Wat 1947 Schiedam bracht wmm Schiedam begon in het afgelopen jaar met de woningbouw Toenemende scheepvaart in Rotterdams havengebied 1947, arm aan gebeurtenissen, rijk aan plannen en culturele wederopbouw Vele vervulde en onvervulde wensen Lof voor Rotterdams initiatief Minister Drees en bezochten De „Visclimarkt" verdween generaal Orsborn onze stad Vlaggeschepen in de vaart t Woensdag 31 December 1947 7 Bij het doorbladeren van de kranten, verschenen in het afgelopen laar, is het wel verrassend, Y.oz weinig feiten van belang er te vermelden zijn, die zo ingrijpend waren dat hun samenwerking nog lange tijd een stem pel op het stadsleven in zijn geheel of gedeelten daarvan bleef drukken Geen daad, in de goede, noch in de kwade zin des woords, deed onz© gemeente opschrikken in deze, nog zozeer met distributiebepalingen ge plaagde wereld- Hooguit zal men bij het belangrijkste nieuws wat meer interesse hebben getoond dan in het algemeen. Zeer zeker zal dit het ge val geweest zijn bij de vele plannen, die de gemeente op het gbied van de woningbouw ontvouwde. Het culturele leven mocht zich over het algemeen op een hoger peil bewegen en genoot meer belangstelling hetgeen tot verheugenis mag stemmen in onze, op dit punt altijd toch nog stiefmoederlijk bedeelde stad. Van de vele plannen welke het gemeentebestuur heeft gemaakt, kwam ook nu nog niet veel in uit voering, de bouw van 47 en 140 wo ningen voor 1946 en 1947 daargela ten, doch de toekomst ziet er toch niet zo donker uit flat enig optimis me niet is gewettigd. De materla- lenpositie deed de restauratie van het Beursgebouw vertragen en ook de bouw van een nieuw stadhuis schijnt op de lange baan te gaan. Voor een nieuwe schouwburg, eer ste vereiste voor het op een hoger plan brengen van ons culturele le ven, werd een plan gemaakt, dat, zijn wU goed ingelicht de kosten van de bouw op ca. een millioen gulden beraamt. Grond aan de Broersvest werd reeds gekocht, zodat we hier over wellicht In 1948 wel iets meer zullen horen. Het reeds lang op de proef ge stelde geduld van de bewoners in het Oosten werd tevreden gesteld, want op grootscheepse wijze werd door Gemeentewerken deze stads wijk onderhanden genomen. Ook schoten we een eind in de goede richting wat betreft de verkeers- verbetering op de Rotterdamsedijk, zeer zeker tot groot genoegen van de bewoners van het aldaar gele gen lagere gedeelte, wier uitzicht en rust in de toekomst wel geheel zijn verdwenen. Blijde gezichten en ook vele zwartkijkers had ook het werk van de Volkshuisvesting tot gevolg. De woonruimte-vorde ring bleef een zeer penibele kwes tie waarbij de moeilijkheden veelal groot waren. Het stemde daarom ook tot verheugen dat het gemeen tebestuur dat de laatste tijd grote voortvarendheid op het gebied van woningbouw niet kon worden ont zegd, plannen bekend maakte voor de bouw van een tweetal flats voor oudere personen, zodat men dan woonruimte voor jongere gezinnen kan vrijmaken. Deze flats zullen een plaatsje krijgen in Nieuwland, dat nu ook weidra, door de aanleg van uen weg van Rembrandtlaan naar Damlaan zijn ontsluiting, zal beleven. Nieuwe woningen worden ook reeds geprojecteerd op het ter rein nabij het slachthuis zodat de ingebruikneming van nieuwe ter reinen binnen enkele jaren noodza kelijk zal worden. De klein-industrie begon zich in het afgelopen jaar reeds te vesti gen op het aangewezen terrein in Nieuw-Mathenesse, waar een stra- tenprofiel in de plaats kwam van de dorre verlaten vlakte waarop tot dusver alleen circus en luna park plach'-'n te floreren. Het culturele leven een ontluikende bloem Sneller dan op het gebied der wederopbouw, kwam er een kentering ten goede in het cul turele leven in onze stad. Naast vele goede concerten en toneel voorstellingen, welke laatste thans ook, wat beroepstoneel betreft, werden gebracht door de Schiedamse Toneelkring, toonden de verschillende cultu rele organisaties door een goed voorbereid programma begrip te hebben voor hun taak in het stedelijk culturele leven. In het Stedelijk Museum vonden weer tentoonstellingen plaats, de een van beter gehalte dan de ander, doch die vele duizenden stadgeno ten weer uren van schoonheid be zorgden. Met de ruimte bleef het in het museum nog maar bitter slecht gesteld en voorzover we hoopvolle verwachtingen hadden wat betreft een spoedige uitbreiding door bij voeging van de linkervleugel, werd deze de kop ingedrukt door de huis vesting van A.A.T.-troepen in dit deel van het St. Jacobsgasthuis, na dat de2e het R.K. Jongenshuis aan de Nieuwe Haven eindelijk hadden oncruimu. Gelukkig, konden de R.K. jeugdorganisaties en hun lei ders zeggen, want reeds te lang ging ook hun jeugdwerk mank door gebrek aan ruimte. De overige jeugdorganisaties waren echter niet allen zulke bofferds en vooral de padvinders waren en bleven de dupe van vordering van hun club huizen door diverse diensten. Ook de enthousiaste en ten zeerste toe te juichen plannen t.a.v. een club huis voor de ongeorganiseerde jeugd ondervonden tegenslag door dit gebrek aan ruimte en van de uitvoering kwam dan ook tot dus ver niets. Dank z\j het bezit van een Sport- fondsenbad, dat <lit jaar zijn kope ren jubileum vierde, kon ook in onze gemeente het schoolzwemmen, waarvoor oorspronkelijk slechts weinig animo by de leerkrachten, niet by de leerlingen natuurlijk, be stond, worden ingevoerd en getuige de resultaten by het nog onlangs gehouden diploma-zwemmen, wa ren degenen, die' zich eerst afzijdig hielden, op de dwalingen huns weegs teruggekomen. Op het gebied van het culturele leven werd ingesteld de Schiedam se Culturele Gemeenschap om te trachten de chaos die nog steeds heerst, op te heffen. Van het werk der Gemeenschap straalde tot dus ver echter slechts weinig naar bui ten uit. Vele buurtverenigingen in de be- vrijdingsroes tot stand gekomen, bleken niet bestand tegen de na oorlogse versnippering, die we al lerwegen weer zagen optreden en gaven de geest. Enkele, en wel voornamelijk die, welke hun taak als buurtvereniging breder opvat ten. bleven bestaan. Een zwarte bladzijde was de strenge doorvoering van de Zon- dagwet, die remmend werkte op de ontwikkeling van het culturele le- \'en toen men ook de Zondagoch tendconcerten van het Rotte r- damsch Philharmonisch Orkest onder deze bepalingen liet vallen. Het bezoek was door de vele beper kende bepalingen zo miniem, dat de orkest-directie besloot voortaan maar weer in Rotterdam te blijven. Eenzelfde bekrompenheid trof ons dit jaar bij de besprekingen in. de gemeenteraad over het beeld van Pieter Starreveld, dat nu, dank zij de bezorgdheid in enkele kringen voor ons zedelijk peil, waarschijn lijk in Schiedam wel geen plaats zal krijgen. SVV zorgde voor spanning in de sportwereld Het enthousiasme in de Schie damse sportwereld was wel nim mer zo groot als bij het behalen van bet kampioenschap der tweede klasse door de voetbalploeg van S.V.V. Met spanning heeft heel sportlievend Schiedam meegeleefd met „de jongens van de Gorzen" toer. zij hun promotiewedstrijden speelden en zich tenslotte het zo zeer begeerde en zeker verdiende eerste klasseschap zagen ontgaan, Hermes-D.V.S. deed het heel wat kalmer aan. S.F.C. ook al kam pioen, zag promotie eveneens m rook vervliegen. Bij de andere takken van sport viel ook nogal het een en ander te beleven, afgezien van de trips, die door verschillende èportafdelingcn dit jaar naar Wandsworth werden gemaakt. Zo maakten de handbal lers een schitterende reclame voor hun. mooie sport toen zij de Zweed se kampioensploeg voor een wed strijd uitnodigden op Boshoek. De turnvereniging Thor toonde over hoevele uitstekende krachten zij beschikt, bij de grote uitvoering in Juni op het Excelsior-terrein, die in alle opzichten een groot succes werd. Korfbalclub „Schiedam" kreeg de beschikking over een nieuw veld, terzijde van het S.V.V.- terrein, dat met enkele toespraken werd ingewijd. Een zeldzame sport is die der ruiters die na de oorlog eerst in 1947 weer in onze stad werd beoefend. Op het voormalige feestterrein aan de Verlengde Wil lem de Zwijgerlaan vond de nieuwe manége een plaats. Hoe zouden we een Schiedams sportoverzicht, hoe beknopt ook, kunnen schrijven, zonder aandacht te wijden aan het cricket, een tak van sport waarop wij door zyn zeld zame beoefening in ons land terecht trots kunnen zijn. Naast het spel van Hermes en Excelsior in de ge wone competitie zagen we ook dit jaar weer een enkel buitenlands team als de Graven Gentlemen aan de Damlaan spelen. Ook voor nieuwe sportvelden werden plannen voor de naaste en verre toekomst ontworpen. Van sport en spel naar ontspan- HOOG BEZOEK. Op S April be zocht generaal Of-bom, algemeen lei der van het Leger des Heds, onze stad en werd officieel verwelkomd op het stadhuis. Staande op het bordes sprak dc generaal (2e van Itnksde op de Grofe Markt verzamelde Schiedam mers toe Het veel omstreden oorlogsmonument van Pieter Starreveld kon nog steeds niet worden geplaatstdank zij de bezwaren die men tegen dc symbolise rende strekking en dc „naaktheid" van het beeld in sommige kringen koestert. ning is een korte stap en we willen dit jaaroverzicht toch niet beslui ten zonder in de herinnering te roepen geslaagde Oranjefees ten, \v= iv het bestuur van de Oranjev jn.ging bergen werk ver zette en de onvergetelijke dagen, die de mijnwerkers hier werden be reid. De eersten zorgden dat de inwoners van onze stad op natio nale feestdagen eensgezindheid toonden, die man. voor het gehele jaar zou wensen, terwijl het mijn werkerscomité, evenals zo vele sportverenigingen en bedrjjven, die gasten uit het buitenland ontvin gen, meehielpen de naam van Schiedam hoog te houden. Dat dit ook in de toekomst zo moge blij' ven! De New York Herald Tribune, ln een, hoofdartikel commentaar leve rend op de Nederlandse stedebouw- Kundige plannen van na de oorlog, schreef dezer dagen: „Indien wij moderne mensen een bewijs nodig hebben voor dc on tembaarheid van de menselijke geest, behoeven wij slechts het oog te richten op de stad Rotterdam, welke reeds tijdens de jaren van de bezetting de plannen, maakte voor een nieuwe, fraalerfe en gezondere stad, indien Amerikaanse stedebou wers, wellicht ontmoedigd door de openbare apathie en de over het algemeen geringe waardering voor hun werkzaamheden, een bewijs nodig hebben voor de doeltreffend heid van het maken van toekomst plannen voor de stedebouw, dan moeten zij zich laven aan het voor beeld van Nederland." Januari Aan ingrijpende gebeurtenissen in ons stadsleven was de eerste maand van het jaar wel zeer arm. I Naast de traditionele Nieuwjaars- rede van de burgemeester, die van vele schone plannen kwam vertel- len en ook nog meedeelde dat de gemeen ten-tekorten tot en met 1947 het aardige sommetje van tien millioen gulden beliepen en de totale leningschuld meer dan zes tien millioen bedroeg, waren de belangrijkste feiten wel de vesti ging van een rijksinternaat voor werkende jongens, en het z.g. Ro- wallanhuis en de opening van het me uwe consultatie-bureau van de Ned. Ver. tot Bescherming van Zuigelingen in het gebouw van het Ned. Rode Kruis. De Katholieke Grafische Bond bestond 30 jaar en ter gelegenheid hiervan was er een drukbezochte receptie en geslaag de feestavond. Donderdag 24 Janu ari was een heuglijke dag, zonder dat de bewoners er iets van be merkten. In het Oosten werd de eerste paal geslagen voor de bouw van de eerste 47 woningen, die Schiedam na de oorloog weer mag bouwen. Een vooraanstaand stadgenoot ging heen met de heer R. J. Kley- pool, in leven directeur van de N.V. A. Daalmeyer, die in het maat schappelijke leven in onze stad door zijn vele bestuursfuncties in commissies en instellingen zeer veel goed werk verrichtte. Februari Mijnheer van Daalen, was de man die scholieren nog steeds be hulpzaam is bij het onthouden van een bekende regel der rekenkunde, maar het hoofd van de Juliana- school, nam afscheid van zijn school en ondervond hierbij de grote waardering die men van alle zijden in de loop der jaren voor zijn persoon en werk is gaan voe len. De P.C.J. vertrok van uit het Passage-theater naar Hilversum om daar de uitzendingen voor zee varenden, die zich hier in zulk een grote belangstelling mocht verheu gen, voort te zetten. Het was deze maand echt een tijd van komen en gaan. Een onbemind gast was de strenge kou, die de scholen deed sluiten, maar voor de Niwin-actie toch nog een winst-post bleek, want de erwtensoep, die ten bate van een Schiedamse cantinewagen voor onze jongens in Indonesië werd verkocht, vond maar gretig aftrek. De Ned. Herv. Gemeente kreeg een nieuwe predikant in de persoon van ds. H. W. Hemmes. Ned. Volksherstel werd opgeheven, maar een belangrijk werk als het sociaal adviesbureau ging over naar de gemeente. De drukkerij „De Eendracht" bestond vijftig jaar en uit een in gezonden stuk vah enkele lezers blijkt, dat in de Gorzen men met smart op een busverbinding met het centrum zat te wachten. De kou, die alle werkzaamheden bui tenshuis tot een minimum beperkte, maakte ook al dat er van het op gestelde feestprogram ter gelegen heid van de geboorte van prinses Marijke ook al niet veel terecht kwam. Maart De reigermaand konden we Maart ook noemen, want wat had jr< deze dagen in de stad meer be langstelling dan de zich huisves tende reiger kolonie in de Plantage. Ijverig werd er gebouwd en met het witten begon men ook maar me ens. Soms werden ook kleding stukken van een voorbijganger zo in de loop even van witsel voor zien, doch dit alles mocht ons met verhinderen heimelijk trots te zijn op ons eigen stedelijke natuurre servaat. Van alle schone plannen die de gemeente met oude openbare ge bouwen voorheeft, kwam er ten minste een tot uitvoering, n.l. de afbraak van de Vismarkt, waar men voortaan inplaals van op vis-, op benzinelucht zal worden ver st. De raad verklaarde zich ac- coord met de bouw van een nieu we Ooievaarsbrug en een centraal rioolgemaal, welk laatste werk f 3.500.000 zal vragen. De C.H.U. bestond 50 jaar, Pieterman ontving Engelse gasten en de Menoembing, de bij de werf Gusto gebouwde tin- baggermolen, vertrok naar Indië, waarmee het belangrijkste van de ze maand ook wel is gezegd. April De directeur van het Passage theater, de hger J. .Tapke Loken- berg vertrok naar Den Haag en werd opgevolgd door de heer H. Geysendorfer, tot dusver directeur ven het Amsterdamse Passage theater.- Ook Orpheus kwam onder nieuwe leiding, want Ed. Flipse keerde na een rustkuur uit Zwit serland terug en nam de dirigeer stok, die zo lang in andere handen was geweest, weer op. Zijn terug keer viel bijna samen met het be zoek dat de algemene leider van het Leger des Heils, generaal Os- bom, aan Schiedam bracht. De oprichting van de Schiedamse Culturele Gemeenschap luidde wellicht een hoopvolle tijd in voor het culturele leven in onze stad, dat tot dusver een dergelijk over koepelingsorgaan miste. Wethouder Alberts was de geestelijke vader en hield het kind ten doop. Mei Het democratisch socialisme vier de het I Meifeest weer in het Pas- voor een concurrentiestrijd met het herbouw van het merendeel der buitenland, die vroeg of laat onge- kapotte kademuren in 1948 te kun- twijfeld komen zal. nen voltooien en er in 1949 geheel In 1947 vond in Rotterdam de mede gereed te komen. Rotterdam eerste stapelloop sinds de oorlog zal dus op tijd gereed zijn, als de plaats, t.w. op 28 Januari bij P. economische opleving van zijn ont- Smit Jr., toen het K.P.M.-schip redderd achterland mocht komen. „De Eerens" de helling verliet. Echter, zowel overheid als particu- als de voornaamste oorzaak be- Andere tewaterlatingen waren o.m. lieren wachten dat niet zonder schouwen, dat we in 1947 niets dje van de „Stad Alkmaai;" en meer af. Zij voeren een actieve hebben mogen vernemen over een „Maas" eveneens bij P. Smit, de havenpolitiek gericht op een direc- tweede Nieuw Amsterdam of een „Annenkerk" (inmiddels afgele- te vermeerdering van de bedrijvig- tweede Willem Ruys, die wel nodig verd), „VanderSteng" en „Garoet" heid in ons havengebied. De over zijn, maar doodeenvoudig niet be- bij Wiltóh-Fyenoord, de „Coolha- eenkomst betreffende et vervoer rente zal opbrengen. Men mag dit ONS jaaroverzicht zij geopend met wellicht de belangrijkste gebeurtenis in 1947 op scheep- vaartgebied: de indienststelling van kort aan scheepsruimté en de drin- scheepjes Batoela en Banggaai bij taald kunnen worden. Ondanks te- ven" bij Gusto de „Nieuw Amsterdam" en van de „Willem Ruys", de twee vlagge- schepen der Nederlandse koop vaardijvloot. Zij bevaren thans de oceanen als symbool van een zich herstellende zeevarende Neder landse n'atle. Weer een aantal sche pen van wat kleiner formaat werd in 1947 gevoegc bij de vele, die in de havens van alle werelddelen het rood wit en blauw vertonen. Zo kwam kort na de jaarwisseling de in Engeland gebouwde „Modjoker- to" van de Kon. Rotterdamsche "2de Tveendain' ™n de®Holland In materiaalpositie kwam echter Amerikalijn volgde kort daarop. «eeI1 gende behoefte aan vervanging de R.D.M. bleef het aantal nieuwbouworders ongewoon klein en beperkte zich de nieuwbouw op de werven hoofdzakelijk tot opdrachten van vóór de oorlog of tot de afbouw van door de L» itsers op stapel ge zette schepen. De werven Een toenemend scheepvaartver keer heeft zich ook in 1947 gema nifesteerd. Van Januari 1947 tot en met November 1947 kwamen 5355 schepen de Rotterdamse haven binnen metend in totaal 8.829.106 n.r.t. In dezelfde periode van 1946 De scheepswerven hebben in het bedroeg dit aantal 4046 schepen in Enige andere aanwinsten voor Rotterdam waren o.m. de „Tamo" van de Mij. Zeevaart, de „Prins Alexander" en de „Prins Frederik Hendrik" van de Oranjelyn (Anth. Veder) en de „Parkhaven" van Gebr. van Uden. Voorts vertrokken in de loop van dit jaar enige hon derden zeelieden naar Amerika om aldaar nieuw aangekochte Neder landse schepen te bemannen. Wie in de scheepvaart zit, wordt nu schatrijk, hoort men wel bewe ren. Er wordt inderdaad behoorlijk verdiend, doch naar wij menen niet in die mate, dat een dergelijke uitspraak gerechtvaardigd zou zijn. Er zijn allerlei omstandigheden, die de winsten maar betrekkelijk ma ken. Enorm gestegen onkosten en. langer-dan-normale wachttijden in verscheidene nog slecht geoutil leerde havens nemen al direct fer me happen uit de vrachtopbreng sten. Veel rederijen j omen schepen tekort; zij zijn genoodzaakt buiten landse schepen te charteren, wat in de regel verlies-opleverende rei zen zijn. Verder is bij de winstbe paling een belangrijke factor, dat grote bedragen moeten worden ge reserveerd voor een hoogst noodza kelijke vlootvernieuwing. Het moge dan zijn, dat de Nederlandse koop vaardijvloot thans de omvang van voor de oorlog benadert, daar staat tegenover dat er een groter dan normaal aantal bejaarde schepen rondvaart, terwijl een aantal ex- Amerikaanse standaardschepen in het bijzonder de Liberty's bij een lager vrachtpeil onmogelijk lonend te exploiteren is. Nieuw bouw dus, maar hoe? Een schip laten bouwen kost tegenwoordig driemaal zoveel als voor de oorlog. Het betekent, dat de reder een ka pitaal in een schip moet steken, waarvan hij niet weet, of het zijn de K.P.M.- van Ruhrkolen, de verhuring van grote terreinen aan petroleum- maatschappijen, de aanneming van De haven het pJan-BolIck, dat voorziet in dc stichting van een haven- en indus trieterrein-complex vaft zeer grote omvang mogen hier als frappante voorbeelden dienen. Ook in 1947 arriveerden in Rot terdam enige schepen, die als eer stelingen van buitenlandse lijn diensten op enigszins plechtige totTaTmetend *5.3301879 nxTïrïs wtf™ werden verwelkomd. Andere dus een vooruitgang geboekt van eerstelingen waren o.m. ertssche- 1319 schepen metende 3.498.227 Per' mt Narvik on Noord-Afrika, uit herstelwerkzaamheden, n.r.t. Het totaalcijfer voor de sinaasappelsehepen uit West-Indie, Kieuwe Waterweg heeft zelfs de 10 een bananenboot van Elders en millioen n.r.t. verre overschreden. Fyffes en ladingen Indische pro- Het aantal binnengekomen schepen ducten aangevoerd door schepen zal dicht bij de 6500 liggen. Al mo gen deze cijfers aanleiding geven tot een gematigd optimisme, men vergete daarbij niet, dat ze nog steeds ver onder die van voor de eigenlijk nog maar een aanloop vormen tot een terugkeer naar een normale toe- afgelopen jaar een erorme hoe' veelheid werk verzet, wat weder om voor het belangrijkste deel be stond verbetering, die van het scheepsstaal is zelfs slechter ge worden. Uiteraard zijn ook in de scheepsbouw de bedrijfsresultaten niet onbevredigend, maar, evenals in de scheepvaart, moet ook hier het oog op de toekomst zijn ge richt en de door de oorlog achterop oorlog liggen geraakte bedrijven aan de modern ste eisen worden aangepast. Win sten moeten worden gereserveerd stand. Slechts de helft van de hui van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Het zijn alle tekenen, dat Rotter dam langzaam maar zeker vordert op de weg naar herstel, naar de herovering van de overwegende positie, die het voor de oorlog als havenstad innam. Moge 1948 ons in onze verwachtingen daaromtrent niet teleurstellen! voor de vernieuwing en uitbreiding van het machinepark en de raoder- dige, nog niet op peil gebrachte havencapacitëit wordt gebruikt. nisering van de outillage in haar Het herstel der verwoeste havens geheel. Het zijn alle wapens, die had in 1947 een dusdanig gunstig thans moeten' worden gesmeed verloop, dat men erop rekent De Nieuw Amsterdam en de Willem Ruys op een plaatje. Een unieke foto van een unieks gebeurtenis in dc Rotterdamse haven s>. Juli De zevende maand bracht dan eindelijk de 70.000 ste Schiedamse burger, die met enig ceremonieel in de boeken der stad werd inge schreven. Buitenlandse gasten wa ren er ook al weer. Een ploeg sportmensen met aan het hoofd de burgemeester van Wandsworth en een Engelse jeugdgroep, op door- leis naar het socialistische jeugd kamp te Vierhouten. Een zeer nut tige instelling, de Schiedamse Red dingsbrigade, werd 20 jaar en er waren natuurlijk wedstrijden in reddend zwemmen. Augustus Het was bij uitstek de maand van het feestvieren, met de 31 ste Augustus in de eerste plaats. Ook blijft het bezoek dat de mijnwerkers aan onze stad brach ten, zeker nog lang in herinnering, zowel hier als in Limburg. De Schiedamse hengelaars waren op y.o'n stralende Zondagmorgen in Augustus weer vereend aan de Schie voor de jaarlijkse strijd om de Parool-wisselbeker. Oud-burge meester Honnerlage Grethe werd 101 jaar en ontving nog in beste welstand het bestuur van „Or pheus", dat hem kwam compli menteren. September Bij de aanvang van Herfstmaand begon men niet alleen op de scho len weer met frifese moed aan een nieuwe taak, ook de gemeente maakte een begin met een nieuw werk, dst voor de verkeersveilig heid in onze stad van groot belang is, het verbreden van de Rotter damsedijk bij de z.g. Put, Zoals over het gehele land, werden ook hier de bevoegdheden van de com missie voor woning vordering op nieuw vastgesteld. Wat de scholen nog betreft, het schoolzwemmen werd ingevoerd en hiermede een achterstand van Schiedam op vele andere grote gemeenten ingehaald. October Gemeentewerken nam het gehele Oosten duchtig onderhanden. De singels werden uitgebaggerd, stra ten opgehoogd en kinderspeelplaat sen aangelegd, een groots werk, dat ten zeerste nodig was gewor den na de oorlogsjaren, toen men hieraan niets kon doen. November In een maand tijds deden niet minder dan drie nieuwe voorgan gers hun intrede in de Schiedamse kerkelijke wereld. De Ned. Herv. Kerk kreeg in ds, Cazemier een zesde predikant, ds. A. Zwiep kwam een lang onvervuld geble ven vacature bij de Chr. Geref. Gemeente vervullen en kapitein Bouwens werd leider van het Le ger des Heils. De Schiedamse win keliers gaven hun steun aan de Swis-actie, die van Schiedam weer een winkelstad wil maken en spoe dig was heel de jeugd aan het ze- sage-lheater, waar minister Drees het woord voerde. In de avond van dc eerste Mei trok een groote fak keloptocht door Schiedam's stra ten. Nadat op sobere, doch onver getelijke wijze de doden van deze oorlog waren herdacht, heeft men het bevrijdingsfeest gevierd. Het Julianapark kreeg een vrijheids boom. Feest was er ook bij de herdenking van het 12 IA jarig be staan, van het Sportföndsenbad, waarin men een groot zwemfeest organiseerde en toen S.V.V. kam pioen werd. Er heerste een echte „We gaan naar Rome"-stemming in die dagen. Van het kampioen schap van S.F.C. bemerkte men minder. Bram v. d. Tuyn vond dat hij nu lang genoeg had gevoetbald en hing zijn schoenen aan de wil gen, evenals de heer P. v. d. Vlies dit deed op een geheel ander terrein met zijn pen De laat ste werd als directeur van M. H. gopensionncerd en hoorde op de afscheidsreceptie dat hij tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau was geworden. Voorgoed ontvielen ons de heer F. A. C. Lechnor, een vooraan staande figuur uit het stedelijk leven en dr. J. C. Groenewcgen, arts hier ter stede. Juni De lang verbeide begroting voor 1947 werd toch nog door de ge meenteraad behandeld en zonder veel wijzigingen goedgekeurd. Bis schop Berggrav uit Noorwegen maakte de Evang. Lutn. Gemeente bi ij met een kerkklok. De politie werd ook verblijd met een metalen zending, maar hier waren het Zwitserse horloges, door Schiedam mers clandestien gekocht van Zwit serse smokkelaars en na de arres tatie van de smokkelgroep in be slag genomen. Het Rode Kruis vierde het 35- jarig bestaan en een athletiek- en korfbalploeg stak over naar En geland Dc 70.000ste Schiedammer werd H Juli geboren. Johannes Maria Collig- non. nog onbewust van zijn roem. kreeg ter herinnering ccn oorkonde en spaarbankboekje. Na een aanvanke lijke stijging van het inwonertal lijkt het er dc laatste maanden van dit jaar door vrij veel vertrek sterk op dat Schiedam snel bezig is binnenkort weer 70.000 inwoners te IcHen. geitjes plakken voor de kinder voorstellingen in het Passage-thea ter. De kinderkolonie in Voorthui- zen werd weer heropend en vele Schiedamse kinderen zullen aldaar, als financiële steun van de bur gerij niet uitblijft, hier weer een flmke dosis gezondheid kunnen op doen. Van jubilerende huisvrou wen hoort men niet vaak, maar toch hebben ze in November feest gevierd bij het jubileren van hun vereniging. December St. Nicolaas was in Schiedam, of zouden we in meervoud moeten spreken bij de vele bezoeken, die een Sint dit jaar weer aan de vele verenigingen en bedrijven bracht. Behalve St. Nicolaas vierden we nog het 40-jarig bestaan van het Stedelijk Muziekcorps en het 10- jarig van het Politie-muziekcorps. De jubilerende en verjarende Rika Hopper bezocht onze stad en werd door de burgemeester gehuldigd op het toneel van het Passage-theater. In de Gorzen kreeg men twee luidklokken in de R.K. kerk ter vervanging van de door de bezet ter gestolen klokken. Grote ge beurtenissen werpen hun schadu wen reeds vooruit en zo hoorden de buurtverenigingen zich door de directeur der Gemeentereiniging welke dienst binnen enkele dagen 50 jaar bestaat, oproepen voor een grote rattenbestrijdingsactie, die Schie'dam en Kethel van dit grau we ongedierte zal moeten verlos sen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 7