HENRY WALLACE is géén politicus Roosendaal scherpst bewaakte grens buiten Soyjetsfeer mCT EEfli 1(1 EED HOEKJE heöen Met 'n briefje en 'n sleutel Radio-programma „Beheerder" liquideerde Landstandbureau en vergat zichzelf niet BENELUX IN DE j PRACTIJK j Brussel ligt verder van Den Haag af dan van Luxemburg teig^ngSiL16 Woensdag 11 Februari 1948 TT ENRY WALLACE'S boeken en gtsahriften zijn zeer leesbaar. Wallace heeft namelijk het vermogen, de ingewikkeldste problemen tot een' voudtgc formuleringen te herleiden een eigenschap die ook in zijn kranten artikelen aan de dag treedt. Wie riu verwacht, dat de man. die zich enkele weken geleden candidaat gesteld heeft voor het presidentschap van de Verenigde Staten, dezelfde capacitei ten zou vertonen in zijn redevoeringen, vergist zich deerlijk, want Wallace is een zeer middelmatig, om niet te zeg gen slecht redenaar. Hij schijnt op het podium aan een soort spreekkoorts te lijden die maakt, dat hij aarzelt, zijn zinnen halverwegen afbreekt en ^op nieuw begint en soms zelfs stottert. En toch heeft hij succes bij de massa. De zalen waar hij spreekt zijn stampvol, Twee weken nadat hij zich met zijn tournée door Europa, i waar hij de politiek van Washing ton hevig aan critiek had onder worpen, het epitheton verrader op de hals had gehaald, begon hij een tournée door Amerika zelf, en hon derdduizenden kwamen naar hem luisteren, ofschoon hij hoge entree hief. Wat is dan het geheim van zijn populairiteit? Verse eieren ,,Ik ben geen politicus", zegt "Wal lace zelf. Misschien is dat de oor- 1 zaak dat hij de massa trekt en onder zijn collega's zo: weinig ge zien is. Wallace zelf vindt, dat hij in eerste instantie landbouweconoom en socioloog is. In elk gevaT heeft hij een grote liefde voor zijn; farm en in zijn onafscheidelijke aotentas zit bij elke reis iets, dat de gehecht heid van: deze man aan alles wat met het agrarische samenhangt, demonstreert. Hij kwam eens in China aan met zakjes zaad .uit het Midden-Westen. In. Londen-had hij een korf verse eieren van zijn eigen farm bij zich en toen hij uit Pale stina terugkwam had hij allerlei souvenirs van bodemkundige aard meegenomen tot chemicaliën uit de Dode Zee en diverse grassoorten toe. Al deze dingen wijzen op een grote nieuwsgierigheid 'n drang om het waarom der dingen na te vor sen. Hij wekte eens de hilariteit van heel Washington op met zijn ge woonte, 's morgens het boemerang- werpen te beoefenen, maar tegelij kertijd liet hij massa's litteratuur aanrukken over de techniek van 't werpen en de aërodynamischs wet ten die tijdens de.ellipsbaan van het. projectiel hun invloed deden gelden. beoefent de kippenfokkerij en de astrologie, is theosoof, socioloog en spiritist, maar: sias aandient, maar wel heeft hij iets profetisch over zich. Daarom is hij de eenzarpe. Maar he£ is ook moge lijk dat hij de met vrees voor de pressie en oorlog geplaagde Ameri kanen met zijn idealistische, profe tische schilderingen van een wereld van ovërvloed en vrede voor zich zal winnen. Misschien heeft hij nu het plan Marshall bezig is zijn be slag te krijgen, het ogenblik om de massa mee te krijgen, niet gunstig gekozen. Misschien slaagt hij toch. In elk geval is het de moeite waard, het „phenomeen Wallace" zoals „Die Weltwoche" hem onlangs betitelde, in zijn verdere ontwikkeling te volgen. Franz Josef Hirt De Zwitserse pianist Franz Josef Hirt zal niet, zoals aangekondigd op Dinsdag 17 deser een piano recital geven in^ museum Boymans, maar eerst op Vrijdag 20 dezer. Op Dinsdag 17 Februari treedt ke* piano-duo Frans Josef HirtRos made Stucki op, dat werken van Mozart, Busoni Debussy, Saint Saens, Strawinsky en Milhaud ten gehore zal brengen. Franz Josef Hirt die j.l. Zater dag in Den Haag en jJ. Zondag in Amsterdam' met werken van De-^ bussy, Ravel en Couperin, gróót' succes had, zal het zelfde program ma te Rotterdam op Vrijdag 20 dezer ten gehore brengen. Volkszang Het bestuur van de afd, Rotter dam van de Ned. Vereniging voor de Volkszang 'heeft de heer W. Geuraen alhier verzocht.de leiding op zich te willen nemen van een wekelijks volkszanguur in Rotter dam-Zuid. Begonnen wordt Zaterdagavond 14 Februari in de bijzondere school voor voorbereidend onderwijs aan de Zuidpolderstraat van half acht tot half negen. De heer Geursen is de tweede lei der-van de volkszang te Rotterdam. Ingezonden mededeling) De kriebelhoèst- sSL M> verdwijnt direct met HOESTDRUIVEN WOENSDAG 11 FEBRUARI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Nws. weer, 19.15'Leger des Heils, 19.30 Actueel geluid, 19-45 Eng. les (gevord.), 20.- Nws, 20.05 Progr proloog, "20.15 Radio pkilh. ork.,'21,10 Eerste Lij densoverdenking, 21.40 Ens. .Eup.ho- nia, 22.10 Volksliederen uit verschil lende landen, 22.30 Nieuws, 22.45 Avondoverdenk,, 23.— Vioolsonates van Bach, 23.35 Slotaccoord. - HILVERSUM II; 19— Beginsel progr. P. v. d. A., 19.15 Reg, uitzl 19.30 Cursus Amsterdam 1948, 19.45 Ds. Sirlcs, 20.— Nws, 20.15 Malando, 20.45 De wereld is een draaitoneel, 21.45 Concertgebouw orfc., 22.30 In de tuin der poezie, 22.45 Reportage 6 daagse, 23.— Nieuws, 23.15 Dans- programma. DONDERDAG 12 FEBRUARI T HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymn., 7.45 Radio Philh. ork., 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Ochtend concert, 10.Clavecimbel; 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelspel, 11. De Zonnebloem, 11.45 Orgelconcert, 12.03 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer,-13.Nieuws, 13.25 Lunchcon cert, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.00 Amatin Trio,: 14.30 Lichte orgel klanken, 14.40 Causerie v.d. vrouw. 15.— Kwintet, 15.15 Kamerorkest', .16.Bijbellezing, 16.45 Piano-reci tal, 17.00- Jeugdjournaal. 17.30 Het- moderne Franse lied, 18.Argen tijns ork., 18.15 Land- en tuinbouw. HILVERSUM II: 7 Nws, 7.15 Werkjes van Eric Cpates, 7.30 Och- tendrhythme, 8.™ Nws, 8.15 Thea-, ter orkest, 8.42 Viool en. piano, 9.15 Morgenwijding, 9.30Waterstanden, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Don Kozak ken koor, 10.50 Kleutertje luister, 11.Vrouwen in de omroep, 11,20 Gr. muz., 12.Les Gars de Paris; 12,30 Weerpraatje, 12.33 In 't spion- netje, 12.38 Operette concert, 13.— Nws, 13.15. Pierre Palla, 14,De vrouw, 14.20 Solisten concert, 15. Voor zieken en gezonden, 10.U kunt het geloven of niet, 16.05 Reprises, 16.45 Vergeten Nederland se muziek, 17.— Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week, 17.30 Jeugd- ensemble, 17.50 Reg. uitzend., 18.— Nws, 18.15 Sport, 18.30 The Sky- masters. •(Ingezonden mededeling Een rover kwam laatst zonder dralen M'n enige dochter - weghalen: Ik kreeg toen bericht Om, de losprijs !ri T!P VAN BOOTZ Het was Wallace niet iedereen weet dat die met zijn persoon lijke vriend Albert Einstein contact opnam om de weg te effenen voor het verkrijgen van de credieten voor het atoomonderzoek dat was in 1941, toen deze aangelegenheid nog buiten het parlement om behandeld moest worden. Religieuze belangstelling Zijn religieuze interesse Is zeer groot. Hij trachtte in zijn boek „Star tesritanship and Religion" de syn these te vinden tussen de boodschap van de bijbel en de sociale realiteit van het ogenblik en hij studeert graag in de godsdiensten van an dere volken. Via de Tibetaanse mystiek kwam hij terecht bij astro logie, spiritisme en theosophie. Een van Wallace's assistenten in het ministerie zei - eens: Breng in vredes naam geen theosophen bij hem, want die geeft hij mèteen ,een baan tje en dan zit het hele departement binnenkort vol van die lui. Wallace is wel zo bescheiden dat hij zichzelf niet als een soort Mes- HEFTIGE en vaak gerechtvaardigde, critiek is geleverd op. het beleid van M.G., Beheersinstituut, P.O.D., én al die andere inderhaast ingestelde organen, die zich in de maanden na de bevrijding geplaatst zagen voor de bijna hopeloze taak, de Augiasstal Nederland schoon te bezemen.. Rechtszekerheid was een begrip, dat niet langer onverkort en integraal gangbaar bleek'te zijn, de chaos, die_op velerlei terrein heerste, werkte willekeur, corruptie en ]cnoeierijën in~de 'hahd. Maar levens "mag niet, vergeten worden, dat talloze misstanden het gevolg: zijn geweest van hebzuchtig, cynisch optreden van enkelingen, die bij gebrek aan doel treffende contrólé door de overheid hun kans schoon zagen zich np een voudige en brutale wijze te verrijken. PriV&,£C enterprise f 10.000 bij de Rotterdamsche Bank. Voor de Rotterdamse rechtbank stond Dinsdagmiddag één der re presentanten van dit grofste soort „private enterprise" terecht, de' 49- jarige bsdrjjfsïngenisur C.G.P.H. Onmiddellijk na de bevrijding wierp., deze zich op; tot beheerder— liquidateur van het plaatselijk bu reau van de voorm. Nederlandse Landstand, dat gevestigd was in het 'pand Westersingel 46. Van deze overname stelde hij .de commandant van de B.S. op de hoogte in een* schrijven, voorzien van het briefhoofd van een „alge mene bond van oud-leerlingen van inrichtingen voor middelbaar land bouw onderwijs", de langademige naani van een vereniging, die zoals ter zitting bleek een louter paedagogisch, en volstrekt niet eco nomisch karakter draagt en- dus niet de minste rechten kon laten gelden op het beheer. Gewapend met 'een keukenmei denbriefje,1 dat hij van iemand op het stadhuis gekregen had en brenger dezes' machtigde de 'sleutel van de safe van het Landstand- bureau in. ontvangst te nemen, be gaf hij zich naar 't Huis van Bewa ring alhier. - Daar bevond zich de wnd. staf leider van de Landstand, admini strateur. van het bureau in arrest. De wnd. directéur van het H. v. R., de heer Van.M., aan wié:H. zich voorstelde als beheerder .van het bureau, achtte zijn „legitimatie"- papiert je blijkbaar afdoende en liet hem de sleutel overhandigen. Op 13 Juli stortte H. ruim Toevallig juist het bedrag, dat het bureau Landstand kort voor de be vrijding uit Den Haag had ontvan gen. In de woning van H. werden voorts talrijke goederen gevonden die in het bureau thuishoorden en. gedeeltelijk het eigehdom waren geweest van de gedetineerde admi nistrateur, die .hét pand zelf be woond had. Meubelen, kleden, lam pen, boekenkasten, schrijfmachines, schilderijen, tafels etc. H. had ver scheidene goederen reeds te gelde gemaakt. Wel had hij een soort rap port van overdracht opgesteld voor de officiële beheersinstanties van de Nederlandse Landstand, maar over het belangrijkste deel van de bescheiden, gelden en inboedel werd hierin met geen woord ge rept. Verdachte, die zich verontwaar digd en op hoge toon. trachtte te. verweren tegen de vele vragen, die de rechtbank hem tijdens de lange zitting stelde, voerde de meest on geloofwaardige bewijzen aan om z'n onschuld aan te tonen, en zijn halsstarrige houding kwam overeen niet de bevindingen van een psy- chologisch-graphologisch rapport, dat hem een s.chizophrene persoon noemt, wiens oneerlijkheid zo'öiep^ geworteld is, dat hij er zichzelf niet eens meer van bewust is. In zijn requisitoir achtte de offi cier van justitie oplichting en dief stal bewezen; hij eiste een gevange nisstraf van één jaar en zes maan den met aftrek van (zes maanden) voorarrest. HE T FRANSE EILAND Pêunion, in de Indische Oceaan nabij Madagascar, is door een cycloon geteisterd. Een beeld van de enorme ravage. Passiespel 1948 Uit de R.K.. toneelgezelschappen Magna Pete, Roomsch Tooneel, Schouwtoneel, Het Voetlicht en Zuidertoneelkring is een groep spe lers samengesteld, die op Dinsdag 9 Maart in de Rotterdamse Schouw burg een opvoering, zal geven van het Passiespel 1948 Passio Christi. Voor dit wijdingsspel zijn spéciale décors en tooneelaankleding ont worpen en uitgevoerd door Gé Madern. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Graalkoor en Rotterdams Katholiek Mannenkoor onder leiding van Marthe èn Paul van de Putten en leden van het R,Fh.O. De heeft Jan Sengers. Filmliga Indonesië In Batavia is een filmliga Indo nesië opgericht. De eerste officiële voorstelling zal 17 Februari gegeven ■worden mét Halfway House, een film van Basil Reed. Het doel van deze filmliga is dat van elke film liga: het vertonen van goede films. Een directe aanleiding tot de op richting is het gebrek aan „betere" films in Indonesië. De liga zal con tact opnemen met de overeenkom stige organisatie in Nederland en wil haar krachten inspannen om de huidige filmcritïek te saneren. J OE DY NAN, Amerikaan en J - correspondent van Associated Press, heeft een reis door de drie Benelux-landen gemaakt om. de foitmie nu eens in de practijk te zien functionneren. Aart de grens tussen België en Nederland is hem 5 het wachten blijkbaar wat lang ge- vallen: hij spreekt niet erg loffelijk i over de douaniers die daar de ret- ztgers. een oponthoud van ander* S half uur veroorzaken. Een van de meest rigoureus gecontroleerde grenzen in West-Europa bevindt zich tussen twee landen België en Nederland die, in theorie althans, de vorige maand een douane-uniezijn aangegaan. Niettemin worden reizigers, die uit België komende Nederland binnenreizen nauw gezetter onderzocht dan waar .ook aan deze kant van de Sovjet-sfeer. De Nederlandse autoriteiten - geven toe, dat deze contröle vervelend is, maar op het ogenblik zeer noodzakelijk. Zij hopen die contröle te ver zachten en tenslotte geheel te kunnen opheffen. Maar dit kan alleen geleidelijk gebeuren. Deze situatie geeft een beeld van de 'moeilijkheden en problemen waarmee de staatslieden in Brus sel, Den Haag, Parijs, Londen en Washington te maken hebben, dfe zich op het ogenblik bezig houder» met de bestudering van een Euto- pese tolunie en een economische federatie. Want zelfs de bescheiden poging van Benelux is nog maar al te vej- verwijderd van .feitelijke uitvoering. De afstand van Brussel naar Den Haag is betrekkelijk kort en een sneltrein behoeft er niet meer dan drie uur over te doen. In werke lijkheid duprt .het echter bijna 5 uur en het' verschil ligt in de an derhalf uur die men doorbrengt aan de Nederlandse grens voor het douane-onderzoek in een gebied, waarvan, m^n zou denken, dat de douane is opgeheven. Deze anoma lie wordt nog geaccentueerd door de situatie aan de Belgisch-Luxem burgse grens: Treinen doen-over de veel langere afstand Brussel—Lu xemburg nog geen 5 uur. Tussen deze beide landen bestaat geen doaune-controle en in de trein zittende weet mén niet, of men nu al dé ,gténs. .geóssseercLig, of 'niet. Nederland binnenkomend, moeten alle reizigers de treincoupé's ver laten en samendrommen in-de doü- ane-loods. Als 'régel zijn het er meer. dan 300, die in* een lange rij staan, hun paspoorten zijn in de trein reeds gecontröleerd om voor een buitenlander zeer duistere re denen, maar zij moeten'hun passen nog minstens drie keer laten zien, een keer voor-de geldcontröle. een keer voor de iriimigratie-autorlteï- ten en de derde keer en wat eventueel nog volgt blijkbaar om geen enkele reden. -Alle bagage moet meegesleept worden. De rei ziger moet een geldformuïier invul len, waarop hij zijn bezit in Neder: lands geld en buitenlandse valuta aangeeft Het formulier wordt dan afgestempeld door een grensbeamb. te. Dezen kijken zo nu emdan in de portefeuilles om hun verklaringen te verifiëren, maar de douane-be ambten zijn niet zo goedgelovig. Bijna elke reiziger moet alles wat 1*'| in zijn koffers heeft laten zien. Slechts 200 cigaretten mag men Dij zich hebben, waarop dan rechten lefnald moeten worden, evenals op andere zaken, zoals zeep, linnen, enz. Deze artikelen ziin vrij in Bel- Ingezonden mededeling) gië, maar hethelpt de reizigers niet, ook al kunnen zij door een hotelrekening of een indentiteitsbe- wjjs aantonen, dat zij in'de tolurde vertoefd hebben. De Nederlandse motivering is deze. dat mén door. de strenge' contröle moet voorko men dat het Nederlandse geld het land uitstroomt. België "heeft een overvloéd van alle soorten goederen,.maar op een betrekkelijk hoog prijspeil. In Ne derland bestaat een tekort aan vrij wel alles. Er Is een streng distri- butiestelseMpriizen en lonen zjin echter veei minder omhoog' gegaan dan in andere- landen. Óp de zwarte markten in Brussel dmrdt het Ne derlandse geld ver beneden de of ficiële koers verkocht tegen Belgi sche frans. Zou de grenscontróle opgeheven worden, dan zouden dui zenden Nederlanders hun gulden op de Brusselse zwarte markt gooien om nvlons, chocolade, radio-toestel len en andere, zaken te kopen, die niet als noodzakelijke levensbehoef ten worden beschouwd. Holland zou den al spoedig geen valuta- of goudreserve hebben om wel nood zakelijke goederen aan ts schaffen. Tegelijk zouden de Nederlandse boeren hun vee en zuivelproducten op de Belgische markten verkopen en dit voedsel aan hun landgenoten onthouden. Aan. de gfrens wonende buren smokkelen dan ook veel vee over om in het bezit van Belgische francs te komen. Daarom, zo verklaarde de Neder landse autoriteit, kan de grenscon tróle niet' opgehevèn worden, zo lang het Belgisch en Nederlandse prijspeil zo ver van elkaar af lig gen. Er is een tendens naar lagere urijzen In België te constateren op het ogenblik, terwijl aan de andere kant wordt toegegeven, dat Neder land zjjn lage prijspeil niet voor eeuwig zal kunnen handhaven. Maar intussen moet de Benelux als realiteit nog wachten. FEUILLETON even moet aanhoren. Wij gaan weer naar Ame rika, naar een. klein, rommelig laboratorium, waar de grootste geluidstovenaSr in deze wereld' werkt, dat kleine Fransman Etienne Mautrier. In 1938 ging hij naar New York en wérkt nu in Port Jervis aan zijn geluidskanon. Met drié kwartskristallen, een oliebad en twee parabool- spiegels wekt hij geluidstrillingen op van tien millioen frequentie per seconde, met die kwarts- lcristallen, om precies te zijn. Die trillingen wor-. Die is gelukkig van weke zand- den overgedragen op de olie en' gereflecteerd dat die kleine frequentor, zoals ik dat instru- mentvïioem, dat' op een ronde platte doos lijkt, rondom een zeer grote actieradius heeft, terwijl het geduidskanon maar in één richting kan wer ken. Fridolins ogen werden nu groot van verbazing. „Hoe weet je dat in hemelsnaam?" vroeg ze. „Ook dat zal ik je vertellen. Je herinnert je, dat bij Ossiefski's moord die vreemde uitwerking van zijn orgelklanken op mijn gestel mij lang heeft beziggehouden. Eerst dacht ik, dat het'sehril- steen gebouwd. Was zij uit harde graniet opge- ^t,s£eg®*f* -SDdra de Amerikanen merkten, le accooDd toevallig een merkwaardige trilling trokken, dan bestond zij allang niet meer. Want Mautner^met zyn instrument een konijntje jjad veroorzaakt, maar dat idee heb ik al gauw het geluid van de klokken is zo sterk, dat een "iit i Z1J Sedurende de oorlog verlaten en toen ook zijn muziekboeken ons granieten Notre Dame reeds'eeuwen geleden be- onder sterke bewaking gehouden, uit angst, dat geen nieuwe gezichtspunten opleverden, ben ik zweken zou zijn. Nu absorbeert het zachte zand- ietf, van zijn vinding zou uitlekken naar de -vy- gaan SpeIeo met de gedachte aan die hoge tril- gesteente de zware trillingen en zal onze kathe- I?e7;at 'op bl^a 150 "ieter v'ar?. lingen, waarover ik je zojuist spbak. Ik heb er draai nog wel een paar eeuwen blijven staan, het geluidskanon, dat maar vijf seconden op het Wat vakliteratuur,op nageslagen en zo raakte ik Maar ga eens naar boven, klim de toren in sn dier gericht werd, toen het al volkomen verlam- op de hoogte met de nieuwste vorderingen van blijf even dicht bij de klokken naar de bronzen "e- Paai?a ™?s oet een kleine kunst om door Mautner. Maar ik zocht naar een aanknopings- stemmen luisteren. Meer mensen hebben dat g.e- eemiets intensievere kononnade het konyn te do- punt en weet je hoe dat kreeg? Door Jef, die daan en van elke willekeurige tien luister vin- eten. - kwam vertellen, dat de ka van de toren verd we ken vluchtten er zes met hevige neusbloedingen „Zo begint het altijd," meende Fridolin. „Mét nen was. Die torenkraaien of kauwen zyn altijd de trappen omlaag. En laat ik je nog eens iets één konijntje.en een paar jaar later kunnen het trouwe en vaste bewoners van een kerktoren en interessants vertellen over vleermuizen. Die duizend soldaten zijn. er moet voor hen heel wat onplezierigs gebeu- Maar wat heeft dat alles-met onze met ren, wanneer-zij besluiten te verhuizen. Toen ik weinig ongeduldig, seling denken aan een ander geluidsexperiment. „Dat je het nog niet aanvoelt," verweet Peter, van de laatste tijd uit Amerika, waar ze een dul- - -- „Je hebt nu toch vrijwel-alle gegevens in han- venkolonie, die een hoge toren verschrikkelijk gekaatst en door de vleermuis weer opgevangen, den en nog begrijp je er niets van. .Kijk. die bevuilde, verjaagd hebben door geluidstrUlin- Hij weet, dan: daar voor me is het niet pluis en Etienne Mautner was blijkbaar niet de enfge. die gen te verwekken, die niet door een menselijk gaat dan omhoog, over het obstakel heen, of er geluid ten dienste van een oorlogswapen stelde, .oor waarneembaar waren, maar wel voor een vo- langs. Nu is er nog heel wat meer over het ultra- Iemand in deze oude wereld is 'ongemerkt min- gel. En die duiven konden dat geluid niet ver geluid te vertellen, een gebied, waar onze weten- stens zover als de Fransman gekomen. Hij heeft dragen en hebben zonder verwijl hun. koffers schap nog maar even aarzelend en onwennig in een klein instrument uitgevonden, waarmee de gepakt. Toen ik mij dat herinnerde., stond het is binnengetreden, als dat van de atoomenergie, frequentie van gewone geluidstrillingen zó tegelijk voor mij vast, dat het gehele mysterie, maar ik zal je ér niet verder mee vermoeien uit hoog kunnen 'worden opgevoerd, 'dat practisch waarvoor gemoord en geïntrigeerd werd, in het medelijden met je arme hersentjes. En toch is hetzelfde effect wordt bereikt als met bet Ame- Axense kerkorgel besloten lag Xnz, Hr C. A., Nijmegen, ontv. X fl. TIP er nog één ding, zo interessant, dat je het nog rikaanse geluidskanon. Met dit voordeel nog, (Wordt vervolgd) Jeugd bereidt zich voor op „Amsterdam 1948" De grote kerkvergadering, die in Augustus van dit "jaar te Amster dam zal worden gehouden en waar in de oprichting van de wereld raad der kerken haar beslag zal krijgen, houdt de protestantse christenen sinds geruime tijd bezig. Over de gehele wereld worden con ferenties belegd, geschriften gepu bliceerd en. lezingen gehouden, die de betekenis van dit belangrijke feit in het licht stellen. Ook in Ne derland, dat in de oecumenische be weging een zeer voorname plaats inneemt, wordt op allerlei wijzen getracht, een zo groot mogelijk deel van de christenheid te betrekken bij de voorbereiding van het we reldcongres, dat immers niet een zaak is van kopstukken alleen, maar alle leden der kerk evenzeer aangaat. Evenals vorig jaar, toen de we reldconferentie van christelijke jeugd in Oslo in. het middelpunt van de belangstelling stond, heeft de oecumenische jeugdraad een aantal jongeren bijeen geroepen, ter bezinning, op wat straks in Am sterdam zal gebeuren. Op 7 en 8 Februari kwamen in het Hervormd Lyceum te Amsterdam ca. 270 jeugdleiders en vertegenwoordigers van kerkelijke jeugdorganisaties met dit doel samem De jeugdpre- dllcant, dSjTTFagel, leidde de ~coh- ferentie. Hij zeide in zijn openings woord, dat de jeugd, die dynamisch is, in de chi'istelijke gemeente een verontrustend element dient te zqn. Dr. H. van der Linde Jiield een re feraat óver de komende wereldraad der kerken. In discussiegroepen en in toespraken van de jongeren zelf kwam meermalen het bewustzijn tot uiting, dat de kerk ten aanzien van de'wereld een. apostolische taak heeft, voortvloeiend uit de opdracht van haar Heer, die slechts kan wór den uitgevoerd in oecumeens con tact met elkaar. Gauw erbij Toen de.radio gisteren vertelde, dat het serviesgoed vrij. te; koop. zou zijn voortaan, zaten we net aan lunch. Ik was juist bezig mijn eerste boterham te smeren' en de koffie in. mijn blikken kroesje' geurde ver lokkelijk. Ineens veerde mijn Vrouw op en sprak geagiteerd: Trek on middellijk je jas aan en ga er op uit, toe nou, schiet nu op, hol naar de eerste de beste winkel en zie zo veel mogelijk op de kop te tikken. Wacht, geef eens gaüw een' stukje papier, dan zal ik opschrijven wa, we per se nodig hebben. Maar lieve,' zei ik aarzelend, Iaat me even een paar boterhammen eten. op vijf minuten zal het toch niet aankomen, maar zij duwde me het papiertje al in de hand, rende naar de kapstok en hees me in m'n jas. Hollen, riep ze nog. toen ik me de deur had laten uitwerken. Wee van de honger stond ik met het briefje in de hand op straat. Ik las: 12 stuks kop en schotel, een juskom, 6 melk bekers, suikerpot en melkkannetje, zoveel ontbijtbordjes ais je krijgen kunt, nest schalen, liefst blauw. Nu, ik was al gauw bij een_winkel waar zulke zaken al sinds jaar én dag verkrijgbaar waren, maar tot mijn ontzetting' zag ik reeds een. tamelijke groep mensen op een rijtje voor de zaak opgesteld. Achter aan de lange rij te gaan staan had wei nig zin, zo overwoog ik, want dan was alles natuurlijk uitverkocht eer ik aan de beurt zou zijn." Energiek schoot ik het kroegje aan de over kant binnen en beide een taxi. Bij de tweede winkelgekomen, zag ik een nog iets langere rij mensen" staan wachten. Pijlsnelreden wé* naar het derde adres. Ho, wacht hia§ even, zei ik tegen de. chauffeur, ik kom zó terug met een tamelijk zwaar pa/1, en ondernemend stapte ik de winkel in, waarvoor tot mijn verwondering geen steirveling zich verdrong. Spijt me,, zei de .juffrouw, we beginnen morgen pas met de vrije verkoop, als U. vroeg gaat staan bent U misschien de eerste, In een taxi ben je zo bij een vol gende zaak. Daar stonden, ,ruw ge schat, zeven mensen voor de' deur. Dat was te wagen en eerder, dan ik had durven hopen,'was ik aan de beprt. Ik keek op mijn briefje en somde de order op. Nou; zo vlot gaat het heus nog niet. zei de heer achter de toonbank, als U eerder gekomen was, had ik nog wel een paar kopjes voor U ge had, maar het laatste is net weg. Maar neemt U vast dit melkkanne- ,tjé en hij liet me een zeer sierlijk, gebakken dingetje zien. Ik kocht het en snelde ermee naar huis. Kijk, zëi ik triomphantelijk, dit heb ik maar vast genomen, die andere dingen waren al weg,'maar sommige zaken beginnen morgen pas. Ik zal vroeg opstaan en dan zul je eens zien. waar ik mee thuis kom. Idioot, siste mijn vrouw, dat ding is van sier-aardewerk, dat is altijd vrij geweest» aan jou kunje ook nietsoverlaten! DESIDERIUS (Ingezonden mededeling). V Jaag die' Rhenmatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts Iedere morgen ln Uw eerste kopje: thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de .weten schappelijke samenstelling van Kru schen ZC3 minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot Jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodfg. Waarom zoüdt.ge ze die dan nfet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en mét het vooruitzicht weer helemaal de oude te, worden, vtf en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over, de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist, - beesten zien natuurlijk practisch* niets in het donker, maar hoe komt het dan, dat zij kunnen rondvliegen, zonder elk ogenblik hun kop er gens tegen te stoten? Omdat zij voor ons oor niet waarneembare geluidstrillingen uitzenden, die door hindernissen onderweg worden terug- Havenstad Paul' Ketner heeft een fris,' onop gesmukt verhaal geschreven over vijf Rotterdamse jongens, die hun vrije tijd slijten langs de kademu ren van de Maasstedetijke havens. Hij geeft blrjl? te weten, wat er alzo omgaat op en bij de schepen en dit levert voldoende stof op voor een twaalftal avonturen Ketner is een geestig verteller, niet overal oor spronkelijk, maar steeds boeiend. Jongens van tien tot veertien jaar zullen zijn boek ln één adem uit willen lezen. Dé juiste titel is; „Vijf Jongens In een Havenstad", door Paul Ketner; uitg." Oistcrwijk. Carrière maken Carrière dit woord heeft meer, dan één Inhoud. Bij het vernemen ervan, denkt de ene groep aan de van humor tinte lende novelle van de onvolprezen verteller Alfred Neumann, door Charlotte Köhler menigmaal voor gedragen. En dé andere groep com bineert het met de begrippen „toe komst" en „leven". Daar deze laatste groep jong en ondernemend is, heeft de uitgeverij Allert de ^Lange te Amsterdam de gelukkige gedachte gehad de jonge mensen op een romantische, wijze tegemoet te komen bij hun verschil lende plannen. Want, hoeveel idealisme en- on dernemingslust bevriezen er niet! als zij. in een dorBeroepenboekie lezen wat er allemaal nodig is aan diploma's en geleerdheidspapiereh om zo en zoveel te gaan.... ver dienen in die-en-die nette betrek king met pensioen!; hoeveel gezonde avontuurlijkheid en dapperheid wor den er op die manier gedood, terwijl' juist de toekomst van Nederland meer dan uoit afhangt van wat jonge mensen van haar maken zon der él te veel onderscheid. In. de! Carrière-serie van Allert de Lange leert de jonge man die gaamo het hotelbedrijf in-wil, van een ingewijde wat daar te koop is; en hij, die van de journalistiek droomt, kan niet buiten Theo Ra- Ingezonden mededeling) maker's deskundige vak-roman „Van onze .speciale Correspondent". De charme van dit vlot geschre- ven verhaal is, dat .het de jónge weet- en leergierige mensen-mee neemt door- het gehele krantenbe- drijf, eri dat geen ouderehet kan lezen 2onder te denken: ,,'n'Heer lijk; afwisselend léven biedt toch die journalistiek!" (maar dan be hoort hij reeds tot de gelukkige in- gelijfden), of: „Waarom ben ik geen journalist geworden!" (en"dan is hij reeds, iets anders in de wereld). Natuurlijk zijn er nog meer cate gorieën van mensen, en nu is het het knappe van Ramakër's car rière-roman, dat hij ook allen die buiten dé journalistiek blijven en willen blijven, 'een blij, spannend, goed-geschreven boek heeft gege ven, waaraan zelfs het happy-end niet ontbreekt.. De leek, de vakman en de grage lezer kunnen er.elkaar, dus mee gelukwensen, elkaar; èn ook de auteur, Theo Ramaker, Van onzen speci- alen Verslaggever; Allert de Lange, Amsterdam, 1947, Romantiek? Ongetwijfeld is het de bedoeling van de schrijver van „Romantiek, in. klanken'* (door Evert Siderius, uit gave: Brondenburgh en Co. te Sneek) geweest, vooral zijn jonge lezers een verhaal vóór te zetten, dat zij, warm aanlopend van zelfop- winding, in één adem zouden uitle zen. Ons dunkt, dat Siderius in zijn opzet maar' voor een heel klein deel geslaagd is. Dansmuziek en jazz zijn populair bij de rijpere jeugd, maar valse romantiek en weinig oorspron kelijke stijl niet. Vele lezers zullen waarschijnlijk niet aan de voorlaat ste bladzijde toekomen, waar Side rius nog schrijft: „Haar ogen onder het schuine hoedje zagen in het schemerdonker verlegen verwachtend naar hem op. Haar handen lagen in de zijne, waar ze hoorden, voelden heiden. j„Je bent dus gekomen., hij schor van emotie. zei Zij knikte.' „ToevaÜig. „Nee, 't moest zó zijn. Ze drukte zijn hand., „We *11 meet again!fluister de Han. -..-J- Dan, tilde'hij haar kinópV keek In de grijze ögen.druk* voorzichtig,zacht, een kus op ha«g lippen...."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3