Deventer schipbrug ligt nog en... blijft liggen HET ROTTERDAMSCH PAROOL Geruchten over watersnood wat overdreven Plan-Marshall komt morgen aan de orde in Amerika r Het water kwam plotseling, maar de boer kent moeder Natuurs grillen Leed is vrijwel geleden Havana-conferentie wil orde scheppen in internationale handel Strijd om vrije handel Doodstraf geëist tegen S.S.-leider Breskens I" met vijf man vermist Positie van Spaaks kabinet wankel „Siivia Onorato" nog steeds aan de grond Dollars voor bunkeren van kolen N Weerbericht Dinsdag 6 Januari 1948 RecL en Adm. Lange Haven 141. Schiedam Tel 6930c Abonn.prljsi per week 0.31 per kwartaal 4.losse nummers ƒ.0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool** DE SCIIIE Achtste jaargang, No. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Sankler: Amsterdamsche Bank le Eotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker - (Van een speciale verslaggever) DEVENTER, Dinsdagmorgen Het is jammer dat die oude „lengcnbank" aan de voet van de Schipbrug in de oorlogsjaren is weggebroken. Juist in deze dagen zou zij haar naam weer eens met ere hebben kunnen dragen; zouden al die vriendelijke diakenhuismannetjes die bier plachten samen le komen om krijgsraad te houden, misschien hebben gefantaseerd, dat de dijkwacht alarm had geslagen en dat de noodtoestand was Inge treden. Dan was tevens met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid de bron bekend geweest van al die alarmerende berichten over het hoge water, die gisteren en eergisteren via de radio en pers onze huiskamers binnendrong. PAROLOSCOOP Attlee valt uit de toon Minister-president Attie© is uit zijn slof geschoten en heeft Zaterdagavond in een radio rede duidelijke taal gebezigd aan het adres van de Russen. „De Sow- jetunie bedreigt het welzijn en de manier van leven van de Europese landen roet een nieuwe vorm van Ideologisch, economisch en. strate gisch imperialisme", waren zijn woorden. Aan deze uitlating van Attlee zijn twee dingen opvallend. In de eerste plaats, dat juist hij, die zich over het algemeen gematigd uit drukt en eerder aan de voorzich tige kant pleegt tc blijven, zo on verbloemd aan de Russen heeft ge zegd, wat hij van hen denkt. Maar nóg. veel- opvallender is het moment, dat hij hiervoor heeft uit gekozen. Hij voerde nl. het woord in een uitzendlngcnrecks van de waarin de verschillende po litieke partijen en stromingen in Engeland met elkaar debatteren, over de strijdvragen van de dag. Dat wil dus zeggen, dat de kwesties van de binnenlandse politiek in deze uitzendingen aan de orde werden gesteld; de buitenlandse politiek kwam er niet bi.i te pas, die is. ze ker op dit ogenblik, geen strijd vraag tussen dc partijen. Attlee viel dus.Zaterdagavond in meer dan één opzicht uit de toon en aangezien men van de prime- minister mag verwachten, dat hü dit niet zonder reden doet, is er alle aanleiding om ons af te vra gen, welke die reden kan ziin ge weest. Daten wij beginnen met vast te stellen, waarom Attlee het zeker niet heeft gedaan, nl. om het En gelse volk met deze slagzin op te wekken zich achter de buitenlandse politiek van zijn regering te scha ren. Daarvoor was deze passage uit zijn speech niet nodig, want wij zeiden het zo pas al r de overgrote meerderheid van de Engelsen is het over die politiek eens. Ook de zgn. „Labourrebcllen". wier leider dr. Crossman is. hebben ingezien, dat er op het ogenblik met de Russen geen land te bezeilen is. Er zitten in die hoek altijd nog wel een stuk of wat,,- die of wel communi- serend zijn of ongelooflijk hardleers, maar hun aantal is gering en hun invloed op de massa van Labour- party en Vakverbond zo mogelijk nog geringer. (Voor hun laatste stoutigheid van een paar weken ge leden, hun telegram van sympathie aan het zgn. Volkscongres te Ber lijn';- dat zij met hun dertienen, o.a.. Zilllacus, John Platt Mills, Tom Driberg, hadden ondertekend, zijn ze door het anders zo tamme hoofd orgaan van Labour, de Daily He rald, fiks afgedroogd.) Neen, hier voor behoefde Attlee het waarlijk niet te doen. Maar waarvoor dan wel, herhalen wij. kh ET zou ons niet verwonderen, A wanneer wij Attlee's uitlating moeten zien als een inleiding op een krachtiger, scherper houding van de Britse regering ten opzichte van de Sowjetunie in de allernaaste toe komst. Tot dusver heeft Bevin zo veel mogelijk alles nagelaten, wat de verhouding tussen Londen en Moskou nog slechter zou kunnen maken, waarbij hij zelfs verder is .gegaan dan zijn adviseurs in hot Foreign Office goed venden. Ook na de mislukking van de Londense Conferentie is er in die politiek van Engeland nog geen kentering geko men; nog altijd heeft de Britse re gering zelfs de schijn zoeken te vermijden, dat haar politiek zonder meer met die van Washington ver eenzelvigd mag worden. Wat de Russen intussen niet belet om dit toch te doen! Maar- deze politiek van afwach ten want daar komt zij op neer kan. niet. Mijven - voortduren. De Engelse regering zal eindelijk posi tief- moeten- -kiezen, welke kant- zij uit wil. De gunstige resultaten tot dusver van het' plan-Cripps 'geven haar trouwens wat meer vrijheid van beweging. veVsterlten haar po sitie, in de wereld.En-dan, er zijn minstens twee problemen, die moe ten -worden aangepakt: (West-) Duitsland op zichzelf en als onder deel van een Westeuropese federa tie en Griekenland. In beide, gevallen zal Engeland een duidelijke politiek moeten voe ren en in beide gevallen zal het niet kunnen vermijden, om vierkant te genover de Sovjetunie te staan. Van waar ook de berichten mo gen komen, zij zijn voor wat deze omgeving betreft, overdreven. Waarom niet nuchter verteld dat de IJssel voor de zoveelste maal een van haar dolle capriolen ver toont? Waarom niet gewacht met het be richt dat de Schipbrug is wegge haald wat tevens impliceert, dat werkelijk een allereerst begin van een noodtoestand zou zijn Ingetre den alvorens bet weghalen, ook inderdaad is geschied? Terwijl' wij dit schrijven is de brug nog steeds op haar plaats en als de- voortekenen niet bedriegen gaat zij er niet uit ook. Het water stijgt weliswaar nog enkele centimeters, maar uit Keu len en ook uit Lobith komen goede berichten. Ergste leed geleden Deskundigen verwachten, dat het ergste leed in deze hoogwatcr- prriode al weer is geleden. Hoe vaak al veranderde deze grillige bochtige rivierarm van moeder Ri;n in slechts luttele weken van een lief, schilderachtig stroompje in een woest kolkende en wild bruisende watermassa, die, in to meloze vaart, langs door mensen hand gelegde banen een weg zocht naar het iJsselmeer? Hoe vaak gebeurde dit, zonder dat een kip verdronk en een boer alleen maar wat narigheid had over een paar natte voeten, omdat hij zijn voorzorgen allang had ge nomen. De boer kent dit grapje van moeder Natuur; hij heeft vaker met dit bijltje- gehakt en al zijn de watermassa's deze keer wel heel plotseling van boven af gekomen en spreekt het grote verschil tus sen de waterstand der laatste dagen en die van twee maanden geleden wel heel sterk tot de verbeeldings kracht van de mensen, toch zijn er op dit moment allerminst redenen voor het luiden van de noodklok. Onverwachts Het kwam te onverwacht deze keer. Met onze gedachten waren wij nog in de voorbije, snikhete en angstig droge zomer. De IJssel was een onbetekenend boerenbeekje, van Arnhem tot Deventer practisch droog. Geen schip kon er in varen en op vele plaatsen kon je er doorheen lopen zonder dat het wa ter tot je lippen kwam. Het om ringende land verdroogde en ver schroeide. Het vee had niets te grazen. De boeren waren wanhopig. Deze beide opnamen zijn van hetzelfde punt genomen nl. de schipbrug in Deven ter. De tijd van op name verschilt even wel. De foto rechts is gemaakt op 5 Ja nuari 1948. Inder daad, de IJssel heeft een hoge waterstand Honderden ha bij Zntphcn zijn tijdelijk verdronken. De Haakse Overlaat is in vjcrkinp getreden, om 'duizenden ha land van andere boeren te sparen. 1 en Zuid-Duitsland, maar geselden ook de gebieden van de boven-Rijn in Zwitserland én Oost-Frankrijk. Zij gingen gepaard met onbegrijpe lijk hoge temperaturen en wat ge beurde er? Tot zelfs op hoogten van 3000 meter smolt de sneeuw, wat in deze streken en in dit jaargetijde al even óngewoon is als bij ons een zomer zonder regen. Zo was het tot voor enkele dagen. En al die watermassa's stortten zich als een lawine in de Rijn, stroomden in tomeloze vaart naar het lage land van de Rijndelta en zoeken thans haar weg langs Rijn, Waal en IJssel naar de zee. Zij werden geremd door een ste vige Noord-Westen wind, die in de Contrast tussen industrieel ontwikkelde en „achterlijke" landen Dat de Internationale Conferentie voor Handel en Werkgelegenheid, die op het ogenblik in de Cubaanse hoofdstad Havana bijeen is om het handvest van de Internationale Handelsorganisatie (ITO International j Trade Organization) vast te stellen, met enorme moeilijkheden te karo- pen heeft, daarvan heeft Maandagmiddag drs, A. B. Speekenbrink tij dens een persconferentie wel een duidelijk inzicht gegeven. Drs. Speeken- I brink, die directeur-gen. voor de buitenlandse economische betrekkin- gen is, woont voor de Nederlandse regering deze conferentie bij. Om het i populair te zeggen is het doel van de LT.O.: orde scheppen in de schier onoverzichtelijke chaos der internationale handelsbetrekkingen en „spelregels" daarvoor op te stellen. handelsbetrekkingen, waarvan die met Noorwegen de grootste bezwa ren opleveren (dit land zit ook met enorme economische moeilijkheden) terwijl het handelsverkeer met Fin land een verheugende groei ver toont. In totaal zal de invoer uit geheel Skandïnavië dit iaar onge veer 350 millioen bedragen, de export naar onze Noordelijke buren rond 340 millioen. Over de handel met de Oost- Europese landen, die voor ons land van buitengewoon groot belang is omdat deze staten ons uiterst waar devolic goederen kunnen leveren (ijzer, staal, kolen, graanproducten, mais, hout. zonnebloem-olie. enz.) gaf drs. D. P. Spierenburg, plaatsvervangend dir. gen. voor de buitenlandse economische betrek kingen, een overzicht. Daarbii legde hij er de klemtoon op. dat de be trekkingen met Tsjecho-SIowakiie in het bijzonder al onze aandacht verdienen, omdat wij voor dit land ook veel transito-diensten verrich ten. De handel met Polen. Honga rije. Roemenië. Yoego-Slavië en Oostenriik dient krachtig gestimu leerd te worden. Zo was het de hele zomer, maar zo was het ook nog in November. Er was waternood. En nu? Van waternood tot watersnood il n'y a q'un pas. De grillen en grollen van moeder natuur zijn dwaas en onberekenbaar. Op een abnormale zomer en abnormale herfst, is een even abnormale winter gevolgd. Vandaag is het 6 Januari en er is nog geen vorst van enige bete kenis 'geweest. Int de plaats daar van zware slagregens; dikke grijze regengordijnen zwiepten over de lage landen, sloegen neer op West- OVER OMVANG VAN HET STEUNBEDRAG ZAL NIET GESTEMD WORDEN De dag van morgen is belangrijk voor Amerika en Europa, want dan begint het Congres der Verenigde Staten de zit ting, waarin de behandeling van het plan Marshall steun van 17 milliard dollar voor Europa in vier-en-een-kwart jaar r- aan de orde komt In verband met de belangrijkheid van de „State of the Union boodschap" zal president Truman deze dit jaar persoonlijk aan het Congres voorlezen. Over het bedrag van 17 milliard .dollar heerst nog geen eenstemmig heid. Voornamelijk uit het- republi keinse kamp komt verzet tegen 'dit hoge bedrag („Amerika gaat zijn laatste hemd weggeven" zei een re publikeinse afgevaardigde), en se nator Arthur Vandenberg heeft gisteren op een persconferentie me degedeeld, dat Truman erin heeft toegestemd dat het Congres .niet hoeft te stemmen over hét bedrag omdat het niet mogelijk is vier jaar van te voren te bepalen, hoeveel er op dat tijdstip nodig zal zijn, om dat men niet weet hoe de wereld er dan zai uitzien. Men 4 herinnerde zich dat de republikein Vandenberg onlangs door een New Yorfcs blad genoemd wérd in verband met een republikeins „concurrentieplan", dat voor Amerika goedkoper zou uitkomen dan het door Marshall ontworpen hulpverleningsprogram ma 'voor Europa. Zestien weer bijeen? Bij de zestien Europese landen die volgens het plan Marshall steun zullen ontvangen ïs de ge dachte aan een nieuwe overeen komst, waarschijnlijk weer in Fa- rijs, gerezen. Men zou op deze con ferentie zich bezighouden met de voorwaarden aan de Amerikaanse steun verbonden, en roet practische economische samenwerking tussen de betrokken landen. Wat Nederland betreft, is er zo als gezegd reeds sprake van een nieuwe begroting indien het „plan- M" uitblijft en een dergelijk bericht komt üït Engeland, waar economen werken aan een herstelprogramma voor. het land, voor het geval het plan-M in gebreke blijft, want eind Maart zal Engeland de laatste dol lar van de Amerikaanse lening hebben opgebruikt In sommige kringen in Londen heerst-dan ook oppositie tegen het denkbeeld, een bijeenkomst der zestien landen te organiseren voordat het Ameri kaanse Congres zijn beslissing ge nomen heeft en ook van Franse zijde is ontkend dat er over een Frans-Brits optreden in deze enig overleg was gepleegd. De foto links laat de stand van de IJssel zien precies twee maancfcn geleden, Toen was Cr sprake van waternood. Men kon door de IJssel waden, zonder dat het water aan dc lip pen kwant. Maar om op dit fydsftp van watersnood te spre ken afgelopen dagen af en toe de sterk te van een storm had. Zij hoopten zich op. overstroomden uiterwaar den en stortten zich in de'veilig heidskleppen, die wij overlaten noemen. Vuurproef doorstaan De wakkere, mannen van de Rijkswaterstaat stellen zij voor een vuurproef, die tot nu toe glansrijk is doorstaan. Honderden ha., voor al in de gebieden van Zutphen en Doesburg, zijn tijdelijk verdronken, opdat duizenden dhderen voor de woede der elementen gespaard zul len blijven. De boeren, wier land en erf door al dit water is over spoeld en wier huizen cn schuren zijn geïsoleerd, mopperen niet. Zij wachten de komende gebeurtenis sen gelaten af, draaien 'snachts, 'smorgens, 'stpiddags en 'savonds aan hun radio en luisteren met spanning naar de nieuwsberichten. Vandaag is er goed nieuws. Keu len meldt 21 val, Lobith 33 en De venter had vandaag nog voor het laatst enige centimeters was. De- venter's havenmeester lacht. Hij is niet te optimistisch geweest. Zijn Schipbrug ligt er nog en nij is er wat trots op. Daarbij doemt al dadcüik de te genstelling tussen dè industrieel hoog ontwikkelde Janden en de re latief achterlijke staten op. Dezs laatste ziin bevreesd dat. bij vol komen vrije handel, hun nauwelijks gestichte of nog te stichten indu- i strieën van de markt zelfs van dé binnenlandse, verdrongen worden, omdat de nijverheid in dc ontwik kelde landen een enorme voor sprong heeft. Zij trachten zich daar tegen te beschermen door allerlei beschermende maatregelen, waar van hun tegenspelers on de confe rentie. die deze beperkingen de meest moordende wapens tegen je wereldhandel noemen, uiteraard scherpe tegenstanders ziin. Daarover voeren de 59 landen van de UNO, die hun vertegen woordigers naar Havana hebben gestuurd (van de Oost-Europese staten zijn alleen Polen en Tsiecho Slowakije aanwezig. Rusland heeft verstek laten gaan!) een harde strijd. „Vindt men geen behoorlijke oplossing voor deze moeilijkheid dan bestaat de kans. dat de indu strieel minder ontwikkelde landen (waaronder bijna alle Zuid- en Mid den-Amerikaanse staten) er uit lo pen- Ondanks dit sombere beeld ben ik optimistisch t.a.v. een rede lijke regeling, die voor de wereld handel van niet. te schatten belang zal zijn." zei drs. Speekenbrink. Inderdaad ziet het er naar uit dat een. compromis gevonden, wordt want de voorstanders van vrije han del hebben een open oog voor de moeilijkheden hunner industrieel zwakkere broeders, ook voor die van de landen, die door de oorlog zwaar getroffen zijn en ln deviezen- nood verkeren. Verheugend is ook de mede deling van drs. Speekenbrink, dat de Benelux-landen in Ha vana zo hecht samenwerken. Voor het onderzoek der vela problemen zijn 26 sub-commis sies in het leven geroepen. Ne derland en België konden bei de in de helft der commissies vertegenwoordigers laten benoe men. Men. heeft hst nu zo uit- gezoeht dat in eeen enkele commissie twee Beneïux-ver- tegenwoordigers zitten, waar door dus In iedere commis sie een vertegenwoordiger van België of Nederland zitting heeft Drs, Speekenbrink heeft de stel lige zekerheid, dat. als de conferen tie ln Hanvana onverhoopt op een mislukking zou uitlopen, de acht tien landen, die van het begin af voorstanders van de I.T.O. waren. (Nederland en België behoren daar bij) toch doorgaan. Mr. 'S. Th. J. T e p p e m a. direc teur van de buitenlandse economi sche betrekkingen, deed mededelin gen over de econ. betrekkingen met de Skandinavische landen. Met Zwc den is een overeenkomst gesloten die een invoer van ongeveer 2*)0 millioen en een export van rond i 215 millioen garandeert. Zweden zal ons grote hoeveelheden ruw hout, papier en grondstoffen voor papier leveren. Verder ijzererts, tri plex, houtplaten en 10.000 ton oud papier. Ook met Denemarken. Noorwe gen en Finland onderhoudt ons lar.d „Een der gevaarlijksten uit de oorlogsjaren" Voor de oorlog was de 37-jarige scheikundeleraar J. Wolffram uit Valkenburg reserve-officier by de Nederlandse luchtmacht, maar reeds in de zomer van 1840 ver klaarde hij zich bereid in Neder land de S.S. te organiseren. Hij werd belast met de oprichting van deze organisatie in de drie Noorde lijke provinciën (Groningen, Fries land en Drenthe), waarna hij belast werd roet de leiding van de gehele S.S. in Nederland. Na een kort ver blijf als militair in Duitsland kreeg :W, vervolgens- yocr,%de' groep -Gel derland, Overijssel en tenslotte voor de groep Zuid-Holland, de lei ding van de S.S. Htf bekleedde in de leiding van de S.S. een zo hoge post, dat alleen Feldmeyer en Rauter boven hem stonden. Deze functies brachten hem gis termiddag als verdachte voor het Bijzonder Gerechtshof in Maas tricht. In zijn requisitoir karakte riseerde de advocaat-fiscaal, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst deze S.S.-topfiguur als volgt: „Deze man is een principiële tegenstander van dc geestesstro mingen, zoals die in de oorlog door het gehele Nederlandse volk in nationaal opzicht werden gevoeld, Hjj is een van de meest gevaarlijke figuren uit de oor- logsj'aren, omdat hjj met zijn in tellect en zijn leidingsgaven een grote invloed ten kwade heeft uitgeoefend". Tenslotte eiste hy tegen Wolf fram de doodstraf. Het Hof zal op 19 Januari uitspraak doen. 11 In Breskens heerst grote onge rustheid over het lot van het vis sersvaartuig „Breskens I". Het schip is Zaterdagmiddag ter ha ringvangst uitgevaren en Zondag morgen nog gesignaleerd. Sindsdien werd niets meer van schip en be manning schipper Van den Heu vel, z(jn drie zoons en de matroos de Badts vernomen. Een te Vlissingen binnengevaren loods heeft Maandagmiddag gerap porteerd, dat ten Westen van Blan- kenberghe (België), in de nabijheid van het wrak van het stoomschip „Maciver" by eb een mast boven water uitsteekt, welke vermoede lijk toebehoort aan de „Bres kens I". Nieuw katholiek voorstel m Koningskwestie (Van onze correspondent) BRUSSEL, 5 Januari. In de laatste maand van het jaar stond de Belgische regering tweemaal op springen. Tweemaal heeft Spaak gezegd: Zo kan het niet verder. Eerst in de koningskwestie, daarna bij de behandeling van het vraagstuk der structuurhervorming in de steenkolenmijnen. Beide vraagstuk ken blijven voorlopig onopgelost. Koningskwestie, structuurhervor ming, fiscale vereenvoudiging met strenge bestraffing van bedrog, vrouwenstemrécht.zoveel punten, zoveel struikelblokken Daarbij ko men nog onenigheden onder minis ters voor over zuivering, schoolpoli tiek, e.d. Kortom, het botert niet. Weer is er sprake aan katholieke zijde van een nieu%v voorstel' met betrekking tot Leopold UI. Het zou spoedig ter sprake komen. Wat het precies is, lekte nog niet uit. Op het ogenblik ziet het ernaar uit. dat het op de kabinetsvergadering van aan staande Vrijdag wel rumoerig zou kunnen zijn De socialisten,, die voe len, dat de C.VJP. Het gunstige ogen blik afwacht om tot kamerontbin- ling -te stuwen, dreigen met uitstel van het vrouwenstemrecht, .zolang de koningskwestie niet is opgelost, Dc dingen nemen allengs de schijn aan. dat de socialisten zelf een einde zouden willen maken aan de war boel en dadelijk nieuwe verkiezin gen zouden wensen. W.at er ook van zij, iedereen geeft toé, dat deze regering het niet lang meer zal uit houden. Door dc hevige storm, gepaard gaande met regen, die Maandag aan de kust van Groot-Brittannië woedde, moesten de pogingen om het Italiaanse vrachtschip, de ..Silvia Onorato". dat bii de kust van Kent op de Goodwin Sands zit. los te krijgen, worden uitgesteld. De bemanning van het schip, dat van Fin me naar Rotterdam was be stemd, is door een reddingboot van boord gehaald. De. Utr. rechtbank veroordeelde de 36-jarige boekhouder W. de W„ woonachtig te Jutphaas. wegens verduistering van geldsbedragen ten nadele van de. Vereniging .van Nëd. IJzerhandelaren .en de Vak groep detailhandel in .Ijzerwaren, tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De toestand in de omgeving; van het wrak van de „Maciver" heet buitengewóón gevaarlijk, te meer daar de lichtboei in het ongerede Is geraakt. Men vermoedt dan ook, dat de Breskens I" op de „Maciver" is gevaren en gezonken. Over het lot van de uit vyf koppen bestaan de bemanning is nog niets bekend. Naar aanleiding van een be richt, waarin gemeld wordt, dat buitenlandse schepen voortaan dol lars voor bunkerkolen moeten be talen, werd door dc Nederlandse Eank de volgende officiële verkla ring verstrekt: Buitenlandsc schenen, die Ne derlandse zeehavens aandoen, wor den in deze havens regelmatig van bunkérkolen voorzien. De hiermede gemoeide hoeveel heden kunnen niet aan de productie van de Nederlandse münen worden onttrokken, zodat Nederland hier toe de nodige kolen moet importe ren, voor welke import met U.S.A. dollars moet worden betaald. Tot nog toe werden deze geïm porteerde voorraden aan buiten landse zeeschepen verkocht, welis waar tegen betaling in deviezen, doch voor het overgrote deel niet in USA-dollars. Gezien de moeilijke dollarpositie dient Nederland maatregelen te treffen. Met ingang van 10 Januari aanstaande zullen door buitenland se schepen in Nederlandse zeeha vens slechts bunkerkolen kunnen worden betrokken indien zij daar voor in USA-dollars betalen. Griekse troepen worden versterkt Dwight Griswold, hoofd van. de Amerikaanse missie voor hulp aan Griekenland, heeft gezegd dat de Verenigde Staten, en Griekenland het eens zijn geworden een natio nale garde van honderd bataljons te vormen en het leger te verster ken met 12.000 man. Hond in blik retour afzender Nadat hij Maandag uit Amsterdam op het Londense vliegveld aange komen was, werd een CocAer spa niel, die in een biscuit-blik verzon den werd aan iemand in Stoke. on Trent, in Quarantaine genomen en vervolgens naar Nederland terug gestuurd. omdat er voor hem geen invoervergunning verstrekt was- SCITUMAN KRIJGT 306 STEMMEN Phn-Mayer aangenomen De Franse Nationale Verga dering beeft het wetsontwerp- Jlayer voor een bijzondere hef fing met 315263 stemmen aangenomen. Hefc wetsontwerp waarbij de mogelijkheid werd opengesteld vrijstelling van de heffing te verkrijgen door voor een gelijk bedrag voor de staatslening in te schrijven werd daarna roet handopsteken aanvaard. Het is een overwinning voor de regering, maar opnieuw een morele nederlaag voor» de Nationale Ver gadering. Een kortzichtige belan- genpolitick vierde hoogtij in deze zitting, waarbij het bestaan van de regering werd geriskeerd om het de kiezers naar de zin te maken. De communisten, de Gaullisten cn de boeren-unic weigerden de re gering elke médewerking. Een deel van radicalen bleef onwillig: 30 tot 35 afgevaardigden onthielden zich van stemming. De vijf amendementen waarbü de motie vgn vertrouwen was gesteld werden verworpen met een kleine meerderheid. De regering kreeg 306 tot 309 stemmen, de oppositie vergaarde er 269 tot 277, Maar in elk geval heeft de re- gering-Schuman nu een basis om op verder te werkeneen parlemen taire van 306 stemmen en een fi nanciële van 125 milliard francs. McArthur bereid, zich candidaat te stellen Generaal Douglas McArthur heeft zich in een feesttelegram.dat hü ter gelegenheid van de eeuw feesten van Wisconsin naar dezo Amerikaanse stad heeft gezonden, bereid verklaard, een republikeins» candidatuur voor de dit jaar.te hou den presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten te aanvaarden. „Kleine Assemblee" voor het eerst bijeen De interim-commissie voor vredo en veiligheid van de Algemene Ver gadering der U.N.O. (de „Kleine Assemblee") is Maandag voor het eerst bijeengekomen, zonder de Sowjet-Unie en de andere Slavische landen, die de instelling blijven boycotten. Als voorzitter werd de Mexicaan dr. Luis PadilJa Nervo gekozen. Trygve Lie, die de eerste verga dering presideerde, zei dat de com missie het veto-recht zou kunnen bespreken. Het enige politieke pro bleem waaraan de commissie op 't ogenblik zou kunnen werken is de kwestie-Korea. Regeringsverklaring volgende week Djogja aanvaardt voor stellen der C.v.G.D. Na terugkomst van de minis ters Beel, Jonkman en Drees uit Indonesië zal zo mogelijk reeds Dinsdag 13 Januari een regeringsverklaring worden gegeven. Daarop volgt het de bat in de Tweede Kamer dat vermoedelijk enige dagen zal duren. Als woordvoerder van de regering zal naar verwacht wordt minister-president Beel optreden. Dr. Soekiman, voorzitter van de „Masjoemi", heeft gisteravond voor radio-Djogja verklaard, dat de laatste voorstellen van de commis sie voor goede diensten (het be treft hier de voorstellen, welke door de commissie tijdens de Kerstdagen zijn uitgewerkt) in principe geheel aanvaard zijn door de Republiek. Het Australische lid der com missie voor goede diensten, Kirbyv die heden uit Djogja te Batavia werd verwacht, is niet gearriveerd», omdat hij wegens ziekte in Djogja moest blijven. Het republikeinse persbureau Antara meldt voorts, dat Sjarifoeddin wellicht morgen naar Batavia zaï komen, In Hamburg is Maandag een staking uitgebroken onder enkele honderdtallen havenarbeiders, die loonsverhoging eisten en voorts voedselleveranties ter honorering van kun bonnen. Nederlandse verliezen van het afgelopen week-exude: 4 gesneu velden, 2 gewonden, 4 vermisten. IJEPRESSIE IN AANTOCHT W eer s venvach- Ung tot Woens dagavond. Aanvankelijk stormachtige •wind tussen Zuid en Oost, later draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Meest zwaar be wolkt met vooral to dc nacht nu en dan zware legettr Tijdelijk iets zachter. 7 Januari. Hoogwater te Rotterdam: le tij 139 uur j 2e tij 13.54 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1