jfoéfaoê HOESIDRUIYEiV Duizendjarig vlees voor de Alk-bemanning Twintig jaar geëist tegen sadistische knuppeiaar Federalistisch symposium Scheepskat komt aan boord Ontmoeting met de Nordkaperen „DE ALK" J. Jansse Wzn. Met de „Alk" rondde wereld (XXIV) Radio-programma „Erger dan de S.S." Stefan Askenase solist in Mozart en Frokofieff Meesterlijk pianospel Het Duitse vraagstuk PMüiec&thtec Eis: vijftien jaar HULSTKAMP nog BOEDDHISTISCHE KUNST IN ROTTERDAM Museum voor Land- en Volkenkunde toont Japanse prenten Dinsdag 6 Januari 1948 3 WIE schetst mün verbazing, toen ik terugkomende van een tochtje langs de havens, daar de „Nordkaperen" netjes langszij van de Alk gemeerd zag liggen. Ik haastte me aan boord om onze Deense vrienden te begroeten en te horen hoe l»et hen vergaan was, sedert ive elkaar in het schone Tahiti (de enige plaats, waar z\j, evenals wU« licht- cn bakengelden, hadden moeten betalen) goede reis hadden toegewenst. Toen ik per ongeluk vroeg, waar om ze niet naar Bora-Bora waren gekomen, kreeg ik de wind van vo ren. Wij hadden nl. hun kaart van dat eiland gekregen, omdat ze er niet heen zouden gaan (waar ze later spijt van hadden!) Hun reis ging overigens veel Zuidelijker, via de Fidzji-grocp, Suva en naar Au stralië, waar ze Cairns aandeden. De reis naar Torresstraat zetten ze voort aan de binnenzijde van bet Barrière-rif, een moeilijke maar prachtige tocht, waarmee deze drie zeilers getoond hebben dat ze wat aandurven. Het aantal koppen aan boord was inmiddels uitgebreid. Vanuit een boekenkastje lag een vinnige grijze kattekop my met haar spleetoogjes op te nemen: een ge schenk uit Suva, Op z'n Chinees Des avonds werden wij uitgeno digd om eens echt-Chinees te gaan eten. Het begon al excentriek: een dampend hete handdoek, heerlijk geparfumeerd, werd door aardige jongedames aangeboden en diende om gezicht en handen mee te be werken, waardoor we ons inder daad nog hongeriger voelden dan voorheen. Ja, die Chinese restaurateur, Jan Hin geheten, wist wel wat hij deed! Voor ons was het niet direct nodig geweest: toen we 's middags aan de kaakjes van onze vriend Jansse uit Rotterdam zaten, had den we er al een beetje mee gere- "kend! Na gelei-achtige soep van echte vogelnestjes, duizendjarig vlees, croquant gebakken, binnen ste buiten gekeerde vis (een kunst stukje en ongelooflijk lekker!) en de rest achtte men de tijd geko men ons nbg een warme handdoek te brengen, maar we konden toch echt niets meer hebben! Ook een katje Vijftien November, s morgens cm 6 uur, maakten we los van de Nordkaperen, waar slaperige ge zichten boven de schuifkap ver- Ingezonden mededeling werd mede geprovian deerd door de N.V. Bakkerijen J. Jansse Wzn. Op SABANG worden thans 1 jaar na haar vertrek aan boord, nog KOEKJES en BESCHUIT van JANSSE genuttigd. Een bewijs van de prima kwaliteit van de produc ten der N.V, Bakkerijen Oranjeboomstraat 149 Rotterdam. Nor een eetparfijtje in Singapore. O aar „duizendjarig vleet" op tafel Aicrd getirai i>t, nadat de appetijt wae opgewekt met hete, geparfu meerde handdoeken), en a« Alk zet koers naar Sabang, dat wonder mooie tropische el i and je, waar de vers uil 't moederland kantenden voor 't eerd Iets van In die „proe- vrn". !>p AJk beeft een nieuwe passagier opgedaan, een zwart katje, in navolging: van de „Nordkapc r«n", het iets grotere, bevriende Oeense jachtje, dat dezelfde reisroute volgt en missrhlen tegelijk met de Alk ergens ut het vaderland (Rotterdam of Schiedam zal meren. Het volgen de reisdoel op weg naar huls is Colombo. Sabang, dat prachtige tropische eilandje met zijn palmen, wit zand en diep blauwe zee schonen om ons een „tot ziens ;n Sabang* 'toe te roepen, want onze reisroutes zijn verder eender. Een zwart katje stak nieuwsgierig zijn kop boven de schuifkap van de Alk, V/ij kunnen nu eenmaal niet minder! We voeren weg op de mo tor en bleven tuffen, bijna de hele ïoute tot Sabang toe. Viif dagen ploeterden we, afwisselend mèt en zonder motor, maar we vorderden r,og het meest in de nacht, als het wat stiller was. Het weer was buiig: regen, wind, omveer, Aan a)le kanten bliksemde het. Daarna stoven we onder vol tuig, om toch nog in acht dagen naar het eiland Wé, waarop Sabang ligt, te lopen. Het was Zondagmiddag 2 uur, de hele bevolking lag op één oor, tocu we aan de Marinesteiger meerden. Sabang Sabang, de eerste kennismaking met Indie van degenen, die per boot vers uit het Moederland ko men. Een fraai, tropisch eilandje, geheel begroeid met loofbomen en palmen, hier en daar een mooi strandje met wit zand, schelpen bij duizenden en cocospalmen, die met hun wortels als 't ware in zee staan. Een prachtige blauwe lucht boven een diepblauwe zee, af vloeiend tot heel licht groen, daar, waar het koraal aan de oppervlak te komt. Als haven is Sabang niet meer 70 belangrijk dan voorheen. De olie heeft voor een groot gedeelte de kolen verdrongen en men komt hier slechts om water te laden of de „jongens" de benen te laten strekken na de lange overtocht. De jonge militairen lopen door het plaatsje te flaneren, aan elke vinger een tros groene bananen of eEn cocosnoot, tegen fantasti sche prijzen van de handige Chi nezen. gekocht. Wie niet afdingt, verklaart de Chinees inwendig voor gek'. DINSDAG 6 JANUARI 1948 Avon d-programma HIHffiHSUM I 19.— Nws; 19.15 'nternationale Chansons Enny Mols- 'ie Leeuwe; 19.30 Radiogenes; 19.45 Reg. uit2; 20.Nws; 20.05 Gewone man; 20.12 Liefde, listen, lagen, vro lijk zangspel; 22.0? Actualiteiten; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nws; 22 50 Hemrich Schlusnus; 23.Hong. Strijkkwartet: 23.45 Symph, orkest. HILVERSUM II 29.— Klokje van 7 uur; 19.05 Tom Poes; 19.15 Be roemde üederenreeksen; 19.45 Radio krant voor werkende vrouwen; 20.— Nws; 20.05 J. H. Venema: Theosophl- sche beweging; 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein; 21.30 Contact; 22.15 Buitenl. overzicht: 22.30 Beroemde üederenreeksen; 23.— Nws; 23.15 Gr.platen. WOENSDAG 1 JANUARI 1948 Ochtend-programma 7.— Nws; 7.15 Gymn; 7.30 Orgel; 7.45 "Woord voor de dag; 8.— Nws; 8,15 Ned. Herv. kerkkoor; 8.30 Mo zart; 9.Ziekenbezoek; 9.30 Vro lijke morgenklanken; 10.Zangre cital 10.30 Morgendienst; 11.Ka- mermuz; 11.15 Straat Magelhaens; 12.15 Stafmuziekcorps; 12.30 Weer; 13.-— Nws; 13.15 Programmatische muz; 13.45 Lichte orgel ki an ken; 14. Continental quintet; 14 30 Gem. om roepkoor: 15.Minneapolis Sym phonic ork; 15.15 Ens. Donaukian- ken; 15.45' Voorlezen voor kleuters; 10.Postzegelverzamelaars; 16.15 Meisjes en kinderklasse; 16 45 Bij belvertelling: 17.30 Ned. Volksher stel; 17.35 Amatitrio; 18.Harm, vereniging; 13 30 Reg. uitz. HILVERSUM ÏI 7.— Nws; 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.Nws; 8.18 Selecties uit Operettes; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Praags radio ork; 9.30 Waterst; 9.35 Lener strijkkwar tet» 10.— Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Berl. operaork; 10.45 Ubordr; 11.— Pop. non-stop progr; 12.— Carlo Carcassola; 12 30 Weer, platteland, Küima Hawaiians; 13 Nws; 23-20 Vmcentino; 13.50 Grpl; 14.Gesproken portretten: 14.15 Jeugdconc: 15.— Luisterspel voor de jeugd; 15.30 Roodborstjes; 15,45 Re genboog: 1615 Vragen staat vrij; 16,45 Stond in de krant; 17.15 Muzi kale favorieten uit de Sowjet Unie; 17.45 Rijk overzee; 18.Nws; 18.20 Ramblers; 18.45 Beginselprogram van de P v d A. Twintig jaar, de zwaarste straf in gevallen van deze aard van toepassing, eiste Maandagmiddag de advocaat-fiscaal bij het By zon der Gerechtshof, mr. Donker, tegen de 34-jange ex-vlaswerkcr Johannes Jacobus Bouwmeester, bijgenaamd „roore Jan", wegens zijn aan het waanzinnig grenzend sadistisch gedrag als Kapo m het Duitge concentratiekamp Husum. Zelfs zijn raadsman weet geen verdediging aan te voeren voor deze beestmens, die hij bestempelt als „een egoïst, en wel in krankzinnige mate." graven. (In dit kamp stierven van 2300 gevangenen binnen enkele weken 1600). Daar kon hïf toch nooit zo hard mee rfaan. Deze men sen koesteren tegen hem alleen wraakgevoelens omdat ze in het kamp niet zoveel te vertellen had den als hij. Wanneer lui maar niet aan geheugenverlies leed, kon hu mensen oproepen, die gunstig over hem oordelen. „Ilc was banger voor hem dan voor de S S." zegt de een. „Ik zoek nog steeds naar de overtreffende trap van sadisme." zegt de ander. De eerste getuige, die van zeer na bij getuide is geweest van het vpr- moorden van Zwanenburg, sist hem in het voorbijgaan hoe: .Huftcr. schooier, rooie boef." Uitspraak over veertien dagen. Concentratie in occulte bewegingen Als bewijs van een nieuwe geest in de occulte cn mystieke bewegin gen te Rotterdam en met de be doeling het publiek beter te kunnen dienen, hebben dc Rotterdamse af delingen van: Het Theosofisch Ge nootschap, The Rosicrucsan Fellow ship (Max Heindel), De Arcane school (Mrs Bailey), De Theoso fische Vereniging (R'damse Afü.), besloten van 1 Januari 1948 af in gecoördineerd verband te werken. In verband hiermede zullen er publieke voordrachten van boven staande bewegingen van die datum af voor gemeenschappelijk gehoor plaatsvinden. De R'damse afdeling van de Theosofische Vereniging heeft voor dit doel haar lokaliteit aan de Beu- kelsdjjk 19 ter beschikking gesteld, waar voortaan elke Dinsdagavond een publieke lezing, uitgaande van de vier samenwerkende organisa ties, zal plaats vinden. „Rooie Jan", een tameliik kleine en gedrongen rossige man met on betrouwbare ogen en een stem. die hn tracht onschuldig te doen klin ken, wordt geconfronteerd met vier ex-mede-gevangenen. De blikken vol haat en de opmerkingen, die zii met kunnen nalaten hem toe te werpen, spreken boekdelen. Jan dc Knuppelaar ranselde waar en wie hij maar kon -raken, het deed er niet toe of men al dan met werkte. Een zekere Zwanenburg holde uit de latrine, zijn kleren nog niet in orde, maar kwam, toch iets te iaat op het appèl. Jan ranselde hem, geassisteerd door twee ande ren, bewusteloos. Des nachts is het slachtoffer bezweken aan zijn won den. Ken aantal gevangenen had gesnoept uit de S.S.-keuken. Zij werden ingedeeld in. een Strafkom- mando. Jan nam onmiddellijk het Kapo-schap waar. Een van de stak kerds trachtte zelfmoord te plegen, liep weg tijdens het werk, kwam buiten de wachtposten. „Terug", schreeuwden de andere gevangenen bang voor een dodelijk schot. De man kwam terug... om door Jan de dood ingeknuppeld te worden. Er werd een tankgracht gegraven. Baantje, een goede Kapo. hield aan de linkerkant toezicht. Jan rechts. „Jongens, daar heb ie S.S.". zei Daantje; „werken" en hij gaf ze voor de vorm een klap. Jan liep door de tankgracht heen naar het terrein van Daantje om daar te ranselen. Ben van de getuigen had Jan een zwerende voet getoond, die hem. het werken belette. Jan schopte hem in een diepe tankval. „Hoe kan dat nou?" zegt ver dachte op' vriendelijke toon- .Als ic niet kon werken had 1e wel een briefje van de kamparts gehad." (Hilariteit in de zaal). Alle getuigen bevestigen dat ver dachte een voorliefde had voor het slaan met schoppesteien. Zelf ont kent hij er ooit een gehad te heb ben. Hii droeg alleen een maatlat bij zich voor het opmeten van de G P een symposium in Hotel du Passage te Den Haag heeft bet kader van de Esweging van Europese Federalisten zich beziggehouaervmet „Het Duitse Vraagstuk." Inleidingen werden gehouden door mr. A M. Dijckhoff en ir, J. C, Kaars Sypesteyn, industriëlen, door de schrijver Je i La s t, de journalist A. ?doz er en dr. H, D. Sahr.ger, welke heren zich door recente reizen in Duitsland op de hoogte heb- kunnen stellen vsn de toestanden aldaar. Na vele jaren van afwezigheid was de pianist Stefan Askenase gisteravond weer solist on het Fhil- harmomsch concert. Reeds dadeliik in het concert in c (K.V. 491} van .Mozart hoorde men een kunstenaar wiens zeer groot technisch kunnen slechts midclel is en geen doel. Askenase's interpretatie van dit concert was dgn ook artistiek voor naam, getuigde van een volkomen muzikaal begrip. De beide boekde len spoelde hij strak van Inn, rhyth- iisch markant, hetgeen het karak ter van dit concert stellig ver draagt, Juist daardoor werd tevens het teder zingende Larghetto een boeiende tegenstelling, die zeker rog meer aan uitbeeldingskracht had kunnen winnen als het orkest, ditmaal onder Piet van Mever, de begeleiding, die ook in het eerste en. het laatste deel niet altijd overeen stemde met de bedoelingen van de solist, doorzichtiger en minder ge prononceerder zou zijn geweest. Een eveneens meesterlijke presta tie .was de yertolking van Proko- fieff's derde pianoconcert in C gr. t. Dit werk verraadt compositaire ze ker invloeden van Strawinsky. Toch. bezit het anderzijds sterk persoon lijke accenten, die zich zowel in de melodiek, de harmoniek als in de behandeling van de solopartij op vallend manifesteren. Mede door de rhythmische vaart en dc gecompri meerde verwerking van de muzi kale stof houdt het de toehoorder van de eerste tot de laatste noot gevangen in een klankidioom die in hoge mate aantrekkelijk is. En ze ker wanneer het zo suggestief, zo virtuoos wordt voorgedragen als Askenase dit deed. Begrijpelijker wijze viel de kunstenaar langdurige toejuichingen ten. deel. waarin hij terécht dirigent en orkest het de len. Aan dit concert ging het driede lig concertino Pastorale* van de Engelse componist John Ireland vooraf. Van Mever en de zijnen speelden deze muziek, die een min of meer eenzelvig, doch nochtans een zeer fijnzinnig eigen karakter draagt, mooi van klank en met veel muzikaal begrip. Het concert werd geopend met het spelen van enige fragmenten uit Willem Landré's aangrijpend Symphonïsch Requiem „In Memo riaal Matris", ter nagedachtenis van deze componist, wiens compo sities van 1931 af door het orkest regelmatig werden uitgevoerd. Herman van Born, Mr. Dijckhoff die de Russi sche zóne bezocht en daarbij ken nis had gemaakt met enige treffen de staaltjes van (lees: gebrek aan) Russische „organisatie," hing een weinig bemoedigend beeld op van het leven der bevolking, die zich m haar persoonlijke vrijheid en veilig heid voortdurend bedreigd voelt door de bezettende macht. Maar al te veel herinnert het Russische regi me aan dat, waaronder Nederland vijf jaar heeft gezucht; deportaties van, ingenieurs en technici, atv den ten, vrouwelijke arbeidskrachten; opsluiting van politieke gevangenen m concentratiekampen. Spr. somde hiervan een aantal op, sommige reeds berucht door vroegere „exploi tatie," maar ook nieuwe^ namen. Ge middeld zouden zich in de kam pen 209 000 personen bevinden: het sterftecijfer is schrikbarend hoog geweest: 400 per dag. Ook op ander terrein, jeugdzorg, vrije meningsuiting, wordt de inmen ging van de bezetter als 'n zware druk ondervonden. Spr. zag als eer ste voorwaarden tot een oplossing van de huidige moeilijkheden, ver betering van stoffelijke en geestelij ke levensomstandigheden Maar voor een werkelijk Reveil behoeft bet T». volk hulp van buiten, het egocentrische, sterk geïsoleerde Duitsland moet Europees, Ja „we relds" gaan denken. De jeugd De aanleiding van het bezoek van Jef Last was geweest bet interna tionaal jeugdcongres te Mn notion, georganiseerd door Echo der Woche, De schuldvraag interesseerde de heer Last minder dan dc kwestie Of en in hoeverre de Duitse jeugd po sitieve kwaliteiten bezit om mee te bouwen aan de toekomst en wat dit laatste betreft, sor. was optimis tisch gestemd. Hn was zeer onder de indruk geraakt van de tragiek van de zwervende bunker jeugd, ook van het ontzaglijke verlangen naai en de enorme interesse voor contact met de vrije wereld. Een diepe kloof scheidt hen. die nog iets be zitten van de „habenïchts." Het enige perspectief, dat wij aan de Duitse jeugd te bieden hebben, is een gelijkgerechtigde plaats in een Verenigd Europa, Verzuimen wij deze laatste kans. dan zal het woord van Hitier triomferen. Dan wordt Duitsland de infectiehaard van Europa, een centrum niet van poli tieke résistance, maar van het meest barbaarse gangsterdom. De heer Kaars Sypesteyn bezag de economische zijde van het Duitse probleem. Geld is een fictie, het economische leven een chaos. Spr. verwachtte veel van het plan- Marshall. Het zou de Europese sa menwerking ten goede komen, als men met Amerika tot dc afspraak kon komen: geen hulp aan elk land afzonderlijk, maar in één sora aan Europa als een totaal. De verdeling van de bedragen zou door een voor lopige economische raad dienen te geschieden, zodat geen der bij de hulp betrokken landen bedelaartje zou behoeven te spelen tegenover de v.s. De heer M o z e r tenslotte, ont wierp een schets van het politieke partijleven in Duitsland De Duitse partijen zijn niet meer dan kristal lisatiepunten van politieke stromin gen. reële macht ontberen ze. Alleen heropvedmg kan het Duitse volk van de ondergang redden, maar wat de bezetters tot nu toe op dit ge bied gepresteerd hebben is uiterst geschikt om de Duitsers het laatste sprankje hoop te ontnemen De oor log is militair verloren door Killer, economisch en politiek door Europa, Van hei stel kan geen sprake zun. zolang men alleen naar Rusland of Amerika kijkt. Het Duitse probleem is dat der „Europese bewustwor ding" van ons allemaal. Vijftigste Jaarbeurs De 50ste Jaarbeurs, de Jubi- leumbeurs, zal worden gehouden van 6 tot en met 15 April XÖ48; de Najaarsbeurs in dat jjiar zal plaats vinden van 7 tot en met 16 September. De buitenlandse deelneming zal wederom een belangrijke plaats in nemen. Behalve dat zoals ge woonlijk talrijke individuele firma's uit verschillende landen hun goederen te Utrecht aan de markt zullen brengen, staat het thans reeds vast, dat collectieve inzendingen uit zes landen ter beurze de aandacht zullen vragen, t.w. België, Frankrijk, Zwitserland, Tsjecho-Slowakye, Zuid-Afrïka en Mysore. Met enige andere landen lopen nog onderhandelingen over collectieve deelneming. Jan de Hartog verbiedt weldadigheidsvoorstelling Jan dc Hartog heeft telegrafisch een weldadigheidsvoorstelling* van zijn toneelspel „Schipper naast God", te New York, afgelast, daar de opbrengst door de hoofdrolspeler John Garfield, een aanhanger van de In*a van Ben Hecht voor een vrij Palestina, aan deze liga zou worden afgedragen. De Hartog wil niet, dat het stuk voor anti-Britse propaganda wordt gebruikt en hij ziet de liga als een anti-Britse or ganisatie. De grote litteraire prijs van de stad Parijs, ter waarde van 100.000 fr„ is, hedenmorgen toegewezen aan. André Suarez voor zijn werk „La Nef dans la Cité". (Ingezonden mededeling) Hinder Uzell en anderen nietl Stop die biaifioest onmiddellijk mei tegen „verdrukte onschuld" Het ging rauw toe, tijdens de ver horen in de landwachtkazerne aan de Schietbaanlaan, waar de thans 45-jarige Hendrik v. d. Dool hoofd- dienstleider was van de Alarmcom- pagnic, belast met het opsporen van Joden en illegale werkers en het verrichten van huiszoekingen. De leiders van het verhoor, meestal onder da invloed van sterke drank, ontzagen zich niet te schoppen, te slaan en te tieren. Een arrestant getuigt hiervan schriftelijk. Ge boeid werd hij in een kleine cel ge zet 0)3 een plaat, die waarschijnlijk onder stroom stond, want hy moest het uitschreeuwen van de pijn, ver oorzaakt door prikkeling aan de voeten. Toen h<j niet de gezochte persoon bleek te zfon. kreeg hij te horen, dat hij van geluk mocht spreken, want „h(j was beslist dood geschoten". Dit gc-beurde met drie mannen uit Schiedam, die bij huis zoeking in het be2it bleken van ille gale blaadjes. V, d. Dool had de vrijheid zelf te beslissen of een ge val moest worden doorgegeven aan de S.D, Hij deed dit; de mannen zijn op de Schietbaan aan de Kra- lingseweg geëxecuteerd, In het Francïscusgasthuis heeft v. d. Dool ongeveer 15 illegale wer kers gearresteerd en aan de S.D. overgeleverd. Een aantal werd vrij gelaten cn de rest is gelukkig uit het Haagseveer bevrjjd. Later is verd. naar het Oosten gegaan als chef van een Eahnschutzkomman- do. Van Januari '45 tot de bevrij ding was h(j hoofd van de bewa kingsdienst der politieke gevange nen op het Haagseveer, Verdachte speelt de rol van de verdrukte onschuld, de „enige fat soenlijke kerel bij de landwacht", hetgeen mr. Donker er niet van weerhoudt 15 jaar met ontzetting uit de kiesrechten te vragen. Uitspraak over veertien dagen. (Ingezonden mededeling) Zeer Oude Gcmvir, Likeuren Dry Gin Öngeïukskind U moet maar eens uit mijn mond horen dat ik U een misdadig mens vmd, sprak de Officier tot een kleins vrouw, ccn meisje om zo te zien, cea kind met piekharen en wollen sokjes aan de armetierige beentjes, maar dat kindmensje was al moeder van vier spruiten. De oudste was vier jaar, zei het vrouwtje, die moat al opletten als ik niet thuis ben, want ik ben al zeven maanden alleen. Als mijn man niet m de bak zit is hij op stap met andere vrouwen en ik heb werkelijk nog he ver steun dan dat m'n man thuis is. want dan moet ik maar zien hoe ik wat centen van hem los krijg. Terwijl de moeder zo sprak stiet de baby op haar arm allerlei ge luidjes uit, zoals baby's van een maand of tien doen, ongeacht of zij in een zjjden wieg tussen zilveren kruikjes liggen of voor het hekje der beklaagden op moeders arm worden geschud, gedurig geschud zodat het kopje aan een stuk door wippende beweginkjes maakt. Een poging om te gaan huilen wordt met nog sterker schudden bedwon gen, maar het speentje waaraan het kind lurkt glipt uit het mondje en valt onder de groene tafel op de grond. De moeder merkt het niet, die tracht de heren uit te leggen hoe men tot rare en slechte dingen kan komen als de armoe maar lang genoeg grijnst en tart en trei tert en men zo jong al met drie schaapjes zit en de vierde is op komst. De moeder heeft er ook helemaal geen erg in dat er *uit da wollen luier een helder straaltje begint te stromen en zij praat m^ar argeloos door met het glinsterende plasje aan haar voeten. De handjes van baby spelen met de bovenkant van het hekje. Zullen deze handen, eenmaal volwassen zijnde, dit hout, ditzelfde zondaarsbalkje weer om klemmen, denken wij met weemoed. Wie zal de handen van een^telg uit zo'n slecht nest verhinderen, naar het kwade te grepen? Vader regel matig in de nor en voor moeder zal het thans ook de eerste maal niet zijn, want een paar jaar geleden is het ai mis geweest met het valse lijk aangeven van een boreling, toen draaiden pa en ma allebei de kast in en er is nog meer fout geweest, laten we'het maar niet allemaal" opnoemen. Vandaag gaat het over het stelen van bonkaarten. Van een. inwonen de huisgenoot heeft het vrouwtje de kaarten achterovergedrukt en er geld voor gemaakt. Moest wel, zei ze gelaten tegen de rechter, m'n vierde was op komst en ik had niks, helemaal niks en alles is zo duur, nietwaar. De Officier eist zes maanden en wil de vrouw onmid dellijk gevangen laten nemexa Vier geeft de rechter, maar dat'onmid dellijk gevangen zetten vindt hjj toch wel erg ijzig, als htf aan die drie hummeltjes bij de vrouw thuis denkt, waarover de vierjarige oud ste nu aan het opletten is. De vrouw mag naar huis gaan. We zien haar vertrekken, een kind nog haast, een ongelukskind. De vol gende beklaagde staat alweer voor de tafel. Midden in baby's plasje schuifelen onrustig zjjn voeten...... FEUILLETON maar dat kwam, omdat de vrouw van zijn col lega het beertje geweigerd had en Peter in groot. de deur van Tridolins kamer. Nu liet hij goed merken, dat hij was thuisgekomen en stommel- Peter koos de weg van de minste weerstand en besloot tot een roemloze aftocht. Hij was door het gebeurde op de courant plotseling bewust geworden, dat zijn onzalige advertentie wel eens de oorzaak kon worden van meer verwikkelingen en die had hij juist door zijn vertrek uit Axcn willen ontlopen. Hij verwenste zijn nieuwsgierig heid, welke hem verleid had de foto van de kleine man in de courant te plaatsen, doch nu hij eenmaal A had gezegd wilde hij ook alle let ters van het alfabet afwerken, zij het ook met meer overleg en behoedzamer. Toen Peter dan eindelijk hijgend in een rtauw straatje belandde, dat het „Gebed zonder Einde" heette, was er geen bolhoed meer te bekennen, en voelde hij zich voor het ogenblik weer een vrije burger. Hij stond er op een steenworp af stand van liet universiteitsgebouw en besloot zich daar even te vertonen. Dat „even" bleek een rekbaar begrip: de boekenstalletjes werden voor de nacht al ingepakt toen hij weer buiten kwam, met een schoenendoos onder zijn arm, waarin een konijn een tijdelijk verblijf was opgedron gen. Dit konijn een zeer bijzonder exem plaar was hem voor één nacht toevertrouwd door een zonderlinge collega, die nog een_ late trein voor een ver oord moest halen en zolang met Peter over onwaarschijnlijke zaken gespro ken bad, dat hem geen tijd meer overbleef Op weg naar het station het konijn bij zich thuis onder te brengen. Peter had een dergelijk geval spraak verklaarde, dat „bij hem thuis" gemak- de overbodig hard, toen hij de trap wilde op- lcelijker over dergelijke zaken gedacht werd. Nu was het maar een konijn en daarmede zou juf frouw Spoor stellig eerder verzoend zijn. Opgewekt liep Peter naar huis. verfrist door het plezierige weerzien van zijn vriend, de Axen- Zijn geliefd beeldje van de Egyptische koningin se affaire volkomen vergeten. Totdat hij dicht bij huis langs zijn. clxclxémaker kwam, en er in een plotseling opkomende achterdocht aanbelde. De oude baas deed zelf open, zijn avondmaal met gedruis herkauwend, „Wel, wel," kraakte zijn stem. „Als je over de duvel spreekt,..." „Wat zeiden jullie," viel Peter in de rede. „Wel, ik zei legen dc vrouw, dat die man, die naar het adres van meneer Munnik vroeg, vast cn zeker geen Hollander was.'' „Bliksem!", zei Peter. „Vertel op; wie vroeg hoe en wanneer, waarom en wat precies!" En Peter kreeg te horen, dat vroeg in de mid dag een telefoonstem geïnformeerd bad naar naam en adres van de man, die het bewuste cli ché voor de advertentie had laten maken. En om dat de courant gezegd had, wie de clichémaker geweest was, meende die ook, dat er geen be zwaar bestond om het adres van de heer Mun nik te noemen. Peter verwenste zijn kortzichtigheid. Nu had hij wel de courant geboden zijn naam te verzwij gen, doch er niet aan gedacht, dat een ijverige speurder hem ook nog via de clichémaker zou kunnen vinden. Zuchtend ging Peter weer verder en zijn voor gevoel groeide, dat voor hem het sein op onvei lig stond. Het konijn deed verder nog een aan slag op zijn zenuwen door steeds beweeglijker in de doos te worden, naarmate zijn drager dich ter bij huis kwam. Peter bedacht, dat juffrouw Spoor haar wekelijkse avand-uit had naar haar gaan, naar zijn verdieping. Daar riep Fridolin hem. Het was, of haar stem onzeker klonk, maar in twee stappen was Peter al terug, deed de deur open en het eerste wat hy zag was,Nefretete! 'dje van de Egy. Nefretete hier in een vreemde kamer van een on bekende. die Fridolin heette en aanmatigende brieven 'schreef. „Hoe komt zij hier?" riep Peter verontwaar digd, zijn ogen nu afwendend van het beeld van de schone cn fascinerende Nefretete. Nu eerst zag hij Fridolin in een starre houding op een bank gezeten. Die bank stond tegen de lage boeken kast, waarop Nefretete pronkte. Tegelijk sprak een stem uit een hoek van de kamer: „Hande hoch!" Peter was nng tczeer onder de indruk van de beeldenroof,- dat hij niet terstond volgens de re gelen van het spel reageerde op het bevel. Ver wonderd keerde hij zich tot de spreker en schrok, toen hy daar zyn advertentie zag zitten, een pistool rustig op hem richtend. „Doe dat ding weg!", riep Peter nerveus. Maar de ander verroerde zich niet en in het besef van zijn onbetwistbare heerschappij van dit ogenblik sprak nog eens nadrukkelijk: „Hande ft och!" Peter keek aarzelend naar dc doos onder rij" arm, bracht langzaam het karton met één hand omhoog, maar toen maakte het konijn een ''«ver wachte beweging. De doos deed een val van an derhalve meter, plofte op de grond en meteen sprong het konijn er verschrikt uit. De Hongaar keek er naar met open mond en Fridolin slaak te een gillende lach; als reactie op de grote span ning, waarin zij alleen met haar bewaker had L UiCIXECIJ. -Ic)- fc i J.du et-Li ULtfetlija v f J Oi - - t 1 eens meegemaakt, toen hij juffrouw Spoor zuster in Amstelveen en maakte daarom behoed- gezeten, in afwachting van Peters komst. voor een nacht met een nog heel jonge Koala zaam cn geruisloos de voordeur open, heer moest verrassen per taxi aangevoerd Tot zijn geruststelling scheen er hens onder CWordt vervolgd) TNe Voor-Indische Prins Siddharta, die, stralend als een zon gebo ren werd uit de zilde zijner moeder, leerde pas het hjden cn de ver gankelijkheid van het aardse ken nen in zyn 29ste jaar. Na zijn ontmoeting met Ouder dom. Ziekte en Dood ontvlucht hij zijn paleis en leidt gedurende zeven jaren een asketisch leven om ver lossing te vinden voor het trooste loos bestaan van de mens. Dan wordt hy Bodhisatlva (dra ger van de bodlii het inzicht) en tenslotte Boeddha (de Ontwaakte de Verlichte). Hij predikt de ver lossing tot aan zijn dood (480 v. Chr,), waarschuwend zowel voor het ijdeie gemeten, als voor te gestren ge onthoudingen. Een streng zedelijk leven, onbe grensde naastenliefde en milddadig heid kan reeds tijdons bet leven de rust geven van het Ni wan a (verlos sing van de individualiteit en het gebonden zijn) Van Voor-Indië (Nepal) werd Boeddha's leer over byna geheel Azië verspreid zy het dan met al lerlei, soms zeer angnjpende, veran deringen. Ofschoon ac iconografie van UO Bodhisatlva- en de Boeddhafiguur reeds vroeg vastlag, is er toch een rijke verscheidenheid aan expres sie. Do bezoeker van de tentoonstel ling Boeddhistische Kunst (Museum voor Land cn Volkenkunde, Wil- lemskade» kan zich hiervan over tuigen. De overzichtelijkheid van het tentoongestelde en dc aange brachte toelichtingen bij alle voor werpen. geeft ruime gelegenheid kennis te maken met de Boeddhis tische sculptuur. Van de Bodhisattva's is een prachtige houten Manjoeshri (uit China) te noemen, God der Wijs heid, met leeuw als verdry ver van boze geesten, een koperen Maitreya (uit Nepal), afbeelding van de toe komstige Boeddha en een Japanse Jizo („Schoot der Aarde"). Ik moge de aandacht nog vestigen op de klei nere sculpturen in de vitrines, waar onder een. fraaie Sacasvati (uit Tibet), godin vsn dichtkunst en muziek. In een der bovenzalen worden Japanse prenten en kleinkunst ge ëxposeerd. De ontwikkeling van de houtsnede, de jongste der Japanse kunsten, is aan de hand der prenten zeer goed te volgen, mits men enigs zins ter zake kundig is, De oudst aanwezige (ccn zwartdruk) is uit de l?de eeuw, toen de eerste prenten vervaardigd werden door Ishikawa Moronobu (1663—1729). Snel evolu eerde zich de houtsnedetechniek tot het schier-volmaakte, aehtkleurige type (Nishiki-e. ongev. 1765) door Suruki Harunobu voor het eerst vervaardigd. Wereldberoemde Japanse kunste naars zijn in deze zaal vertegen- „DE TOEKOMSTIGE BOEDDHA", gedurende lange tijd het middelpunt der Boeddhistische cultus in Azië (Nepal) is tc zien in het Museum voor Land-' en Volkenkunde. woordigd, zoals Utamaro, Sharaku, Hokusai en Hiroshige, die in. talrijke prenten het Japanse leven in huis en in de natuur hebhen vastgelegd. Deze collectie, afgestaan door het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, geeft de Rotterdammers een geschikte gelegenheid zich te con fronteren met een technisch en ar tistiek volmaakte kunst, die haar weerga niet heeft in dit ondermaan se. Deze afdeling is aangevuld met lakvoorwerpen in edele metalen, en hout. Het verdient aanbeveling zich te voorzien van een catalogus, als men deze bijzonder goed verzorgde tentoonstelling (tot 2 Februari) gaat bezichtigen. B-n.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3