Kabinet-Sjarifoeddin ten val; Hatta krijgt de opdracht Bewolking zonder onweer HET ROTTERDAMSCH PAROOL Rivièrahal onder de loupe s.s. Waterman neemt troepen mee naar de Oost Churchill geeft zijn steun aan Bevins politiek COMMISSIE VAN DRIE NAAR DJOGJA VOOR BESPREKINGEN Regering zegt: NOTULEN IN ONS BEZIT Nederlandse verliezen in Indonesië EERSTE GEDEMOBILISEERDEN TE ROTTERDAM Per s.s. Volendam Swarttouw-directie gaat vrij uit Hoebe krijgt twee jaar en negen maanden Zal de UNO-assemblée te Rotterdam- gehouden worden Abonnementen voor in Indië verblijvende militairen Contingent met 1500 man Vrijdag vertrokken Benelux zwijgt - of spreekt en zegt nog niets Zwaluwen tegen de Rode Duivels Weerbericht Zaterdag 24 Januari 1948 Red. en Adra. Lange Haven UI, Schiedam Tel. é930i. Abonn.prljst per week 0.31 per kwartaal 4,losse nummer» 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 20 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Sankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrle» Hoofdredacteur: Th, Ramaker President Soekarno heeft gisteren per radio bekend gemaakt, dat het kabinet-Sjarifoeddin is afgetreden, Mohammed Hatta, vice-president van de Repablïek, is belast met de vorming van een nieuwe regering, waarvan de samenstelling naar verwacht werd, vandaag zou worden bekend gemaakt. Voordat het kabi net-S jaridfoeddin aftrad heeft het nog de ontslagaanvrage be, handeld van twee prominente officieren van het Republikeinse leger, lt.-gen. Oerip Soemohardjo, chef van de generale staf en gen.-raap Didikarta Sasmita, die beiden behoorden tot de republikeinse technische commissie voor de wapenstilstand. De Commissie van Goede Dien sten is na de val van het Republi keinse kabinet van dr. Sjarifoeö- din vandaag naar Djogja gevlogen. Zij zal met het nieuwe kabinet, dat thans door Hatta wordt gevormd, beraadslagen over de voorwaarde lijke aanvaarding door de Repu bliek van 6 der 18 politieke grond beginselen, die de Commissie als basis voor een eventuele regeling met Nederland heeft voorgesteld. Een bericht van A P. van heden morgen meldt, dat het .vliegtuig van de UNO-commissie dat op weg was naar Djogja, door slecht weer en motorpech gedwongen is naar Batavia térug te keren. Zowel in Nederlandse als In Repu blikeinse kringen te Batavia is men van mening, dat het nieuwe kabi net de ónder auspiciën van de Com missie gehouden onderhandelingen zal voortzetten. Naar Antara verneemt zal Mo hammed Hatta, die met de vorming van het nieuwe Republikeinse ka binet is belast, onder de huidige omstandigheden aLs vice-president moeten aftreden. De val van de Republikeinse re gering komt niet geheel als een verrassing omdat na het uittreden van de Masjoemi-ministers, die het niet eens waren met het Renville- accooi-d, de in Djogja heersende on voldaanheid acuut werd. Volgens Associated Press is de algemene indruk thans, dat-de nakoming van de wapenstilstandsovereenkomst door .de val van het kabinet tame lijk twijfelachtig is geworden. Volgens het Republikeinse- persbureau Antara heeft de Republiek de Commissie van .Goede .Diensten^ verzocht, een onderzoek Ih te stellen naar de bestandsschending die door Nederlandse troepen op 19 Ja nuari hij Malang zou zijn be gaan. Geen pui-Jicatie zonder machtiging der C.v.G.D, Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag, naar ANP meldt, een verklaring uitgegeven waaruit blijkt dat de Nederlandse rege ring Vrijdagmorgen de „Notu len van Kalioerang"" ontvangen heeft. Zij kan dit stuk echter, hoe gaarne zij ook volledige in lichtingen zou willen verschaf fen, niet publiceren zonder machtiging van de C. v. G- D., omdat dit stuk een document van de C. v. G. D. is. Publicatie van dergelijke tussen- phases in onderhandelingen over punten waaromtrent ten dele- web ten dele geen overeenstemming wordt bereikt, kan slechts verwar ring stichten, aldusde verklaring, die bésluit: Alle stukken waarover tussen de partijen overeenstemming bestaat evenals de stukken, die sedert 'dé ondertekening op de „Renville"- van Nederlandse zijde aan de C.V.G.D, werden overhandigd,.zijn aan hamei en publiek bekend gemaakt De „cinq avis" en de'notulen van. Kalioerang "zijn eenzijdige verkla- ringen, die de Nederlandse regering j niet heeft aanvaard. Derhalve acht I zij een van haar uitgaande bekend making daarvan onjuist. j Koninklijke Marine: Mar. ÜHJ, H. Bos, Groningen, gesneuveld 19 Januari 1948. Koninklijke Landmacht: Sold. H. A. Prenger, Heerlen, gesneuveld 31 December 1947. Serg. P.-C. Emons. Valkenswaard, gesneuveld 13 Ja nuari 1948. Sold. Ie kl. P. Mulder, Alkmaar, gesneuveld 13 Januari 1948. Huzaar J. van Aken, Rotter dam, gesneuveld 14 Januari 1948. Sold, C. G. J. Beekman, Eindhoven, gesneuveld 14 Januari 1948. Sold. P. Bron, 's-Gravenhage, gesneuveld 14 Januari 1948. Opperwachtmees ter G. N. Roozing, Alkmaar, ge sneuveld 14 Januari 1948. Ie It G. J. Wirtjes, Amsterdam, gesneuveld 14 Januari 1948. Serg. W, J. Zee man, Oosterland (Zld.), gesneuveld 14 Januari 1948. Sold. Ie kl. K. Knol, Steemvyk, gesneuveld 17 Ja nuari 1948. Sold. Ie kl. R. Schut, Vlagtwedde, gesneuveld 17 Januari 1948. Korp. W. Spijker, Veendam, gesneuveld 17 Januari 1948. Serg, H.' Vos, Stadskanaal, gesneuveld 17 Januari 1948. Sold. Ie kl. J. P. Don, Vlaairdingen, gesneuveld 18 Januari 1948. Ons thee 6 cent duurder Het hoofdbedrijfschap voor ak kerbouwproducten heeft een verorr dening-uitgevaardigd, die een ver hoging van de iheeprijs met 60 cent per kilo inhoudt. Na ministe riële goedkeuring wordt deze ver ordening 26 Januari van kracht voor de handel en 28 Februari voor de consumenten. De prijs voor de hoogste kwaliteit, thans 74 cent per ons, bedraagt dan 80 cent en de goedkoopste soort, 54 cent per ons, wordt verhoogd tot 60 cènt. Be heer Pelt op Het Raadhuis Na afloop van zijn bezoek aan Diergaarde Blijdorp" is de heer A. Pelt, adj .-secretaris-generaal van de UlN.O. gistermiddag op het Raad huis ontvangen en rondgeleid door de Wethouders .Meertens en Van den Brule eiidbor de heer Van Nus, chef van; het-'kabinet van de burge meester.. Tevens .heeft de heer Pelt kennis kunnen, némen van de we der opbouwplarm en van onze stad. Het s.s. Volendam is vannacht met als gezagvoerder kapt." Van. Beek te Rotterdam aangekomen met ruim 1100 militairen aan boord die bijna allen meer dan 2 jaar in Indonesië hun dienstplicht hebben vervuld. Vanmorgen om negen uur werd voor de opvarenden voor de eerste maal op vaderlandse bodem het Wilhelmus gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel. Zii werden verwelkomd door de adju dant van H.M. de Koningin luit. ter Zee eerste klasse C. W. Th. Baron van Boetzeiaer die een korte wel komstboodschap van H.M. de Ko ningin voorlas. Nadat bagage ont scheept was, begon de eigenlijke debarkatie van de passagiers onde: persoonlijke leiding van de direc teur van het Verkeerswezen, gen. maj- A. H. Nijhoff. die bovendien aanwezig .was als vertegenwoordi ger van de minister van Oorlog (min. van Marine ad interim! ver der was tegenwoordig gen. jnajoor Giebel, commandant van de Lucht strijdkrachten. Onder de ruim 1100 militairen bevonden zich 600 de mobiliserende mariniers. K.N.I.L. personeel met hun gezinsleden die hier hun Hollands verlof gaan ge nieten. Verder detachementen Koninklij ke Landmacht, luchtstrijdkrachten De Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof heeft Vrijdagmiddag uitspraak ge daan in de zaak tegen de directeu ren van N.V. Swarttouw's Haven bedrijf J. S. C. Schoufour en F. Swarttouw die ér van beschuldigd waren materialen ter beschikking te hebben gesteld van de O.T. en voor die organisatie werkzaamhe den te hebben laten verrichten, als mede terreinen te hebben afge staan. Uitspraak doende concludeerde het Hof dat opzet hier niet' kon worden bewezen. De beschuldigden werden derhalve van alle rechts vervolging ontslagen. Veertien da gen geleden had de advocaat-fis caal tegen beiden een geldboete ge- eist: tegen de heer Schoufour f 30,000- subs, zes maanden gevan genisstraf en. tegen de heer Swart touw f 22.000 subs, vier maanden, In dezelfde zitting deed het Hof uitspraak in de zaak tegen de bouwondernemer en makelaar P. J. Hoebe. Hy werd, wegens hulpverle ning aan de vijand veroordeeld tot twee jaar en negen maanden ge- vangenlsstraf met aftrek, de eis was drie jaar. en marinepersoneel. Als altijd klop te de organisatie en had de debar katie een snel verloop. In de lood3 werden de militairen op de gebrui kelijke wijze ontvangen niet ver versingen, waaronder zelfs sinaas appelen. De Kon. Mil, kapel zorgde voor vrolijke marsmuziek. Per auto bus er stonden vele tientallen van deze vervoersmiddelen gereed vertrokken de gedemobiliseerden naar hun woonplaats, die zii allen nog heden bereiken. tieke antwoord van de heer Van Pelt, adjunct secretaris van de U.N.O., op het bombardement van handige journalisten vragen om trent zijn oordeel over de Rivièra- hal. Gistermiddag heeft deze kleine, „grote" Nederlander, in gezelschap van de heer Fonck.. directeur van de materiaalvoorziening van de U.N.O., een bezoek gebracht aan Diergaarde-BIijdorp, waarbij spé ciaal aan de Rivièrahal aandacht werd geschonken. Rijksbouwmeester ir. Frïeöhoff, dé .directeur van de Diergaarde en de héren Koster en Wielinga' 'van de Rijksgebouwendienst hebben daarbjj uitvoerig van advies ge diend. Voor zover de pers'bij deze be spreking tegenwoordig-mocht zijn, vernamen wij, dat er nog heel wat aan de inrichting van de Rivièrahal „vertimmerd", zou moeten worden, voprdat .zij,eventueel1 voor haar spëcial^tahk- berekend is. Tot een ptffitievë; mfspraaJc 'icwam "het- éch ter niet, of mén zou als zodanig.de karige.mededeling van. de heer. Van Pelt (zie beven), moeten beschou wen.. Deze laatste behoort tot de vier experts, die van hun bevindingen In Nederland en elders, rapport uit brengen aan een uit negen leden be staande commissie van de U.N.O., die op haar beurt Trygve Lie van advies zal dienen, voordat deze uit eindelijk de beslissing neemt -in welke stad van Europa de aan staande Assemblée gehouden zaJ worden. En zoals gezegd, zal deze beslissing nog wel "een kleine maand op zich laten wachten. Gurie Lie bij de aapjes De heer Van Pelt was bft zjjn be zoek aan de Rotterdamse Diergaar de, vergezeld van miss Guri Lie, .de Guri Lie bij de apen in Diergaatde blonde, 23-jarige dochter van Blijdorp Trygve Lie, de secretaris-generaal V.l.Ti.r. de heren Koster (Rijksgebou wendienst), ir. FeiedhoU (Rijksbouw meester), A. Pelt Adjunct-Secretaris- Generaal van de UNOen de Belg de heer Fonck (materiaalvoorziening der UNO) bestuderen de mogelijkheid om in de Rivièeehal de grote'vergadering der Assemblée te doen houden. IK kan T7 helaas niets positiefs mededelen. De Rivièrahal zal nog op vele details vergeleken moeten worden. Ik kan echter wel zeggen, dat mén In deze zaal de assemblée zou kunnen houden, maar dit geldt eveneens voor het Concertgebouw te Amsterdam, dat meer nevenruimtes bezit. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat het niet alleen een kwestie is van in welke zaal de TT.N.O. zal vergaderen, maar dat tevens vele andere problemen, b.v. het logies- en. verkeersvraagstuk, zorgvuldig van alle kanten bekeken moeten worden. Hebt nog wat geduld. Vóór 15 Februari zult U de uitslag weten". Dit was het korte en diploma- van de U.N.O. Zij logeert met haar vader op. kasteel Oud-Wassenaar en was gistermiddag even komen overwippen naar Rotterdam. Niet om die gewichtige bespreking bij te wonen, hemeltje nee! Na een vluch tig bezoek aan de Rivièrahal, liet zij zich in gezelschap van de advi seur van haar vader, de Amerikaan William H. Stoneman, naar mu seum Boymans rijden, waar de con servatrice', mej. Beydals, haar In enkele zalen rondleidde. Zowel Boymana als de daarna bezichtigde Maastunnel wekten waardering en bewondering bij dit bereisde Noorse .meisje. „Wat lijkt Uw Maastunnel veel op de „Hol land-tunnel" in New York!" merk te zij op. Teruggekeerd-In de Diergaarde, de heer Van Pelt, was inmiddels reeds vertrokken voor. een bespre king op het - raadhuis, stelde miss Lie er zeer veel prijs op de „aapjes" te zien...... In gezelschap van de directeur van de; Diergaarde,de heer Sie- wértsz van Reesema, vertoefde zij enige tyd voor.dé hokken van de gorilla's en chinipahsee's.- „Enlg", vond zij en.toen „Kobus" én Baby", twee jonge, intelligente chimpanzee's, door de oppasser uit hun hokken werden gehaald en aan haar voorgesteld, straalde haar ge zichtje van intens genoegen. Zij tenminste toonde zich openljjk vol daan over haar bezoek aan Dier gaarde-BIijdorp; Of het helpen zal? i TEN AANZIEN van de verzending per-vliegtuig van Nederlandse dagbladen aan in Indië verblijvende militairen en de hieraan verbonden vervoerskosten is tussen de Nederlandse Dagbladpers en de Minister van Oorlog een nieuwe regeling getroffen, die 1 Febru ari. 1948 ingaat. Dit was noodzakelijk, doordat de bijdrage van de Niwin in de zeer hoge verzendkosten is komen te vervallen, hetgeen betekent, dat door de dagbladen voortaan voor elk luchtpost-abon nement in plaats van 7.80 per jaar aan verzendkosten 44.moet worden betaald, d.i. 11.per kwartaal- Hierbij komen dan nog de kosten voor het abonnement. Voor de burgers in Indië, die de krant per vliegtuig toegezonden krijgen bedragen de verzendkosten 78.— é- 4.abonnementsprijs 82.per kwartaal. Hieruit blijkt dat ook nu nog de verzendkosten voor de krant voor militairen belangrijk lager is. Niettemin zal het voor velen bezwaarlijk zijn 13-10 per kwar taal (zijnde 11.— verzendkosten en 4.10 abonnementsgeld) te betalen. „Het Rotterdamsch Parool" begrypt dit, wil gaarne een bjjdrage leveren en heeft derhalve besloten een deel van de verzend kosten voor zijn rekening te nemen. Ingaande 1 Februari 1948 kan voor militairen een luchtpost- abonnement op „Het Rotterdamsch Parool" worden genomen voor slechts II.— per kwartaal. Voor het resterende gedeelte van hét eerste kwartaal 1948 bedraagt dit 7.35. Het is „Het Rotterdamsch Parool" toegestaan het bestaande aan tal lucbtpostabonnementen in beperkte mate uit te breiden. Gaarne willen wij onze lezers hiervan laten profiteren. De aan vragen zullen in volgorde van binnenkomst worden behandeld. Vriendelijk wordt verzocht een zo volledig mogelijk adres te verstrekken. Ook het adres, waar in Nederland over de gereduceer de bedragen kan worden beschikt, moet worden vermeld. Gelieve onderstaande strook in te vullen en zo vlug mogelijk op te zenden aan dé abonnementenafdeling van „Het Rotterdamsch Parool", Schlodameeslngel 42, Rotterdam. Het spreekt vanzelf, dat de mogelijkheid de krant per boot te zenden bestaan bljjft. De kosten hierv oor zjjn beduidend lager. Ondergetekende: oor zijn rekening een luchtpost-abonnement tegen de verminderde f 11,per kwartaal ten behoeve van de volgende militair in Indië: Legeiwnnmei r Woonplaats of veldpostkantoor: Legeronderdeel: Vrijdagmorgen hielden zich weer een paar honderd men sen op in de buurt van Mar- coniplein en Galileïstraat, ver drongen anderen zich bij de afzettlrtg bij de Merwehaven: er moest .Immers weer eent- schlp met militairen naar In donesië vertrekken. Nu was het de Waterman, die pas van de werf gekomen, keurig in de verf en. voorzien van meer standies. meer recreatieruimte en een verbeterde luchtverver singsinstallatie, met 1500 man zee zou kiezen. Ook nu klonken langs de kade vrolijke klanken, ditmaal geprodu- TU IE zich nu nog, in het inter- den de vereniging der twee zones zegd. Het is traditie .geworden dat nationale, gemakkelijk aan en de nieuwe constructie van de men in volkomen eendracht tél- het schrikken laat brengen, heeft Economische Raad ongeoorloofd kens weer besluit niet eendrachtig dezs week een kwaad ogenblik ge- genoemd, omdat zij in strijd zijn te- zijn. Van dreigementen was had, toen hij lezen moest dat met de -besluiten van Po'«dam, geen sprake. De onder Russisch maarschalk Sokolofsky, in de Raad Wat konden de Russen minder toezicht staande pers der eenheids der Vier Geallieerden te Berlijn, zeggen? partij te Berlijn had gesproken van de éis had gesteld, dat Amerika en Zij stelden de Raad ook voor als een aanstaande breuk, van een eis Engeland de vereniging van hun in feite een regering, en dus een der Russen, dat de andere gealli- zones ongedaan 'moesten makén. maatregel die van beslissende be- eerden het gebied van Berlijn zou- Ter verhoging van het effect ver- tekenis was voor de splitsing van den verlaten, nu de Raad van geal- nam' men er nog bij dat generaal Duitsland. Volgens het door de lieerden, toch geen recht van be~ Clay, na de bijeenkomst, naar maarschalk gereciteerde stuk had- staan had. Geen onvertogen woord Washington gevlogen was. Alles den drie Duitse politici daarbij in van dien aard is er gevallen. Deze verschijnselen, zo kon het lijken het bijzonder een hand in het spel: gedachte was volkomen afwezig in van een crisis, na de mislukking Dr. Adenauer, de voorzitter van de discussies, van de conferentie van Londen. Christen-Democraten in het- Wes- In werkelijkheid is, wat gebeurd ten, Jacob Kaiser, welbekend, én AT de Russen geen ernstige -door f Dr. M. v, Blankenstein bedoelingen hadden blijkt reeds uit-hun argument: de af spraak van Potsdam, Niets ergers kon hun overkomen dan wanneer de andere drie zouden antwoor- t*en: Goed, wij laten alles achter wege, wij doen zoals gij wenst, Kurt Schumacher, de leider der ma3r dan wordt °ak de afsP''aa!! van Potsdam naar letter en geest ten uitvoer gelegd. Dit zou beteke- is, niet onrustwekkend, ook niet in zijn uiterlijke vormen. Om te beginnen: Generaal Clay zou naar Amerika overwippen en had dit slechts uitgesteld, omdat de bijeen komst voor de deur stond. En ver der: De bijeenkomst was gehouden op de gebruikelijke wijze. De fel heid. die de conferenties der Sociaal-Democraten in het Westen, staatslieden kenmerken, had blijk- Wat voor lieden dat waren konden baar ontbroken. Men had het ene de anderen, volgens de maarschalk, punt van de agenda na het andere opmaken uit het feit dat de R.ussei afgedaan. Dit vvas zeer vlot verlo- zich. genoopt hadden gezien Kaiser pen. Zonder moeite wasmen het- tot aftreden te dwingen als leider over alle onderwerpen oneens ge- der Christen-Democraten in hun bleven. Dat is men gewoon en zone. De geschiedenis is bekend, en daarover wond geen der aanwezi- zij was weinig geschikt om de an- dwangarbeiders zou dan in nadere nen: Economische eenheid van al le vier de zones, opening van het door de Russen beheerde gebied, aftakeling' van alle, voor militaire J maar het'trekt wél "achterlTjkè "vof In de debatten na Bevins rede heeft de leider van de oppositie. Winston Churchill,- 2ich volledig achter het plan voor een Europees politiek ver bond gesteld. Hij ging zelfs zo ver Bevins politiek als een uitwerking van zijn bekende rede te Fulton te zien. maar in feite paste hij zijn Fulton-réde by de buitenlandse politiek van Labour aan. Als programma voor de naaste toekomst gaf hij: eerst Europa sterk maken, en dan trachten met Rusland tót een overeenkomst te komen. „Wij juichen alles toe wat Bevin heeft gezegd over nauwere relaties met Frankrijk, Benelux, Italië én naar ik vermoed, Zwitserland." Ook van zijn critici uit de tegen gestelde hoek, van zijn partijgeno ten der linkervleugel, oogstte Bevin bijval. Richard Crossman. woord voerder van wat het vorige jaar noj. de „Labour-rebellen" waren, die samenwerking met Rusland voor stonden om aan te grote Amerikaan, se invloed te ontkomen, zei: Mijn visie op de Verenigde Staten is vooral veranderd se dert de voorstellen van Marshall. Een half jaar geleden zou ik nog niet geloofd hebben dat zulk eèn plan uitgewerkt zou kun nen worden met zo weinig po litieke voorwaarden. Engeland kan nu Marshall helpen door Europa te organiseren. Het of fensief der communisten moet wor den afgeslagen. aldus Crossman anno 1948. Prémier Attlee gaf op deze dag nog een heldere uiteenzetting over Engelands verhouding tot Europa en het communisme. Wij erkennen, zei hij dat het com munisme dynamische kracht heeft. Het is een beweging van fanatici, wordt gesteund door mensen van een bepaald geestestype of levende onder bepaalde maatschappelijke voorwaarden en is het officiële ge loof van een grote natie gewor den. Het oefent echter slechts ge ringe aantrekking uit op mensen, die weten, wat Westerse beschaving is. doeleinden werkende fabrieken in dat gebied. Het gebruik van gen zich op. Men had elkaar, zoals deren te overtuigen. Dezen blieven gebruikelijk de bekende boze voor het overige het antwoord, er beschouwing moeten worden ge nomen, enz. Op dit punt weten voornemens in de schoenen gescho- niet op schuldig. De drie genoemde beide partijen te Berlijn precies wat zjj aan elkaar hebben, en het ven, maar dat is reeds conventio- heren zouden zeer verbaasd zijn,, neel geworden, 't Ware haast onge- zo zeiden zij o.a., als zij hoorden past, een inbreuk op een dierbare van het aandeel dat zij gehad zou- leefdheden van hun bijeenkomsten traditie, als men dat achterwege den hebben in de besluiten insake daar nlet OTer te £Preicerl- liet. de Raad, Verder konden zij niet Toen het programma afgewerkt nalaten op te merken dat het stre- was, in de beste stijl zoals dat on- ven der Russen was. het ene deel der moderne geallieerden betaamt, van het Duitse volk door het ande- dëed generaal Clay mededeling van re te laten overheersen, de jongste besluiten inzake deEco- Men ziet, het bleef bij het uit- nomische Raad te Frankfort. So- wisselen van de gewone frazen, koïofsky dankte hem beleefd voor puur beleefdheidsconversatie. Elk stig als te Washington, waar uit de zijn mededeling en haalde toen der deelnemers zou te kort gescho-- niet.'malse strijd om 't plan Mar- een stuk voor de dag, dat hij be- ten zijn in hetgeen van hem ver-sh'al reeds gebleken is dat dit geen gon voor te lezen. In dit stuk wer- wacht werd, als hij minder .had ge- gevaar heeft van- stranden. ALLES bijeengenomen kan men dus enkel hoogst tevreden zijn over die bijeenkomst te Ber lijn. Zij is een bevestiging te meer, dat er geen conflict aan de lucht is: Zware bewolking aideron weer. Dé teken zijn even gun- ken, die nooit iets beters gekend hebben. Wij -zijn vastberaden tegenstanders van de communistische leefwijze. De politiestaat is volkomen afstotelijk t-oor de volken van West-Europa. Wij zullen niet pogen ons stelsel op te leggen aan de Sowjei-Unie maar wij willen ook niet. dat Sowjet-Unie ons haar. stelsel oplegt Attlee zag als toekomstig ideaal een verenigd, socialistisch Europa. Engeland heeft echter niet detaak het socialisme tot de andere Europese landen te brengen, maar hét kan leiding géven en tonen dat een sociale revolutie met vreedzame en de mocratische middelen tot stand kan worden gebracht. Ondertussen wil Engeland met alle Europese landen samenwerken, want zij. hebben alle-de overtuiging ge meen, dat er in de moderne wereld geleide economie moet zijn. Het Brits-Franse voorstel tot het sluiten van een vijfvoudig „Duinkerkens" verbond Is voor de Benelux-landen blijkbaar als een grote verrassing gekomen. Uit de reacties blijkt althans dat de regeringen op een dergeliike omschakeling van hun buiten landse politiek niet voorbereid waren. Uit Den Haag zijn nog geen officiële commentaren geko men. Men beperkte zich tot de mededeling dat de rede van Be vin met sympathie is ontvangen. De voorstellen „ijn echter van zo vérstrekkende aard, dat zij een uitgebreide studie vereisen. De regering schijnt voornemens om bij de bestudering van het plan vooral de problemen van West-Duitsland op de voorgrond te schuiven. (Zoals bekend heeft Nederland voortdurend te kla gen over gebrek aan samenwer king van de kant van de geal lieerde bestuursorganen). Voldoening in België In Brussel heeft premier Spaak tegenover journalisten een verklaring afgelegd. Hij hield zich echter erg in het vage. Er is in België voldoening over hét aanbod, zei hij. Het ministe rie van buitenlandse zaken 2al onverwijld tot een nauwkeurige en diepgaande studie overgaan. De aan het eind van de maand te houden conferentie van Be nelux-ministers zal de gelegen heid bieden tot een onderlinge bespreking. Spaak noemde Bevins rede een belangrijk document in de wereldgeschiedenis. Wat my bij zonder verheugt, zo zei hij, is de geest van constructieve samen- werking in deze rede. ceerd door de muziekkapel van het - regiment stoottroepen uit - Vught.en beijverden cadi-raannen zich met het distribueren van hete koffie met koek. Gen. Majoor A. H. .Nijhoff, die als:directeur van het verkeerswe zen de leiding van'de inschepingen heeft en generaal Doorman, sous chef van de generale staf kwamen ook een kijkje nemen, terwijl wij :irt de .hut van kapitein P. Bubber- man kol. K. J* Schummelketél aantroffen, die in Batavia het hoofd is van de coördinatie militair vervoer. „U weet," zei captain Bubber- man, „het victory-schip Waterman is in '45 gebouwd als troepen- transportschip en toen de regering het van de Amerikanen kocht, was het nog nieuw. Het heeft emi granten naar Canada gebracht, kinderen' vervoerd naar Engeland en Scandinavië en nu is het vijf maanden bij Gusto geweest Het is een grootscheepse restauratie ge worden. Hebt u onze bioscoop ge zien? We lopen 16 mijl, als het moet 18 mijl en als het goed gaat zijn we omstreeks 16 Februari in Batavia, Natuurlijk leggen we in Sabang even aan, om de jongens de gelegenheid te geven, aan wal te gaan. 't Is daar rustig en erg mooi." Bij de troepen, die werden inge scheept, hoorde ook een groep ge neeskundig personeel, w.o. het 50ste veldhospitaal uit Kampen, dateen complete door de NIWIN geschonken hospitaal-versterkers installatie bij zich heeft met vijf luidsprekers, 100 kusseniuïdspre- kers, gramofoon met pick-up en2. Omstreeks kwart over vijf maak te het schip zich los van de kade. In Port Saïd, Sabang en bij de aankomst in Batavia kunnen de soldaten post in ontvangst nemen, mits deze resp. op 24 Jan., 3 Febr. en 10 Febr. hier ter post bezorgd is. Het Zwaluweneiftal dat op Mardi Gras, Dinsdag 11 Februari te Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: De Munck (Sittardse Boys)Las- schuit (EDO) en Terlouw (DCV); Schaap (Gooi), Vermeer (Excel sior) en Schwencke (HBS); De Graaf (Limburgia), C. van. der Tuijn "(Hermes DVS), Rosenberg (Neptunia Delfzijl), Van Dijk (Ajax) en Van Malen (Sparta). Reserves: Landman (Neptunus), Van Bun (BW), Temming (DOS), Nass (WV). WEINIG VERANDERING Weersverwachting tot Zondagavond, Zwaar bewolkt 'met hier en daar nevel I r of mist en voorna- a meiljk In het Zuiden van het land enige Tegen óf sneeuw. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. In de Noor delijke provincies temperatuur om het vriespunt, elders en kele graden boven nul. 25 Jan.: Zon op 8.32 uur. onder 17 IS, uur Maan op 15.46 uur, onder 8.31 uur. 26 Jan.: Zon op 831 uur onder 17.15 uur Maan op 17.17 uur. onder 9.15 uur. 23 Jan, Hoogwater te Rotterdam; le tij 3.29 uur, 2e tij 15.56 uur. 26 Jan. Hoogwater te Rotterdam: Je ty 4.24 uur. Ze ty 16.55 uur. Waarnemingen hedenmorgen 6 to uur te Rotterdam: Luchtdruk 75U; wind Oost 3; temp 1"; max. temp. 2.0 (gistermlddi# 4 uur); min. temp. 0.9 (gisteravond 4,30 uur). Weersgesteldheid: Betrokkw^.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1