r HET ROTTERDAMSCH PAROOL Streven naar één West-Duitsland krijgt vastere vormen WAT NU? Tweede Kamer hekelt het gebéurde in Bondowoso Rapport-Vorrink over Rode Kruis lokt protest uit Vrij, onverveerd Uitbreiding van Bizonia tol Trizonia? Plan-Marshall voor West-Duitsland, De officieren van de Nederlandse Missie te Berlijn en hun auto's Ingenieuze smokkelarij langs semilefjale weg Officieren komen voor de krijgsraad EéN LICHTPUNT Kleine Vier gaan door Vrouw pleegde verraad in Japans kamp Haganah: „Succes voor onze troep" In het voorjaar weer sinaasappelen Joekes: „Götzen mag optreden onder leiding van Jonkman" Beschuldigingen tendentieus en niet bewezen geacht Geen koffie en thee vóór de feestdagen Weerbericht Joe Louis naar Nederland? Rotterdams Rode Kruis team voor Indonesië De nieuwe partij Zonder dollar-hulp nadert catastrofe I -i I Rad. en A dm. Lang6 Haven 141, Schiedam iel 693ÖO Abonnement spri)": per week 31 cent, per tr rlaaJ 4,—, losse nummer» 0,09 DE SCHIEDAMMER s Uitgave Stichting ..Het Parool" Postgiro 39SS44 Bankiert Amsierdamsche Banlc te Rotterdam PL Directeur, B. de Vries PL Hooidredacteur: Th. Ramaker Woensdag 17 December 1947 Zevende jaargang, No. 294 Na de mislukking van „Londen" De mislukte Londense conferentie had in de eerste 24 uur tot gevolg: dat de Verenigde Staten informele besprekingen begonnen met Frank rfjk over een samensmelting van de Westelijke bezettingszones van Duitsland. dat voor het eerst na de oorlog de Duitse politiek heftig in beroering werd gebracht, toen Duitse politieke leiders dc vorming van één .West- Du itsland met Frankfort als hoofdstad in discussie brachten; dat Molotof terugvloog naar Moskou, om aan Stalin en het Politburo rapport uit te brengen, hetgeen naar verwacht wordt, wel aanleiding zal zijn voor een snelle actie in Oost-Europa. Gisteravond ziin politieke leiders Plan-Molotof voor 't Oosten? In Landen neemt men in gezag hebbende kringen aan, jiat, nu de conferentie der Grote Vier mislukt is, er in de nabije toekomst het vol gende -zul gebeuren 1* Waarschijnlijk zullen, er door de drie mogendheden besprelcingep worden gehouden over de economi- Bche samensmelting van de zones van West-Duitsland, hetgeen prac- tisch betekent toevoeging van de Franse zone aan de Anglo-Ameri- kaanse. 2. De drie mogendheden zullen waarschijnlijk een soort beveili gingsverdrag voor West-Europa gaan bestuderen, dat misschien min of meer de vorm zal aannemen van het oude Amerikaanse voorstel voor een viermogendheden overeen komst van 40 jaar ter waarborging van de Duitse demilitarxsatie, voor stel indertijd door Byrnes inge diend. Het pact zou zonder Rusland kunnen worden afgesloten, voorna melijk om de Fransen met betrek king tot Duitsland gerust te stel len. 3. In Washington, Londen en Parijs zuilen waarschijnlijk plannen worden opgesteld voor West-Duits-' land op federale gedecentraliseerde grondslag. 4. Rusland zal waarschijnlijk stappen doen om de maatregelen van de Westelijke mogendheden te compenseren. De Russische zone zal naar Westerse diplomaten aan nemen, opgenomen worden in het economische en politieke systeem, dat in alle randstaten ^an de Sow- jet-TJnie wordt doorgevoerd' en be kend staat als het plan-Molotof. in „Bizonia", de Brits—Amerikaan se zone van West-Duitsland, het eens geworden over een basisplan om te komen tot West-Duitsland. Op deze wijze zullen, naar zij ho pen. zeventien millioen Duitsers in de Russische zone aan het commu nisme worden onttrokken. Hun plannen zullen zij, zoals gemeld, aan het eind dezer week voorleg gen aan de Amerikaanse resp. Brit se bevelhebbers Clay en Robertson. Aan Bidault is te Londen op een persconferentie de vraag gesteld of de Franse zone zich nu zou aanslui ten bij de Brits-Amerikaanse, zodat Bizonia Trizonia zoü worden. Dit was wel mogelijk, zei de Franse minister, maar hij noemde het niet onvermijdelijk of noodzakelijk. Hij sprak -«ook over een eventuele her vorming van een vïermogendheden- pact tegen-Duitse aggressie (Byr nes* idee) tot een driemogendMfe- denpact, maar hield zich ook over dit onderwerp op de vlakte: zo'n pact zou slechts een van de garan ties zijn die Frankrijk nodig acht. De andere zijn: economische inlij ving van de Saar, een speciale re geling voor het Rijnland en inter nationale controle op het Ruhrge- bied. Benelux-reactie Hoewel het mislukken van de conferentie in Londen ook op het Nederlandse ministerie van buiten landse z alten grote teleurstelling heeft verwekt, is de aandacht thans eons te meer gevestigd op de stap per., die de drie Westerse mogend heden zullen ondernemen. In Den Haag voelt men, dat bij de diepgewortelde meningsverschil len, die op de. conferentie nog eens weer tol uitdrukking kwamen, wei nig aandacht kon worden geschon ken aan de opinie der kleine wes terse landen. Mm hoopt hier althans, dat de drie westerse mogendheden van nu af aan meer belangstelling zullen tonen voor de gezichtspunten der Benelux-landen op het Duitse pro bleem. Over de gedragingen van en de verhoudingen in de Nederlandse mili taire missie te Berlijn zijn hier te lande dusdanige bijzonderheden bekend geworden, dat na publicaties in de pers en een kamermlerpellatie een commissie van onderzoek is ingesteld. Onlangs is aan de leden van de Tweede Kamer het rapport-Visser aangeboden, waarin de bevindingen van deze commissie ter vertrouwelijke kennisneming" zijn neergelegd, de Ned. missie, die in veel herinnert aan de stijl van wijlen het M.G. Andere tactiek De officieren, die dus een hobby hadden voor auto's, wilden ook gaarne na hun demobilisatie de be schikking hebben over een eigen wagen. Hierboven hebben we reeds één wijze beschreven, waarop ze in Duitsland hun auto's verkregen. Een andere tactiek was deze, waarbij uit de „missie"-kas voor schotten werden teruggestort mot marken, verkregen door smokkelarij Daarna bood men zijn wagen ter tijdeliike militarisering aan de mis sie aan en gebruikte deze meestal geruime tijd ten dienste daarvan. Na hun demobilisatie namen de officieren de auto's mee naar Ne derland, lieten ze in Nederland demilitariseren en betaalden in voerrechten ten dep. van financiën. Dit werd dan uiteindelijk beloond met een nationalïtcitsbewijs, zodat de auto privé-bezit kon worden. De wagen van overste H. had It S. op deze wijze naar Nederland ge smokkeld, Ziin eigen auto bracht hij onder valse papieren (vervallen mi litair nummer) over de grens. Op 'n vraag van de voorzitter van de krijgsraad, waarom hij deze me thode gevolgö had, verklaarde S„ dat hii bevreesd was. dat de chef van de missie, generaal Huender, ,zijn dierbaar bezit in beslag zou laten nemen en aan een andere offi cier ter beschikking stellen. Hij had steeds onenigheid gehad met de ge neraal, reden, waarom hij tenslotte ontslag had genomen. In opdracht van zijn meerderen zou hijzelf met een hoofdinspecteur van het min. van financiën de af spraak gemaakt hebben, volgens welke de officieren na demobilisatie 't bezit konden blijven van hun wagen. De auditeur-militaii- nam het ver dachte kwalijk, dat hij onderde vlag van de missie smokkelarij had bedreven en het devïezenbesluit overtreden. Hij eiste een .gevange nisstraf van 4 maanden met aftrek, een geldboete van 5000.subs, 2 mnd. hechtenis, verbeurdverklaring van de twee B.M.W.-auto's en 'ont slag uit de militaire dienst. Na raadkamer werd dezaak terugge wezen naar de officier-commissaris voor nader onderzoek. Voor de krijgsraad te velde al hier diende Dinsdag de zaak tegen de 36-j. reserve le luitenant E. S„ die zich als transport-officier bij de Nederlandse militaire missie te Ber lijn schuldig heeft gemaakt aan her haalde overtreding van het devie- zenbesluït en aan smokkelarij. De auditeur-militair maj. mr. A. W. baron van Imhoff kondigde aan, dat nog meer officieren van de mis sie voor deze krijgsraad zullen moe ten verschijnen en hij betreurde het, dat de krijgsraad geen inzage had kunnen krijgen van het rapport- Visser. De onderhavige verdachte is ook in andere zaken ten goede of ten kwade betrokken, maar om hem eeri lang voorarrest te besparen had baron van Imhoff aan spoedige berechting de voorkeur gegeven. Wat It. S. in feite misdreven heeft, kan op zichzelf beschouwd weipig belangrijk genoemd worden, maar als symptoom yoor de mentaliteit der Ned. missie-officieren, levert het een aardige bijdrage tot een beter begrip van de misstanden bij dit instituut. Een auto voor koffie Lt. S. dan, die tot transportofficier was gebombardeerd „omdat hij zo bekwaam zou zijn in de oplossing van, moeilijke zaken", was even als de meeste van zijn krijgsmak kers zeer gesteld op het bezit van bi eigen auto en speciaal op het Duitse merk B.M.W, had hij zijn zinnen gezet. Nu gaat zo'n wens in het Duitsland van heden op een zeer gemakkelijke manier in ver vulling: men kope in het buitenland (bijv. in Nederland) een aantal pon den koffie, thee of enige boxes siga retten, men smokkele deze over de grens en ruile ze tegen een fraaie wagen, of wel: men zette de arti kelen om in rijksmarken on kqpe met dit geld de begeerde auto. Aldus ook It. S. In militaire auto's smokkelde hij, met behulp van enige vrienden, 80 pond koffie naar Duitsland. Deze werden daai* te gelde gemaakt. Ook smokkelde hij 30.000 mark van Duitsland naar Nederland en weer terug! Voorts werd hem te laste gelegd, flat hij twee auto's, cên voor hem zelf en één voor de overste H., plv. correspondent van de missie tc Den Haag, naar Nederland zou Hebben gereden. Wat S. hierover meedeelde, gaf een hoogst merkwaardige indruk van de financiële manipulaties van Abdoel lalim, plaatsvervan gend commandant der Indonesi sche luchtmacht is met zijn vlieg tuig in zee gestort en gedood. Handelsrelaties goed tussen Oost en West Eén lichtpunt is er le constate ren na al het sombere nieuws over de breuk tussen de Grote Vier te Londen: de economische betrek kingen tussen Oost- en West-Eu ropa, met name lussen de Sovjet- Unie en Engeland, wijzen op goede samenwerking. Alle voorname kwesties voor een handelsverdrag tussen beide ge noemde landen zijn in de afgelo pen week geregeld en op het ogen blik voèrt de Britse ambassadeur in Moskou besprekingen met de Russen om de documenten uit te werken. Men wil ze nog voor 1948 gereed hebben voor ondertekening. In Moskou bevindt zich verder een Zweedse delegatie om met de Russen te onderhandelen- over handelsbetrekkingen tussen de bei- -le landen in 1948. Ook een Noorse delegatie is voor dezelfde doelein den in Moskou, terwijl verder een Belgisch-Luxemburgse delegatie in de Russische hoofdstad vertoeft: deze onderhandelt over staalpro- ducten en tabwe. Deze vorderingen wat betreft de relaties met de landen die bij het plan-Marshall betrokken zijn, gaan gepaard met dergelijke goede be trekkingen met de Oost-Europese landen: zo sloot Moskou de afgelo pen week verdragen met Tsjecho- Slowakije, Finland en Hongarije. De plaatsvervangers der vier niet geslaagde ministers van bui tenlandse zaken gaan door met hun werk. Zij zullen een laatste poging doen, een vredesverdrag voor Oostenrijk op te stellen. Zij zullen de moeilijke kwestie der Duitse ac tiva moeten behandelen. Molotof heeft op het laatste ogenblik nog een concessie gedaan door nl. in plaats van 90 66®van de productie der Zisterdorfse olievel den te eisen. Voor het eerst in de geschiedenis der bijzondere rechtspleging zal Za terdag 20 December a.s. hier te lan de een verraadzaak worden berecht, die zich in de 2 laatste jaren voor de Japanse ineenstorting heeft af gespeeld binnen de versperringen van een interneringskamp voor vrouwen op Java. De verdachte is de 48-jarige mevr. Hermine A. Bouffaer-Kollewijn. die met talloze andere vrouwen gedurende de Ja panse bezetting van Nederlands Oost-Indië geïnterneerd werd in het vrouwenkamp „Tiideng'* bij Ba tavia. Haar wordt thans ten laste gelegd, dat zij gedurende 1944 en 1D45 in dit kamp gefungeerd heeft als V-vrouw van de Japanse kamp commandant Sonei. Zij zou deze commandant N op de hoogte hebben gesteld van verschillende overtre dingen, die haar mede-geïnterneer den begingen. Op last van Sonei werden deze daarop gestraft. Som migen opder hen werden mishan deld, anderen kaal geknipt. Na de Japanse capitulatie werden de meeste dezer vrouwen bevrüd en naar ons land gerepatrieeid, waaronder de verdachte en een van haar slachtoffers, mevr. M. Tol hoek-Maliepaard. Deze laatste zal de kroongetuige zijn m de komende rechtszaak. BEEL TE BATAVIA AANGEKOMEN Steun voor het Koraité Indonesia Serikat Minister Beel is vandaag in Ba tavia aangekomen. Op het vlieg veld deelde hü mede dat een van de doeleinden van zijn bezoek was hulp tc verlenen bij de bespoedi ging van de oprichting van een fe derale regering voor Indonesië. Wgt betreft de oproep van de KIS, (Ko- TOité Indonesia Serikat, organisatie van vooraanstaande, niet-republï- keinse Iildonesiërs, die een spoedige vorming van een federale verenig de staat van Indonesië nastreeft), zei hij: „Ik hoop hen hij het verwe zenlijken van hun doel te kunnen helpen". - (A.P.) Bij zijn aankomst op het vliegveld Kemajoran verklaarde minister Beel, dat zijn bezoek verband houdt met de gewijzgde omstandigheden iri* Indonesië, die een hernieuwde oriëntatie noodzakelijk maken. Een onderwerp van bespreking noemde hij de samenstelling van een colle giaal orgaan, zoals dat in de Twee de Kamer is aangekondigd. Tenslot te deelde dr. Beel mede, dat' zijn reis geen betrekking heeft met dc besprekingen op de „Renville". Donderdag brengen de minister cn zijn secretaris een bezoek aan Sumatra, terwijl ook een verblijf m Makassar het programma staat. „Times" ontving een duidelijk geschrift Mannen vati de Haganah hebben ten Noorden van Tel Aviv een zwaar gewapende, geuinformeerde groep Arabieren aangevallen, te ruggedreven en omsingeld, meldt het hoofdkwartier van de Haganah.' Een woordvoerder van deze orga nisatie deelde mede, dat de groep „een flinke strijdmacht", naar men meende een vooruitgeschoven troep uit de Arabische stad Toelkarm, voor het grootste deel uit elkaar was geslagen. De Londense Times heeft een circulaire ontvangen, die afkomstig zou zijn van de Irgoen Zwai Leoe- mi en waarin wordt beweerd, dat de Britse regering het aanlegt op een bloedige strijd tussen Joden-en Arabieren om daardoor opnieuw de macht in Palestina te krijgen. In de circulaire wordt verder blijkens aanhalingen van de Times gezegd, dat de Engelsen en niet de Arabieren de werkelijke vijanden van de Joden zijn en dat de Joodse tegenaanvallen op de Engelsen bui- Het viaduct over de Lage Oastzccdjk een belangrijke verbetering voor het verkeer in de richting Utrecht is bijna gereed ten Palestina zullen worden uitge breid. De evacuatie van de Britse troe pen zou, naar in de circulaire wordt gezegd, op zodanige wijze worden uitgevoerd, dat'de Joodse gebieden onder bestuur van het leger 20uden blijven, terwijl de Arabische gebie den vrij zouden zijn aanvallen op de Joden te organiseren. Als de Joden dan Engelse hulp zouden vragen zo zegt nog steeds de circulaire zou hun worden medegedeeld, dat die zou worden verleend op voorwaarde, dat Pa lestina de facto onder Brits bestuur blijft. In het begin van het volgende jaap zal de distributie van verse zuidvruchten weer een aanvang nemen. De bonnenlijst van Donder dag a.s. bevat voor alle consumen ten een voor-inleveringsbon, die te vens koopbon is. Personen va^ 5 jaar en ouder zullen t;.z.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 0 tot 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kunnen betrekken. De Tweede Kamer maakte gisteren een begin met de Algemene Be schouwingen'over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Het was welhaast vooruit te bezien, dat de besprekingen, nu niet minder dan vier ministers afwezig zijn', een weinig spannend karakter zouden krijgen en de enige pittige noot, die er dan ook gedurende de gehele zitting gebracht werd was wel die van dc heer Joekes, die ministers Götzen liet weten, dat tegen zijn optreden voor de Kamer geen enkel bezwaar bestond, maar dat de uiteindelijke supervisie toch bij minister Jonkman bleef be rusten. Zulks waarschijnlijk als antwoord op de uitval van de heer Vonk (P.v.d.A.) die het beleid van de heer Jonkman „onzakelijk en zwak" 'noemde. Zes voormalige leden van het dagelijks bestuur van het Hode Kruis, de heren W. J. Baron van Lynden. dr. H. B. Offerhaus, Maas, J. de Waal, C. Winkel en Lticardle hebben een fel protest gericht tegen het rapport- Varrink, dat verschenen Is onder de naam „Protest van zes voormalige leden van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, inzake het rapport van de commissie-Vorrink e.s." Genoemde heren z$n van mening, dat de conclusies in het rapport-Vorrink over de houding van het hoofdbestuur van het Ned. Kode Kruis eenzijdig, lichtvaardig en be vooroordeeld zijn, terwijl zy het de commissie van onderzoek kwalijk nemen, dat zü haar plicht verzaakt heeft om in de eerste plaats het hoofdbestuur zelf te horen. Drees en Jonkman nog deze week naar Indonesië Naar wij vernemen zal minister Drees Donderdag naar Indonesië vertrekken. Minister Jonkman die dan vermoedelijk nog niet gereed zal zijn met zijn arbeid in dé Twee de Kamer zal hem waarschijnlijk Vrijdag of Zaterdag volgen. De eerste spreker was Jhr. Ruys de Beercnbrouck, die fel protest aan tekende tegen het feit, dat bij het transport te Bondowoso 46 inheem sen on\, het leven zijn gekomen. Hij eiste in deze zaak een scherp onder zoek en voorbeeldige bestraffing Dezelfde mening was de heer P. 'de Groot (C.P.N.) toegedaan, die een motie indiende, waarin hij bin nen vier weken een bevredigend rapport verwachtte. De heer Vonk (Vrijheid) betoog de. dat het thans voor iedereen duidelijk is. dat het Koninkrijk in ternationaal onder curatele is ge steld. De minister tracht z.i. in ziin memorie van antwoord hetzelfde te doen tegenover de kamer. Spreker vindt dit niet te verwonderen, om dat ,.de minister van O.G. te veel in zijn verantwoordelijkheid is be perkt door het optreden van de mi nisters Götzen en Neher". Spreker hoopt, dat het Neder landse volk zeer spoedig in de ge legenheid zal zijn, zich door verkie zingen over het Indië-beleid uit te spreken. Spreker verklaart, mede namens zijn fractie, dat hij het vertrouwen in het beleid van deze ministers van O.G, geheel 'Verloren heeft. De positie van minister Götzen is.z.i. constitutioneel niet veranrivoord en deze dient daarom naar zijn mening te verdwijnen. In ongeveer geliike geest sprak de heer Tilanus (C.H.), die het maar niet moe werd de stopzetting der politionele actie te bejammeren Ten aanzien was West-Indië wenst spreker meer spoed betracht te zien met de staatkundige hervormingen „Ook in de West is er een ont waken en een bewustwording, waar aan alle aandacht moet worden be steed." Spreker geeft de regering het advies geen gevoeligheden in de West te kwetsen door de schijn van koloniale bejegening te wekken. Een ander geluid Mr. Joekes behandelde in het politieke gedeelte van zijn betoog de militaire actie, de inmenging van de Veiligheidsraad en de ontwik- Het C.D.K- heeft er wel voor ge zorgd dat rokend Nederland nog voor de Kerstdagen een rokertje krijgt maar met de koffie en thee moet de huisvrouw thans zuinig zijn, wil zij voor de feestdagen nog iets overhouden. Wij vernemen, dat de nieuwe bonnen voor koffie en thee eerst op 2 Januari zullen wor den aangewezen. Zou het voor het C.D.K. onmogelijk zijn deze datum te vervroegen? keling van de staatkundige ver houdingen buiten de Republiek. In tegenstelling met de heer Ti lanus, die maar sprak over „zekere lieden in Djokja" wees hij er op, dat die zekere lieden 'de leiders van het nationalisme waren en hij noemde met respect Sjahrir Sjarifoeddin. Dat uit de Indonesische legers- verjaagde krijgers opgenomen worden in het verband van Hare Majesteits Ongeregelde Troepen kon de heer Joekes weinig appre ciëren. Een omvang der politieke actie, nog beperkter dan zij ge weest is, had hij doelmatiger ge vonden. En voor de rest wilde hij zo gauw mogelijk een ronde-tafelconferen tie Hierbij liet hij een ietwat ander geluid horen dan de heer Meyerinlc (A.R.), die van oordeel is, dat Su riname en de Nederlandse Antillen onderling te veel verschillen om ze aan één tafel te verenigen. Dienstplichtvoorzieningen Minister Fiévez kreeg wederom de bevoegdheid om voorzieningen te treffen aangaande de_ dienst plichtwet. De Kamer; dié er ver der geen woord over repte, gaf deze bevoegdheid tocli niet graag. Do minister moet nu maar eens komen met een geheel nieuw en ai 'lang in uitzicht gesteld wets ontwerp over de dienstplicht. De communisten wilden geacht wor den te hebben tegengestemd. STAATSLOTERIJ 502e Staatsloterij, 5e Klasse, 15e lijst, 17 December: 1 1500: 8376. 1000: 3560, 7143, 16119. 400: 1177, 1841, 200, 2821, 6780, 17777, 19037, 19472. 100: 1101, 7576, 10096, 13113, 14485, 16729, 17448, 18194. <r WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geld Je tot Donderdagavond: Zwaar bewojkt met enkele opklaringen en plaatselijk enige regen. Tijdelijk wat toenemende en Noorde lijke wind. Voornamelijk in het "Oosten van bet land iets koudere nacht met hier en daar nevel- or mistbanken. Overigens weinig ver- anderlng van temperatuur 18 Dec. zon op 044 uut onder ibZk iur M3an on 12 41 uur order 22 16 uur Waarnemingen (hedenmorgen 8.40 u te RotterÜavn: luchtdruk 7712- wmd N.N.W. 2; temp 5 9; 8.2 max. temp (gistermiddag 3 uur); 5 5 min. temp. (6.40 hedenmorgen), 1 In hefc rapport wordt gewag ge maakt van de zeer grote moeilijk heden, waarmede het hoofdbestuur gedurende de hele bezetting te kam pen heeft gehad. De Duitsers, die klaarblijkelijk van hun opdrachtge vers uit Berlijn order hadden ge kregen alle gevangen Nederlanders desnoods te laten verhongeren ver hinderden op alle mogelijke wijzen het contact met Duitsland en de Zwitserse Rode Kruis-Centrale in Genève. Desondanks slaagde men er in, zelfs met behulp van ondergrondse arbeid de adressen en namen van meer dan 6000 gevangenen te be machtigen. Allengs bleek editer, dat dit werk weinig effectief resul taat had, omdat de bezetter de Ne derlanders mede beschouwde als zwaarste politieke gevangenen en hert daarom van elke hulp versto ken liet. Ondanks de grootste omzichtig heid ontging het de Duitsers niet, dat er ondanks hun dwangmetho den werd voortgegaan met hu!p aan de gevangenen en daarom wer den in 1944 vier hoofdbestuursleden voor het Kriegsgcricht gedaagd, tot geldboeten veroordeeld en daarna ontslagen. De opstellers van het protest vra gen zich af. of de Commissie-Vor- ring een statistiek bezit, waaruit 'blijkt, dat in verhouding tot de andere buitenlanders in de kampen meer Nederlanders zijn overleden en zo ia of het dan bewezen is dat deze allen de hongerdood gestorven zijn. De heer Offerhaus gaf op deze vragen zelf het antwoord door tc zeggen, dat de commissie-Vorrink deze statistieken niet heeft. Aan het slot wordt nogmaals be tuigd. dat de opstellers van het protest de beschuldigingen van de Commissie van Onderzoek bewezen achten, ze als „tendentieus zo niet erger" beschouwen. Zij wijzen dan ook met diepe verontwaardiging de conclusies van de Commissie-Vorrink af. Joe Louis zal in het voorjaar een rondreis door Europa maken, gedu rende welke hij waarschijnlijk de monstraties in Engeland. België, Nederland en Zweden zal ge ven. Tevens werd medegedeeld, dat de wereldkampioen waarschijnlijk 19 Februari met de Queen Mary naar Engeland zal vertrekken voor een „gezondheids- cn vacantiereis"' die op 27 Februari begint cn die hem, n verluidt, 80 duizend dollar plus vergoeding van onkesten zal ople veren. Louis zal de demonstraties be schouwen als een onderdeel van zijn zware training voor zijn laatste wedstrijd, die* hij de volgende zo mer zal boksen De afdeling Rotterdam van het Nederlandse Rode Kruis heeft het plan opgevat om een compleet uit gerust Rode Kruis-team naar In donesië te zenden als geschenk van de burgerij van Rotterdam randgemeenten, een team bestaan de uit: 1 arts, leider van het team 1 mannelijke hulpkracht (techni cus), 2 verpleegsters, 4 verpleeg hulpen, 1 huishoudkundige, 1 se cretaresse, terwijl, behalve de me dische uitrusting bovendien wor den meegegeven: 1 ambulancewa- gen en 1 jeep. Een gedeelte van de hiervoor benodigde gelden kon uit een be slaand fonds, dat ook door de Rot terdams burgerij bijeengebracht werd, geput worden. Om in het resterende gedeelte te voorzien, wordt thans door de afdeling Rot terdam van het Nederlandse Rode Kruisten huis-aan-huis actie ge voerd. Gaarne ziet men giften tegemoet op girorekening 510700- van het Nederlandse Rode Kruis, afd. Rot terdam, onder vermelding van het woordje „ambulance". Kerst-tentoonstellingen te Rotterdam In Boymans wordt 24 December de Kersttentoonstellmg 1947—1948 Rembrandt's familiegroep temidden van kinderportretten uit de 16e en 17e eeuw geopend, tegelijk met een expositie van Rotterdamse grafici in het prentenkabinet. Vrijdagavond 18 December opent dr. F. K. W. Kossmann in Ons Huis de tentoonstelling de volksprent, ingericht door de groep R, met medewerking van de heer K. Es- veld Atlas van Stolk, gemeentebi bliotheek en museum Boymans, De Zuid-Afrikaanse schilderes Irma Stem exposeert van 18 De cember tot en met 12 Januari in de Rotterdamse Kunstkring, Van avond om half negen zal naar men hoopt de Zuid-Afrikaanse gezant deze Kcrsttentoonstelling openen. Mr. J. R. Goddard houdt pen inleiding over Zui'd-Afrikaanse kunst en tevens zullen enige korte cultuurfilms vertoond worden. Mr. Oucf: „Pv.d.A. was te socialistisch" In een persconferentie hebben de heren Oud en Stikker enige me dedelingen gedaan naar aanleiding van de aanstaande oprichting van. de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De heer Stikker herinnerde aan het politieke gesprek, dat hij had met de heer Oud. Toen dé Partij van de Vrijheid werd opgericht hadden de vrijzinnig-democraten reeds besloten, zich aan te sluiten bij de Partij van de Arbeid. Hierna heeft de heer Oud om herinnerd aan zijn brochure „Houdt koers", welke direct na de bevrijding verscheen. Toen-stond hem een Democratische Volkspartij voor ogen, die op bredere basis zou dienen gevestigd te zijn dan de Vrijz. Dem. Bond was. De oprichting van de Partij van de Arbeid heeft mr. Oud steeds prematuur geacht Toen stond hem reeds een voorlopige federatieve samenwerking voor ogen, waaruit misschien een nieuwe partij had kunnen ontstaan. Spr, heeft toen niet willen breken met vele poli tieke vrienden en besloot, het te proberen. Hij heeft echter geleerd, dat de opvattingen, die in de Partij van de Arbeid heersen in strijd zijn met de zijne. In de Partij van de Arbeid is alles veel te veel geplaatst aan de socialistische kant. Aanvankelijk heeft de heer Oud ook de indruk gehad, dat,.de Partij van de Vrijheid een andere naam was voor de Vrijheidsbond, maar daarin heeft hij* zich vergist. In tegenstelling met wat wel beweerd is, kan worden gezegd, dat noch de heer Oud naar rechts is gegaan, noch de heer Stikker naar links. Het concept-program der nieuwe partij ademt de geest, die spr. altijd als Vrijzinnig-Demdcraat heelt verkondigd. West-Europa zou grens - van hongersnood hereiken „Wanneer West-Europa en met name Nederland, geen hulp krijgt van Amerika, in de vorm van het Marshall-plan, dan staan wij voor een catastrofe van grote omvang. Zelfs zouden grote delen van dc bevolking van West-Europa aan de grens van hongersnood komen. Het gaat om zijn of niet zijn." Dit vertelde de directeur van de Nederlandse Bank te Amsterdam, prof. dr. S. Postuma. gisteravond tijdens een lezing voor leden van de havenvereniging „Rotterdam", „Zonder hulp van het Marshall plan", zo zei de hij verder, „zal Ne- 'derland niet in staat zijn de grond stoffen te importeren, nodig voor de productie van onze export-industrie. En alleen export kan ons in staat stellen de noodzakelijke consumptie artikelen in hot buitenland te ko pen met de deviezen, die onze ex port oplevert. In geval wij dus geen Amerikaanse leningen krijgen, be tekent dit een onherroepelijk vast lopen van ons bedrijfsleven en een. ontwrichting van onze volkshuis houding. waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Wij zullen dc eventuele Ameri kaanse crcdieten in de allereerste plaats moeten gebruiken voor het scheppen van export-mogelijkheden en voor de productie van goederen, die anders zouden moeten worden ingevoerd. Wfj dienen goed te beseffen, dat er in Nederland reeds inflatoire elementen aanwezig zijn. Ons natio nale inkomen is niet verdiend, ge zien de enorme begrotingsschuld, deblokkering en uitzetting voor credieten tot een 'totaal van 3J4 milliard. Voor 1948 wordt dit bedrag geschat op circa 2'A milliard, reden genoeg, om niet te gaan potverteren. De jaren van de naaste toekomst zal Nederland moeten gebruiken voor het scheppen van een zeker even wicht. Amerika moet ook -zake lijke motieven krijgen om ons dollarcredieten te verlenen. Want het kan niet altijd blijven doorgaan, uit politieke overwegingen, dollars in een bodemloze put te storten Acht doden bij de botsing van tankschepen Dinsdag werd bekend gemaakt, dat acht personen zijn omgekomen bij de botsing van twee tanksche pen waarvan het ene geladen was met vliegtuigbenzine in de buurt van Curagao. Van de gezamenlijke bemanningen der beide schepen het Argentijnse tankschip Los Pozos en het Venezolaanse Tucu- pita worden, nog 12 personen vermist. Vijftig overlevenden zijn opgenomen door het Shell-tank- schip Bergeland en door haven vaartuigen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1