Er is weer Luc van Dam temde de „duivel" DEUTSCHE SLAOLIE -ü; Belangrijke wijzigingen in het ziekenfonds Agenda Zijn „spoken" natuurkundige verschijnselen? heoen Overwinningdie onze kampioen het recht geeft Cerdan uit te dagen Geen ronde voor Robert Charron Om het persoonlijk kampioenschap De eerste klassers Van de eilanden V erplegingspremie wordt hoger De zuinigste R de beste! CALVÉ jj DELFT Radio-programma Nieuwe komeet Vlaardingert VERGEET Nieuw motorschip voor de „Nederland" üomlerclaz 18 December "1947, (Van onze speciale verslaggever) In het R-A.I.-gcbouw te Arasterdam, waarvoor zich gisteravond duizen den verdrongen om te worden toegelaten, heeft onze middcngewlehtkam- ploen Luc van Dam ln een gevecht over tien ronden de Fransman Robert Charron verslagen op een wijze, die aan geen duidelijkheid te wensen overlaat. Charron wist geen ronde op zijn naam te brengen en als er één bokser op hfet Europese continent thans het recht heeft om Cerdan uit te dagen voor de Europese titel, dan is het Lue van Dam. linkse, doch Van Dam bleef koel bloedig de toestand meester, Elke aanval liep'dood op z'n solide dek king: geen stoot van de Fransman kwam zuiver door en ook het rechts voorstaan van Charron bracht hem geen ogenblik van de wijs. In de eerste ronde was Charron reeds be ducht voor de vinnige counters van Van Dam en kreeg hij een paar waarschuwingen van scheidsrechter Sanders voor „afklemmen". Na de zesde ronde zag men ge leidelijk het vuur in de Fransman doven. Hij werd minder agressief, probeerde Van Dam er toe te ver leiden de aanval over te nemen, doch deze bleef de koele, bedacht zame Vechter, die de situatie be heerste en zo moest Charron, of hij wilde of niet. wel weer het initia tief nemen. Wij hadden nog even verwacht, dat Charron in de tiende ronde alles op alles zou zetten, maar de „duivel" had toen kennelijk, alle aansporingen van z'n vrouw ten spijt, de moed reeds opgegeven om uit Amsterdam nog met een over winning naar Parijs terug te keren. JDe uitslagen van. de overige par tijen zijn: De Groninger Venema moest wegens een blessure de strftd sta ken tegen de Rotterdammer Rie- ger en de Rotterdammer Elten on derging hetzelfde lot tegen de Enschedeër Rudi Quentemeyer. De Amsterdammer Poppers zegevierde op punten over Jacobus Swevels uit Valkenswaard. Toen de laatste gongslag had ge klonken en er in de mammouthzaal. waarin duizenden het gevecht met spanning hadden gevolgd, een ge juich losbrak zo was ieder ervan overtuigd, dat onze middengewicht- kampioen tot winnaar zou worden uitgeroepen, had „de duivel" zo als in Frankrijk zijn bijnaam is weinig schrikaanjagends meer over zich. Hij bloedde uit z'n neus, zijn rechteroog was half dicht geslagen en Charron was kennelijk blij. dat de afstraffing voorbij was. Van Dam heeft op Charron ge wroken, wat hij zich destijds door diens landgenoot Dauthuille heeft moeten lalen welgevallen en wij zijn ervan overtuigd, dat ook laatstge noemde thans weinig kans zou heb ben om Van Dam in. moeilijkheden te brengen. Charron mag dqn niet meer gévreesde bokser zijn, die hij eens geweest is de jaren Chïj is 36) beginnen hier ook een woordje mee te spreken een ieder, die hem gisteravond in actie gezien heeft, zal het met ons eens zijn. dat hij nog steeds tot de gevaarlijkste te genstanders behoort. Hij behoort tot de „sprinters onder de boksers": na élke ronde zat hij als het ware te popelen om er' weer erop los te gaan en zodra de gong had geklon ken. sprong hij uit z'n hoek over eind om als een tank op z'n tegen stander in te rammen,* Een punten- overwinning heeft voor de Frans man weinig waarde, wat bil zoekt ls een opening om z'n dodelijk ge vaarlijke linkse hoek te kunnen .plaatsen. Geen kans Luc van Dam heeft hem geen schijn van kans gegeven. Door de felle agressieve styi van zijn te genstander kon hij z'n geliefkoos de eountertftctlek toepassen op vangen en bliksemsnel met linkse en rechtse dire eten terugatote^, maar toch ban men ook niet zeg gen, dat hjj zuiver en alleen maar defensief gebokst heeft. Vrijwel in elke ronde waren er momenten, dat hjj counters liet volgen met vinnige uitvallen, en meer dan eens slaagde hjj er in de hoge, solide dekking van Charron te doorbreken. Aan spanning ontbreekt het niet in het toumooi om het persoonlijk hoofdklassekampioenschap van de Rotterdamse Dambond. De stand na 5 ronden van dit zeer sterk be zette toumooi luidt: Aarts (Het Oosten) 5 2 3 0 7 Aiisems (Constant) 5 2 3 0 7 v.d. Graaff (Het Oosten) 5 2 3 0 7 v. Prooyen (C.D.R.) 5 2 3 0 7 v. Zuilekom (Z.D.C.) 5 3 0 2 6 Berkhof (Het Oosten) 5 13 15 Delicaat (Z.D.C.) 5 2 12 5 Moïmans (Het Oosten) 5 2 12 5 W Roozenburg (Const.) 5 2 12 5 Waldekker (C.D.R.) 5 13 15 De Korte (Z.D.C.) 5 12 2 4 Janneman (Constant) 5 0 3 2 3 Klomp (R.D.G.) 5 113 3 Van Leeuwen (Constant) 5 0 14 1 In de eerste klasse competitie lijkt het er op, alsof Charlois zijn hoofdklasseschap wil heroveren. Met een fiere voorsprong gaat het aan de kop. zoals uit onderstaande tabel duidelijk blijkt: 1. Charlois I R'dam 6 5 1 0 11 2. Z.D.C. II R'dam 6 3 2 1 8 3. V.D.S. I. Vlaardmgen 5 3 0 2 6 4. Constant II, R'dam 6 3 0 3 6 5. O.G, I, Bolnes 3 2 0 1 4 6. Schiedam I 4 2 0 2 4 7. C.D.R. II R'dam 5 2 0 3 4 8. Het Oosten II R'dam 6 2 0 4 4 9. O.N.A. I, IJsselm 6 2 0 4 4 10. Charlois II R'dam" 5 0 14 1 De jeugdige organist Andie Verwoerd geeft Zaterdag 20 De cember een Kerstconcert in de Ned. Herv. Kerk te Overschie. Medewerking verlenen: Chr. Gem. Koor „De Lof stem" en kin derkoor „De Jonge Lofstem' beide o.I.v. Gustaaf de Vries. Uitgevoerd worden werken van Bach, Franck, Andriessen, Jan Zwart en Mud de, alsmede Oud-Holl. Kerstliederen. Tot die uiterst spannende zesde ronde, toen beiden ook na de gong slag bleven verder boksen, zo waren zij in de strijd verdiept, hing steeds de sensatie in de lucht, dat het ge vecht onverwacht een einde zou kunnen nemen. Want de Fransman jtormde er elke keer maar weer op in, met de vinnige rechtse openin gen zoekend voor de gevaarlijke (Ingezonden mededeling) DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 - Avondprogramma HILVERSUM I: 19.Klokje van 7 uur; 19.05 Bernard Person; 19.15 we kijken naar binnen (revue); 19.45 Reg uitz; 20.— Nws; 20.05 Report; 20.15 Omroep ork; 21.15 Luisterspel; fam Stastok; 22,30 Cor de Groot; 22.45 Causerie; 23.— Nws; 23.15 Gr. HILVERSUM II: lfi.— Nws, weer; 19,15 Heroriëntering in de zending: 19,30 Act films: 19.45 Gr muz; 19.55 koor; 20.— Nws: 20.15 Steravond; 21,30 Vaart der volken; 21.50 Kir Lintiïloeh Choir; 22.30 Nws: 22.45 Overdenk; 23.— Viool recital; 23.30 Potpourri. VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 Ochtend-programma HILVERSUM I; 7.— Nws; 7.15 Gr pl; 8.Nws; 8.18 Operette klan ken; 8.50 Voor de huisvrouw; 9. Lichte klanken; 9.30 Pro Arte Kwar tet; 10.— Morgenwijding; 10.20 Sevil- lian Serenaders; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Omroepkamerork; 11,30 Sneeuwgans, voordr; 11.45 Pop zang» plaatjes; 12.— Vaudeville ork.; 12.30 Weer; 12.33 Sport; 12.38 Piano; 13.— Nws; 13.15 Virtuoso sextet; 13.45 Benjamino Gigli; 14.Kookkunst; 14.20 Gr muz; 15.Boekenschouw; 15.20 Piano; 15.30 Frans Cabaret; 16-Orgelspel; 16,30 Tussen 12 en 16; 17.— Schumann liederen; 17.20 wij en de muziek; 18.— Nws; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II* 7.— Nws; 7.15 Orkestwerken; 7,45 Woord vd dag; 8.— Nws; 8.S0 Liszt proer; 9.15 Och tendbezoek bij zieken; 9.30 Waterst; 9 35 Lichte klanken; 10.30 Herden king 150-jarig bestaan Ned Zending; 12.— Pianoduo; 12.30 Weer; 12.33 Dolf vd Linden; 13.Nws; 13.15 Mandolinata; 13.50 Pianorec; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Zangrec; 15.15 Piano, viool, cello; 16— Declamatie; 16.20 Omroep ork; 17.20 Lili Kraus piano; 17.40 Fluit, viool, .cello en piano; 18.30 A'dams Vocaal Ens; 18.45 Werk op de ach tergrond, causerie» Zaterdag was het Algemeen Zie kenfonds „Westelijke Zuid-Hol landse Eilanden" te Brlelle in alge mene vergadering te Hellevoetsluis bijeen. Aan het jaarverslag over 1946, hetwelk werd goedgekeurd, ontlenen wij het volgende: Per 31 December 1946 waren bij het Ziekenfonds ingeschreven: 37,492 verzekerden (w.o, 24.640 ver plicht-verzekerden). Voor Genees kundige hulp werd uitgekeerd f 233,700.—. Het Ziekenhuisverplegingsfonds met 7.260 leden en de aanvullende verzekering voor Ziekenhuisverple* ging, waarvoor ruim 11.000 leden ingeschreven staan, had in 1946 een finantlëel moeilijk .jaar, Voor zie- kenhuisyerpleging werd rond. f 9100 uitgegeven, voor verpleging en be handeling en voor vervoer naar het ziekenhuis ruim f 1000.Samen ruim f 11.000. Aan premie werd ontvangen rond f 7.000 Een pre mieverhoging, die begin 1947 werd uitgesteld is per 1 Jan, '48 onver mijdelijk. Het aanvulUngsfonds le verde een overschot op van rond f 500,Door 4200 verzekerden werd in 1946 voor rekening van het Ziekenfonds een specialist geraad pleegd. In ruim 440 gevallen werd een Röntgenfoto gemaakt. De tand artsen legden o.m. bijna 3700 vul lingen en voorzagen de fondsleden van ruim 640 gebitten In 955 gevallen werd verloskun dige hulp verleend, terwijl bijna 900 verzekerden in een Ziekenhuis wer den opgenomen en daar gezamen lijk 'ruim 14.800 dagen werden ver pleegd en behandeld. Tenslotte wer den meer dan 1000 patiënten ver voerd naar een specialist of Zieken huis. Een voorstel van een zuster- fonds: het Centraal Ziekenhuisver- plegingefonds „Zuid-Hollandse Ei landen" in beide verpleglngsfondsen samen te smelten, werd aangeno men. Er komt nu een zelfstandig Zie kenhuisverplegingsfonds „Weste lijke Zuid-HoJladse Eilanden", on der Bestuur van een Raad van Be heer, gekozen voor 2/3 deel uit de verzekerden en voor 1/8 deel uit Bestuursleden van het Ziekenfonds. De Raad wordt voorlopig als volgt samengesteld: A. D. van Dijk, Oude Tonge, Voorz.; H. Boender, Heenvllet, Seer.; J. J. Lesuis, Nieu- wenhoorn, Penningm.; T, Nolde, Tinte; dr. E. Reedijk, Nw. Helvoet; en dr. J. H. van Soest te Rockanje, leden. Omgekeerd krijgen 29 leden dier Raad toegang tot de Bestuursver gaderingen van het Ziekenfonds. De premie van het Ziekenhuis verplegingsfonds zal per 1 Jan. 1948 van f 0.12 op f 0.15 per week worden gebracht. De uitslag van de periodieke ver kiezing van Bestuursleden van het Ziekenfonds luidde: herkozen de heren dr. C. H. Jessurun te Dirks- land en A. A. de Kievit te Brlelle. In de vacature Ooms van den Berg (tandarts) werd gekozen tandarts 'W, H. S. Svpkens te Middelharnis. Ket voorstel om aan het bestuur uitbreiding te geven werd met in stemming begroet. In het bestuur zullen aan zitting hebben: 2 huis artsen, '1 specialist, 1 apotheker, 1 tandarts, 1 vroedvrouw en 6 verze kerd en._ Besproken werden o.m. de min derwaardige praktijken van de z.g. Tandheelkundige Instituten, welke onder allerlei bedrieglijke leuzen als „naadloze Nylongebitten". „Plas tic-gebitten". „pijnloos trekken" enz. enz. ook altijd nog Zieken fondsleden weten te verleiden tot het betalen van hogere bedragen dan waarvoor zij zich bij hun tand arts als Ziekenfondslid een deskun dige behandeling kunnen verzeke ren. Muzikaal Schiedam heeft Dinsdagavond in Musis Saccum genoten van oude, Weenie muziek, o.m, twee wecken van Mozart en de Afscheidssymphonie van Haydn, onder leiding van de dirigent van het Toonkunst symphonicorkcst, de heer H. B, van Syll. De foto toont een moment uit ds Ar scheidssymphonie, uitgevoerd in oude costuums Concert: 18 December; Rijks-H.B.S., 3 u: Schoolconcert m.m.v. Thomas Magyar (viool) en Wim Wijde- veld (piano). Toneel: 20 December, R.K. Volksbond, 8 uur: Kunst door Oefening met „Storm-eiland". 20 December, Volksgebouw, 8 uur: Tot steun in de Strijd met „De Ridder v. d. Kouseband". Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, v.a. Zater dagmiddag 3 uur: Schilderijen 18e en 19e eeuw der Holl. en Belg. School (verz. .H, van Beek, R'dam). Film.5 Passage-bioscoop: Da. 2, 7, 9 uur; Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7, 9.30 uur: De Zoon van Monte Christo. Op het toneel: Trio MassinS. Monopole: Da. 2, 7, 9 uur; Za. 2, 5, 7, 9 uur en Zo. 3, 5, 7, 9 uur: Jack London. Feestavonden e. d. 18 December, Passage-theater, 12 uur: Nachtfeest t.b.v. Ned. Bond v. Mil. Oorlogsslachtof fers. 19 en 20 December, Musis Sacrum, 8 uur: Schied. H.B.S.- vereniging „Onder Ons". DISTRIBUTIE-AGENDA Vrijdag worden in het distri butiebureau, Broersvest 95, bon kaarten en tabaks- en/of versna- peringenkaarten uitgereikt voor de letters Hart t.m. Hez. Ook ontvangen personen, Wier tweede distributiestamkaart eindigt op het cflfer 8, 04, 14, 24, 34, of 44 en overeenkomstig de leeftijd, (kin deren geboren in December 1932 t.m, 1945, of in Februari 1947), schoenenbonnen. Meebrengen twee de f:lstributie-stamkaart met inleg vel en inwisselingsbonnen 713. Het bureau is geopend van 912.30 en van 25 uur. Afscheid mr. Overwater" als kinderrechter In de Aula van de school voor Sociale Wetenschappen en Maat schappelijk werk heeft mr. J. Overwater Woensdagmiddag af scheid genomen als Kinderrechter, van leden en leiders van kinderbe- schermings organisaties en over heidsdiensten, waarmede hij in zijn 15-jarige loopbaan nauw heeft samengewerkt. Mr. Overwater, die ingeleid werd door de heer De Bloois, verklaarde, dat 2ijn vroege re werkkring hem in alle opzichten bevrediging heeft geschonken, hoe wel de kinderbescherming in dit arrondissement nog zwakke plek ken vertoont. Mr. Overwater bracht in een sympathieke rede dank aan allen die hielpen in. het gemeenschappelijke werk en hij wekte de talrijke aanwezigen op, de actie te blijven steunen om de strafrechtelijke vervolging voor kinderen beneden veertien jaar af te schaffen. „Een kind, jonger dan veertien jaar is niet strafrechtelijk aansprakelijk," aldus*mr. Overwa ter. Spr. zeide, in het volste ver trouwen zijn taak over te geven aan de nieuw benoemde kinder rechter, mejuffrouw mr. dr. Joh. C. Hudig. .Vacature rechtbank Rotterdam De arrondissementsrechtbank te Rotterdam heeft ter vervulling van een vacature van rechter in haar college de navolgende lijst van aan beveling opgemaakt: mr J. C. Berenschot, raadsheer in het Hooggerechtshof van Neder- lands-Indie te Batavia: mr L. Erades. advocaat en procu reur, rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Haar lem en voorzitter van een kamer van het Tribunaal aldaar, wonende te Beverwijk; mr P. J. C, Schipper, substituut griffier van de arrondissements rechtbank te Rotterdam, wonende alhier, De komeet, die de laatste vijf nachten op het zuidelijk halfrond is waargenomen en die de voorlopige naam ,,1947" heeft gekregen, heeft 'zich voldoende naar het Noorden verplaatst om in Europa te worden waargenomen. De baan van de komeet is nog niet vastgesteld en het is niet mo* g-el'jk met zekerheid te voorspellen, hoelang en van welke punten der aarde zj zichtbaar zal blijven. Waarnemers in Europa kunnen de komeet zien onmiddellijk voor zonsondergang, indien het weer buitengewoon helder is. Z\] schijnt i zich in de richting van de zon te I bewegen en moet helderder worden. Amerikaanse Icgcrtractoren worden thans ook voor vredesdoeleinden ge" bruikt. Hier is een 6u/Wo_*cr aan het werk, dip terreinen ontruimt voor cfe bouw van woningen EEN groepje Engelse parle- normale wijze vallend voorwerp mentsleden bijna allen La- potentiële energie om in kine- ■u m j - j 10j» tische energie. Bij de val van een bour wil de m de I8de eeuw ge- ri voorwerp dat door toedoen van maakte wet op tovenarij, die be- j een bovennatuurlijke kracht valt, paalt dat heksen niet bestaan, en i wordt de potentiële energie slechts dat strafrechterlek worden I ten dele in kinetische omgezet, de opgetreden tegen mensen die be- ;est «oat 0l) d? een tere wijze verloren, zodat men zich Weren te kunnen heksen en tover- of bezweringskracht te bezitten, in zoverre wijzigen, dat alleen straf rechterlijk w°rdt opgetreden In dien de toverkunst wordt uitge oefend met het oogmerk, te bedrie gen. De clausule, waarin tovena ressen „schurken en vagebonden" worden genoemd, willen zij ge schrapt zien, want zij nemen het op voor 4e echte geestenbezweer ders, tovenaars met bovennatuur lijke krachten en media. Geloven de nuchtere Engelsen dan nog m spoken? Ja, wis en ze ker! Een medewerker van Die Weltwoche, die blijkbaar de spook huizen in Albion grondig onder zocht heeft, beschrijft zijn ervarin gen en vertelt sterke staaltjes over de activiteit der „geesten" in En geland. De laatste beroemde manifestatie van een geest kwam in 1942 in een Schots huis voor. De dochter des huizes ontdekte, toen zij op een avond wilde gaan slapen, dat haar bed, terwijl niemand in de^kamer was, stond ta beven. Het kussen vloog plotseling naar haar hoofd. Een kruik met water kon men in de slaapkamer niet vasthouden: deze werd, zonder dat men het zelf wilde, leeggegoten boven het bed. De moeder van het meisje over kwam iets dergelijks in haar bou doir. De familie vluchtte naar een landhuis en wilde de behekste wol ning laten exorciseren door een priester. Maar toen deze bezig was, werd hij door onzichtbare handen met boeken gebombardeerd en ten slotte vloog het huis op zeventien verschillende plaatsen tegelijk in brand. De politie stond voor een raadsel. Een ander sterk geval speelde zich in. Parijs af. Daar kwam op zekere dag een dame 2ich bij de politie beklagen, dat „het een of ander" haar dwong, haar woning op handen en voeten binnen te gaan. Haar zoon en haar broer, die in hetzelfde huis woonden, bleken Zich ook slechts op hondenmanier door de deur naar binnen te kun nen begeven. Toen de politie er de concierge bijhaalde, was deze ook al behekst: ook hij kroop op han den en voeten naar binnen. Een fotograaf van het Ameri kaanse tijdschrift Life slaagde er onlangs in, een zeer merkwaardige opname te maken. Hij was bezig aan een reportage over het be roemdste Engelse spookhuis Bor- ley Rectory. Op het moment, dat hij afknipte, vioog er in de ruine plotseling een baksteen in de lucht, door een onzichtbare macht, opge heven, Op de foto is de in de ïuebt zwevende steen duidelijk te zien, Energie de bron? De geleerden, zo b.v. prof. A. J, Robertson, die in Cambridge phy sics doceert, houden zich ijverig met deze aangelegenheden en hun nevenverschijnselen bezig, Een op in alle ernst afvraagt of geesten in staat zijn, energie op te sparen. Is dat zo, dan zou en hoopt zij zich op bepaalde plaatsen op, dan zou Zij misschien met daartoe geschik te instrumenten vast te stellen zijn. Intussen is nog geen antwoord gegeven op de vraag, of deze soort geesten het overlevende deel van gestorvenen zijn of dat zij ver schijnselen zijn, die uitgaan van de geheime, onbewuste krachten van levende mensen. De moderne methodes van „phy sical reseerch" zijn nog weinig na der gekomen tot de kern van deze en dergelijke bovennatuurlijke ge schiedenissen. Maar dat de weten schap er zich ernstig mee bezig houdt is een sterk argument tégen degenen die in al deze dingen slechts Ilocuspocus zien. Er schij nen tussen hemel en aarde dingen te bestaan, waarvan wij met onze schoolwijsheid geen flauw begrip hebben. Lichtpuntjes Neen, het redactionele deel van de krant kan U in deze donkere dagen vóór Kerstmis maar weinig opwekkends bieden. Lezend van mislukte conferenties, een Raad, kreunend van begrotingszorgen, moord en doodslag alom, dollar- nood, fraudes en protesten gaat ge U hoe langer hoe beroerder voelen, maar vóór ge Uw lijfblad ïuchtend uit de slappe hand laat vallen zou ik U haastig willen toeroepen; Ho, richt Uw lodderoog bliksemsnel op de advertentiepagina's en kom by, want daar wordt een andere taal gesproken; daar toont men U de zonzijde van het grauwe leven, dat U uit de artikelen en berichten op andere bladzijden aangrijnst. Lees b.v. vijf minuten wat de nooit genoeg te roemen fietsende meisjes U te zeggen hebben, hoe ze U alles, maar dan ook alles in een wip kunnen bezorgen van een flinke lap katoenen wafeltjes- vitrage tot en met een uit de hand etende echtgenoot en ge voelt U al een ander mens worden, een mens dat men goedbetaalde banen aan biedt, te kust en te keur; een die men moed inspreekt met de aan kondiging van sterk verlaagde pre zen en het verkrijgbaar stellen van nuttige, fraaie en lekkere zaken te gen redelijke vergoeding. En ik kan me zo goed voorstel len hoe U. die er nu al zo lang mee tobt. gisteravond gejuicht moet hebben by het lezen van die stra lende verzekering: VOOR KERSTMIS UW KUNSTGEBIT GEREED. O, mjj gaat dat zo niet aan, per soonlek kan ik een staaldraad door happen als het moet, en mijn melk beker wordt na het ledigen altyd terstond buiten m'n bereik gezet, anders wil het wel eens voorkomen dat ik hem gedachteloos oppeuzel, maar voor U, die er nu al zo lang mee tobt, moeten di^ woorden als een overwinningsfanfare hebben geklonken. Ga eens na: helemaal gereed en nog vóór Kerstmis. Dat wil dus zeggen: zitten aan de feestdisch met gevelde vlijmscherpe bytere en vpzelstampersterke malers aan het vederlichte Amerikaanse Plastic. Dat betekent vervaarlijk happen in de malse gans, kalkoen of lang oor, speels verwerken van de hardste toast; breed glimlachen te gen Uw tafeldame, kortom her steld z|jn, onzichtbaar gerepareerd zijn, herhoren zyn aan de kaken. Laat U dus niet ontmoedigen door al die nare stukken in de krant, maar spel de advertenties en ge wordt een hoopvol en zonnig mens nog vóór Kerstmis. DESIDERHJS FEUILLETON 10 Het was de koster, wiens mysterieuze missie naar dit onzalige oord een zo verrassende wen ding gaf aan de voorbereidingen tot een grote veldslag, waarvoor de verschillende bellingeren ten juist zorgvuldig hun positie hadden ingeno men, De schreeuw stichtte onmiddellijk verwar ring, Peter, die bezig was het stof van de grond en uit de divan van zich af te schulden, snelde naar de gang. Hij vergat in de spiegel te kijken, die hij met zoveel voldoening had opgesteld. 2ag dus ook niet de man met het pistool in de hand boven in het trapgat, maar hoorde alleen het commando: „Handen omhoog!" Peter keek op, zag ln de loop van het wapen, bedacht snel, wat een goed burger onder zulke omstandigheden zeggen moet, doch door het tumult, dat tegelijk zijn aandacht naar de keu ken trok, schoot hem geen enkele snedige op merking te binnen en hij besloot met een diepe zucht zijn handen boven, het hoofd te houden, zodat hy tnminste enkele seconden rust had om de openstaande keuken binnengevlucht zijn. Hij deed dat ook met een. verhoogde fnelheid, want het gevaar zat hem op de hielen. De Hongaar was aanvankelijk geheel verdiept in de voor zijn dik lichaam ongewone oefening op de ladder. Zijn geliefd wapen, het lange mes, prikte hem bij de afdaling en hij had het tussen de tanden genomen, toen hij door de angstkreet werd opgeschrikt, 20 hevig, dat hij zijn mond opende en het mes omlaag viel Hij keek snel om en zag de koster wegvluchten. Nu had de Hongaar een merkwaardige eigenschap, dat hij altijd hard achter iemand aan moest rennen, die voor hem weg liep. En zo liet'hij zich met een smak van de ladder vallen, grabbelde naar het mes en schoot de koster achterna, de keuken in. In. die enkele seconden voorsprong van de koster op zyn achtervolger was echter veel ge beurd. De koster struikelde in zijn angst over de deurmat, tuimelde languit door de keuken tegen de knieën van de gelaarsde wachter en liet zijn pak vallen, dat voor de voeten van Peter gleed. En Peter was zo verdiept in" de even onverwachte alg wonderlijke verschijning van de koster, waar bij nog de aanwezigheid van een totaal onbekend heerschap kwam, dat hij zijn bewaker in het trapgat vergat en, zich bukkend, het pakket van de koster opraapte. Toch klonk er geen schot van boven af, want de man, die de opmars van da Hongaar moest dekken, was geërgerd doordat hij niets kon zien van wat er zich in de keu ken afspeelde en begrijpend, dat 2ich daar be langrijker figuren bewogen dan de hem volkomen onbekende en argeloos uitziende lange man met te zien, wat er allemaal om hem heen gebeurd het slordige haar, was hij juist ijlings van het -was.- trapgat weggesneld. Hij dook door net zoider- De koster kreeg, na zijn angst uit zijn longen raam, miste door zün zenuwachtigheid vrijwel de geschreeuwd te hebben, een normale reactie; eerste sport van de ladder en was al halverwege, de meeste burgers, die niet geregeld in derge- toen de volgende episode in de keuken zich reeds lijke Ingewikkelde situaties verkeren en der- voltrokken had. halve ervaring missen, zouden evenals de koster Daar klonk eensklaps een machtig geluid, bijna een gebrul als van een tijger; uit de keel van de jager. Worstelend om de zich aan hem vastklem mende koster ven zich af schudden, had hij plot seling de kleine Hongaar in de deuropening zien opdoemen en dat moest wel een gevoelige snaar in hem geroerd hebben, Peter kwam tenminste tot de conclusie, dat de heren elkaar reeds ken den, want de Hongaar maakte met een grimas van angst op zijn gezicht plotseling rechts-om- keert en snelde als een pijl uit de boog weg, de tijger qchter hem aan, doch met een belangrij ke achterstand, omdat de koster zich als een octopus om hem geslingerd had en het kostbare seconden duurde, voordat hij zich kon bevrijden om de vluchtende beentjes van het duikelaartje in een onstuimige galop na te zetten. Zijn optre den had de koster echter zo'n vertrouwen in geboezemd, dat hij hem instinctief volgde, als wilde hij tot elke prijs in de nabijheid van zijn sterke beschermer blijven. De man Cyrus, die de ladder afdaalde, zag tot zijn verbazing zijn makker wegsnellen, het tuin hek over, achter een bosje verdwijnen, met een briesende achtervolger op twintig meter afstand en daarachter een zonderlinge figuur met flad derende armen. Snel bekwam hij van zijn ver bazing, richtte zijn revolver, bedacht zich blijk baar en snelde, zonder nog te schieten, de troep achterna. Peter zag hem nog juist over het hek wippen. En als iemand in dat late uur het huisje aan het zandpad bezocht zou hebben, dan had hij Peter breeduit op de vloer van de keuken kun nen zien zitten, het hoofd in de handen gesteund, het pakket van de koster naast zich, verdwaasd voor zich uitstarend en met beide oren luisterend naar de schoten, die af en toe in het schemer donker vielen. I ("Wordt vervolgd) Belangrijke raadszitting De vergadering van Dinsdag was er één, die van veel betekenis is voor onze stad, en die veel stof gaf tot het maken van op- en aanmer kingen. De belangrijkste zaak was n.l. die, waarbij B. en W. voorstel den een overeenkomst aan te gaan met de Bataafse Petroleum Maat schappij, die in de komende 5 jaren 900 woningen wil bouwen in onze stad, teneinde haar personeel hier te kunnen vestigen. Van deze 900 wo ningen zullen-er in 1948 reeds 300 worden gebouwd. Eén heel belang rijk voordeel van deze transactie is, dat in de overeenkomst de voor waarde gesteld is. dat 30 pet. der te bouwen woningen zal worden be stemd voor thans reeds te Vlaardin- gen wonende employé'e. In 1848 krijgt Vlaardingen dus de beschik king over 90 woningen, waarop niet was gerekend en wat dus buiten het gewone bouwplan valt. Over 5 jaren noopt men alle 900 woningen ge bouwd te hebben, wat voor onze stad een uitbreiding betekent van ongeveer 5000 mensen, met alle ge volgen daarvan. Er was veel tegen en er was veel voor tijdens de raads vergadering, De heer Hoorweg wilde de benodigde grond liever in erf pacht geven dan verkopen, maar hiertoe was de B.P.M, niet bereid. De heer de Graaf was bang, dat de grond voor speculatieve doeleinden gebruikt zou worden. Deze beden kingen werden echter in een vlot uilgesproken rede van de burge meester Mr, J. Heusdens uit de weg geruimd. Er was dan ook geen enkel lid. dat tegen het voorstel stemde, toen men bovendien wist, dat bui ten de te verkopen grond Vlaardin gen beschikt over bouwgrond voor 400Q woningen. Jan Buis 30 jaar raadslid Het gebeurt niet vaak, dat iemand 30 jaar lid is van een Gemeenteraad en het gebeurt nog minder vaak, dat zo'n lid dan nog zo actief werkt als Jan Buis in de -Vlaardingse Raad. Buis is een zeer gezien Vlaardinger, die in zijn.jeugd zijn brood verdien de als kuipersleerling en zich al gauw interesseerde voor sociale za ken, zodat hij tenslotte door hard werken kwam op de plaats, die hij thans heeft. Burgemeester Heus dens overrompelde de Gemeenteraad enigszins na een belangrijke zitting van Dinsdag j.l., door een toespraak tot de heer Buis te richten, waar bij hu 't vruchtbare leven van de ju bilaris releveerd en waarbii hij hem tevens kon mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Buis had stellig niet op deze huldiging gere kend en was er wel een beetje stil onder geworden, vooral toen de burgemeester hem de ridderorde op de jas spelde, waaton een hartehik applaus van de raadsleden volgde. Ook mevr. Buis moest voor 't voet licht komen en moest van de bur gemeester een bouquet rode rezen in ontvangst nemen. Visserij Binnengekomen Vl. 83 P. van Embden met 42 last en 200 kisten verse haring, VI. 14 Jb. Rog 23 last. Vertrokken VI. 53 A. Don. VI. 47 J. Rog, K.W. 159, K.W. 67 en K.W. 15 De Vl. 83 beëindigt de haringvisse rij en maakt zich gereed voor de trawlvisserlj VZC-Feestavond Behalve zwemmen, kunnen de V. ZC.'er5 ook goed feestvieren, dat bleek tijdens de Dinsdagavond ge houden feestavond, die tevens werd gebruikt om de spelers van het tweede cn derde zevental te huldi gen. die dit jaar kampioen van hun afdeling werden. Het programma werd voornamelijk door eigen krachten gebracht en het was dan ook opvallend, hoe vlot bijvoorbeeld het na de pauze gespeelde toneel stuk „Slippertje" werd gespeeld. Het programma bood verder muziek en sketches. De avond werd besloten met een bal onder leiding van da heer Korpershoek. die ervoor «zorg de, dat ook het slot goed slaagde. Men bleef tot over drieën bij elkaar. Toneeljubileum Iedere tcneellievehde Vlaardinger heeft meermalen genoten van het spel van de heer W. v. d. Bogert, die vooral In zijn vaak gespeelde rollen van geestelijke blijk gaf talent te bezitten. Maandag 29 December zal „Vondel"' ter gelegenheid van dit jubileum een uitvoering geven ivan „Het Zwarte Schaap", waarbij de hper v. d. Bogert de titelrol zal'ver vullen. Men zal daarbij tevens het jubileum van de heer v. d, Bogert gedenken. Kerstbout uit het Hof Evenals vorige jaren zal om streeks Kerstmis een aantal aan de gemeente toebehorende kippen en ganzen bij afslag worden verkocht. De verkoping van deze dieren vindt plaats op Dinsdag 23 December a.s. 's middags om 2 uur bij de Ingang ven de Gemeente kwekerij aan de Hofsingel. Volgende week zal het motor schip „Borneo", in aanbouw b|j de Kon. My. De Schelde, voor reke ning voor de Stoomvaartmij, Ne derland, de werf te Vlissingen ver laten en in Amsterdam afgeleverd worden. De bouw werd opgedragen op 3 December 1939, de kiel werd gelegd op 5 November 1940. De ge hete bou,v werd door de oorlogs- ornstuijdigheden zeer vertraagd en na enige tijd werd het schip door de Duitsers in beslag genomen. Na de afloop op 9 Juli 1943 werd het casco jtnaar Dordrecht gesleept, waar het enige tijd in de zeehaven gelegen heeft. De Duitsers slaagden er niet in het schip af te bouwen. Het werd na de bevrijding in Rot terdam in half gezonken toestand terug gevonden. Men was echter in staat het schip te lichten en na be trekkelijk geringe reparatie weer in orde te brengen. De „Borneo" is een enkel schroef-moter-vracht- passagiersschip, met accommodatie voor 32 passagiers. Het heeft een draagvermogen van ongeveer 12.000 ton met een machine-vermogen van 8.000 af p.k. De „Borneo" zou in Januari de eerste reis maken, ver moedelijk naar Amerika. De Noorse schrijver Kimt Hamson is veroordeeld tot een boete van 500.000 kronen wegens zijn sympathieën met de party van. Quisling. Hij voerde ter verdediging aan dat door zijn etokdoofheid an deren hem nooit hadden kunnen wyzen op het verkeerde van rijn houding.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3