1 DAGBOEK van sm BolivhAainmsih DE KUYPER Materiaal voor tijdelijke scholen onderweg Nederlandse Zending viert plechtig feest Waarin GIJSBERT luchtig van de grond gaat PETER voor markthallen Begroting 1948 onveranderd goedgekeurd Radio-programma DE KERSTWEEK IN 1000 emigranten naar Z.-Afrika Specialisten in alle beroepen Ceta°Bever is veel bereikt In anderhalve eeuw Shrink als regel matig tnaav dan. ook 3%£hGud& Geen lager voetbal [GEEN HOOFDPUX heöen vergift^ - Zaterdag 20 December 1947 De raad begon de laatste dag met de voortzetting der discussies over onderwijsvraagstukken. Zij duur den nog de gehele middag en een groot gedeelte van de avond, het geen niet te verwonderen is wan neer men weet, dat in totaal veer tien raadsleden het woord over dJt onderwerp hebben gevoerd. Zou de krant vanavond met zes maar tien pagina's tellen, wellicht was cr ruimte er iets meer van te vertel len dan alleen een samenvatting van het antwoord van wethouder Van der Vlerk (Arb.), waartoe we ons nu we] moeten bepalen. Belangrijk was zijn mededeling dat de gemeente ter voorziening in het tekort aan scholen beslag heeft weten te leggen op materiaal, waarmee vier zcsklassige en twee clrieklassige tijdelijke schoolgebou wen opgericht kunnen worden. Het materiaal rolt ai naar Rotter dm en de raad zal spoedig een voor stel bereiken riep hü triomfan telijk uit. De prijs valt erg mee, tien van deze zesklassige schooltjes kosten minder dan één nieuw te bouwen school. Herziening der salarispositie van leraren bij het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs is in be handeling. Over leg wordt ge pleegd met Am sterdam en Den Haag. Hierop kan niet worden, voor uitgelopen. Aan een gedeeltelijke opheffing van het stopbesluit inzake het voorbereidend lager onderwijs y S» „dl;ul' j'Mental is al werkt. Het doel is onderwee" de mogelijkheid te scheppen meer scholen voor dit on derwijs te stichten. Het onderwij- Kwart voor twaalf gisteravond heeft de Rotterdamse raad de begro- tingsdebattcn beëindigd. In vier middag- en zeven avondzittingen hebben onze raadsleden de gelegenheid gehad en benut over de vele zorgen en moeilijkheden, die een stad als de onze in deze tijd nu eenmaal heeft, van gedachten tc wisselen en ze daardoor nog eens in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. D&t was de grote betekenis dezer discussies. Zij ademden een sfeer van samenwerking en begrip cn gaven uiting aan de vaste wil voort te bouwen aan de toekomst van Rotterdam, zij het met een gematigd optimisme, maar toch ook met het vertrouwen, dat de vele noodkreten tot Den Haag zullen doordringen en vandaar in positieve zin zullen worden beantwoord, P nan nrol A vnnv zersprobleem in onze statf heeft de breen geiu vuur aandacht, maar het is moeilijk, Jonge onderwijzers lopen weg, om dat ze geen huis kunnen krijgen. Spr. overweegt de mogelijkheid tijdelijke woningen neer te zetten om op deze wijze te trachten jonge onderwijskrachten in Rotterdam te houden. Invaliden en in de naaste toekomst ook de leerlingen van de hoogste klas der lagere scholen zul len psycho-technisch worden onder zocht. Het is een goed hulpmiddel voor ouders en onderwijzers bij het probleem der beroepskeuze. De ongerustheid bij verscheidene raadsleden ten aanzien van de door hen gewenste besteding van het subsidie van honderdduizend gul den aan de Rotterdamse Gemeen schap nam de wethouder weg door na herhaalde aandrang toe te zeg gen, dat de helft van dit bedrag ten goede zal komen aan het werk der Volkshuizen en aan de stichting voor het werk onder de ongeorga niseerde jeugd. Daarmee is wat Onderwijs be treft wel het voornaamste gezegd. Geen markthallen De rest der begroting vorderde niet zo veel tijd meer. De heer Fraenkel (Arb.) verraste de raad met ernstige critiek op de perso neelssterkte bij Sociale Zaken. Hij betoogde, dat bij een beduidende vermindering der werkzaamheden een vermeerdering van het perso neel valt te constateren. Hier is werk voor dc efficiency-commis- sic; reorganisatie is dringend nodig was zijn conclysie. Wethouder Van den Brule (R.K.) meende dat de heer Fraenkel had vergeten, dat zijn ambtenaren thans ook zijn bc!ast met de uitvoe ring van de noodwet Drees en het consumentencrediet Niettemin zal hij een onderzoek instellenT De heren Fraenkel cn Wilschut (A.R.) bepleitten nog het inrichten van goede markthallen, maar wet houder Van Tilburg (Arb.) hoe wel overtuigd van de noodzakelijk heid deed energiek een streep door de rekening door onomwon den te verklaren, dat voorlopig noch geld, noch materiaal beschik baar is. Als laatste weihouder heeft de heer Schmidt (Comm.) het tenslot te niet moeilijk gehad de enkele op merkingen, die laat in de avond nog over de bedrijven werden ge maakt, te beantwoorden. De plannen voor het nieuwe slachthuis, dat gepi'o jee teer d is tussen Rotte en Ceintuurbaan lig gen klaar. De uitvoering kost een slordige 32 millioen. Er zal voorlo pig dus wel niets van komen. In antwoord op vragen betreffen de uitbreiding van het tramnet, maakte de wethouder melding van een rapport, dat de directeur van de R.E.T, heeft opgesteld, maar dat voorlopig nog geheim is. Wel deel de hij mede, dat er twee- plannen in zijn uitgewerkt, één voor de naaste en één voor de verre toe komst. De raad moet nog een ogen blikje geduld hebben. Kwart voor twaalf tenslotte viel in dit debat .de laatste hamerslag. Omeranderd en zonder stemming was de gemeentebegroting 1948 vastgesteld. Burgemeester Oud heeft zijn voldoening uitgesproken over het feit, dat voor de eerste maal na de bevrijding een begro ting voor het nieuwe jaar is behan deld vóór het voorafgaande jaar is verstreken en hiervoor hulde ge bracht aan wethouder "Van Tilburg VLERK; ZONDAG 21 DECEMBER 1047 HILVERSUM I; 8.— Nws; 8.18 Zingende torens; 8.30 Platteland; 3.40 Barcarole; 8,12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geest leven; 10.— Zon- dagshalfuur; 10.39 Kerkdienst; 11.45 Tot het hart van het volk; 12Fan farecorps; 12.30 Zondagsclub; 12,40 Deventer klein a Capclla koor; 13. Nws; 13.15 Les Gars de Paris; 13.50 Spoorwegen; 14.— Grpl; 14.05 Boe kenhalfuur; 14.30 Kamerork; 15.30 Filmpraatje; 15.45 Skymasters; 17.— Gesprekken met middenstanders; 17.20 Een gedicht; 17.30 Avonturen van Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.— Nws; 18.15 Meisjeskoor; 18,30 Strijd krachten; 19.— Radiolympus; 19.30 Stradiva Sextet; 20.— Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Radiophilharm ork: 2145 Allerlei: 21.50 Paul Vlaanderen; 22.25 Wim Ibc American Scrapbook; 23.Nws; 23. "J Grpl. HILVERSUM II: 8.Nws; 8.15 Grpl; 8.30 Kerkdienst; 9.30 Nws; Franse dag; 9.45 Marseillaise; 9.48 0.48 Kardinal; 9.58 Inleiding Hoog mis; 10.Hoogmis; 11.Straats burg en de Franse kerken; 11.15 Conc Kathedraal van Straatsburg; 11.30 Kamermuz; 12.Klankbeeld: Dag uit het leven van de familie Durantm; 12.30 Petit Fours;; 12.45 Frankrijk-Nederland-Europa; 13. Nws; 13.15 Franse volkslied; 13.45 Franse litteratuur; 14.Symph ork; 14.30 Muziek in Frankrijk; 15.30 Frankrijk land van wijn cn parfum, klankbeeld; 16.Franse ballet; 18.30 Geest, herleving in Frankrijk; 17.— Kerkdienst; 18.30 Na de kerkdienst: 19.Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds Straatsma; 19,30 Nws, weer; 19.45 Lour des, kruispunt der naties; 20.15 Luisterspel: De Reputatie Fabri kant; 21.30 Opera eomique „Louise": 22.15- Sport in Frankrijk; 22.30 Nws; 22.45 Avondgebed; 23.Variété; 23,55 Slotwoord prof. Kors; 23.57 Franse en Nederl Volkslied. MAANDAG 22 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 7.— Nws; 7.15 Gymn; 7.30 Lond Palladium ork; 8.— Nws; 8.15 Engels conc: 8.45 Gr pl: 9.15 Morgenwijding; 9.30 Grpl; 9.45 Arb vit; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Albert Sandler en zijn or kest; 11.Op de uitkijk; 11.15 Piano recital; 11.30 Sopraan en Bariton; 12.— Lyra trio; 12,30 Week- praatje: 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Flora klanken; T3.Nws; 13.15 Sky masters; 13,50 Licht orgelconc; 14 20 "Wat gaat er om in de wereld; 14.35 Piano; 15.— Bonbonnière; 16.15 Me neer en kiosk juffrouw; 16.30 Cause rie: Spaanse muziek; 17.15 Viool; 17.30 Hoort zegt het voort; 17.45 Reg uitzending: 18.Ray Ventura; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8Nws; 8.15 Gewijde muz; 9.— Yehudi Menuhïn; 9.15 Ziekenbe zoek; 9.35 Licht klassiek morgen- conc: 10.30 Morgendienst; 11.— Fluit; 11.45 Van. oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Pianorecital; 12.— Dolf van der Linden; 12.30 Weer; 12.33 Zang; 13.— Nws; 13.15 Mando- linata; 13.45 Pianoduo; 14.— Vacan- ttevertelling: 14.30 Musette ork; 15.20 Viool, hoorn, piano; 16.Aövents- wijding- 17.— Kleuterklokje klin gelt; 17.15 Amsterdams vocaal kwar tet; 17.45 Vijf Zapakaras; 18.15 Sport; 18.30 Ravel, piano cyclus. T ANGZAMERHAND is alles in J-' het teken van Kerstmis geko men. De advertentiekolommen van de couranten,- de winkel versierin gen, de straten, de plots-verrezen kers tboomplanteoenen op de plei nen, de speciale programma's van de bioscopen, de bijzondere uitzen dingen van de radio, die kortston dige eendracht vindt in dit allen aanrakende cn aantrekkende feest. Kinderen komen thuis met het Kerstrapport en een uitnodiging voor dc „Kerstaluiting" van hun school. Het is alles „Kerst" wat de klok slaat. En toch is er b0 heel deze opsomming, die nog verre van volledig is want er is immers geen product te noemen, geen uiting van menselijks handel en wandel of het woordje Kerst... valt cr nog wel mee te verbinden en tóch blijft hier nog één ding buiten. Eén ding. dat geen ding is: het hart, het levend, kloppend middelpunt van heel ons bestaan. En als het hart erbuiten blijft, wst baten dan die sierselen en kerst boomkaarsjes (zo u die al hebt kunnen krijgen) Wat geeft dan al flat gedoe van éven welwillend-zijn, van éven milddadig worden in het straks alweer harde leven? \AJIJ gaan de Kerstweek in, waar v Y gaan wjj heen Het laatste Kerstfeest vóór de bevrijding werd in het tienduizend man sterke (lees: zwakke) man nenkamp op Java, voor die syste matisch door de Jap ondermijnden, ingeluid met een eenvoudig Kerst spel, Velen werden erdoor gegre pen. Omdat het hun aandacht richt te op wat ver uitgaat boven de be geerte van een lege maag, ver uit boven de. nood van een bezwijkend lijf- -Omdat hun naar God hunke rend hart geraakt werd. Omdat zij het doel zagen waarheen een mens nog altijd gaan kan als iedere an dere weg, naar vrijheid, of gezin, of werk, of zelfs het naakte voort bestaan, onverbiddelijk afgesloten :s: de weg naar Bethlehem. „Man- om de Kribbe" heette dat spel. Aan het slot zegt een van hen bil het Kind van Bethlehem en hij zei het toen namens velen, die het ook zo voelden ..Hjj leidt ons door lijden. Hij leidt ons door nood Hij leidt ons ten leven Ook dwars door de dood!" Wie dat ziet, weet waar hij heen gaat, dc Kerstweek in. Oberman, (Ingezonden mededeling) De Professor doceerde Einstein" Relatief, dat de dingen zo klein zijn Doch sprak hy „groots" Js toch wel „Tip van Bootz" En 't gehoor, riep in koor: „Laat 'ie fun zijn." 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr N. v. d. W„ A'dam ontv. 1 fl. TIP en zijn ambtenaren. Ingezonden mededeling) KOU GEVAT Hoe verkort U de duur van Uw on gesteldheid aanmerkelijk en voor komt erger? Aandoeningen der luchtwegen, hoest, bronchitis, griep worden het best bestreden door Fhimeline. De samenstelling van deze heilzame si roop i3 een garantie voor uitermate goede resultaten. Phimeline is tegen redelijke prijs verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Duizend emigranten, voor het merendeel Nederlanders, rijn Vrij dagmiddag met het m.s. „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lioyd naar Zuid-Afrika vertrokken. Da Sibajak is voor dit doel op verzoek van de Holland-Amerika-Iijn door de Nederlandse regering gechar terd. De 600 Nederlandse emigran ten, vaklieden en specialisten in ve- ler-lei beroepen en vormen als het ware een staalkaart van de Neder- tandse bevolking. Bovendien be vinden zich 250 Nederl, vrouwen en kinderen aan boord, die zich bij dc reeds in Zuid-Afrika vertoeven de gezinshoofden zullen voegen. De 150 overige passagiers zijn bui tenlandse emigranten, o.a. Engelsen Zwitsers, Polen en.. Duitsers. De Sibajak biedt, na de recente restauratie, thans 400 hutplaatsen; de andere zeshonderd passagiers zullen, op de zelfde wijze als bij troepentransporten, slaapplaatsen vinden op zgn. standies in de rui men van het schip. De meeste emigranten hebben zich reeds van te voren van een betrekking in de Unie van Zuid- Afrika verzekerd. Zij, die nog geen werkkring vonden, zullen te Kaap stad door een aldaar gesticht co mité van ontvangst worden verder geholpen. Dit comité zal overigens alle aankomenden behulpzaam zijn, o.m. bij het zo snel mogelijk berei ken van de plaats van bestemming, waarvoor extra treinen zullen wor den ingelegd. Dat het nog steeds niet gemakke lijk is, een emigratievergunning te krijgen, moge blijken uit de mede deling van een vertegenwoordiger van de HollandAfrikaLijn. Deze deelde ons mede, dat op de passage wachtlijst 12.000 gegadigden wer den ingeschreven; 5000 van hen kon reeds passage worden geboden. Dagelijks melden zich' nog vijftig tot honderd liefhebbers. Kapitein J. van der Tol van de Sibajak, die op 5 Januari op Kaapstad denkt aan te komen, zal op de thuisreis een deel van de bemanning van het verongelukte m.s. Brastagi meenemen. In Februari zal het schip in het kader van de versnelde gezinshereniging naar Indonesië vertrekken. kif: Rotterdammer zat ach ter een hartversterking uit te rusten van zijn da gelijkse beslommeringen - doet-ie niet vaak, die hart versterking, bedoelt R. toen zijn oog viel op een levendige damestafei. Dacht aan de dezer dagen jubilerende vereniging van hulsvrouwen, doch bleken bij bescheiden navraag ke gelende vrouwen te zijn. Wist U dat er in Rotter dam vier dameskegelclubs zjjn? Deze draagt de toe passelijke naam; „Kegelen is fiin", afgekort tot Kif. Presidente staat haar mannetje: Heeft met ne gen heren in Rotterdams tiental gezeten. Kif-damcs hadden druk geoefend voor competitie, die 7 Januari begint en zaten ook... uit te rusten. gas: In 't holst van de nacht stootte m'n vrouw my wakker. „F.uik je niks?" vroeg ze met angstige stem. Slaapdronken haalde ik m'n neus op. Wat ruik je dan?" vroeg ik een beetje korze lig. ..Gas!" zei m'n vrouw en meteen was ze het bed uit. Op de gang hoorde ik haar sniffen en toen ik niet snel genoeg volgde, riep ze ongeduldig: „Kom nou ook eêns ie bed uit!" Op m'n blote voeten volgde ik m'n ega naar de gang. Daar stondep we al lebei ademhalingsoefenin gen te doen en nu kon ik het niet langer meer loo chenen. Er hing een zuri ge, penetrante lucht in het huis en w:e stonden daar koud en rillerig en angstig onzeker waar het vandaan kwam. Toen ren den we naar de keuken en begonnen zenuwachtig aan kranen te morrelen, die solide gesloten bleken te ziin. ..Gas afsluiten!" com mandeerde ik en m'n vrouw dook in de garde robe, waarin geen licht is. Strijk eens een luci fer af. riep ze benauwd uit het donker. Een lucifer afstrij ken... zei ik. Toe maar! Moeten we de lucht in Toen deed m'n vrouw in het donker iets met een AFDELING 50 JAAR Twee echtparen vieren Maandag han 50-jBri&e <ehi- vereniging. Lmks: Jac. v. d. Berg Sr. en Chr. C. van Dongen, Spanjaardsir. ]58a, rechts. R. P. C eerszen en D. Elizabeth v. Rooyen, Opzoomerstraaf 10, ProMciaf. straat, zelfs nog geen stuk wat onrustige nacht maar de volgende ochtend bij het opstaan was de lucht weg. Zoals het een goed journalist betaamt liet ik handle en de gasmeter het niet bH de geniepige was afgesloten. Na alle ramen en deuren te heb- nachtaanval. en al spoedig bleek, dat zij niet alleen ben opengezet, die maar tegen ons gezin gericht met goed fatsoen konden worden geopend, begaven we ons aarzelend weer naar bed. Slapen natuur lijk ho-maar. Wg lagen te sniffen en te snuiven en teen de zurige lucht in- plaats van flauwer nog sterker werd hadden we de keus tussen twee mo gelijkheden: of dc gasbuis, die naar het huis toeleid- de. was lek of het riool was niet meer wat een riool behoort te zijn. We zagen -tl opengebroken gronden en muren en m'n vrouw lag haar kennissen na te tellen, fori wie ze een poosie te logeren zou kun nen komen. En ondertus sen lagen we bij de open deuren te rillen onder de dekens. Het was een iet- was geweest. In vele ge zinnen in het Noorden van de stad ziin in de nacht van Donderdag op Vrhdag gaskranen op hun soliditeit beproefd. Mag Rotterdammer weten of iemand de koe kan noe men, opdat wii haar bii de horens kunnen vatten? je papier. En hij conclu deert: dat kan ik tot m'n spijt van onze goede ha venstad niet zeggen. We hebben pas een an, i-lawaai actie achter de rug. Wat zou men zeg gen van een actie voor: houdt uw straten rean NAAST DE STOEP DUIDELIJK PMI-ZEN Het is de Centrale Com missie voor de Prijsbe- heersing opgevallen, dat de laatste tijd de prijsaan duiding in verschillende Een van onze spionnen zaken te wensen overlaat, is in Denemarken ge- De opsporingsdienst heeft weest en heeft zich daar een seintje gekregen om verwonderd over de zin- er scherp op te letten en dehjke straten. Hij heeft menig proces-verbaaltje daar geen loslopende is er al het gevolg van hondjes gezien, die maar geweest. Ook de wjjkcom- waar het hun uitkomt, missies zijn gealarmeerd, hun u-weet-wels depone- Wie de schoen past, hek- ren en zegt hij: de Denen ke hem zonder schroom werpen ook geen vuil op aan. Voor vuil, vet, smeer en zoveel meer: 40 ct. - Btj Drogisten. De Verenigde Zendingscor poraties hebben Vrijdag te Rot terdam het 150-jarig bestaan der Nederlandse zending her dacht. Prof. dr. H, Kraemer beeft 's morgens in een fees telijke vergadering in de Prin- sckerk een indrukwekkende herdenkingsrede uitgesproken. „Anderhalve eeuw geleden had het Christendom in Indiënergens vaste voet. Thans is in geheel In donesië de christelijke kerk een integrerend en vitaal element", al dus Prof. Kraemer, „Het Neder lands Zendeling Genootschap, dat in 1797 te Rotterdam werd op gericht, heeft onder zeer moeilijke omstandigheden gewerkt. De Ne derlandse christenheid was ver splinterd. In 1864 werd een diep gaande crisis doorgemaakt fèn ge volge van het opkomend modernis me. De tweede wereldoorlog was ook voor het zendingswerk een (Ingezonden mededeling) •Imaiig zware beproeving. Toch zijn din gen tot stand gebracht, die de op richters voor onmogelijk gehouden zouden hebben. De Nederlandse zending staat voor een merkwaardige wending. De nieuwe kerkorde van de Her vormde kerk zal de zending tot een organisch onderdeel van de kerke lijke arbeid maken. Bovendien zal de functie van de zending in Indo nesië zich wijzigen van een paeda- gogische in een theologische: de zelfstandige kerken zullen onder eigen verantwoordelijkheid haar taak moeten vervullen, de kerk in Nederland zal moeten streven naar steeds nauwere samenwerking". Vervolgens begroette prof. Krae mer de talrijke gasten, o.w. de mi nister zonder portefeuille, de heer L. Götzen, afgevaardigden van de Generale Svnoqle, de Indo nesische kerken, het^Neöerlandse Bijbelgenootschap en voorts verte genwoordigers van zendingsorgani saties uit Engeland, Frankrijk, Bel gië. Duitsland en Denemarken. Minister GÖtzen deelde in zijn toespraak roede, dat dè president- director, dr. K. J. Brouwer was be noemd tot Ridder in -de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tenslotte werd het woord gevoerd door dr, J. J. Stam, ds. W. A. Zeydncr en een viertal buitenlanders. Bij de lunch in de Rivièrahal. waaraan door ca. 500 personen werd deel genomen, hebben nog velen het be stuur gecomplimenteerd. De burgemeester van Rotterdam, Mr. P. J. Oud heeft in de burger- raai van het stadhuis in tegenwoor- digbeid van verscheidene wethou- ders en raadsleden het Algemeen Bestuur ontvangen en bij deze ge legenheid getuigd van zijn waarde ring voor het werk der zending. Dr. Brouwer dankte en wenste het ge meentebestuur Gods zegen toe bij de arbeid aan het herstel van Rot terdam. In de Koninginnekerk kwam mep 's avond bijeen met de Rotter damse kerkelijke gemeente. Prof. Kraemer. dr. Stam en ds. Zeydner hebben hier toespraken gehouden, die werden afgewisseld door ge meentezang, zang van het her vormd kerkkoor o.l.v. Paul Pul *en orgelspel van de heer J. H. Besse- laar Jr. De competitie van de afd, Rot terdam van de K.N.V.B. zal^ Zon dag 28 dezer stilstaan. In verband met de vele aanvragen om uitstel heeft het bestuur deze beslissing genomen. En.het programma is toch al voor een groot deej afge werkt. Gemeente-badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtin gen zullen op 2e Kerstdag en op Nieuwjaarsdag voor het pubLiek gesloten zijn. ffnsiirunden uedcdc'me) O ANK ZO BRASKAMP N.V.FABRIKAKTE VAtt Dr MEENK'S GENEESMIDDELS tl Oude "wijze mannen Of het echte professoren waren, die drie hoogbejaarde heren tegen over me in de trein, weet ik natuur lijk met. maar professoraal zagen zij er zeker uit, de ene met het baardje vooral, de tweede met zijn intelligente steekoogjes ook wel en de derde, van wiens doorploegde geleerdenkop je de wijsheid af scheppen kon. met minder Geanimeerd pratend namen de drie oude intellecten hun plaats in en ik verheugde me al op hun con versatie, want ryaar oude. wijze mannen is het goed luisteren. Ach, ■wat jonge en middelbare lieden be weren, ook al hebben zij flink wat in bun mars, neem ik" altijd maar met een korreltje zout. Aan het heldere oordeel van zeventigers is mij meer gelegen. Hun meningen en ervaringen hebben, de wyze waarde, in een lang Zevjsn van schouwen en diep denken verkre gen. Ik nam mij voor mijn oren wijd open te zetten, teneinde zoveel mogelijk, op te steken van"" wat er over deze geleerde lippen zou ko men, De trein zette zich in beweging en kwasi lezend in mijn. krant zette »k me schrap. Ik zou wel eens willen weten, sprak het baardje, of wij weer zo'n strenge winter als verleden jaar zul. Jen krijgen, dat zou dan al de vierde zijn in korte tijd. Ja. zei de intelligente steekoog, d? glorie van ónze winter, van *90, is aardig aan het tanen en hij keek olyk naar zijn oude makkers, die glimlachend hun wijze hoofden be vestigend schudden. Wat mij be treft, beweerde de derde Socrates, mag het flink koud worden, deze winter, ik ben er nu achter hoe ik stoken moet. Dat was me verleden jaar een getob: ik had toen de ver keerde kolen, ik weet niet wat dat voor spul was, maar ik moest twee maal per dag de kachel uithalen en afbikken, een vervelende karwei en je werd er zo yuil van. s Ja, nou, zeiden de vrienden, daar weten wil van mee te" praten, smerig wordt je ervan, maar vertel eens, hoe doe je nu met de kachel. "Wel. "hernam de spreker met grote animo, ik stook nu verschil lende laagjes brandstof op elkaar: eerFt wat hout natuurJiik cn dan een laagje anthraciet en dan weer een beetje bruinkool en zo voort. Uitste kende resultaten boek ik daarmee en een warmte dat het geeft! Bewonderend stemden de makkers in, en een van. hen ontknoopte zijn winterjas. Ik zal de mijne maar dicht houden, zei 't baardje, lachend, ik heb er een jas onder uit het jaar 1929. met zo fraai vanzelf, maar voor mi) nog best bruikbaar onder de overjas. Nou, wat ik hier aan heb is wel niet zo bejaard als het jouwe, troostte de ander, maar 14 jaar heb ik het zeker al, als 't niet langer is. Zulke stof koop je tegen woordig niet meer, 't is eigenlijk zonde van de punten. Apropos, viel baardmans in de rede, waar haal jij eigenlijk je aan- maakhout. Doe het vooral niet bij de gemeente. Natte takken en mod der leverde zij me verleden jaar, nee. met de gemeente doe ik geen zaken meer Ik mocht het niet meer vernemen, waar die goede geleerde heer zijn brandhout vandaan haalde, ik moest eruit, Jammer, misschien waren dit nog maar de inleidende gesprek ken.... DE3IDERIUS. In het museum voor land- en vol kenkunde wordt Dinsdag 23 Decem ber een tentoonstelling Oost-Aziati sche kunst geopend. Het betreft een bijzondere verzameling Boeddhisti- sche kunst, Japanse prenten en kleinkunst. FEUILLETON „Dat weet ik niet, maar je zult het gauw ge noeg van hem horen. Neem hem eers onder vier ogen en oren. Wacht even, Frank, niet doen. want ik wil die hoeken voorlopig houden en jij kunt dus niet weten, dat zij gevonden zijn. Maar hij zal zenuwachtig worden als zij niet voor de dag komen en er dan zelf wel over beginnen." „Ik was mijn handen in onschuld," zuchtte Frank, „Lafaard! Als j"e al die dikke boeken over psychologie, die daar in. je kast staan, gelezen hebt, zul je het gedrag van de koster kunnen begrijpen. Ik verwed er mijn beste paar sokken onder, dat de koster de muziek naar Össiefski's huisje heeft gebracht, in plaats van ze weer bij het orgel neer te leggen, uit louter angst, dat iemand hem zal vragen er eens wat uit te spe len. Maar, ter zake. Wanne,er we alzo de koster uittellen, uit de ring van de vechtjassen, dan blijft er nog een mysterie over." „En dat gaat dieper, dan jü op dit ogenblik denkt," profeteerde Frank. „Ik ben zo'n diepdenker niet; ik begin met de simpele dingen, die gebeurd zijn. En wat is dat? Össiefski vermoord in de kerk. Door een man, die er nog was, toen ik binnen kwam. De schurk is óf het kereltje, dat even eruit en erin wipte, toen ik juist de kerk fotografeerde, óf de andere partij, waarmee het vuurgevecht tussen de ban ken onderhouden werd. Het ligt voor de hand, dat Össiefski een kameraad van een van beiden was. Het mannetje met die absurde hoed zag ik. terug in het huisje, waar beide partijen ook weer present waren. Uit hun opwindend gedrag maak ik tenminste op, dat het aan het zandpad gewoon he eerste vervolg was van het grensincident in de kerk." „Grensincident? Wat bedoel je daarmee?" „Rustig, rustig! Er zitten heus nog geen spion nen en vijandelijke mogendheden, in je spreek kamer." Frank zuchtte en zag er nog bezorgder uit: „Als jij niet zo ontstellend oppervlakkig was Peter vind ik al zo'n oppervlakkige naam zou ik met je kunnen praten. Ik hoop dat je ge lijk hebt en dat het hier een schietpartij betreft tussen twee benden van gangsters; misschien zijn het wel troepjes georganiseerde deserteurs, ook kan het wel een. gewone vete zijn, die hier beslecht wordt. Dat waren mijn eerste gedachten, omdat Össiefski erbij betrokken werd, maar ik geloof daarin niet meer. Gewone gangsters zou den plunderen, de buurt onveilig maken,' terro riseren. Hier zit meer achter. En jij met je avon tuurlijk brein vindt dat allemaal natuurlijk prachtig. Maar ik. „....Vind het jammer, dat ze juist de goêge-" meente Axen voor hun besprekingen hebben uitgekozen. Waren ze maar een dorp verderop gegaan, niet?" Frank werd driftig, maar hij beheerste zich. „Hoor eens Peter," sprak hij met nadruk. „Als ik je niet zo goed kende zou ik je op je vrij postige neus slaan en hard ook. Maar onthoud dit goed; wat hier in Axen gebeurt gaat heel het land aan. Ik voel dat en jij kunt mij met al je spotternij'en niet van mijn idee afbrengen." Peter was werkelijk een weinig onder de in druk geraakt van Franks ongewoon heftig betoog en hïj werd er een ogenblik stil van. Hij stak een sigaret op. Frank tastte wat nerveus naar zjjn pijp en zo rookten zij zwijgend, ieder vervuld van eigen gedachte^. Frank was bezig met zijn schimmen en fantomen. Peter met een visioen van zon en warm hooi, waarin hij kon luisteren. Men rangschikte Peter onder de n ij veren en ijverigen van deze wereld, een werkbij, maar zij, die hem goed kenden, wisten, dat hij in feite een dar was; niet eens een dikke dar, maar het skelet van een dar. Hij hoor de tot de luiaards en de. grootste mens in zijn verbeelding vertelde hij aan een ieder, die het horen wiide was de Arabische jongen, die zich onder een vijgenboom ter ruste had gelegd, dagen, weken, maanden lang, en te lui was om te eten, te lui zelfs om een rijpe vijg, die op zijn wang viel in zijn mond te tikken, zodat hij tenslotte van honger, is gestorven. Dat Peter zo ijve rig aandeed, kwam door zijn ogen, dio zo slim konden kijken en door de lengte van zijn benen, die de indruk wekten, alsof hij altijd in beweging was. Maar kwam er iets op zijn iveg, dat zijn fantasie prikkelde, dan kon hii plotseling een ongekende activiteit ontwikkelen. Doch zelfs dan nog weigerde hij om vooruit te denken, een plan van tevoren te beramen. Hij dacht ter wijl hij sprak; hij dacht onder het handelen, maar wanneer hij niets deed waren zijn herse nen ook in zalige rust. Zalige rust vond Peters fantasie in zijn geu rende hooiberg en zij sufte heerlijk achter de glinsterende libellenvleugels aan en toen dwars door zijn fata morgana twee korte laarzen stap ten, sloeg Peter deze verstoring als een hinder lijke vlieg van zich af. Toch kwamen zij terug, alle figuren uit het spel, totdat Peter weer ach ter het orgel stond en zich bekennen moest, dat de dode organist grote indruk op hem had gemaakt. Als symbool van deze verschrikking herhaalde zich telkens op de rand van zijn be wustzijn die schrille orgelklank. Dat accoord! (Wordt vervolgd) \J ERPLEEGSTERS weten altijd v meteen, wat er met iemand is. want daar hebben -ze voor geteerd en toen ze de alcoholfles zonder stjp naast de neergevallen Gijsbert von den. begrepen ze er eJles^vati- 2c moesten er hartelijk om lachen en waren helemaal niet boos Bii werd opgenomen energens op de grond gelegd, maar omdat lui in slaap gevallen was. merkte hij nter- gens iets van. Maar toen hij daar zo lag te dust- ten en hel moet gezegd, dat hij een tikkeltje snurkte drong een wonderlijke, heerlijke en vaag be kende geur tot hem door. Hij snuf felde eens extra in zijn slaap en droomde-dacht half: ..Waar heb Ik die lucht roeer geroken.iets rn-el bomen. dat was die tijd, toen z\ nog met Ree en Kronkel in het b<-v. woonde dat was een goeie tijd Langzaam dook hij uit zijn slaan op naar de oppervlakte en toen hii daar was aangekomen, opende kil sloom zyn ogen. Hij voelde zich een weinig wonderlijk, en was daar om helemaal niet verbaasd vlak voor zich een reusachtige sparreboont tc zïcn staan. Een sparreboom. ja. magir dan toch een heel andere dan die luj zich uit zijn bostijd herinnerde. Deze boom was prachtig groen, maar om zijn takken hingen lange, zilver glin sterende slingers, die Gijsbert nog nooit aan een boem in het bos ïnad zien groeien Hij kwam overeind, nog wat licht in de kop. «Ik droom natuurlijk..-,." zei hij zacht, „het is een Hauw jnop». je van de één of anderzulke men bestaan niet.... ik weet ïiet zeker" en hij beet zich gevoelig in de rechter achterpoot, „Au. laat dat." zei hij getroffen tegen zich zelf, want het deed piin. maar tirj wist hii tenminste zeker, dat hij klaar wakker was- Hii bekeek de boom nog eens aandachtig. ..Dit Is mooier dan ik ooit iets gezien hcV* zei hij eerbiedig „en het ruikt lek kerder dan ik ooit iets geroken h**l>. zelfs lekkerder dan klaver" en öH wil wat zeggen als een konijn, dal vindt. Gijsbert begon nu een onderzoe kingstocht om de boom heen en !h!3 ontdekte, dat'het ding midden in een kleine zaal stond E»* was e-era klein kaarsje, dat helemaal alleen op de onderste tak van de spar wit een zacht licht stond te bran den- En zo al lopend door de zaal orst- dokte Giisbcrt honderden pakjes, die daar lagen, want dat waren de presentjes voor de kinderen van h-cl ziekenhuis en dé grote spar was ds Kerstboom die klaar stond voor h-ct Kerstfeest, dat gauw komen si»aj, Maar dat wist Gijsbert nog niet Er gens aan een stoel waren vier bal lonnetjes vastgebonden. Een blauwe, een rode. een gele en een lila "Ach wat aardig, hier groeien blos- men aan stoelen," dacht Gijsbert en hij ging er heen om ze te pluk ken. Sta mn toe. dat ik U pluk." vroeg hij nlechtig en hij boog erbij, eern beetje wiebelig, van wege dat drankje, dat nog niet helemaal W3S uitgewerkt. Hij begon onpotig 4e touwtjes los te peuteren. Het ging niet eens zo moeilijk en toen hij er mee klaar was, sloeg hij er twee 01*1 zijn rechter cn twee om zijn linker poot en zette koers naar de kerst boom, -want hi.i hoopte erg daar zijn vriend Eekhoorn tegen te komen. Maar het was gek. die bloemetjes die hij van die stoel geplukt had, schenen meer kracht te hebben, dan bloeincn gewoonlijk hebben. Ze trokken aan Gijsbert, nee, ze ruk ten aan hem, en hij moest zich schrap zetten om op zijn plaats te blijven, „Gewoonluk," peinsde hij. „sta ik toch met beide poten stevig op dc grond vaak zelfs met vier. maar ik heb er. nu bepaald moeite mee...." Maar de ballontjes want iedereen behalve Gijsbert na tuurlijk weet direct, dat het ballon netjes waren de blauwe, de ro de, de gele en de lila trokken en trokken aan hem, harder steeds har der en hoe hij zich ook verzette, plotseling voelde Gijsbert tot zijn onuitsprekelijke verwondering, hoe hij los kwam van de grond en de lucht in ging.,.. (Wordt vervolgd) MARIAN SMEETS

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5