Met een gematigd optimisme de toekomst tegemoet HET ROTTERDAMSCH PAROOL MOLOTOF STELT GERUST INDONESIA'S PREMIER IN GIJSELING Vermiste taxichauffeur in Brabant aangehouden Ultimatum aan Republiek inzake wapenstilstandsvoorwaarden Christiansen komt in Februari voor Verliezen in Indonesië Minister Mansholt over de voedselvoorziening: Boterprijs moest omhoog, ook melk moest duurder Prins neemt weer de leiding in Velsen Klagen onredelijks V Postauto gestolen Met f 20.000 aan geldzendingen Betrokken bij grote smokkelaffaire -door WEER THUIS Schilder Peters kwam niet uit Rusland Drie ton als losprijs Dertienjarig verstekelingetje aan boord van de Hastings Berging Skoghaug-wrak nog mogelijk geacht Weerbericht Zaterdag 10 Januari 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 6930L Abonn.prljs: per week 0.31 per kwartaal 4,losse nummers f 0,09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" IN NOORD-CAROLI NA (U.S.A.) scheepten volledig uitgeruste mariniers zich inmc( bestemming Middellandse Zee, De troepen kregen tanksvlammenwerpers, geweren, jeeps, trucks en vliegtuigen mee op reis Sjarifoeddin, de republikeinse premier, die van Singa pore, waar hij Sjahrir gehaald heeft, op weg is naar Djogja heeft tijdens zijn. tussenlanding te Batavia van de Neder landse autoriteiten te horen gekregen dat hij slechts toe stemming krijgt om te vertrekken, als hij garandeert, dat 24 uur na de conferentie te Djogja (die Zondagmorgen tussen de Commissie van Drie en vooraanstaande republi keinse figuren, o.a. Soekarno, Moh. Hatta, Sjahrir en Sjarifoeddin zal worden gehouden) een republikeins ant woord wordt gegeven op de voorstellen met betrekking tot de order „staakt het vuren". Mocht dit antwoord dus' Dinsdagmorgen om 12 uur niet binnen zijn, dan zouden de Nederlanders hun „vrijheid van handelen hernemen". Al dus een AFP-bericht uit Batavia, dat door United Press wordt bevestigd* Onze Haagse redacteur schrijft, dat de verantwoordelijkheid zoals de Nederlandse regering die ziet, een ogenblik zoii kunnen meebren gen^ dat de regering tot „bepaalde maatregelen" besluit, al zou dit niet direct tot een opmars naar Djogja behoeven te leiden. Een hervatting van de politio nele actie is than3 echter blijkbaar van uiterste tot alleruiterste mici- del geworden. Men meent dat bij een aanwending van de strijdmacht in alleruiterste noodzaak de situa tie andera zou zijn dan In Juli van het vorige jaar, want nu zou dit, meent de regering, geschieden met medewerking van de federalen in Indonesië. In regeringskringen heerst de opvatting dat de toestand gelijkt, op die van 15 Juli, toen men ook meende iets bereikt te hebben, doch toen bleek dat de onderhan delaars te Batavia de regering van Djogja.niet achter 2ich hadden. Ook thans evenwel is Sjarifoeddin uit Djogja teruggekeerd, zonder een antwoord op de voorstellen van De dagvaarding tegen de voor malige „Wehrmachtbefehlshaber" is nog niet uitgebracht, maar dè Instructie is vrijwel gesloten. Zij stelt Christiansen verantwoor delijk voor de verwoesting van Put ten, het wegvoeren van de manne lijke bevolking en het vermoorden van vjjf Nederlanders in St. Michielsgestel pp 15 Augustus 1942, Het proces zal waarschijnliik in Februari te Arnhem beginnen. In de afgelopen week zijn de vol gende verliezen gerapporteerd: Koninklijke Marine: Vliegtuig- maker 3e kl. W. A, Honig uit Vled- der; telgr. 2e kl. O.V.W., F. Matte- man uit Amsterdam. Koninklijke Landmacht: sold. Ie kl. P. Niehuls uit Rotterdam; serg. D_ Miedema uit Minnertsga (gem. Barradeel, Fr.)korp. H. L. J. Ei senberg uit Rotterdam; sold. J. C. L. Meijer uit Stokkum (gem. Bergh); sold. M. C. Kristelyn uit Ellemeet <Z.); sold. Ie kl. J. Noel uit Maastricht; sold, le kl. G. Dia mant uit Rotterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: Tor, sold. 2e kl. Sibaroe; Man. sold. 2e kl. B. Ransoen,. beiden'uit Indonesië. Dronken Koe Een boer in Devonshire (Enge land) bemerkte dat de melk uit zijn stal een eigenaardige „geestrijke" geur had én riep de hulp van een deskundige in. Bij onderzoek in de stal zag men, dat een van de koeien op een weinig „damesach tige" manier op haar poten stond te zwaaien. En de boer zette grote ogen cp, toen hij constateerde, dat de adem van da koe bepaaldelijk naar sterke drank rook. Het beest bleek inderdaad dronken te zijn. Het was namelijk de boomgaard binnengedrongen, aldus bleek ach teraf, en had van een hoop gis tende rotte appelen gesnoept... SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 8 Uitgave N-V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier! Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Aan het slot van zijn radiorede over prijzen en voedingsmid delen deed minister Mansholt een dringendlberoep op het Neder landse publiek, om zich niet te laten verleiden zwarte prijzen te betalen voor een schaars artikel. „Laat ieder zich houden aan de vastgestelde prijzen, want alleen dan kan het prijspeil ge handhaafd blijven." merkte de minister op; de commissie van drie die voor Ne derland, naar verluidt, aanvaard baar waren, In deze omstandigheden acht men de bespreking van Zondag te. Djogja tussen de commissie van drie en de republikeinse regering van beslissende betekenis. De C.v.G.D. zou in kennis zijn gesteld van de Nederlandse stap tegen Sjarifoeddin. Nederlandse autoriteiten bevestigden noch ont kenden het bericht. Voor de zevende ronde van het Hoogoven Schaak-tournooi werden vandaag dc volgende partijen ge speeld: Van Steenis-0'Kelly 0-1; Kott- hauer-Henneberke 0-1; Van Sdhel- tinga-Rcssolimo H-Vfe; Cortle ver- Prins afgebroken; Kramer-Wood Yz-X- De stand luidt thans: 1. Prins 4«/2 p. en 1 afgebroken partij. 2. Van Scheltinga 4 p. en 1 afgebro ken partij. 3. Van Steenis 3)/£ p. en 1 afgebroken partij. 4, 5 en 6 O'Kelly, Rossolïmo en Henneberke 314 p. 7 tn 8 Kottnauer en Wood 3 p. 9. Kramer 2y2 p. 10. Cortlever 2 p. en 1 afgebroken partij. In de dames-zeskamp heeft mevr. Roodzant thans de leiding met 2% punt. Nederland is een eiland van goed. koop te in een duro wereld. Bij het bepalen van de prijzen der voe dingsmiddelen moet rekening wor den gehouden met het internatio nale prijspeil, dat sinds 1939 aan zienlijk is gestegen. De regering streeft er naar lonen en prijzen in de hand te hcuden, opdat zij niet op een te hoog niveau komen te liggen. Dit beleid heeft o,m. gun stige concurrentiemogelijkheden op de buitenlandse markt ten ge volge. Om de prijzen van de levens middelen zo laag mogelijk te hou den, past dé regering het verschil tussen de wereldmarktprijs en de binnenlandse consumentenprijs bij uit het landbouwegalisatiefonds. Dit kost de schatkist jaarlijks honderden millioenen, een subsi die, die wjj verantwoord achten, om de spanningen tussen lonen en prijzen niet te versterken. Indien bij lengte van tijd de we reldmarktprijzen dalen, vermin dert de subsidie acifcomatisch, wanneer evenwel mocht blijken, dat het prijsverschil tussen de binnenlandse markt en de we reldmarkt stationnair wordt, zou de overheid zich genoodzaakt zien de subsidieregeling te her zien. Zouden de prijzen op de wereldmarkt stijgen, dan kan de regering de subsidie zeker niet blijven verhogen, omdat een te ver doorgevoerde subsidiepoli tiek toch ook weer de tendenz tot inflatie in zich bergt. Melk en boter •Voorts-sprak de minister over de verhoging, die nogal wat gerucht heeft doen ontstaan: de prijs van de melk en van de zuivelproduc ten. Naar aanleiding hiervan merk te minister Mansholt op, dat of de verhoging van deze prijzen ten laste moest komen van de consu ment of ten laste van de staat, die de subsidie uit het landbouwegali satiefonds zou moeten verhogen me-fc vele millioenen. Dit laatste bleek niet mogelijk. Tegelijkertijd werd besloten op de boterbon desgewenst margarine beschikbaar te stellen. Toen stak de storm op. Van vele kanten stroomdn de klachten binnen. „U dwingt de minder weïgesiel- den om een minderwaardig pro duct als margarine te eten en de wel gestel den geeft u boter" schreef men: „U stuurt onze boter naar het buitenland en' Iaat het Nederland se volk margarine eten", was een andere klacht. Deze beweringen zijn niet waar. „Velen onder u geven de voor keur aan boter boven margarine, omdat boter nu eenmaal beter smaakt. Nu het evenwel noodzake lijk was de boterpry's te verhogen, zodat er dus meer margarine ge- ccnsumeerd wordt, wil ik er toch op wijzen,, dat voor de vetbchoei'tc van de mens de voedingswaarde aan vetteif in margarine en boter gelijk Is. Ook het verschil in vita mine-gehalte hebben wij kunnen ondervangen door dc margarine te vitaminpren met vitamine A. Eerst wanneer onze levensstan daard weer omhoog gaat zal er op ruimer schaal boter kunnen wor den geconsumeerd. Hier wil ik nog bij opmerken, dat cr moim teel evenveel tijter in ons land wordt gegeten afc* voor de oorlog. Het zou onverantwoordelijk zijn geweest, wanneer wij verho ging van dé melkprijs voor de vee houders hadden doorberekend in de consumentenprijs van de boter, indien dit een onontkoombare ver boging van de kosten van het le vensonderhoud zou hebben bete kend. Gelukkig is echter de grond- stoffenpositie voor de fabricatie van margarine van di 1 aard, dat het mogelijk is aan het publiek de vrije keuze te laten, om zelf te be slissen of men op de boterbon bo ter dan wei margarine wil kopen. Bij de beoordeling der groente- prijzen verliest men nog te veel uit het oog, dat deze prijzen voor de oorlog voor een groot aantal tuin ders te laag waren. Deze wantoe stand behoort nu tot het verleden, hoewel het verschil tussen de prijs, die de tuinder ontvangt en die de consument betaalt in sommige ge- BENZINE I WCGKWi. vallen nog te groot moet worden geacht. Er zijn echter maatregelen getroffen, dat de wintergroenten m voldoende hoever1':eid tegen lage prijs verkrijgbaar zullen zijn. Na de ca caopositie, die over de gehele wereld moeilijk is en in Ne derland verlaging van het rantsoen veroorzaakte, belichtte de minister het kaasvraagstuk met de verkla ring: „Indien het kaasrantsoen zou zijn verhoogd, zou het melkrantsoen onvermijdelijk verlaagd moeten zijn en dit achtte ik beslist niet verantwoord". De slechte graanpositie heeft het noodzakelijk gemaakt meel produc ten, '"ie zonder bon verkrijgbaar waren, weer in de distributie te betrekken, doch doordat de rege ring reeds einde September de con sequenties getrokken heeft uit de zorgelijke graansituatie, kon wer kelijk ingrijpende achteruitgang voorkomen wordei.. Minister Mansholt besloot zijn rede met de verzekering, dat de toekomst, wat betreft de voedsel voorziening, met gematigd optimis me tegemoet kan worden gezien. Reden tot ernstige ongerustheid bestaat er niet. Kamerleden dreigden met revolvers Een Zuid-Amerikaanse poli tieke traditie herleefde tijdens een verhit debat over een anti communistisch voorstel in de Braziliaanse Kamer van Afge vaardigden, toen het kamerlid Pareira Silva zijn revolver trok en zei dat hij de communist Gregorio Bezerra zou neer schieten. De zitting werd voor enige tijd onderbroken, terwijl men Silva trachtte tot rede te bren gen. Tegelijkertijd kwam het in de Kamer en op de galerij tot een handgemeen, waardoor tussen komst van de po 'ie noodzake lijk werd. Twee andere afgevaardigden trokken hun revolvers, maar het kwam niet tot schieten. Na een onderbreking nam de Kamer de wet aan om de com munisten uit alle regeringsfunc ties te zetten. Autodieven hebben te Nijmegen een PTT-postauto gestolen. Toen de beide beambten in het laatste postagentschap, dat zij die avond moesten bezoeken waren afgestapt, sprongen de dieven in de auto en reden er mee weg in de richting van Groesbeek. Volgens schattin gen hebben zij aan geldzendingen in de auto ean bedrag vrn onge veer f 20.000 aangetroffen. Wy vernemen, dat taxichauffeur H. B. uit Rotterdam, die sinds Woensdagavond 7 uur met zgn auto werd vermist, reeds Woensdagavond om 9 uur is aangehouden door de rijkspolitie te Rosbergen (Noord-Bra bant). Niet minder dan 44 Belgische tapijten werden in zUn wagen aan getroffen. By zyn aanhouding trachtte B, de vlucht te nemen, maar hy werd spoedig gegrepen. HET EERSTE BENZINESTA TION OP DE RIJKSWEG DEN HAAG-UTRECHTDes nachts vindt de gestrande automobilist in de telefooncel van dit station een aantal bussen benzine, waaruit hij kan tan kenAan de bussen zit een label, ■aarop hij verzocht wordf, de kosten te'gireren en... de bus te laten staan. Zal het experiment slagen? Dat hangt van de eerlijkheid der auto mobilisten af! Het is wel merkwaardig, vast te stellen dat B, Woensdagavond om 9 uur werd aangehouden, terwijl om 11 uur nog een radiobericht met verzoek tot aanhouding werd om geroepen. Vrijdag-wist de politie te Rotterdam blijkbaar nog niets van B.'s arrestatie af.. Gebleken is, dat B. Woensdag avond met zijn auto uit Rotterdam in de richting van de Belgische grens is vertrokken. De Rotter damse politie kreeg een vermoeden, dat B.'s spoorloos verdwijnen in verband gebracht moest worden met een smokkelzaak. Enkni^ in Rotterdam vertoevende Brabanders werden verdacht hier ook de hand in te hebben. Bij een poging tot ar restatie waren de vogels echter reeds gevlogen. B. is met zijn taxi naar de Brabants-Belgische grens ge reden waar hij op een afge sproken plaats een party van 44 tapyten in ontvangst nam van zijn medeplichtigen. Met zijn smokkellading reed B. snel terug in de richting van Zun- dert. Hier passeerde hy een controlepost van de rijkspolitie met grote snelheid. In Rijsber- gen werd hij echter opgewacht door enkele auto's van de rijks politie aldaar, Het gelukte hun de PJymoulh van B. tot staan to brengen. Toen ile politiemannen op de wagen toe- stapten trachtte B. de vlucht te ne- DE VREES, die het uiteengaan van. de conferentie van Londen bij zovelen gewekt had, is nu wel tot bedaren gekomen. Het misluk ken van een conferentie van be lang is altyd alarmerend, maar nooit zo erg als het lijkt. Het is niet eerst na de laatste oorlog, dat con ferenties veelal mislukken. Zo is het ook na de eerste wereldoorlog geweest, in de periode 1920—1924. Resultaat werd er bijna nooit be reikt, maar toch werden de mo gendheden het niet moe, nieuwe conferenties bycen te roepen, altijd buiten de Volkenbond om. Onder werp was toen zoals nu hoofdzake lijk de schadeloosstelling, die Duitsland moest betalen. Frankrijk en Engeland in het bijzonder toon den overdreven voorstellingen van de mogelijkheden, ofschoon het Britse financiële deskundigen wa ren die er op wezen, dat al die voor- stéllingen op fantasie, en op gebrek aan inzicht in de financiële en mo netaire problemen berustten. Maar de conferenties, die van .duizeling wekkende sommen spraken, gingen door. Het dwaaste van het geval was, dat Duitsland zelf het iniatlef genomen had, toen Graaf Brock- dorf-Rantzau, zijn minister van buitenlandse zaken, te Versailles van 100 millioeh goudmark sprak. De man heeft werkelijk niet gewe ten waar hij het over had. De conferenties gingen door en op de duur begrepen wij ook het nut ervan. Zij waren nodig, om de betrekkingen gaande te houden. Telkens merkte men, dat men weer aan een conferentie toe was. Men heeft er een paar dozijn in weinige jaren gehouden. Zoals gezegd, men werd het nooit eens, maar kon na de conferentie weer verder gaan, tot er een volgende nodig was. Wij ontdekten toen hun aard: Zy waren als onze geregelde maaltijden. Wij wordeu daardoor niet sterker of gezonder; maar verzuimen wij ze te vaak, dan gaan wy te gronde. Wie zich dit alles herinnert, schrikt niet meer van een mislukte conferentie. IS DIT een optimistische beschou wing? Als zodanig valt zy nog in het niet, vergeleken, met hetgeen Molotof nu over de conferentie van Londen gezegd heeft. Hrj heeft twee Russische journalisten by zich la ten komen en door hen de wereld kond gedaan, dat de conferentie van Londen lang niet zonder nut Dr. M. v. Blankenstein was geweest. Men was wel degelijk vooruitgekomen en het zou daarbij niet gebleven zijn, als de Amerika nen niet zó haastig een einde eraan hadden gemaakt. De vooruitgang was natuurlijk aan de Sowjetdele- gatie to danken. Men zal zich herinneren dat Mo lotof de conferentie met een, na alle ervaringen van Lake Success nqg verrassende, seheldrede begon, En hoe hij het einde had geprovo ceerd met een rede, die iedere con ferentie van die aard had moeten dóen uiteenspatten. Maar om de oorzaak van de snelle mislukking gaat het nu niet. Men moet nooit met Moskou twisten, want dan komt men niet verder. Molotofs verklaring was belangrijk, omdat ook hij nu proclameerde dat er te Londen geen ongeluk gebeurd was. Hij sprak zo voor hen, die mochten menen dat Moskou werkelijk bozer was dan te voren. Alles was bij het oude gebleven. Wie oren had om te horen ver nam eruit, dat er geen sprake was van een wijziging van de toestand, die Moskou noopte te eisen, dat de Westelijke mogendheden hun encla ves in de Russische zone te Berlijn zouden prijs geven. Amerika en Engeland hadden reeds verklaard hieraan niet te denken. De Russen hadden hun positie echter 2eer on aangenaam kunnen maken. Blij kens Molotofs woorden dacht hij daar echter niet aan. De Russen willen zomin een gevaarlijk conflict als de anderen. OOK de anderen gaan omzichtig te werk. Zy hebben niet onmid dellijk, ten aanschouwe van de we reld, de hoofden bijeengestoken, om hun drie zones te verenigen. Het kan, het zal er waarschijnlijk zelfs van komen, maar zij tonen geen haast. Zij denken er niet aan de drie Westelijke zones tot een Duitse staat te verenigen. Zij sluiten geen afzonderlijke vrede met West- Duitsland- Alleen hetgeen de om standigheden logisch eisen zullen zij bedachtzaam op touw zetten. Dit echter za] reeds niet weinig zijn. Het Ruhr gebied moet nu aan de gang worden gebracht. Men zal daarmee niet meer op de Russische medewerking wachten. Allerlei wijzigingen, versmeltin gen, opheffing van haperingen zul len nodig zijn, wil men het plan- MarshaJl ook voor West-Duitslanü laten werken. En zonder dat heeft het niet veel zin. De dingen nemen hun Joop. Reeds komt er beweging in het in 'gebruik nemen van onze havens voor de uitvoer van Duits land, b.v. van kolen. Zelfs de eens zo onvermurwbare Amerikaanse chef. generaal Clay, staat niet meer afwijzend. Ket wordt voor het overige tijd voor ons, dat er verandering komt. ïn dingen, die ons schijnbaar niet aangaan, kan nadeel voor ons ste ken. Vele Nederlanders zullen met instemming hebben gehoord, dat Amerika nu alle dollaruitgaven voor' Duitsland op zich neemt en Engeland nog slechts laat betalen wat in sterling betaalbaar is. Zij gunnen de Britten gaarne dit voor deel. De consequenties voor ons zijn echter moeilijk te overzien. Im mers, Amerika zal Engeland nu zo veel mogelyk toeschuiven van de lasten, die in sterling kunnen wor den gedragen. Nemen wy nu als voorbeeld rubber. Te voren werd die gekocht, waar zij het goed koopst te krijgen was. Nu echter IfgTt het voor de hand, dat de Ame rikanen de Engelsen voor alle rub ber zullen laten opdraaien, omdat Engeland die uit eigen gebied kan leveren. Dit geldt ook voor andere producten waarmede Nederland In de markt is. Men ziet, deze rege ling kan voor ons onaangename verrassingen inhouden. Het wordt tyd dat het functlonneren van het nlan-Marshall normale omstandig heden schept. Men. kan daar rustiger op wach ten, nu zelfs Molotof ons heeft ge rustgesteld inzake de gevolgen van Londen. men. Na een sommatie gaf htf zl)n poging echter op. B. Is voor verder onderzoek voorlopig Ingesloten te Rosbergen. De auto en de 44 tape ten werden in beslag genomen, Vermoedelijk zal B. over een weelv voor de officier Van justitie in Breda geleld worden. Inmiddels tracht de rijkspolitie in samenwerking met de politie van Rotterdam deze zaak tot klaarheid te brengen. Het staat wel vast, dat men met de aanhouding van E. op het spoor van een uitgebreid smok- kelcomplot is gekomen. Waar schijnlijk zullen binnenkort meer arrestaties volgen. „Nieuw Holland' brengt, gedemobiliseerden uit Indonesië Vrijdagmiddag is de Niéuw-Hol land uit Indonesië te Amsterdam aangekomen met het eerste contin gent gedemobiliseerde militairen aan boord. Er waren in totaal 1205 passagiers aan boord, waaronder leden van de koninklijke land macht, van de luchtstrijdkrachten, het corps mariniers.. d~ koninklijke marine en het KNIL. Van morgen zijn de militairen aan de Javakade van boord gegaan. Wij zijn helaas niet in staat meer bijzonderheden over de terugkeer van deze troe pen mede te delen, omdat de le- gervoorlichtingsdicnst die de pers had uitgenodigd bij de debarkatie aanwezig te zijn bliikbaar niet in staat is geweest zodanige instruc ties te ge vei. dat de gezamenlijke verslaggevers der Nederlandse dagbladen op het terrein konden worden toegelaten. Een militaire politie stuurde hen terug met dc mededeling dat geen burgers werden toegelaten. Met de ".nodi'ïing van de regeringsvoor lichtingsdienst hadden de heren ..niets te maken" en of de pers maar wilde verdwijnen Weg' riep men de verslaggevers toe. Toen deze besloten de debarka tie onder deze omstandigheden dan maar de debarkatie te laten, verscheen in allerijl een luitenant die alsnog zivn ver on tschul digineen kwam aanbieden, maar dé ont scheping was inmiddels in volle gang en aangezien Nederlandse journalisten niet gewend zijn al9 kwajongens te worden behandeld, keerden zij de Nieuw-Holland de rug toe. Schilder Peters uit Berlicum heeft na langdurige verhoren ein delijk toegegeven, nooit in Rusland te zijn geweest, doch uitsluitend i Frankrijk te hebben gewerkt. De Nederlandse missie, die ver miste personen in het buitenland opspoort, had uiteraard zeer veel belangstelling voor de ervaringen vah de teruggekeerde Nederlander. Zij'heeft dan ook de betrokkene gehoord en ontdekte reeds spoedig dat dé betrokkene nooit in Rusland was geweest en het verhaal van zijn verblijf aldaar en van zijn avontuurlijke vlucht had verzon den, jan .-zyn afwezigheid van enl- 'ge jaren te verklaren. Naar wö vernemen, bedroeg de losprijs, die de gearresteerde ont voerders voor de invrjjheidlatbig van de ontvoerde Rotterdamse ta bakshandelaar hadden willen eisen precies f 300.000. Dinsdagnacht werd aan boord van het s.s. Hastings een versteke ling ontdekt. De boot die van Rot terdam kwam was juist op zee. De kapitein wachtte op de loads-boot waaraan hij de verstekeling mee gaf. Men tracht de gevondene naar Hoek van Holland waar hij via de politie en het hoofdbureau bjj de vreemdelingendienst belandde. Hel bleek dc 13-jarige Jack MacDonald te zijn geboren in Missouri. Deze jongen heeft ondanks zijn jeugdige leeftijd al een zeer avon tuurlijk leven achter de rug. In 1939 hij was toen 5 jaar oud kwam hij met zijn vader, die een vlooientheater hield van Amerika naar België. Omdat zij Amerikanen waren werden zij dnor de Duitsers tijdens de oorlog gearresteerd en opgesloten in een concentratie kamp in Breslau. Toen hij bevrijd werd ontbrak van zyn vader elk spoor cn raakte hij aan het zwer ven. Als mascotte trok hij een tijd lang met een Amerikaans legeron derdeel mee. Tenslotte raakte hij weer in Duitsland verzeild waar hij trachtte papieren te krijgen voor Amerika. Toen dit niet lukte kwam Spaak zal met de koning contact zoeken Het Belgische kabinet heeft pre mier Spaak gemachtigd zich recht streeks met Leopold in verbinding te stellen om een oplossing te vin den voor de koningskwestie. Weer eieren De tegenwoordige eierproductie rechtvaardigt de verwachting, dat in de komende periode tot Pasen aan alle leeftijdsgroepen acht eie ren verstrekt kunnen worden. On der voorbehoud van onvoorziene omstandigheden zal de verstrek king als volgt plaats hebben: op 22 Januari wordt een bon aangewezen voor een ei, op 12 Februari even eens een bon voor een ei, op 26 Fe bruari een voor twee eieren Op 11 Maart wederom een bnn voor een ei en tenslotte op 18 Maart (ruim een week voor Pasen) een bon voor drie eieren. De Verenigde Staten zullen vier onderzeeërs aan Turkije zenden. Zij vormen een onderdeel van de vijftien marine-schepen die inge volge Trumans hulpverleningspro gramma aan Turkije zijn toegewe zen. hij clandestien met een verlofgan- gerstrein naar Hoek van Holland. Na nog enige omzwervingen wist hij zich in Rotterdam op de „Has tings" te verstoppen met het ge noemde resultaat. "Hij blijft nu bij de Vreemdelingendienst tot door het consulaat is uitgezocht of hij werkelijk van Amerikaanse natio naliteit is. Gisteren heeft de marinemotor launch RY 2 onder commando van lt, ter zee éerste klasse C. R. Rei- nslda, een onderzoek ingesteld bij liet wrak van de Noorse „Skog- haug, dat reeds door de trawler- schipper Allehand ter hoogte van Ca5tricum werd gesignaleerd. De RY 2 heeft geruime tijd in „de buurt van het wrak gekoerst.en de commandant was van mening, dat dij wrak inderdaad van de Skog- haug moet zijn. Het ligt drie mijl builen het centrum van het ge veegde kanaal, recht tegenover Castricum, 2even mijl buiten de kust. Bergingskansen achtte de lt. Rei- nalda zeer zeker aanwezig wan neer de zee rustig js, doch men zal hiermede moeten wachten tot het begin van de zomer. Er bestaan plannen, om zodra dit mogelijk is, een duiker naar he^ wrak te laten afdalen om het te identificeren, hoewel alle omstan digheden er op wijzen, dat het in derdaad het wrak van de Skog- haug is. DEPRESSIE OP KOMST Weersverwachting tot Zondagavond Tijdelijk stormachti ge toenemende wind, aanvankelijk uit de richtingen tussen .Zuid en Oost, later bijna overal draaiend naar Westelijke rich tingen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Op som mige plaatsen voor afgegaan door sneeuw. Later wat zachter: 8.45 uur, onder-16.91 uur. Maan op 9.29 uur, onder 16.34 uur 12 Jan.: Zon op 8.45 uur, onder 16.31 uur. Maan op 10.83 uur. onder 17 42 uur 1l,/a.niiari- Hoogwater te Rotterdam! le tij 4.43 uur. 2e tij 17.07 Uur. "Januari, fcoogwater te Rottexda* le tH 5.21 uur. 2e tij 17.47-uur van 12 t.e.m. 17 Januari 11 Jan.; Zon op i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1