HET ROTTEEEAMSCH PAROOL Ontploffing rijt Noors schip uiteen voor Nederlandse kust BIJNA HAD EEN KERSTVLOED GOUDA GESLAGEN Markos' troepen vallen aan bij Konitza Cafétwist in Sliedrecht bad doodslag tengevolge Bethlehem een legerkamp fa Vrij. onverveerd Eén overlevende aangespoeld van vijf en twintig opvarenden Reddingboten voeren vergeefs uit Bruiloft eindigde in vechtpartij „Willem Ruys" had een voorspoedige reis Asscher en Cohen uitgesloten Hevige strijd woedt in Kasjmir Italiaanse gezant in Zweden vermoord Vijftigjarige kastelein neergestoken Slechts critiek op C.P.N.-congres Ministers vierden het Kerstfeest met de troepen Dijk van de Gouwe in klei weggezakt Vijftig arbeiders sjouwden zand Weerbericht Red. en Adm. Long» Koven 141» Schiedam teL 69300 Abonnementsprijs per week' 31 cent. p«r k* rtaaJ 4,—losse nummers 0.07 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Banklen Amsterdamsche Bank te Rotterdam PL Directeur: 8. de Vries PL Hoofdredacteur; Th, Ramaker Zaterdag 27 December 1947 Zevende jaargang, No. 301 Eerste Kerstdag 's avonds om zes uur spoelde aan de Noord zeekust bij Kamperduin een sloep aan met twee man aan boord, van wie een reeds was overleden. Uit verklaringen van de over levende, de 2d-jarige Arnt Rökker uit Tronaheim. bleek dat hij behoorde tot de bemanning van het Noorse stoomschip „Skoghaug". Het schip was Woensdagmiddag om twee uur met een lading kolen voor Oslo uit Rotterdam vertrokken. Twaalf uur later, het schip was juist ter hoogte van Ijmuiden, reet een zeer hevige ontploffing het schip uiteen. Rökker meende, dat het geen mijnontploffing was geweest, maar een andere oorzaak van de ramp kon hij niet opgeven. Onmiddellijk voeren de redding boten „Neeltje Jacoba" van iJmuï- den en de „Dorus Rijkers" van Den Helder nog uit op zoek naar over levenden. Zij moesten echter on verrichter zake terugkeren van hun speurtocht. Daar reeds des morgens veel wrakhout was aangespoeld, vreest men dat Rökker de enige overlevende is van de 25 koppen tellende bemanning. Rökker, die zeer onvolledig ge kleed en volkomen uitgeput was, ■werd door bewoners van Kamper duin aan strand gedragen en na onder geneeskundige behandeling te zijn gesteld, bij particulieren on dergebracht. Hij vertelde, dat hij zich met zes andere schipbreukelingen had ingescheept in de motor sloep, die lek bleek te zijn. Vijf van zijn metgezellen waren on derweg over boord geslagen, de zesde, de twintigjarige lichtma troos Stileseu uit Haugesund, was aan uitputting bezweken voor zij de kust bereikten. Tegen twee uur 's middags kwam de sloep voor de Nederlandse kust, waar zij tegen een strekdam van de Hondsbossche zeewering om sloeg. In de loop van de dag zijn langs de kust benoorden Schoorl talloze reddingsboeien van dc „Skoghaug" aangespoeld. Ook meent men wrak hout van het vergane schip te heb ben aangetroffen. Ontstemde zoon gedood, vader geuiond Woensdagavond vierde het echt paar H. den D.-T. zijn 45-jarig bruiloftsfeest in een perceel aan de Rotterdamsestraat te Schevenmgen. In de loop van de avond vervoegde de oudste zoon van het echtpaar, de 44-jarige J. den D., zich in be schonken toestand aan de woning en trachtte toegang te verkrijgen, J. den D„, die met gehele famihe in onmin leeft, was ontstemd om dat een advertentie waarin het bruiloftsfeest werd langekondigd, door hem had moeten worden ge plaatst en niet zoa's nu door een der overige familieleden. Toen J. den D. zich omstreeks half elf weer aan de woning ver voegde lukte het hem binnen te dringen. Toen hij eenmaal binnen was ontstond een vechtpartij tussen hem en o.m. zijn 32-jarige broer H. den D., zijn zwagei, de 33-jarige P. K. uit de Dirk Hogeraadtstraat en zijn 69-jarige vader. Bij deze vechtpartij werd de vader vrij ern stig gewond door eert messteek m zijn rechter rrm. Hij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ver voerd, waar hij werd opgenomen. J. den D. werd tijdens de vecht partij neergeslagen en overleed ter plaatse. Door de politie werden gear resteerd de 32-jarige H. den D., de zwager P. K., de 28-jarige M. G. uit de Van Tuylstraat, de 27-jarige W. den H. uit de Lijnstraat en de 50-jarige A. van der L. uit Delft. Zij allen werden echter, na ver hoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. Sparta-Feyenoord gaat morgen door Wegens ue goede gesteldheid van het terrein zal de wedstrijd Sparta -Feyenoord, morgen, Zondag door gang vinden. Sleepboot gelicht In de vluchthaver» aan et Zijpe te Bruinisse werd door een drij vende bok de sleepboot „Kofra" uit Dordrecht binnengebracht, die in 1943 door de R.A.F. op de Ooster- schelde nabij Staver^se tot zinken werd gebracht. Het is dbedoeling te Bruinisse de kogelgaten te dich ten, zodat de boot weer drijvende wordt gemaakt. Feestelijke ontvangst Donderdagmorgen om acht uur kwam de „Willem Ruys" na een voorspoedige reis te Batavia aan. Daarmee is de eerste helft van de maidentrip vap het 21.300 tons vlaggeschip van de Kon. Rolter- damsche Lloyd volbracht. Het schip heeft zich prachtig gehouden en aan alle verwachtingen beant woord en de stemming aan boord was uitstekend, aldus vertelde in een telefonisch onderhoud de di recteur van de Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys, die de gehele reis heeft meegemaakt. De ontvangst te Ba tavia noemde hij fantastisch. De torpedojager „Bankert" voer het nieuwe schip tot het eiland Edam tegemoet en vuurde een salvo sa luutschoten af bij het binnenvaren \an de haven Tandjong Priok. Een escadrille vliegtuigen cirkelde over het schip, toen het statig en fier voor de eerste maal de kust van Java naderde. Zodra het schip een maal in de haven was, begonnen alle aanwezige schepen, die feeste lijk gepavoiseerd waren, een fluit concert, dat een kwartier duurde. Nauwelijks lag de „Willem Ruys" voor de wal of enige muziekcorp sen op de kade zetten het volks lied in, gevolgd door vrolijke mars muziek. Langs de kade stond een enthousiast publiek te juichen en tc zwaaien. Zij mogen geen functie bij Joodse instanties bekleden De Kamer van de Joodse ereraad heeft uitspraak gedaan omtrent de houding van de heren A. Asscher en prof. dr, D. Cohen. In deze uit spraak komen de leden tot de vol gende conclusies. Het is laakbaar, de opdracht tot vorming van een Amsterdamse Joodse raad en het voorzitterschap van de raad uit handen van de Duitsers te hebben aanvaard. Het is laakbaar „Het Joodse Weekblad" te blijven uitge ven, toen eenmaal bleek dat het de Duitsers van meer nut dan de Joden moest zijn, waarbij de ere raad tevens herinnert aan zijn af keurend oordeel over een aantal berichten, die in het rapport zijn opgenomen. Het is teven laakbaar, medewerking te verlenen aan een aantal anti-Joodse maatregelen, zo_ ais het uitgeven van de Joodse ster cn het verzenden van bevelen om naar Westerbork te vertrekken. Laakbaar is de wijze waarop de heren Asscher en Cohen de weiger- achtigen tot het geven van op drachten voor de eerste heffing aanschreven en medewerking ver leenden bij de selectie voor depor tatie, in het bijzonder in Mei 1943. De ereraad adviseert de heren Asscher en Cohen uit te sluiten van het bekleden van ere-ambten en bezoldigde functies van iedere aard bij enige Joodse instantie, or ganisatie of instelling en wel voor de duur van liet leven. Typhoon teistert Manilla Manilla heeft Tweede Kerstdag te lijden gehad van de hevigste cycloon sinds 1934. Puin ligt op hopen in de straten. Het electrische net is behalve in'het centrum van de stad gestoord. In de warenhui zen liggen de goederen blootgesteld aan wind en regen omdat de daken zijn weggewaaid. Het Deense schip „Kina" is ver gaan. Van de overlevenden is niets bekend. In de stad zijn 56 personen om het leven gekomen. De wind had een snelheid van 200 km. per uur. GRIEKSE REGERING NEEMT MAATREGELEN TEGEN COMMUNISTEN Tweeduizend man van de troepen van ds guerillaleider Markos hebben de geregelde Griekse troepen bij Konitza aangevallen. Na hevige gevechten aan de grens van de stad werden zij volgens Atheense berichten verslagen en naar Albanees grondgebied achter volgd. Andere aanvallen werden afgeslagen bij Philiates. eveneens in het Albanese grensgebied, en Agrinion, in Zuid-West Griekenland. De hernieuwde activiteit der gueriliatroepen zou samenhangen met de vorming van de opstandelingen-regering, de Te oordelen naar de uitdrukking op zijn gezicht voelt Ernest Bevtn, de Engelse minister van buitenlandse zakenzich tussen circusartisten beter op zijn gemak dan zoals de vorige week toen hij nog met Molotoj aan 't kibbelen was over de Duitse herstelbetalingen. Dit plaatje werd gemaakt tijdens een uurtje vrij af" van Be vin. die de openingsvoorstelling van Mills Circus. Olympia. Londen, bijwoonde. Voor haar vertrek naar Amerika geeft Maricnjma nog écn voorstel' ling in Rotterdam en wel op Zon- dag 4 Januari 's middags half drie in de Schouwburg Prijzen der plaatsen f ].50~~f 4.— rechten en garderobe inbegrepen). Kaarten van Dinsdagmiddag één uur af uerfcryp&aar aan het kan' foor van Het Rotterdamseh Parool Schicdamsesingcl 42, Tel. 25430 Generaal Markos, de minister president van da regering der op standelingen, heeft het regerings programma bekend gemaakt. Het wil „aan alle democratische krach ten in Griekenland bevrijding bren gen van de imperialistische buiten landers en hun lijfknechten". De re gering wil het gebied dat zij be heerst besturen volgens de „volks- democratische" beginselen, buiten landse ondernemingen, zware in dustrieën en grote banken nationa liseren en landhervormingen invoe ren. Zij wenst vriendschappelijke betrekkingen aan te knopen met alle landen, in het bijzonder met de Sow jet-Unie. Als tegenmaatregel tegen de vorming van de regering-Mar- kos heeft de Griekse regering in Athene en omgeving vijfhon derd communisten doen arres teren. Verder is besloten het bestuur van alle communistische elementen te zuiveren. De minister van justitie bestu deert een wetsontwerp waarbij de uitzonderingswet die vroeger door Venlzelos is afgekondigd, weer van kracht wordt. Volgens deze wet wordt de communistische partij buiten de wet gesteld en de ontbin ding bevolen van verenigingen en organisaties, die zich bezighouden met „anti-nationale intriges". Pater Borromeus de Greeve overleden le Kerst dag 's mor gens over leed vrij plot seling in het St. Francis- cus-gasthuis de bekende kanselrede naar pater Borromaeus de Greeve O.F.M. op 72-j, leeftijd. Pater Bor romaeus was een rond trekkend prediker. Hij hield vastenmedita ties, novenen, tridia, conferenties en feestpredicaties. Hij sprak op katholieke congressen in Neder land en ook daarbuiten, in België, Duitsland, Italië, Jeruzalem, Con- stantinopel, Batavia en Soerabaja. De striid in Kasjmir is Dins dag weer opgelaaid. Troepen van India hebben invallende stammen, die hen in het gebied van Jhangar, in het Westen, in een massale stormaanval onder de voet trachten te lopen, zwa re verliezen toegebracht. Dui zend aanvallers zouden gedood of gewond zijn. De invallers hebben versterkin gen gekregen en de strijd duurt voort. Dit is de eerste keer dat de aanvallers in groten getale op open terreinen tussen de heuvels rond Jhangar te voorschijn zijn gekomen. Vliegtuigen van de Indische lucht macht hebben zich in de strijd ge mengd en voeren bombardementen en aanvallen met boordwapens en raketten uit. Ook de troepen van India hebben verliezen geleden, meldt het com muniqué uit Nieuw Delhi. Bellardo Ricci, de Italiaanse ge zant in Zweden, is in zijn woning te Stockholm door een Italiaanse krankzinnige, Capocci, vermoord, Ricci werd, toen hij aan de Kerst- lunch zat, in de spreekkamer geroe pen om een uitvinder te woord te staan. De bezoeker was Giuseppe Capocci, die een schaar uit zijn zak haalde en in het wilde weg Ricci steken toebracht. De aanvaller werd door bedienden gegrepen, maar de gezant was zozeer gewond, dat hij na aankomst in het zieken huis overleed. Ricci was in Zweden zeer gezien. Men vermoedt niet dat er bij de moord politieke motieven in het spel zijn. Capocci was sinds 1940 in het gesticht Langbro verpleegd. Hij mocht met Kerstverlof, mits zijn vrouw, die in haar en zijn onder houd voorziet door het verkopen van luchtballonnetjes, in de Stock- holmse parken, hem kwam halen en brengen. Hij wist haar echter te ontvluchten en ging naar cle ge zant. vermoedelijk ora zich te wre ken voor ziin opsluiting. Nederlandse verliezen van 23 De cember: ëén gesneuvelde, drie ge wonden. Tweede Kerstavond werd Sliedrecht opgeschrikt bij het vernemen van een doodslag- Van mond tot mond ging het gerucht, dat er een „moord" gepleegd was. Dc caféhouder Mcycr werd, na een typische cafc-twist, door een der bezoekers met een messteek zo zwaar gewond, dat hij ineenzakte en spoedig overleed. Dc politie was er vlug bij cn arresteerde B. als vermoedelijke dader. Nader vernemen wij, dat de ruim vijftig-jarige kastelein L. Meyer enige ruziemakende mannen wilde scheiden. P, B. werd hier door zo kwaad, dat hij de café houder neerstak mei een Duitse bajonet, die hij bij het baggeren had gevonden. De burgemeester noemde het ge beurde zeer -a-agisch. Het café van Meyer en Meyer zelf staan te Slie drecht zeer gunstig bekend, de 24- Paul de Groot laakt USA, regering en PvdA Op het Kerstcongres van de C.P-N.- De Waarheid heeft Paul de Groot, de partij-secretaris, Donderdagmorgen felle critiek geleverd op de politiek der U.S.A. De Amerikaanse groot- ;apitalisten, zo merkte hij op, stre ven naar een nieuwe oorlog, gericht tegen de Sowjet-Unie en de arbei dersklasse. Voorts laakte hij het plan-MarshaII, dat hij een econo mische voortzetting van de react ion - naire Amerikaanse politiek noemde. Ook hekelde Paul de Groot de Ne derlandse politiek in Indonesië, die volgens hem geen ander resultaat zal hebben dan een definitieve verbre king van alle banden tussen de Re publiek en Nederland. „De Amerika nen," zo zeide hij, „zullen hiervan het voordeel hebben, want zij zullen zowel Indonesië als Nederland vol komen in hun macht krijgen. Wij eisen een onmiddellijke staking van het vuren en de partij zal met groter kracht dan voorheen hiervoor aan drang op de regering uitoefenen Ten val gebracht Het beleid van de ministeries Schermcrhorn eu Bee! heeft, volgen.5- spreker, Nederland ton val gebracht. „Zo slecht is de toestand hier," ver volgde hij, „dat aan de ministeries in Den Haag in het geheim gewerkt wordt aan 'n „catastrophe-plan" Hij deelde het congres voort« mede, dat de C.P.N. in contaet zal treden met het onlangs door 9 grote communis tische partijen opgerichte internatio naal informatiebureau, de Komin- form. Ernstig waarschuwde Paul de Groot het congres voor de P, v. d. A„ die naar zijn zeggen, „geen greintje socialisme meer bezit en de ijverig ste voorvechtster is van de Ameri kaanse machtspolitiek." De politiek van de P v.d.A. noemde spreker „niet progressief, doch schadelijk, antina tionaal en anti-socialistisch." Nieuwjaarsbrief van het Humanistisch Verbond Het Humanistisch Verbond heeft zich door middel van een nieuw jaarsbrief tot het Nederlandse volk ericht. Uitvoerig wordt de drei ing van deze tijd besproken. Ge wezen wordt op dc medeverant woordelijkheid, die een ieder voor het geheel heeft. Waar het om gaat is wil tot samenwerking en bereid heid tot offer. Er ligt, aldus de brief, een adembenemende ernst opgesloten in de mening voor ons geslacht. Eén wereld of geen we reld. Tojo voor het tribunaal Generaal Hideki Tojo, ex-premier van Japan, staat terecht voor het tri bunaal te Tokio. „Ik ben ervan overtuigd dat wij het internationale recht niet hebben ge schonden," zei hij op de eerste zitting. „Het was in alle opzichten een zelf- ve rdedigi ngsoorlog." Tojo verklaarde dat alleen het kabi net en het opperbevel verantwoordelijk zijn voor de oorlog. De keizer bad er aeen aandeel in. jarige dader evenwel zeer ongun stig. In dc loop van de avond waren de 24-jarige P. B. en de 23-jarige P. L. m een reeds enigszins be schonken toestand naar café Meyer gegaan om te biljarten. Nadat zij een partijtje hadden gespeeld en enige glazen bier hadden gedronken ontstond tussen beide vrienden ru zie. Dc caféhouder kwam tussen beide en wist de vechtenden te scheiden. Plotseling trok B. een wapen en stak hem daarmee in de hartstreek. Hevig bloedend stortte de kastelein neer en overleed na enige minuten. Inmiddels waren de beide vrienden uit het café ge vlucht. In dc loon van de avond werden beiden cioor de politie in hun woningen aangehouden en vandaar naar het politiebureau overge bracht. Kerstkaarsje veroorzaakte brandwonden Donderdagavond wilde mevr. H. de S. in haar woning aan de Tam boerstraat een kaars aansteken, Hierbij vatte het cellophaan van een schemerlamp, die in de nabij heid stond, vlam. De kap viel op de blote voeten van de vrouw en ver oorzaakte brandwonden, waarvoor mevr. de S. in het Bergwegzieken huis moest worden opgenomen, Levenslang voor Dahmen voti Buchholz Tot levenslange gevangenisstraf is door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof veroordeeld de 59-jari- ge voormalige commissaris van po litie, Rudolph Wilhelm Dahmen von Buchholz uit Den Haag, die gedu rende de bezetting enige tijd com missaris van politie te Amsterdam en chef van het bureau Joodse za ken is geweest. Op 12 December requireerde de advueaat-fiscaal de doodstraf tegen deze verdachte. Aangezien de verdachte geduren de de laatste jaren van de bezetting ook wel landgenoten heeft onttrok ken aan de Duitse greep, legde het Hof hem niet de zwaarste straf op De ijshockeywedstrijd tussen de H.H.Y.C. en een Noord-Hol landse ploeg werd door de Hage naars met 4-3 gewonnen, (1-1, 2-0, 1-2). Kerstmis in het Heilige Land STRAATGEVECHTEN IN JERUZALEM, HAIFA EN JAFFA-TEL AVIV Bethlehem geleek de eerste Kerstmorgen op een legerkamp, toen meer dan 4.000 Britse soldaten de Kerst-mis in de kerk van de heilige Cathe- rina bijwoonden en een bezoek brachten aan de heilige grot. De duizenden die in andere jaren met Kerstmis het dorp plegen te be zoeken, waren ditmaal afwezig: in het gebergte langs de weg naar Beth lehem nestelden dikwijls Arabische en Joodse terreur bend en. In hun met zandzakken beschermde uitkijkposten op de daken be waakten met geweren gewapende militairen het door electrische lampen verlichte plein, waar pantserwagens en enige duizenden Britse man schappen met stenguns, geweren en pistolen patrouilleerden, terwijl hon derden anderen boven de roep van Arabische straatverkopers uit Kerst liederen zongen. In de kerk hadden de soldaten hun geweren tegen de muur gezet. De dienst, die verder werd bijge woond door enkele Arabieren, ver tegenwoordigers van buitenlandse consulaten en de commissie voor Palestina, werd voor het eerst sinds 100 jaar door een Christen-Arabier, monseigneur Vincent Gelat van het Latijs patriarchaat te Jeruzalem, ge celebreerd. Voor de dienst hadden de „rode duivels" van de zesde luchtlandings divisie met een verlichte toorts in de hand en de stenguns over de schou ders geknield voor de kribbe in de flauw verlichte grot onder de kerk, waar de stenen treden uitgesleten zijn door de voetstappen van mil- lioenen, die voor hen de heilige plaats hebben bezocht. Geweervuur op straat Enkele kilometers naar het Koorden werd te Jeruzalem het aanbreken van de eerste Kerst dag aangekondigd door geweer vuur in verschillende delen van de stad. Kogels suisden over de Anglicaanse kerk bij de Damas- cuspoort, waar met het geweer gevochten werd. terwijl de po litie de kerkgangers terughield, die juist na de Kerstnachtdienst uit de kerk stroomden. Twee Joden, een Arabier en een Armeniër werden gedood. Sluip schutters van de Haganah en de Arabieren hebben elkaar de gehele nacht m de nauwe bochtige straten van de oude stad belaagd cn be spied, waarbij af en toe geschoten werd. In het niemandsland tussen Jaffa en Tel Aviv werden twee Ara bieren en twee Joden bij een vuur gevecht gedood. Een aantal perso nen werd gewond door het explo deren van een landmijn in een si naasappelboomgaard te Tel Aviv. In.„Haifa werden straatgevechten geleverd russen Joden en Arabieren, waarbij handgranaten, machinege weren, geweren en revolvers ge bruikt werden. De inwoners brach ten de Kerstdag binnenshuis door en waagden zich liever niet op straat. Volgens de laatste berichten zijn in de stad en omgeving drie Arabieren en vier Joden om het leven gekomen. Dinsdagochtend is het hospi- taalschip „Groote Beer" niet gede mobiliseerde mariniers en ongeveer 400 afgekeurde militairen van de Koninklijke Landmacht uit Priok naar Nederland vertrokken., KETELBINKIE- VOOR STELLINGEN Voor de toneelvoorstellingen „Ke telbinkie in Schimmenland" op Zondagmorgen 9 cn 71 uur in Lttxor cn Dinsdagmorgen 9 en 11 uur tn Colosseum is nog een klem aantal kaarten aan dc zaal ver krijgbaar. De in Batavia verbl'j.'cnde minis ters hebben het Kerstfeest met de troepen gevierd. De ministers Be el en Neher en dr. Beels secretaris H. Hermans zijn per vliegtuig, tank en jeep door de streek van Semarang gereisd, waar zij met de troepen op verschillende plaatsen de nachtmis en een protestantse kerkdienst bijwoonden en aan het Kerstontbijt aanzaten. De ministers Drees en Jonkman bezochten de Zevcn-Decemberdivisie in het Buitenzorgse. De Tweede Kerstdag waren de vier ministers aanwezig op een receptie van het comité Indonesia Serekat. Overeenstemming inzake lerarensalarissen De commissie van advies in zake de salarissen van directeuren, rec toren en leraren bij bet voorberei dend hoger cn middelbaar onderwijs is erin geslaagd, een oplossing te vinden voor de salariëring der do centen bü deze tak van onderwijs. Zij heeft een eenstemmig advies aan de minister van Onderwijs uit gebracht. Dit advies biedt de moge lijkheid voorlopig de bestaande moeilijkheden te ondervangen, aan gezien de minister zich ermede kan verenigen. De inhoud van het ad vies zal binnenkort bekend worden gemaakt. Mobilisatieslachtoffers 1914-18 krijgen voorschot Het ligt in de bedoeling over 1947 ook een voorschot te verstrekken aan hen, die een uitkering ontvan gen als mobilisaticslachtoffer 1914- 1918 krachtens de wet van 3 De cember 1931 dan wel als niet pen sioengerechtigde weduwe of als gepasporteerd militair. De betaal baarstelling van dit voorschot zal in de tweede "helft van Januari 1948 geschieden. Onderscheidingen Bij Koninklijk Besluit van 18 Au gustus is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de ere penning voor menslievend hulpbe toon in brons met bijbehorend lof felijk getuigschrift aan: de heer K. van der Pol, hoofdbaas bij N.V, Frans Swarttouw's havenbedrijf te Rotterdam, wegens de door hem met levensgevaar verleende hulp bjj een aan de lieer H. H. Hemmes, directeur van het Riikskolcnburcau overkomen ongeval m de Waalha ven, en aan de heer Koopmans, agent van politie 2e klasse te Rot terdam. die op 26 Augustus 1916 met levensgevaar een vijfjarig kind gered heeft uit het water van de Maashaven. Aan de oplettendheid van een arbeider van de Provinciale Waterstaat uit Gouda hebben de inwoners van deze stad het te danken, dat de straten cn de kelders op de Tweede Kerstdag niet onder water zijn gelopen. Deze man ontdekte een hevige verzakking in de dijk aan de Oostzijde van de Gouwe, het kanaal, dat vlak ten Zuid-Oosten van het lager gelegen Gouda door de Julianasluis in verbinding staat met de Hollandsche IJssel en naar het Noorden lopend via Boskoop bij Gouwsiuis uitloopt in de Oude Rijn. Met man en macht is daarop gistermiddag; een ploeg van om streeks 50 arbeiders van de provin ciale waterstaat begonnen de drei gende dijkdoorbraak met behulp van zakken zand en stenen te voor komen. Bovendien liet de hoofd ingenieur de keersluis te Gouwsiuis onmiddellij'k sluiten, zodat bij een eventuele doorbraak het water van de Oude Ryn niet in. het kanaal kon stromen. Tenslotte is men met een ge maal begonnen het water uit de Gouwe in de IJssel te pompen. Ge hoopt wordt, het waterpeil in het kanaal op deze wijze een meter te verlagen, hetgeen de arbeiders by de verzakte dijk enig respijt geeft. De dijk van de Gouwe is groten deels aangelegd op grasland. Vijf honderd meter ten Noorden van de Julianasluis, daar waar het kanaal het dichtst de stad Gouda nadert, is een gedeelte aan dc buitenzijde bijna volkomen in de klei wegge zakt. Aan de waterzijde is de dijk echter nog in tact gebleven. Thans wordt getracht dit nog niet verzak te gedeelte dusdanig te stutten, dat het niet tot een overstroming komt. Om half zes gisteravond sprak de hoofdingenieur van de provinciale waterstaat in Zuid- Holland zijn vertrouwen hierin uit. Intussen wordt aan binnenschip pers officieel medegedeeld, dat de keersluis in de Gouwe bij Gouw- sluis is gesloten. Dientengevolge is de scheepvaart van Amsterdam naar Rotterdam via Gouwsiuis tot nader order gestremd. Zestig centimeter! Nadat in de loop van de avond het gemaal Mr. Peijnacker-Hordïjk bij Gouda zoveel water uit de afge sloten Gouwe naar de Hollandse IJssel had gemalen, dat het peil in het kanaal bijna 60 cm was gezakt en de arbeiders de verzakte dijk dusdanig hadden gestut, dat verder gevaar van een doorbraak uitge sloten geacht kon worden, zijn de werkzaamheden aan de dijk tot vanmorgen gestaakt. Het gemaal blijft voorlopig nog pompen. Bonnen voor extra vlees Voor het tijdvak van heden tot 4 Januari zijn de bonnen 060 alge meen 581 algemeen aangewezen voor t Kopen van 50 gram vlees. Chocolade-biscuits alleen op snoep- of suikerbon Met chocolade gecouveerde, be dekte of samengestelde biscuits kunnen alleen op versnapering, of suikerbon gekocht worden. Per bon voor 200 gram versnapering, of sui ker zijn 2ÖÖ gram van deze biscuits verkrijgbaar. Deze biscuits zijn niet verkrijgbaar op de na 1 Januari aan te wijzen keuze-bon voor ge bak. Bioscopen gesloten op Oudejaarsavond Het hoofdbestuur van de Neder landse Bioscoopbond heeft aan de ondernemingen in het film- en bios coopbedrijf geadviseerd op Oude jaarsavond, na afloop van de laat ste middagvoorstelling, te sluiten, opdat het personeel deze avond in de familiekring kan doorbrengen. WIND Weersverwachting tot Zondagavond. Krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid-West cn West. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en nu cn dam regenbuien. Tempe ratuur boven normaal. Zon op 8 48 uur. onaei 10 34 uur Maan op 16 58 urn onder B55 uur. 23 Dec.: Zon op 0,48 uur, onder 1635 uur Maan ot> 18 23 uur onder 10 45 u 28 Dec.; Waterstanden Rotterdam: le tli 4 30 uur. 2e tij 16.49 uur. 2ö Dec.: Waterstanden Rotterdam: le i tij 518 uur, 2e tij 17.43 uur. i Dee.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1