C D Ontvoering in Amerikaanse stijl te Rotterdam mmmM STADSNIEUWS De historie van Schiedam her leefde voor de huisvrouwen l&S Een interessante lezing van Schwagermann Hermes D.V.S. ontmoet Zondag V.S.V. Propaganda-avond van „Herwonnen Levens kracht" Groenteboeren vierden hun jaarfeest Concert voor de klokken van de Julianakerk Schiedam wacht Zondag zware korf bal wedstrijd AGENDA Twee daders door recherche gepakt Rijke tabakshandelaar moest leven voor lioog losgeld kopen Mishandeld en beroofd JE VRIENDJES kochten reeds het EERSTE nummer van de KETELBINKSE-KRANTIJIJOOK? SCHEEPVAART Drie ontvoerders in arrest SCHIEDAM 2s BEDIENDE Koeriersters Mr. Parolus: 2 .VrijHag 9 Januari 1048 Met de kermis van de historie der eigen stad is het over het algemeen, evenals dit elders meestal het ge val is, ook m onze stad, nu met direct zo bijster good gesteld. Het sun veelal de Schiedammers van dc oude stempel, die hierover veel we ten te vertellen. Van de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. van Huis vrouwen was het dan ook een ge lukkige gedachte een expert op het gebied van de stadshistorie. de hoer Schwagermann. de conservator van. het Stedelijk Museum, hierover aan de leden van deze vereniging eens iets te laten vertellen. Dat de belangstelling voor de histo rie niet alleen bil de huisvrouwen bestaat, bewees wel het grote aan tal. echtgenoten dat Donderdag avond oveneens m het museum aan wezig was. De heer Schwagermann, die ziïn causerie verduidelijkte met licht beelden en aan de hand van oude landkaarten, wees uitvoerig op de damliggmg in de Schie. eerst in 1250 bij de zg. rolbrue door Graaf Willem II en in 1258 door gravin Aïeicl van Henegouwen bu de te genwoordige Dam, waardoor de mo gelijkheid van inpoldering en vesti ging der stad werd geschapen. De eerste gebouwen waren wel de ka pel. waarvoor later de tegenwoor dige St. Jnnskerk m de plaats kwam en het St. Jacobsgasthuis. later eveneens verplaatst en ver nieuwd. De industrie was in Schie dam in den beginne voornamelijk la kenweverij (denk aan straatnamen als Raam) en de haringvisserij. De branderij-industrie kwam meer op in de 17e eeuw. in het begin waar van de Nieuwe Haven werd gegra ven. Tvpisch voor het stadsbeeld zijn steeds de wind-korenmolens gebleven, jjiervan sierden eens 22 stuks de wallen en vormden 2eker de mooiste verzameling molens ïn ons land. Met de jenever-industrie, die in het midden van de achttien de eeuw een bloeiperiode beleefde, doch steeds verder achteruitging en overschakelde op andere svstemen, ook al komt tegenwoordig nog 65*"r van de jenever in ons land uit Schiedam, verdwenen de meeste molens, waarvan de vroegere Stee- Tien Molen op de Broersvest uit 13S3 de oudste was. Naast de voornaamste geschied kundige feiten uit de historie van onze stad. die zich nooit heeft we ten te ontwikkelen tot een stad die het centrum en voornaamste plaats was aan de Maas, iets waarop Schiedam krachtens de ligging aan de Schiemond zeker recht had. heeft de heer Schwagermann op het doek afbeeldingen van de voor naamste historische gebouwen en Onze stadgenoten maken een goede kans Met de wedstrijd tegen V3V roe pen wij de emotionele strijd aan de Damlaan. in herinnering, waarin Hermes-DVS na de rust een schier hopeloze achterstand van 41 in een gelijk spel wist om te zetten. Dit resultaat werd verkregen door naast fraai spel een enorme geest drift aan de dag te leggen. Dit wa penfeit hield in, dat Hermes-DVS tot goede daden in staat is, en met dit feit voor ogen behoeven de Blauw-Witten Zondag niet te ver liezen. Wanneer Hermes-DVS vanaf de aftrap goed op haar tellen past, zich niet laat overspelen en. de ge wenste onontbeerlijke geestdrift is weer aanwezig, dan zijn dit de factoren om wederom een plaats op de ranglijst te stijgen. Het elftal moet dan een open spel spelen en de voorhoedeschieten. De stoere stopper-spil De Vries weet met het korte spel heus wel raad. Het tweede elftal speelt des mid dags om 2 uur een thuiswedstrijd tegen Xerxes 2. Het resultaat van deze wedstrijd is beslissend voor de bezetting van de onderste plaats. Het 3e elftal speelt om 12 uur m het Sterrebos tegen SVV 3 terwijl het 4e elftal des ochtends 10 uur £BOH 2 ontmoet. Burgerlijke Stand Gehuwd: J. J. H. Hoenderkamp 31 j. en T. Bcotsma, 27 j.; E G. Koelewgn 28 j. en '2d. I. Sparr^boom 32 j.; E. v. Geel 32 j. er, van Tricht 26 j.; J. Narmg- 22 J. cn M. J. Th. Hersbach 19 j.; G. v. Kam pen 27 j. en J. C. BruJjne 24 j.; J. Ejjsberg- 22 j. en A. P. v. Leeuwen 25 j,; W. Maurits 24 j. en E, Chris ten 29 j.; H. E. Borgman 23 j. en M. W. Muller 22 j.; A. G. Bodde 26 j. en M. J, V. Troost 27 j.; H, W. M. Dikmans 2 Oj. en Th. M. Heeren 20 j,; J. A. P, Kotten 40 j. en A. Wijn- gangr 39 j. Geboren: Karei V. C.r z. v. K. V. C. v, d, Avoird en D. Vleghert, Nu- mansdorpsestraat 11; Harm, z. v. B. Doornbos en P. F. Plurjm, Nwe Maasstraat 48; Maria J., d. v. G. v. d. Bil en H. Verdocs, St. Janshofje 1; Bart, z. v. T. Kalkhoven en S, W. J. Exjsberg", Nassaulaan 75; Hen- drina C. M-, d. v. L, P. v. d. Hon- del en <J. v. Houten, Broersveld 37; Henricus M, z. v. J. J. M. v. Digge len en B. M- Oomkens, Vondellaan 12; Cornells, z. v. A W, H. Jansen en A. H. Lisman, Dr. Noletstraat 1; Gertrude M., d. v. H. GroeneveJd en M. Wapenaar, Dr. Noletstraat 1, TUINKALENDEH In de winter ivocden de sierbamen, heesters en vruchtbomen gesnoeid. Dit moet oordeelkundig geschieden, indien vit onkunde de bloeitakken van sering, prunusmahtsmeidoorn of gouden regen worden weggesneden geschiedt dit ten koste van de bloei. Bij het snoeien moet men rekening houden met het aanwezige vrucht hout en bo vendien nog met de bedoeling om nieuw vruchthout te doen vormen. Daarom is voor dit werk de nodige ervaring en kennis noodzakelijk. de interessante zaken uit de histo rie later, zien en deze in het kort toegelicht. Zeer zeker zal dit laat ste er toe bedragen dat vele stad genoten eens een wandeling door de oude stad of een rondgang door het museum zullen maken om deze oude schoonheid te herontdekken. Namens de aanwezigen, die de interessante causerie met aandacht hebben gevolgd, zegde mevr. Deci der de heer Schwagermann aan het slot van de avond hartelijk dank. Met de voorzitter van ..Herwon nen Levenskracht" kon men zich Donderdagavond m de tot de laat ste plaats bezette R.K. Volksbond afvragen waaraan toch die verheu gend grote belangstelling voor deze avond was toe te schrijven, die zo gunstig afstak bij dc vorige film avond. Natuurlijk was de heer A. J. de Veth ten zeerste verheugd hier over en nep allen dan ook een har telijk welkom toe. Van hem hoor den we dat de plaatselijke vereni ging her afgelopen jaar niet minder dan f 1100.beschikbaar had kun nen stellen voor thuis ver pleegde TBC-patienten. Nadat spreker de aanwezigen nog had opgewekt door hun. lidmaatschap het werk van „Herwonnen Levenskracht" te steunen, zijn enkele films vertoond, waarvan één het sanatorium „Berg en Bos" tot onderwerp had. Voor de pauze sprak de heer G. van Weïic nog een prppaganda-woord, waarna het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met het ver tonen van enkele humoristische filmpjes. De leden van de Sehiedamse ver eniging van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, waren gisteravond, in Musis Sacrum verenigd, ter gelegenheid van het jaarfeest van hun vereni ging. De heer A. B. Klepke, ver welkomde als voorzitter de vele aanwezigen en deed dit in het bij zonder t.a.v. de leden van het hoofdbestuur en de grossiers die ook deze avond hadden willen bij wonen, Een groöp amateur-cabaret- tisten en dito musici, die belange loos aan deze? avond meewerkten, beeft de aanwezigen aangenaam bezig gehouden, Tot slot was er een gezellig bal, waarbij de heer Kok de leiding had. Donderdag, 22 Januari, is er xn de Julianakerk aan de B.K.-Laan een concert, waaraan medewerken, de Christ. Harmonievereniging „Harpe Davids" onder leiding van de heer J. K. C. Karsseboom en de Geref. Evangelisatie-kerkkoren van Rotterdam, Delfshaven en Schie dam. De begeleiding aan het or gel is in handen van de heer W. A. Houtman. De baten van dit concert komen nog ten goede aan het Klok- kenfonds, waarvan de resultaten twee prachtige nieuwe klokken, eind Maart waarschijnlijk weer de finitief hun plaats in. de klokken stoel in de Julianakerk zullen, in nemen. Daar voor Succes en Avanti geen wedstrijd is vastgesteld, heeft sportclub „Schiedam" Zondag het rijk alleen. Om 11 uur spelen de roodzwarten dan tegen Gymnasias ten 2 uit Den Haag. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden, want beide ploegen verkeren in de gevaarlijke zone, zodat beide de punten hard nodig hebben. De twaalftallen ontlopen elkaar niet veel in kracht, getuige de 2—2 uit slag van de eerste ontmoeting in October. Uit de stand blijkt, dat er onder aan de ranglijst een hevig gedrang heerst. Niet minder den vijf ploe gen V'erkeren in degradatiegevaar en daar waarschijnlijk drie twaalf tallen automatisch degraderen, kan één enkel puntje het behoud bete kenen. Rood-Zwart zal dus „alle hens aan dek" moeten blazen als de strijd achter het SW-terrein een aanvang neemt. Momenteel bezitten HKV 2 en Schiedam elk 10 punten uit 12 wed strijden, ALO 9 uit 12, Hou Stand 8 uit 12 en Gymnasiasten II 8 uit 10. DWS-nieuws De heren van DWS zijn Zondag vrij, terwijl de dames naar Den Haag gaan, om tegen Turnlust in het strijdperk te treden. Het zal voor hen een moeilijke opgave worden, om dit Haagse elftal te verrassen. Mocht een zelfde resultaat bereikt worden als in de thuiswedstrijd, dan. zal een gelijkspel wederpm een goede uitslag zijn. Het tweede dameselftal trekt met het eerste naar Den Haag om het reserve elftal van Turnlust te be kampen, DWS 3 (heren) speelt op Boshoek tegen Wilton-Feyenoord 2. D.W.S. 4 (heren) moet naar Gouda om Krachtsport 2 te bezoeken. De an dere elftallen zijn vrij. Toneel; 9 Januari, R.K. Volksbond, 8 uur; Kath. Kring. „Rooms To neel met George en Margaret". Tentoonstellingen: Stedelijk Museum, 20 Dec. t.m, 10 Jan. Da. lö-~15 uur Zo. 25 uur: Schilderijen lSe en 19e eeuw der Hoïi. ea Belg. School (verz. H. van Beek, K'dam), Films: Passage-bioscoop: Da: 2, 7, 9.30 uur: De Woeste Hoogte. Op het toneel Paolo Smith. Monopole: Da. 2, 7, 9 uur; Za. 2, 5. 7, 9 uur; Zo. 3, 5, 7, 9 uur: Paniek in het Warenhuis. Feestavonden c. d. 10 Januari, R.K. Volksbond, 8 uur: Oud-Gemobihseerden. Prop.-cabaretavond. Spreker: H. F. M. Baron v. Voorst tot Voorst 10 Januari, De Seinpost. 8 uur: 15-jarig bestaan v.v. „Singel- kwartier". DISTRIBUTIE-AGENDA Zaterdag worden in het distri butiebureau Broersvest 95 bonkaar ten en tabaks- en/of versnaperings- kaarten uitgereikt voor de letters Sta tm, Stee. Ook ontvangen personen, wier tweede distributiestamkaart eindigt op het cijfer 8, 04, 14, 24, 34, of 44 en overeenkomstig de leeftijd, (kin deren geboren in December 1932 t.m. 1945, of in Februari 1947), schoenenbonnen. Meebrengen twee de distributie-stamkaart met inleg vel en inwisselingsbonnen 713, Het bureau is geopend van. 912.30 uur. Genootschap Nederland Engeland Zaterdagmiddag, 3 uur, houdt professor D, W. Brogan M. A, van de universiteit te Cambridge in de aula van museum Boymans te Rot terdam voor de leden van het ge nootschap NederlandEngeland een lezmg over het onderwerp „An Englishman Looks at America". Donderdagavond vertoont mr. Graham "Woodmansteme in een, in samenwerking met het Ned. Aardrijkskundig Genootschap en het Museum voor Land- en Volken kunde georganiseerde avond, kleu renfilms over India en Pakistan. Propaganda voor Veilig Verkeer Door de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer wordt dezer dagen huis aan huis een propagan da-folder verspreid, waarin in het kort de doelstellingen van de ver eniging nog eens zijn vermeld. Een handig zakkalendertje is bedoeld als aardige attentie en dient tevens om de Schiedammer te waarschu wen voor onachtzaamheid bij het gebruiken van de verkeersweg. Door tegenligger verblind, arbeider aangereden "Woensdagnacht hebben arbeiders van de R.É.T. werkzaamheden ver richt aan de rails op dc West-Kruis kade, Twee rode lantaarns geven het werkterrein aan. Een chauffeur, ver blind door een tegenligger, zag de lantaarns niet en reed met een vaart van 35 km door de afzetting heen. Door het glasgerinkel van een lan taarn die werd omvergereden, be merkte een der arbeiders het gevaar en kon opzij springen. De slijper D. S. uit de Gouvernestraat werd echter door de auto gegrepen en tien meter meegesleurd. Hij is met een verbrijzeld rechter onderbeen in bet Bergwegziekenhuis opgenomen. Liederen- en pianorecital Woensdag 14 Januari a.s. zullen Jiswalda van Ittersum (sopraan) en Willy Meeuwisse (piano) een recital geven, in museum Boymans. Ten ge hore zullen worden gebracht wer ken van Wolf, Schubert, Richard Strauss, Fauré, Satie, Delannoy en Pijper. Ontvoering van gefortuneerde mensen met de bedoeling hen tegen een hoog losgeld weer In vrijheid to stellen, kwam tot nu toe heel zelden voor in Nederland. Bjj het lezen van bet bericht, dat rjjko Chinezen aan boord van S.s Van Hout/. «nt\ oord naren met du op/et ben geld af te persen, dacht do kalme Hollander: 7.0 iets I* alleen Sn China of Amerika mogelijk maar na hetgeen zich Maandagavond in Rotterdam heeft afgespeeld, zal by tot andere gedachten komen. Op dezo avond werd een tabakshan delaar uit Kralingen door enkele mannen ontvoerd. Slechts door een gelukkig toeval en dank zij kordaat optreden van een rechercheur Is voorkomen, dat de daders hun slachtoffer een enorm bedrag als losgeld hebben afgezet en hem misschien ook nog van het leven beroofden. Na arrestatie van twee daders heeft de Rotterdamse recherche onder leiding van commissaris K, C. de Pous, de ontvoering en wat daarop volgde aldus kunnen re construeren. Maandagavond omstreeks 6 urn- belden twee mannen aan de woning van dc 71-jarige handelaar, die juist was thuisgekomen. De mannen vroegen de huishoudster, die open deed of zij de heer des huizes even konden spreken. Zij vertelden, dat zij van de P.R waren en de ta bakshandelaar nodig hadden om in een zaak een getuigenis af te leg gen. Laatstgenoemde liet zich over reden en stapte met beide mannen in een luxe Amerikaanse auto, die voor de deur wachtte. In de auto kwam de tabakshan delaar, die wij meneer X. zullen noemen, tot de ontdekking dat hü in handen was gevallen van een paar brutale oplichters. Zij sloegen hem tot bloedens toe in het gelaat en blinddoekten hem, In snelle vaart reden de mannen met hun slachtoffer naar een wo ning in het noorden van de stad. Een van hen had de sleutels van. het huis. Zij droegen de hger X. naar bin nen en brachten .hem in de kelder. Hier werd hij op een hoop oude rommel neergelegd en aan handen en voeten geboeid. Om de lospri'S In de kelder werd de blinddoek afgedaan, waarna de heer X, onder bedreiging van zijn leven, door de nu gemaskerde mannen gedwongen werd twee brieven te schrijven. Een aan zijn procuratiehouder in Hillegersberg, waarbij aan deze opdracht werd gegeven een enorm bedrag ter beschikking te stellen. Ingezonden mededeling) Wij kochten een'restant-partij EXPORT EMAIUE PANNEN, in diversematen. Deze ver- .koop begint cl"s.: Zaterdag De tweede brief aan hetzelfde adres hield een dringend verzoek in, de politie geheel buiten de affaire te houden. De brieven werden door een der beide mannen bij de procu ratiehouder in de bus gedaan. Te ruggekeerd m de kelder werden do voorbereidingen voor de nacht getroffen cn de verschillende taken onder de mannen verdeeld. Een man werd uitgestuurd een electri- sche kachel halen, daar het koud was in de kelder. Inmiddels hadden de bewoners van het huis koffie verstrekt. Zij, een kellner en zijn vrouw, wisten met wat zich in de kelder afspeelde. De keiiner had de kelder van zijn woning enige weken tevoren verhuurd aan een der mannen, die voorgaf deze ruimte nodig te hebben als opslag plaats voor een partij smokkelwaar. Op de bewuste Maandagavond meende de kellner, dat zijn onder buurder voor dat doel gekomen was en wilde de mannen niet sto ren. In de tijd, dat een van de man nen een electnsch kacheltje ging halen, overlegden de twee in de kelder, hoe Zxj de derde man er buiten konden houc'en. Zij stelden de heer X voor zijn leve:- te spa ren en hem in vrijheid te stellen, mits hij beloofde een bepaalde som (minder dan het gevraagde los geld) aan hen uit te be'«len. De heer X ./as echter inmiddels al be roofd van al het geld en de siera den aie hij bij zich had. Nu werd afgesprokt 1, dat hij hun aan zijn woning een handgeld zou geven, waarna het overige bedrag de vol gende dag gedeponeerd zou moeten worden. De heer X ging op "et voorstel in, waarna hij doer de beide man nen mee naai bulten werd geno men In een café werd door een van hen een taxi besteld, waarop het Jrietal naar de woning van de heer X -eed. Rechercheur had geluk De f: milie van de heer X ver keerde intussen in grote ongerust heid over zijn spoorlouj verdwij nen. Bij navraag bij de PRA wist men niet van zijn komst. De zoon van de heer X en de schoonvader van eerstgenoemde gingen op onderzoek uit en kwa men tenslotte op het hoofdbureau, waar z« verslag uitbrachten aan commissaris De Paus. Een recher cheur werd naar de woning van X gestuur om het signalement van de daders van dc huishoudster te v eten te komen. Terwijl hij met de ondervraging in de woning bezig was w«*rd er gebeld. Het was in middels middernacht geworden. Wie schetst de vreugde van de zeer verontruste hulsgenoten van de heer X, toen zij hem in levende lijve, weliswaar bloedend ea ïn zeer overspannen toestand, weer terug zagen1. De heer X verlangde van zijn vrouw onmiddellijk geld en deed een kort verslag van wat hem was overkomen. Toen hij m<=rkte, dat er een politieman in dc kair.gr was, wilde hij dat deze zich er buiten zou houder Deze volgdi hem ech ter de gang in, toen de heer X zich met het geid naar buiten wilde be geven. Daar zag de rechercheur half verscholen in een bosje, een man staan. Hij verraste deze met zijn (Ingezonden mededeling) 1 11 HET WERELDKAMPIOENSCHAP HARDLOPEN Een paar weken na mijn avontuur met Lari Kool en Neptunus zat ik op een pleintje bij ons in de buurt en dacht na over mijn leven, ,,'t Is Vreemd", dacht ik, „ik beleef het ene wonderlijke avontuur na het andere en. dikwijls verlang ik om weer «en gewoon jongetje te zijn. En als er dan een tijdje niets gebeurt en alles regelmatig en rustig verloopt dan verveel ik me dadelijk. Net als nu! Maar kom, ik ga mijn vriendjes opzoeken, misschien weten die een leuk spelletje, dat kan... Hela, ik hoef niet meer naar ze toe te gaan. Daar komt er al een. Het is Daantje. Maar wat man keert die jongen. Dat is niet gewoon: hij loopt hard! Daantje is aan het rennen en er zit hem toch niemand achterna. „Ahoy, Daan", riep ik, „waar is de brand?" Daantje keek om en vergat daardoor op zijn benen te letten, die dadelijk in de knoop raakten en hem een tuimeling bezorg den. „Au", bromde Daantje, „hallo. Ketelbinkie, jij bent ook niet dikker geworden". „Jij wel", zei ik, „waarom loop je zo hard, dat is toch niets voor jou. Je kunt toch met de tram gaan als je zo'n haast hebt". „Stil", zei Daantje en hij veegde 2ijn rode hoofd af, „pff, Ik train; ik oefen me. Voor een hardloopwedstrijd. Wat zeg je daarvan, hè. Daantje de kampioen hardlopen. Tja, ik heb er aanleg voor. Het zit bjj ons in de familie. Alsje blieft". Daantje haalde een verfrommelde krant uit zijn, zak en ik las: „Onze Nederlandse kam pioen hardlopen, de heer Karei X, ter Oog zal ons land vertegenwoordigen op de internationale wed strijden". „Zie je wel", riep Daantje, „e« die me neer X. ter Oog is m ij n oom. Ik zal dus ook wel een beetje hardloop-talent hebben!" pistool en dwong hem de banden op te steken. De man werd in de woning gebracht. Ziin kameraad had zich inmiddels met de tax! uit de voeten gemaakt. Bekentenis Op het hoofdbureau werd de man verhoord. Het bleek een 33- jarige meubelmaker te zijn, een oude bekende van de politie. Zijn aandeel aan de ontvoering bekende hij. Daarop begeven commissaris De Pous en inspecteur Ardon, teza men met de verdachte, zich op weg om de andere daders te arresteren. In de woning in het Noorden bleek de kelder leeg te zijn. In de vroege ochtend van Dinsdag gelukte het evenwel een tweede dader, een 49- jarige kaashandelaar in zijn pak huis in het Westen aan te houden. HU was behalve een oude beken de van de politic, tevens ontslapen politiek delinquent. Gebleken is dat het ontvoeringsplan tot in de fi nesses was voorbereid door de bei de arrestanten. Zij maakten een zeer scherpzinnige indruk, doch wa ren blijkbaar niet Amerikaans- hard genoeg om hun daad tot het einde te volvoeren. De daders zullen vervolgd wor den wegens diefstal met geweldple ging en wederrechtelijke vrijheids beroving, waarop 7 jaar en 6 maan den gevangenisstraf staat. NAGEKOMEN SCHEEPSBEWEGINGEN Amstelveen, van A'dam naar Zuid- Afrika, 8 te Antwerpen. Aardyk 7 te Houston- Alphard. 7 van R10 Grande naar Sao Francisco do Sul. Arnedijk, 7 van New York naar Mobile; Actief. 7 van Kopenhagen naar Halmstad; An- negiena, 7 te Grangemouth; Aldabi. thuis, pass 8 Madeira- Anncnkerk. uit gaand. 7 te Marseille- Averdtjk van Havana naar Antwerpen, 8 vm bij Vhs- singen. wacht op een loods; Ary Schef- fer, 7 van Dublin naar Birkenhead. Batavier II. 7 van Bordeaux naar Casablanca; Barendsz, 7 van Emden naar Hull; Blue Boy, 7 van Londen naar Maassluis, Bill S7 van Cork naar Port Talbot- Borneo. 7 van Delfzijl naar Garston. Boschfonteln. uitgaand, 8 te Port Soendan: Birmingham, c op de Theems. Cottica. thuis. pass. 7 Lizard; Colytto. pass 7 Prawlepoint naar VJaarlingen; Catcli, 7 van R'dam te Londen; Con stant. 7 van Nicl naar Londen- Corne lia Bvan Hamburg naar Newport Mon. 7 te Falmouth wegens slecht weer Solatiga, 7 op de Congo Rivier gean kerd; Samaria, 8 van Marseille te Da kar. Stanvac Pendopo. 7 van Guam naar Manilla; Streefkerk, 7 van Safaga naar Calcutta- Sian. pass. 7 Brunsbut- tel naar R'dam. Van Brakel, 7 te Fowey: Van Ostade. 7 van A'dam naar West-Indie via Ant werpen Willem Ruys, ZZ vm. van. Batavia te Southampton en 23 vm. te R'dam ver wacht. (InuernnJcn mededeling) Thans kunnen de namen van de verdachten in dc ontvoeringszaak gepubliceerd worden. De 33-4- mcubelmakcr is genaamd P. v. D., c!e koopman 111 zuivel is de 49-jar. K. v. d. W. Donderdagmiddag is ook de der de man nangehduden. Uit het on derzoek was 11I. komen vast te slaan dat er een zekere Mamis in hel spel geweest moest zijn, die op „De Kaap" zou wonen. Alle Ma- russen werden nagegaan. Een- er van, de 27 j, matroos H. G. B. werd door de getuigen van politie foto's herkend. De politie gïr.g hem direct daarna halen. Het pand waar hxi vei bleef werd tevoren af gezet, om ontsnapping ts voorko men. Manus lag nog te bed er. was met in een beste stemming. Onder veel protesten ging hij toch mee. Het huis werd.grondig onderzocht. Een aantal voorwerpen, die van de 71-jarige tabakshandelaar, de heer L. van Beek afgenomen wa ren, 7.1 jn nog niet terecht, zoals een gouden sigaretten koker, een gou den dasspeld, een vulpen en -pot lood en 400 gulden. De huiszoeking leverde geen resultaat op. Wel een storm van protesten van de mede bewoonsters, die in hun slaap ge stoord werden. Na aanvankelijk te hebben ont kend, bekende ook B. aan de ont voering te hebben meegewerkt. Zijn medeverdachten hadden hun aandeel reeds toegegeven. Het ver dere onderzoek wordt met kracht voortgezet. De drie verdachten hebben bij de politie een „grote staat", o.m. prijken overvallen op hun strafre gisters. De kaashandelaar K. v. d. W. heeft als politieke delinquent in "het kamp aan de Kanaalweg tussen R'dam en Oversehie geze ten, waaruit hjj destijds kans zag te ontsnappen. Noch chantage, noch PRA-kwcs- ties hebben iets van doen met de gelukkig weer teruggekeerde ont voerde heer Van Beek: de ontvoer- geld gevestigd en op voorwerpen ders hadden het begerig oog op van waarde. DU/ZettDW SlAAGDSt// OOK U kunt in 1948 daartoe behoren, als U ener gie bezit en weet door te zetten. NIEUWE CLUBS: Steno-typen 32 Jan. Ned. Hand. Cor, 15 Jan. Engels (beg. gevord.) 16 Jan. Talcnsfeno IS Jan. Boekh, (c.a.) 14 Jan. VOOR BETERBNÖERWUS 3É SCHOLEN -3/ JAAB EC VA RING SINGEL 72 - SCHIEDAM. PLAATST EEN KOERIERSTER Gevraagd voor de banket bakkerij een Aanm. J. Verhagen, Gxoe- nelaan 71, Schiedam. Gcvr.. ong. of gest. zonnige kamer met vrije kookgel., liefst met kabinet. Br. No. S 2902 burt van dit blad. Te koop: Jongens winterjas en plusfourpak 810 j. Br. jongensch. m. 38 samen f 50. Potterstraat 54A. Nieuwste Kadio-gramofoon 3 golflengten met namen- schaal, speelt zonder an tenne, eerste klag merk toe stel in praehtige koffer f 329.Van Swindenaingel 44A. Kantoorbediende 22 jaar, zoekt kamer met pension in Schiedam. Br. No, S 2903 bureau van dit blad. „Protos" service. Alle repa raties met originele „Protos" onderdelen. „Protos' slangen uit voorraad leverbaar. Spe ciale „Protos" Service „De Stofzuigerbeurs", Vieram- bachtsstraat 89, Tel. 37279. Rotterdam. stelt voor iedere abonnó die een nieuwe abonné aanbrengt een spaarbankboekje met een inleg van 3,-— beschikbaar, als de nieuwe abonné fzes weken abonnementsgeld heeft betaald, Dit boekje wordt desgewenst persoonlijk door Mr. Parolus aan huis uitgereikt. Db aanbrenger van een nieuwe abonné kan het spaarbankboekje op zijn eigen naam, of op die van één van zijn kindertal krijgen. Ook kan men desgewenst, lnplaats van een spaarbankboekje met inleg, voor het aanbrengen van een abonné era exemplaar van het nieuwe, nog niet verschonen Ketelbinkieboekje (dit fraaie boekje is m druk), met een Ketelbinkie- verjaarskalender als premie ontvangen. In Uw familie- en kennissenkring zijn er ongetwijfeld noe velen, die ook „De Schiedammer" willen lezen. Maakt hen abonné! Wij wensen U veel succesl Knipt U onderstaand formulier even uit Naam van de nieuwe abonné Adres Plaats Betaling per week/kwartaal. Aangebracht door: Adres; Plaats: Over alle bijzonderheden omtrent de door U te ontvangen beloning zal de abonnementenafdeling van „De Schiedammer' zich met U in verbinding stellen. D«2e bon ingevuld opzenden aan: De Schiedammer". Lange

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2