Cornelis Haga: Groot Schiedammer uit onze Gouden Eeuw couzy RADIO C ALEMAN W0RIR8RUIL De eerste Nederlandse gezant bij het Turkse hof AGENDA Jongens en Meisjes! SCHEEPVAART JONGSTE BEDIENDE koeriersters Woensdag 21 Januari 1948 (Ingezonden mededeling) MIJNHARPt „De drie-enige God gewijd, van Cornelis Haga, een uitstekend man. die acht en twintig jaren te Konstantinope! ais gezant, naderhand als voorzitter in de hoogste raadszaal van Holland en Zeeland, zowel buiten als binnenslands, zich verdienstelijk heeft gemaakt", zo begint de grafschrift, dat, uitgehakt in tufsteen en ontsierd door een marmeren portiek, in 1656 werd aangebracht tegen een pilaar van de St. Janskerk, ter gedachtenis aan. een eminent zoon van de stad Schiedam. "Voor de veie kerkbezoekers, die voor de restauratie deze gedenkplaat passeerden zonder veel aandacht te schenken, zowel als voor degenen, die zich moeite getroostten het Latijn te vertalen, zal de naam Haga slechts een klank zijn gebleven, wellicht toegeschreven aan een burger, die zich weleer door rijkdom in staat zag aldus zijn naam te laten vereeuwigen, doch in werkelijkheid van een man, die zijn land grote diensten bewees aan het begin van de 17e eeuw, die eens de naam van Gouden Eeuw zou krijgen. vrijlating der gevangen landgenoten, die veelal als 'galeislaven werden ge bruikt, werd eveneens bedongen, doch van dc practische uitvoering hiervan kwam niet spoedig iets te recht. Ook met de begunstiging van onze kooplieden op het gebied van de tolheffing vlotte het allengs niet zo, als men wenste, doch gedeelte lijk was dit ook te wijten aan het in wind slaan van Haga's raadge vingen t.a.v. schenkingen aan per sonen op belangrijke posten. Hoe hoog men de verdiensten en het be lang var. de positie van Haga wel schatte, bewees wel zijn tractement, dat in 1614 werd vastgesteld op 12000.per jaar; verder had hij de inkomsten van consulaten van Kon- stantinopel. Smyrna. Chias en omlig gende plaatsen, terwijl Haga een tijd lang van de Amsterdamse kooplie den nog 6000.ontving. In de loop der jaren zou de ge zant, die in 1623 huwde met Alette Brasser uit Delft, vroeger te Schie dam, zich zo inwerken in de poli tiek van het Turkse rijk. zowel bin nen- als buitenlands dat zijn per soon van steeds groter gewicht werd voor de politiek der Republiek. Vooral ook in de kwesties met Bar- barijse zeerovers, destijds nog een zeer geduchte .macht in het Midde- landse "zee-bekken, die in staat wa ren onze handel ernstig te storen, speelde Haga een voorname rol. Ook in het Oost Europa van die tyd was hij vaak de man, die door zijn hou- Voor 370 jaar werd hij geboren Op 28 Januari van dit jaar is het 370 jaax geleden dat hier ter stede, als telg uit een regerende familie Cornells Haga werd geboren, die, twee en dertig jaar oud voor het eerst van zich deed spreken toen hij met de opdracht een. geschil over twee, door de Zweden buitgemaakte Hollandse schepen bij te leggen, door de Staten-Generaal werd uitgezon den. naar de Zweedse hoofdstad. Deze eerste diplomatieke zending werd met een dusdanig succes be loond, dat reeds spoedig na zyn te rugkeer opnieuw een beroep op de Schiedammer Haga werd gedaan en het was deze opdracht, die zijn ver dere arbeid, die voor onze nog zo jonge republiek vele vruchten af wierp. bepaalde. Omstreeks het begin van de ze ventiende eeuw was de strijd tus sen Spanje en de Algerijnse zee- rovers, welke laaisten o.a. hulp kre gen van de Hollandse kaperkapitein Simon de Danser en gesteund wer den door de Turken, tot een hoogte punt gekomen. Na enkele nederla gen waren het de Spanjaarden, die zegevierend uit de strijd kwamen un de zeerovers noopten hun bedrijf te verplaatsen naar Salee aan de Noord-Westkust van Afrika. Om Spanje, voor hen het bolwerk der Christeliike beschaving, de voet dwars te zetten, probeerde men in 'de Mohammedaanse wereld de vy- an den van Spanje aan zich te bin den en zo ontstond, op een initiatief uit zeeroverskringen, die hierbij im mers groot belang hadden, contact' tussen Republiek der Verenigde Ne derlanden en Turkije, dat zich eend ten volle zou doen gelden als in Maart van het jaar 1612 Cornelis Haga als afgevaardigde van ce Re publiek de Turkse hoofdstad Kon- stantinopel betrad. Dat alleen een tocht van deze af stand over land sal een hele pres tatie was. bewijst wel de tijd. zes maanden, die mén nodig had om bet doel te bereiken. In het gezelschap Haga bevond zich nog een Schie dammer. Anöries Suyderhoeff. zoon van de burgemeester en van moeders zijde kleinzoon van een broer van de roemruchte Kenau Simons Hasse laar, wel een .bewijs dat de afge zant van de Staten het contact met zijn geboortestad, ondanks zijn vele verblijf in het bmtenland^niet had verloren. Dc zending van Haga Het was niét zonder moeilijkheden dat de gezant toegang verkreeg tot de sultan. Vooral de goede behande ling die teruggezonden Moren, ge- vangen genomen bij dé verovering van Vesreop de Spanjaarden, in ons land haddengenoten, deed ech ter veel goeds. Veel echter zou er af hangen van de diplomatie, die Haga ten toon spreidde en-... de ge schenken waardoor men in Turkije -alleen in staat was iets te bereiken. De eerste zending voor dit doel, die Haga in zijn nieuwe woonplaats ont ving, kostte- de Heeren Hoogmogen- den de somma van twintigduizend gulden. .De Turkse „capitulatiën" of ver dragen die Haga spoedig voor ons land wist te bedingen, "hielden als voornaamste bepaling wel in, dat de Nederlandse onderdanen in Turkije voortaan aan de Turkse rechter zou den worden onttrokken en onder de eigen consuls 'werden geplaatst. De ding. welke aan het Turkse hof veel gewicht in de schaal legde, de za ken beïnvloedde. _'Na een eerste verzoek om ontslag uit zijn functie in 1632 was het reeds 163S voor Haga afscheid nam van de Grote Heer. Moeilijkheden met de betaling van zijn tractement, dat hij nooit in zijn geheel heeft ontvan gen. droegen niét in de laatste plaats tot het gevraagd ontslag bij. Het duurde tot 1645 voor men voor de verdienstelijke staatsman een. be trekking beschikbaar had, maar ten slotte werd deze toch gevonden in de positie van voorzitter van de Hoge Raad van Holland en Zeeland, welk ambt hij tot zijn. dood in 1654, waarnam. Nog geen jaar na zijn verschei den volgde zijn weduwe hem. Beiden vonden een laatste rustplaats in de St. Janskerk waar de slotzin van de inscriptie, hunner nagedachtenis ge wijd, zegt „de aarde drukke hen zacht die niemand hard vielen, maar voor allen weldadig waren." Ned. Christelijke zeeliedenvereniging Geen stoel was Dinsdagavond in het Verenigingslokaal meer onbe zet en dat getuigt wel van de zeer grote plaats, die de Chr. Zeelieden vereniging in de harten van vele Schiedammers inneemt. Deze ver eniging,. die hier gisteravond een bijeenkomst belegde, stelt zich ten doel de Christen-zeelieden onder "haar vanen te verenigen en het Christendom ook bij de. zeelieden te ;doen blijven leven. Hiervoor geeft zij een. maandblad „Quo Va- dis" uit en verzorgt bibliotheken aan boord der schepen. Dinsdagavond hebben op deze eerste Schiedamse bijeenkomst, die o.a. werd bijgewoond door de ge meente-secretaris mr. N. J. Post, het woord gevoerd ds. J. "W. Schok- küig, zeemanspredikant te Rotter dam en de heren W. E. van Popta en E. Draisma. De heer W. J. Ha- tenboer, stadgenoot eh voorzitter der vereniging, vertoonde interes sante reïsfümpjes. NA HET „STAAKT HET VURENNederlandse soldaten -Hoender- kamp uit Schiedam en Kooien uit Eindhoven zijn ,.aan de slag" gegaan op een zelf gemaakte ping-pong-tafcl. Zelfs de kok liet zijn ketels in de steek. f Ingezonden mededeling) ELECTRISCHE ORNAMENTEN VOOR ELKE KAMER VOOR ELSE BEURS ï- l_le Mlddellar.dsfraar 72 - Telet 30340-31293" Gevonden voorwerpen Op het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat 55, zijn dagelijks 1 tussen 13.30 en 14.30 uur te bevragen de gevonden voorwerpen: een wit zakje met boterhammen: regenpij pen; kmderwant; herenwant; kap v. straatlantaarn; nummerbord v. auto: kerkboek; portemonnaie; kinder- •wantje; jongensjasje; huissleutel; .grijze want; witte kinder want; wit te herenHandsoen; bril m- etui; boom van een éénspan; glacé handschoen; autospiegel; Jsinderarmbandje; por temonnaie; damesportemonnaie; he renhoed huissleutel; dames handtas; shawL Bij vinders zijn te bevragen: jon- genspef" en hoofddoek, v. Geloven, Tielman Oemstraat 22; portefeuille, J. Snikkers, Bosboomlaan iOc; por temonnaie, K, de Vries, Leeuwen- hoeckstraat 24a; portemonnaie, C. J. Aken, Stationsstraat 30, 2e étage; ring met sleutels, v. Walsum, Boer- ha&vepleïn 5; kinder wantje, v. d. Berg, Puttershoeksestraat 57b; acte- tas, D. Breedveld, Lekstraat 86a; daroesparapluie, Tïssingh, v. Osiade- Iaan 33b; rode portefeuille, J. Sehef- fers, Oosterstr. 56; padvindersriem, W. Hoegee, Lekstraat 6a; kinder- want je, T. Dernatte, Herenpad 8§; geschiedenisboek, H. Boes, Mariastr. 33b; nagelgarnituur, Ponte, Narcis straat 32, Vlaardingen; witte dames handschoen, Levering, Wattstr. 54; een paar kinderwanten en 1 bruine dameswant; L. v.d- Grijp, Groene- laar> 111; kinderportemonnaie, G. v. Gent, Hoofdstraat 147b; twee pakken cartonpapier, Politiepost Buitenha venweg; wit keeshohdje, N.V. Dewa Buitenhavenweg 178; zwart met wit hondje, H. de Beun, Musschen- broekstraat 22a; overall, M. v. Wie- ringen, Ouddorpsesfraat la: gleuf- hoed, J. Koogje. Heenvlietsestr. 24; leesboek, C. L. Troost, Geervlietse- straat 33; zakkam, v. Maasen, Hoog straat 117; kettinkje, N. Nuijtinck, Huysmanstraat 23bzakboekje, W. Schol te, Steenstraat 7-3; alpinomuts J. Clasie, Gustostraat 30b; grijze herenwant, A. Vondel, Potgietersstr. 11a; pakje wasgoed, v. d. Heuvel, Lange Kerkstraat 24; gebloemd tas je,. Th. v; d. Linden, Parallelweg 198b; wit met zwart, hondje, M. Groen, Copemicusplein.*ib. y Ry hetafhalen van bovenstaande vgpederen»;gelieve men het hoofd bureau daarvan in kennis te stellen- (telefoon Concert; 22' Januari, Julianakerk, 8 uur; Concert t,b,v. klokkenfonds m. m. v. „Harpe Davids" en Ge- ref. Evang. Kerkkoren. Films: Passage-bioscoop: Da: 2, 7, 9.30 uur; Za. 1.45, 4.15, 7, 9.30 uur; Zo. 1.45, 4.15, 7, 9.15 uur: Het huis der vrouwen. Op bet to neel: Crochet, illusionist Monopole: Da. 2, 7, 9, uur;*Za. 2, 5, 7, 9 uur; Zo. 3, 5, 7, 9 uur: Begeerte. Lezingen; 21 Januari, Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Oost en West Lezing met kleurenfilms door drs. C. J. J. v. d. Maas. 22 Januari, Oud-Kath, Kerk, uur: Kapelaan 'D. H. de Rijk, uit Umuiden over „De kerk in mijn leven". Vergaderingen: 23 Januari, Musis Sacrum, 8 u.: Comité Handh. Rijkseenheid. •Sprekers G. Kempen en J. Reyers USO concert in de Julianakerk Op het concert, dat onder auspi ciën van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst, Afdeling Schiedam gisteravond door het Utrechts Stedelijk Orkest onder lei ding van Willem van Otterloo in de Julianakerk werd gegeven, kon men een traditioneel, doch over het alge meen op hoog peil staand program ma beluisteren- Begonnen werd met de ouverture „L'Italiana in Algerie" van Rcssini, waarvan wat meer Zui delijk temperament het peil der uit voeringswet ten goede zou^zijn ge komen. In de Vierde, bijgenaamd Tragische, Symphonie van Schubert, waaruit meer schoonheidsverlangen dan een bepaalde worsteling met het leven spreekt, viel de prachtige toon op, welke de strijkers vooral in het Andante wisten te produceren. Ook de hoekdelen en het kennelijk door Beethoven geïnspireerde Menuetto werden goéd gespeeld. De opvatting van Theo van der Pas in het piano concert van Liszt in Es was niet van dien aard, dat het van. pathos vervul de en op uiterlijk effect berekende werk van begin tot eind kon boeien. Bovendien raakte hy er nog even uit. Zijn succes by het publiek was echter zo groot, dat een toegift moest volgen. Met een bezielde vertolking van Les Préludes van dezelfde com ponist werd het concert besloten: J. Veth. Burgerlijke Stand Geboren: Jeannette H. C. d. v. Pr Post en C. 'Bron, Dr. Noletstr, .1; Dirk z. v. J. Hoppe en M. V. Wind sor, Tuinlaan 70; Theödorus B. z. v, W. Koogje en C. M, Gödde, Boerhaavelaan I; Robert E, z. v. H. Horstman en H. Evenwel, Boer haavelaan. 1; Elisabeth d. v. H. Wessel en E. Lansberger.,, Boyïest'r. 17; Johannes J. z. v. C. Gosens en M. J. Th. Vis, Nassaulaan 15; Jo hannes z. v, C; A. Verhoev en H. Reijgersberg,-Th. h Kempisstr. 28; Adrianus Th: z. v. A. Th. Kreuger en P. E. M. Rademakers, Stephen- sonstraat.34. Overleden: M. v. Hcogdale, 34 j. Pernissestr. 3; G. de Vette, 78 j. weduwe van P. Olsthoorn,- Kerk- weg 58. De prijsbeheersing in Schiedam gewijzigd De afdelingscommando's Gorin- chem, Schiedam en Oud-Beyer- land van de Contröledienst van het Directoraat-Generaal van de Prij zen zijn met ingang van 1 Januari opgeheven, zodat nu in Zuid Hol land nog afdelingen gevestigd, zijn te Rotterdam, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenfcage 'en Leiden, alle ressorterend onder het Dis tricts-commando te Rotterdam, De toenemende samenwerking met de Plaatselijke Prijzenconunis- sies en met de Rijkspolitie is hier aan niet vreemd. Zij vergroot de mogelijkheid, een gedeelte der taak van de afdelingen naar de genoem de instanties, welke zich meer en meer inwerken in prijsbeheersings-' zaken, te verleggen. Deze reorganisatie heeft evenwel geen inkrimping der bemoeiingen van de Contröledienst ten gevolge, aangezien de vrijgekomen ambte naren de z.g. speciale brigades zul len versterken. Er opereren drie van. zulke brigades, namelijk de textielbrigade, de bouwbrigade en de algemene brigade. De stootkracht dezer brigades zal belangrijk win nen bij de medewerking van een aantal ervaren krachten. De gelegenheid voor het publiek om klachten over prijzen voor te. brengen, blijft bestaan. Hier ter stede kan men hiervoor terecht bij de heer W. G. "Wegereef, Rotter- damsedijk 210c, voorzitter der prij- zeneommissie en de heer*A. W. v. 'de Sluijs, L. Singelstraat 84b. (Ingezonden mededeling) Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumati5che pijnen ln armen en benen, neen ln alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorbo den van verandering van weer. Wapen II tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts, De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de PÜnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt.-Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bh Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen a£ regelmatig de kleine dagelijkse dosis ln Uw eerste kopje thee De zoete winst verzuurd v. O. te Schiedam kocht weke lijks enige coupons damesstof Den Haag en verkocht ze aan koopgrage Schiedamse dames. Dat is handel. Echter was het met de prijzen niet in orde, zodat de Rotterdam se Tuchtrechter v. O. veroordeelde tot 75.— boete en verbeurdver klaring van de in beslag, genomen goederen. Als bijkomende straf .werd O.'s zaak voorwaardelijk gesloten met een proeftijd van twee jaren, Hoogstraatwinkeliers verenigen zich Met de herdenkingsfeesten ter gelegenheid van .het regeringsjubi leum in zicht hebben enkele Hoog straat-winkeliers de hoofden bij elkaar gestoken en. het plan opge vat een vereniging te' stichten. Dat dit plan in vruchtbare aarde viel,, bewees Dinsdagavond wel de grote opkomst in de benedenzaal van de Amstelbron. Onder voorzit terschap van de heer B. NóordJjk is hier door de circa'tachtig aanwe zigen, die allen als leden "toetraden, een voorlopig bestuur gevormd van de winkeliers-vereniging, die .enige discussie de naam kreeg van Hoogstraat-belangen. Besloten werd het ledental te beperken tot de win keliers van de Hoogstraat en Körte Dam. De heer Noordijk heeft er op ge wezen dat de vereniging niet alleen zal dienen voor winkelwezen, doch ook pal moet staan bij de verdedi ging van andere Hoogstraat-belan gen en verlangens, die'er nog maar al te. zeer zijn. Grootse plannen heeft men voor de jubileumfeesten, waarvoor men een erepoort aan de Koemarkt en wellicht aan de Appelmarkt denkt op terichten. Verder wil men ere- bogen over de gehele Hoogstraat en geluidinstallaties. Terug uit Indonesië Naar de commandant van het Demobilisatie-centrum meedeelt, zal onze stadgenoot Jan Hendrik de Ruiter, wonende Eendraehl- straat 2b, op 23 Januari met de „Volendam" naar huis terugkeren. STADSKRONIEK Wegens diefstal van een bus verf werd aangehouden de Noorse zeeman A. P. Dinsdagavond omstreeks 10 u. zakte op de Rotterdamsedijk G. J. v. N," plotseling in elkaar. By aan komst in het gemeente-ziekenhuis, naar waar hij werd vervoerd, bleek hU reeds te zijn overleden. Tengevolge van de gladde weg botste op het Rubensplein een auto, bestuurd door L., tegen een lantaarnpaal. De paal brak af en molesteerde op zijn beurt weer een verkeerszuil, die ernstig werd be schadigd, evenals de glijdende auto. In de woning van H. aan dé Galileistraat kwam. een divankleed in aanraking met een petroleum kachel. Met een paar emmers water heeft de bewoner het begin van brand weten te blussen. ROTTERDAM Een strijkijzer tegen koude voeten Vannacht legde een bewoonster van de Diergaarde singel een electrisch strijkijzer in bed omdat ze zulke koude voeten, had. Spoedig viel'ze in slaap. De vrouw werd weer wakker toen ze het een beetje te warm kreeg. Haar bed was nl. zachtjes aan het smeulen. Op haar hulpgeroep kwamen twee agenten die het vuurtje doof den. Autobotsing op Rijksweg Óp de afrit van het viaduct op de Rijksweg bij Overschie is een vracht auto tegen een personenauto gere den. Door de gladheid slipte de vracht wagen, draaide een halve slag om en botste tegen de luxe auto. Deze werd aan de voorkant totaal vèmield. de vrachtauto liep lichte schade, op. Er wasslechts een licht-gewonde, die in het Coolsingelziekenhüis wérd be handeld. Tram uit de rails Dinsdagmiddag is op de Binnen- webrug een motorwagen Van lijn 11 uit de rails gelopen. De beugel van de tram sloeg achterover en er brak een tussendraad van- de bovenlei ding. Het tramverkeer werd een uur omgelegd. Passagierslijst ,Kota Inten' De passagierslijst van het mo torschip „Kota Inten" dat 12 Fe bruari van Batavia te Rotterdam wordt verwacht" ligt. op ons kan toor Schiedamsesingel 42 ter in zage. Gistermiddag zag de bemanning van een vaartuig van de scheep vaart inspectie aan de kop van de Merwehaven het lijk van een. .man drijven. De rivierpolitie werd ge waarschuwd, die het lijk naar het bureau aan de Parkkade vervoerde. Het bleek te zijn de 33-jarige machi nist ,G J.- van het Engelse s.s. Blidsw'orth. J. werd sedert 19 Dec. van het vorig jaar. vermist. (Ingezonden mededeling) HET NIEUWE NUMMER VAN DE IS VERSCHENEN! Lees de verdere avonturen van Jack, Tex, Sneeuwvlok, Plukkio Buksjek, de 3 Musketiers en het nieu we verhaal van Koos, de voetballer. ENHET NIEUWS OVER DE KETELBINKIE-CLUB. Duizenden jongens en meisjes lezen de Ketelbinkie-krant. Jij ook? Een echt Nederands Jeugblad voor slechts f 0.16. Vraag een exemplaar aan de be zorger van dit blad of koop er één in de boekwinkel. O t ii óoe* - 635. Professor Steekneus stond even te denken en ondertussen rende ik hiis:end en puffend door het laboratorium en kon niet ophouden hoe graag ikidat'ook wilde. „Ah", zei Steekneus plotseling: „Dat is waar ook... daar is het." Hij rendè.naar een hoek van het laboratorium, gooide een deur open en belandde in een groot soort kast, Met zijn ene hand greep hü een stuurrad, trok met de andere een handle overen op hetzelfde ogenblik voelde ik de toom-schoenen stil worden en remde scherp knarsend met mijn hakken! „Pfff." hijgde ik: „Dat was een erg snelle wandeling, oef. wat een eigenwijze schoenen!" „Hallo" schreeuw de Steekneus om de hoek; „Het werkt goecUhè._ Hier ln dit hokje zit het stuurwiel, waarmee ik die schoenen radio-grafisch bestum kan!" „Juist" mompeide ik: „Jammer dat je. dat niet wat eerder bedacht, ik heb geen gevoel meer in mijn benen! Dus. die schoenen moeten hier vandaan bestuurd worden. Hm, professor, ik heb een voorstel.' Ik zaljou atoom-auto in de grote race besturen, maar dan mag ik bij de daarop volgende hard loop-wedstrijd deze. schoenen gebruiken en jfj moet ze dan besturen vanuit 1e laboratorium. Dat wordt dus een auto-race-wedstrtfd en een hard- loop-wedstrifd. vlak achter elkaar, dat beloofd wat!" .Knaapje," sprak professor Steekneuö: „He verklaar mij accoord met het voorgestelde. Tot volgende week op de internationale wedstriiden!" AANGEKOMEN SCHEPEN TE ROTTERDAM ZO Januari "Wisla Gdynia Knyper Dam Smeer Vlaardingen; Rondane Oxelosund Mul ler Waalhaven erts; Coeta Port Talbot Sprang 2e Kathaven yzer: Mecklen burg Harwich Hoek van Holland; Biar ritz Harwich Hoek van Holland; Tor- finn Jarl Liverpool van Es Merweha ven stukgoed: Durward Lelth Burger Uselhaveh stukgoed. 21 Januari Wea Temeuzen Nlevelt Goudriaan Lekhaven ledig; WaUonla Gothenburg Kuyper Dam Smeer Uselhaven stuk goed; Camerata Sunderland Ruys Waal haven ledig; Nieuw Amsterdam New Vork h.a.l. Wilhelminakade stukgoed: ino Bristol Muller Merwehaven stuk goed; Karentoft Gdynia Furness Waal haven kolen; Gudrun Maersk Phila delphia van Ommeren Merwehaven'! stukgoed; Actinia Lysekll James naar Dordrecht stenen: Oranje Nassau Har wich Hoek van Holland; Sheringham Harwich Hudig Pleters Lekhaven stuk goed, VERTROKKEN SCHEPEN 20 Januari Actinya, driemastschoener, Vladivo- atock vla Portsmouth; City of Cork. Dublin: Luminetts, North Shields; Marleen, Londen; Meliskcrk. A'dam; Troilus Australië vla Antwerpen: Ti tan la, Malmo; Goldfinch, Londen; Nas- sauhavcn Antwerpen; Melrose Abbey, lo«. Lelth; Margrethe, Bïiton Ferry; Hull; Kaap Falga, Kopenhagen; Buck- Vienna Harwich; Southstar, Bremen; Sirius. Bergen; Sofie. Kopenhagen; RoeK, A'dam; Fritz s., Immingtiam: Arnhem. Harwich. 21 Januari Southwind, Charleston via Antwer pen; Tintern Abbey, Genua; Caterlna Gerolimivh. Huil; Gaasterkerk, Nagoya via Antwerpen; p. n. Damn, Aarhuus; Biarritz, Harwich. Wind Zuid. flauwe koelte, kalme zee, helder. SCHEEPSBEWEGINGEN Att s. 19 te Guernsey: Amstelknrk uitgaand 19 van Dover naar Dakar: Agatha 20 te Maracaibo; Amstelland thuis 19 van Las Palmas: Aidebaran 22 van Baltimore te R'dam verwacht; Al- kaid 19" van Bahia naar Rio de Ja neiro; Actinia .21 van Lysekll te Dor drecht; Adinda 13 van Pladjoe naar Batavia; Agamerhnon"16 te New York. Biervliet 17 te Penzance; .Brlnda 19 van Antwerpen n, Boston Liiic; Borneo 19 van Falmouth naar Garston; Ba- rendrccht, 19 van Geraldton naar Aba- dan; Boschfonteln, uitgaand. 19 te Mombassa; Birmingham. 19 te Blyth; Bacchus, 29 van -Tunis naar Maita; Breda. 13 te BarraaquiUa; Brem. 17 te Bayonne; Bernïna. 20 nara. van Ant werpen naar R'dam; Boskoop. 20 vaa Antwerpen te A'dam; arendsz. 19 van Tobaal naar Truro - Cascade, 16 van Lissabon naar Vian- na: Cistula, 19 te Cebu; Castor, IS van Trinidad naar New York. Deb 'Duce, IB van Kopenhagen naar Odense. Esso Den Haag, 30 van Aruba te Pernis verwacht; Elisabeth. (Vermaas). 20 van Vllssingen naar Londen; Express, 19 van Vllssingen naar Parijs, Flandria, 20 van. Manchester naar Nantes. Gaasterkerk, 21-van R'dam via Ant werpen naar Oost-Azlë. Hoogland, IB van de Theems te Lu- beck; Hada, 19 van Gothenburg n*ar 'dam; Hast IV, 19 te Parijs; Hebe No bel. 20 te Londen, Ibis. 20 te Vlisslngen; Ino. 15 te Ma racaibo. Koningin Emma, 17 van Mara oh am naar Guadeloupe. Liberty. 16 van' R'dam te Poole; L.T. 18 van R'dam te Middlesbro; Lena, 17 van Gibraltar, naar Londen; Luna, 16 van La Guayra naar Trinidad. Muron. 1? van Rouaan. naar Goole; Maasland, 19 te Pemambuco; Melis- kerk. 21 van R'dam te A'dam; Mac om a 14 te Tarakan; Manto. 16 Van Maracaibo naar Curasao; Marken, pass, 20 Perim naar Batavia. Niobe, 19 te Abo; Noordstad, 18 van R'dam te Davonport; Nezo, 19 van R'dam te Hamburg; Noordam, vertrekt 24 van New York naar R'dam; Nassau- haven. 21 van R'dam te Antwerpen; Nieuw Amsterdam 21 vm. van New York te R'dam; Nederland,. 17 te Bahrein. Oise, 19 van Rouaan naar Londen; Olwe, 18 te Dublin; Ovula. 16'van, Sin gapore naar Pladjoe. Prins Alexander, 21/22 's nachts van Haifa te R'dam verwacht; Prins Bern- hard (Coaster), 15 van Valencia naar Huil; Poolzee, sleepboot. 17 van Kaap stad naar La Plata met een dok; Paula 14 van Mangar naar Pladjoe; Pericles! 16 van Caliao naar Valparaiso Roelf, 2-1 van R'dam te A'dam; Rapid, 19 van R'dam te Boston Line; Rondo, 19 te Singapore; Rtouw, 18 van Singa pore naar Semarang. Samaria, 25 van Kónakry te Marseille verwacht; Straat Soenda. 19 van 'Po- nang naar Singapore; Stanvac Pendopo, 18 van Cebu naar. Sumatra; Sumatra 16 van Port Swettenbam naar Halifax; Saparoea, 17 van San Francisco naar Vancouver; Sibajak, 20 vm. 7.30 uur van Las Palmas naar R'dam; Sarangan, 24 Jan. laad- en losklaar te Kuweit. Ternatc, 18 van Mobile te Kaapstad; Tegelberg, 19 van Saigon naar Hong kong; Tjlbadak, is van Hongkong naar Swatow, Van 't Hoff. te New York liggend is 'bestemd voor New Orleans en Kaap stad. Valerius, 20 te Macassar. Zwerver, 19 van Fowey naar Ant werpen. s NAGEKOMEN SCHEEPSBEWEGINGEN Alkaid, 19 van Hanla haar Rid'' de Janeiro; Alphacca, thuis, 20 van Bar celona naar Antwerpen; Aludra, 'uit gaand. 20 te Port Said; Axnedijk. 19 te Port Neches; Axel dijk, 19 te Balivax- rede. Balampa, pass, 18 Gibraltar naar Batavia;. Bernlna, was \e Antwerpen invaring met '.de lighter Nestro; Berkel, pass. 19 Ouessant naar West-Afrika. C'eram, IB van A'dam te Batavia; Coen, 19 van R'dam" te Falmouth; Cor nelia B. 19 te LondenCongostroom, 19 van Loblto naar Port Amboira Depa. 19 té Garston; De Ruyter, 19 van Dublin naar Partington; Draco. 19 van. Kopenhagen te A'dam; Duiveland, 19 van R'dam te Leilh. Echo. 19 van A'dam te Dublin; Emancipator, thuis, 19 te Port Elisa beth: Escaut. 20 van Parijs te Umuiden. Frejo, 19 te Weston Point Gsdiia, 19 van Suez naar Heyshaih; Glashaven, 19 te Kastrup, Hast I, 19 van Newcastle naar Du blin- Japara. 22 van Manilla te Los An- geles verwacht. Keilehaven, was 19 nog te Owendo Koningshaven, 19 te Helsinki. Llssekerk, 18 van R'dam te Calcutta- Lekhaven, pass. 19 Las Palmas naar Montevideo; Lutterkerk, IB te Karachi; Leerdam, van Baltimore naar Norfolk 20 In de Chasepeakbay; 'Loosdracht uitgaand. 20 te Port Said. Melapus, 17 van Colombo naar Adam.- Medon, 18 van Singapore naar Java; Mies. 20 van Hamburg naar Wism ar; Manoeran, 19 van- East. Lon- ,en "sar Lorenzo Marques; Maas, sleepboot met Beverwijk 32 vertrok 20 van Vllssingen naar i Duinkerken; Ma- grietha, 19 te Tuborg Noordam. 19 van -R'dam te New York: NiJenburgh, 19 te Caen. Orion (Coaster). 19 van Newcastle naar Gravesend. Prins Alexander, pass. 19 Flnlsterre naar R'dam; Polydorus, 18 van A'dam te Liverpool; Perna. pass. 19 Lizard naar Pernis: Prins Mauriis, 18- te Tel Avlv; Poe)au Laut, 19 van Batavia naar Semarang. Randkcrk. 19 te Dar es Salaam; Rondo. 17 van Bangkok naar Slnga- pore; Rotti, 20 ter rede van Ras Tanura. Sten vjaardingen. pass. 19 Start Point naar Hampton Roads; Streefkerk, f 19 van R'dam te Bombay; Sommelsdük. pass 13 Ouessant paar New Orleans, 20 of 21 te Lissabon verwacht; Stad Schiedam. thïHs. 19 te Madras- Stentor 20 van R'dam te Algiers. - Tyro, zo van Dublin te A'dam: The- misto. 19 van R'dam te Meliila; Triton. 20 van Port au Prince naar New York. Vaderland, 19 van Plymouth naar Par; Van Brakel. 19 te Kopenhagen. Wim (Vermaas). 20 te Delfzijl. Zeehond. 19 te Newport Mon. 5? Omtrent de brand aan boord van de Bredero wordt nog' gemald, dat het vuur in ruim I heeft ge woed. Ruim II werd gedeeltelijk on der water gezet, vermoedelijk heeft de lading: ln dit ruim «"een brand schade. De lading; in ruim Ut heeft door rook te lijden gehad. S? Het troepen transportschip Volendam' op de thuisreis van Ba tavia heeft slecht weer ontmoet en. moest daardoor met. verminderde snelheid varen. Het schip wordt nu Zaterdagmorgen in plaats van VrH- da^norgen in Rotterdam verwacht. Het Poolse vrachtschip. Wisla, c.at meer dan een week op de zand bank De Paap bij Delfzijl aan 'de Rrond heeft gezeten, is Maandaj? Mf uitzonderlijk hoog; water door 4 Duitse sleepboten vlo toebracht. Het schip is Dinsdagavond van Delfzijl in Vlaardingen aangeko men, 5? Na!; een atreriunifisf-Van' bijna drie weken is de scheepvaart van de Beneden- naar de Bbyenrijn weer mogelijk. De overblijfselen van de ingestorte noodbrug1 te DÜsseldorf zijn thans verwijderd. Tengevolge van de overstromingen iri "de Brits- Amerikaanse zone koh van daar m de afgelopen zes weken slechts 40 procent van de te vervoeren steen kolen worden verscheept. Men hoopt de achterstand, spoedig te hebben ingehaald. e? De Russische militaire autori teiten hebben het vaarverbod in de territoriale wateren van Porkkala (Finland) gedeeltelijk opgeheven. Schepen mogen nu, geëscorteerd door eenheden, van de Russische vloot in westelijke richting door dit gebied varen. ft? Het tankschip. Esso Rotter dam. dat in Amerika werd aange kocht en aan de Petroleum Indus trie Maatschappij werd toegewezen, ligt thans voor een overhaal in het droogdok te Jacksonville. Het schip zal in Aruba laden en wordt begin Maart te Pernis verwacht De Esso Amsterdam, eveneens van de P.I.M. verwacht men in April te Pernis. De Wieldrecht van Vaiï Ommeren wordt op het ogenblik in Mobile in. orde gebracht. Vermoedelijk zal het schip in de loop van de volgende maand voor de Rotterdamse rederij gaan varen. De „Woensdrecht" (ex Coyotte Hills) vaart nog in Ame rikaanse dienst.. SCHIEDAM FABRISTRAAT 30 - TELEF. 69817 SCHIEDAM RADIO-ONDERDELEN E# -REPARATIES VERHUUR VAN VERSTERKERINSTALLATIES ERRE5 RADIOTOESTELLEN uit voorraad leverbaar. Gevr. in 't Ned. Herv. Rusthuis te Schiedam, Tuinlaan 58, 2 FLINKE MEISJES, afd. Huishouding Zij, dié iets afweten Van koken en hulp' kunnen verlenen bij lichte verpleging, genieten de voorkeur. Indiensttre ding zo. spoedig mogelijk. Inlichtingen bij de Directrice. Meisje v. 'buiten 18 jr., v. g. g. v.v zoekt betr. v. d. en n. Brieven No. S 2970 bureau van dit blad. Aangeboden vrij bemhuis Rembrandl. 3 k. en uitb. k. Gevr. 1 huis met belétage, meer ruimte. Br. bur; Liefst omtr. B.K. Laan en Rerobr.l. aangeb. Norton 500 e.c- of ruilen voor lichtere mo tor met bi)betaling. - A. RIETDIJK; Hoogstraat 136, Schiedam, tot 5 uur. Gevraagd op importkan toor voor direct Schr. soil. Red. STAM FIBRE Ccmp. N.V.. postbus 918 Rotterdam. Verkoopster gevraagd. Gez. Willems, Broersvest 75. Koet en inwoning aangebo den voor net persoon in - rustig gezin. Br. No. S. 2969 bureau van dit blad. T«l koop kind^rst. en. werk ster gevr.- v! d. Vrijdag. Coenradie Rott.dijk 236B. Schrijfbureaus f 125- blad- maat .120-60. typebureaux f 59,-, i 69- grote keus, dir. leverbaar. Plate Meubelfa briek Gr. Markt 21 Schie dam. Telèf.67762. Wy" openen: Jan.-Febr. Dansschool G,v. d. 'Fo'i Waar??? in Schiedam vol gens verspreide ciiculalre speciale R.K.. clubs, moet; zfjn aparte clubs voor - R.K-. Met circulaire 10 reduc tie. Voor inlichtingen alleen' Boerhavelaan 73. Heden nog; inschrijving .voor' gehuw den, jongeren en van 12-16 jaar. - 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2