a mET EER in EER HOEKJE Nederland werd een zoutmoeras als er geen technici waren Fledermaus Mijlpaal in onze productie Afsluiting van Rijn- en Maasdelta in studie genomen Tegen het zoute, om het zoete water ,Het ei en ik Dodelijk ongeval te Pijnacker Modelvliegers naar Amerika Chrysler betaalt de reiskosten NU N06 II HAAR NACHTW 1 SLAPFN verschijnt f.' Nederland heeft aangepakt! vdüi&teckttc Zonnige zijde van onze problemen B1 Dinsdag 30 December 1947 3 r\E Zuiderzeewerken zijn nog niet voltooid, of de Nederlandse waterbouwkundigen worden al weer in beslag genomen door een denkbeeld, nog groter In omvang en betekenis. Zij broeden op een plan, om de gehele Rijn- en Maasdelta af te sluiten en de Zutd- Hollandse en de Noorclelyke Zeeuwse eilanden met elkaar te verbin den. Het zoute zeewater dringt steeds verder ons land binnen. De kans is groot, dat in de toekomst een groot deel van Nederland on bewoonbaar zal worden, omdat het langzaam maar zeker verandert n een zoutmoeras. Tenzij de teehnlei er in slagen, de zee de moge lijkheid te ontnemen, het zout landinwaarts te spoelen. ontwikkeling. Toch blijft de ver zouting van onze binnenwateren een toenemend gevaar. Radicaal plan Het vRf-eilanden-plan, zoals de Ingewijden het noemen, is een worp naar een radicale breideling van dit gevaar. Van zelfsprekend heeft e- r. pfslui- ting van een groot gebied. een sterke Invloed op de waterstanden in de rivie- Hoe onwaarschijnlijk het ook moge klinken, de behoefte aan zoet water is in Nederland langzamer hand een probleem geworden. Voor lopig zuilen onze kranen nog zo veel water laten stromen als wjj nodig achten, zullen de Hollandse sloten nog met echt kroos overdekt zijn en zullen planten, dieren en mensen zich kunnen laven aan het vocht, dat voor elk levend wezen even noodzakelijk is als zuurstof. Maar de bevolking verlangt steeds meer water. De grote steden verzwelgen grote hoe veelheden. En het peil van de Rijn, onze voornaamste zoet- waterleverancier, zakt meer en meer. Ook de technische voor zieningen voor de scheepvaart zoals het graven van de Nieuwe Waterweg en de aan leg van de Rotterdamse haven bekkens veroorzaken een aan zienlijke daling van het water peil. Zo kan er steeds meer zeewater de rivier opstromen. De verzouting van de riviermonden en de daarop aansluitende wateren neemt* ern stig toe. En hoe dodend zout water kan werken, is in de afgelopen zomer duidelijk gebleken. De grond verarmt, de gewassen verschralen, de koeien vermageren. Walcheren was in de warme maanden van dit jaar een woestijn. Grote zuiveringsinstallaties zijn nodig en plannen hiervoor zijn reeds in een vrij ver stadium van ren en ook de stroming van het zeewater langs de kust zal er niet onberoerd door blijven. De berekening van al de gevol gen bij verschillende uitvoerings wijzen is een werk, dat zeer veel tijd vergt en voortdurende studie vraagt. Daarbij zijn proeven op kleine schaal onontbeerlijk en het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, aan het hoofd waarvan prof. Thijsse staat, is op het ogenblik bezig, een natuurgetrouw model van het gehele project op te bou wen. Het model heeft een derge lijke omvang, dat het niet in het laboratorium zelf kan worden ge maakt. Het ligt in de tuin en be slaat een oppervlakte van enige honderden vierkante meters. Men verwacht in de lente van 1948 zover te zijn, dat met de proe ven een begin kan worden ge maakt. Zij zullen de rijkswaterstaat waardevolle gegevens leveren voor een werk, dat wanneer het tot uitvoering mocht komen de be tekenis van vroegere waterbouw kundige werken verre zal over schaduwen. 99 jOfILVERSUM is eigenlijk een doep. Maar iedereen spreekt van de „Radio-stad". De Neder landse omroepverenigingen in al hun verscheidenheid hebben er stijlvolle studio's. Hilversum heeft ook een ultra-modern raadhuis en nier bioscopen, zelfs een „City"- theater. In dat City-theater draai de Zondagmorgen voor de plaat selijke vereniging voor T.B.C.-bc- strijding de amusante Amerikaanse i 'dm „Het ei en ik". Icc ?rcen kon de film gaan zien. De toegangsprijs bedroegeen ei. Plaatsbespre king kostte een ci extra. Hef was Zondagmorgen niet helemaal vol in „City" maar toch had een zo groot aantal dames en heren de entree-prijs tn nature be taald, dat 740 patiënten in de Gooi- se sanatoria een extra-eitje bij het Ontbijt kon worden geserveerd. De City-portier had die ochtend geen dikke verdiensten. Hij kreegeen eitje fooi. „Weet je u>at?" zei de porfier, toen dc bezoekers binnen waren. „Ik ga „Het ei en ik" zien En hij seponeerde zijn fooi in de veczamelmand. Radioprogramma DINSDAG 30 DECEMBER 1947 AVONDPROGRAMMA HILVERSUM I. 19.00 Klokjo 'an 7 uur; 19.50 Bernard Person; 19.15 Dans balans 1947; 19.45 Re- gerings uitzending; 20.00 Nws; 20.15 Parade 1947; 21.15 De stem van de tyd; 22.00 Muzikale overpeinzing; 22.15 Beroemde lied.reeksen; 22,45 -Buitenl. overzicht; 23.00 Nws; 23.15 Werken van Fibich, HILVERSUM II. 19.00 Nws, weer; 19.15 Kath. nws; 19.20 Conc.; St Vituskerk; 19.45 Voor de jonge ren; 20.00 Nws; 20.05 Met microfoon door 1947; 22,10 Van Rooyens; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nws; 22.45 Ned, kamerkoor: 23.25 Boyd Neel strijk orkest. WOENSDAG 31 DECEMBER 1947 Ochtend-programma HILVERSUM I: 7.— Nws; 7.15 Gyrcn.: 7.30 Grpl; 8.Nws; 8.18 Morgenklanken; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.Grpl; 9.30 Boedapester strijkkwartet; 10.Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.45 Afval; 11.— Pop. non-stop progr; 12.Ramblers; 12,30 Weer, platteland. Kilima Ha- waiians; 13.Nws; 13.15 Kalender; 13 20 Malando; 13.50 Guitaar; 14.— Rondom het nieuwe jaar; 14.15 Jeugdconc; 15.Het jaar is om; 15.30 Roodborstjes; 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij: 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Zang en ork.j 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Vineentino; 18.Nws; 18.20 Lond. Palladium ork.; 18.30 Strijdkrachten HILVERSUM H: 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7,45 Woord voor de dag; 8.— Nws; 8.15 Leq Mens orgel; 8.30 8.30 Morgenklanken; 9.-Ziekenbe zoek; 9.30 Waterst.; 9.35 Klassiek Conc. 10.30 Morgendienst; 11.The Messiah; 11.15 Kerstdeclamatorium; 12.15 Sangh en Spel; 12.30 Weer; 13.Nws.; 13.15 Progr. pianomuz.; 13,45 Orgelwerken César Franck; 14.30 Winterbloei binnen en buiten; 15.'Rotterdams strijkkwartet; 15.35 Marsmuz.; 15.45 Voor de kleuters; 16-Piano; 16.15 Knapenkoor; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 De vijf Zapakaras; 17.45 Oudejaars avond; 18.— Mandolinata; 18.30 Ver sperring en doortocht in de zending; 18,50 Londens Symph. orkest. Opgevoerd door een Opera-gezel schap met goede solisten en een groot en geschoold orkest, komt een operette er muzikaal natuurlijk beter af dan bij een vertoning door een willekeurige operettetroep. Maar bij de voorstelling van Fle dermaus, gisteravond in de Schouwburg door de Nederlandse Opera, bleek toch weer eens duide lijk dat operette spelen een vak apgrt is. De meeste operakrachten missen de, voor de operette met haar vele parlando, vereiste acteertalenten, de lichte zwier en vooral dc toch al zeldzame begaafdheid voor de vele komische rollen. Zeker waren er bij de aardige vertoning van Johann Strauss' nog altijd sterk bekorend, hypermelodisch zangspel gunstige uitzonderingen te constateren. Zo bleek b.v. Berthe Lowey bijzonder geschikt voor de rol van Adêle, het kamerkatje. Ook Jan van Mant- gem, als Eisenstein, paste zich goed bij de operettesfeer aan en de stot terende advocaat van Henk Ange- nent was heel vermakelijk. Maar zo'n Rosalinde van Ruth Horna, hoe goed gezongen ook, bleef qua spel toch wel heel ver be neden de eis die men aan deze be langrijke rol mag stellen. Zulk ver moeid, bijna indolent acteren en zwaar aangezet zingen is een hele handicap voor het vlot verloop van menige scène. In I was er dan ook maar weinig te waarderen, maar in het tweede bedrijf by het vrolijke feest van Prins Orlofsky, werd het een wel fleurige en kleurige verto ning, met als hoogtepunt het uit stekende dansen van het Ballet. Ben grote verrassing was het Dar ja Collin als soliste te zien op treden in het door haar gemaakte ballet op de muziek van Strauss' Rosen aus dem Süden. Siemen Jonsma, Jan Voogt, Chris Scheffer, Gerard Holthaus en Otto Couperus beproefden met meer en minder resultaat hun krachten op de komische rollen. Er waren aar dige en handig verwisselbare décors van Paul Citroen en Hans Meijer. Bij Paul Pelia was de leiding van het verdienstelijk zingende en mu sicerende ensemble in betrouwbare handen. Aan het slot mooie ruikers en een hartelijk applaus. D. Roodenburg Vermaat EIND GOED AL GOED. Ketelbin kie en zijn makkers hebben de boze Professor Sinister weten te overwin nen en de 'prinses bevrijd. Meer dan SOOO jeugdige Paroollezers genoten in de Kerstvacantie van het nieuwe toneelspel „Ketelbinkie in Schimmen- land" opgevoerd in Luxor en Colos Op Tweede Kerstdag, 's middags circa half een, is de 9-jarige T. Wynmalen uit Pijnacker op de Delftsestraatweg, ter hoogte van de Zuid Eindseweg, bij het over steken van dc weg aangereden door een met aardappelschillen geladen vrachtauto, bestuurd door de Rot terdamse chauffeur R. Het rijwiel van he meisje werd door het voor ste spatbord van de auto geraakt, waardoor zy kwam te vallen en een der achterwielen van de auto over het lichaam kreeg. Met zware inwendige kneuzingen is het meisje per auto naar het St. Hipolytus- gasthuis te Delft overgebracht, waar het in de loop van dezelfde avond is overleden. Tegen de bestuurder is proces verbaal opgemaakt wegens dood door schuld, daar by onderzoek bleek dat de remmen in het geheel niet in orde waren. TUINKALENDER 31 DECEMBER. Al in het be gin van het jaar kan men bloeiende vaste planten in de tuin hebben. In Januari is er de witte of purper- ijode Kerstroos. In Februari-Maart bloeien de rose Bergenia ligulata, de gele Adonis amurensis en de blau we Hepatica. Hierop volgen in Maart-April de veelkleurige Primu la's, de blauwe Anemone Pulsatil la, de gele dotterbloem, de blauwe Aubreüa, de gele Doronicum enz. Met inachtneming van de opeen volgende bloeitijden kan men dus altijd bloemen in de tuin verkrijgen. S. L. Jaarlijks organiseerden de landen, aangesloten bij de Féderation Aero. nautique Internationale, wedstrijden met modelvliegtuigen, waarbij het ging om de Wakefield-beker. een prachtige en omvangrijke trophee van één driekwart meter hoog. be schikbaar gesteld door de Engelse lord Wakefield, de „beschermheer der luchtvaartclubs". Amerika heeft deze beker of beter een duplicaat ervan, daar de echte in Londen is en blijft, voor het laatst gewonnen m 1939. Door de oorlog werd eerst in 1946 opnieuw om de trophee gestreden. Deze wedstrijd had echter een weinig internationaal karakter, daar slechts Amerika en Canada deelnemers waren en andere landen wegens gebrek aan deviezen niet konden meedoen. Dit jaar zal het anders worden: Een bekende Amerikaanse autofabri. kant, de Chrysler Corporation, heeft zich het lot van de arme buiten landse deelnemers aangetrokken en zoveel dollars beschikbaar gesteld, dat de Amerikaanse luchtvaartclubs alle bij de F.A.I. aangesloten lanSen kunnen uitnodigen voor de in de eerste week van Augustus 1948 te houden vliegwedstrijd een ploeg van hun beste modelvlicgers naar Ame rika tc zenden. Ook Nederland is lid van de F.A.I. en mag nu een ploeg van vier man afvaardigen. Zo zullen dus, dank zij de vrijgevigheid van een autokoning, vier Hollandse jon gens in de komende zomer naar het land van Uncle Sam trekken om mee tc dingen naar de Wakcfield- beker. Het kleine wereldje van Ne derlandse modelvliegers ziet thans met spanning de selectie-wedstrijden tegemoet, die in het komend voor jaar zullen uitwijzen, wie de geluk kige Amerika-reizigers zullen zijn Enige leden van de Rotterdamse Luchtvaartclub kunnen wat betreft het vliegen met rubbermotormodel len bogen op de beste prestaties van het land, zodat de kans zeer groot ts, dat één of zelfs meer Rotterdam se jongens de Amerikaanse trip zul len maken. Chauf feursbij eenkomst in Caland-W est In „Caland-West" zijn Maandag middag een groot aantal onderne mers en chauffeurs van het inter nationaal beroepsvervoer bijeenge komen. Mr. A. Grcebe, secretarib van de E.V.O., sprak over de bete kenis van het gedrag van de Ne derlandse chauffeur in het buiten land. D8 heer H. M. Westerlaken, hoofdbestuurder van de Unie Ver keer, hield een toespraak, waarin hy de positie van de autobestuurder hier in Nederland en in het buiten land schetste en aandrong op ver heffing van het peil der chauffeurs. Na de pauze werd er een Ameri kaanse film vertoond „Singing Wheels", die ingeleid werd door de heer P. Schinkel. Hierna volgde een rede door de heer T. van der Velde, de vice-voorzitter van „Les Rou tiers Europiéens". De heer J. de Ruiter, procuratiehouder bij d° Ne derlandse Bank alhier, voerde nog het woord, waarna de bijeenkomst werd gesloten. (Ingezonden mededeling vJOEWiU YOOH OE Verhalen over Tex, Plukkie Buksjek, de 3 Musketiers, Sneeuwvlok/ Tom Lucky, Jack e.a. Puzzles, raadsels, wetenswaar digheden en... nieuws over de Ketelbinkïe-clubl HET staat daar zo eenvoudig neergeschreven, dat getal 103, aan gevend dat de Nederlandse productie in de maand October van dit jaar wederom haar vooroorlogse omvang heeft bereikt. Zo heel erg een voudig ligt deze zaak echter niet; wij moeten ons er in ieder geval voor hoeden dat wij te vroeg victorie kraaien in een tijd, waarin de ene moeilijkheid na de andere* voor ons opdoemt. Het nuchtere getal 103 geeft aan, dat de Nederlandse industrie in de maand October meer heeft voortgebracht dan in een gemiddelde maand van het jaar 1838, het laat ste volledige vredesjaar dat wij vóór de oorlog hebben gekend. De statistiek is een gevaarlijk vak; deskundigen spreken wel eens van l'art de grouper les Chiffres en een bekend staatshoofd heeft de statistiek als één van de drie grote leugens van onze tijd ge brandmerkt. Men zij dus gewaar schuwd bij het hanteren en meer nog bij het interpreteren van cij fers, ook al worden zij door een betrouwbare instelling als het Cen traal Bureau voor de Statistiek verstrekt. Het getal 103 heeft betrekking op een maand, die in alle opzich ten een gunstige maand voor onze werkkracht is geweest. De maand October telde niet minder dan 25 werkdagen, zij valt na een .tot her nieuwde activiteit aansporende va cant ie en zij valt ook vlak na het oogstseizoen, ten gevolge waarvan er altijd een extra drukte, inzon derheid voor de agrarische indus trie, ontstaat. Het is daarom al on juist het getal 103 zonder meer te vergelijken met het maandgermd- öelde van het jaar 1938, waarin een hoog- zowel als een laagsei- zoen zijn verwerkt. Hard gewerkt WIJ moeten ook nagaan in wel ke takken van onze industrie zo hard werd gewerkt; het ligt im mers voor de hand dat er ten op zichte van het jaar 1938 belang rijke verschuivingen hebben plaats gehad. Onze industrie wordt in een aantal takken ingedeeld. Per tak kan de bedrijvigheid worden ver geleken met die van vóór de oor log en na weging van de aldus ver kregen cijfers, kan een algemene productie-indcx Worden samenge steld. Uit de afzonderlijke cijfers valt vast te stellen dat onze steen kolen productie, hoewel in stijgende lijn, nog lang niet aan haar voor oorlogs niveau toe is. Hetzelfde geldt voor een deel van onze agra rische, chemische en metaalin dustrie, In andere bedrijfstakken zijn wij daarentegen ver boven het vooroorlogse niveau uitgestegen; dit is onder meer het geval bij een deel van onze houtverwerkende industrie, bij de productie der openbare nutsbedrijven en bij de textielindustrie. Voorzichtigheid in de beoorde ling van de cijfers is dus noodza kelijk. Wij moeten er bovendien rekening mee houden dat er veel meer mensen in ons productiepro ces werkzaam zijn dan vóór de oorlog. Dat verschil is niet gering; elk jaar worden er circa 100.000 nieuwe arbeidskrachten aan het Nederlandse productieapparaat toe gevoegd; het aantal dat wegens vergevorderde ouderdom of an derszins wordt afgevoerd, kan op minder dan de helft van eerstge noemd getal worden geschat. De werkloosheid, het vóór de oorlog zo gevreesde en met zo weinig suc ces bestreden fantoom, bestaat op het ogenblik practisch niet meer. Men zou zo denken „Vele handen maken het werk licht"; dit is in derdaad juist, maar het is zo jam mer dat elk paar van deze handen nog lang niet zoveel werk verzet als vroeger het geval was. Wij zijn hier aangeland bij het probleem oer arbeidsproductiviteit; een pro bleem dat vandaag de dag al even weinig populair is als dat der werkloosheid tien jaar geleden. Deze geringe arbeidsproductiviteit is er oorzaak van dat de pro du c- be-index, in weerwil van het zo veel grotere aantal werkenden, nauwelijks het gemiddelde van de vooroorlogse jaren heeft kunnen passeren. ER wordt in deze tijd al zoveel in primeur ge schreven; laten wij toch ook eens proberen de zonnige zijde der problemen te zien. On danks alle reserves mogen wij in de grond van ons hart toch wel een klein beetje verheugd zijn over het feit dat onze pro ductie v/eer op het vooroorlogs niveau is aangeland. Wij zijn FEUILLETON De ochtend trad stralend en overmoedig bin nen, toen juffrouw Spoor de volgende dag de gordijnen in Peters kamer opentrok. Hij werd wakker met een geeuw als van een kater, die tien uren achter de kachel heeft gedut Juffrouw Spoor zag er bezorgd uit, toen zij met het ontbijt op het grote groene blad naar Peters bed schom melde. „Wat is er dan, mijn geliefd Spoortje?" gaap te de luiaard, „Och, meneer Peter. Geen oog heb ik vannacht dichtgedaan. Ik vind het zo vreselijk, ruzie in mijn huis. Nog nooit zijn hier harde woorden ge vallen. En nu. „Nou." meende Peter. „Heeft U dan ons bloem koolincident vergeten?" „Warempel niet, mijnheer, dat was de dag voor Kerst, drie jaar geleden. Maar nu is het anders. Ik voel, dat er wat ergs gaat gebeuren. Maar eet U nu maar lekker Uw eitje op, 't is precies vier en een halve minuut gekookt, U weet wel en ja. er is ook een brief bij van juffrouw Fridolin voor U." Peter rukte zich omhoog tegen het kussen en liet -zich het groene blad met alle heerlijkheden van juffrouw Spoors vermaard ontbijt gemak kelijk op de deken schikken. De thee was een weldaad en Peter strekte de hand uit naar het ei. „En die brief dan?" vroeg juffrouw Spoor. „Rustig toch Spoortje. Bedenk, dat U langza merhand een boemeltrein geworden bent en dan moet U de ketel niet meer zo hard opstoken. Maar ze is natuurlijk nieuwsgierig, die Spoor, oud of jong, mooi en lelijk, ze zijn het allemaal. Eerst het ei, dan de brief. Maar ik zal hem U voor lezen. Beloof ik." En Peter peuzelde zijn eitje op; bU zijn derde kop thee keek hij zijn hospita indrukwekkend aan. „Ga maar zitten, Spoor, op de rand van het bed, dan zie ik niet hoe je handen beven. Daar gaat ie dan. Een ultimatum of nu al een oorlogs verklaring." Peter scheurde de enveloppe open en trok er een brief en een foto uit. De Jaatste bekeek hij vluchtig en legde haar met een steelse blik naar juffrouw Spoor omgekeerd op het ontbijtblad. Toen begon hij hardop te lezen: Mijnheer! De Nederlandse taal is zeer rijk. Er bestaat, om eeu voorbeeld te noemen een woord, dat voor drie begrippen te gebruiken is. De nimmer volprezen Van Dale zegt er het volgende van: 1. gedeelte van een dag; 2. schouder, schenkel, inz. van dieren. 3. schoelje, schurk, vlegel. Het woord, dat deze drie betekenissen heeft is: „schoft". Nu breng ik'alleen de derde uitlegging op U van toepassing, want de dag moet voor U nog aanbreken. U het licht der beschaving brengen; evenmin kan er van U gezegd worden, dat U sterk geschoft bent, zoals je van de schouders van een stier spreekt. Maar de derde verklaring lijkt mij speciaal, voor U geschreven en wel in het bij zonder voor de betekenis van vlegel; schoelje en schurk, daarover kan ik nog niet oordelen. En dan wel te verstaan, niet een vlegel in de letterlijke betekenis, zoals Van Dale zegt: een lange stok, met een andere korte stok aan «et einde bevestigd al lijkt U daarop wel wat doch in de figuurlijke, welke Van Dale weer nader verklaart met: lomperd en boeren kinkel. U ziet hoe rijk onze taal is en ik heb U dan ook terstond na onze kennismaking gerang schikt onder de categorie der vlegels, boeren kinkels en lomperds, kortom onder de „schof ten". Maar ik boud van mensen, ook van de slechte exemplaren, en daarom wil ik niet na laten dat bij te dragen wat in mijn vermogen ligt om te trachten van U nog een enigszins redelijk mens te maken. Dit is ook in mijn be lang. omdat bet nu eenmaal plezieriger is on der één dak te wonen met behoorlijke men sen, dan met harken en vlegels. Mijn bijdrage is dan een foto. Zet U die daar neer, waar U haar altijd zien kunt. Het is een portret van een beschaafd meisje. Van veel kijken naar iets, dat beschaving geeft, gaat een opvoedende kracht en op de duur een beschavende kracht uit. Ik heb ervoor een portret genomen, dat toevallig voor de hand lag en dat ook al eerder voor een dergelijk geval met succes gebruikt is. Het is een foto van mij. zoals U zult 2ien. Fridolin Nelsen Peter zag juffrouw Spoor aan. Zij beiden zei den niets, zij lachten niet. Zy keken ernstig. „Onbeschaamd!" verbrak Peter eindelijk de stilte. „Dat zo iets in mijn huis moest gebeuren", zuchtte juffrouw Spoor. „U weet mijn woordenboeken te staan. Haalt U Van Dale eens voor me, als U wilt," Juffrouw Spoor slofte weg, maar zij bleek merkwaardig goed thuis in Peters boekenmassa's. Zij kwam met Van Dale terug. „Zoekt U eens „bakvis*5 op en leest U wat daarachter staat" CWordt vervolgd) maar al te zeer geneigd te ver geten hoe ons land er vlak na de bevrijding uitzag. Onze regering en onze bedrijfs leiders hebben na veel moeite eni ge regelmaat in de chaos gebracht en ons gehele Nederlands volk heeft zijn schouders onder 't werk jezet. Toegegeven, er is gemop perd over te hoge prijzen en te lage lonen, er is gekankerd over toestanden die niet deugden, illu sies zijn in rook opgegaan, teleur stellingen zijn erger gevoeld dan ooit, maar wat behouden bleef was het besef dat er gewerkt moest worden aan het herstel van onze welvaart. Stakingen zijn uitzonde ringen geweest; ieder voelt dat dit middel op het ogenblik slechts een hinderpaal betekent op weg naar het zozeer begeerde herstel. De be staande arbeidsrust is een blijk van werkelijkheidszin van ons volk; mede daaraan is het te danken dat wij thans de mijlpaal 103 hebben bereikt. Wel varen? ETEKENT dit productiecijfer dat wij weldra weer even welvarend zullen zijn als weleer? Die illusie zullen wij het Neder landse volk voorlopig moeten ont nemen en wel om verschillende redenen: Ten eerste is onze bevolking in nog geen tien jaar tijd geweldig gegroeid (van acht tot bijna tien millioen); daardoor alleen al zou de productie 25 hoger moeten liggen dan vóór de oorlog. Ten tweede is de productie gro tendeels gericht op het herstel van hetgeen in de oorlog is verwoest; wie even denkt aan onze deplora bele huizenproductie, weet alweer genoeg. Ten derde moet een groot deel van onze productie voor export worden gereserveerd, want wij hebben in het buitenland zeer gro te schulden gemaakt, die wij op de duur alleen door goederenleve ranties kunnen aflossen. Deskun digen rekenen ons voor, dat onze grote industrieën de metaal-, de chemische- en de textielindustrie op welhaast 200 van haar vooroorlogse capaciteit moeten werken, willen wij in staat zijn onze invoer en onze schulden te betalen. Eerst wanneer deze twee de mijlpaal is bereikt, zal onze in dustrie wat meer aandacht kunnen schenken aan een ruimere voorzie ning van de binnenlandse behoef ten. De weg naar deze tweede mijlpaal zal lang zijn, doch er is geen reden om eraan te twijfelen dat zij zal worden bereikt. Van de werklust, de offerzin en de sober heid van ieder Nederlander hangt alles af. De kat en de kanarie Bij dc methoden om elkander h-n leven zuur te maken kunnen onze huisdieren vaak goede diensten be wijzen. Deze heer, bijvoorbeeld, had zijn inwonende medemensen, een echtpaar, ten strengste verboden een kat aan te schaffen. Wijzend op zijn eigen gade en die van de on derhuurder had htf gezegd: twee katten in huis is eigenlijk al twee te veel. Nóg zo'n kopjesgeefster... ik denk er niet aan. U ziet het wel: een bijzonder charmant man was deze heer niet bepaald, maar toch bleek hy ook zyn zachte zyde te hebben. Een groot zwak, zo vertelde de heer, be zat hij voor vogeltjes, in het bijzon der voor kanariepieten. Twee van deze zangers woonden in een luxe kooi, die de ereplaats in zijn kamer innam, want, zo zeide deze zoëven nog hatelijke heer, die beestjes wa ren zijn lust en zijn leven. Hij ver zocht de rechter wel te bedenken dat uit deze liefde voor zijn Pieten zijn afkeer van katten voortsproot, want die roofdieren, beweerde de anti-katman, waren niet vies van een geel kluifje en hij somde enige treffende gevallen op van afschu welijke moordaanslagen door poe zen op weerloze Pietjes gepleegd. Geen katten dus in zijn huis, zo lang hij baas was, en dat was hij, want die Leen en zijn vrouw waren maar onderhuurders. Maar die vrouw van Leen bleef maar zaniken om een poesje en wat doe je dan ais echtgenoot in zo'n geval. Tuk op een goeie beurt, breng je dan plots op een dag zo'n katje mee. Denk erom, had Leen gezegd, hou het nou steeds in de kamer, want als de huisheer het merkt ben je nog niet jarig, geloof maar dat htJ het arme beest het raam uitsmijt. Nou, dat gaat natuurJyk een poosje goed, maar je went tenslotte aan gevaren en dan word je steeds vrijmoediger. In het begin nam de vrouw poes altijd mee in haar tas als ze boodschappen ging doen, maar dat heeft ook zijn bezwaren en al gauw liet ze het beest alleen in de kamer achter als ze uit moest. En jawel, op zekere dag kwam ze thuis en merkte tot haar grote ont steltenis dat het lieverdje verdwe nen was. Ze wist zeker dat ze de deur van de kamer op slot had ge daan toen ze wegging en de ramen waren ook potdicht. Zodra ze mijnheer .de huisheer op de gang tegen kwam, begon de vrouw hem. vreselijk uit te schel den. Vuile moordenaar, gilde zy, gemene kattenmepper en totaal over haar zenuwen heen voegde zQ de man nog veel meer lelijks toe en sprak de hoop uit dat de afschuwe lijkste ziekten hem slopen zouden. De huisheer bezwoer de rechter dat hij zich niet aan de poes ver- grepen had. en daarom nam hij dat gescheld en die beledigingen niet. Zo bleef deze zaak vry duister en de boete van Leen z'n vrouw ook aan de zeer lage kant, want de rechter kon eveneens moeilijk ver klaren hoe een poesje, al is het dan clandestien, in z'n eentje uit een gesloten kamer verdwynen kan. Dr. J. van Arkel Zegwaard heeft met zijn „Vrouwenzaal" (uitg. Strengholt, A'dam) opnieuw be wezen, dat hij niet alleen zijn stethoscoop, maar ook zijn vulpen vaardig weet te hanteren. Hij schrijft een prettig leesbare stijl en men kan zijn boek litteraire kwali teiten zeker niet ontzeggen. Om twee andere redehen echter moet dit boek bijzonder gewaardeerd worden. De schrijver geeft blijk, de psyche van zijn zieken te verstaan. Hij heeft begrip voor de typische zielsverschijnselen, die zich in een vrouwenkliniek kunnen voordoen. Dit siert hem als medicus en als schrijver, maar als mens het meest. Bovendien is hij kennelijk be wogen door het leed, dat in een vrouwenkliniek bijeen is gebracht en dat maar al te vaak zijn oor zaak vindt in het gebrek aan ken nis van de gevaren, waaraan de mens bloot staat. Daarom vlecht hij door zijn verhaal verhandelingen over ziekteoorzaken cn bcstrij- dingsmethoden. De sluier van ge heimzinnigheid, dis de medische wereld veelal voor leken verbor gen houdt, wordt in dit boek ge deeltelijk weggenomen. Dat de auteur deze verhandelingen ge schreven heeft in een zo populaire stijl, dat men ze niet al# storende Niemand weet precies hoe oud ze is; 72. jaar geeft ze toemaar de rest? Eens werden haar benen verzekerd voor 100.000 pond sterling. Wie an ders kan dit zijn dan Mistinguett? intermezzi behoeft te beschouwen, is een verdienste op zichzelf. „Catrim" (Ad. Donker Rot terdam, 1947) is een oude D-trein- wagen, die vele verre reizen deed en dus van alles weet te vertellen. De heer L. J. K. Fritze heeft on der het reizen naar haar verhalen zitten luisteren en omdat hij leraar op een Montessorischool is, ze op geschreven. C. Icke tekende er geestige plaatjes bij en Ad. Donker heeft er een smakelijk boekje van gemaakt. De verhalen van Catrijn zullen bij de kleuters zeker een warm onthaal vinden en omdat Catrijn, oud en wijs als ze is, in haar ver telsels meer zegt dan alleen wat ze heeft meegemaakt, zullen de ouders het boekje met veel genoe gen voorlezen. Kinderlectuur van de beste soort! Als tekst voor een wederopbouw- song bezit „Rotterdam, het klop pend hart van 't sterke Vaderland" een dichterlijk debuut van Gerrit Maas, stellig aantrekkelijke ele menten, maar wij vrezen, dat de dichter zijn ode aan de „Afcrcurius der steden hoe zwaar moet gc't ontgelden de stalen vogels storten 't giftig ei. Verscheurend knallendat de stad ontstelde Ontlokt een bange klacht aan U en mij niet als zodanig bedoeld heeft. Rest ons dus onze verwondering uit te spreken over een zeer verlate nabloei van de rederijkerstijd. De Blaauwe Acoleye bestaat nog. "Wie weet? t Marie Schmitz: De vriendschap van Rikus en Anja: Een vlot ver haal van H.B-S.-ers in een kleine plaats gedurende de laatste1 oor logswinter. Het zijn allemaal voor beeldige jongelui met een grote gemeenschapszin, misschien wat al te voorbeeldig, maar Marie Schmitz is er toch wel in geslaagd, er levende mensen van te maken; het meest nog van het artistieke doktersdochtertje Anja, dat niet met haar trouwe vriend Rikus, de kosterszoon, door het leven kan gaan maar naar een jonge kunst schilder wordt gedreven. Er wor den in het boek problemen aange stipt, die menig H.B.S.-er uit de hogere klasse tot nadenken zullen stemmen. Het is uitgegeven bij Quexido, A'dam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3