peter;,. KNAPPE DUITSE KOPPEN WERKTEN IN ONS LAND Geld genoeg! Elegante figuren rutsehen de Alpen af HBC kampioen 3e klas A De „Panchito" 'n dodenschip Winter van wind en regen, maar geen ijs! Spionnage in Nederland Zonder Hollandse verraders ging het echter niet zo goed Radio-programma "n Cy Hedy Schlunegger en Henry Oreiller Olympische kampioenen bij de afdalings-wedstrijden Volmaakte lichaams- beheersing- Derde- en vierde klassers Nog meerdere kampioenen in heizicht Bij de amateurs Brommer won door kso. van»Lemkerk Een mensenleven is meer waard, dan geldelijk gewin Ertsboot sloeg wrak, varende in volle zee ysf.cl:" - p,otitieeécUtee Schérp contrastmét verleden jaar Dinsdag 3 februari 1948 3 (Speciale berichtgeving) Uit ons eerste artikel over de spionnage tijdens de Duitse'bezet ting in Nederland, bleek al, dat het verzet tegen de overweldigers vrijwel gelijktijdig is ontstaan met het verraad. Dc organisatie van het verraad had echter bij de Duitsers reeds een langer voorgeschle- denis gehad en was daardoor ook beter. Zodra in Nederland de Sty kei-groep een georganiseerd verzet begon, konden de vijanden daar hun verraadsorganisatie tegen in werking stellen. Reeds in de herfst van 1940 be schikten de Duitsers ook in Holland over hun R.S..HA. (Reichs Sicher- heits Haupt Amt),.die in zes afde- lingen was verdeeld; 1 en 2 omvat ten de „Verwaltung", 3 was de S.D., onderdeel van „de" Partij; 4. - was de Stapo, (Staatspolizei); 5. de Kri- pq (Kriminaipolizei) en 6 de Aus- iandsnachrichtendienst. Aan de'top van deze organisatie, stonden de he ren Himmler, Heydrich en Kalten- .brunner. Wij plachten hier te spreken van de S.D., omdat de Herren allen de zelfde uniform droegen. We kenden ook niet de S.D.-afdeling die in fei te een zuiver militair apparaat vormde voor contra spionnage, de dusgenaamde Abwehr. Glskes was de leider van de Abwehr. Bij de S.D. in Holland waren de kopstuk ken dr. Harster en Schreieder.'een geniale misdadiger, die, zoals in het vorige artikel reeds is gezegd, een „England Spiel" -uitvond, waardoor hij maandenlang in re gelrecht radiocontact stond met on ze eigen geheime diensten in En geland. Later voegde zich aan dit nobele tweetal nog toe de Kriminal Obergekretar Ernst May. Knappe koppen Het waren knappe koppen, slimme politiemannen, maar daardoor juist beseften ze zo goed, dat zij bij het grote werk moesten kunnen boawen op land-en Volkverraders, die nog niet eens zo heel gemakkelijk te vinden waren. Tot hun ge luk konden de Duitsers royaal omspringen met het geld, want dat haalden ze immers bij Rost van Tonningen, of ze lie ten het desnoods drukken. Daarmee gipg het gemakke lijker en zo kwamen ze aan' .personen als Anton van der Waals in de eerste plaats, met Poos als „goede tweede." Twee de noodzaak voor goede sa- Een van de SD-ijhe[s, Mundt. tverd na de bevrijding naar de Waalsdor- pcr'vlakte bij Den Haag gevoerd, waar hij de graven der gelusilleerden moesf aanwijzen. DINSDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I: 19.— Nws, weer, 19.15 Victor Silvester, 19.30 Radio- genes, 19.45 Goldstream Guards, 19.50 Reg. uitz., 20.Nws, 20.05 Gewone man, 20.12 Maximilien Ro bespierre, 22.07 Actualiteiten, 22.15 Avondgebed, 22.30 Nws, 22.50 Om- roepkamerork,, 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II: 19.— Klokje van 7 uur, .19.05 Tom Poes, 19.15 Be roemde liederenreeksen, 19.45 Ra diokrant voor de werkende vrouw, 20.— Nws, 20.05 Echo, 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.30 Piano, 23.— Nws, 23.15 Gr.pl. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7.— Nwsf 7.15 Gymn., 7.30 Eng. Kerktoren zingen, 7.45 Woord voor de dag; 8.Nws, 8.15. Orgel, 8.30 Lichte morgenklan- ken, 9.— Ziekenbezoek, 9.30 Symph. morgenconc., 10.30 Morgendienst, ll|Piano, viool, hoorn, 11.30 Hoor spel: De -jeugd maakt werk, 12.— Amati'trio; 12.30 -Weer,. 12.33 Me- tropole orkest, 13.—.Nws, 13.15 Pro grammatische pianomuziek,; 13.45 Teleman cyclus, 14.15 Koperkwar tet, '14.30 Hollandïa Sextet, 15.-. Marinierskapel, 25.45 Vertelling voor kleuters, 16,— Voor jeugdige postzegelverzamelaars, 16.15 vee- nendaals meisjeskoor, .16,45 Bijbel- vertelling, 17.30 Ned. Ver. voor Maatschappelijk werk, 17.35 Sans Souci, 18.— Zuilens mannenkwar- tet, 13,30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8.Nws, 8.13 Lichte morgenklanken, 8.50 Vo'ór de huisvrouw. 9.Mendels sohn en Elgar, 9-30 Waterst., S.35 Trio Sihion Goldberg, 10.— Morgen wijding; 10.20 Onze keuken, 10.35 Music. Hall Scrapbook, 10.45 Drie wensen van de ketellapper van Ba'i- lingarry, voordracht, 11.Beroeps keuze, 11.30 Pop. non-stopprogr., 12.— Carlo Carcassola, 12.30 Weer, 12.33. Platteland; 12i38 Kilima Ha- waiians, 13.— Nws, 13,15 Kalender, 14.— Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconc., 15;Hoorspel voor de. jeugd, 15.30 Roodborstjes, 15.45 Re genboog, 16.15Vragen staat vrij, 3,6.45 Het stond in de krant, 17.15 Troubadours, 17.45 Keg. uitz., 18. Nws, -18.20 E.T.A.-Trio, 18.30 R.V.U. Spionnen onder elkaar hadden 't ook niet gemakkelijk TJOE de spionnagedienst der Duit f sera in ons land werkte; hoe men hei Vele geld fourneerde,- hoe de landsverraders aan het lijntje wcrd:n gehouden en daarna uit de weg geruimd, daarover licht een sper.'ale verslaggever van dit blad ons i.7ï menwerking was strenge dis cipline in eigen kring. Als voorbeeld boe streng de dis cipline was, diene het volgende; De Nederlandse S.D.'er H. Blauw, zoon van een schoolhoofd, schijnt loslippig te zijn geweest tegen over de eigenaar van een bekend restaurant in Den Haag, waar vooraanstaande Duitsers hun nacht feesten hielden. 'Dit kwam uit. Blauw werd direct op transport gesteld naar Duitsland Een maand later reeds kwam zijn as in een urn opa het bureau van de S-D. aan. Zijn vader kreeg een telefoontje, dat hij „het pakket" kon- afhalen. Hauptsturmführer Sprey, die een school leidde voor spionnage, maakte een fout, werd terstond naar Haren getransporteerd en be schuldigd van „homo sexuallteit" Rauter kwam er persoonlijk voor naar Haren. Aan Sprey werd mede gedeeld, dat hij „de eer aan zich kon houden." Hij-schoot zich in de cel voor het hoofd. Zijn verloofde, juffrouw Glatsel, bleef na het ge beurde in dienst van de S.D., als secretaresse van de S.D.-chef Deppner. Spionnen opder elkaar „Verraders die niet meer als zo danig werken: zijn gevaarlijk", Zo was het principe van de S.D. Van der Waals wordt er nu b.v, van beschuldigd, dat hij twee moorden heeft bedreven buiten zijn op dracht-moorden om. Van der Waals voert daartegenin, dat. hij toen uit zelfverdediging heeft ge handeld. Schreleder zou aan deze twee" thans vermoorden, n.l. .opge dragen hebben Van der Waals uit de weg te ruimen, omdat' men niets meer aanhem had. Het zal nieteenvoudig zijn uit -te maken wie van deze meesters in het ca moufleren en toneelspelen de. waarheid zegt .en wie liegt, Van der Waals zegt nu onder an dere, dat hij bij de S.D. werkte.- in opdracht van een Engelse chef, aan wie hij volkomen was uitgeleverd. Tégen Van der Waals pleit, dat hij in September 1943 na?r Zweden is geweest teneinde in de kringen van het Nederlands consulaat aldaar als agent provocateur op te treden, Toen had hijzijn kans 'om uit te wijken; hij kwam evenwel via Duitsland naar Den Haag terug, Over de persoon van Van der Waals in' een volgend artikel meer. (Van onze speciale verslaggever) Na de sneeuwdag van Zondag scheen Maandag een heerlijk zonnetje over het schitterende Engadiner landschap. Op het programma der aki- wedstrflden stonden de beide afdalingen, voor heren en dames, speciaal en voor de Alpine combinatie, welke laatste uit afdaling en slalom wordt gevormd. De piste voor de heren, 3.5 k,m,.lang, liep van de top van de Piz Nair, slingerend via verscheidene moeilijk te nemen: punten, waar. de deelnemers al hun technische kwaliteiten nodig hadden," om dan 850 meter lager in het Crësta dal te eindigen. Niet minder dan 115 deelnemers werden-er gestirt. Twee "mtnuten nadat de eerste vertrokken .was, konden wij. die bij de finish waren gaan staan, hen boven aan de bel ling zien aankomen en een minuut later stoof hy gehurkt over de eind streep. Zo kwamen alle deelnemers met ongeveer een minuut tussen ruimte binnen, met uitzondering van twee of drie. die onderweg de/striid opgaven. Het resultaat van de skiwedstrijd in de afdeling heren luidt; 1 Henry Oreiller (Fr.) 2 min 55, 2 Franz Gabl (Oost.) 2 min. 59.2. 3 en 4 ex- aequo Karl Moütor (Zwits.) en Rolf Olinger (Zwits.) 3 min. 6 sec. De haan voor de dames, vrior af daling in de middaguren werd ge houden was nog fraaier gelegen dan die van de heren. Dit 2.5 k.m. lan ge parcours, waarin het hoogte verschil 550 meter bedroeg liep van de Corviglia over de alp Giop naar de skischool Salastrains. Terwijl een ieder," ook de Zwit sers zelf. de meeste kans gaf aan de bekende Noorse loopster en schaatsenrijdster Laila Schou Nil- sen en de Italiaanse Celina Seghi, werd de "gouden medaille gewonnen door de Zwitserse Hedy Schluneg ger met Trade Beiser, de Oosten rijkse, op de tweede plaats, terwijl ook de bronzen medaille door een Oostenrijks meisje werd gewonnen. Het eindklassement van de af delingswedstrijd (dames) is; I. Hedy Schlunegger (Zwits,) 2 min. 28.6; 2. Trade Beiser, (Oos- tenr.) 2 min. 29.2; 3. Rese HameVer (Oosfcenr.) 2 min. .30.2 sec.; 4. Cari na Seghi (Italië); 5 Lina Mittner (Zwit. Nog drie landen ongeslagen Het Jjshockeytourhooi, verguisd door het internationaal olympisch comité „en reeds op de eerste dag de beste in opspraak gebracht door de'gedragingen van enige Zweedse en Canadese spelers, blinkt tot nu toe niet uit door een overmaat van spanning. Er wordt weliswaar gescoord dat de spaanders af vliegen, maar van bijzondere pres taties or door schoophéid yitmtm- têndé ontmoetingen is nog)- geen sprake. Men neme slechte kennis van de uitslagen der wedstrijden die op deze Maandag zijn gespeeld: Zweden—Oostenrijk 7—1 (3—1, 1—0, 3—0). Tsjechoslowakije—-Groot Brii- tarinie' 11—4 (4—1, 6—1, 1—2). CanadaPolen 150 (50, 60 4-0).' De winst is echter dat er geen melding behoeft te worden ge maakt Van nieuwe misdragingen der spelers, die een hoon waren voor de olympische gedachte. Nog drie landen nl. Tsjechoslo wakije, Canada' en Zweden zijn nog ongeslagen. De stand luidt na vier speeldagen: Tsjechoslowakije 4 8, Canada 3 6, Zwitserland 3 6, Ver. Staten 3 4, Zweden 3 2. Gr. Brittannië 3 2, Polen 3 2, Italië 3 0, Oostenrijk 4 0. 4 FEBRUARI, Bijstrenge vorst vriezen altijd wel bepaalde tuingewas- ten dood. Sommige vaste planten en ook jonge aardbeiptanten kunnen het slachtoffer worden; de takken van tere soorten rozen kunnen 'diep zijn inge vroren. Dit zijn trieste zakendoch men moet dergelijke én -andere plan ten echter niet al te gauw voor dood gevroren verklaren. De schade, welke door de strenge vorst aan de tuinge- wasstn is teweeggebracht, is pas in het voorjaar te constateren. Men wachte rustig tot in de lente. Meestal valt het nog wel mee. De laatste hand wordt gelegd aan de opruiming van de paden ih de Kra- lingerhout, dat 28 Februari weer voor het publiek Wordt opengesteld. Doordat HBC van ASC met 52 heeft gewonnen, is de. Heemsteedse club erin geslaagd het kampioen schap van haar afdeling te beha len. HBC het vorige seizoen gede gradeerd, kan dus thans trachten haar plaats in de tweede klas te herwinnen. The Rising Hope heeft in afdeling B twee kostbare winst punten in de wacht gesleept door op DHZ een zege van 12 te be halen. VND zal daardoor voorlopig op de laatste plaats blijven staan. Voorde rust was DHZ iets meer in de aanval en drukte dit in' een doelpunt uit In de tweede helft heeft middenvoor Jacobs voor' de theemensen tweemaal gescoord, daarmede deoverwinning vfcn zijn vereniging zeker stellend. In de 3e klas C is de. strijd om de laatste plaats nog slechts van belang. Aan gezien. Poortügaal tegen Wassenaar mét 13 ten onder ging, geloven wij wel, dat het voor eerstgenoem de naar het spelen van degradatie wedstrijden. toegaat CKC dat in E. tegen Eb oh, de kampioensclub, ten strijde trok, raakte nog dieper in de put door de 50, die de pordte- naren bereikten. Maar er is voor de Krimpenaren nog niet alles verlo ren, doch dan wordt het wél hard aanpakken. HOV heeft in de 3e klas F Zwijn- drecht murw geslagen met een fik se 08 overwinning, waardoor zij in puntenaantal gelijk is gekomen met VCS, dat ook 24 punten heeft uit 14 wedstrijden. Leonidas slaat in deze afdeling ook lang geen slecht figuur. Doordat zij met haar stadgenote Siod korte metten maak te (04), prijkt zij op de derde plaats. Het js voor-VCS een zware tocht naar Dordrecht geworden, maar Fl.uks.zag zich toch met 0—1 geslagen.' 'v,. De vierde klassers Archipel, dat in de 4e klas A een kampioenschap van Alphia nog slechts in de weg kan: staan, heéfi tegen DHL een lelijke pil (30) te slikken gekregen: - Alphia, dat nog slechts een punt' uit 3 wedstrijden behoeft té boeken, heeft zich dus geen zorgen te maken en zal* straks aan de promotie-competitie kunnen tjeelnemen. Rijswijk is door haar gelijke spel in de 4e klas C tegen de koploper Lugdunum.(00), nog niet geheel en al uitgeschakeld voor de kam pioenstitel, maar wij houden het toch liever maar op de Leidenaren. Roodenburg had in de 4e klas D een rustdag eri kon er zich toe be palen af te wachten wat haar con currente Schoonhoven tegen Floris sant zou doen. En ziet de onderaan de ranglijst staande Rotterdammer brachten het tot een overwinning' van 24, daardoor Roodenburg het kampioenschap bezorgend en zelf de laatste plaats verlatend. Moordrecht, dat al reeds het kam pioenschap vari de 4e klas F had -veroverd, kwam tegen Waddinx- veen, no. 2 in het strijdperk, doch moest zich met een puntloos spel tevredenstellen. Ursus heeft zich haar kans op de ere-titel in de 4e klas G nog niet laten ontglippen, want zij sloeg Postalia op eigen grond met 12, zodat de Schie dammers op Naaldwijk nog slechts 2 punten ten achter zijn, doch een wedstrijd minder hebben gespeeld. Hi lies luis heeft in afd. H. zijn eer-' ste nederlaag van dit seizoen gele den. De Pechvogels hebben vrijwel voortdurend een verdedigend spel gespeeld en een muur voor het doel opgesteld, waardoor de Hillesluize- naren vergeefs hebben gepoogd heen te breken. 5 minuten voor hét einde zag Pechvogels kans, zij het dan op vrij gelukkige wijze, de overwinning te behalen. ïn afdeling K is er slechts één wedstrijd ge speeld ep deze ging tussen no. I en no. laatst van de ranglijst,4 Het was dé ontmoeting Dindua-—USC, die eerstgenoemde met 1—0 heeft ge wonnen. Dinduh's kans op het kam pioenschap is door deze zege weer aanmerkelijk verhoogd. Wij hebbr- Teun Brommer van de school Huizenaar, een van.ee beste jeugdige amateurs van Rot terdam, nóg niet dikwiils met inck out zien winnen, maar - gis teravond, in Odeon, heeft h# laten zien. dat hij niet alleen technisch uitblinkt, maar als het moet ook over een harde stoot beschikt. ZtJn tegenstander Lemkenk uit Den Haag gaf hem daartoe dan ook wex de gelegenheid, Hii verwaarloosde de dekkine- en reeds in de eerste ronde kreeg hij daarvan de kwade gevolgen te ondervinden. De kleine Snoek van Huizenaar begint rich ook meer en mg"- in de goede rich ting te ontwikkelen, gisteravond rleênte hii zowaar de stijlmrijs in de wacht. Voor de rest van de amatêurpar- tijen verwijzen wij naar de uitsla gen: Houtman w.o.p, van Van Gor- kum, .Ereen w.o.p. van de Gids, Van Dam w.o.p van Arend, de Lange w.o.p. van Ab de Wolf. Gales w.o.p. van Van Diggelen. Bouwhuizen w.o.p. van Coenraad, Roeters w.o.p. van Kloek. Snoek w.o.p van Reï- nenstein. de Haas won op punten v. de Waard. ZandvlietPiitak onbe slist, Matthij w. door interventie vai^ v. Heiningen, Brommer w. k.o. van Lemkerk. VOETBAL Nagekomen uitslagen afd. Rot terdam K.N.V.B. 2e klasse A: He kelingen—Vierpolders O0; B.: SV DP—SVDPW 4—1. WATERPOLO Competitie K.N.Z.B.ï Merwede 66. Verleden week maakten wij In het korf melding van het vergaan van het Panamese stoomschip Pan chito. Het schip was met een lading erts onderweg van Huelva naar Antwerpen, toen het in de nabij heid vanUe de Bsin (Brest) door een ontploffing werd getroffen en zonk. Achttien zeelieden zijn W dit drama van de zee om het le ven gekomen. Het marine-radiostation" van Brest ving van de Franse trawler Robert Marie 't bericht op, dat wij na veel moeite twaalf totaal uitgeputte overlevenden, van «de Panchito, waaronder ook een verstekeling, aan boord genomen had. De traw ler is inmiddels in Lorient aange komen, waar de schipbreukelingen in een ziekenhuis zijn opgenomen. Een geredde vertelde, dat door zware zeeën gaten in de scheeps wand van de Panchito waren ge slagen. Op een gegeven ogenblik scheurde een hoge golf het schip open, het water stroomde de ma chinekamer binnen en deed de ke tel ontploffen. Het vaartuig zonk onmiddellijk. Tot zover het relaas van de ge redde zeeman. Een met erts gela den schip heeft bij slecht weer door zijn vaste ligging wreed noemt de zeeman dat meer van de ruwe zee te lijden, dan een schip, dat door lichtere eri minder compacte lading ranker op de gol ven ligt. Ook de Panchito heeft dat ondervonden en. is zelfs als we de mededelingen van het lid der bemanning goed begrijpen, zonder meer in voïle zee uit elkaar geval len. De Panchito is niet- tegen de elementen bestand gebleken, wat' geen wonder mag .heten, als men weet,, dat het schip in 1910 werd gebouwd en dus veilig een hoog beja'arde grijsaard onder de sche pen mag worden genoemd. In nor- ..male tijd zou dit bijna veertigja rige schip al lang bij de sloper zijn beland. Echter, sinds de afloop van de oorlog beleven we ook in dit opzicht een abnormale tijd. Er varen meer schepen rond, die overrijp zijn voor de scheeps- sloper en het merkwaardige daarbij is, dat dergelijke schui ten in vele gevallen onder Panamese vlag varen. Pana mese en in de laatste tijd ook Hondurese papieren betekenen, dat het reden van het schip goedkoper uitkomt. Betekent het ook, dat men dan FEUILLETON 40 „Dat is bar," gromde Frank. „Je moet weten, Karin, dat in onze studententijd ik het altijd was, die de meisjes voor hem'moest uitzoeken, daamvas mijnheer te verlegen voor' en hij kan mij nog niet vergeven, dat ik dan het beste voor thans; voorstaan en we spelen met de stukken, gang langs de patiënten? Je zou hem de aderla- °P het bord zijn, hebben wij te maken met tingen kunnen laten verrichten, of doet tegen- twee Duitsers; Kubelin en de mysterieuze profes- woordig all ten de barbier dat nog? sor op de- fabriek; twee Polen; Ossiefski en het Frank trol zijn wenkbrauwen op. meisje walewska, een Hongaar en twee onbe- „Geen sprake van," zei hij; „Ik was mijn ban kende mannen. Als wij de nationaliteiten bij den in onschuld bij al die schelmenstreken van elkaar houden, wordt alles gemakkelijk; dan jou." trekken wy' een lyn van Olga naar Ossiefski, en „Góed, dan zal ik zelf wel een grapje beden- van de proffessor "naar de groep Kubelin. Als ken," stelde Peter hem gerust. Maar Karin was Duitsers en ^Polen hier samengaan, staat de fa- niet zo gemakkelijk tevreden te stellen. mijzelf"hield, 2o~als tenslotte ook jou/mijn ge- ,viiandSchaP. .schaduwen. mnaHer „cv, tv,Ut, aJZZ, daarmede schieten wy weinig m— briek mèt Kubelin tegenover de groep van de Hongaar. Is dat niet het geval, dan begint de tegenstelling reeds in de fabriek en wel tussen Olga en professor Van Dalen. Nu ben ik er haast wel 'zeker van, dat die twee elkaar uit maar „Je kent het laffe hart van mijnheer mijn echt genoot," zei ze tegen Peter. „Ik zal je. wel hel pen, daarover spreken wij nog wel. Maar zeg eens eerlijk: wat is het? Is het.... spionnage?" „Denk het wel," zei Peter. „Maar hoe is dat nu mogelijk, zolang na de - - j- op- Twee van oorlog? Wij hebben toch geen militaire geheimen e stuKken zyn reeds van bet bord geveegd. £js wjj die hadden, wie zou het dan iets kun- liefde, en moeder van mijn twee kinderen.' „Je hebt-mij de keuze ook niet moeilijk ge- - - s... maakt," meende Karin. „Liever een man, die Wie zullen er nog volgen? Ik voel het ergens in nen schelen?" nooit thuis is en altijd naar aether en jodium mun lichaam, dat er nog meer gaat gebeuren en Karin het zijn beslist geen militaire gehei- ruikt, dan een, die zijn leven slijt in aanbidding wel heel spoedig. Het ellendige van het geval is mën. Anders zou onze Inlichtingendienst er van mummies. Maar Peter," wendde zij zich tot evenwel, dat wy mets weten, en maar af moeten ajies van weten en bok warempel wei toeslaan, haar gast, „je weet, dat je hier de kost verdient wachten hoe de zaak zich zal ontwikkelen om Maar omdat zij niet weten, waarom het gaat, en een dak boven je hoofd voor de nacht met weer en stap verder te komen. En in-die tijd jonnen en willen zh .nietsdoen." het vertellen van griezelverhalen, waarop ik nog kunnen de oorlogvoerenden elkaar rustig af- M r- f vermoedt waarom het gaat. altijd verzet ben sinds mijn zesde jaar, dus ga slachten." l weet ofwaarom nagaan verder, anders zetten wy je vanavond nog onher-, „Misschien, dat jij daarbij en passant ook Alleen^can je het toch niet aan."' rocpelük op straat" weggemMid wordt," Bhilosofeerde Sank. - J L k., TT-,-, da minstreel cinc verder" zuchtte Peter „Omdat, beminde Karin, mijn idee op het wert wïi'Óm ««5te g«richt-|ü absurd lijkt, dat het «oefflgt demonstratief in het lege kopje, maar toen de zou zyn de goedgelovigstemraseneïwan hsover- anrierpn dfden alwf 7i\ dat niet merkten ver- Peter aarzelde, alvorens daarop te antwoorden, tuigen. En bovendien voel ik wel iets, maar ik wlmtahilmMndieneaSSt- „Tenminste,"-zei hij. toen „ik dénk. dat ik het heb het nog niet in mijn handen.'Eerst dan zal Tp. hpht -npvpn mi»t ie nieuwseierlce oren weet En Ik ben er haast wel zeker van, dat het ik de bazuin .steken om de hulptroepen in het niëtwXhe«cS4 te bewijsmateriaal in de kerk te vinden Is. Dc «•'«1:^ trorfoTipn bad Hii VpÏ dat Kuhelln vari afkomst nioet nu zjen er ongestoord een paar uur alleen hand heb. Met één telefoontje, een Duiteer was, thans genaturaliseerd Zwitser. «„daarbij kan jij me helpen, Drank.» Als hei dan maar ntet te tart Patat rel Zijn verhaal laat voor mij voldoende ruimte „Hoezo. K;irin ernstig. „Niet dieKiigto:in de buurt voel over óm het waarschijnlijk te achten, dat mijn- „Door de koster op de een of andere wijze Ik me niet meer op .mijn gemak, heer Kubelin een Nazi-agent in de oorlog was. een tijd bulten de kerk te houden. Kan je hem Maar zover zijn wy nog niet. Zoals de zaken er bijvoorbeeld niet laten assisteren bij een rond- wik ook niet," bekende Peter. i (Wordt vervolgd,) varen kan met schepen, die niet zeewaardig zijn? De omstandighe den waaronder de Panchito is on dergegaan doen sterk vermoeden, dat het schijb niet zeewaardig is geweest, dat dertig zeelieden in Huelva aan boord van een her leefd dodénsehip van Ben Traven, zijn gestapt voor een reis, waar van achttien van hen nooit zullen terugkeren. Dit geval wijst dunkt ons op een toestand, waaraari zowel door bo nafide reders als door de zeelie denorganisaties bij internationaal overleg een einde moet worden ge maakt, zulks ter bescherming van beider uiterst gewichtige belangen. Het nüpend tekort aan scheeps- rulmte'm&g geen verontschuldiging zijn voor het feit, dat de zeelieden met wrakke sdhepen de oceaan op, worden gestuurd alleen om der wille van wat geldelijk gewin. Een mensenleven Is oneindig veel meer waard, "f: Gevaarlijk spel Na. aftrek van twee visdagen hlyven er in een week toch altijd nog vijf avondmaaltijden over, over, welke het brok vlees van de bon te verdelen valt met zijn balletjes als flinke stuiters of een fragiel, door schijnend plakje, als mgn er ten minste nog niet een onsje afge nomen heeft voor de ..boterham» want dan worden het by de aard appelen meer knikkers en rvitrage achtige flintertjes. Wie dan ook eens feestelijk in een restaurant verzeilt en daar, laten we zeggen een biefstukje, of een carbonade bestelt, voelt het hart in de maag kloppen var smul- drift, want dat is bij thuis ver geleken om jde dooie dood geen gekke portie vjeèa die de kellner daar elegant op uw bord schuift. De restaurateur kan u die lekkere hap vlees met een goed geweten geven: hij krijgt er 'zijn toewijzin gen voor en er valt niets op aan. te merken, al zal de thuis etendé holle- kiesportiesverslipder die restau rantschrokkers nog lang benijden. Maar nu .zijn ..er altijd van die hollebollegijzen, van die Kannibalen voor wie een normaal stuk koe al lang geen sensatie meer - is. Dia moeten' dan per se een dubbele dit of dat. Sommige restaurateurs zeggen dan: spijt me waarde heer, hier krijgt ieder evenveel en genoeg maar er zijn er ook die niet graag nee zeggen en ook gulzige klanten tevreden willen stellen. Eri dan begint het gevaarlijke, spelletje van slagertje zoeken die zwart levert. Die zijn.'eri wel,-dia waren er altijd en die zullen er waarschijnlijk steeds weer zijn, maar dat het spel gevaarlijk wordt zien wij vandaag bij de economi sche politierechter. Daar staat nu zo'n. slager die aan een restaura- teur- hier in de stad een aardig boutje geleverd had en daar was noch de officier nóch de rechter erg over te spreken, Zjj namen het de slager erg kwalijk dat hij zo on sociaal gehandeld had en van de restaurateur, zeiden zjj, kwam het ook allesbehalve te pas, maar de slager werd de-.hoofdschuldige be vonden. Die man moet nu maar eens goed beseffen dat het uit moet zijn met dergelijke praktijken, von den de heren en zij veroordeelden déonthutste vleeshouwer tot .zei weken gevangenisstraf en wel onmiddellijk ingaande, zodat de parketwacht al aanstalten ging maken om de veroordeelde achter slot en grendel tè gaan stoppen. Alstublieft een b'oétë, heren, jammerde de slager, desnoods een hoge, want ik kan niet gemist worden in de zaak, daar komt niks van terecht zonder mjj. Ala ik het geld niet heb zal ik het wel lenen. Niet nodig, sprak de rechter onverbiddelijk,, u.. krijgt gevange nisstraf, gratis, moet u zulke ran-s gen. maar niet doen. En zo moest, de zeer. ontdane slager met de parketwacht mee,.het trapje af naar de cellen; T N DE HOOP koning ThïaTf niet J- alsnog uit z'n tent -te lokken wagen wij het nu reeds' te schrij ven over de huidige winter, die. wat de koude betreft tot. dusver bijzonder gunstig is verlopen,. Schaatsliefhebbers zullen wellicht anders praten, doch hun, die hun brood in de buitenlucht verdienen, als bijv. de scheepsbouwers en ha venwerkers, melkboeren, bakkers en trammannen, is in ieder geval ve.el narigheid bespaard gebleven, nu deze winter zich blijkbaar wil* aanpassen aan de armzalige twaalf eenheden brandstof, die we dit jaar te verstoken hebben :gekre-' gen. Bovendien bracht de kwak- kelwinter het grote voordeel, dat de bouwvakarbeiders hun belang rijk opbouwwerk niet behoefden te onderbreken en het verkeer. binnenscheepvaart! niet werd gestremd. De winter, die we thans beleven, staat wel in een scherp contrast met verleden jaar, toen wij in eni ge overzichten melding hebben ge maakt van het grootste aantal ijs dagen, dat sinds 1890, .het oprich tingsjaar van het Meteorologisch Instituut in net Poortgebouw te Rotterdam werd genoteerd. Een massief hogedrukgebied over Nrd.- Europa, dat maandenlang hard nekkig stand hield, was oorzaak, dat iedere aanval der Oceaan-de pressies, werd afgeslagen met als gevolg permanent uit oostelijke richting waaiende winden met zeer lage temperaturen. Thans is er geen sprake van zo'n hogedruk- barrière. Een stroom van depres sies heeft, in de afgelopen maanden ongehinderd via Ierland, Engeland en ons land naar Oost-DuiIsland kunnen trekken, weliswaar veel regen en wind brengend, maar de temperatuur bleef in het gehele Europese vasteland vzi boven nor maal. Volgens gegevens, ons verstrekt door het Meteorologisch Instituut te Rotterdam bedroeg de ochtend- temperatuur (8 uur) gemiddeld over Januari 5.2, de gemiddelde maximumtemperatuur 7.6 en de gemiddelde minimumtemperatuur 3.7 graden Celsius. Verleden .jaar Januari waren de overeenkomstige cijfers V7, .2.2 en —2.5. Op ze ventien dagen van die maand daalde de temperatuur onder het vriespunt en gedurende dertien' dagen bleef zij een geheel etmaal eronder. Ook de af gelopen/Decem bermaand was 2acht, nL 's mor gens om 8 uur gemiddeld. 4.8 gra den Celisus boven nul met een ge middeld maximum van 7 graden en een gemiddeld minimum van 2.9 graden. In December 1946 wa ren deze cijfers resp, 0.1, 2.8 en. 1.2 graden.- Celsius.-'"vv"':- Maar, zult U zeggen, in Februari kunnen we nog veel koude krij gen. Zie maar naar verleden jaar,; toen de Februarimaand de koudste was met 'n gemiddelde tempera tuur van liefst 6.5 graden Celsius onder nul! Echter, de weerdeskun- digen zijn, gezien de weersconstel- latie over geheel-Europa, optimis tisch gestemd en verwachten, dat: zich een dergelijkeabnormaliteit ditmaal niet zal „voordoen. Zij ba seren hun optimisme bovendien op de ervaring, dat op een zachte. Ja nuari doorgaansen kwakkel-Fe- bruari-maand volgt. Zo bleef bij- voorbeeld in de Januarimaand van de jaren 193C, 1938, 1939 en 1944 de temperatuur ver boven normaal en volgde daarop een Februari- maand eveneens met zacht weer. Laten we dus ook voor dit jaar ho pen. dat de geschiedenis zich her haalt!.. "-V. De Rotterdamse kamer van het Bijzondere Gerechtshof veroordeel- de Maandagmiddag de 66 jarige koopman Gerardus Dekker tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek. Dekker had, toen hij* in de bezet tingstijd prentbriefkaarten leurde zijn Joodse zwager dié hem verge- zei de bij een politieman aange bracht met het gevolg dat de zwa ger in een concentratiekamp de dood vond. De eis was 15 jaar. Deze witte wollen mantel is kennelijk geïnspireerd op de. Russische kozak* ken-kledij. Op een Londense voor jaarsshow oogstte zij veel bekijks. Het opstaande boordje en de zakken zijn versierd met figuren van bruin tres

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3