultaten dezer onderzoekingen: 1. Welk procédé door de USA wordt toegepast voor de aan wending. van uranium; 2. Waar onderzoekingen met uranium pleats vinden; 3. Welke andere grondstof fen worden gebruikt bil deze proefnemingen. Met deze onderzoekingen mogen slechts onze beste mensen worden belast". Steeds meer vondsten Daar had.je.het, de Duitsers hadden kans gezien te verwerkelij ken en voor hun spionnage toe te passen, waarnaar ook onze eigen mensen, tot dusverre zonder bevre digend resultaat, hadden gezocht, namelijk naar een korrelvrije foto grafische emulsie. Nu ontdekten wij vrij kort op el kaar elf- micro-stippen op vier for mulieren en ^een miniatuur film strookje dat ander een postzegel op een brief niar Spanje was geplakt en waarop liefst 25 pagina's machi neschrift voorkwamen. Het bleek dat de Duitsers op de ze wlize gegevens over onze atoom onderzoek! ogen, onze maandeljjk.se vllegtuigprpdnctie, onze leveranties aan de geallieerden, de opleiding van piloten en het verkeer door het Panamakanaal naar Duitsland smokkelden. Wg' kregen een Duits agent ln (Ingezonden mededeling) het bederft Uw haar! Gebruikt uitsluitend Zwartkop Sharapodor. Volkomen veilig, zeep- en alkalivrij. Skampodor BLOND DOISTCER KINDER - SHAJUPO ON DINSDAG 16 DECEMBER 1947 Avon d-programma HILVERSUM I. 19.— Klokje van 7 uur: 19.03 Bernard Person- 19.15 Duo Molenaar; 19.45 Rrgerings- Uitz.; 20.— Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Bonte Disdagavondtrein; 21.50 Contact; 22.15 Buitenl. Overzicht- 22.30 piano; 23.— Nws; 23.15 Sky- masters: 23,45 Paul Robeson. HILVERSUM II. 19.— Nws, weer; 19,20 Pianowerken van Mo zart; 19.45 Anatomisch leven; 20. Nws; 20.05 Actualiteiten; 20,12 Ge wone man; 20.20 Radio philharm. orkest; 22.— Van Rooyens; 22.15 bed; 22.30 Nws; 22.45 Radio Cemba lo gezelschap; 23.20 Fragm. Italiaan se Opera's. WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 gymn.; 7.30 Grpl.; 8.— Nws; 8,18 Lichte klanken; 8.50 Voor de huis vrouw, 9.Gr.muz.; 10.— Morgen wijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Gram. muz.; 10.45 Sneeuwgans; 11. Pop. non-stop progc,; 12.— Malan- do; 12.30 „Weer, platteland. Kilima Haw "-is; 13.— Nws; 13.15 Kalen der; 13.20 Virtuoso trio; 13.50 Piano; 14.Nwe kinderboeken; 14.15 Jeugdconc.; 15.Luisterspel ..Eiland der schatten"; 15.30 Roodborstjes; 15.45 Regenboog: 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Stond in de krant; 17.15 Franse chansons; 17,30 Ned. Volks herstel; 17.35 Silvestri kwartet; 18. Nws; 18.20 Blauwe Bitter tafel; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II.— 7.Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.Nws; 8.1!» Gewijde muz.; 8.30 Orkestwerken van Handel; 9. Ochtendbezoek; 9.3Q Waterst.; 9.35 Symph. morgenconc.; 10.30 Morgen dienst; 11.Sopraan; 11.15 Luister spel Esther; 11.50 Harm, muz.; 12.30 "Weer, adventsstonde; 13.Nws; 13.15 Piano: 13.45 Orgel César Franck; 14.15 Sadler's Wells ork.; 14.30 Voor de tuin; 15.Sopraan, Altblokfluit. Vioofc 15.45 Ens. Ex tase; 16.15 Meisjeskoor: 16.45 Bijbel- vertelling; 17.30 Mondaccordeonver.; 17.45 Reg. uitz.; 18.Sopraan: 18.30 New Symph. Orchestra; 18.40 Boek bespreking. Onschuldige typisten „De belangrijkste zan.k, die door onze mannen van de contra-spion- nage tot opheldering werd gebracht is wel de volgende: In een Zuid- Amerikaanse staat ontdekten zij brieven naar het buitenland, die al le de verdachte soort stippen bo ven bepaalde letters of ln leeste kens bevatten. Er waren liefdes brieven bij. familiedocumenten, za kenbrieven en prentbriefkaarten- Zij waren geschreven in verschil lend hand- en machineschrift, maar hadden alle dezelfde soort punten gemeen. Z;j handelden alle over een plan dat beraamd werd om schepen die de geallieerden op de Duitsers hadden, veroverd en die zich in Zuid-Amerikaanse havens bevon den, te doen zinken. Het lukte het spoor dat onze mannen hadden ge vonden zolang geheim te houden totdat w« in staat waren op zekere dag in de ene Zuid-Amerikaanse stad na de andere toe te slaan. Overal haalden wij de Duitse agen ten uit: uit de top van sommige bedrijven en uit de laagste regio nen van andere. Schijnbaar on schuldige vrouwen, typistes, dienst meisjes en nog vele anderen vorm den allen samen een net van nazi- spionnage. dat een groot gevaar opleverde voor de geallieerde zaak, maar dat nog tijdig kon worden opgerold." De Amerikaanse bronnen waar aan wij dit verhaal ontlenen beslui ten met vast te stellen, dat hoe volmaakt, het Duitse stippenspiou- nage-systeem ook gewerkt moge hebben, de zonen van Uncle Sam thans over een nog veel beter sy steem beschikken. Wijselijk vermel den zij daaromtrent echter geen bij zonderheden. In Den Haag (Het Nederlands Genootschap voor Documentreproductie houdt op 19, 20 en 21 December a.s. in Pulchri Studio te 's-Gravenhago studiedagen lezingen (plus films), en een. tentoonstelling, om het we tenschappelijk doel der Document reproductie te dienen. Toegang voor het publiek Vrijdag 19 van 12 tot 22 uur. Zaterdag 20 van 10 tot 19 uur en Zondag 21 van 12 tot 17 uur). (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Koop voor „hem1* een „PHILiSHAVE". Dat is een cadeau naar het hart var» iedere nun. Dat herinnert hem iedere morgen weer opnieuw aan U! Ekctrixh droogschetrapparac «.V. PHILIPS' YÉRKOOP-MIIV, NEOtRLAND, EINDHOVEN VLAARDINGEN Zeer Oude Genever ■Likeuren Dry Gin De Bataafse Petroleum Maat schappij verwacht een grote uit breiding van haar personeel en heeft om dit personeel te kunnen huisvesten 900 woningen nodig in de komende 5 jaar. Zij heeft zich met deze plannen aanvankelijk tot Rotterdam gewend, maar deze ge meente had geen bouwrijpe grond tot haar beschikking. In Vlaardin- gen waren de omstandigheden gun stiger en men wist met het ge meentebestuur dan ook vrij spoedig tot een overeenstemming te komen. Bö deze overeenkomst werd o.m. het volgende besloten: 1. De B.P.M. verplicht zich je gens de gemeente om, indien zij met het oog op de personeelsber hoefte van de installatie Pernis tot de bouw van woningen besluit over geschiedende voor personeel, dat in te gaan, deze bouw. voorzover niet de Onmiddellijke nabijheid van het bedrijf moet wonen, uitsluitend te doen plaats hebben binnen de gren zen onzer gemeente, waartoe de gemeente zich harerzijds verbindt de benodigde gronden aan de B.P. M. ter beschikking te stellen. 2. Daar de B.P.M. in eerste in stantie voor haar werknemere on geveer 300 woningen nodig heeft, verbindt de gemeente zich aan de B.P.M. bouwrijpe grond, waarvan de oppervlakte ongeveer 19.500 M2. Dc competitie van de Noorderkwartier (14), afdeling Rotterdam van zodat er in de situatie dc KNVB maakt goede geen verandering is geko- vor de ringen, en in de men en GVR door een meeste afdelingen zijn de minder goed doelgemid- vcrenïgingen reeds enkele delde de ranglijst afsluit, wedstrijden in de tweede W»co trok naar Nieuwen- helft gevorderd.Met ze- hoorn om daar de club Singelkwartier tegen LMO wat van haar ver wacht werd n.l. een over winning boeken (0—2) waardoor zij de eerste plaats blijft bezetten. Te- diro is voor haar echter een gevaarlijk concurrent. Zij sloeg SVO met 4—0, kerheid omtrent de bezet- van die naam te bekam- ting van de eerste en laat- pen en kwam met lege daarmede tevens een moei ste plaatsen in de ver schillende afdelingen valt eerst een voorsprong van 2—0, waarna het nog over het algemeen nog niets te zeggen. Belvedere moest zich in de 1ste klas A met een gelijk spel (0—0) tevre den stellen. Het was een iets meer in de aanval. Doordat Eureka van Schiedam&e Boys met 0—1 heeft verloren, blijft handed terug (3—2). lijk tegenstandster van het Nieuwenhoorn verkreeg h°udend, GLZ kan wel op de kampioenstitel rekenen. voor de rust 2—1 werd. want nu zij SVDPW met Nadat Nieuwenhoorn in 1—2 klopte, heeft zij elf de tweede helft de stand maal in succesje gewon- had gebracht. Rotterdam mers, die in het laatste kwartier sterk in de aan val bleven, een tweede I" hit clas zekerd van zijn, dat zij Belvedere de eerste plaats f u.Jïedstnld Roc- degradatie-wedstrijden zal bezetten. Dirkskland bleef ™nje—HWS met een moeten spejen. In de running door Groen sta"d Jan '-1 wordm Witten een nerlerlaan van 5e.S.!aakl «9™ Wanorde- nea. TOGB, dat tweede is, maakte met Rood Groen (4—0) korte met ten. Rood Groen kan zo zoetjes aan er wel ver- Witten een nederlaag van 1-2 toe te brengen De 'Wei?. s - verstevigde haar positii op de eerste plaats door pretendenten voor de eer ste plaats in de 1ste klas B Roga en Germinal had den vrijaf, zodat in de bo- venste helft van spanning "ns ™,s 5K,a geen sprake »i De d.°°.r he' staartclubs Radio en GVR verloren beide resp. van OV (05) en van HWD thuisspelend met 0—2 een lesje te geven. Ons Huis stelde teleur DESV slechts tot een gelijk spel van 1—1 te brengen, In de 2de.klas A deed Telefoon blijft in de Puttershoek 2de klas C de boventoon futtersnoeK voeren> In yiaardingen werd RKWÏK het slacht offer van de telefonisten met 2—3. RMI wil steeds hoger op en door met 0—1 op Nado/V te ze gevieren, heeft zij zich bij Het leidende peleton ge voegd, ook al bedreigt zij .Telefoon ge en. ogenblik. bedraagt te verkopen tegen de prijs van f 17.per M2. Voorts zal de B.P.M. tegen de kostende prijs van de gemeente overnemen een bh van 26, in opdracht der gemeente reeds in aanbouw zjjnde woningen met grond, gedeeltelijk gelegen aan de Sweelinckstraat en gedeeltelijk gelegen op de hoek van de Dirk Schhferstraat en de Valeriusstraat. 3. De B.P.M. zal 30 van het to tale aantal door haar te bouwen of van de gemeente te kopen ter be schikking van haar werknemers, die reeds in onze gemeente woon achtig zijn dan.wel ten behoeve van andere 'personen, een en ander in overleg met de gemeente. De door deze.werknemers in gebruik zijnde woningen zullen ter beschikking der gemeente komen, ten behoeve van woningzoekenden. De perspectieven, die zich door het sluiten van deze overeenkomst voor Vlaardingen openen worden zeer gunstig genoemd. Men krijgt zodoende woonruimte beschikbaar, die onze gemeente geen financiële last brengen. Deze zaak wordt he denavond in de gemeenteraad be sproken. Er waren twee voorzitters bö de tribun aalzitting te Vlaardingen. Voor de middag was het Mr. Jon ker terwijl 's middags Mr. Borde- wtjk de hamer hanteerde. Het eer ste geval was dat van P. C. Vlte- lander, die lid was geweest van de SS en mensen had verraden, die hulp verleenden aan onderduikers. J. van Kapel had de N.S.B. goede diensten bewezen en was verpleger bö de SS geweest. Dijkshoorn, eveneens uit Vlaardingen was bö de SS gegaan toen hij moest kie zen: concentratiekamp of SS. Hij had het laatste gekozen. J. A. Slootweg, K. A. Hoogendlik en R. Clemens hadden allemaal ongeveer hetzelfde op hun zondeboekje staan, ln leder geval waren zö allen lid geweest van de SS, al waren er verschillende oorzaken te noemen, die hen ertoe hadden gebracht. Na de middag werd F. Broek ervan be schuldigd lid geweest te zijn van N.S.B., N.S.K.K, en ordonnans bö de O.T. C Hollebeek was landwach- ter geweest en had de eed van trouw aan Hitier afgelegd De ver dediger wees erop. dat mensen, die van hetzelfde of erger waren be schuldigd soms reeds lang in vrij heid zijn. C. S. de Graaf stond voor de 2e maal terecht hij had in D. ge werkt en trouw aan Hitier gezwo ren. Uitspraken op 24 December. De Volksuniversiteit Rotterdam, afdeling Vlaardingen, heeft haar leden niet teleurgesteld met de Franse film „Le Carnet de bal" (Het Balboekje). De film geeft de geschiedenis van een dame, die in haar balboekje de namen aantreft van hen, waarmee zö jaren geleden op een bal heeft gedanst en die haar hun liefde hadden verklaard. Plotseling krijgt zö het verlangen deze mensen op te zoeken om te zien wat er van hen geworden is, maar haar leven wordt er niet rij ker op. Er zijn wel verrassingen. Visserij Binnengekomen VI. 197 Adr. Vis ser 28 last en een besomming van f 9300.—; VI. 132 H. Plugge 36 last, VI. 47 J. Rog 19 last, VI. 53 A. Don 28 last en een besomming van f 2955.—: K.W. 15 L. Zwaan 30 last, K.W. 6 C. v. Beelen 32 last. Vertrokken VI. 79 P Groeneveld, VI 197 Adr. Visser, VI. 70 P. Keus, VI. 86 C. v. d. Lely. VI. 142 J, v. d. Pijl. VI. 208 H. van Roon, K.W. 44 J. Rog. Op de wekelijkse hokten toonstel ling van de postduivenvereniging '„De Adelaar" waren ook deze keer mooie exemplaren te bewonderen. De meeste stemmen verkregen A. Smit en G. Scheffer. Eerstgenoem de komt in de finale. Volgende week zullen exposeren J. L. M. Sa- rie, P. Verhart, Aa Smit, B. Blan ket, L. Moerman, A. Pronk, A. Hof man, P. v. d. Knaap en M. Kijne. Zangavond Jubileumkoor Donderdag geeft het Jubileum koor der Hervofmde Jeugd een zangavond in de Bethelkerk, waar aan wordt meegewerkt door Jo Groen orgel, en Mej. L. Nuyt en de heer A. Smit, solisten. Het pro gramma brengt liederen van Beet hoven, Bach, Franck, Schultz, Gun ning en anderen. De leiding berust bij de heer A. Hofman, maar de teleurstellingen zijn talrij ker. Het is e'en film, die wel oud is, maar nog steeds boeit door het uit nemende spel, dat men te bewonde ren krijgt. In de derde klas B was het van de Rotterdamse clubs slechts DHZ, dat in het strijdperk trad en wel te gen Slikkerveer. Het werd een puntloos spel. waardoor onze stad genoten de derde plaats behouden. In afdeling C heeft VOC te Gorin- chem ln een spannende, doch 'wei nig fraaie wedstrijd een zege van 0—1 op SVW behaald. Het doel punt ontstond na een kwartier spelens uit een strafschop. SVW was na de rust wel gevaarlijker, maar de versterkte verdediging van de roodzwarten bleef meester van het terrein. Door deze over winning heeft VOC 2ich van de ze vende naar de vijfde plaats opge werkt. Ona verspeelde met de 22 tegen VDL een punt, doch het kan zich deze weelde wel veroorloven. De Musschen wonnen in D op het kantje af van Lekkerkerk met 1—0, waardoor de vogels zich op de vierde plaats hebben kunnen hand haven. GSV heeft door van BEC met 21 te winnen, de eerste plaats van de Delftenaren overge nomen. Eboh heeft zich wederom wat vaster op de eerste plaats in de derde klas E genesteld door RK AVV met 40 te kloppen. Spar taan '20 en Olympia deelden met 11 de punten, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. De Gouwenaren openden de score door toedoen van hun middenvoor Dftk- man, doch 10 minuten voor het ein de werd de doelman van Olympia door een schot van Zanavoort ver rast, zodat het 1-1 werd. Leonidas houdt in afdeling F goed stand. Het versloeg Zwijndrecht op eigen ter rein met 0l. Tot 20 minuten voor tijd was de stand nog 00, doch toen doelpuntte v. d. Zande uit een voorzet van Tabbers. Fluks heeft zich door een gelijk spel van 22 tegen Siod van de onderste plaats afgewerkt. In de 4de klas D maakt Satur- nus goede vorderingen. Door BTC op eigen terrein met 01 te slaan, 'neemt deze Rotterdamse club thans de tweede plaats achter Rooden- burg in, dat nog lang niet zeker is van het kampioenschap. Florissant Braaf huisvader, schrik der U1SO. verafgood als ware hij filmheld GROMYKO - „gros micro" noemen de Fransen hem. Luid spreker van het Kremlin, met een grappige "woordspeling op de naam van de Russische afgevaardigde in de Veiligheids raad. Wie is hij, deze /.spelbreker", deze „neenzegger", die wan neer de UNO-trem volgens zijn mening de verkeerde richting dreigt op te stomen, om de haverklap aan de noodrem van het veto trekt? Men dweept met hem alsof hij een filmster was. Zijn Amerikaanse col lega Johnson, met wie hij het in de Raad dikwijls aan de stok heeft, noemt hem „een nette kerel" en Amerikaanse journalisten is het op gevallen dat hij van alle gedelegeer den de enige is die tijdens de verta ling der redevoeringen netjes op zijn plaats blijft zitten en niet, zoals de meeste anderen, naar de bar ver dwijnt Die bar heeft overigens, toen de Russische gasten verwacht wer den, grote hoeveelheden wodka la ten aanrukken, maar de Russen anders grote vrienden van de wod kadiplom atie mogen daarvan in New York geen gebruik maken. Fanmail Het Amerikaanse publiek doet net of de boerenzoon Andrej Andrejewitsj Gromyko, Clark Gable is. Hij krijgt dagelijks do zijnen stuks „fanmail", moet handtekeningen uitdelen, en als hij het woord heeft, is de pu blieke tribune in Lake Success uitverkocht. De thans 38-jarige Sovjet-diplo maat stond eerst wat onwennig te genover de grote publiciteit van de Amerikaanse pers. Hij begreep niets van de rare vragen, die de journa listen hem konden stellen over de maat van zijn schoenen, het adres van zijn kleermaker, of zijn opinie over volmaakt onbelangrijke pro blemen. (Ingezonden mededeling) FEUILLETON -■ - 1 Op dat ogenblik kwam een derde bezoeker het huisje binnen. Deze man, gekleed als een. Brit die op een den jacht is, werkte op het eerste ge zicht sneller en doelmatiger dan zijn voorgan gers. Hij klom door het raam van het achterka mertje binnen en bewoog zich opmerkelijk vlug en geruisloos over de vloer, door de deur, het gangetje in en bleef toen plotseling verstijfd staan. Er werd gebeld, zo hard, dat de man ln het bruine pak met de korte laarzen het gevoel kreeg, alsof een zware bronzen klok boven hem barstte. Hii trok een smartelijk gezicht, maakte toen oen beweging als wilde hij weer de komer inschie ten, bedacht zich en klauterde toen ijlings de ladder omhoog. Het was een moeilijk besluit voor hem geweest, want hij was niet gewoon te wijken voor gevaar. Twee sporten tegelijk klimmend nam bij zich ook voor aanstonds stevig af te re kenen met dc man, die hem nu zo smadelijk op de vlucht dreef. Die man was Peter. Genietend van de miïdé stemming van het avondlandschap was hij langzaam het zandpad afgereden, had zijn fiets tegen de vlier gezet en belde, zoals het de burger past, wanneer hij een onbekend huis wil binnentreden. Maar ook voor hem was dit niet meer dan formaliteit, want hij zou een bewoner nauwelijks gelegen heid gegeven hebben om de deur voor hem te openen, zo kort wachtte hij. Peter verwachtte niemand thuis en dat was begrijpelijk. Hij stapte van het stoepje af, liep het buis rond en vond tot zijn voldoening de keukendeur niet op slot. Hij ging binnen, keek terloops en overbodig in het fornuis, smeet het weer dicht en gedroeg zich kortom zo luidruchtig als iemand dat doen zal, wanneer hij zich alleen in een huis waant en er zeker van is, dat de bewoners tijdens zijn bezoek stellig niet thuis zullen komen. Hij liep de gang in en zag toen tot zijn verbazing juist hét onderste deel van een ladder door het trap gat verdwijnen. Peter schoot de kamer in en bleef toen op een veilige afstand langs de deur de bewegingen van de ladder volgen. Men ging snel te werk, daarboven; de ladder was in en kele tellen niet meer te zien en meteen werd er geruisloos een luik neergelaten. Peter zuchtte diep. Wat voor een onbekends daarboven ook was, gelukkig kon hij er voor het ogenblik geen contact mee krijgen. Hij was zozeer vervuld door deze onverwachte gebeurtenis in het huisje, dat hij verlaten ge waand had. dat hij nu eerst dacht aan moge lijke gevaren in de kamer, waar hij zich be vond. Met een ruk draaide hij zich om; er stond niemand achter hem en ook verder scheen het vertrek geen verrassingen te kunnen inhouden. Er was zelfs geen kast. Bij het raam stond een grote tafel, waartegen twee wankele stoelen geschoven waren. Verder zag Peter nog een ver sleten divan, die hij snel van de muur wegtrok, maar ook daarachter kon zich niemand ver bergen. Peter leefde weer op. Hij zette nu de kamer deur wijd open, nam een grote, venveerde spie gel van de wand en plaatste die zo in de deur opening, dat hij van de kamer uit juist het luik in het vizier kon houden. Het leek hem het beste, wanneer hij maar flink rumoerig bleef doen, dan zou het daarboven wel rustig blijven. Wel besloot hij hier zo snel mogelijk te verdwij nen, met het oog op alle mogelijkheden en on mogelijkheden N daarboven op zolder. En do mogelijkheden waren er. Maar wie denkt, dat de gelaarsde man met Cyrus en zön kleine gezel gemoedelijk een kaartje zou leggen, boven op het luik, vergist zich. De twee pertijen zouden elkaar niet terstond ontmoeten. Zodra onze eendenjager de ladder verzekerd had, ver kende hij zijn omgeving. En die stond hem aller minst aan. Hij voelde zich als een tijger, die. ge wend aan vrijheid en ruimte, zijn eerste uren in een paar afgerasterde vierkante meiers door brengt. Hij zou zich meer op zijn. gemak ge voeld hebben, als hij geweten had, dat aan de andere kant van een der twee zolderdeuren, waaraan hij nu rukte, de beide sinistere heren de adem inhielden en met spanning toekeken, of het slot, dat zij zorgvuldig hadden gesloten, toch niet zou openspringen. Het hield en dat was maar goed, anders zou dit verhaal waarschijnlijk op deze plaats al beëindigd zijn. Daartegenover staat, dat het ongetwijfeld interessant geweest zou zijn, als dat slot eens bezweken was. Dan zou een kat in een nest met slangen zijn neergelaten. Nu gromde die gelaarsde kat alleen maar. Er was nog een kamertje, waarop hij zijn krachten kon proberen en daar was de deur niet op slot. Het zag er even leeg en verwaarloosd uit als de zolder en spinnen hadden bet raam dichtgewe- ven. Hij wrikte het venster open voorzichtig om zo weinig mogelijk lawaai te maken en zag langs de dakgoot omlaag. Hij schatte de af stand tot de_ grond en ging de ladder halen. Ademloos luisterde het tweetal in het andere kamertje naar 2ijn bewegingen. Het waren despe rate mensen, de kleine vreemdeling en zijn ma gere gezel, die voorwaar geen pistool bij zigh droeg om de wormen voor het vissen mee te schieten. Maar toen zij tegelijk en man in het pot taal van het huis gehoord hadden met de luide bel van nog een bezoeker, meenden zij, dat het verstandiger was even de ontwikkeling van de zaken af te wachten, alvorens toe te slaan. Daar om hadden zij zich ijlings teruggetrokken in het grootste zolderkamertje. Zij waren daardoor even wel in strategisch nadeel geraakt, doordat ze de sterkte van de laatst aangekomen troepen Peter maakte beneden een rumoer voor tien niet konden schatten, zodat zij voorlopig in het defensief moesten blijven. Van het gedrag van hun mysterieuze mede-zolderbewoner begrepen zij aanvankelijk niets. (Wordt vervolgd) Maar langzamerhand heeft Gro myko „door" gekregen dat zijn plan voor atnomconiróle dan misschien door slechts weinig mensen begrepen wordt, maar dat men zijn anecdotes verslindt. Bekend is zijn repliek van enige tijd geleden, toen hem ge vraagd werd wat hij van de vliegen de schijven dacht. „O. die komen uit de Sovjet-Unie. Bij ons is een discus werper zich aan het oefenen voor de Olympische Spelen". En.ook in serieuze aangelegenhe den weet hij dikwijls de lachers op zijn hand te krijgen. Toen de Ameri kaanse senator Tom Cormally zich een keer zo kwaad maakte over een van Gromyko's haarkloverijen, dat hij met de vuist op tafel sloeg, zei de Rus bedaard; „Mag ik de presi dent van de Veiligheidsraad vragen, of de tafel zulke slagen kan verdra. gen? Wij behandelen namelijk juist een probleem betreffende de per soonlijke veiligheid". Toen Stetti- nius nog minister van buitenlandse zaken van de U.S.A. was, zei deze eens tegen Gromyko: „Nu kan ons kind, de U.N.O., spoedig lopen" „Ja", was het antwoord, „maar tan den heeft het nog niet en als het die krijgt, is het huilen". Toen Gromyko, 29 jaar oud. aan de Russische ambassade in Washington verbonden werd, sprak hij nauwe' lijks Engels. In de ruim acht jaar die hij nu in de States vertoeft, heeft hij zich niet alleen de taal grondig eigen gemaakt, maar weet zelfs in het meest doorgefourneerde Ameri kaanse slang van repliek te dienen. Oudste jongeman Op 34-jarige leeftijd werd hij tot opvolger van Litwinof benoemd. Dat was voor velen een aanleiding om te zeggen dat hij voor zo'n be langrijke post nog wel erg jong was. „Maar hoe oud moet men bij jullie dan eigenlijk zijn, om oud genoeg te zijn?" vroeg hij dan. Want reeds toen gaf de Rus de indruk van een tien jaar ouder te zijn dan hij in werkelijkheid was, reden voor een van zijn bijnamen: „de oudste jonge man ter wereld". De Amerikaanse pers heeft het niet gemakkelijk met hem: deze voorbeeldige huisvader hö brengt zijn avonden thuis door, bij zijn vrouw en zijn twee kinderen, werkt, schaakt of is bezig aan zijn postze gelverzameling die meer weg heeft van een fatsoenlijk, onopval lend. ijverig ambtenaar, dan van een communistische leider, af te schilde ren in het bloedigste rood of het schrikkelijkste zwart, dat men zich maar kan denken. TensJoüe maakte men van de nood maar een deugd en tekende hem als een kleurloze ma rionet, willoos werktuig in de han den van duistere, geheimzinnige machten in Moskou. Het had 't ave rechtse effect: toen Gromyko bij de debatten over de aanwezigheid van Sovjettroepen in Iran de zaal uit liep, keek het publick hem na als was hij een stoute, maar toch wel aardige jongen, die het zo slecht nog niet meent, maar alleen onder slech te invloed staat.... Intussen, marionet of niet, gaat hij onverstoorbaar zijn gang. Dan weer heftig debatterend, dan weer rustig met de armen gekruist, en half ge sloten ogen. de discussie der ande ren aanhorend. Tot het op stemming over het in behandeling zijnde on derwerp aankomt. Dan steekt hij zijn hand op, cn zegt „Njet". Het zoveelste Russische veto heeft een besluit van de Veiligheidsraad teniet gedaan. maakt het minder goed en het zal haar niet gemakkelijk vallen de on derste plaats te verlaten. Ditmaal moest zij in Vogel haar meerdere (4i) erkennen. Ursus heeft in G een kwade dag gehad, want de Schiedammers kregen hun tweede nederlaag te slikken en wel van Hoek van Holland met 40 en aan gezien Naaldwijk van Schiedam met i3 heeft gewonnen, wordt het uitkijken voor Ursus, dat intus sen nog de eerste plaats bezet. Schiedam nam in haar strijd tegen Naaldwijk de leiding, doch miste daarna twee strafschoppen. Naald wijk nam daarna het spel in handen en scoorde tot driemaal toe. Hille- Bluis blijkt in de 4de klas H onver slaanbaar te zijn. Zy hoekte de elfde overwinning in successie. Nu weer werd Maasstraat het kind van de rekening, dat met niet minder dan 9l werd verpletterd. NHS, heeft haar protest in verband met de wedstrijd NHSHet Noorden ingediend, gewonnen, zodat de uit slag in plaats van 2—2 nu 21 wordt. Jammer genoeg verspeelde zp thans een punt aan Flakkee door het ge lijke spel van 2—2, maar de Rot terdammers bezetten toch nog als no. 5 een behoorlijke plaats op de ranglijst. SMV blijft in de 4de klas 1 Celeritas op de hielen zitten. Onze stadgenoten brachten de kop loper een nederlaag van 1—2 toe en zijn nu nog slechts 2 punten op Ce leritas ten achter, dat evenwel een wedstrijd meer heeft gespeeld. DJS gooide in de 4de klas J hoge ogen in haar strijd tegen Oss. De 7'0 spreekt voor zichzelf. Met 15 pun ten uit 9 wedstrijden staat DRL fier bovenaan, vooral nu Hion twee kostbare punten aan DDC, dat met 10 de baas bleef, verspeelde. In afdeling K noteren wy drie gelijke spelen n.l. DRZSFC en PFC OVV, beide 11 en DEH—Aeolus 00. In de kopgroep hebben daar door enige verschuivingen plaats gehad, die DEH op de tweede plaats achter SFC hebben gebracht en DRZ op no. 3 hebben geplaatst. Dindua volgt als no. 4. Sunrise won van haar stadgenote USC met 2—1, waardoor zij vermoedelijk de kans krijgt over enige tijd de laatste plaats te verlaten. Theo Huizenaar organiseerde Maandagavond ln „Odeon" wed strijden voor amateurs. Er waren enkele uitstekende partijen o.a. die tussen Hofwegen en Van Éeten. Hofwegen kreeg de stijlprijs. Ook de party tussen J. J. van Dijk en J. Tijdgat was vermeldens waard. Van Dijk ging ln de eerste ronde voor negen neer doch in de tweede ronde sloeg hy Tijdgat knock out. De overige uitslagen luiden als volgt: J. van Gorkum w.o.p. van C. do Reus; W. Doof w.o.p. van L. Gee- len; J. van Dam w.o.p*,""van C. Erf- man; Hofwegen w.o.p. van J. van Eeten; J. J. van Egk wint door k.o. in de tweede ronde van J. Tijdgat; J. Kamp w.o.p. van Houtman; W. Roodenburg w.o.p. van H. Maas; J. van Dijk w.o.p. van v. d. Berg; W. Breen onbeslist tegen T. de Gidts; Bleeker w.o.p. van H. Cammeraat; J. Matthey w.o.p. van den Boo gaard; P. van Klaveren w.o.p. van Knoop; Hofstede onbeslist tegen Goudswaard. De uitslagen van de eerste halve ronde om de Van Bennekum beker lulden: Earzilay Lieshout v. Dongen Lieshout Barzllay v. d. Jagt De Rotterdamse Leeuw De uitslag van de recordrit, die de Rotterdamse Leeuw heeft gehou den en waarvan de prijsuitreiking gisteren heeft plaats gehad, luidt als volgt: kortste tijd A klas: X km. 1. J. Koks 36.5 sec.; 2. A. de Best 37.6 sec.; 3. Kik 38.2 sec.; 4. Th. v. d. Heem 38.2 sec.; 5. A. v. d. Zande 38.4 sec,: 6. H. Muntz 39.9 sec. B klas: 1 km. 1. K. Netten 41.1 sec.; 2. Remkes 41,2 sec.; 3. Beekveld 41.4 sec. ROTTERDAMSE TURNBOND De vaardigheidsproeven van de Rotterdamse Turnbond zijn nu alle afgenomen. Thans zijn aan de beurt geweest "Vlaardingen, Krimpen, Mid del har nis en Schiedam. De uit slag luidt: meisjes adspiranten: deelgenomen 170, geslaagd 77; da mes 3e graad resp. 84 en 40; dames 2e graad resp. 64 en 33: dames le graad resp. 23 en 6; jongens resp. 2 en 1; heren 3e graad resp. 45 en 12; heren 2e graad resp. 15 en 7; heren le graad resp. 5 en 2. Totaal waren er voor de vaardig- heidsproeven 950 ingeschreven, waarvan er 795 zijn opgekomen. Geslaagd zón er 392 d.i. 49Va pet. WATERPOLO Z.R.O. le klas: VZC—SVU 2 1—5. Heren afd. A: SZC—Maas 7—0; C:R2- RZC 3 4—0; D: VZC 2—VZC 3 3—2; E: SZC 2—RZC 4 4—0; RZC 4Waterweg, Waterweg n.o. NAGEKOMEN UITSLAGEN Voetbal: Rcs. 2e kl. A: Feyenoord 3—VUC 2 3—0; VUC 3—HDVS 3 53; res. 3e kl. D: Quick 4—VFC 3 1—1. Afd. Rotterdam v. d, K.N.V.B.: R. le ki. C: Het Noorden 2Feyen. 7 24; res. 3 A: Feyen. 10Loom 4 4l; res. 4e kl. B: Feyen. 13 SVV 10 4—2; res. 4e kl. C: Feyen. 14—Exc. R. 12 2—0. Alec Clunes De oplettende lezer zal begrepen hebben, dat de Engelse toneelspe ler Alec Clunes moeilijk op 29 No vember een solo-avond in Boy- mans zal kunnen geven. Inderdaad moet dit zijn: 29 December. 420 10 187 42.— 164 10 50 16.40 312 8 88 39.— 160 S 55 20.— 400 17 132 23.52 347 17 140 20.4r,"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3