NEDERLAND MOET VECHTEN VOOR ZIJN BESTAAN Indonesisch probleem beheerste ons politieke leven FILM VARIA p- AAN HET BEGIN VAN 1948 Mevrouw kiest 'n hoofdtooi DE KERK EN DE SOCIALE VRAGEN Woensdag 31 December 1947 O VER enkele uren 1L$. het jaar 1947 achter ons. E. n moeilijk Jaar, ook voor Nederland. Er is veel gebeurd, te vee! om alles m een kort bestek de revue te laten passeren. Te veel tok o er reeds na afstand van te kinm-u nemen en om de dingen naar hun juiste betekenis te waarueren. zowel na tionaal als l»i het grot interna tionale verband- Maar meer ^og dan vorig jaar is duidelijk geworden he- ingrij pend de uitwerking van de tweede wereldoorlog is f n -est. Welhaast fataal, zowel in economisch als in psychisch opzieïat. Ook Nederland vecht voor zijn bestaan Het is een zware strijd. Eer. strijd dik- jls van vallen en opstaan. Talloos en dikwij" zeer gecom pliceerd zijn de problemen. We hebben niet alleen tc aken met onze opbouw in beperkt nationa le beteken maar vele problemen hebben een internationaal aspect, ja hun ontwikkeling hangt dikwijls ten nauwste samen met de gang van zaken buiten nn.7 srenzen te- iyk kan onze eigen opbouw niet losgemaakt worm i van het herstel in de gehele wereld. In dit verband mag we' -«rad worden het Ai -hatl-p'-n dat van grote betekenis zal kurken zijn voor de opbouw van een belang rijk deel var Europa. volkomen nieuwe :,trucluur, waar- fa b het gaat om oen samenwerking van vrije volken, tracht zich baan te breken. Zien we, het Indonesi sche probleem in het verband van de grote historische lijn, dan be klemt het nog meer, dat dit vraag stuk niet in wijder verband gezien werd, met een bredere visie opge lost is kunnen worden. En men vraagt zich af of aan beide zijden niet te veel verkeerde koopmans- wtisheid is betracht, een politiek van loven en bicden. waarop het geheel vast moest lopen. En het is jammer, dat de Veiligheidsraad er tenslotte aan te pas heeft moeten komen. Is er ook te veel een gebrek aan wederzijds vertrouwen geweest? En dat zou begrijpelijk zijn. De gecompliceerde toestand in Indo- het 400 zijn b.v. minister Lieftinck door KVP-amendement Teulings millioen moeten offeren van vermogensheffing. Intussen is de regering aangevuld met enkele vakministers. Een belangrijke ver andering was, dat de katholieke minister WTtteman binnenlandse zaken heeft gekregen en Beel het nieuwe ministerie van Algemene Zaken, waardoor hij in vele geval len een mee- rechtstreekse invloed kan uitoefenen. IN het binnenland zijn er talrijke nijpende problemen. Proble- I men, die dikwijls krachtig aange- Nederland werkt hard aan zijn op houw Van zijn \-ele vernielde bruggen zijn de meest en weer her steld. In October ran dit jaar kon de nieuwe brug over de IJssel bij Zivo//e u-eer in gebruik genomen worden. ALS we op dit jaar terug zien, dan denken we in de eerste plaats aan Indonesië. Het kan niet ontkend worden, dat de 7 ele ontwikkeling zeer teleurstellend is geweest. LiuggsdAati is een lijdens geschiedenis geword-n met de po litionele actie. Veiligheidsraad en de besprekingen op de Renville als verlengstuk. De berichten van de ze week wettigen echter enige ver- j Tn wacht ingen. Teleurstellen was de ontwikke ling van het Indonesische vraag stuk niet alleen in nationaal op zicht. De ontwikkeling als inter nationaal aspect is evenzeer \*an een zeer grote betekenis. Immers coalitie is in grote trekken geble- onze wereld staat op een keer- ven wat zij was, al zijn er Wel eens punt van zijn geschiedenis. Een tegenstellingen geweest en al heeft pakt werden, maar waarvoor maar niet een-twee-drie een oplossing is. Daar is de enorme woningnood, welke niet alleen allerlei ongerief meebrengt, doch ook belangrijke psychische gevolgen heeft. En het leven is duur. Er is een erbarmelijke wanverhouding tus sen lonen en prijzen en zeer velen kunnen nauwelijks of helemaal met de eindjes aan elkaar knopen. Allerlei maatregelen mogen enige verlichting gebracht hebben (nood wet ouden van dagen, consumer?- ten-crediet, hogere salarissen voor onderwijzers om enkele voor beelden te noemen), het leven blijft heel moeilijk, heel zorgvol. L.TEEL moeilijk en heel zorgvol, zo is de situatie in ons land eind 1947. Dit dienen we te weten. Ja, we zouden er de regering een verwijt van kunnen maken dat zij ons volk niet voldoende inlichtte omtrent de ware toestand. Dat zij niet begrijpelijk heeft gemaakt dat het leven in deze na-oorlogse ja ren niet anders kan moeilijk en zorgvol kan zijn. Nederland is economisch uitge put, klein hoekje als het is van het geheel ontwrichte Europa, waar van het centrale gedeelte Duits land, voor Nederland wat zijn handel en nijverheid betreft juist van zo'n groot belang een puin hoop is, waarmee vier landen nau welijks raad weten. Alleen kunnen we niets beginnen. Alles hangt meer dan ooit af van oplossingen en maatregelen in het groot gedacht en in internationaal verband geprojecteerd en uitge voerd. Dat dit besef steeds meer nesië moe: het voor onze regering heel moeilijk gemaakt hebben haar politiek in grote lijn uit te voeren, en anderzijds moet het voor de Republiek moeilijk geweest zijn op Nederlands goede 'bedoelingen te vertrouwen, waar er in Nederland zoveel tweedracht was over Ling- waar het bovendien niet altijd zeker leek, dat de hui dige regering zich zou handhaven. TOCH is onze regering vrij sterk in het zadel blijven zitten. De doordringe, de staatslieden wijs heid brenge en het volk met een nieuw geloof vervulle. Onze regering staat voor een ontzaglijke taak. Zij dient, inter nationaal gezien, 20veel mogelijk de tendenz, die de historische ont wikkeling geeft, te stimuleren, in tussen, wat de directe noden en binnenlandse problemen betreft, te roeien met de riemen, die er zijn. En die zijn niet lang. Doch dat zij het Nederlandse volk vooral inlichte omtrent de ware toestand, die heel moeilijk is. De voltfkard van de Nederlander is er nfét naar om bij de pakken neer te gaan zitten. Hij zal dan juist de tanden op elkaar zetten en werken naar zijn eigen aard: nuchter en met overleg. „Oliver Twist" In Engeland was het tot dusver verboden om kinderen beneden de 14 jaar voor de film te laten spe len, behalve voor hele kleine rol len en dan met speciale toestem ming. Met de film „Oliver Twist" stond men dus voor een zeer grote moeilijkheid, aangezien de hoofdrol door een klein jongetje gespeeld moet worden. Te langen leste is de J. Arthur Rank-Organisatie er in geslaagd toestemming te verkrijgen om een jongen beneden de 14 jaar de rol van „Oliver Twist" te laten spelen. Deze nieuwe filmster heet John Howard Dayies. John is een aardig ventje, met een guitig gezicht en grote expres sieve ogen. Zijn blonde weerbarsti ge haar brengt de kapper van Ci- neguild tot wanhoop. Hij heeft nooit eerder voor de film gespeeld, en heeft volstrekt geen toneelerva ring. Volgens de speciale toestemming mag John uiterlijk 2 uur per dag werken, en de rest van de tijd krijgt hij les in de studio, zodat hij met zijn schoolwerk niet ten achter raakt. Hoe laat is liet? Tijdens een bezoek aan de Den ham-Studio's maakte Uw verslag gever een praatje met de regisseur Terence Young gedurende de op namen van de film „One Night with you" met Nino Martini en Pa tricia Roc. Regisseur Young heeft één groot levensideaalte weten, hoe laat het is. Hij vraagt het de hele tijd door aan iedereen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De Italiaanse tenor Nino Martini, werd het beu, en op zekere dag gaf hij Terence Young een horloge. Een mooi gouden horloge, en., zeer bijzonder 00k, want het klokje vertelt de eigenaar de dagen van de maand, het jaartal, wanneer er nieuwe maan komt en zelfs een- De bekoorlijke PATRICIA ROC. die in haar nieuwe film ..One night with you", de Italiaanse te nor Nino Martini als tegenspeler hegft. vcudige sommetjes kan men er mee uitrekenen. En als nieuwste snufje vertelt het percentages van getallen. Op dit buitengewoon mooie hor loge kan men ook zien, hoe laat het is. Een instructieboekje van 38 bladzijden legt op zeer eenvoudige wijze uit, hoe dat gaat. U kunt begrijpen, hoe blij Teren ce Young was met dit uurwerk. Maar toen ik afscheid nam van Terence Young, zei hij: „Tussen twee haakjes, kerel, weet je ook hoe laat het is?" Films op stapel Roberto Rossellini, die „Rome open stad", op zijn naam heeft staan, legt momenteel in Berlijn de laatste hand aan de film „Duits land in het jaar nul". De film te kent het leven van een verwoeste stad. Een der medespelenden is een jongen van 12 jaar. Augusto Genïna, de Italiaanse regisseur, is bezig een film over het leven van Franciscus van Assi- sië te vervaardigen. Deze film krijgt eei Franse, een Italiaanse en een Engelse versie. Alexandre Ar- noux bewerkt óe Franse tekst. De buitenopnamen geschieden in As- sisië. De Franse regisesur, Abel Gance, zal in Januari a.s. een film van Dante's Divina Commedia vervaar digen, waarvoor hij ook het scena rio schreef. De film, die het lijden van Christus tot onderwerp heeft, zal 200 millioen Frank kosten. Hij zal worden vertoond in Rome, Caïro, Jeruzalem en in Hollywood. Een Franse Trappistenmonnik zal hierbij de Christusrol vervullen. De vrouw en haar werk Geduld en tact, dat zijn de eisen waaraan een modiste moet voldoen DE woonkamer, waar wij worden binnengelaten, grenst aan de paskamer. Daar gebeurt iets buitengewoon belangrijks: een vrouw kiest een hoofdtooi. Charmant en jong is ze, maarweifel achtig. Wie van ons zich evenwel resoluut betoont bij het uitzoe ken van een hoedje, werpe de eerstè steen! Sportieve dopjes, bretons, mutsachtige gevallen, geklede hoeden gaan op, af, weer op ,weer af. Zo nu en dan gluren wij om het gor dijn naar de resultaten. Kopen van een hoed een levenskwestie Daar heb je 't. Wat een doddig veertje, zo pikant, zo énig leuk! Jammer van de kleur. Ze héét groen. Anders zou dat „het" hoed je worden. Een andere kleur? Dat kan, zegt de modiste. Maar het is niet zo mooi. Ik zal het maken, en kc-mt U dan maar eerst kijken. Bij het afscheid blijft het tóch bij groen, ondanks de haat. „Wat moet U een geduld heb ben," zeggen wij glimlachend. „Och, dit was een betrekkelijk ge makkelijke klant, De erg besluite- Iczen geef ik een hoed mee met de raad, die eens een hele avond, ge woon in de huiskamer op te hou den en zo nu en dan in de spiegel te kijken. De beste manier om er aan te wennen" Hoeden zijn duur Er is heel wat veranderd in de hoedenwereld, sedert de vilten capeline haar intree deed, die van de modiste het op de hand werken ging vragen naar eigen initiatief. Vroeger werden eerst letonvorm- pjes (vormpjes van ijzerdraad) ge maakt, daar ging stijf gaas over heen, en dan kwam het stro, de silkina, de zijde. Waarom de hoeden zo duur zijn? Tsjecho-Slowakije en Italië zijn de grote viltleveran- ciers. Deviezen! Vee! fabrie ken zijn kapot. Arbeidskrach ten en grondstoffen zijn zoveel duurder, en ook de reisjes. Voor leton moet je naar Brus sel! Het is een lange weg, van alleen maar kapjes en lintjes inzettende leerling tot zelfstandig ontwerpen de, makende en verkopende mo~" diste. Overigens een uitzonde ring in Holland. De Fransen ken nen veel meer dan wij het systeem der gesloten huizen, ook voor de couturières, Modelhoeden een sprookje Modelhoeden? Een sprookje. Een modelhoed zou onbetaalbaar zijn! En eopiëren op een Parijse show is haast niet mogelijk. Een typisch Hollandse fout, die een Parisienne nooit zal maken: een chique hoed bij een sportieve 1 jas. Andere fouten: zware vrou wen, die kleine notedopjes kiezen. Een dik, rond gezicht moet lang werpiger worden gemaakt. Lage voorhoofden kan men beter niet accentueren door een hoed, die in de ogen drukt. Vrouwen, die wat kort van hals zijn, kiezen het best een hoofddeksel, hoog opgewerkt met tulle of veren. Men hoeft niet „mooi" te zijn voor het dragen van een hoed, een lelijk gezicht kan een uitstekend „hoedengezicht" zijn, als het mo del maar aangepast is aan per soonlijkheid en kleding. Voor twee bruidsmeisjes maakte de modiste zo op 't oog dezelfde modellen, maar het ene stond de ander niet, en omgekeerd. Vaak is er maar een kleine verandering nodig, om de hoed beter te doen „staan". Ver maken levert vaak iets aardigs op. De hoedenmode? Er is grote va riëteit. Achterop het hoofd; aan één kant zwaar gegarneerd, kleine dopjes met veel fluweel en lange voiles, grote hoeden met veren, chiffon, bandfluweel, lint. Maar wij leven in een overgangstijd. De wintermode is vastgesteld en het wachten is op de voorjaarsshows. Wat zullen die ons weer brengen? De vermaarde beeldhouwer Jacob Epstein in zijn atelier tc Londen. Epstein is van Russisch-Pooh-Amerikaanse oorsprong en werd in JS80 in New York geboren. Felle critieken en enthousiaste bewondering werden zijn deel. Op de voorgrond rechts zien wij zijn beroemde studie van Christus: Ziet de mens", die in 1935 werd tentoongesteld. Epstein staat hier naast de buste van de filmproductie leider Gabriel Pascal. door 1nr. dr. A. A. van Rhijn „Begrijpt U mevrouw, dat doet U zó: U neemt de hoed mee naar huis en houdt hem vanavond op. Als U dan zo nu en dan eens in de spie gel kijkt, dan went er vèst aan HET is een tragische ontwikke ling geweest, dat Kerk en So cialisme in de 19e eeuw tegenover elkander kwamen te staan. Fouten aan beide kanten waren de oorzaak van deze onderlinge verwijdering. De Kerk beperkte haar prediking teveel tot het behoud van de indi viduele mensenziel voor het leven hiernamaals. Alleen op de persoon lijke verhouding van de mens tot God werd de nadruk gelegd. Het sociale clement kwam in het ge drang. Daardoor had de Kerk vee! te weinig oog voor de grote nood, waarin de arbeiders verkeerden. Zij zag voorbij, dat de arbeiders leef den in krotten, dat kleine kinderen in de industrie werden geëxploi teerd, dat de arbeidstijd schandelijk lang was en dat moest worden ge leefd van hongerlonen. Maar ook het socialisme droeg tot de verwijdering van de Kerk by. Want het verwaarloosde de waar heid, dat de mens alleen by brood niet kan leven. Ongetwijfeld moest voorop staan, dat een verbetering der mensonwaardige arbeidsver houdingen dringend geboden was. Maar dit had niet gepaard mogen gaan met een verwaarlozing van het geestelijke leven, als waarvan het socialisme in de 19e eeuw bljjk gaf. Gelukkig is in de loop der jaren steeds meer verbetering ingetreden. Het socialisme heeft zicht meer en meer aan de invloed van het mate rialisme onttrokken. In het Begin selprogram van de Party van de Arbeid komt dit duidelijk tot uit drukking. Telkens wordt daarin de grote waarde van het geestelijke leven op de voorgrond gesteld. Van de zyde van het Socialisme is hier mede een nieuwe stap gedaan om aan de wederzijdse vervreemding een einde te maken. De Kerk heeft van haar kant hetzelfde gedaan. Want zij is aan de sociale vragen intense aandacht gaan geven. Ook in het ontwerp van de nieuwe Kerkorde der Ne derlands Hervormde Kerk, hetwelk thans aanhangig is, komt dit tot uitdrukking. Waf de Bijbel leert De Bijbel spoort ons aan tot de dienst der barmhartigheid en stelt de eis der gerechtigheid. Tussen beide is groot verschil. De stuw kracht der barmhartigheid is de liefde, die in de mens wordt op gewekt voor zyn naaste. Het gaat hier dus om een persoonlijke verhouding van de ene mens tot de andere. Daarentegen is het recht de stuwkracht der gerechtigheid. Hier treedt op de voorgrond de ge- meenschap, die aan misstanden een einde maakt en voor de indivi duen het sociale recht vaststelt. Reeds het Oude Testament spreekt van de grote betekenis, die barm hartigheid en gerechtigheid voor de maatschappij hebben. Zo b.v. in de boeken der Profeten. Prof. Kohn- stamm noemt Hosea de profeet der barmhartigheid en Amos, die toomt tegen korenwoeker, onrecht vaardige rechtspraak, e.d, de pro feet der gerechtigheid. Beiden vuï- HET BEGIN van 1948 vertoont ons een wereld, zo verdeeld HET BLIJKT reeds: Het falen van Londen heeft onvermijde- ooit. Wij zijn allicht geneigd uitgang te constateren, omdat vooruitgang is in ons eigen land en eigen buurt, ondanks het voortbe- {ooncjen. Zij dachten het waarlijk reeds geruime tijd alleen nog maar Engelse ingrijpen was ook geen in staan van alle moeilijkheden. Maar staatkundig, die te bevorderen vol- als officiële fictie bestond. Zoals te grijpen als trouwbetoon aan Rus- Europa is niet de hele wereld, Azie gens }eer; Verdeel en heers. Het voorzien was: Nergens is men in pa- land! de^emensehddednanrÏÏ5 andÏÏ^we? iS beZi? zic,i'.uit te_breMen "iek geraaW. Wij moeten hopen - Het Japans-Britse bondgenoot- t anaere we en te vermenigvuldigen. O, zeker, en daarop is ook kans dat men relddelen bij elkaar, en daar ?s on- 0p ^gten republiek. Het is een, het goede in de oude fictie laat r derhnge twist, algemene desmte- voor Azië helaas natuurlijk proces, voortbestaan. Tot dat goede behoort tussen het Westen en Japan ra de bruikbaar te maken als onderdeel gratie toenemende. Wy weten dat (Hoe staat het voor het overige, met de positie der vier mogendheden te eerste wereldoorlog en de Japan- van de machinerie voor het plan dit nog milhoenen slachtoffers kos- Europa?) En op de duur zullen we Berlijn, die nu eenmaal de fictie ners waarschuwden in 1922, bij het Marshall. ten moet, ra China, in v iet Nam en er méde aan te dragen krijgen, als vertegenwoordigt van het bondge- einde ervan, voor de gevolgen. Het is een geruststelling te be- Indonesie, in India, ra Palestina. wij verantwoordelijk blijven tegen- nootschap tussen Oost en West. Moge dus de „samenwerking" te tnerkpn dat 00 hpt ogenblik waar- Wij hebben geen reden te dien aan- over Wereld voor Indonesië. Het Bondgenootschappen zijn vaak fic- Berlijn voortduren, hoe absurd ook t, zien illusies te koesteren, al kan het zal de stabilisatie welke het alge- ties geweest, die echter breuken de vormen ervan zijn. Was het niet p e g gebeuren, Britten tn eAmwiffo Hclüh llibr Vidtoi* l.mon - AM V1ÏJ1. U. lijke consequenties voor de weste lijke zones. Er moet daar nu een goed burgerlijk en economisch be stuur worden ingesteld. Men. kan schikkingen treffen voor de produc tie, waarop de Russische hypotheek, tenminste voor de eerste tijd, ver vallen is. Men moet maatregelen gaan treffen om West Duitsland len elkaar aar. Wij hebben belrfe nodig. De barmhartigheid, -de phllan- tropie, heeft bij velen een onaange name klank, pit komt, doordat zjj zo heel dikwijls op geheel verkeer de wijze wordt beoefend. Wij moe ten voor misbruiken op dit terrein de ogen wijd open houden. Vooral in het verleden is maar al te dik- wjjls de indruk gewekt alsof het af schepen van hehoeftigen met wat geld, waar radicale sociale hervor mingen nodig waren, philantropie zou kunnen worden genoemd. Even zeer ontbreekt aan de philantropie ieder wezenskenmerk, wanneer koud en uit de hoogte wordt gege ven, in plaats van uit warme liefde voor een medemens. Wie aldus handelt, veroordeelt zichzelf, maar niet de barmhartig heid, waarvan hij een caricatuur maakt. Het leven zou ondragelijk kil worden, wanneer de liefde, de grote drijfkracht der barmhartig heid, er uit zou wegvallen. Daarom is het zo gelukkig, dat het ontwerp van de nieuwe Kerkorde de ge meente oproept tot de dienst der barmhartigheid en wel in allerlei vormen. Zo worden o.a, genoemd: de zorg voor zieken, ouden van dagen en invaliden; de zorg voor de opvoeding van verweesde of ver waarloosde kinderen; het verlenen van bystand by moeilijkheden in het gezinsleven; de reclassering van hen, die tot criminaliteit zijn vervallen; de hulpverlening aan hen, die sociaal-ecpnomisch in moeilijkheden verkeren. De eis der Gerechtigheid Maar het ontwerp der nieuwe Kerkorde blijft niet bij de dienst der barmhartigheid staan. En te recht. AHerlei vormen van barra- hartigheidsbetoon zijn nodig, door dat er in de maatschappij sociale misstanden zijn, waarbij -wij ons niet mogen neerleggen. Van de Overheid moet in dat geval worden verlangd, dat zij dit onrecht weg neemt door het aanbrengen van de nodige sociale hervormingen. Dat is een eis van gerechtigheid. Het ontwerp der nieuwe Kerk orde heeft ook hiervoor oog. Het wordt als de taak der Kerk gezien „om ook Overheid en samenleving te wijzen op haar roeping ten aan zien van de sociale vraagstukken, de gerechtigheid te betrachten". Het is jammer, dat deze gedachte in het ontwerp niet nog wat meer en nog wat ruimer uitgewerkt voorkomt. Maar zy wordt er toch duidelijk gevonden. Zo blijkt ook in de Nederlands Hervormde Kerk een toenemende belangstelling te leven voor de so ciale vragen. in sommige delen wat beter lopen meen bel der were]dj en v00ral dan wjj nu moeten vrezen. 00]t ons belan& vereist Dp de duur Maar het ziet er naar uit alsof zeer vertragen en wellicht vertroe- voor Azië, met het verdwijnen van beien. Zomin als de moeilijkheden de macht van het Westen, die een in India tot Poendjab en Kasjmir zekere rust vermocht te scheppen beperkt zullen blijven omdat zy buiten het onafhankelijke China, uitbarstingen zijn van een algemeen -door Dr. M. v. Blankenstein aan aanfluiting ervan toen de Rus- en Amerikanen blijk geven van ba sen te Londen voorstelden dat desef van voortbestaand Duits gevaar, conferentie, waartoe in het bijzon- zij zijn tot actie bereid, maar met der op Russisch initiatief, zelfs de Benelux geen toegang had, een de- het ™rbehoud de Duitsers er legatie zou toelaten van het Duitse niet in slagen de bestaande geschil- volkscongres? Dit „congres" verte- len te gebruiken tot het uitspelen een nieuwe kritieke periode is aan- verschijnsel, zomin zullen wij deze hielpen verhinderen of ze vertraag- gemvoordigde enkel de Russische <jer partijen tegenover elkaar, AmC' gebroken. Wij Nederlanders zullen dingen in Indonesië geheel in de den. Het drievoudig verbond tussen zone en in die zone slechts één en- - w, goed doen ons dit voor ogen te hou- hand kunnen houden. Duitsland, Oostenrijk en Italië bleek kele partij, die alleen door Russi- reeas xe w<is g- den en te begrijpen, dat wat in In- Ik haal hier het voorbeeld van ijdel toen de oorlog van 1914 uit- sche bescherming sterk was. De fic- ton gemerkt, is daarbij zo actief als donesië gaande is niet als een Ne- Indonesië aan, omdat dit voor me- brak, maar te voren had het een tie van samenwerking betekent be- wij maar kunnen zijn. Men heeft derlands drama moet .beschouwd nigeen onder ons de verschijnselen draaglijk bestaan tussen de aarts- seherming van vele onafhankelijke daar in de laatste tijd zelfs voldoe- worden maar als ren deel van het in Azië duidelijker maakt even- vijanden Oostenrijk en Italië moge- Duitsers en het openhouden van een ning getoond over het feit, „dat Ne- Aziatische drama waarvan ieder de als de verschijnselen in Azië ons lijk gemaakt. De Triple Entente tus- contact tussen West- en Oost Euro- derland vast in zijn schoenen staat", ellende te voelen zal krijgen die verduidelijken wat wij in Indonesië sen Engeland, Frankrijk en Rusland pa dat soms, in belangrijke details, Misschien leek Britse sentimentali- zich nauw ermede verbindt. in de laatste tijd zien gebeuren. maakte tijdelijk een einde aan de heel nuttig is en volstrekt geen on- teit eer een gevaar. Het blijkt nu Het was kortzichtigheid, die zich gevaarlijke spanning tussen Rusland welwillend karakter draagt. Als die uit zeer duidelijke verklaringen, dat zo vaak in de koloniale politiek der T? UROPA moet nu het falen van en het Britse Rijk en functionneerde fictie gered wordt, is er volstrekt de Engelse regering heel precies is westerlingen openbaart, toen er Ne- -L" de Londense conferentie gaan enkel door de bijzondere omstandig- geen ongeluk gebeurd te Londen, en op dit punt. derlanders waren die zich verheug- verwerken, niet als een onverwach- heid van de Duitse invasie in België blijft een brug bestaan, die mis- Zoveel te beter voor ons. Dan be den over de eerste verschijnselen te slag of teleurstelling, maar als in 1914, die met Rusland recht- schien nog eens betreden kan wor- hoeven wij een zekere mate van der splijting, die zich op Java ver- liquidatie van een toestand, die streeks weinig uitstaande had. Het den. herstel van Duitsland niet te vrezen. EEN DRAAGBARE RADAR. In Amerika is ais nieuwste snufje op dit gebied een radar-installatie ontwikkeld zó klein van omvang en licht van ge wicht, dat het gehele apparaat com pleet met motoraggregaat voor de opwekking van electrische energie door enkele personen kan worden weggedragen. Het toestel is bestemd voor gebruik in het Amerikaanse leger.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 4