Acht Alblasserwaardse molens op rEESTEtIIK L,CHI non-actief Negervraagstuk verdeelt Amerikaanse kerken SCHUDT UW LEVER WAKKER Particuliere woningbouw met steun van het Rijk PETER Bioscoop trekt tweemaal zo veel als toneel Pompen uit Amerika nemen het werk over Molenaars naar de fabrieken? Radio-programma OL Vele Zuidelijken tegen rassengelijkh.eid Grote activiteit in Rotterdam Nieuw postkantoor aan Schieweg Vergeet Schouwburgbezoek wordt min of meer als luxe beschouwd Uitspraken Bijzonder Gerechtshof Dinsdag 23 December 1947 3 v-m ï's?-' STRAF waait de wind door de Alblasserwaard. Naar de nok van de molen van Pleter de Jong voert hy flarden mee van de geluiden der werven en fabrieken te Kinderdijk. Boven het arbeidzame dorp hangt rook en smook. Op de Lek zwoegen slepers met hun last tegen de stroom in. Fel hlinkert de zon in het brede water van de rivier. Op de lange, smalle vaarten ent boezems halen enkele vissers hun netten binnen. Langs dijken en schorren wiegen ruisend mïlHoenen vaalbruine rietplui men. Alles wat wjj zien, daar boven door het luik by Fieter de Jong, de wolken, de aarde, het water, de mensen, alles beweegt, alles leeft of arbeidt. Alleen Pieter's „meuten" draalt niet en ook de twintig metilens van zijn collega's vlak in de buurt staan roerloos. de stad. En als er niet gedraald hoeft te worden en de molenaar heeft tijd over. dan kan hii nog werken wa«i hii wil. bij het riet- snjjden of op de fabrieken, in het dorp. Wat hij doen gaat, als zijn molen, niet meer zal draaien? Pi eter weet het nog niet. Onge rust maakt hij zich niet. want hii kent nóg een vak. als 't er op aan komt. Toen zrjn vader nog op de molen zat, heeft hii jarenlang in de fabriek gewerkt. ..Maar ziet U, het is al zo veel jaren geweest, dat wij molenaars waren, 't Was om zo te zeggen, een traditie. En ie gaat aan zo'n molen hechten; hii wordt een stuk van ie leven," In 't Waardhuis Op en tegen de Lekdijk te Kin derdijk staat een hecht en vierkant stenen gebouw, waarin, sinds 1644 de bestuurderen van het water schap Overwaard bijeenkomen om over de belangen van zeventien pol ders te vergaderen.JEn de gevel van het „Waardhuis". OTals het gebouw genoemd wordt, zijn kleurige te gels ingemetseld met de wapens van dijkgraaf en ingelanden uit lang vervlogen iarem'Beneden, on der de deftige vergaderzaal, be vindt zich de ambtswoning van het Hoofd van de Technische Dienst van het Waterschap. Sinds 25 ia- ren bekleedt de heer M. van der Loo deze functie in de - Overwaard. Van zijn huiskamer uit heeft men een genotvolle blik op het wilde waterland: weiden, rietkragen, boe zemwateren en... molens! Tien, twaalf, vijftien, twintig kan men er zo maar tellen, vlak bij elkaar. Stenen molens en met riet bedekte, grote molens met machtige wieken enkele kleine houtzager. Trouwe diensten het waar is, dat de acht molens van de Overwaard op gedoekt worden, vragen wij de heer Van der Loo. „Opgedoekt" vindt .hij een beetle sterk uitgedrukt. De molens zullen mettertijd buiten be drijf worden gesteld, maar uit het landschap verdwijnen zullen ze niet. Dat zal „Monumentenzorg" in ieder geval trachten te voorkomen. Tweehonderd jaar hebben de mo lens trouwe diensten geboden. Het de modernisering van de gema len in de zeventien polders zelve, die vervanging van de moIen-„bat- terij" te Kinderdijk noodzakelijk maakt. Te Kinderdijk komt een ka- nalenstelsel samen, dat in de veer tiende eeuw in de polders (met schop en. kruiwagen!) gegraven is,. De afwatering in die polders is in de laatste tientallen jaren door mechanisatie zeer verbeterd. Ten slotte kwam er te Kinderdijk zo veel water samen, dat de acht mo lens het alleen niet verwerken konden, d.w.z. dat zij het niet snel genoeg naar* de rivier de Lek kon den overmalen. Jaren geleden moest al een electrisch gemaal bij gebouwd worden, met een aapaci- teit van 650 M3. per minuut. In het halfduister dalen wij de smalle krakende trappen en ladder tjes af. hetgeen voor een vreemde ling bijna onmogelijk is zonder zich één of tweemaal bet hoofd te sto ten tegen de dikke, eeuwenoude eiken balken. „Alle meulens gaan d'r an," zegt Fieter somber, als we in zijn keu kentje zitten. „Wij hier van de Overwaard draaien nog op geregel de tijden, maar het zal niet lang meer duren. Acht van mijn collega'3 van de Nederwaard, hier juist aan de andere kant van de boezem, zijn al jaren op non-actief. En nu zullen ook hier electrische pompen komen voor de afwatering van de polders. Er zullen wéér acht molens worden opgedoekt." Fieter de Jong is een veertiger, op de molen geboren, evenals ziln vader en zijn grootvader. Over grootvader was de eerste van het geslacht, die op de „meulen" kwam. P-ev ••t™Julen'-> werd gebouwd in li40. Het salaris, dat 't Waterschap aan de molenaars betaalt, is niet -5Lr5"W L npg,„geen zevenhonderd gulden per iaar. Maar de mole naars hebben vrij wonen en een grote tuin. waarop ze meer kunnen verbouwen, dan ze zelf nodig heb ben. En ze mogen vissen in de boe zemwateren. Zoeven nog heeft een van hen een snoek van zestien pond verkocht -aan de vishandelaar uit DINSDAG 23 DECEMBER 1947 Avond-programma HILVERSUM I. 19.— Klokje 7_UUf:.. J9-05 Bernard Person; 19.15 Ere zij God xn de hoge; 19.45 Keg. Uitz.; 20.— Nws; 20.05 Met de microfoon by; 20.15 Musicorda: 21. Fragment .uit het leven van Kazan. °e wolfshond,_ voordr.; 21.20 Con- tact; 22.15 Buitenl. overzicht: 22.30 Muzikale tocht door twee eeuwen en vijf landen* 23.— Nws; 23.15 Vau deville; 23.45 Grpl. HILVERSUM II. 19.Nws. weer; 19.20 Pianoconcerten van Mo- zart; 19.45 Wat ons jongeren samen- Nws: 20-05 Actualitei ten; 20.15 Gewone man; 20.20 Stichts kamerork.; 21.20 Orgelconc.* 21.30 Legende: De kaarsvlam; 22.10 Van Rooyens; 22.15 Avondgebed- 22 30 Nws; 22.45 Orgelconc.; 23.— Mozart en Debussy progr. WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 Ochtend-programma HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Muz. bij het ontbijt; 8.— Nws; 8.18 Operette progr.; 8.50 Voor voor de huisvrouw; 9.— Gimuz.; 10.— Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Grmuz.; 10.40 Gedich ten van Henr. Roland Holst; 11. Pop. non-stop progr.; 12.Carcas- Eola en ork.; 12,30 Weer, platteland Kilima Hawaiians; 13.Nws; 13.15 Kalender; 13.20 Vaudeville; 14. Nwe kinderboeken; 14.15 Jeugdconc; 15.Morgen is het Kerstmis; 15.30 De Roodborstjes; 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Omroep ka merork.; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Omroepkamerork.; 18.Strijd krachten. HILVERSUM II. 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.Nws; 8.15 Voor het werk; 8.30 Montere morgenklanken; 9,Zie kenbezoek; 9.30 Waterst.; 9.35 Mdn- chener Phiïh. ork; 10.30 Morgen dienst; 11.Piano; 11.15 Luister spel: Louis Favre, de bouwer van de Gotthard tunnel; 12.— Kralings meisjeskoor; 12.30 Weer, kamermuz. ver.; 13.— Nws; 13.15 Progr. piano- muz.: 13.45 Cyclus orgelwerken; 14.45 Gezellige middagklanken; 15.—- Hollanda sextet; 15.30 Zangrec.; 16. Postzegel verzamelaars; 16,15 Voor de jeugd; 17.30 Piano; 17.45 Reg. Uitz.; 18— Philh. ork.; 18.15 Colle gium Musicum Amstelodamense; 18.40 Kerstboodschap tot het Ned. volk. Vier van de acht oudjes, die gaan rusten. hoge kosten, die bediening en on derhoud van de molens vergen, heeft hét waterschapsbestuur na langdurige beraadslagingen en dis cussies besloten tot het aankopen van drie Amerikaanse pompen. Die gloednieuwe apparaten, die een ca paciteit hebben van 300 M3. per minuut, staan nu te Amsterdam in kratten te wachten op transport naar Kinderdijk. Wanneer ze in gebruik komen? „Dat 3s nog niet precies te zeg gen. De pomnen zijn gekocht, maar het waterschap beschikt nog niet over de motoren. Die zullen in Ne derland worden aangekocht, maar de aflevering kan nog wel enige tijd op zich laten wachten." Langs de Lekdijk razen autobus sen naar Rotterdam. Ze1 zitten vol werf arbeiders en werkers van de fabrieken. Zal Pieter de Jong vol gend jaar tot de hunnen behoren Zo ja, dan zal hb wellicht toch op zyn molen blijven wonen. Maar ziin zoon zal hem als molenaar niet meer opvolgen. Een traditie is ge broken. De molen wordt een monu ment en hij zal dat blijven, stil en zwijgend, tot het rieten dak zal zijn afgewaaid en de stenen zullen ver brokkelen... Voor *t eerst sinds zeven jaren lichten in de Kerstweek des avonds weer ouderwets feestelijk de lampen in de étalages van de Schiedamse winkels en magazijnen. „Sneeuw vlokken" dwarrelen neer achter de winkelramen men ziet Kerstmannen in felrode kledij, diepgroene sparre- bomen met witte slingers en fonke lende. kleurige glasballons. Zodra de zon aan de Westelijke kant van de stad langzaam, in gloed, gaat wegzinken, beginnen de winke liers hun verlichtingen te ontsteken. 1 Zwakke en. felle schijnsels scheppen sfeer en gezelligheid in de drukke straten, waar wandelaars niet meer haastig en ongeïnteresseerd verder stappen, doch als door een magneet aangetrokken, met nieuwsgierige blikken de uitstalkasten inspecteren. Velerlei zijn de kleurschakeringen der damesmantels van het modema gazijn, pedant pronken de zwierige hoedjes. Verderop schitteren paarlen en blinken ringen en armbanden; bij de fruithandelaar lachen honder den blozende appels de voorbijgan ger tegen. In het licht der witte lam pen lokken des slagers braadlappen en glimmen eer vela at- en lever worsten. Achter buurman's spiegel ruit, op een blank stuk marmer, glanst zacht een vette reuzen-paling. Winkeldeuren slaan en rinkelen in snel tempo open en dicht. Klan ten komen en gaan. En velen, die niet kochten en niet binnen gingen, wandelen vrolijk fluitend verder. Want licht brengt vrolijkheid; licht brengt vreugde. Helaas zullen de winkellichten niet blijven branden. Om tien uur 's avonds wordt weer alles donker. En als de feestdagen voorbij zijn, is het ook met de illuminatie zo goed als uit. Dan mogen winkel-etalage's slechts tot sluitingstijd verlicht zijn, in he algemeen tot zes uur 's avonds. Daarna trekken er weer ambtenaren 'op uit om overtreders te waarschu wen en zo nodig te bekeuren. Nóg moeten wij zuinig zijn met electri sche stroom; en met steenkool, die voor 't leveren van stroom nodig is. Toch staan onze winkeliers en wij allemaal er al weer veel beter voor dan een jaar geleden. Langzaam maar zeker zijn wij op weg naar.... het onbeperkte licht. Beweging van Europese Federalisten In. Rotterdam is opgericht een afdeling van de Beweging van Eu ropese Federalisten. Voorzitter van het bestuur is de heer A. van Ker sen, secretaris de heer C. J. Vare kamp, Mathenesserdiik 20, pen ningmeester de heer G. DÖrr. Voorts hebben in het bestuur zit ting: mevr. Dommisse, dr. M. Straub en drs. E. Lopes Cardozo. (Ingezonden mededeling) en-u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moei uw Je.ver een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en toom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter ga! op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Amerikaanse pompen Verder ging echter de mechani satie in de polders en node kunnen nu èn molens èri electriséh gemaal het werk bijsloffen. Mede door de Enige tijd geleden, is er in ons ee+" Hit di- Vörenigde Staten aiKomstig blaadje verspreid, waarin gewaarschuwd wordt tegen de Fe derale Raad van christelijke kerken m Amerika en de Wereldraad. aan*eiding van deze critiek schrijft de voorzitter van de Oecu menische Raad in Nederland, prof. ~r* s- F,- H. J. Berkelbach van der Sprenkel, die dit jaar als gast de 5yncde-2ittmgen van de Reformed Lhurch m America en in Holland- Cxty en die van de Southern Pres- byterian Churóh in de Zuidelijke Staten bijwoonde en inzonderheid de discussies over de verhouding met de Federal Council of Churches en over de relatie met de Wereldraad van Kerken, het volgende: „Het is interessant om na te gaan hoe een uit Amerika overgezonden vlugschrift als „Getrouw" er toe komt om te spreken van een „door modernisten en socialisten beheerste Wereldraad", Dat heb ik pas goed begrepen op de grote Synode van de Presbyteri aanse Kerk der Zuidelijke Ameri kaanse Staten. Daar kwam onom wonden tot uitspraak, dat het neger- vraagstuk de spil was. waaromheen de moeilijkheden draaiden. De ras senscheiding is in de zuidelijke sta ten scherp. Men wenst het niet, dat de Federaie Raad bij de regering en over heel het volk gelijkstelling der rassen bevordert. My werd duide lijk, datmen terugdeinsde voor maatregelen, die een meer gelijk stemrecht en onderwijs voor blan ken en voor gejdeurden zouden mee brengen. Dat er ook in de Wereld raad sympathie is voor deze gelijk stelling prikkelt sommigen. Niet alle aanwezigen op de Synode van de Zuidelijke Presbyteriaanse Kerk we zen het verband met de Federale Raad af. Bijna de helft was voor aansluiting bij deze Raad en voor betere verhouding der rassen. De opwinding hierover was groot: de tegenstanders voeren een felle cam pagne, waarvan de geluiden tot hier doordringen. Daaromtrent citeert „Getrouw" een rapport van een der zuidelijken, die een heftig tegen stander was van de rassengelijklxeid: „De Federale Raad der Kerken ge bruikt onze Kerk en andere Kerken als een front om onze democratische regeringsvorm, ons kapitalistisch staisel, ons Amerikaans onder ne mingssysteem en onze sociale struc tuur in het Zuiden te ondermijnen. Voor de goede verstaander is hoop ik nu wel duidelijk waar het vooral om ging. Ander bezwaar Ter synode van de Dutch Refor med Church, een kerk van de oude en latere kolonisten uit ons land, nu geheel Engels sprekend, kwam er hoegenaamd geen enkel bezwaar naar voren tegen het deelgenoot» schap dezer Kerk en de Wereldraad Wel werden er enkele bezweren geopperd tegen deelgenootschap z.n de Federale Raad der Kerken in Amerika, maar de band daarmede werd niet verbroken. Hier gold niet het rassenvraagstuk; in de noorde lijke staten (waar deze Kerk hoofd zakelijk voorkomt) bestaat dit pro- 7 OALS bekend, wil het R(jk de particuliere bouwer tegemoet komen *-* door het verlenen van een renteloos voorschot, waarvoor de Ryks- finnncieringsregeling 1947 in het teven werd geroepen. De animo bij de particuliere bouwers om op basis van deze regeling hun. bouwplannen te verwezenlijken was aanvankelijk slechts gering. Thans schijnen vele van hen over hun bezwaren te zyn heengestapt, ge zien het verheugend aantal bouwplannen, op basis van de Rijksrege ling waarvan met name in Rotterdam thans sprake is. Zeer waar schijnlijk zal een belangrijk deel hiervan nog In de loop van 1948 kunnen worden uitgevoerd. De bouwplannen omvatten hoofdzakelijk woningen, w.o. ook een aantal van het middenstandstype, waaraan zulk een grote behoefte bestaat. heer P. van Boven aan Nachtegaal- plein en Wevershoekstraat. in totaal 135 woningen omvattend, hebben wij indertijd reeds geschreven. Met de uitvoering van het bouwplan is reeds begonnen. Gebr Spindler gaan negen wonin gen zetten aan de Van Blommerv* steynweg. terwijl NV Heineken. ten behoeve van haar personeel vier zelfstandige woningen met garage laat bouwen aan de Breeveldsingel- Vergunning voor de (overheids)- bouw van 15 woningen voor be- jaardpn in Oud-Mathencsse is aan gevraagd Verwacht wordt, dat met de uitvoering in 1948 begonnen kan worden. Bij de realisatie van al de door ons genoemde bouwplannen speelt het materiaal- en arbeidersvraag stuk vanzelfsprekend een grote rol. Algemeen is de klacht, dat de mate riaal-prijzen nog voortdurend stij gen, waardoor reeds gemaakte cal culaties illusoir worden Laten wij hopen, dat 1948 een da lende prijstendens zal vertonen, tot heil van de wederopbouw van onze stad. De Nationale Levensverzekerings Bank heeft plannen voor de bouw van 42 woningen en zeven winkels op het open terrein, begrensd door Sonmanstraat, Stadhoudersweg en Noorderhavenkade. Men hoopt xn Februari of Maart met de uitvoering te kunnen beginnen. Aan de Staten singel, ter hoogte van de Dalton-school, tussen Loeff- straat en Kolkmanstraat, zullen, be houdens goedkeuring. 24 woningen (waarvan één dokterswoning), ge bouwd worden door de firma Van Vliet en Van Duist. Reeds eerder schreven wij over de bouw van circa 80 woningen, zeven winkels en een bankfiliaal aan de Stadhoudersweg. hoek Schieweg door bouwkundige _C. Gestel. Met het li ei werk is inmiddels reeds be gonnen. De heer P. Slappexxdel, bouwkun dige, heeft schetsplannen ingediend voor de bouw van 40 woningen en garages, zeven winkels en een bij- postkantoor op het open terrein aan de Schieweg, ter hoogte van Vlag- gemanstraat en Heulstraat. "Vooral de bouw van een nieuw postkantoor aan de Schieweg zal door de be woners van Berg- en Blijdpoider met vreugde worden begroet. Middenstands wonin g en De Molenlaan in vm, Hilligers- berg belooft in 1948 een centrum van bouwactiviteit tr worden. De heren eebr. W. en C. G. Poldermans erx A, Voltemans hebben het voor nemen, aan de Molenlaan 36 een gezinswoningen en zeven garages te bouwen Gebr. P. en H. Willemsen zijn reeds bezig met het grondwerk voor de bouw van elf vrije herenhuisies met garage aan de zelfde laan De bouw geschiedt geheel voor eigen rekening, evenals die van het com- olex woningen en winkels aan de Dordtselaan. dat ook door gebr. Willemsen is gebouwd. Tenslotte hebben de gebr. M en P. van Boven schetsplannen inge diend voor de bouw van negen vrije huizen aan de Molenlaan. Nieuwbouw in Zuid De NV „Groot-IJsselmoode" heeft* plannen voor de bouw van 48 wo ningen in 12 panden aan de Land manstraat in Zuid. Firma Vgn Vliet en Van Duist zullen de uitvoering overnemen van de bouw %'an 92 wo ningen aan de Groene Hilleaijk. Over de bouwobjecten van de De verantwoordelijkheid van de schrijver Claude Aveline, hier vooral be kend als schrijver van detective romans (Voiture 7 place 15) sprak Zaterdagmiddag voor de Alliance frangaise en NederlandFrankrijk, in de aula van Boymans over „La responsabilité de l'écrivain dans le monde moderne". Nog niet zo lang geleden aldus Aveline was de schrijver een luxe-artist, wiens arbeid gericht was op het zui ver-a esthetische. Het publiek boezemde hem alleen Hioaw, TTi„,. i j - belang in, voorzover het z'n werk blgem Biet Hte gold het de liberale kocht oJ afet kocht_ De oorlog ech_ elementen in de Federale Raad, die evenwel in veel mindere mate voor komen dan enige tientallen jaren geleden. Verschillende groepen trachten zo met andere kleine Kerken een Coun cil of Christian Churches te vormen en zoeken naar aansluiting in Zuid- Af rika en Nederland bij de Gere formeerde groepen. Waar nu Ker ken zijn, die voor de vraag staan of zü contact zullen opnemen m'et de Wereldraad, met zijn grote verschei denheid van theologisch inzicht (hoewel de basis van deze is Chris tus als God en Verlosser), poogt men van Amerika uit deze te winnen voor een eigen internationale raad van strikte geestverwanten. Daarom wordt er in de propaganda hier te lande zo gecamoufleerd gesproken over de motieven 'van de machtige kerken uit de Zuidelijke Staten, waar de sociale drijfveren 20 be langrijk zijn. Of deze isolering op den duur zin heeft daargelaten, be paald te betreuren zou het zijn wan neer de typische reformatorische stem in het geheel van de Wereld raad er zwakker door zou worden. In het geheel van de Wereldraad mag de stem van Calvijn niet ont breken." ter heeft de sociale positie van de schrijver geheel veranderd, doordat de problemen van tijd en leven veel directer en eenvoudiger gesteld werden. De schrijver moest kiezen tussen collaboratie met de vijand en aanvaarding van de zware ver antwoordelijkheid het volk uit zijn verslagenheid op te heffen en de weg te wijzen naar de uiteindelijke vrijheid. Aveline, die lid was van de groep Résistance en talrijke makkers in de strijd heeft verloren, citeerde uit de nagelaten geschriften van enigen hunner. Na de bevrijding zijn hevige po lemieken geleverd over de vraag of de collaborerende schrijvers niet te zwaar gestraft zijn. Aveline, die een vrij radicaal standpunt in neemt, meent dat de verantwoorde lijkheid die het schrijverschap aan dezen oplegt, even groot, zo niet groter is dan van -hen, die het kwaad daadwerkelijk bedreven hebben. Zij inspireerden velen tot het slechte, hun straf zij dienover eenkomstig zwaar. Voordrachtsoefening Leerlingen der elementaire- en middelklassen van het Toonkunst Conservatorium hebben Zaterdag-* middag in de zaal van het Doof- stcmmer.instituut een openbare voordraclitsoefening gehouden. Er werd met animo gemusiceerd en onder de jeugdige executanten v/aren er verschillenden,' die blyk gaven van goede muzikaliteit en instrumentale aanleg. De kinderorkestklasse onder lei ding van mevrouw Liesbeth de Monchy-Kuiper heeft enige stuk ken van Gluck en Handel ten ge hore gebracht. „Wiener Blut" van hoofdstad-operette De Hoofdstad-operette met leden van de voormalige Fritz Hirsch operette (onder directie van: Meyer «HamelOtto Aurich—Otto Durer) heeft de klassieke operette „Wiener Blut" van Johann Strauss op het repertoir-e genomen"- in een nieuwe Nederlandse bewerking van Meyer Hamel, onder regie van Gtto Aurich. Aan deze voorstelling werken o.a. mede: Paul Harden, Ruth Roden, Chris Reumer, Claire Cïairy. Her man Pfalzner, Tini Alma, Ad Hee- rings, Nini Leclair, e.v.a. Fim de la Fuente zal wederom als dirigent op treden. De komiek Fritz Steiner terug- gekeerd van een tournee door Oos tenrijk en Zwitserland zal weder om bij de Hoofdstad-operette in „Wiener Blut" optreden. De première is vastgesteld op 1 Januari a.s in „Concordia" te Bus- sum, waarna een tournee door ge heel Nederland volgt. Mooi plaatje Geld schijnt toch een enorme aantrekkingskracht op de mensen te hebben. Voor de Heden die er te kort aan komen niet minder dan voor degenen, die er al aardig wat van vergaard hebben. Je staat ver baasd als je hoort wat men al niet doet en laat om dat goedje te be- machtxgen. Deze Hans nu b.v., deze domme Hans, mogen wij wel zeggen, zit nu midden in de narigheid omdat hy de verleiding niet kon weerstaan zich op een rare manier twee brief jes van 25 gulden te verschaffen. Hoor nu toch eens wat een dwaze en domme snaak deze Hans was. Wij zeggen was, want Hans is- thans, naar hy zelf beweert, volko men genezen van zyn dwaling, hij zou ik weet niet wat willen doen als hij zijn daad ongedaan zou kun nen maken, hij heeft spijt als haren op zijn hoofd en zijn geweten plaagt hem zo, dat hij er soms de zenuw-en van krijgt. Eigenlijk gaat die mevrouw, die als getuige is opgeroepen ook niet vrijuit, want door haar slordigheid werd die arme Hans in de verlei ding gebracht om te struikelen. Kijk, die mevrouw had net die dag het huishoudgeld van haar man ge beurd, twee muntjes van 25. Als twee propjes papier had mevrouw die lekkere centjes op de tafel ge worpen en er verder niet meer aan gedacht. Ex-en later kreeg ze ineens een opruimwoede. Ze ging de ka mer doen en klopte het tafelkleed eens flink uit voor het open raam. Hup, daar gingen de bankjes van 25. Mevrouw had er geen flauw idee van dat zy haar huishoud geld zomaar op straat had' geworpen. Maar twee kleine meisjes van een jaar of zeven, die beneden liepen te spelen zagen plotseling die mooie papiertjes op het trottoir liggen. Kijk eens, zeldengide kinderen, wat een aardig plaatje, en vol be wondering tuurden* zij naar het schattige meisjeskopje dat iedere toonder zich wel herinnert. Het ge tal 25 prijkt boven het pittige ge zichtje en er onder staat de hand tekening van wijlen de heer Trip. Op dat ogenblik kwam Hans aan gestapt en met dezelfde huichel achtige intonatie als waarmee de wolf Roodkapje aansprak, zei de grote man tegen de kleine meisjes; Dag lieve kinderen, wat heb je daar een mooi papiertje, wel twee zie ik, geef ze maar aan my, dan krijgen jullie deze echte gulden, gaat er maar gauw wat lekkers voor kopen. Dolgelukkig snelden de meisjes met de gulden weg en zo kwam die slimme, domme Hans in het bezit van de twee geeltjes. Omdat hij er zo'n spijt van heeft; omdat hy nog nooit met de politie in "aanraking is geweest en ten slotte omdat hij er financieel zo slecht voor zit, wil -de rechter het onderste uit de kan niet hebben- Maar al zal het doen een toer zyn om het by elkaar te sparen, 25 gul len boete moet er toch betaald wor den, want het was toch maar een rare streek van die Hans. (Ingezonden mededeling) FEUILLETON 13 Dat was het, wat het dwars zat Jammer, dat er bij Frank geen piano was, dacht hij. Hij kan het zo grijpen, die vierklank, die Ier stond weer ih hem natrilde, wanneer het beeid van de or ganist terug kwam. Dat accoord moest iets bete kenen. En dat instrument ook, waarmee het vast gezet kon worden. Maar als hij lang wachtte zou de klank vervaagd zijn. Zou hij dan toch maar wachten? Maar het accoord was de missie van de organist, de boodschap, die zijn verstij vende handen nog vertolkt hadden. Peter richtte zich op; hij vreesde, dat zijn fan tasie hem te ver zou meenemen. Hij zag Frank, met ernstig gezicht achter de rookkolom van zijn kromme pijp; hij zag de boeken in de kasten, rondom, de muziekwerken op het ronde ta feltje: Ossiefski's boeken. Ossiefski! Wie was hij? Een kunstzinnig man als hij kon niet zo'n verschrikkelijk accoord mee nemen naar de andere wereld. Was hier maar een piano. Hij moest weg; van Frank en Karin en de kinderen, uit Axen. Hij werd hier te on rustig. Peter had zijn besluit genomen. Zijn vacantie in Axen was voorbij. HOOFDSTUK V Waarin Peter niet alles vertelt De zon had haar ronde al weer bijna gelopen, toen Peter de volgende dag in Amsterdam aan kwam. Op de Westermarkt leverde hij wederom slag. Ditmaal ging het initiatief van hem zelf uit en werden ex* geen vuurwapenen gebruikt: Peter zijn duim de trap op, in de richting van de trachtte uit de tram te komen. Het lukte ook en kamers. de Westertoren verwelkomde hem met vrolijk „Gunst nee, meneer. Hij ziet er fatsoenlijk uit, carillongebabbel, toen hij weer de lucht van zijn een echte heer met een grijze gleufhoed en ge- oude gracht inademde. poetste schoenen...." Peter was tevreden en de honderd stappen van Peter, keek schuldig naar zijn schoenen en juf. de tramhalte naar zijn huis wandelend, verheugde hij zich in alle gemeenplaatsen van liefde en trouw, die ieder Amsterdammer zegt of denkt, wanneer hij maar één dag uit zijn stad is wegge weest. Huizen bogen zich nog meer voorover om hem goedendag te zeggen, toen hij langs kwam, en de rottende lucht van het water, dat de zon de gehele middag had warm gestoofd, snoof Peter met welbehagen op. Juffrouw Spoor begroette hem uitbundig. Peter was haar meest geliefde commensaal; hij be woonde baar twee mooiste kamers en had daar bij als privilege het alleenrecht van de tuin. „Ik wist, dat U vandaag komen zou," riep ze triomfantelijk. „Hoe dat dan?" Peter was werkelijk verbaasd. Hy dacht eerst over vijf dagen verwacht te wor. den. „Er zit al een paar uur een meneer op U te wachten en die zei, dat U op weg naar huis was. Maar U had het my best eens kunnen schrij ven," pruilde ze, „dan had ik een carbonaadje voor TJ gekocht en vanmiddag zijn de slagers dicht, weet U- Peter luisterde niet meer naar haar;_ hy was te zeer verdiept in het probleem, wie zijn bezoe ker was en hoe hij van zijn vertrek uit Axen had kunnen weten, „Is de krant er al?'' vroeg hij eensklaps. „Zal eens even kijken," zei juffrouw Spoor en zij waggelde naar de voordeur. De krant was er en Peter haastte zich over de koppen heen. Niets, xnaar dan ook geen enkele letter over de gebeur tenissen in Axen. Nu begreep hij er nog minder van. „Geen krantenman?", vroeg hy en wees met frouw Spoor zag daar ook-naar en zij bleven een ogenblik stil als in eerbiedige herdenking van de tijd, waarin ook deze neuzen glommen. „Ik zal 't morgen weer eens proberen", zuchtte de vrouw en toen sloop Peter de trap op. Met een ruk duwde hij de deur open. De man, die voor zijn boekenkast stond, schrok op en wendde zich naar Peter. Zij namen elkaar op en toen begon de vreemde te spreken, terwiil Peter nog bleef staan, de deurknop in de hand „Neemt U mij niet kwalijk...." „Volstrekt niet," zei Peter, die nu binnen kwam. „Gaat gerust Uw gang. Interessante boe- ,ken niet? U vindt daar ergens op de derde plank in de linkerkant nog een merkwaardig werkje over etikette, 't Is wel uit de late achttiende eeuw, maar toen wisten onze voorouders zich hier en daar ook wel te gedragen." De vreemde trok de wenkbrauwen samen. „U laat mij niet aan het woord komen", sprak hij. Anders had ik mij reeds aan U voorgesteld en U van de reden van mijn komst verwittigd, zo mede mijn verontschuldigingen aangeboden over de weinig correcte wijze, waarop ik U een on derhoud meende te moeten afdwingen." „Subliem!" riep Peter bewonderend uit en zijn ogen schitterden. „Pardon?" „Voortreffelijk! U spreekt alsof het gedrukt is. zo uit het boek, U houdt zeker van de Neder landse taal? Of is Uw naam soms De Vries en Te Winkel?" „Zeker, zeker." sprak de ander onthutst. „Neen, natuurlijk niet. Ik ben Cressiks van de Inlichtingendienst En U bent toch dr. Peter Munnik?" (Wordt vervolgd) Mu de toekomst van het Neder- L lands toneel en de belangstel ling voor de film door subsidie-ver lagingen en de voorgestelde verho ging der vermakelijkheidsbelasting in het middelpunt der belangstel ling staan, heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie nagegaan, hoe het grote publiek ovei film en toneel denkt. Allereerst hebben de Gallup-en- quéteurs geïnformeerd, of men wel eens naar de bioscoop gaat en naar de schouwburg om een toneelstuk te zien, en hoe vaak. 62% van het volwassen publiek biykt nooit naar een toneelstuk te gaan, 37% nooit naar een film. De volledige uitslag is als volgt: Naar toneelstuk Naar film Nooit 62 37 Enkele keer p. jr 32) 31) Pl.m. eens of vaker per mnd 6) 38% 22) 63% P.m. eens per week of meer 10) Het aantal mensen, dat de bios coop bezoekt is dus bijna twee maal zo groot als het aantal dat wel eens een toneelstuk gaat zien. Als men nagaat hoe vaak er naar toneel en "film gegaan wordt, blijkt het verschil voor het toneel nog veel ongunstiger te zijn. (Waar nog bijkomt dat mensen onder de 23 jaar. waaronder heel wat bioscoop bezoekers in deze Gallup-enquête niet ondervraagd zijnb Uit een verdeling naar inkomen blijkt dat de film het karakter van ontspanning voor het gehele volk heeft, doch dat toneel min of meer een luxe is. Gaan wel Gaan wel eens naar eens naar toneel film Mensen met: Laagste inkomens 17% 56% Lage inkomens 36% 63% Middenklasse 58% 69% Welgestelden 80% 73% Verhoging van de vermakelijk heidsbelasting treft bij de film dus 56% van hen met de laagste inko mens en 63% van de mensen met lage inkomens. Van dezelfde belas ting bij het schouwburgbezoek merkt slechts "17% der laagste inko mens en 36% van de iets minder la- 5 inkomens iets. Het onderwijs dat men gehad heeft, blijkt bij toneel- en filmbe zoek eveneens een rol te spelen. Van de meerderheid van het publiek, dat alleen op de lagere school ge- tien jaar. weest is, gaat 56% naar de film, slechts 24% wel eens naar een to neelstuk. Van de mensen met ULO, MULO, vakopleidingen e.d. gaat 72% naar de bioscoop, 52% naar to neelstukken en van hen. die mid delbaar of voorbereidend hoger on derwijs genoten hebben: 78% naar film, 72% naar toneel. „Ziet U itever een goed toneelstuk dan een goede film, of liever een goede film dan een goed toneelstuk?" vroegen de Gallup-onderzoekers verder. 34% prefereert een goed toneelstuk, 22% een goede film, 14% is het gelijk, 30% weet het niet. Naar genoten onderwijs gesplitst: 12 3 4 Mensen met: Lager Onderwijs 28 22 12 38 ULO, MULO, enz. 40 25 16 19 Middelb. Onderw. 52 12 21 15 1: Liever toneel; 2: liever film; 3: geen verschil; 4: geen oordeel. Waarom men een goede film, of een goed toneelstukprefereert heeft het NIPO ook geïnformeerd. Het belangrijkste antwoord van „de toneelliefhebbers, tien maal meer genoemd dan enige andere reden, is: „Toneel is echter, natuurlijker, men ziet echte mensen, contact met spelers", enz. (Genoemd door 63%). De voornaamste motieven van hen, die een goede film prefereren zijn: „Meer tempo, meer afwisseling, meer vaart" (door 28% genoemd). „Echter, natuurlijker dan toneel" (10%). „Begrijpt toneel meestal niet, films gemakkelijk te begrij pen" (8%) en „Goedkoper" (5%), Jan Meyer, ex-gem een teveld- wachtar, -Unterscharfilhrer en S.D.-er, werd door de Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechts hof veroordeeld tot 10 jaar gevan- genisstraf met aftrek. De-eis was vijftien jaar. Lode wijk van Hal, de vroegere commandant van de be ruchte post hulplandwacht aan de Valkeniersweg in Rotterdam-Z., te gen xvie 12 jaar was geëist, kreeg eveneens 10 jaar met aftrek. De zaak tegen Gerardus Dekker, prentbriefkaartenkoopman, die zijn Joodse zwager Boas op straat aan een politieman verraden zou hebj ben, is wederom uitgesteld en wel tot 19 Januari 1948. De eis was vijf-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3