Experimenterende kerken Willem Landré heengegaan Het jaar van de film en de film van het jaar Kraemer naar Genève Vacantiekinderkampen 1948 Componist pur sang, mild criticus Gemengde indrukken WAS OTHELLO WEL EEN MOOR? Noodviaduct van D.P. tot „Beurs" heöert DE RADIO - PROGRAMMA'S Kunstcentrum Duinrel! Zaterdag 3 Januari 1948 3 Geestelijk leven De kerk heeft een woord voor do wereld. Theologen en leken zullen zich. steeds weer hebben to bezinnen op de vraag-, hoe zli dit woord In voor de moderne mens verstaanbare klanken aan (1e wereld zullen mededelen. Waar do onder scheidene kerken dit woord verschillend Interpreteren, zul len zü samen moeten overleg gen. De kerken hebben een mlsslonnaire en een oecumeni sche taak. Om de kerken behulpzaam te zijn bU het vervullen van deze tweeledlCe opdracht, heeft de (voorlopige) wereldraad der kerken het oecumenisch Insti tuut gesticht. De Nederlander dr. W. A, Visser 't Hooft, secretaris van die raad, nam het initiatief. John D. Rocke feller steunde het plan met een gift van 500.000 dollar. De president van de grote raad van Genève, Femand Chcncvière. stelde zijn Prof. dc. H. A'racmcr Chateau de Bossey beschikbaar, een groot huis in Céligny. op 20 km. afstand van het hoofdkwartier van de meeste christelijke interna tionale organisaties: Genève. In October '46 werd het oecumenisch instituut geopend. „Du centrum is een voortzet- tint7 van het werk van prof. Adolf Keiler, die al jaren bezig is, de gedachte aan een wereldkerk in het universitaire leven ingang te doen vindenHet wil christenen scholen in de idee van de een heid der kerken; het wil hun de opdracht der kerkdie ook hun peesoonlyke opdracht is, concreet voor ogen stellen. Deze opdracht gaat gepaard met het inzichtdat het de plicht der kerken is, mee te werken aan de geestelijke her bouw van dc wereld." Een jaar geleden startte het in stituut met een professoren-confe rentie, waarop o,a. do beroemde Karl Barth de degen kruiste met de Zweed Nygren. Sindsdien hebben allerlei heterogene groepen Bossey bevolkt, professoren en studenten, predikanten en leken, uit alle hoe ken van de wereld, Bossey werd een sprekende exponent van het Btreven der wereldkerk naar eenheid en toe- plngsbesef. Dezer dagen zal de Leidse prof. 1948 is gestart. Onder een regen van geschreven, gesproken, gedruk te, getekende steeds goed-bedoelde, soms foei-lelijke ook wel eens ver- rassend-mooie heilwensen is dit schrikkeljaar zijn loop van 366 da gen begonnen. De eerste agendablaadjes zün al weer verouderd, de eerste hokjes van de maandkalender doorge streept, en ergens op een. celmuur zftn de eerste dagen van het nieu we straf jaar alweer afgeturfó. Een nieuw begin? Of wordt alles op de oude voet voortgezet? schone lei te beginnen? Het lijkt wel of alles erop uit is om het on mogelijke van een nieuw begin aan te tonen. Het borelingske. sparte lend in de wieg is geen onbeschre ven blad papier, alle welgemeende zinspelingen op zijn „onschuld" ten spjjt. Lang voordat de erfelijkheids leer gemeengoed werd wist de spraakmakende gemeente al van- erfelijk-belast-zijn. Hoe vlug Is de eerste beschadi ging aan het nieuwe leven aan het pas verworven bezit aangehracht! En hoe vaak opzettelijk? Ook in het nieuwe jaar zitten alweer de eerste blutsen en deuken, barsten en kloven. Pas begonnen en toch de klad er al in. Toch is een nieuw begin mogelijk. Sterker dan de loop der dingen, die nu eenmaal als rivierwater bergaf waarts gaat, de neer in, naar de zee van vergetelheid en ondergang is dc kracht van de vis forel of zalm die tegen de stroom in, vrolijk voortspringt. Dat is de kracht van het geloof. Of er bij het oud-christelijk zin nebeeld. van da Vis (de letters van het griekse woord Iehthus vis vormen de initialen van de korte geloofsbelijdenis: „Jezus Christus Goa3 Zoon: Redder") of daarbjj aan öe alle bezwaren overwinnende fo rel gedacht is, weten wij niet, wèl weten wjj, dat er alléén een nieuw begin mogelijk is met een kracht, die van elders komt dan van deze wereld, waar „alles hoe schoon ook, eenmaal vergaat". Dat is de kracht van Hem, met wiens naamdag ons kalenderjaar opent. Wie met Hem begint, gaat stroomopwaarts en vol nieuwe moed het schrikkeljaar 1948 ln, ook al zou het èen schrik-jaar worden. Het geheim van het nieuwe begin zegt Nijhoff In zijn „Tweespraak" over Jezus' ontmoeting met ons mensen. Waarom waren het vissers die van schip en net werden weggeroepen bU 't meer van Genesareth? omdat Hij een Vis c. .en een Visser is. öinds het eerste Herfstfeest is Hïi opnieuw met ons begonnen. En Hp laa», met meer los. Oberman men- Wie is hiertoe beter in staat dan hij Kraemer, de Amsterdamse weeshuisjongen, die postambtenaar had moeten worden, maar zende ling werd. Hjj studeerde Oosterse talen, nam het werk over van de grote taalgeleerde dr. Adriani, ver toefde meer dan 20 jaar op zen dingsterreinen. Hjj kwam 10 jaar geleden naar Holland, werd hoog leraar. Maar behalve zijn professo raat bleef dc zending zyn aandacht vragen. Onvermoeid was zjjn ar beid In de Hervormde kerk, die haar herontwaking grotendeels aan hem dankt. Hg was een van de geestelijke leiders van het verzet in Nederland. En daarbij de gelovige christen, die het waagt, een „abrahamietische" roeping te vol gen. Met deze uitdrukking maande hij de kerk tot het inslaan van een nieuwe koers. Nu is deze uitdruk king op hemzelf toepasselijk; het werk, dat hem wacht, is een experi ment. Maar Kraemer verlaat zijn land en gaat onbekende terreinen exploreren. Wat Kerk en Wereld ln Drie bergen Is voor Nederland, ia Bossey Internationaal: een po ging van de kerk, om te ko men tot een eensgezinde en zuivere vertolking van haar woord voor de wereld, het eni ge woord, dat deze wereld geestelijk gezond kan maken. In 194S zal de „Commissie Va- cantievreugd'* en de bij haar aan gesloten organisaties te Rotterdam wederom vacantie-kinderkampen organiseren in Baarn, Hoek van Holland en Gilze-Rijen. De kosten zijn naar draagkracht. Ook worden in de zomer 1948 weer kampen op dc gemeentelijke sportcomplexen gehouden, waar de kinderen van 812 jaar elke middag, behalve Zaterdags en Zondags gedurende de zomermaanden van 25 uur worden beziggehouden. Uitvoerige gegevens over al deze kampen zijn op de Zaterdagen 17 en 31 Januari; 14 en 28 Februari: 13 en 27 Maart; 10 en 24 April; 8 en 22 Mei 5 en 19 Juni van 2.30 tot 4 uur verkrijgbaar aan de volgende schoolgebouwenBilderdijkstraat 90, Boapolderplein 17, Hooidrift 72, v Viooswhkstraat 2, le Pijnacker- straat 38 I, Couwaelstraat 7 I, Ke tenstraat 20, Oranieboomstraat 109, Stichtseplein 1, Frankendaal 138, Vorkstraat 5, Brica'plein 15 en Oostvoomestraat 10, OOK ZO IS ROTTERDAM Op het dak iran het flatgebouw aan het Ungecplein ziet de Schiekade met het in aanbouw zijnde pand van de Nationale l^evensverzekeringsbank er zó uit. De achtergrond vertoont eind 1947 nog vele kale plekken, maar wte weet, over een /aar of ticrdAmateucfotografen. doet Uw best! EEN In Memoriam schrijven over de kunstenaar en mens Willem Landré, wiens plotselinge heengaan velen van ons^wel in zeer bijzondere mate moet treffen, is voor mij, die zich behalve leer ling ook vriend van hem mocht noemen, een wel zeer droeve taak. Immers „papa Landré" zoals hij door ons jongeren werd genoemd, vond bij ons een aparte plaats in het hart. Hoe zou dit ook anders kunnen. Landré immers schonk zijn naas- de door Boutens bewerkte legende. „Beatrijs" bezat voor hem een die pe mystieke betekenis, die hij in zijn muziek op treffende wijze tot uitdrukking wist te brengen. De opera had weinig succes. Ze voldeed in vocaal en composito risch opzicht te weinig aan de eisen, die operaliefhebbers nu een maal stellen. Het bleef helaas bij een paar op voeringen, daarna verdween het werk in de kast. Ten onrechte, want deze opera bevat veel schoons, mede daar, vooral in de orkestbehande- hng, het psychologische moment van de tekst zo juist en kunstzinnig getroffen is. Voor de insider zal het te omgeving rijkelijk van zijn bij- evenals bijvoorbeeld het later ge zondere gaven, zelfs in materieel j componeerde „In memoriam ma- opzicht. Componeren zat Landré in j tns", een werk van grote en boeien- het bloed. Het was voor hem geen 1 de betekenis blijven, ook, al ver zaak van uiterlijkheden. Integen- raadt het vele laatromantische in deel. Natuurlijk zag hij evenals vïbeden. elke componist zijn werk graag men deze muziek onder- uitgevoerd. Werd dit echter koel schatte, stelde Landré en zijn ver- ontvangen, hetgeen meer dan eens 1 eerders teleur. Niettemin begon hij het geval is geweest, dan was dit t^rect aan een andere compositie van weinig invloed op zijn schep- j z£Ügende. „Hoe het zij, het compo- pin^slust i neren van deze opera heeft me Ik hefcmer ml] nog dankbaar de I gelukkige Jaren geschonken en daar vele gesprekken die ik met hem I be2 'k dan.rbaan voor mocht 'voeren over zijn opera „Beatrijs". Veel bewondering had hij voor Schone schijn en werkelijkheid Shakespeare's schepping was Veneïiaan en heette Christophoro Moros JA wij klampen ons stevig aan verroek haar nieuwe eigendom te- Shakespeare vast en dan gen de Turken te beschermen, voelen we ons in goed gezelschap! Zo kwam Christophoro Moros wanneer beweerd wordt dat naar Cyprus. Hij bracht de Turken o.m. in enkele Othello geen Moors veldheer is geweest. En toch.... Ja ook de gro te Engelse dra maturg heeft de stof voor zijn spel omtrent Othello en Des- demona ontleend aan een boekje, dat op de kop af 100 vertellingen van de Italiaanse schrijver G i raldi Cintio uit Ferrara be vat. En deze Ita liaan heeft vermoedelijk om de zucht naar sensatie in zijn tijd te bevredi gen de Moor verwisseld met de Venetiaan Christophoro Moros, die Doge van Venetië was en.... stadhou der van Cyprus. Ja, Moros vocht dapper tegen de Turken, maar hij was Othello, blank als Shakespeare, vecht met open vizier in de zeeslag tegen dc Turken cm het bezit van het eiland 2yn Cyprus collega een waar drama om even de Moorse veldheer Othello gewe- zeeslagen bloedige verlie zen toe. Maar Katharina be loonde hem al leen met het stadhouderschap van Cyprus. Haar liefde waarom hij vu rig smeekte schonk zij hem evenmin als haar allerbekoorlijkst slank handje. Erger nog: Ka tharina liet Cy prus in de steek en trok zich met een jaargeld van 50.000 duka ten terug op haar prachtige landgoed in Ita lië. En nimmer kwam er liefde in haar leven. Shakespeai'e mag dan - in navolging van Italiaanse blank van kleur als Shakespeare ven hebben, de werkelijkheid is zelf en als Cintio. heel wat minder romantisch ge- En Desdemona? weest. De echte Moros was zeer be- Gelukkig: Othello heeft bestaan, vriend met de schone Venetiaanse Het moge allen, die mèt Shake- Katharina Cornaro, die door erfenis speare voor een werkelijk bestaan- het eiland Cyprus in bezit kreeg, de Moorse edelman van die naam Zij wendde zich tot het in haar da- opkomen tot schrale troost strek gen zo machtige Venetië met het ken. Maar blank was hij! Beschikte deze kunstenaar dus over bijzondere gaven als compo nist en leraar, als criticus was dit niet minder het geval. ALtijd was hij mild in zijn beoordeling, ver zuimde nimmer de goede eigen schappen te accentueren en besprak de tekortkomingen van andere kun stenaars op voorname, rustige en deskundige wijze. Zijn gehele leven was Landré een groot vereerder van Debussy en als jong kunstenaar voelde hij zich toen men hier te lande nog sterk onder de invloed van Wagner ver keerde. gedwongen een lans te bre ken voor de kunst van de Franse grootmeester. Landré is nu heengegaan. Dat het zo snel zou geschieden zal nie mand hebben verwacht, hij genoot een goede gezondheid en enige maanden voor zijn dood sprak hij nog vol werklust over het compo neren van nieuwe werken. Wij zullen hem node missen. Herman van Born. Met bouw wordt spoedig begonnen Wü vernemen, dat zeer binnenkort begonnen zal werden met de bouw van een nood-spoorwegviaduct van station-D.P. naar het Beursstation. Het werk is gegund aan de N.V- Spoorbouwliedrjjf te Utrecht. Het bestaande viaduct zat worden afgebroken en vervangen door een nieuw, dat hoger komt te liggen. Als tweede onderdeel van de Spoor wegplannen Rotterdam zal worden uitgevoerd de aanleg van een groot goederen-emplacement in Hiilegers- berg, Dit ter ontlasting van station D.P.. dat in de toekomst uitsluitend voor reizigersvervoer gebruikt zal worden. In verband met de aanleg van liet noodviaduct zullen aan de noordzijde van het D.P.-emplace- ment (aan dc zijde van Stationssin gel) enkele noodperrons worden aangelegd. Aan de voltooiing van het nieuwe baanvak Nieuwerkerk a/d IJssel— Rotterdam wordt hard gewerkt. Het ligt in de bedoeling op dit traject spoorstaven van het nieuwste en zwaarste kaliber te leggen. Het em placement Hiilegersberg zal het eerst door middel van dit nieuwe baanstuk op het centrale net wor den aangesloten. Nut en effect van het samenstel len van een jaaroverzicht moge in het algemeen betwistbare zaken heten, één. zekerheid verschaft deze handeling stellig, die van de betrek kelijkheid en vergankelijkheid der dingen. Bij recapitulatie van wat één jaar bioscoopbezoek ons nu aan essentiële waarden gebracht heeft, dringt zich deze levenswijsheid wel heel sterk op. Men. kan dan in vertwijfeling gaan piekeren over de vlinderach tigheid en oppervlakkigheid van de moderne mens, men kan zich ook afvragen of onze vergeetachtigheid niet voortspruit uit de onevenwich tige aard van de benjamin der kun sten zelf. Want als we van de enkele hon derden producten, die hier in het afgelopen jaar gedraaid hebben, na gaan, wat we naar eerlijke over tuiging hebben mooi gevonden of belangrijk, blijkt, dat zich mis schien niet meer dan een tiental duidelijk in onze herinnering heeft kunnen handhaven. Het is waar, vergeleken met vorig jaar is aan tal en gehalte der films belangrijk verbeterd. Het contract met de M.P.E.A. zet te de sluizen voor de Amerikaanse films open. We zagen The Lost Weckend en Gaslight, de Dictator, Rebecca. Mrs. Minniver, De Vrouw in het Venster, de Woeste Hoogte en Obsessie; meest bekende regis seurs, veel nieuwe of voordien nog niet zo belangrijke spelers: Ingrid Bergmann, Joan Fontaine. Trevor Howard, Laurence Olivier, Orson Welles, Ray Mill and. Onverkwikkelijk was de „rode koorts", die zich van Hollywood heeft meester gemaakt. Washington is zelfs zo ver gegaan filmspelers en regisseurs op hun politieke kleur te testen, met het gevolg dat bijv. Charlie Chaplin er de brui aan geeft en de States waarschijnlijk vaarwel zal zeggen. En door Frankrijk werden we teleurgesteld. Met uitzon dering van Marcel Camé's Les Enfants du Paradis, die we „de film van het jaar" zouden wil len noemen, lieeft ons van die kant niet veel belangrijks be reikt. Meer en meer houdt de filmlief hebber het oog gericht op Enge land, dat met Odd Man Out, Brief Encounter en A Matter of Life and Death, om slechts drie van de bes te films te noemen, een goede worp deed naar het qualitatieve leider schap. Een nieuwe verschijning is Mexi co, waarvan we hier thans twee films hebben gezien, Maria Can- delaria en La Otra, films met een zeer eigen, karakter, opvallende fo tografische schoonheid en een vrij trage o£ melo-dramatische inhoud. Van de andere landen herinneren we ons nog de Italiaanse Sciuscia en de Zweedse rolprenten Hets en Himlaspelet. i Nederland: weinig hoop Blijven we dichter by huis; met de eigen Nederlandse filmproduc tie wil het nog steeds niet vlotten. Walvis in Zicht is vrijwel het enige voldragen werk, bovendien een do cumentaire en op het Brusselse filmfestival behaalde Nederland slechts één prijs, nl. met de recla- me-poppenfi)ni „Zy zijn het eens" en verder kunnen hoogstens nog ge noemd worden het filmpje Dik Trom naar C. Joh. Kievit's boek en de sprookjesfilm Myrthe en de De monen van de Europese Kunstunie, regisseur Paul Schreiber. In het begin van dit jaar hebben we kennis kunnen nemen van de grootse plannen, die Franse filmers hadden met de studio's te Duiven- drecht, daarna zouden'de Engelsen hier aan 't werk gaan, maar tenslot te is dat allemaal nogal tegenge vallen en blijft alleen het vage be richt, dat Calvalcanti hier iets wil proberen en de mogelijkheid dat de Amerikanen in de studio's van de Ned, Filmcentrum Cunera by de Grebbeberg een dependance van Hollywood zullen vestigen. Wat Rotterdam betreft, Lustusca kwam in de laatste week van het vorig jaar de bioscoopnood enigszins ver lichten, het was de eerste van de twaalf nieuwe theaters werd er gezegd maar het is nu wel zeer de vraag, of dit aantal ooit neerge zet zal worden. Temeer, daar de komende verhoging van de verma kelijkheidsbelasting een zware druk zal leggen op een renderende exploitatie. Een treurige tijding voor allen, die de filmkunst een warm hart toedragen, even treurig als het overlijdensbericht van de Filmliga R 45, die liever dan con cessies te doen aan de publieke smaak, een vrijwillige dood verkoos te sterven. De Vrienden van de Film, die minder radicale, meer culturele ide alen nastreven, hebben zich wel kunnen handhaven, zij hebben nu "t rijk alleen, want de nieuwste cre atie (van de Groene) de Nederland- Filmclub De Film van de Maand, die een synthese wil zoeken tussen artistiek en commercieel succes, laat in Rotterdam weinig van zich merken. Zó weinig, dat de Dim van de maand November thans draait in Winschoten of daaromtrent. Om te eindigen, een prettige her innering: het bezoek van Rita Hay- worth in het voorjaar, die we door de bollenvelden hebben mogen achtervolgen en van Paulette God- dard met wie het goed kersen eten was in de Betuwe. Lés Enfants du Paradis, ongetwijfeld het schoonste filmwerk van het afge lopen jaar. Op de foto )ean Louis Sarrault en Maria Casarès Toch volhouden Hoofdzaak is dat men bij de wis seling des jaara zich voorneemt het goede na te streven. Wie niet eens meer tot goede voornemens komt, omdat hij" zich die van verleden jaar te duidelijk hcrirnert, moet vooral niet denken dat hy listiglijk de weg naar de hel vermydt, Och arme, hij brandt allang, maar hij merkt het niet eens meer, slechte rik dat hij is. Neen, tenminste zal men moeten beginnen met goede voornemens. Ik voor my zat er vol van op de eerste »n ook nog op de tweede dag van het verse jaar. Goed vooral teek my, zich voor te nemen be paalde gebreken flink onder het oog tc zien en het tegendeel van die schade hjke eigenschappen krachtig te gaan cultiveren. Zo lijd ik als naar binnengekeerd in dividu noga! aan een zekere ver strooidheid. Die nare hebbelijkheid plaatste mij door de jaren heen al in menige pijnlyke situatie. In 1948 zou daar eens en vooral een eind aan gemaakt worden, zo nam ik my rotsvast voor. Voortaan zou ik met helder open oog door de wereld stappen, zodat de gevaren al van verre te zien zouden zijn en het argeloos trappen m passen van on bedachtzaamheid my niet langer zou bedreigen en schuw en schut terig maken. Opletten! sprak ik tot mezelf, opletten en niet lopen suf fen en een beetje argwaan koeste ren jegens sommige mensen. Nou, het jaar was nog geen twee dagen oud of ik zat al in de tram. Dank zij mijn helder open oog en een zekere argwaan jegens som mige mensen had ik zowaar een zitplaats bemachtigd. Nu heb lk van m'n leven niet zo nauw en be klemd ui de tram gestaan als dat ik nu zat. Dat was eigenlijk geen zitten meer, dat was als zomer- goed in een vacantiekoffer geperst v orden. Wat zijn mensen groot en log als zij staan en jij zit. Twee heupen en het ondereinde van een rug druk ken mij in een nederige houding. By elke bocht komen de lendestukken en de hammen als een wals over ma heen. en dreigen me te vermorzelen. Met gebogen hoofd onderga ik de verdrukking. Ik kijk er maar niet naar, dat maakt de korzeligheid maar groter. Laat ze maar, denk ik, ze worden óók geduwd en ge slingerd. Doch alles heeft zijn grenzen, die kb aki-jas maakt het te bont, ik wil beet een duwtje verdragen van een medemens-in-nood, maar die ham men van die soldaat moeten me niet voortdurend trachten te knak ken, Ik voel een scherps drift op gloeien en ik hoor mjj zeggen: hé daar, soldaat, als je soms denkt dat ik een stoel benmaar stotte rend blijf ik steken, want toen ik me mijn goede voornemen herin nerde en de ogen helder openzette, zag ik boven de soldatenjas een lang niet gek blond meisjeshoofd kronen en schuw en schaamtevol de ogen neerslaande, gleed myn ver warde blik langs de in natuurzijden kousen gestoken, fraaie kuiten, die onder de echte en originele solda tenjas uitstaken. DESIDERIUS 5 JANUARI. Een begonia in uw vensterbankInderdaad, maar dan nu reedse de knollen bestellen. Knolbego nia's zijn met alleen voortreffelijke bloemen voor de perken en borders van uw tuin, doch kunnen ook zeer goed als potplant in huis worden ge houden. Daar de knollen slechts lang- zaam gaan kiemen is het raadzaam om ze reeds zeer vroeg t'rt het voor jaar in een kistje met zwarte aarde of vochtige turfmolm onder ccn glas ruitje tc leggen. Als bewortelde plant jes kunnen ze dan naderhand worden uitgcplant of opgepot. S. L. VEILINGBERICHT Sla le srt. 15.10; 2e srt, 14.10: 3e srt. 4.70 per 100 stuks. Savoye kool 3.30 4.30 per 100 kg. Witlof le srt 23.-, 37.-; 2e srt. 7.-. 22.-. Spruiten le srt. 25.-, 42.-; 2e srt. 7.-. 12.-. Waspeen f 3.68 per 100 kg. Kroten 4.40 per 100 kg. Peter selie 2.40; Slavellen f 0.67 p. kist. FEUILLETON „Letternummer? O, ja, F-ll." Het meisje zocht ug even in het hoge rek en haalde uit een vak waarbij zij ternauwernood reiken kon, twee b even. „Ik moet direct Uw chef spreken. Zegt U hem mnn naam: Munnik, Munnik!" Het meisje aarzelde nog even, werd echter langzamerhand overtuigd door haar geheugen en besloot toen, dat dit inderdaad een kwestie was voor dc autoriteiten. Peter werd in een mat-gla- zen spreekkamertje "geloodst en na enkele minu ten stond hem een droefgeestig heer te woord. Hij vernam nu, dat dc courant voor haar statis tische afdeling de aantallen der op advertentie binnengekomen, brieven registreerde en dat men aldus had kunnen reconstrueren, dat er twee brieven op zijn advertentie waren geweest. Peter meende, dat het een fout in het systeem was, dat en ieder willekeurig brieven in zijn bezit TI.-T. tr i> «au ctl JCUCJ. wuiciueuiig uiiei'Eii Hl /.nil UeZJU „Dank U, zei nan en verdween haastig uit kon. jo-ygen door slechts een nummer aan het de rij. Enkele uren later kwam, er een tweede man loket te noemen. De chef gaf dit toe, met een gezicht als droeg 3üg' 50 het leed van de wereld, doch hij voegde er- "w aan toe, dat het voorschrift op de courant luidde, dat de afhalers zich moeten legitimeren met de kwitantie van de advertentie, doch aangezien in. de praktijk zelden vergissingen waren voorge komen, had men deze formaliteit langzamerhand laten vallen. Peter was onder de indruk van het gebeurde. Zijn brieven waren gestolen, dat was duidelijk en de gevolgen daarvan konden onaangenaam zijn- zelfverzekerd en zij trachtte reeds met haar Hij vertelde nu aan de advertentiechef, dat het knieën moest doorzakken om zijn hoofd op spreekhoogte voor het meisje te brengen. „Juffrouw, mag ik de antwoorden op P-elf- twee-acht-zeven nul?" Het meisje ïiep weer langs het rek en kwam hoofdschuddend terug. „Niets op gekomen, mijnheer." „Weet u dat zeker?" .Natuurlijk mynheer," glimlachte het meisje ogen de man opzij te duwen om de volgende gegadigde de confronteren. Toen kwam er piot een politiezaak betrof en dat het zeer ernstig was, nu de brieven in verkeerde handen waren te- scling een merkwaardige uitdrukking op haar recht gekomen. Hij wist maar één oplossing en gezicht van een lichte aarzeling, „Wacht U eens even," sprak zü kordaat en ging nog eens de vakken in het rek na, ging op haar tenen staan en tastte in een leeg vak. Ver baasd richtte zij zich weer tot m de spanning wachtende. ,Hc weet haast wel zeker, dat al een andere mijnheer geweest is om de brieven te halen. Twee waren het er. Ja, nu herinner ik het mij. De large man keek snel om zich heen, als vreesde hij bespied of afgeluisterd te worden en hoog zich voorover, door het loket heen dat was de advertentie opnieuw te plaatsen met een toevoeging in het onderschrift. Deze stel den zij samen op en dezelfde avond stond het portret van de kleine man wederom in de cou rant en vele duizenden lezers vonden het een interessant geval geworden toen zij la2en: „De brieven, op eerste plaatsing der adver tentie binnengekomen, zjjn door onbekenden gestolen. De inzenders worden derhalve drin gend verzocht hun mededelingen te herha len. Thans zal er zorgvuldig voor gewaakt worden, dat de brieven wél in goede handen zullen komen." De advertentieebef had de uitdrukkelijke in structie van Peter gekregen, dat aan niemand zijn naam, als steller van de advertentie, ge noemd mocht worden en dat de volgende brie ven alleen zouden mogen worden afgegeven aan een ongeveer vijftigjarige vrouw met rood ge laat, een dunne stalen bril dragend, die zich zou bekend maken als Johanna, Christina, Ma ria, Evelina, "Wilhelmina Spoor, huishoudster van beroep» Diezelfde middag nog werd de directeur van de courant opgebeld door een dringende stem, die zei tot de Inlichtingendienst te behoren en weten wilde, wie advertentie no. 2370 geplaatst had. De directeur gaf het enige juiste antwoord in dit geval, namelijk, dat de namen der adver teerders alleen in bijzondere gevallen bekend gemaakt mochten worden en dat men zich, met een instructie van de Officier van Justitie uit gerust, persoonlijk op de courant behoorde te melden. In de zelfde tijd van dit telefoongesprek liep Peter nerveus door allerlei smalle steegjes, waar hij nog nooit geweest was. om dan plotseling een drukke straat snel over te steken, een slop in te schieten, er door te hollen om dan om de hoek even te blijven staan en over zijn schouder te kijken. Peter dacht, dat hij gevolgd werd. Toen hij het dagbladgebouw verliet, was een sjofel mannetje met een bolhoed hem rakelings gepasseerd. Hij had Peter aangekeken alsof hij plotseling tegen zich zelf sprak: „Hé, dat is *m, bijna te laat!" en was meteen omgekeerd in Peters richting. Peter bleef toen even voor een grote étalage staan om in het venster glurend de ander gade te slaan, maar gaf dit direct alweer op. toen-hij merkte, dat hü voor een winkel stond, waar languisante zacht-blauwe en witte nachtjaponnen waren uit gestald. Hij draaide zich resoluut om en zag de bolhoed boven twee meisjeshoofden uit naderen. Wordt vervolgd ZATERDAG 3 JANUARI 1948 A vond-programma HILVERSUM I. 10.— Nwe. weer; 19.15 Canters populorum: 19.35 Klankbeeld: Banden die binden: 19.45 Keg. uitz; 20.— Nws; 20 05 Ge wone man; 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet; 20.30 Lichtbaken; 21.— Italiaanse operaconc: 21.40 Koets vol verhalen; 22.Weekend sere nade; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Ge bed; 23.— Nws; 23.20 Omrocpkamcr. orkest. HILVERSUM II. 19— Octet van Mendelssohn; 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnws; 19.45 Ten toonstelling Willem Witsen en zijn vriendenkring; 20.Nws; 20.08 Din. gen van de dag; 20.15 Notenkraker; 21.15 Soc. commentaar; 2130 Week end; 22.— Luisterspel. Lady Dona; 22.30 Laat de mensen zingen; 23.— Nws; 23.15 Hobby hoek; 23.30 Ram blers. Zondag 4 Januari 1948 HILVERSUM I: S.~~ Nws; 8.15 Werken van Erlebach en Couperm: 8,30 Kerkdienst; 9.30 Nws. waterst: 9.45 Philh. ork van Hamburg; 9 55 Inleiding Hoogmis; 10.Hoogmis- 11.30 Trio; 12— Angelus; 12.03 Licht pianospel; 12.15 Apologie; 12.30 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer; 13 Nws; 13.15 Welk boek; 13.20 Lunch conc; 13.35 Radio feuilleton 14.05; Zangver. Orpheus: 14.40 Cone geb ork; 15.45 Thuisfront; 15.55 Muziek Tombola: 16.10 In 't Boeckhuys; 16.25 Vespers; 17.— Kerkdienst; 18.30 Reg. uitz; 10.— Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds Straatsma 19.30 Nws. weer; 19.45 Grpl; 19.55 Sport; 20,05 Gewone man; 20.12 Accordeon en orgel; 20.35 Luisterspel: Epipha- nia of de Res der drie koningen: 21.15 Zigeunerstemmingen; 21.30 Zilvervloot; 22 07 Actualiteiten; 22.15 Gebed; 22.30 Nws; 22.50 Resi dentie ork. HILVERSUM It; 8.— Nws; 8,18 Zingende torens; 8.30 Platteland; 8.40 Barcarole; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10.— Zondagshalfuur; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Tot het hart van ons volk; 12.- Harmonicorps; 12.30 Zondagsclub; 12.40 Kunst na Arbeid; 13.Nws; 13.15 Virtuoso Sextet; 13.50 Spoor wegen; 14.— Gr pl; 14,05 Boeken halfuur; 14.30 Stafmuziekcorps; 15.15 Filmpraatje; 15.30 Belle Epoque; 15.— Skymasters; 16.30 Sport; 17.— Gesprek met Academici: 17.30 Een gedicht; 17.30 Avonturen van Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.— N\vs: sport 18,15 Dansmuziek; 19.Radiolvm- pus; 19.30 Stradiva sextet: 20.Nws 20.05 Reportage; 20.15 Omroepork; 21.15 Paul Vlaanderen; 21.50 Speel doos; 22.10 Voordr. Aline Markus; 22.30 Koiisch Kwartet; 23.Nws; 23,15 Psaume du fond de l'abime: 23.45 Boyd Neel Strijk orkest. Maandag 5 Januari 1948 HILVERSUM I: 7.— Nws; 7.15 Gymn; 7.30 Gr pl: 7.45 Woord voor de dag; 8.— Nws; 8.15 Gewijde mui; 9.— Yehudin Menuhin; 9.15 Zieken bezoek; 9.30 London Palladium ork; 9.35 Vragen aan voorbijgangprs: 10- Sted ork van Bournemouth; 10 30 Morgendienst; 11.— Zang; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers: 1135 Pianorecital; 12.— Musette; 12.30 i weer. 12.33 licht klassiek ork; 12.55 Bachkor; 13.— Nws: 13.15 Orgelconc 14.Vacantie vertelling: 14.30 Sca la sextet; 15.— Vrolyke klanken; 15.30 Cesare trio; J6.— Bijbellezing; 16,45 Nonett 17,— Kleuterklokje klingelt; 17,15 Pop. orgelbespeling; 17.45 Reg uitz; 1B,— pianDduo; 18,15 Strijdkrachten, HILVERSUM II: 7.— Nws; 7,15 Gr pl; 8.— Nws; 8.15 Gr pl; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arb vit; 10.30 Voor de vrouw; i0.35 Gr pl: 11. Op de uitkijk i 11.15 Gr muz.; 12,— Viooi. piano; 12.30 In 't Spionnetje; 12.35 Blauwe hemel; 13.Nws; 13.15 Ens Jetty Cantor; 13.50 Franz Le- harconc; 14.20 Dr P H Ritter; 14.35 Piano; 15.Bonhonnière; 16.— Lyra trio: 16.30 Spaanse muz; 17.15 Sky masters; 17.15 Hoort zegt het voort; 18.— Nws; 18.15 Romancers. Ingezonden mededeling 'n Reisje had ik ondernomen, ln Amsterdam dra aangekomen. Kwam ik eerst op dreef. Toen lk met Volle Neef, 'n TIP van BOOTZ had genomen 'n TIP VAN BOOTZ Inz, Hr C. v, EA'dam, on tv. 1 fl. TIP In Wassenaar is in kasteel Duin- rell een kunstcentrum opgericht on der leiding van de schryver-comoo- nist B. Roest Crolhus. Men stelt zich ten doel concerten, voordrachten, le zingen e.d. te organiseren, die op hoog peil staan. Musici van naam zullen hun medewerking verlenen tot het uitvoeren van weinig ge speelde werken van beroemde en van vrijwel onbekende klassieke componisten Ook zal speciaal aan dacht worden besteed aan composi ties van hedendaagse jonge musici en werk van moderne schrijvers. Het kunstcentrum Duinrell streeft er te vens naar, jonge uitvoerende kun stenaars te laten optreden. De uit voeringen zullen gegeven worden in de kasfeelzaaL die door inrichting en uitzicht op de beboste duinen een bijzondere atmosfeer schept voor kunstgenot. Voorts bestaan er plan nen tot het geven van openlucht voorstellingen en concerten in de zo mer. waarvoor het park met gras velden en vijvers aan de bosrand een unieke entourage biedt. Het kunst centrum opent 17 Januari a.s met een muziek- en voordrachtmiddag door Theo van der Pas en Albert Vogel. Op I Februari treedt Laurens Bogtman op en 15 Februari geeft de fluitist Jan Prins een recital, Met tal van kunstenaars zijn besprekin gen gaande.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3