De „Balapina", een scheepje van ras 1 Winkel - etaleur Nieuwe Marine-begroting? ss i t6 "ansa Reeks nieuwe schepen voor de KPM komt van de werven Een schip is als een levend wezen... Meer pol. delinquenten naar Indonesië? Na twee jaar in vrijheid DE DAME MET DE CAMELIA'S r Groot vliegveld bij Rotterdam Dodelijk ongeval aan de Plaszoom heöen a3ZBEE5B £atérdag 27 December 1947 3 \\T E hoorden eens vertellen van een zeitschipbouwcr, die „zo maar uit z'n blote hoofd" een schip in elkaar kon zetten. Hij steunde daarbij deels op de kennis hem door vader en grootvader bijgebracht en deels op ervaring en inzicht, die hij zelf in de loop der jaren als vakman had opgedaan. Hij u/as het typisch voorbeeld van de scheepsbouwer met de intuïtie voor het goede schip. Dat is tegenwoordig even anders geworden. De ervaring bleef natuurlijk, maar daarnaast zijn de moderne scheepsbouwers echte weten' schapsmenscn geworden. Niets meer aan het toeval overlaten, berekenen, tekenen en beproeven zij elk onderdeel van zaadhout tot masttopHet resultaat is een ongelooflijk ingewikkeld technisch product, dat voor honderd procent aan het tevoren opgemaakte bestek zal voldoen. En tochal het koel vernuft ten spijt is niet alle romantiek uit dc scheepsbouw verdwenen! omhoog te halen. Na het anker hieuwen wendde de „Balapina" haar steven naar zee, want er stonden nog een „betrouwbaar- heidsrit" van een etmaal en een snelheidscontrole langs de gemeten mijl op de rede van Texel op het programma. In Hoek van Holland kwam de loods aan boord en stap ten wij er af! Een krachtige Noord wester, veel deining, volgens Daan Suvaal een zeetje van niks, maar voor ons toch speels genoeg om blij te zijn, dat we op de sleepboot mochten overklimmen. Bij wijze van geruststelling was ons toever trouwd. dat de „Balapina" 1300 ton zand in haar ruimen had. We kennen dat! Het zand schommelt immers even vrolijk mee! De kapitein in ruste, die zich de schepen, waarmee hij de zeven zeeën bevoer, maar al te graag herinnert, zal U verzekeren, dat een schip zich als een levend wezen gedraagt. Hij zal U verhalen o\ er willige en onwillige schepen, over schepen met een goed ge sternte en andere, die het ene on geluk na het andere overkomt en tenslotte een voortijdig einde vin den. Er is iets, aldus de kapitein, dat de knapste scheepsbouwer niet berekenen kan; ik zou het d e z i e 1 van het schip willen noemen. Zo is het ook mogelijk een bepaald „ras" van schepen te kweken. De Groninger coaster is hiervan een voorbeeld. Scheepswerven al of niet in samenwerking met de bouwburcaux der grote rederijen kunnen er in slagen in de loop der jaren een type schip te ontwikke len, dat ideaal genoemd kan wor den voor de dienst, waarvoor het is bestemd. De „Balapina", een door de werf „De Noord" gebouwd vaartuig, avaarmee wij deze week op uitno diging van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat een technische proeftocht hebben meegemaakt, is zo'n scheepje van een speciaal ge kweekt ras. Zij behoort tot de reeks van K.P.M.-schepen, die de regering onmidellijk na de bevrij ding bij Nederlandse werven in opdracht gaf en waarvan materia len en gedeeltelijk ook de hoofd motoren tijdens de oorlog o.m. in Engeland .in Zweden werden be steld. Drie soorten schepen werden gebouwd, t.w. een tiental coasters, die al reeds in Indonesië varen, acht schepen van de Batavia-klasse van de Koninklijke Paketvaart Mij. en acht eenhedcr van de Capellc- klasse. Dank zij de voorbereidin gen, die de Londense regering in oorlogstijd reeds trof, zal de KPM, die ongeveer 80 schepen, d.w.z. ruim de helft van haar vloot ver loor, binnen afzienbare tijd weder om over een vloot van ongeveer 40 nieuwe schepen beschikken met inbegrip dan van de in Amerika gebouwde eenheden. Het is voor lopig voldoende om aan de drin gendste behoeften van het insulai re scheepvaartverkeer in de Indi sche Archipel te voorzien. De „Balapina" behoort in de Batavia-klasse thuis. Zij is een bij zonder gunstig type, want ondanks haar betrekkelijk kleine afmetin gen {68 meter lang en 12 meter breed) kan zij bijna 2000 ton laden, terwijl twaalf hutpassagiers en 250 reizigers op de zeer ruime en brede dekken kunnen worden meegeno men. Ir. E. Struyk, adjunct-chef van de technische dienst van de K.P.M., die ons deze gegevens verstrekte. Het zich bovendien zeer waarde rend uit over de afwerking der tot dusver opgeleverde schepen. In be zettingstijd is uiteraard de kwali teit van het werk er niet beter op geworden, zodat men zich in dat opzicht zorgen maakte hij de bouw van deze vaartuigen, waaraan direct na de bevrijding moest worden begonnen. Het is echter ge bleken, dat, al moge de Nederlandse schecpsbouwindustrïe enigszins aan tempo hebben ingeboet, de vak kundigheid beslist weer op voor oorlogs peil staat. Liefde voor- het vak, het spreekt uit ieder zorgvul dig afgewerkt onderdeel van de „Balapina". AnkerproeJE Daar het buiten een beetje woe lig was, maakte de „Balapina", die met een gangetje van 10.5 mijl de Waterweg was komen afzakken, binnen de pieren rechtsomkeert om even voorbij Maassluis in rustig water de ankerproef te nemen. Aan de ankerwinch stond Daan Suvaal, die in zijn 37-jarige zee- mansloopbaan ongetwijfeld wel eens ingewikkelder en door stoom voortgedreven ankerhijsma chines bediend zal hebben dan deze mo derne electrische winch, waarbij hij slechts aan een wieltje behoef de te draaien om nagenoeg geruis loos enige honderden kilo's ijzer Waarschijnlijk sullen binnenkort op nieuw tweehonderd politieke delinquen ten naar Indonesië vertrekken. Onder handelingen hierover tussen het Neder lands-Indische gouvernement, dc depar tementen van Binnenlandse Zaken en Justitie en de stichting Toezicht Poli tieke Delinquenten hebben een gunstig verloop. Men is over het werk van het eerste contingent van 119 man, dat in Mei 1947 vertrok en op arbeidscontract voor twee jaar tewerk is gesteld, uiterst te vreden, Op Biak, op Tarakan. bij Hol- landia en Morotai bevinden zich grote stapelplaatsen van Amerikaans oorlogs materiaal. Deze goederen werden door de Nederlandse regering overgenomen. De daar werkende politieke delinquen ten inventariseren en verzorgen deze goederen. De stichting Toezicht Politieke Delinquenten selecteert uit te zen den vrijwilligers. Na hun vertrek uit Nederland worden deze voor waardelijk in vrijheid gesteld. Zij moeten zich echter goed gedragen en zich houden aan de aanwijzin gen van de Stichting. Na twee jaar keren zij terug naar ons land en zijn dan vrij. Onder het eerste con tingent bevonden zich mensen van 20 tot 55 jaar. Zij" werden voor namelijk uit technici en ambachts lieden gekozen. Intellectuelen, be halve artsen, maken weinig kans. De eerste groep betrof uitsluitend tribuna alge vallen. Men overweegt thans ora ook uit andere groepen, behalve oorlogsmisdadigers, vrij willigers op te roepen. Voor hun arbeid ontvangen de vrij willigers voedsel en verzorging, alsme de 28.50 per maand. De toelagen aan gezinnen van ge huwden en kostwinners bedragen 125 tot 175 per maand. Bij goed gedrag ontvangt men na ommekomst van het contract 25 procent als kortverband toelage. Schone schijn en werkelijkheid (Ingezonden mededeling) Roman van Alexander Dumas Jr.; opera van Verdi HET was in het jaar 1848 brood te verdienen als costuum- thans dus bijna een eeuw ge- naaister. Haar schoonheid trok leden dat Alexander Dumas Jr. sterk de aandacht en al spoedig in Frankrijk en ver daarbuiten op- kreeg zij een kans bij het toneel, zien baarde met zijn roman „De Toen maakte zij kennis met de dame met de camelia's". Alle lezeTS stokoude graaf Von Stackelberg, en vooral lezeressen waren die getroffen door de spre- tot tranen geroerd als zij de droe- kende gelijkenis van Marie met vige geschiedenis van Marguerite Gautier lazen. Drie jaar later componeerde Verdi „La Tra- viata". Zo werd „dc dame met de ca melia's" een on sterfelijke roman en operafi guur. En zelfs een eeuw latei- ontroert ons het treurige lot van het aan tering wegkwijnende meisje en haar grote liefde! Ja, ook zij heeft werkelijk geleefd. Het was in het jaar 1841 dat de jonge Du mas in een dorp je in Noord Frankrijk de di ligence miste, zo dat hij daar zijn pasgestorven dochter .haar als kind aannam en een jaarlijkse lijfrente schonk. En nu betover de het eenvoudi ge meisje uit Normandië de Parijse, uitgaan de wereld. Zij bewoog zich vooral in kunste naarskringen, sloeg geen pre mière over, gaf veel geld weg en trok zich vooral het lot van veel wezen aan. Haar tere ge zondheid leed echter bijzonder onder het druk ke leven dat zij leidde. Zelfs de geur van bloe men kon zij niet meer verdragen." Daarom zag men moest blijven overnachten. Tijdens haar altijd met een camelia, de zijn verblijf leerde hij een meisje enige bloem, waarvan de nauwe- kennen, dat door haar schoonheid lijks merkbare geur haar niet hin- ieders ook zijn! aandacht derde. trok. Het toeval wilde, dat hij dit Op 21 Februari 1846 trad zij in beeldschone meisje, enkele maan- Londen in het huwelijk met de den later, omgeven door een graaf van Ferregaux. Nog geen zwerm aanbidders, in de Parijse jaar later stierf zij echter, op 1 Opera terugzag. Februari 1847, diep betreurd door Marie Duplessis, geboren als al haar vrienden en de Parijse dochter van een met moeite zijn weeskinderen. Zij vond een laatste brood verdienend onderwijzer, had rustplaats op het kerkhof van geluk gehad. Door haar vader was Montmartre, waar lange tijd op haar zij nog zeer jong naar Parijs graf onbekende handen een came- gezonden om te proberen haar lia neerlegdeni Afar ia Duplessis, getooid met een camelia. {Ingezonden mededeling) Voor spoedige indiensttreding kan geplaatst worden een zelfstandige voor het etaleren van vakken en vitrines. Moet het lakschrijven en plakkaatschilderen volkomen be heersen Persoonlijke of schriftelijke sollicitaties te richten aan: MAIMSMESSERLAAN (DUKZiCHT) Ernst met de plannen Dat het de minister ernst is met de aanleg van een tweede groot vliegveld in het Westen des lands, nauwkeuriger gezegd in de S c h i e- veense polder bij Rotter dam, blijkt uit de memorie van ant woord. Daarin wordt gezegd, dat over de uiteindelijke vorm van dat luchtvaartterrein vanwege het mi nisterie voortdurend besprekingen worden gevoerd met de gemeente Rotterdam. Een grote mate van overeenstemming is reeds bereikt en een proefveld voor de drainage en de juiste baanconstructie is reeds in de Schieveense polder aangelegd. Verwacht wordt, dat het uitein delijke plan binnenkort aan de re gering ter goedkeuring zal worden voorgelegd, waarbij een luchtvaart terrein ter grootte van een interna tionale klasse doch voorzien van een. startbaan van grote lengte zal worden gebouwd. De mogelijk heid tot uitbreiding an het lucht- •aartterrein tot de grootte van een internationale klasse a of b zal aan wezig zijn. Laadbruggen enz. Verder wordt in de M. v. A. ge constateerd, dat te Rotterdam bin nen redelijke tijd een verbetering van de onoverdekte opslagplaatsen door herstel van de nodige laadbrug- gen en van. de kademuren tegemoet kan worden gezien. s Wat het vliegveld in Zeeland be treft, deelde de minister mede, dat er elders op Walcheren naar een geschikt terrein daarvoor zou wor den gezocht. Woensdagavond, omstreeks half acht is op de Plaszoom de 38-jarige werkster mej. M. van Zetten uit de Usselmondselaan, door een auto aan. gereden en gedood. Het ongeluk gebeurde, doordat twee auto's, beide komende uit de stad, elkander ter hoogte van de Boschweg wilden passeren. Op dat ogenblik naderde uit de tegenover gestelde richting mej. van Z., op haar fiets. Zij wfrd door de bestuur der van de passerende auto, C. L. de H. uit Den Haag te laat opgemerkt met het gevolg, dat zij door de auto werd gegrepen cn drie meter opzii- geslingerd. Zwaar gewond werd de vrouw per auto van de G.G. G.D. naar het Bergwegziekenhuis ver voerd. waar zij na aankomst reeds bleek te zijn overleden. De bestuurder van de auto be weert, dat mej. van Z. zonder licht reed, waardoor hij haar niet zou hebben opgemerkt. De politie van het bureau Boe zemsingel verzoekt de bestuurder van de door de H. gepasseerde auto on eventueel verdere getuigen, zich bij genoemd bureau te vervoegen voor het verstrekken van inlichtin gen. Redders onderscheiden Bij K.B. is toegekend de erepen ning voor menslievend hulpbetoon ia brons met bijbehorend loffelijk getuigschrift. 3an ds heren: K. van der Pol, hoofdbaas in dienst van de N-V. Frans Swarttouw's havenbe drijf te Rotterdam, wegens de door hem met levensgevaar verleende hulp tijdens een aan de heer H. H. Wemmers. directeur van het rijks- kolenbureau te 's-Gravenhage op 11 Maart 1947, in de Waalhaven te Rot terdam overkomen ongeval en R. Koopmans. agent van politie 2e klasse te Rotterdam, wegens de door hem met levensgevaar verrichte red ding van een vijfjarig kind uit het water van de Maashaven op 26 Augustus 1946. i MINISTER SCHAGEN VAN LEEUWENS BEZUINIGINGEN WORDEN HERZIEN Het uitblijven van de memorie van antwoord bij de begroting van Marine doet in Den Haag de geruchten toenemen dat minister Fiévez, die het departement na het ontslag van minister Schagen van Leeuwen ad interim beheert, voornemens is een geheel nieuwe en beduidend hogere begroting in te dienen. De reden zou zijn dat de toestand in Indonesië niet beantwoordt aan de verwachtin gen, waarop de begroting was gebaseerd. Een nieMwe begroting zou echter eerst worden opgesteld na de terugkeer van de minis ters, die thans ter informatie in Indonesië verblijven. In de Marine-begroting voor 1948 was voorzien in zeer ingrijpende bezuinigingen. Minister Schagen van Leeuwen vroeg ruim 144 mil- lioen minder aan dan voor 1947 het geval was geweest. Dit bete kende een vermindering van meer dan 38 pet. De regering was bij de indiening der begroting van me ning, dat verwacht mocht worden, dat aan het einde van dit jaar een zodanige situatie zou zijn gescha pen, dat de zuivere politietaak die door de Koninklijke Marine ui de Indonesische wateren moest wor den vervuld, geleidelijk weer in handen zou kunnen worden gege ven van de organen der Neder lands-Indische regering. Bij de opstelling der begroting ging men dus uit van een belang rijke verbetering in de toestand, nog in 1947. De regering was onder meer van plan de mariniersbrigade omstreeks 1 Januari 1948 uit Java terug te trekken en op te heffen, waardoor het corps mariniers tot kleinere afmetingen zou kunnen worden teruggebracht. Alleen aan materiële deviezenuitgaven zou hiermede reeds een besparing van 21 millioen verkregen zijn en de sterkte van de Koninklijke Marine zou van 30.000 man in ongeveer een jaar tijds worden teruggebracht tot rond 15.000 man. Voor dit alles heeft minister Schagen van Leeuwen echter uitdrukkelijk een voorbehoud gemaakt. Indien onverhoopt de omstandigheden in Indo nesië de regering zouden nood zaken, ook na 1 Januari 1948 de uitoefening van de politie taak ter zee onverkort aan de Koninklijke Marine op te dra gen, zouden deze maatregelen geen doorgang kunnen vinden. Nu bij de ingang van 1948 er nog geen merkbare verlichting van de taak der Marine in Indonesië is ge komen ligt het voor de hand dat minister Fiévez de begroting aan de nieuwe omstandigheden zal w il- Weemoed, Ach, helemaal koek en ei was het natuurlijk ook niet: in al die feestelijke kamers met Kerstbomen met en lang niet aan ieder tafeltje- dek-je in de smulgelcgenheden, waar stoeten wild en zwermen ge- j vogel te tot het been werden afge- kloven. Maar die lieden in hun. knusse famihevreugde bij de bran- dende kaarsjes en het rode papier i hadden het goed en de kluivende klanten der Obers hadden het ook goed en wèl moge het hun allen, bekomen, maar één is er waar oen paar woorden in het bi zond er aan gewrd moeten worden, wart aan wie het goed hebben doet men be ter stilzwijgend voorbij te gaan, maar stil wil ik evpn bliiven staan, bij dezp. die het niet goed had op Kerstdag. Deze was een meisje, een aien- n/r„vT j„f stertje in een Cafetaria. Het is in !fi de wereld zo gesteld dat Cafetaria's daardoor de Manne-begroting eerstooJ{ Kerstdagen hun functie van in Februari aan dp orde zal komen. Protest inzake omzet belasting De Kamer van Koophandel en fa brieken voor Zuid-Holland heeft aan de minister van Economische Zaken een schrijven gericht waarin zij de minister verzoekt de maatregel, waarbij het de winkeliers wordt ver- .bi°d„0rf„d„? ract electrische kaarsen en In- ung door tc berekenen, alsnog in te «Ain^en verrierm"* rfp hv^ipn» v*nr klanten en het meisje stond daar terloopse zakelijkheid te vervullen hebben, want niet ieder is uitver koren deel uit te maken van een vredig en beschuttend gezin, en het voorrecht een flink weekloon of een matig maandsalaris te kunnen besteden aan een menu. behoort niet aan elkeen. Zo moeten de Cafetaria's dus ook gedurende het Kerstfeest hun dien sten bewijzen. Zo kwam het dat dat meisje, dat dienstertje, daar achter de bar stond bij de Kerstboom, die Ned. Zionistenbond nam twee moties aan In de slotzitting van de 45e jaar lijkse algemene vergadering van de Nederlandse Zionistenbond, welke op 24 en 25 December in het Mi- nerva-pavilj oen te Amsterdam is gehouden, werden, twee moties aan genomen: 1. De 45e algemene vergadering van de Ned. Zionistenbond, met er kentelijkheid constaterende, dat de Nederlandse regering ter algemene vergadering der Verenigde Volke ren haar stem heeft uitgebracht ten gunste van de oprichting van de Joodse Staat en aldus heeft gehan deld in overeenstemming met de langdurige Nederlandse traditie ten opzichte van het Joodse volk, be sluit de Nederlandse regering in te schrijven in dat deel van het gou den boek van het Joods Nationaal Fonds {Sefer Hamedinah), dat ge wijd zal zijn aan hen, die hebben meegewerkt aan de wederopbouw van de Joodse staat. 2, De Nederlandse Zionistenbond betuigt zijn grote bewondering voor de standvastige houding van de Jisioew in Erets Jisraeel in dit moeilijke uur en zendt hem een boodschap van solidariteit en de belofte tot volle medewerking bij de opbouw van de Joodse staat. Bouwvakpatroons contra „zwarte lonen" Te den Haag werd een vergadering gehouden van de hoofdbesturen der lan delijke werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf. De vergadering bleek zich in grote meerderheid tc stellen achter de loon politiek, die de regering voert en sprak de wenselijkheid uit, dat ter bestrijding der „zwarte lonen" de organisaties van erkgevers boeten zouden kunnen stel len op overtreding van dc bcpalinqcn an dc geldende loonregeling. Voorts meerde de vergadering, dat het de aan nemers niet geoorloofd mag zijn eveneens op straffe van een door de organisaties op te leggen boete ar beiders in dienst te nemen, die met kun nen aantonen, dat zij met toestemming •an hun vorige werkgever zijn dienst hebben verlaten. Tenslotte sprak de vergadering als haar mening uit, dat e" naar moest wor den gestreefd, dat van overheidswege het bouwbedrijf tot een zgn gesloten bedrijfstak wordt verklaard, zodat een arbeider eenmaal in het bouwbedrijf werkzaam, niet zonder speciale vergun ning in een andere bedrijfstak mag gaan werken. •an financiën. De Kamer meert, dat de klachten, die haar speciaal van middenstands- zijde. in verband met deze maatre gel bereiken, gegrond zijn en in hoofdzaak betreffen de omstandig heid. dat door aldus te handelen de omzetbelasting ontaardt van een con. sumentcnbelasting in een extra last op het bedrijfsleven, waardoor de middenstand, die grotendeels toch reeds met krapper wordende winsten moet werken, het zwaarst wordt ge troffen. Geen voorrang verleend! Donderdagavond is op de hoek van Deense- cn Engelsestraat een militaire motorrijder in botsing gekomen met een personenauto, doordat eerstgenoemde geen voorrang verleende. De motorrij der, P. B. uit de Russischestraat. werd met een gebroken been in het Coolsin- gelziekenhuis opgenomen. (Ingezonden medzdelins) maar naast de Kerstboom. Dc grote witte strik op heur donker haar leek te spotten met de trieste blik in haar ogen. A erschrikk»lijk droevig staarden de melancholieke ogen naar een ver punt. Vol deel neming staarde ik mee in die rich ting en visioenen doemden voor mtj op. Ik zag dc familie van het meis je gezellig gezeten aan de Kerst maaltijd. Eén stoel was ledig, meis jes stoel, meisje was de enige van het grote gezin die er niet bii kon zijn, meisie had dienst. Meisje moest hier droevig staan staren omdat ik op mijn gemak koffie zat te drinken en die oude man daar een schoteltje zat te eten en die vier mensen ginds een h«ei Kers td ine r S 3.50 Andere diensters schenen hun lot minder tragisch op te vatten. Een kleine kastanjebruine met een wip neusje keek zo vrolijk of het Za terdagavond was, tegen sluiten. Maar meisje had een gevoeliger gemoed, dat kon ie zo zien, zij leed door haar dienst op een dag als deze. Aarzelend bestelde ik nog een kop koffie en met slepende tred kwam meisie ze me brengen. Vervelend hè. dienst op zo'n dag. zei ik echt gemeend en vol meeleven. Hoezo, zei ze onverschillig, thuis is het toch ook niks met die saaie feestdagen. Maar ik heb daar net een hele stapel borden laten vallen, daar heb ik zo de p... over in... DESIDERIUS. (Ingezonden mededeling) FEUILLETON Peter hing op. Cressik stond hem glazig aan te staren. „Ik ben maar een gewoon mens", trachtte Peter gerust te stellen. „Kan niet helpen, dat we samen in de bank gezeten hebben. Maar U schijnt een. vertrouwenswaard persoon te zijn, geijkt dus laten we weer gaan zitten." En Peter vertelde, wat hij wist. Niet precies alles, weliswaar, want de muziekboeken van Ossiefski had. hij nog niet kunnen bestuderen. En ook wilde hij niets zeggen, over het accoord, waaraan hij plotseling weer dacht. Maar het zwijgen daarover had een andere oorzaak; het was zo weinig tastbaar en Peter was liet met zich zelf er nog niet over eens, wat het zijn kon, dat zo'n indruk op hem had gemaakt. Een ander zou hij het niet kunnen uitleggen. Wie zou het ook begrijpen? Maar hij gaf wel een nauwkeurige beschrijving van zijn belevenissen en van enkele figuren in de2e ingewikkelde "historie, die hij vluchtig even had kunnen zien. Cresgik luisterde aandachtig en maakte aan tekeningen. Af en toe stelde hij een vraag om een détail uit Peters relaas nauwkeurige te kunnen registreren. Toen Peter uitgësproken was, bleef het een ogenblik stil in de kamer en werd het tikken vat^ de oude stoeltjesklok hoorbaar. „Spoor heeft het gewicht toch opgetrokken", dacht Peter, maar dit rustpunt kon hem toch niet van zijn gevoel afleiden, dat Cressik hem niet vertrouwde. Hij overwoog alles nog eens en kwam toen tot het inzicht, dat zijn geschiedenis ook weinig geloofwaardig in de oren van een -vreemde moest klinken, en zeker voor een man, die er zijn beroep van maakt met verdachte zaken om te gaan. Peter zuchtte: hu kon er niets aan doen. Op kijkend ontmoette hij de ogen van Cressik. „En nu gaat U mij vertellen, wat U weet". 2Ci Peter bijna aggressief. Cressik aarzelde even. Toen sprak hij langzaam: „Ik weet niet veel; alleen dat er de laatste tijd vreemde oingen in de buurt van Axen ge beuren, waardoor het gewenst werd, dat wij er alles en ieder goed observeerden en zo zijn wij hier bij U gekomen." Het klonk als een opgezegd lesje en Peter sprong resoluut op. „Dan zijn wij quitte", zei hij. „Hoezo, dr. Munnik?" Cressik was ook uit zijn stoel verrezen. „U gelooft mij niet en ik U niet. Zou deze zaak zo onbenullig zijn, indien zelfs de minis ter-president er van afweet, mijnheer Cressik? Dag mijnheer Cressik. Tot ziens." Cressik vertrok en Peter was razend. Omdat zijn verhaal niet geloofd werd. „Had ik nu maar niets gezegd", dacht hij en liep naar de piano toe. Wild hamerde hij op de toetsen, een fantasie en een potpourri, van alles wat hem inviel, tot zijn gedachten rustiger werden en zijn handen onwillekeurig naar het verloren accoord tastten. A-bes- a-bes.... neen, toch a-bes...- ja.... nu de linkerhand. Wat was dat nu.... Toen kwam juffrouw Spoor binnen. Ontsteld. .Mijnheer Peter tocht Juffrouw Fridolin is woedend, dat U zo'n lawaai maakt!" Peter draaide zich om. „Sin s wanneer mag ik niet piano spelen in dit huis?" „Dat is het niet, meneer Peter; de juffrouw zegt, als U gewoon speelt, mag het wel, maar niet dat onmuzikale geknoei, zoals ze dat noemt. Toen sloeg Peter heel hard op de piano. A-bes en met de linkerhand e-g. Het klonk zo ge meen. dat hij het met voldoening nog eens overdeed en nu over alle octaven. En daarboven uit schreeuwde hij: „Zegt II maar aan juffrouw Fridolin of violien of kreolien of hoe ze heten mag, dat ze pien pien naar de Ten lien kan lopen...." „Meent U dat?" klonk een stem uit de deur opening. En daar stond de nieuwe bewoonster van de benedenkamer. Fridolin Nelsen; alles was rood wat ze droeg, vurig rood en dat ver tolkte ook baar stemming jegens de pianist: razernij, woede. Peter overzag de situatie onmiddellijk. En zijn ervaring op het oorlogsterrein van de laatste dagen had hem overtuigd van een oude en wijze strategie: aanval is de beste verdedi ging. Voordat Fridolin Nelsen nog een woord verder had kunnen spreken, riep Peter in haar richting: „XI bent juffrouw Fridolin, ik weet het en U komt U beklagen over mijn pianospel. Weet dan, juffrouw Fridolin. dat ik gewoon ben toonladders te spelen, tien uur per dag en dat U de eerste vrouw bent in dit huis juffrouw Spoor is geen vrouw, die is hèt! en dat U hier een hard leven zult hebben, het leven van een. soldaat en als U dat niet aanstaat is ervoor maar één oplossing...." „Maar mijnheer Peter", protesteerde juffrouw Spoor en wanhopig keek zy naar haar nieuwe gast. Maar die had met een smak de deur achter zich dichtgetrokken en Peter hoorde haar de trap afsnellen. „Ziezo", zei hij voldaan. „Juffrouw Spoor, wees een engel èn geef mij even mijn pantof fels aan. We zijn weer thuis!" (Wordt vervolgd.) De grote verrassing voor jong en oud Radio-programma ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 19.— Cello; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Reg uitz: 20.Nws; 20.15 De winkel van Sinkel; 21.15 Soc. com mentaar; 21.30 Vindobona's schram- mel'n: 22 Adriaan on Olivier; 22 30 Ramblers; 23.Nws 23.15 Hobby- boek: 23.30 Lest best HILVERSUM II. 19.— Nws, weer; 19,20 Orkest zonder naam; 19.45 Banden, die binden; 19.55 Bos ton promenade ork; 20.— Nws; 20Ai Actualiteiten; 20,12 Gewone man; 20.20 Wie weet; 20.30 Lichtbaken, 21.— Negen bert de klok: 22.— Dans les; 22,40 Van Rooyens; 22.45 Avond gebed; 23.— Nws; 23.15 Werken van Copland en Bernstein. Zondag 28 December 1947 HILVERSUM I: 8— Nws; 8.18 Zingende torens; 3.30 Duivensport; 8.40 Barcarole; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; Prof Dr. C. D, J Brandt oudejaarsbe spiegeling; 10.Amsterdams Ka merkoor; 10.30 Briefgeheim: 11— Kunst na Arbeid; 12.Grpl; 12.30 Zondagsclub; 12.40 Collegium Musi- cum Limburg; 13.Nws: 13.15 Ro mancers; 13.50 Spoorwegen; 14.-— Piano; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Ravelherdenking; 15.Filmpraatje; 15.15 Pierre Palla: 15.45 Skymasters; 16.30 Reportagedienst; 17.Grpl; 17.30 Avonturen van Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.Nws; 18.15 Gesprek met de lezer; 18.30 Strijdkrachten; 19.— Jeugddienst: 20.Nws; 20,05 Reportage; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymnastiek; 21.20 Speeldoos; 21,40 Paul Vlaanderen; 22.15 Was dit ook Uw keuze; 23.Nws; 23.15 Amerikanen van Europese bloede. HILVERSUM II. 3.— Nws: 8.15 Werkjes van Mozart; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nws, waterst; 9.45 Kerstlied.; 10.Kerk dienst; 11.30 Werken van Handel: 12.15 Apologie; 12.30 Lunchconc; 12.55 Zonnewijzer; 13.Nws; 13.15 Welk boek? 13.20 Lunchconc; 13.35 Radïöfeuilleton; 14.05 Don Giovan ni: 15.05 Van het oude naar het nieuwe; 15.15 Cabaret Oppe Ring muur; 15.45 Muzikale Tombola; 16.10 In het Boeckhuys; 16.25 Vespers; 17.— Kerkdienst; 18.30 Na de kerk dienst; 19.— Psalmen van Swee- linck; 19.15 Ds Straatsma; 19 30 Nws weer: 19.45 Grpl; 19.55 Sport; 20.05 Actualiteiten; 2012 Gewone man; 20,20 Zilvervloot; 21 Luisterspel:* Satans volk; 21.40 Klokken van St Marys; 2210 Van Rooyens; 22.15 Gebed; 22.30 Nws; 22.50 Symphonie orkest MAANDAG 29 DECEMBER 1947 HILVERSUM I. 7 Nws; 7.15 Gymn; 7.30 Grpl: S.Nws; 3.18 Lichte morgen klanken; 9 15 Grmuz; 10.Morgenwijding; 10.20 Lys Gau- ty; 10.30 Voor dc vrouw; 10.45 Re genboog; 11.20 Piano, Rta Groot; 11.45 Een dichter; 12.Carcassola; 12.30 Weer, platteland; 12.38 Grpl; Tekenfilm Walt Disney; 13Nws; 13.20 Ramblers: 13 50 Lond. Palla dium ork; 14 Voor de jonge moe der; 1415 Röntgen kwartet; 14.45 Luisterspel: Andrew Hawthorne; 15.55 Omroep kamcrork; 36.30 Ge speelde fabel; 16 45 De school is uit; 17.Omroep kamerork; 17 30 Grpl: 17.45 Rijk over zee; 18— Nws; 18.15 Orgelspel; 18 30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7— Nws; 7.15 Reveille; 7 45 V/oord voor de dag; 8.Nws; 8.15 Grpl; 9.Cello en piano; 915 Ziekenbezoek; 9.30 Wa terst: 9.35 Licht klassiek conc; 10.30 Morgendienst: 11Lichte klassieke werken: 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers: 11.35 Vijf vrolijke plaat jes; 11.50 Zangrec; 12.15 Orgelconc; 12.30 Weer; 13.— Nws; 13.15 Mari nierskapel; 14.Vacantie vertel ling; 14.30 Giaeonda rns; 15.Vro- hlke klanken bij de thee; 15.30 Ra dio philh. Sextet; 16.Bijbellezing; 16.45 Berlijns'opera ork; 17.Kleu terklokje klingelt; 17.15 Radio ko perkwartet; 17.35 Orgelspel; 17.45 Sans Souci; 18,15 Sport; 18.30 Piano recital. Ik wil mijn centjes goed bewaren. Ik rook geen tabak, geen sigaren, Ik kijk met naar vrouwen, En ik denk niet aan trouwen. Doch TIP drink ik reeds vele Jaren. Inz. Hr A. L., Oisterwjjk, ontv. 1 fl. TIP

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5