GEEN REDEN TOT ANGST Het jaar der grote scheiding voor een oorlog op korte termijn Engeland begrijpt waar het om gaat Gevleugelde woorden in 1947 door Prof. dr. C. D. J. Brandt OUDEJAARSAVONDPRAAT OVER BUITENLANDSE ZAKEN Verkenningen in Brittannië ER WORDT HARD GEWERKT In Downingstreet OUDEJAARSAVONDPUZZLE VOOR DE GOEDE KRANTENLEZERS Woensdag 31 December 1947 5 ALS ik om mij heen zie en mijn oor te luisteren leg, darf ontkom ik niet aan de- in druk, dat er op het einde van dit jaar over het algemeen een stem ming van gedruktheid, van som berheid, van pessimisme over de wereld en in het bijzonder ov|r Europa ligt. Het is droevig om het te moeten constateren, maar waar: het woord „derde Wereldoorlog" wordt niet alleen herhaaldelijk uit gesproken, doch, wat ik nog veel erger vind, men neemt het heel gemakkelijk in de mond, men heeft het over die oorlog, als over iets, dat vanzelf spreekt, alsof hij net zo iets gewoons is als b.v. moeilijk heden met de distributie of de woningnood. Hoogstens is men het er niet over eens, of het nog een paar jaar zal duren, dan wel maar een paar maanden, voordat die derde We reldoorlog uitbreekt. Ik ken men sen en ik twijfel er niet aan, of U zult hen ook kennen die in volle ernst bezig zijn met plannen te maken voor een vertrek naar elders, naar buiten Europa, omdat ze niet nog eens een oorlog en een tijd van bezetting willen meema ken, als wij pas achter de rug heb ben. En zulke lieden beroepen zich dan, rechtstreeks of via, via, op de „onthullingen", die een tijdje gele den in het Amerikaanse blad „Time" zijn verschenen over de plannen van de'Russische generale staf en die hierop neerkwamen, dat de Russen in drie weken aan de Pyreneeën zouden staan. Aan deze voorzienige pessimisten pleeg ik de toch wel verantwoorde vraag te stellen, waar zij eigenlijk veilig denken te wezen in een oorlog, waarvan zij zelf de eersten zijn om toe te geven, dat hij zo totaal zal zijn als nooit te voren en ik herin ner hen aan de plannen van de Nederlandse militaire en burgerlij ke autoriteiten uit het jaar 1939, toen zij de bevolking uit het mid den van ons land dachten te eva cueren, naar het „veilige Westen", dat op het ogenblik, dat de oorlog uitbrak, het eerste gebied was, dat werd aangevallen. Deze en dergelijke verschijnselen getuigen van het defaitisme, waar toe maar al te velen in ons land en in Europa in het algemeen zijn vervallen. Als bewijs van een grote geestelijke vermoeidheid in ons werelddeel moge dit defaitisme be grijpelijk en verklaarbaar zijn, het is er niet minder bedenkelijk om. Er heerst in Europa laten wij dit lelijke woord niet langer schu- wen op het eind van het jaar' 1947 een oorlogspsychose. HET spreekt vanzelf, dat de mis lukking van de Londense Con ferentie der Grote "Vier er nog weer toe heeft meegewerkt, om dit gevoel, dat het misgaat in de we reld, nog meer aan te wakkeren. De omstandigheid alleen, dat een gezaghebbend man als de Engelse minister van buitenlandse zaken Bevin, een paar weken geleden in een redevoering de Conferentie, welke toen nog moest beginnen „de laatste kans" heeft genoemd, heeft er zeker niet toe bijgedragen, om de gewone man in Europa, dat wil dus zeggen U en mij, een opgewek tere kijk op de toekomst te doen krijgen. Waar dit zo is, geloof ik goed te doen met in deze oude- jaarsbespiegeling, uitgaande van deze algemeen bestaande pessimis tische kijk op de gang van zaken, U mijn persoonlijke kijk op de situatie in de wereld te geven. Is er reden voor deze sombere stemming? Wie zou het durven ontkennen? Alleen een dwaas kan beweren, dat er geen vuiltje aan de lucht is, dat alles is\,to the best in the best of all possible worlds". Er heerst ongetwijfeld over de hele wereld een geweldige internationa le spanning. Maarwil dit nu zeggen, dat die spanning zich ook persé in een oorlog moet ontladen? Neen, en nogmaals neen: deze con clusie van de hyperpessimist be schouw ik als minstens zo weinig verantwoord als de struisvogelpoli tiek van de krampachtige optimist. De historie leert ons, dat oorlog betekent een verstoren van het evenwicht, een verstoring, die dgs te groter is, naarmate de oorlog omvangrijker, de duur er van lan ger is geweest. Na zo'n oorlog zoekt de wereld (het werelddeel), waar hij gewoed heeft, naar een nieuw evenwicht, dat wü vrede plegen te noemen. Zo ging na 1648 na de periode der godsdienstoorlogen, zo na 1713, na de dagen van Lode- wijk XIV met hun haast voortdu rende strijd, zo na 1815, na de tijd van de Franse revolutie en Napo leon, zo ook na 1918, na de zgn. eerste Wereldoorlog. En zo'n perio de beleven wij thans ook weer. Er is alleen een graduee 1 verschil met vroeger, geen principieel. Een gradueel verschil, dat een gevolg is van het feit, dat de oor log, welke wij achter de rug heb ben, de eerste is, die werkelijk de naam van Wereldoorlog mag dra gen (die van 19141918 was in wezen nog een Europese oorlog!) en dat daardoor en daarom het evenwicht dan ook op een tot dus ver ongekende wijze is gestoord. Het is dus niet zo'n wonder, wan neer het vinden van een nieuw evenwicht deze keer meer tijd en meer inspanning kost dan bij vori ge gelegenheden het geval was; dit zeg ik in het bijzonder tot al die genen, wier pessimisme vooral voortkomt uit de overweging, dat het nu, 2 y2 jaar na het einde van de oorlog, nog geen vrede is. Een extra moeilijkheid is nog, aat dit evenwicht niet als b.v. in 1815 en 1918 gevonden moet wor den tussen 4 of 5 staten, welke al lemaal ongeveer even sterk zijn, maar in feite tussen twee. "Want ondanks uitdrukkingen als de Grote Vijf (een term, die, gezien de situatie van China, geen enkele practische betekenis heeft), Grote Vier en zelfs van Grote Drie gaat het ditmaal allermeest (om niet te zeggen: uitsluitend) om de Grootste Twee. En zoals tus sen twee mensen het evenwicht heel moeilijk te vinden is, precies zo geldt dit voor twee partijen of twee staten. Het is een onloochen baar feit, dat de derde man meer aanbrengt dan de spraak alleen. De natuurlijke neiging van elk van die Grootste Twee is immers om alleen de baas te worden. Vandaar op het ogenblik de dub bele neiging: le. om dit evenwicht te vinden in een alle staten omvattende or ganisatie, de Verenigde Naties en 2e. een derde macht naast de twee grootste in het leven tp roepen. De eerste en ongetwijfeld de meest ideale vorm heeft echter dit grote nadeel, dat die Organisatie der Verenigde Naties van haar eerste begin af onlosmakelijk ver vlochten is juist met het evenwicht der Grootste Twee, dat wij hiermee dus in de fatale cirkel zitten: zon der Verenigde Naties geen even wicht, zonder evenwicht geen Ver enigde Naties. NOG een enkel woord over die derde macht in de wereld. Die kan zoals de verhoudingen op het ogenblik liggen, naar mijn mening alleen worden gevormd door het Britse Gemenebest en West-Europa samen. Vandaar de vreugde, waar mee Engeland en de landen van West-Europa het zgn. Plan-Mars hall hebben begroet, ondanks alle bezwaren welke er voor hen aan vastzitten. Want alleen met het plan-Marshall dat wil dus zeggen met Ameri- kaanse hulp, kunnen Engeland en West-Europa er boven op komen, kan "dus die voor het evenwicht zo zeer gewenste, ja onmisbare Derde Macht in do wereld ontstaan. Om gekeerd is het feit, dat de verant woordelijke leiders van de Ame rikaanse politiek, getuige juist het plan-Marshall, bereid zijn die Der de Macht te doen herleven (heus niet uit Altruïsme, dit zeg ik er bij teneinde verkeerde conclusies te voorkomen) misschien de sterkste aanwijzing, die wij hebben, dat zij er niet op uit zijn om de wereld heerschappij te verwerven en dat het hun ernst is met wat van ouds een Angelsaksische stelregel is: de balance of pover, dat is dus de vrede. DAAR staat tegenover, dat de politiek van de Sowjet-Unie van het ogenblik geen aanwijzing bevat, dat ook zij het ontstaan van een Derde Macht wil bevorderen. Europa neemt in toekomstplannen en -verwachtingen van de macht hebbers in Moskou geen andere plaats in dan van satellietwereld deel. De wijze, waarop zij in hun invloedssfeer in Oost-Europa te werk gaan, is hiervoor voldoende bewijs. Maarschalk Tito moge dan bezig zijn een unie van de com munistische staten van Oost-Euro pa tot stand te brengen, tot een zelfstandige statenbond zal Moskou deze Ver. Staten van Oost-Europa nooit laten uitgroeien, zolang de politiek van de Sowjet-Unie blijft, wat zij is. Stijl in de leer als het Polit. bureau is, kent het alleen maar de keus lussen: communisme en kapitalisme, Moskou en Wash ington. Tot een verdeling van de Wereld in twee invloedssferen, een Russische en een Amerikaanse, daarentegen is daar ben ik van overtuigd de Sowjetpolitiek te allen tijde bereid, zoals Stalin in Augustus 1939 geen bezwaar had om Europa met Hitier te delen. Maar toen en nu met dit voorbe houd, dat dit nooit het laatste sta dium kan zijn, hoogstens het voor laatste. En nu mijn conclusie. Zolang de Verenigde Staten vasthouden aan de constructieve politiek van het plan-Marshall, dus aan een poli tiek van evenwicht in de wereld, zodra het Britse Rijk en de vere nigde staten van West-Europa de zware taak en verantwoordelijk heid van de Derde Macht in de wereld te zijn op zich kunnen en willen nemen en zolang de Sowjet- Unie niet sterk genoeg is om de uiterste consequenties van haar tegenwoordige politiek aan te dur ven, is het mogelijk om een nieuw evenwicht te vinden. En aangezien ik van de aanwezigheid van deze drie factoren op dit moment of in de naaste toekomst althans over tuigd ben, waag ik het deze mijn oude jaarsbespiegeling te besluiten, daarbij alle risico's van de profeet gelatéh op mij nemend, met de uitspraak, dat er voor angst voor een oorlog op korte term ij n geen reden is. KAN men optimistisch zgn, als men zich er toe zet de politieke ontwikkeling van het afgelopen jaar te overzien, amper een week na de mislukking van de Lon dense conferentie Het lijkt nauwelijks mogelijk. Want de breuk in Londen, die niets minder betekent dan een liquidatie van de Raad van Ministers der Grote Vier, staat niet als enfg verschijnsel van deze aard in het boek van het jaar 1947 opgeschreven: het is niet anders dan een korte samenvatting van 365 dagen wereldpolitiek. Dit was het jaar van de grote scheiding. Pas in dit jaar heeft zich die splitsing vol trokken, waarmee wij al zo bedenkelijk vertrouwd zijn geraakt omdat wij er dage lijks aan worden herinnerd. Er zijn twee werelden gekomen: de ene is de Russische, de tweede de door Amerika gedomineerde rest. Gedomineerde, niet overheerste, maar dat is een kwestie op zichzelf. Truman-docfrinc .werd Marshall-plan werd Amerikaans imperialisme werd: Europa ver enigt UI.' Maar toch. Als .wij dit jaar overzien, met zg'n belangrijkste evenementen: de pogingen tot liquidatie van de oorlog, conferenties van Moskou en Londen voor het vredesverdrag met Duitsland en Oostenrijk en het begin van het vre- des werk (eerste normale vergaderingen van de U.N.O,) is er één gunstig ver schijnsel te signaleren: met al zgn ge breken, met alle onvruchtbare discussies met alle wederzijdse beschuldigingen, ruzies en harde woorden is de U.N.O. in dit jaar gebleken toch zoiets ais een wereldparlement te zijn, waar de tegen stellingen kunnen worden uitgesproken, die vroeger moesten worden opgezameld tot zg in een oorlog hun uitweg konden vinden. Dit is nog niet het ogenblik om van het welslagen van de organisatie der Verenigde Naties overtuigd te zijn; dit is zeker nog niet het ogenblik om Hei! te roepen. Dit is pas het begin van een ontwikkeling die veie jaren zal nodig hebben. Van jaar tot jaar zullen wg angstvallig de verrichtingen in dat in ternationale oord in Amerika volgen, en dikwijls zal het er spannen. Maar ais de Verenigde Volken bgeen bljjven zal op de duur een traditie worden geschapen die men niet meer overtreden kan. Het directe belang De Russen zgn niet uit de U.N.O. ge lopen, toen zij in de Algemene Vergade ring, die wjj pas achter de rug hebben, hun grote diplomatieke nederlagen leden, maar de Sowjet-Unie is ook geen' volledig lid. Aan tal van nevenorganisa ties doet zy niet mee, alleen op het poli tieke toneel is zij te vinden en hier pro beert zg te boycotten wat haar niet aan staat. Men. kan hieruit de gevolgtrek king maken dat de Sowjet-Unie dus ook in de internationale samenwerking al leen haar meest directe belang zoekt en altijd bereid zal zijn om de samenwer king op te geven, wanneer zfy hiervan het meeste voordeel verwacht. Men kan tegen deze opvatting inbrengen dat dit laatste^woor elk land geldt, en dat het er alleen maar om gaat, dat op de duur alle mogendheden inzien, dat samenwer king te allen tgde tot de beste resul taten leidt, doch juist dan vraagt de houding van de Sowjet-Unie een nadere bestudering. De Russen, met hun streng opge bouwd, bureaucratisch-autocratisch sys teem, leven in een rigoureuze afzonde ring. Uitwisseling van gedachten met Russen behoort practisch tot de onmo gelijkheden; zelfs in Lake Success blij ven de Sowjet-diplomaten elkaar zelfs tot op de (spaarzaam bezochte) banket ten controleren. Dit is de kracht van het regiem en tegelijkertijd zijn zwakheid. Zyn kracht omdat een nau wer geestelijke horizon samengaat met een groter kracht van handelen, zgn zwakheid, omdat 't de Russen daardoor volkomen ontbreekt aan kennis van de krachten buiten hun Chinese muur. Zij begrypen niets van de behoefte aan be paalde vrgheden, de democratische in stellingen, de culturele waarden van het Westen. Ruslands strategie Uit deze overwegingen kan men zich een beeld vormen van wat er aan de Russische tactiek en strategie ten grondslag ligt. En dit beeld verandert niet als men de vraag opwerpt of de Russische leiders de communistische wereldrevolutie nog als doel willen, o£ als middel gebruiken, een pro bleem dat een nauwkeuriger analyse van de figuren in het Kremlin zou ver eisen dan in dit verband mogclgk is. Want ook als zij streven naar een uit breiding van de Russische revolutie be gaan zg daarbij zulke cardinale fouten, dat men die alleen uit een volmaakt ge brek aan kennis van de verhoudingen in de andere landen kan verklaren. Op deze basis is een werkelijk vrucht bare samenwerking natuurlgk een on mogelijkheid, Wil het hiertoe ooit ko men, dan moet aan één voorwaarde wor den voldaan: Rusland moet zich open stellen voor de buitenwereld. Maar...... dat betekent, dat het Sowjetregiem in zijn tegenwoordige vorm niet meer te liandhaven is. De Derde Macht Gevaarlijk is de houding van de Rus sen in de eerste plaats voor henzelf. Voor de wereld ligt 't gevaar veel meer in de omstandigheid, dat de twee grootste machten, Amerika en Rusland, zo vlak tegenover elkaar staan. De derde we reldmacht, waarover al zoveel is gespro ken en geschreven, is voor het tot stand komen van een evenwicht in de wereld een noodzakelijkheid. Die derde m^cht kan, zoals de verhoudingen op het ogen blik liggen geen andere zijn dan 't Brit se Rijk en (West-)Europa samen. Daar toe moet (West-) Europa een eenheid worden endat is niet het werk van één dag. De Amerikanen hebben bij het plan- Marshall, (waarom alleen al dit aan ge beurtenissen rgke jaar in de jaartallen boekjes van ons nageslacht vermeld zal staan,) het begin van deze Europese coördinatie zonder meer als eis gesteld. En dus zgn de zestien landen aan het studeren, enkele niet zonder tegenzin overigens. Deze eenheid van W,-Europa staat en valt intussen met Frankrijk. Ongeluk kigerwijze was dit land tot dusver een getrouwe afbeelding in het klein van de grote wereld, een politieke microcos- mos, waar de tegenstellingen, met gro te felheid op elkaar botsten. Intussen is hierin op het einde van dit jaar de kans op verbetering gekomen. Waardoor? Door het ontstaan ook hier van een „Derde Macht". De lezer zal begrgpen, dat deze parallel meer is dan een toeval, dat zij integendeel een ty pisch kenmerk is voor de ligging der verhoudingen in de wereld, in het Euro pa, in een land als Frankrijk. Maar laten wij deze kleine beschou wing over een groot onderwerp niet ai te zeer in majeur eindigen. Want de stabi liserende machten in de wereld zo goed als in Frankrijk, de Derde Machten dus, staan nog pas aan het begin. De grote vraag, waarmee dit jaar eindigt, is dan ook: zullen, zij hun kans krijgen om zich te ontwikkelen, om hun voor de mens heid en de vrede zegenrijk werk te doen? i B. J, F, (Van onze speciale verslaggever) Drie vragen hebben we op onze zwerftocht door Enge land gesteJd aan drie categorieën mensen, nl. aan autoritei ten. aan aanhangers van de regering en aan haar tegenstan ders. Deze vragen: 1Hoe stelt U zich voor de vrede te winnen? 2. Welke vorderingen worden daarbij gemaakt? 3. Hoe reageert de bevolking op de ingrijpende soberheid, die van haar wordt verwacht en op de campagne voor inten sere arbeid, waartoe zij wordt aangespoord? De vraag, die wij niet stelden in Engeland, maar die wij voor onszelf wilden beantwoorden was: Als we de toestan den en de mentaliteit van Nederland en Engeland, die in dezelfde boot zitten, vergelijken, welke conclusies kunnen dan getrokken worden? De eerste, wie we onze vragen, voorlegden was de vertrouwens man van de minister-president Attlee, in Downingstreet. Zijn antwoord op de eerste vraag luidde: „Door ongelofelijk hard te wer ken, zoveel mogelijk te exporteren, zo zuinig mogelijk te leven en planmatig onze doelstellingen, die var. de Labourparty, te verwezen lijken." Op vraag twee: „Er worden belangrijke vorde ringen gemaakt. Er is geen reden voor optimisme, maar zeker ook niet voor pessimisme. Wij komen er wel doorheen. De cijfers bewij zen, dat we iets bereiken." Het antwoord op vraag drie luidde: ,Er wordt natuurlijk veel ge mopperd, maar de aansporingen hebben succes. Men is, nadat de toestand herhaaldelijk en heel dui delijk is uiteengezet, tot de over tuiging gekomen, dat ons land in moeilijke omstandigheden verkeert en daat we er alleen -uitkomen door versobering en hard werken. Die oproepen zijn niet vergeefs geweest." Kolenproductie stijgt Wat is er in de afgelopen maan den bereikt? De kolenproductie is de laatste weken voortdurend vooruitgegaan. Het probleem is van twee kanten aangepakt: na veel strubbelingen en veel voorlichting zijn de mijn werkers hard aan het werk gegaan en zijn er ook nieuwe arbeids krachten voor de mijnen gekomen. Bovendien zijn de installaties ver beterd; dooor modernisering en mechanisering is de arbeid der mijnwerkers vergemakkelijkt. Het resultaat is, dat de opbrengst per man is gestegen. Het wekelijks gemiddelde voor de maanden Januari tot September 1938 was 4.334.000 ton. In 1946 be droeg dit gemiddelde 3.580.000 ton. In de laatste maanden van 1947 is het cijfer gaan stijgen en wel als volgt: In de week eindigend 1 Novem ber bedroeg de productie 4.092.000 Ion. Zij steeg de volgende week tot 4,243.000, daarna tot 4.268.000, tot 4.274.000 cn het cijfer voor de jong ste week was 4.356.200 ton. Dit is het hoogste cijfer sedert de eerste week van Augustus 1940. Het doel wit voor 1947 was 200 millioen ton en dat halen we wel. Het gevolg van deze stijgen de productie zal zijn, dat we op groter schaal gaan expor teren, en dat de bevolking zelf meer kolen zal krijgen. Van 1 Januari af zal Engeland per week 80.000 ton kolen gaan uitvoeren en in overeenstem- Een speciale verslaggever var» onze krant, heeft een reis door Engeland gemaakt en daar met allerlei mensen gesproken. In een serie artikelen zal hij zijn bevindingen mededelen. In dit artikel vertelt onze verslaggever van een onderhoud, dat hij had met Aftlee's vertrouwensman. ming met het Marshall-plan hopen we in 1948 kolen te gaan uitvoeren naar zestien landen. Hoe heeft men de mijnwerkers zover gekregen? Door extra rant soenen? Neen, niet daardoor; er worden wel enige extra toewijzin gen gegeven, maar beslist niet genoeg voor die harde arbeid. We hebben de mensen goed moeten verteller, wat er aan de hand was, waarom er zo hard ge" erkt moest worden en voor welk doel. De geest is goed geworden. De wereldcrisis leefde niet voor hen; de mijnwer kers, en alle andere arbeiders trou wens ook, moesten op speciale wij ze worden ingelicht. Dat is ge beurd en met vrucht. Op deze wijze gaan we door; in 1948 moeten we 214 millioen ton kolen delven en binnen het jaar zullen we aan een export van 10 15 millioen ton toe zijn. Andere industrieën Wat op ander gebied is bereikt kan men zien door eon vergelijking met 1938. We stellen de productie voor 1938 op 100 en vergelijken met het derde kwartaal van 1947. Dan krijgen we de volgende cijfers: Machinerieën 168 IJzer en staal 114 Katoen 45, Chemische producten 153, Electr. artikelen 180, Nonferro metalen 180 Werktuigen 101 Kleding 123. Textiel is het zwakke punt in de reeks. Daar is een tekort van 300.000 arbeiders. De toestanden in 'deze industrieën waren slecht; vroeger moesten de man en de vrouw werken, doch thans zijn de lonen van dien aard, dat er geen reden meer is waarom moeder de vrouw ook nog in de fabriek zou gaan werken. Er is een campagne gevoerd om het aantal werklieden in deze tak van nijverheid te ver groten en daar hebben we ook wel succes mee. Doch een bottleneck blijft het. Niettemin: het gestelde productiedoel, dat opzettelijk laag was gehouden, is met 10% geklopt. Opmerkelijk is de stijging in de productie van landbouw-werktui- gen, welke geheel voor export be stemd is: zij is vergeleken met 1938 verachtvoudigd. Tegen elke 10 ploegen van 1938 maken we er thans 600, en voor elke 100 tracto ren thans 830. Huizenbouw Aan het eind" van de oorlog is berekend, dat cr omstreeks 750.000 woningen dringend bij moesten ko men, teneinde oen deel van de oor logsschade weg te werken. Thans zijn in totaal 460,000 woningen hersteld of vernieuwd, waarbij inbegrepen 149.0Q0 permanente huizen. Thans zijn er 260.000 wo ningen, permanente en tijdelijke, in aanbouw. De betekenis van deze cijfers wordt duidelijk als men bedenkt, dat in de twee jaar na 1918 in to taal 5500 woningen werden ge bouwd. Vervoer Engeland heeft grote moeilijkhe den gehad ten aanzien van het goe derenvervoer per trein, vanwege het grote gebrek aan spoorwagons. Er is een campagne op touw gezet onder de leuze Keep the wheels turning, met het doel de arbeiders er toe te brengen op vrije Zater dagmiddagen en. Zondagen te hel pen bij het lossen en laden van de wagons. Deze actie heeft tot gevolg gehad, dat de spoorwagens volle diger in bedrijf zijn gekomen en men ophopingen van ongeloste en ongeladen goederen in de week ends gaat vermijden. Soortgelijke acties en soortgelij ke resultaten zou men voor talrijke andere takken van bedrijf kunnen vermelden. Maar uit het boven staande blijkt voldoende, dat er in Engeland hard wordt gewerkt. Om dat men beseft, dat het noodzake lijk is. N dit veelbewogen jaar schijnt hier heel wat scha- scheurd oog gehad, of een is er veel voor het wc- de te- zijn aangericht." platgeslagen oor, niets reldforum gesproken. Wat Een moordenaar Misschien zou ik niet za was daarbij dat waard is te Los Angeles: ,.Hij (het gelukkig zijn als ik weer om vereeuwigd te worden? slachtoffer) schold me uit moest beginnen." Het Amerikaanse persbu- voor vuile Mof. Ik ben De Amerikaanse admi- rcau Associated Press een Pool," raai William F. Hal- heeft het volgende cita- Chemicus Harold C. e y: „Als algemene regel tenlijstje opgesteld: Urcy: „Ook andere die- heb ik aangenomen me Vice-admiraal William ren zijn in het verleden nooit op een militair te S. Parsons, chef van uitgestorven. Ik zie niet verlaten, die niet rookt of de atomische defensie-af- in. waarom dc mens een' drinkt." deling van de Amerikaan- uitzondering zou vormen. Generaal Douglas A, se marine: „Het is niet dc Misschien is nu onze tijd MacArthun „Het is atoom, die we in bedwang gekomen." een foutieve voorstelling, zouden moeten houden. Dc Russische vice-roi- dat de democratie alleen Het is de mens." nister van buitenlandse in overvloed kan leven. Bernard B a r u c h, zaken W 3 s j i n s k y: Integendeel, de historie is Amerikaans staatsman: vrouwen praten te er om te bewijzen, dat zij „We zitten middenin een veelhaar oorsprong vindt in koude oorlog, die steeds Wereldkampioen zwaar- beproevingen, strijd en warmer wordt," gewicht boksen Joe vuil." Keizer Hirohito Louis, verklarende George Bernard Shaw tijdens een bezoek aan het waarom hij niet graag „Lees mijn boeken... en door een atoombom ge- weer 21 jaar zou zijn: „Ik laat mij in vrede sterven." troffen Hirosjima: „Er heb nog nooit een uitge- TAT AT weet U nog van wat er in het. afgelopen jaar gebeurd is? Vandaag kunt U bewijzen of U een goed krantenlezer bent: door onze speciale Oude jaar savondpuzzle op te lossen Hoe U te werk moet gaan? Hiernaast vindt U twee rijen: een met aardrijkskundige namen, de tweede met bijbehorende feiten uit het nieuws van het afgelopen iaar. Maar deze laatste zjjn van hun plaats afgedwaald. Als U uw krant met enige aandacht pleegt te lezen zal het U niet veel moeite kosten de zaken terug te brengen waar z\j horen. Dit is de eerste opgave. Voor het tweede deel van de mzzlc wordt een beroep gedaan op Jw kennis van de aardrijkskunde. De aardrijkskundige namen uit de eerste rij hiernaast ztjn op de onder staande kaart aangegeven met een nummer. (Als een land is be doeld, is het cijfer voorzien van een sterretje). U moet dan de namen in de volgorde van die cijfers plaat sen. De beginletters vormden dan een behartigenswaardige tekst. Volledige oplossingen (bestaande dus uit een rij aardrijkskundige namen in de verlangde volgorde met daarachter de bijbehorende feiten) moeten uiterlijk Maandag, eerste bestelling, bij onze redactie zijn binnengekomen. Voor de goede oplossingen worden een prijs van 10.en vier prijzen van 2.50 uitgeloofd. Op het adres vermelden: Oude- j aarsavondpuzzle. New York Spitsbergen Dodekanesos Walcheren Michigan Neurenberg Dardanellen Nicaragua Triest Eritrea Utrecht Vulkaan - -Krupp-fabrieken ontmanteld Olie-concessies Indonesische staat Zee-engte met Russische inte resse Holland 100 jaar Cholera-epidemie Burgeroorlog Rusland-Noord- poolbasis Boomplanting Turks-Italiaans- Grieks - Etna West-Indië W ol verhamp ton: Egypte Griekenland U.S.S.R. Emden Engeland Monte Carlo Essen Moisson. Linggadjati Oost-Indonesië Iran Verenigde Natie» V or stenhuwelijk Overeenkomst Vrije Stad Rondetafelconfe rentie Jaarbeurs Niet vertegen woordigd op de Pan - Amerikaan se Conferentie Wereldjamboree Processen oor logsmisdadigers Voormalig Ne derlands Oplei dingskamp in En geland Abessijnse bei langstelling voor Ital. kolonie Europese Zwem- kampioenschap pen Vetorecht Duitse haven, dia als transito-ha ven met Amste**- sterdam en Rota ter dam wil co» curreren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5