BSsEiS De Engelsman gromt, maar werkt Kris kras door sport en spel Rotterdams Toneel zet het jaar mooi in „Arsenicum en Oude Kant" Vrfjaag 2 Januari 1948 Verkenningen in Brittannië IF En houdt zich aan de regels Nauwelijks een zwarte markt In Lutusca Frank Capra maakte een film naar het populaire toneelstuk Veel heil en zegen CALVÉ'S PUDDING Orgelconcert Radioprogramma 3 (Van onze speciale verslaggever) .Ja maar", hebben we onze zegsman in Downingstreet op zijn lofrede aangaande de toenemende productie geantwoord, „ja maar, neemt'het Engelse volk nu al die inperkingen van de Labour-regering? We zien overal vermaningen om geen brood te gebruiken als het niet dringend nodig is, we zien geen bacon en geen eieren, we zien kleine porties vlees, we eten schamele maaltijden in restaurants, we horen van kleine rantsoenen aard appelen, de austerity gaat toch wel heel ver en het gemopper zal toch wel navenant zijn?" Inderdaad, er is veel gemop perd en er wordt nog veel gemop perd. Maar het is toch opmerkelijk, dat Labeur gten enkele tussen tijdse Lagerh'^cverkiezing heeft verloren. De conservatieven had den al hun hoop op Gravésend ge vestigd, maar. ook daar heeft La bour zijn zetel behouden. Wij zijn er van overtuigd, dat als er over tv/ee jaar algemene verkiezingen zijn Labour de meerderheid zal be houden. Mitst we kunnen door gaan zoals we nu de laatste maan den bezig zijn. Er werden fouten gemaakt, natuurlijk, maar de La bour-regering stond dan ook voor een ongelooflijk moeilijke situatie. Vooral toen het brood gerant soeneerd werd was er veel ge schreeuw. Maar de regering is er in geslaagd de mensen goed aan het verstand te brengen, dat er zonder rantsoenering weidra hele maal geen brood meer zou zijn. Daarom is het tenslotte aanvaard. Niet omdat iemand het prettig vindt; maar omdat men over het algemeen de noodzaak ervan in ziet. En we z«jn er nog niet. Er zul len wellicht nog enkele rantsoen- verlagingen komen, en gelukkig ook enkele verbeteringen, b.v. wat bacon betreft. De rantsoenering van aardap pelen was 'ook een slag. Maar de regering kon niet anders. Het ver bruik van aardappelen is toegeno men, ook al tengevolge van de schaarste aan andere levensmidde len; en ofschoon er een eveneens verdubbelde productie aan aardap pelen tegenover staat, toen we het brood moesten gaan rantsoene ren moest de rantsoenering van aardappelen wel volgen; anders zóu* er""Van "een "eerlijke" verdeling van de armoede geen sprake meer geweest zijn. Nu is het waar, dat een bepaalde categorie mensen van deze rant soeneringen de dupe zijn, in deze zin, dat zij zich zeer ernstig moe ten beperken. Doch daar staat dit tegenover; voor öe oorlog hadden we in En geland ongeveer drie millioen werklozen; die hadden het niet be paald breed. Hun uitgaven voor levensmiddelen, kleding e. d. wer den automatisch gerantsoeneerd, niet door bonboekjes, maar door dat zij te weinig geld hadden om te kopen wat zij nodig hadden. Deze werklozen zyn er nu niet meer; zij verdienen voldoende om het levensmiddelenpakket te "kun nen aanschaffen. Thans worden wellicht drie millioen andere men sen gerantsoeneerd, door middel van bonboekjes,-nl. zij, die ge wend waren alles te kunnen kopen 'vat zij wilden. In plaats van een rantsoenering door middel van werkloosheid en 'c geringe inkomsten is er nu een voor iedereen geldende rantsoene ring door middel van bonboekjes, is daar iets onbillijks in? Volgens .-ia Labour-regering niet. Discipline Gelukkig is het Engelse volk een gedisciplineerd volk. Men klaagt, moppert en kankert, maar: men houdt zich aan de regels van bet speL Er is hier nauwelijks een zwarte markt. En waar zwarte verschijnselen mochten opduiken, zal de regering er stellig maatre gelen tegen nemen. Tot zover de officiële medede lingen, welke men ons deed. De Labour-regering heeft aanvanke lijk dezelfde fouten gemaakt, wel ke de zwart-rode regering in Ne derland heefft begaan. Zij heeft de mensen te veel beloofd. Op dat punt is zij en wordt zij telkens aangevallen door de oppositie. Een opmerking als die van de vroegere minister Shinwell: „Iedereen 'weet, dat er een ernstige crisis in de kolenmdustriekomt, behalve de minister voor Brandstoffen heeft de regering geen goed ge daan. Evenmin als de belofte van de minister voor, Voedselvoorzie ning Strachey: „De huisvrouw en het volk behoeven niet bang te zijn, dat het moeilijk of onmogelijk zal worden om uit het binnenland of uit het buitenland het voedsel te krijgen, dat we nodig hebben." Deze uitspraken daterend van resp. October 1846 en Juli 1947 zijn niet' bepaald bewaarheid geworden. Sindsdien is er immers wel een kolencrisis geweèst men zat er destijds al midden in, inderdaad zonder dat Shinwell het blijkbaar wist en sedert Juli 1947 zijn ba con, suiker, vlees, boter, brood en' aardappelen op de bon gekomen. Het z|jn dezelfde fouten, die men In Nederland/heeft kunnen waar nemen. Wat is het Nederlandse volk sedert het optreden van de regeringen Schermerhorn en Beel al niet beloofd? En ook wij erva ren, dat die beloften niet nageko men konden worden, zij het dan ook door oorzaken van buitenaf. Verschillen Maar, er zijn enkele grote ver schillen tussen Nederland en En geland. 1. Engeland heeft minister Staf ford Cripps gekregen, een man die men niet bepaald populair kan noemen, daar heeft hij, zoals een hooggeplaatst Labour-man ons zei, te weinig menselijke zwakheden voor, die tot de verbeelding van de massa spreken. Maar hij is een man met brains, die plannen op lange afstand kan maken en ze ook weet uit te voeren. Na de moeilijk heden, tegenslagen en fouten van de eerste tijd, cn nu de plannen van lieverlee beginnen te function- neren, verdwijnen de beloften en vage toezeggingen en gaat men de harde waarheid zeggen en begrij pen, 1. Over het algemeen gespro ken wéét het Engelse volk waar voor het vecht. Het kent de harde waarheid nu door en door. Het weet, dat het opnieuw bloed en tranen en zweet heeft te verduren en dat het er op of er onder is. En omdat het een gedisciplineerd en door en door democratisch volk is, aanvaardt het de bittere nood zaak, met grommen vaak, maar het doet het. Vo2g;ns onze indruk weet het Nederlandse volk niet voldoen de, waarvoor het vechten moet, omdat he'. de ernst van zijn toe stond niet voldoende begrijpt. 3. De oorzark daarvan is o.a. dat onze regering blijkbaar het vermogen mist om ons volk precies duidelijk te maken waar het om gaat, het een „mokkende geest drift" bij te brengen, als we het paradoxaal mogen uitdrukken. Wij in Nederland weten te weinig en het wordt ons niet goed gezegd. Ons land wemelt van de voorlichtingsdiensten (net als in Engeland rtouwens) en.de persconferenties zijn er niet van de lucht (evenmin als in Londen) maar om het ver schil te weten te komen tus sen de officiële voorlichting hier en ginds behoeft men slechts een Engelse krant te vergelijken met een Neder landse, welke ook. De waarheid Samengevat: Engeland heeft thans een regering, die regeert; tamelijk goed volgens haar La- fa our vtico den, op vele punten fout volgens de oppositie, niet radicaal genoeg volgens de linkse oppositie, maar: zij regeert en zij vertelt pre cies waarom zij de dingen doet of niet doet. Zij werkt thans volgens een behoorlijk plan; zij maakt de dingen niet mooier meer dan zij zijn; de atrakke Stafford Cripps gaat niet verder dan: „we staan nu voor de worsteling bergopwaarts, maar vechten blijft het" en dan voegt hij er nog somber aan toe: als we niet oppassen verliezen we door onze hoge productiekosten straks export gebieden. Alsof hij zeggen wil: er komen nog meer tranen en zweetdruppels. Maar: men wéét het. En men ziet kans een volk tot meewerken, mee-zwoegen te krijgen, al doen sommigen dat dan ook mopperend. Die methode: het keihard opdie nen van de bittere waarheid; het niet verbergen of vergoelijken van de nood, het opwekken van een gemeenschappelijke strijdlust die methode missen we in ons land. Als Engeland en zijn rege ring er doorheen komen, komen zij er dank zij deze werkwijze, nL die van wetén en vechten. uit „Arsenicum en Oude kant", de film die deze weck in Lutusca draait. Men kent de geschiedenis nog wel. Twee ouwe dametjes hebben zo'n medelijden met alleenstaande vrijgezellen, dat zij hun een glaasje vlierbessemvijn met een „tic" arse- Het belangrijkste nieuws, dat Kris- Krasser op de schelding van Oud „Genoegiykheidsvaetbal" Waar wij op Tweede Kerstdag al Het AHA-confliei ,.mj Wat ook de afloop zal zijn van het en Nieuw ter ore kwam,was dat gekregen hebben, wat andere jaren bekende conflict tussen de Amateur Tcrlouu-,de spil van DCV over- vo°r Nieuwjaaredag bestemd -was, Atbletiek Uniei .van Amerika -en de is er gisteren'in Rotterdam weinig American Hockey Association, hc-t schrïjving heeft gevraagd naar tfi beIeven geweest. En met Kris- team van de laatstgenoemde ver- Feyenoord. Krasser zullen dat slechts weinigen eniging gaat 9 Januari scheep naar Indien hier niet de vader de betreuren, want het weer lokte Europa om aan de GIj'mpische win- wens van de gedachte is zolang allesbehalve. Toch. de regen ten terspelen m Zwitserland deel te ne- spijt, hebben Sparta en Neptunus men. Inmiddels heeft de secretaris het niet officieel in de Sportkroniek een partijtje genoeglijkheidsvoet- vde Amateur Athletiek Unie, de bal" gespeeld, hetgeen waarschijnlijk heer Ferris, wereldkundig gemaakt, voor de toeschouwers op de over- als de niet van professionele dekte tribune genoeglijker was dan smetten vrije AHA aan de winter- voor de spelers zelf. Enfin, Sparta spelen zou deelnemen, hiermede de won. met 3—0 en do goalgotters wa- doodsklok over de amateursport zou ren Lening, van Ede en de oud- worden geluid, speler van RFC Benningshof. Olympisch Stadion wordt In Haarlem hebben de oud-inter- uitgebreid nationals de traditionele wedstrijd Het Olympisch Stadion te Amster- tegen HFC met 4—2 gewonnen. Tus- dam wordt uitgebreid Bij grote spn haakjes, hehalve Van Gelder wedstrijden komt er vóór de Mara- van VUC waren alle andere oud- thon-tribune een houten tribune internationale voorwaartsen nog met ruim 2000 zitplaatsen Boven- strijdbare voetballers: Wels. Vente, dien zullen twee bovenvakken van Roozen en Smit. Geen wonder dus, de noordelijke tribune en vier ba- dat ze met 3—0 voor hebben ge- venvakken van de zuidelijke tribune staan. Ten slotte heeft gisteren het jn staanplaatsen worden omgezet. Amsterdams elftal met 3—2 gewon- Hierdoor wordt de capaciteit ver- nen van de Zwaluwen. groot tot ruim 65.000 plaatsen. m Walcott krügt z'n kans TERLOUW, van D.C.V. naar Feyenoord. Feest van Sparta 4 Het 60-jarig bestaan van Sparta Naar Kris-Krasser uit Amerika jal worden gevierd met een voet- verneemt, zal Joe Louis niet tegen baltournooi, waaraan Feyenoord en Gus Lesneviteh die de beste bok- Wee andere clubs zullen deel- - nemen. Voorts komt er een cricket- ser van bet afgelopen jaar wordt üe- jnbUeuWedstrijd en op 20 Juni een noemd uitkomen. „Ik wil tegen honkbaltournooi, waarvoor Ajax, niemand anders uitkomen dan tegen Biauw-Wit, DOS cn Haarlem zijn Walcott," heeft Louis êeiegd en MJ ulteenodisd. Zatecdas 3 April aal er de uitslag, zijn aïler-aller-aUer- laatste wedstrijd zou zijn. De Engelse league van de Engelse heeft sestsan. tan er Immers altijd v„e2de"erVanloe, dat"het"on£eaoM Xfeef diner™" 4**OU[d eCn nog van alles gebeuren en ook nog wel daarna (denk aan den Boer van Sparta!) dan wensen w|j Feyenoord met deze aanwinst geluk. Nog kort geleden heeft Kris-Krasser zich er van kunnen overtuigen (Rotterdams Elftal—Zwaluwen) dat Terlouw nu al de capaciteiten heeft, die een ver kiezing in het Nederlands Elftal zouden rechtvaardigen. En hoe jam mer ook voor DCV, deze capacitei ten zullen in een club als Feyenoord beter tot hun recht komen. De uitslagen Ka liet toch over de pusilis- Ieapnie fle dlWsiet op Nteuwjiars- ten hebben: Maandagavond bomen das zijn. Blacicburn Hovers Chelsea Jn de Rivièrahal de Limburgse J-U MaïirS mijnwerkers in dc ring. Hollan- J-Jb'verpool-JCharl on Athletic ders zowel als Polen, Italianen en ?~3. Manchester United-Burnley Belgen. Onder de tegenstanders t" Mi^csbmaiug!-:—Vv olyejh. zijn Pietje Dlcssen. Tenn Brom- Wanderers 2-4 Shclflelu United- mer, Jan Schrcutelkamp enz. Kris- Portsmouth 1 2. Krasser mag voor deze stoere kna- KKB-Ba! Masque pen, aan wie hij het te danken Op 7 Februari zal het bekende bal heeft, dat z'n kacheltje zó lekker masqué van de Rotterdamse Kegel- snort, wel een bijzonder applausje bond we«r worden gehouden en wel vragen? in do Rivit rahal. Waf zelden gebeurt: het toneel heeft hier de weg geëffend VOOr dc film. de duurste reclame weegt niet op tegen het succes, dat het Haagse toneel gezelschap het vorige ser-oen in Rotterdam heeft gehad, met de opvoeringen van dat „crazy" lachstuk: „Arsenicum en Oude Kant". Dc film van Frank Capra komt dus in een opgeschud bedje. nlciim te drinken geven en dan met gezang en rouwsluiers een laatste rustplaats bezorgen in de kelder. Ze zijn allemaal een beetje „getikt" in de familie Brewster: de ouwe tan tetjes, haar broer Teddy, die zich verbeeldt Teddy Roosevelt te zijn, de neef Jonathan, die met twaalf moorden en van de laatste het cor pus delicti bil zich z'n heil komt zoeken in de familiewoning en men kan zich de opluchting voorstellen van de jonsste, de enige, die nor maal is, wanneer hH tot de ontdek king komt dat hij de naam Brew ster ten onrechte draagt. De griezeligheid van de heidege schiedenis is zo sterk aangedikt, dat de waarschijnlijkheid immers de kracht van elke „thriller" volkomen verandert in haar tegen deel en zij de lachlust op wékt. De humor is misschien een beetje grof maar ze werkt aanstekelijk, enfin, dat weten we nog wel van. de to neelopvoering. En nu de film Wanneer wii nu de Haagse opvoering met de film van de beroemde Capra vergelijken, dan stemt het tot prettige vol doening te kunnen constateren, dat er In ons land nog niet zo slecht toneel wordt gespeeld. Het wil toch wel wat zeggen, vanneer dc film met beroemde „azen" als Cary Grant en Pris- cilla Lane niet In staat is ons, een belero indruk mee naar' huls te geven. Ja, we zijn bijna zo brutaal om te zeggen: integendeel... Capra heeft het toch meer moeten zoeken in de griezeligheid' en er wordt eigenlijk maar schaars bij gelachen Dat komt ook, doordat hij er let terlijk verfilmd toneel van heeft moeten maken, daar het hele geval valt en staat met de dialoog. En wordt er in de film nu zoveel beter gespeeld dan op het toneel? De Amerikaanse Jonathan mag dan misschien wat meer lijken on Boris KarJoff dan Hans Kaart, de Hol landse dr. Einstein was ons liever dan de beroemde Peter Lorre, de ouwe tantetjes van Fie Carelsen en Marie Monnier kunnen ruimschoola de verheiijkin.g met de Amerikaan se dito doorstaan. Het enige voor deel. dat de film boven het toneel stuk heeft is. dat de gang naar Lutusca, dat haar vertoont, voor Velen «remakkelijker is dan de gang naar de schouwburg. En dan moet men enkele kleinigheden als jam merlijk verminkte teksten en het Amerikaanse „slang", dat zo nu en dan als hondgeblaf in de oren klinkt, maar voor lief nemen. Bart in 't Hout Met een alleraardigst blijspel en de aloude Bruiloft van Kloris en Roosje heeft Rotterdams Toneel een uitverkochte Schouwburg een zeer genoegelijkc cn feestelijke Nieuwjaarsavond bereic. Ais een goed begin het halve werk is, dan mogen we dit jaar van ons eigen gezelschap grcle dingen verwach ten. Het stuk: Junicr Miss, van de Amerikanen Jerome Chodorov en •Joseph Fields ken in de vertaling „Veel Jlell en Zegen" genoemd •.vorden, want het speelt o.a. op L.cuv.'jaarsdag, maar cr zijn be langrijker factoren, die het voor een avor.d als deze zo bij uilstek geschikt maakten. In hun preten tieloze verbeelding van een stuk izorjd en bi ij moedig familieleven ven de auteurs blijk van een effende kennis der gemoedsge steldheid van pubers, meisjes van 'n jaar of vijftien In dit geval. Wat zij het meisje Judy, het dochter tje van aardige en gelukkig ge trouwde ouders, laten zeggen en doen, getuigt woord voor woord en daad na daad van h' t beheersing dezer materie. De Nederlandse toe schouwer moet echter niet verge ten dat hij hier met een Ameri kaans gezin te doen heeft, waar het gewoonlijk iets vrijer en vlot ter toegaat dan hier. Allervermakeliikst zijn de onhel- Ien die dc dwepende en roman- tisch het goede nastrevende bak- aanricht in haar familie en handig is de oplossing der conflic ten ir de intrige verwerkt. Wat de oorslelling tot zo'n onverdeeld succes heeft gemaakt echter on getwijfeld de meesterlijke regie van. Richard Flink, die blijk heeft gogev---- van de gedragingen der pubers evenveel te weten als de auteurs. Wat hij de meisjes en jon gens liet doen was allemaal raak tot in de kleinste bijzonderheden en menige pa en ma heb ik zien gnuiven en bewegingen van in stemming zien maken en als het ware hardop horen denken: ja, zo is het, zo zijn ze die kalveren. Nu had men met Elisabeth Tonckins, de Judy, wel een bijzon der gelukkige keus gedaan. Deze 28-jarige jonge vrouw, Haags de- clamatrice en debutante op onze planken, speelde de rol van het vijftienjarige meisje zo volkomen FEUILLETON meisjes gelogen, dat haar foto's nog .niet klaar opdracht kreeg een goed cliché van zijn nieuw- w^ren, omdat zij zo mooi gevonden werden, dat er een vergroting voor de étalage van ge maakt zou worden. Peter siste nog eens, toen hij zijn vochtige foto in handen kreeg. Het mannetje stond daar nu zo duidelijk voor hom, dat zijn gelaatstrekken, ondanks de grote hoed, zichtbaar waren. Peter dacht aan de zonderlinge gril! dat hij zijn toestel afgedrukt had juist in die paar seconden, waarin TT/MTrmpintTir TrT onbekende buiten het kerkportaal in het zon- 29. H -- licht weifelend had gestaan, vóórdat hij weer Waarom Fndohn bezoek Krugt a-jg een ra^ jn zjjn j,ol wa5 geschoten. Peter zag De loop der geschiedenis is vaak door kleine een rond gezicht, met zware jukbeenderen en zaken in nieuwe beddingen geleid. Als de grote ver uiteenslaande ogen. Het was echter de merk- Alexander de lansen van zijn soldaten niet even waardig brede knevel, die hem deed besluiten langer had gemaakt dan de Perzische speren deze man voorlopig als een Hongaar tc ken- waren, zou het Griekse rijk nimmer zijn klas- merken. Op zijn reizen door het Hongaarse land sieke grootheid bereikt hebben. En als Peter had hij dit type meer gezien, dat nog het stem- niet door louter toeval een scherpe foto gemaakt pel droeg van de Turkse overheersing. Lang had van het kerkje van Axen, zouden er vreem- keek- Peter naar de foto, maar zijn gedachten de zaken in deze wereld gebeurd zijn, ontstel lend en met niot te overricnc gevolgen. Bijzonder fraai was de foto niet; het torentje stond er scheef op, als geteisterd door een aard beving. en precies gehalveerd. Maar er werd iets anders zichtbaar op het negatief; dat was de figuur van een kort mannetje met een ongewoon grote hoed. Terwijl Peter het zag, tussen zijn mislukte oogst uitgespreid op de toonbank van de foto winkel, floot hij door zijn tanden. „Daarvan moet ik een enorme vergroting heb ben," besliste hij. „En nu direct ook. Ik blijf erop wachten." De fotograaf protesteerde, maar het hielp niet. Peter zei. dat hij de klanten, die komen zouden, wel bezig zou houden en hij duwde de ander de donkere kamer in. Toen de vergroting gereed was en nog nat naar het licht werd gedragen, had Peter drie rolfïlmp- waren elders. Hij overwoog wat te doen en af lengs vormde hij zijn beeld van de weg, welke deze foto gaan zou. „Aardig kiekje, dokter", huichelde de foto graaf, verontrust over Peters lange zwygen. „Zeker een. oom van U?" „Een oom?" rees Peter uit de.diepten van zijn gepeinzen op. „Ja. dat is oom Hendrik; vreemde kerel. Heeft een malle gewoonte,^waaraan tante zich altijd weer ergert," „En dat is, dokter?" deed de ander beleefd. „Hij schiet in de kerk. met en pistool. Kan hij maar niet afleren." En Peter ging weg, met de foto. en hij zag niet hoe de winkelier met een verachtelijk ge baar de rest van zijn fotografische productie var de toonbank veegde. sfe foto te maken. Met groi-raster Peter kende de vakterm reeds want het was voor een krant bestemd. Toen ging hij verder, stapte het gebouw van het grootste dagblad binnen en liet een advertentie plaatsen nog voor de avondeditie en dat kon met veel moeite ook, als de cliehémakcr maar op tijd zou komen. Zo gebeurde het, dat Peter die avond zijn cou rant ontvouwde cn op de laatste pagina de foto zag staan, het portret van het mannetje met de grote hoed en do martiale snor. En daarondët- stond met vette letters: WIE KENT DEZE MAN? Van het grootste belang: Iedere bijzonderheid wordt op prijs gesteld. Brieven dringend ver wacht onder letter P-11-2S70, bureau van dit blad. Peter keek er lang naar en bedacht, dat in meer dan honderdduizend gezinnen deze adver tentie gelezen zou worden, dat drie of vier hon derduizend paar ogen haar zouden bekijken en er tn vele huiskamers' gevraagd zou' worden: „Wat zou daar nu weer achter zitten" Maar er moesten enkele mensen zijn, die heftig zouden reageren op de advertentie. Er zal over getelefoneerd worden, gevloekt en gescholden en vele verwijten gedaan, mijmerde Peter. Er zullen mensen deze avond onrustig zijn en andere, die een schrijfmachine nemen, misschien wel een pen. maar dan met verdraaid handschrift, een anonyme brief opstellen voor nummer P-ll-2370. P-I 1-2870! De advertentie-afdeling van de cou- rant 2al dit numer lang onthouden hebben. Om tien uur verscheen een man in een grijze regenjas voor het loket, die met toonloze stem vroeg: jes en een boek over honden verkocht, dat er sche tempels en graven en tekeningen van bië- toevallig lag en hij had tegen twee blazende roglyphen voor hem verzorgd had en die nu Peter legde..nog .twee Bezoeken af; aan de .^elkleïtommer^Smeer", wilde het mels- je, dat bij aansprak, weten. Wordt vervolgd clichémaker, die altijd de plaatjes van Egypti- „De Witte Non" Zo omtrent hetzelfde tijdstip, dat in de. Schouwburg -Thomas vaer en Pieternel hun toehoorders in beurtzang récht gelukkig Nieuw jaar toegewenst- zullen hebben, gaf op het toneel van Luxor de arme kapitein Giovanni Sevéri allerdxa- matischt de geest, begeleid door 'n aanzwellend Ave Maria, en bijge staan door de zeer vrome en wijze eerwaardige Sarescinesca eh de zeer kuise en 2eer beklagenswaar dige zuster Angela, zijn vroeger lief, thans Witte Non. Zo is het leven eh zo is „de Witte Non", ia toch. en misschien juist omdat dit stuk van Kinsbergen en Willink (in de bewerking van wijlen Mari„ nus Spree) nu precies net niets met het leven te maken heeft en zelfs niet het meest gestyleerde en romantisch overspannen afspiege ling daarvan en ook omdat het er zo hevig toegaat met een bikkel harde stiefzuster en een gevaarlijke expeditie, met goddelijke en aard se liefdes, met donder en bliksem en gloeiende lavastromen eu wij zen als het Nonnenkoor uit Casa nova en natuurlijk ook „Jerusa lem", daarom en om nog veel meer redenen is het zo heerlijk eens 'ji avond weg te kunnen zwijmelen en de critiek van je doordeweekse verstand niet le hoeven gebruiken en te weten, dat honderdduizenden dit al voor je gedaan hebben, vele jaren lang, avond aan avond,. Willem Goossen's volkstoneel heeft „de Witte Non" nu al meer dan 1000 keer gespeeld en het zal dus langzamerhand wel weten, wat de „critiek" ervan vindt. En die doet ook eigenlijk heel weinig ter zake, want als je het er niet mee eens zou mogen zijn, wat begin je tegen al die honderdduizenden en sportief zou het helemaal niet zijn, omdat dit het eerste wederoptre- den van Goossens is in eigen stad eu dat weten we na deze Don derdagavond nu weer stellig zeker niet het laatste. H. F. Reedijk. (Ingezonden mededeling) en ook CUSTARD /^MAÏZENA DE BRUILOFT VAN KLORIS EN" ROOSJE Thomasvaer en Pietemei aan 't woord In „De Bruiloft van ICloris en Roosje", die volgde op de succes volle vertoning van het blijspel „Veel Heil en Zegen" dansten en zongen. Thomasvaer (Anton. Burg dorferi Pietemei (Jetty van Dijk Riecker), Kloris (Jaap Maarleveld) Roosje (Elisabeth Veraluys) Kre- lis (Kees Brusse) Elsje (Mieke Flink) en Dikke Boer (Ad, Noyons) er lustig op los en allengs kwam het gehele kleurige en fleurige ge zelschap het feest completeren. In de door de Rotterdamse auteur W. A. Wegener geschreven pittige zaak, geestige. Nieuwjaarswens, klaagt Pieternel dat de wederop bouw van Rotterdam veel te lang zaam gaat.: Thomasvaer zegt dan: De mensen zijn nog murw, meid, en zijn nog zo ontdaan. Pieternel: Neen. man, ze zün hun durf kwijt En kijken elkaar aan en prevelen in koorzang met een beleefd gebaar; „Mijnheer, u hebt dc voorrang, na u... begint U maar" Na de gebruikelijke goede wen sen voor het Koninklijk huis, zegt Pieternel dat wijsheid de Regering deelachtig moge zijn en Thomasvaer merkt spoedig op; dan zwemmen wTn ontbering tot dat we op 't droge zijn. Ook burgemeester Oud krijgt eau beurt: P. En nu de burgemeester» Dat onder zijn bewind in Rotterdam de geest er voortdurend meer op wint! T. Maar mocht de politiek hem Van ons vervreemden, ach dat hij dan niet te stiekem, ik zeg dit jn 't publiek 'm, Van. ons verdwijnen mag! De wens besluit met een wijn raad Dat 't jonge jaar u lere de schaarste te bezweren door meer te produceren en minder te verteren. Maak winst en minder beren. Ga d'opbouw stimuleren En wil TJ niet generen hier (in de schouwburg) vaak terug te keren. geloofwaardig en tot in alle de tails zó verbluffend knap, dat hier gerust van een ontdekking mag worden gesproken. Verrassend goed en vlot was ook het spel van vrijwel alle andere medewerkers. Richard en Mieke Flink een pracht stel ouders van Judy; Eva Hauck aardig als hun dienstmeisje; Elisa beth Versluijs, Judy's aanstelleri ge iets oudere zusje; Nina Bergs- ma, uitstekend ook ais vxiendinne- tjes dés huizes; bijzondergoed de leuke oom van Joan Remmelts en Anton Burgdorfer als de fameuze J.B. - - ""In kleide "róllen droegen Elly Weller, Jaap Maarleveld, Anke .Smit, "Elf "Blom, Frans' 'Vorstman, Ad. Noyons, Jaap Eelvelt en Jan Velzeboer alle bij tot bet welsla gen der vertoning. Opvallend vlot was het tempo waarirt - gespeeld werd en het décor van Ir. A. Vier gever muntte uit door smaakvolle eenvoud. Bloemen en ovaties ver tolkten de bijval van. het enthou siaste publiek. D. Roodenburg Verma&t Voor de orgelconcerten die Teike Ama regelmatig in de "Wilhel- minakerk geeft, bestaat steeds grote belangstelling. Ook gistermiddag vond de organist voor zijn recital vele toehoorders bijeen, die geboeid luisterden naar werken O.a. van Jan Zwarh en de zelden uitgevoerde Variaties over een basso continuo van enige delen uit een. Cantate en de H moll Messe van Bach, van Liszt. Laatstgenoemd werk, dat wel zeer op virtuositeit is gericht, bood Asma volop gelegenheid zijn instrumentale en muzikale gaven te demonstreren. Ode de vertolking van. de werken van zijn leermeester Jan Zwart kon ten zeerste voldoen. H. v. B. VRIJDAG 2 JANUARI 1948 Avond-programma. HILVERSUM I. 19.—'Nws. weer; 19.15 Amsterdams Vocaal Ejib- 19.30 Actueel geluid; 19,45 "Veilig verkeer; 20.— Nws; 20.15 Koor; 20.45 Straat Magalhaens; 21.30 Kamer orkest; 22.Vragen aan voorbijgan gers: 22.30 Harprecital; 22.45 Over denking: 23.— Nws: 23.15 Grpl. HILVERSUM TL. Denk om de bocht; 19.15 Reg. uitz; 19.30 Geloof der Oude Kerk: 19.50 Tien voor acht; 20.— Nws; 20,05 Trio Knibbe- Icr; 20.30 Dr R. Faber: „De "Wereld"; 21.— Meri vraagt; 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.Buitenl. weekover zicht; 22.15 Am. grpl; 22.40 Van daag; 22.45 Wijding; 23.— Nws; 23.15 Symph. orkest. ZATERDAG 3 JANUARI 1948 Ochtend-programma HILVERSUM I. 7,— Nws; 7.15 Gymn; 7.30 Gebed; 7.45 Ens. Fan tasia; 8.Nws; 8.15 Pluk de dag; Voor de vrouw; 9.0S Ochtend- conc; 9.35 Pianoduo; 10.Klein kleutertje; 10.15 Grpl; 11.Zonne bloem; 11.45 Mannenkoor; 12.An gelus; 12,08 Alt, piano: 12.30 Weer, dansork, Zonnewijzer; 13.Strijd krachten; 13.30 Lunchconc; 13.50 Film en Toneel; 14.10 Wiesbadener Coll. Musicum: 14.20 Eng. les (be gin); 14.40 Grpl; 15.15 Conc. der jon. geren; 15.45 Kiosk; 16.— Melodieën van. vroeger; 16,20 St .Christoffel in de branding: IS.30 Gregoriaans; 17.— Wig wam; 18.Piano en orgel; 1815 Journ. weekoverzicht; 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM II. 7.— Nws; 7.15 Musette; 8.— Nws; 8.18 Virtuoso trio; 8,40 Lichte klanken; 9,30 \Va- terst; 9.35 BerL philh. orkest; 10. Morgenwijding; 10.20 Feuilleton: 10.35 Piano; 11.Uitz. voor arbei ders in continu bedr; 11.20 Jan Vo gel; 11.45 Marsen en walsen; 12. Orgelspel; 12.30 Weer; 12.33 Vincen- tino; 13.— Nws; 13.15 Malando; 13.45 Grpl; 14.Als een bonte vogel vlucht; 14.15 Mar. kapel; 15.In ge sprek met een schrijver: 15.15 Disco matiné; 16.Esperanto bij het on derwijs; 15.15 Binnen zonder klop pen. klein kunst; 16.45 Artistieke staalkaart; 17.45 Volksconc; 18.— Nws: 18.15 Sport; 18.30 Om en nabij de twintig.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3