Wij vochten als leeuwen, maar het mocht niet baten Wij maken het U ze gemakkelijk! BON Inwoning geen oplossing voor de woningnood Diphterie is een gevaarlijke ziekte Het sat alles tegen bij het bergen van de Brastagi Op Vrijdag de 13de vertrokken... Radio-programma Aantal woningzoekenden stijgt met de dag in Rotterdam Bouwen en nog eens bouwen! Gemeentelij ke hulp bij woningruil Maak gebruik van de mogelijkheid tot inenten jldiiLe.cetbt&c V oor komen is beter dan genezen 1 CALVÉ'S mosterdsaus ZAKENADVERTENTIES Vrijdag 19 December 1947 eigen laadbomen niet' ver genoeg buiten boord krijgen en die moest men laten staan. Het grote lek, ee% scheur in de bodefh, zat onder ruim II, waarin het 'binnengedrongen water met het tij op en neer ging en dus pompen geen zin had. Het wa ter moest er in ieder geval uit en dat hoopte men te bereiken door het - benedenste tussendek', waarbo ven het water niet steeg, luchtdicht af te sluiten en het ruim dan met een compressor leeg te persen. Om te voorkomen, dat het dichtgemaak te tussendek door de opwaartse druk, die in dit geval gelijk was aan een laag water van vijf en een hal ve meter, uit elkaar zou springen, werden stutten gebouwd in de er boven gelegen' ruimen. Het werk vórderde goed en het ruim van de „Brastagi" ging al aardig op een ■scheepswerfje lijken, waar ge- zwoegd werd vangje welste, ook al omdat er een zwaar tekort aan ar beidskrachten bestond. Men had zelfs ergens uit de rimboe een aan tal negers gercquircerd, vrolijke, A LS INSPECTEUR van een grote rederij kan het je gebeuren, dat je de ene dag in Rotterdam rustig achter je bureautje zit en twee dagen later ettelijke duizenden mijlen ver weg ergens in Portugees Oost- Afrika "tussen olifanten, krokodillen, en slangen hen beland, in welk on-, herbergzaam oord je maar zien moet op een schip te komen, dat nog een dikke 400 mijl verderop erg ongemakkelijk op de ribbels van een koraalrotsenformatie vastgelopen is. De heer P. van Overbeek, inspecteur van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, is een dergelijk grapje,over komen, want hij werd als expert 'van de rederij en gewapend mét een stapel scheepstekeningén er op uitgezonden-om assistentie te verlenen bij de berging van Set motorschip „Brastagi", dat halverwege de Straat van Mozambique tien mijl uit de-kust van'het nabij het vasteland gelegen Caldera-eiland op een. rif was gestrand. Uit bet relaas, dat de heer Van Overbeek' ons bij zijn terugkeer van deze avontuurlijke reis heeft ge- daan, viel wel in de eerste plaats op te maken, dat-de „Brastagi" moeilijk een méér afgelegen plekje op aarde had kunnen uitzoeken om te stran den. Onze zegsman had twee .dagen nodig om per vliegttfig via Johan nesburg en.Salisbury in Beira te komen. Dat ging prachtig. Maar in Beira. het enige plekje zonder wil. dé dieren in een reusachtige wilder- nis, hield de bewoonbare wereld op! Vierhonderd en vijftig, mijlen noor delijker van hier naar. Oslol lag de „Brastagi" tegenover dit on toegankelijke land en volkomen ver laten in de Oceaan. Met het Britse bergingsvaartuig „Briton", dat sta len platen, hout, lasapparaten en allerlei ander berging^materiaal In Durban aan boord genomen had en dat gedeeltelijk bemand was met plaatselijke zeelieden en voor de rest met mensen van de Engelse ma. rir.c, vertrok de heer Van Over beek op 12 November van Beira en arriveerde twee dagen later op de „Brastagi". Kort dag! 9 Het scbip. dat enigszins slagzij maakte en holling hsd naar achte ren. zat zo bercerd als het maar zitten kon. Jp. de eerste plaats was het toen juist veertien dagen, gele den bij springtij op het rif gelopen, wat betekende dat het volgend springtij van 26 November de enige kans kon bieder, op een succesvolle berging. Verder was liet zeegebied rondom het gestrande schip dermate met koraal punten bezaaid, dat oc berg ings vaértuigen r.iet langszij konden komen. Slechts twaalf da ger. waren dus beschikbaar om een uiterst moeilijk bergingskarwei. uit te voeren, dat geheel met eigen mid delen geschieden moesten naar bleek rrct personeel, dat weliswaar volop met goede wil was bezield, dcch op* het gebied van bergen van schepen nagenoeg geen ervaring had. Het was kort dag-, maar noch de bemanning- van de „Brastagi", noch de mensen van de „Briton" en later ook van de Nederlandse sleepboot „Thames" heeft het aan enthousias me om deze strijd tegen de tijd te helpen winnen ontbroken. „Wij heb ben gevochten als leeuwen", aldus vertelde ons de, heer Van Overbeek, „eerst tegen het water en toen te-» gen het vuur, maar hebben tenslotte dit gevecht verloren, omdat alles tegen zat, wat maar tegen kon sÜt- ten". Op Vrijdag de dertiende was de „Brastagi" haar, reis van Amerika uit begonnen en men zou dus waar lijk de zeeman moeten geloven, die beweert, dat in zo'n geval -geen ze gen op de reis. kan rusten! Wafer... De strijd tegen het water begon- met een poging het schip, dat met de voorkant geboeid lag tot even achter de machinekamer,nog meer stuurlast te geven.. Een deel van de lading word achteruit gebracht en een gedeelte „over de muur" of te wel in zee geworpen. Zware stuk ken. tractors b.v., kon men met de goedlachseknapen, die maar wat goed hun best deden. Met het oog op brandgevaar bij het lassen, had men tevoren de- op hpt water drij vende bunkerolie uit het schip ge pompt, terwijl proefondervindelijk was vastgesteld, dat de olieresten op het water niet branden wilden. Maar de pechduiveb die het blijk baar op de „Brastagi" voorzien had, beschikte anders! Bij het lassen van ■ijzeren plaatjes in de zij van de romp op de plaatsen, waar de span ten door het tussendek gaan, is een vonk terecht gekomen op olie, die aan de scheepswand zat vastgekoekt en door de tropische hitte was uit gedroogd. Dat spul bleek wél te willen branden en hoe! t En vuur! Toen het 'vuur 'dus toch ontstond, bad er vermoedelijk een vergas singsproces plaats, want het greep Zo %nel om zich heen, dat de men sen nauwelijks tijd hadden' uit het ruim weg te komen. In een oog wenk sloegen de vlammen uit het luik. Het vuur plantte zich voort naar het voorrulm, waar evenals el ders in het schip o.m. onder het brughuis, vaten smeerolie en em ballagemateriaal een gretig voedsel voor de vlammen vormden. Het werd een formidabele oHcbraitd met zware rookontwikkeling en zo fel, dat de vlammen tot boven het topje van de voormast uitsloegen. Te proberen een oliebrand met water te doven kan men net zo goed laten en daarom "beperkte men zich tot het nathouden van het midden schip teneinde het naar achteren kruipende vuur te bedwingen. Het verblijf op de „Brastagi", die door het stampen op de rotsen reeds tcke- Hoc stevig de „Brastagi" op de koraal rillen liep tocnf bovenstaande fa to, die •weed gemaakt dope Jan Uittenbagert, vijfde machinist aan boord -van het schipHet is iaag water en toch steken slechts kleine rotspuntjes boven water. Bij hoog tijis ter plaatse zelfs geen branding te zien, Voor een „hofleverancier"Een tame lijk simpele, maar flatteuze creatie. Zij is nl. van Aage Thaar up, die de kleding van de Engelse koningin ont werpt, Hij bracht dit model van licht blauw vilt op de wereld-modeshow, die dezer dagen in New York is gehouden. nen van breken begon te vertonen, was tevoren al niet aangenaam, be- padld onplezierig werd de toestand toen de recht op .de kop vanhet schip staande wmd hitte, smook en vonken zodanig geconcentreerd over het achterschip joeg. dat alles in allerijl moest worden afgesloten en met natte zeilen bedekt. Donderdagsmorgens om negen 'uur was de brand .begonnen en des avonds om tien uur had men het vuur, in het middenschip althans, onder de knie. Het voorschip, waar men onmogelijk kon komen, brand de nog een dag door. De heldhaftige blussers waren die avond volkomen op. of,-zoals de heer Van Overbeek het uitdrukte, zij lagen voor lijk met ogen waaruit ze niets meer- konden zien. Ondanks de brand 'wilde men het bergen .niet opgeven, want het plan om het gespaard gebleven achter schip inclusief machinekamer te redden door het van het voorschip los te snijden, leek uitvoerbaar. In tussen" had echter de vertegenwoor diger van de 'Salvage Association een rekensommetje gemaakt met als uitkomst, dat de bergingskosten de waarde van het achterschip belang rijk zouden overschrijden. Hierop besloot men- de zaak te laten zoals zij was. Alle bezittingen en- verder alle voorwerpen van waarde, die maar tedragen waren, bracht men aan boord van de twee sleepboten, waarmee de thuisreis naar Beira werd aanvaard. Pe „Brastagi", eens behorend tot de mooiste schepen van de Nederlandse koopvaardij vloot, bleef eenzaam achter op de plek, die haar .laatste rustplaats worden zou. VRIJDAG 19 DECEMBER IS« - Avondprogramma hn"r^^<M-*aM I: 19Denk om de bocht; 19.I0 Accordeonork; 19;30 Ge loof der oude kerk; 19.50 Tien voor acht; 20.— Nws; 20,05 Neder! Each-' vereniging; 20.30 Probleem van- het o LerV., 2l-~7. Gezellige plaatjes 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Op vleug'len van muziek: 22.— Buitenl weekoverz; 22.15 Gr pi; 22.35 Biljar ten; 22,40 Vandaag; 22.45 Avondwij. ding; 23.15 Symp conc. Hilversum ii: 19.— Nws, weer 19.15 Reg, uitz; 19.30 Oratorium Thé Messiah; 22.45 Overdenk, 23.-— Nws; 23,15 Pop avondklanken: ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 Ochtend-programma HILVERSUM ,1; 7.— Nws; 7.15" Gymn; 7.30 Gr pi; 8.— Nws: 8,18 Malando; 8,40 Lichte, klanken; 10.— Morgenwijding; 10.20 Radiofeuiile- ton; 10.35 Piano Ro v Hessen; U.— Uitz v arb in continubedrijven; 32. Ens Vmcentino; 12.30 Weer, ofgel* 13.—. Strijdkrachten: 13.30 Barca role 14.- Als een bonte vogelvlucht; 14.15 Stafpiuz corps; 15.Demobi lisatie en Jeugdorg; '15.15 Men -vraagt: 16.— Causerie: Moeder wat doet U op dié vergaderingen? 16.15 Binnen zonder kloppen; 16.45 Om en nabij de 20; 17.15 Volksconc; 18.— Nws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkr; 19.— Klein, vrouwenkoor; 19.30 Voor de jeugd; 19.40' Jeugdnws; 19.45 Reg uitz; 20.— Nws; 20.15 En nu oké; 21.15 Soc commentaar; 21,50 Week end orkest; 22.Luisterspel: Adri- aan en Oliver; 22.30 Ramblers; 23.— Nws; 23.15 Hobbyhoek;.23.30 Piano- orgel: HILVERSUM II: 6,45 Weer; Y— Nws; 7.15 Spaanse liedjes; 7.30 Mor gengebed; 7.45 Lond'Philh ork; 8.— Nws; 8.15 Pluk- de dag; 9.— Och» tendconc; 9.30 Waterst; 9.35 Kamer- muz; 10.Klein kleutertje 10.15 Cr pi; li.De 'Zonnebloem; 11.45 Tsjechische koorwerken; 12,— Ange. lus zang en orgel; 12.30 Weer, lunch concert; 12.55 Zonnewijzer; 13. Nws: 13.15 Welk boek? 13.20 Lunch concert; 13.40 Filmpraatje; 13.50 Gershwin; 14.— Toneelkijker; 14.10 Grpl; 14.20 Eng les v beginners; 14.40 Grpl; 15.— „Goud"; -15.15Debutan- - ten conc; 15.45 Kiosk; 16.— Franse chansons: 16.20 Huiselijkheid; 16.30 Gregoriaans- 17.Wigwam; 18. Volkslied kwart. 18.15 Journ week overzicht; 18.30 Lord Jumpatit; -19.— Nws, weer; 19.20 Omroepkamerork; 19.45 Banden,* die binden; 19.55 RBC ork; 20.Nws; 20.12 Gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.— -En morgen is het Zondag; 21.40 Koéis vol ver halen; 22 Grpl; - 22.10 Weekend serenade: 22.40 Van Rooyens: 22.45 Gebed; 23.— Nws; 23.15 Radio Philh Orkest TOT en met 31 October van dit jaar z«n in Rotterdam circa 500 woningen gedeeltelijk gevorderd ten behoeve van woningzoekenden. Het gemeentelijk bureauvoor de Volkshuisvesting Jheeft in de zelfde tijd 4900 vergunningen voor inwoning verstrekt San mensen, die op eigen gelegenheid kamers konden huren. Desondanks stijgt het aantal woning zoekenden voortdurend. Per 1 November,waren het er niet minder dan circa 17000! gebracht, vrijwillig hün overtollige woonruimte af te staan, maar nog altjjd zijn het er té weinig. Inmiddels gaat de Volkshuisves ting door met het systematisch on derzoek van woningen tiaar over tollige ruimte. Straat voor straat, (bij. loting aangewezen,) wordt door de inspectriees afgewerkt. De re sultaten van dit onderzoek (tot 1 November 500 vorderingen), kun nen echter niet bijdragen tot leni ging van de woningnood, zolang zovele factoren een remmende in vloed uitoefenen. Vordering in slakkéngang In de eerste plaats duurt de vor- deringsproccdure circa' drie maan den per. geval. Volkshuisvesting doet het voorstel tot vordering van woonruimte aan B. en W. Deze leg gen het voor aan de per 1 October ingestelde advfesco: unissie, die uit vjjf leden bestaat en waarin zitting hebben vertegenwoordigers van'de huiseigenaren, hypotheekbanken, vakbewegingen en - twee van de burgerij. Deze commissie moet uiih* niem eenbesluit nemen, waarbij de betrokkenen persoonlijk zijn be zwaren mag kenbaar maken. Stemt een lid tegen het voorstel,* dan kan de betrokkene in hoger beroep '„Wanneer, U 't mij vraagt, dan zié ik maar één oplossing voor. hei woningvraagstuk en dat is; beu wén en nog eens bouwen!" Dit zei ons de heer Schippers, de „heer" van de- Volkshuisvesting burcht, het oude Boymans, door zoveel woningzoekende Rotterdam mers dagelijks tevergeefs belegerd. En om zijd Ifcmachtige uitspraak meer kracht,bij' te.zetten, voegde da heer Schippers er nog aan toe: „in woning kan geen .oplossing, zelfs geen noodoplossing brengen van de ontstellend grote woningnood,, die nog steed: stijgt door het grote a'an- tal huwelijken, dat wordt gesloten, het enorme geboorteoverschot en de nieuwe vestigingen, Uit het naar verhouding van de vraag, betrekkelijk geringe .vrijwil lige aanbod van gedeelten van wo ningen voor onderverhuur, blijkt de schroom, om niet te 'zeggen te genzin, waarmee huurders of eige naren mensen bij zich in huis wil len nemen, 'Be angst voor vordering van ge deelten yan woningen heeft, welis waar reeds heel wat mensen er toe Nu. van de stichting van een Centraal-Woningruilbureau Is 'af gezien, hebben de hoofden van de Volkshuisvcstlngsbureaux in de Zuid-Hollandse gemeenten overleg gepleegd om te komen tot ,een onderlinge uitwisseling van gegevens betreffende de Volksb uis vesting. Dc bedoeling hiervan is een doelmatige ivouingruil te bevor deren. door de' gegadigden met elkaar in contact tc brengen. InRotterdam zal dit plan nog door de raad.behandeld en goed gekeurd moeten worden. gaan bij Gedeputeerde Staten. Deze riemen in dat geval een beslissing. Wanneer de adviescommissie of Gedeputeerden lot vordering be sluiten, dan heeft de gemeente (in casu de Volkshuisvesting), dc plicht, de gevorderde woonruimte in overleg met de eigenaar van de woning, bewoonbaar te maken, m.a.w. de kosten van een eenvoudi ge keukenaanleg, leidingen, enz. zijn voor rekening van de gemeen te, De onderhuurder betaalt even wel de kosten van extra-voorzie ningen, die boven eer provisorische Inrichting uitgaan. Het spreekt vanzelf, dat voor het bewoonbaar maken van gevorderde ruimte des to meer materiaal en ar beidskrachten aan de eigenlijke nieuwbouw onttrokken zouden moeten worden, naarmate het tem po van de vordering versneld zou kunnen worden. De heer Schippers is van mening, dat dit niet verantwoord is, gezien de daarmee gepaard gaande grote spreiding van materiaal en arbeids krachten. Bouwen en nog eens bouwen is zijn leus en dan zo geconcentreerd en zuinig^mogelijk! MEN kon de laatste maanden een foldertje in de brievenbus vin den, waarin werd medegedeeld, dat er gelegenheid bestaat tot Inenting tegen diphterie. Daar filer van, helaas, door betrekkelijk' weinig ouders gebruik werd gemaakt, willen we "toch iets over deze ziekte en de wijze, waarop w|j haar kunnen voorkomen, zeggen. Daarom ls het een dringende eis direct de dokten te ontbieden bi) elke keelontsteking van'een kind;- beter een keer te veel dan te wei nig. Hoe eerder men de serum inspuiting toepast," des te zekerder kan men zijn van jriet, succes. Verder dient de patiënt het bed te houden, lichte voeding te gebrui ken en het hart te ontzler., Het spreekt vanzelf, dat men de zieke isoleert en, mocht dit -niet mogelijk zijn, dar. is het noodzake lijk, dat de andere leden van het gezin maatregelen ter voorkoming van besmetting neirien. De andere kinderen mogen de school niet be zoeken en de volwassenen moeten de omgang met vreemde kinderen, vermijden. Diphterie kan voorkomen bij per sonen van elke leeftijd, maar het meest b\j kinderen tussen zes en vijftien jaar. Dat de ziekte gevaar? lijk is, blijkt uit het feit, dat twee tpt tien procent (verschillend bij Door de eeuwen heen was de diphterie een kwaadaardige kinder ziekte en. haar besmettelijkheid was ook bekend. In 1884 kon Loeffler aantonen, dat microscopisch kleine staafjes de ziekte veroorzaakten. Zij komen meestal voor in de mond of in de neua van de patiënt en worden b|j het spreken en hoesten met de vloeistof druppels op iemand anders overgebracht. Niet iedereen, die öiphteriebaciilen in de mond heeft, wordt ziek. Er zijn vele zoge naamde bacillendragers, die mis schien de ziekte in eefa zeer lichte vorm hebben 'doorgemaakt, verder geen last hebben van de onge wenste „inwoning", maar toch voor hun omgeving een groot gevaar opieyeren. De bacillen nestelen zich meestal in de amandelen. Twee totzeven dagen na .de besmetting begint de ziekte met 'koorts en keel pijn. Op dc amandelen is een wit vliesje te zien en uit dc mond komt een rottende lucht. Oudere artsen kunnen de ziekte alleen door deze reuk herkennen; tegenwoordig wordt bij vermoeden van diphterie, met een staafje, dat van een stuk je watten is voorzien, over het vliesje gestreken. Word én bij on derzoek. hiervan in een laborato rium dc staafjes van Loeffler aan getoond, dan sta;; de diagnose, vast. Het verloop In de meeste gevallen .verloopt de ziekte zo, dat de kinderen na drie tot vier dagen van" koorts, keelpijn en moeilijk slikken beter worden. De koorts daalt, de vliesjes op de amandelen worden afgestoten en binnen enkële dagen zijn de kinde ren genezen. Er zijn echter ook ge vallen, waarbij, na een dag of twee, de patiënt zwaar ziek wordt. De hals wordt dooit de gezwollen'klie ren dik, het gezicht bleek. Deze vorm kan binnen enkele dagen door het optreden van hartzwakte dode lijk worden. Bij een andere vorm van de ziekte groeien de vliesjes van de amandelen door de keel in het strottenhoofd en vullen dit ge heel. De patiënten dreigen hierdoor te stikken. Wie dit als arts eenmaal heeft waargenomen, zal dit ver schijnsel nooit vergeten. In deze ge vallen moet onmiddellijk operatief ingegrepen worden. De hala wordt opengesneden en een buisje doorgetrokken (tracheo tomie) of ér wofdt een buisje door de mond naar binnen geschoven (intubatië). De patiënt is hierdoor gered. Na elk geval van diphterie, al is het nog zo licht, kunnen ver lammingen optreden, meestal in de tweede week van de ziekte. De meest voorkomende verlammingen zijn die van de huig en van ver schillende oogspieren. Door de ver lamming van de huig verslikken de patiënten zich vooral bij het ge bruik'van vloeibaar voedsel; door verlamming der- oogspieren doen zich gezichtsstoornissen voor. Totdat prof. Behring het dlphte- rieserum-had gevonden, was de be handeling van de diphterie'een vrij- hopeloze 2aak. .Thans bezitten wij in dit scrum een' vrijwel afdoend geneesmiddel, mits het op tijd wordt toegediend. nnden medednii verschillende epidemieën) der pa tiënten sterft aan deze ziekte. Het js daarom een geruststelling,' dat vvü onze kinderen tegen diphterie kunnen beschermen door inenting. De inenting is ongevaarlijk en be schermt gedurende enkele jaren tegen de ziekte. Het komt voor, dat ook ingeente kinderen m 'lichte graad ziele worden. Daar de inen ting pas werkt na ongeveer vier weken, mag men vanzelfsprekend niet wachten tot een' epidemie is uitgebroken, daar anders dc kinde ren juist in de gevaarlijke tijd zon der bescherming zouden bl|jven. Maak daarom ruim gebruik van de gratis inentingen door de G.G.D.. die regelmatig door mededelingen in dc pers en huis aan huis worden aangekondigd. Tot het volgende spreekuur! Medicus (Inüczondert mededeling) Groei Deze man heet Hein. Hg woont op de vette klei in de omgeving van onze stad en heeft daar door de jaren heen niet slecht geboerd met z|jn tuinderij. Hein is, al groen ten telend, een bemiddeld man ge worden op zijn vruchtbare grond. De vruchtbaarheid hield b|j de deur van de flinke tuinmanswoning geen halt. Ieder jaar opnieuw hingen er luiers te drogen aan de lijn' en toen s Hein een nieuw trouwboekje nodig had om nummer 13 in te schrijven (12 is het veronderstelde maximum in zo'n document, zoals ge mis schien weet) werd het in huis wel wat vol op de slaapkamers. Hein liet eenj timmerman en een metse laar komen en met die mannen nam hij de situatie eens op. De huiska mer kon volgens die vaklieden aar dig aan ruimte winnen als de erker werd uitgebroken en op zolder kon den met gemak een paar geriefe lijke slaapkamertjes voor het jonge volk. gemaakt worden. Aan mate riaal was er geen gebrek: hout en zo viel er van de kassen wel te slo pen.. Hein, en de ambachtslieden maakten een begrotinkje en toen de kosten waren vastgesteld zei Hein; maken, mannen. Dat was natuurlijk volkomen eigengereid, want ieder weet dat voor de geringste verbouwing aan een woning een vergunning van node is en nu meer dan ooit, want het materiaal is schaars en ais iedereen zomaar z'n -gang kon gaan, zouden de mensen die de duiten hebben om zwarte spullen te ko pen ook hier weer aan het langste eind trekken. Toen de verbouwingen al een aardig eindje gevorderd 'waren, kwam de bouwpolitie er achter en daar had je de poppen aan het dan sen. Stoppen, zei de bouwpolitie en zij trok haar boekje en noteerde de namen van Hein, zowel_ als van de timmerman en de metselaar. Alle drie de zondaren worden hier nu op het matje aan de tand gevoeld. Ik kon werkelijk niet langer wachten met uitbreiden, zei Hein, de jongens liepen me over de kop, ik moest er een paar kamers bij hebben, het werd te gek en ik dacht dat het wel zou mogen omdat ik er zelf het materiaal voor had. Wet is wet, sprak de officier, ja wist drommels goed dat je een ver gunning nodig had. Je verdient een- - lesje voor jo eigenmachtig optre den, waarde heer, ik stel voor je vyfhonderd gulden boete te laten betalen. En die timmerman en met selaar zijn ook schuldig, want zij weten zeker nog beter, dat er een vergunning ryjdig was. Ook z|j moe ten maar eens een paar honderd gulden boete Btorten. Nu, de rechter maakte hetbo zwaar niet. Hij deed er meer dan de helft af, nadat meneer de raads man een roerend pleidooi had ge houden over de kopzorg die het kost om dertien lieverdjes eenbe hoorlijke ligging te verschaffen. ZO HOUD IK WFT. VAN Calvé's mosterdsaus maakt sivoye-kool (en andere kool- sooccen) tot een verrukkelijke groente. Heerlijk pikant op duizend- en-een gcrechr zó te ge bruiken - droogt niet uit! i OVERAL VERKRIJGBAAR. SUCHtS F. 0.38 PER FL£B FEUILLETON HOOFDSTUK IV Waarin Peter meent er iets van te begrijpen In het zijkamertje van het doktershuis zaten zij de volgende middag weer tegenover elkaar: Pe ter, zijn lange benen over de stoelleuning geslin gerd, en Frank, in wiens gezicht bezorgde trek ken gegroefd "waren. ó'i Valt best mee, tussen die boeven," zei Peter .luchthartig. „Ik begin er al-aardig aan te wen nen." - „We moeten het hele geval aan de politie voor leggen", meende Frank pemzend- ,Als je dat ooit in je hoofd haalt," dreigde Peter, „dan stuur ik al mijn nieuwe relaties op je spreekuur. Ik .zie de -kranten al: Afgrijslijk misdrijf in dokterskamer Veelbelovend johg arts, met eigen instrumenten vermoord!" door .mijn broomdrankje. Hij was zo overstuur, dat hij zich nu nog maar vaag herinnert, wat er gebeurd is." „Kan ook slimmigheid van hem 2ljn." „Mogelijk, maar ik-heb nog een verrassing voor jou. Ik kon de kosten verleiden tot een tech nisch gesprek over het orgel. En, mijn waarde Sherlock, jouw Watson heeft een aardig karwei voor je opgeknapt; hU bracht voor zijd meester het „mysterie van de onzichtbare handen" tot oplossing."-. Met een ruk kwam Peter uit z|jn stoel over eind. „Weet jy," vroeg hij met verbazing in zijn ogen, „hoe dat orgel speelde, terwijl de organist er niet voor zat?" „Juist. En ,'i was heel éénvoudig. De koster vertelde, dat Ossiefski enkele maanden geleden een instrumentje aan het orgel heeft gebouwd, dat, met een eenvoudige handgreep bediend, een accoord kan vastzetten. Toen de koster Os siefski ermee bezig zag en naar" de betekenis ervan vroeg, scheepte 'de Pool hem af met de bewering, dat „alle moderne orgels dat hadden". Maar ik moet je bekennen, dat ik het nut ervan niet inzie." „Daar zit iets achter- Frank!" „Mogelijk, maar ilc vind het belangrijker, dat „Dat ipoet nummer 4 in de wedloop geweest zijn; hij lag tenminste achter, toen ik de start meemaakte." „Mogelijk; maar ik blijf het gedrag van onze koster zonderling vinden. Hij vertelde, dat hy door zijn plicht geroepen...." „Ja," ja, Ik hoor hem al praten." „....poolshoogte ging nemén In het huisje; of de veldwachter er wei voor gezorgd had, dat alles'op slot was tegen mogelijke zwervers." „En gfcen woord over het pakket?" „Dat is juist het vreemdste van alles, Peter. Wat heeft hij in vredesnaam met die muziek boeken willen doen? «Waarom bracht hy die te rug. zorgvuldig ingepakt?" „Re.denk er langzamerhand iets van te be grijpen en Jlk zal je mijn idee vertellen," zei Peter, en hij krulde zich nog behaaglijker in de stoel. „Zie je, dié boeken waren van Ossiefski, al staat zijn naam er niet in. .Maar de koster zal zich nooit met de Franse suite van Bach bezig gehoudew hebben. Er staan ook aantekeningen in die hpeken, die ik nog grondig bestuderen moet, maar hetds Pools, dat zie je aan die .zotte c's, die je ook op de postzegels kunt bekijken. „Rustig maar, jij zou met al je bravoure niet de koster nog steeds met geen woord over jou Wanneer je de koster aan een kruisverhoor zou ênvan die relaties Van je kunnen vinden." gesproken heeft, niet tegen /mij en wanneer hij onderwerpen, weet ik zeker, dat hij bekennen Wat zijn de laatste berichten?" de burgemeester in vertrouwen had genomen zal, de boeken in de kerk achtergehouden te 'at zyn de'laatste berichten?' „Ik was om twflalf uur nog op het raadhuis. De veldwachter rapporteerde juist aan-de bur gemeester over ziin raid met drie boerenknech ten en een paar honden door het land. Geen spoor van een worsteling 'of wat dan ook. Zij kwamen met twee patroonhulzeri terug. Dat was alles, En dat is waar ook er waren lieden van het parket uit Eaangekbmen.". „En de koster? Heeft hij nog over zjjn pakket gesproken?" ,„Nee, dc arme drommel is wel wat rustiger burgemeester in vertrouwen had genomen zou ik dat nu ook wel weten. Dat betekent dus, dat bij je ook werkelijk niet zal hebben gezien." „En het signalement van de man met de korte laarzen?'" „Wéét hij alleen van te stamelen, dat het zijn redder was en dat hij een lidteken boven zijn rechteroog bad. Maat de koster is te gauw bui ten geveent gesteld om nog veel te kunnen ver tellen. De man, die hem met de kolf van een pistool knock out sloeg, Heeft hij helemaal niet gezien." achtergehouden hebben: de sukkel heeft in zijn jaloezien óver Ossiefski's superioriteit stellig gedacht in die wer ken het Sesam open U voor de miJziekschatten te kunnen vinden. In plaats van een toverfor mule vond hij een notenschrift, dat hem Ic mach tig was en hij béslootpde. boeken snel terug ft brengen, voordat zij door iemand gemist zouden kunnen worden." „Waarom ze dan niet weer in de kerk neer gelegd?" (Wordt vervolgd) Aari de bezorger (ster) Uw boekhandel i; de kiosken 1 kunt U Uwnic-uwjaarswens opgeven. Profiteer van het goedkope tarief, dat geldt voor particulieren. Volg de eenvoudigste, goed koopste en meest doeltreffende wijze om familie, vrienden en relaties Uw Nieuw jaarsgroet over te brengen. Plaats een Nieuwjaarswens in HET ROTTERDAMS PAROOL! Gebruik hiervoor onderstaande bon. A worden tegen het gewone advertentie-tarief van 15 cent per m.m. berekend. Tot de zakenadvertenties worden die annonces gerekénd, waarin branche of ambacht wordt vermeld. A 10 m.m.) B 1.50 (15 m.m.) P. DIK A. DIK—SPAAN p. Br andlaan 12 Aan familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 1048. A. DE WIT W. DE WIT—ZWART Bcigischelaan 33. O 2.— 120 m.m.) 9 2.(20 m.m.) KEN GELUKKIG 1048 A. BOS M. BOS-VIN Frank endaal. BIJ de aanvang van het nieuwe Jaa^onze hartelijke gelukwensen aan onze Vrienden en Bekenden. J„ SPRONS A. SPRONS—TAK Zandweg 5. E 2.— (20 m.m.) FAMILIE, VRIENDEN EN KENNISSEN EEN GELUKKIG NIEUWJAAR. C. BERG K. Hoogstraat 14. U gelieve de volgende Nieuwjaarswens te plaatsen als voorbeeld: VAK A B C D E (doorhalen wat niet verlangd wordt) Naam en adres met blokletters invullen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5