Lieftinck: Wij kunnen zo niet voortgaan ROTTERDAMSCH PAROL Economisch beleid zal geen wijziging ondergaan Meer dan honderd Belgische mijnen liggen stil nam Vier Niwin-ar listen lieten bij vliegramp het leven ZOLANG GEEN HULP KOMT, ZUINIGER LEVEN Plan ,,A moet worden verlaten; invoer voorlopig sterk beperkt Den Haag wellicht geen UNO-zetel Sergjej Eïsenstein overleden Weerschip Cirrus kruiste drie weken in stormweer op de Oceaan Schip hield zich best; Handelsaccoord met Engeland gesloten Curacaose delegatie wacht tot Vrijdag ZESDAAGSE TE ANTWERPEN weinig avern Prof. v. d. Brink Situatie deels gunstig geen inflatie; deels ongunstig nijpend dollartekort „Benelux-ëconomie'' dient verwezenlijkt Regering zal gasfabrieken vorderen Voor terugkerende militairen Polizeiführer veran twoordelijk gesteld voor systematisch terrorisme Tenlastelegging omvat 7 punten Zij zouden vandaag repatriëren „Ik ben heus geen Mariene Dietrich" V akbondoppositie tegen Labour Franse lof voor de Nieuw Amsterdam BONNENLIJST Weerbericht Donderdag 12FêbruariT948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 6930C - Ahonn.prlJsj per week 0.31 per kwartaal 4,—losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Het is niet mogelijk het peil van onze invoer te handhaven op het peil dat de regering zich in het ,,plan A" had voorgesteld; zo deelt prof. Lieftinck in zijn Memorie van Antwoord over de Rijksbegroting 1948 mee. Wij, Rioeten, in afwachting van de Amerikaanse hiilp, de im port aanzienlijk beperken, en-trachten de moeilijke-tijd zo goed mogelüjc door te komen, en pogen blijvende schade aan onze econfmie te vermijden. Als gevolg hiervan zijn alleen de volstrekt noodzakelijke in voercontingenten vrijgegeven, de voorrade#.van hetbedrijfs- levep zoveel- mogelijk gereduceerd en de invoer van werktuigen en machines tot een minimum beperkt. AcKtste jaargang, No. 36 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers -- Postgiro 378644 Bankierj Amsterdamsche Bonk te Rotterdam Directeur: B. de Vriet Hoofdredacteur: Tb. Ramaker Voor het. regeringsbeleid in zake de invoer bestaan voor 1948 twee- plannen:' het „plan A-*\ dat gebaseerd, is op de veronderstel ling dat met' buitenlandse hulpver lening het peil der Nederlandse volkshuishouding op het bestaande niveau kan worden gehandhaafd en een terugval zou kunnen wor- I door te komen, den vermeden, en het ..plan; B", dat uitgaat van de vèróndèrstelling dat op generlei steun uit het bui tenland, noch van hét Marshall plan, noch; ln--.de vorm van .crediet- verlening, bn-.worden gerekend. Hoewel wij ons daardoor voort durend meer in-de schuld moesten steken, heeft dé regering voorlopig het „plan A" .als richtlijn aangeno men. omdat; een strenge beperking van de invoer een sterke terugslag opi het -economische leveii zou heb ben, die tegen de tijd dat de Ame rikaanse hulp zou kunnen losko men, de te dempen put aanmerke lijk .dieper zou- hebben -gemaakt. gië geïmporteerde goédéren met dollars of goud moest worden be taald. Hierdoor was de regering ge dwongen, het „plan A" te verlaten, en te. trachten de. tijd-die ons van het inwerkingtreden van het plan- Marshall scheidt zo goed mogelijk Kans op hulp Sedertdien is de hoop op dohar- hulp in het kader van het Mars hall-plan aanzienlijk versterkt. De omvang' van; de,hulp èn bet' tijd stip waarop die verwacht mag worde", blijven .echter nog onze kere factofen. Bovendien bleek dat verschil lende omstandigheden-onze dollar- positie ongunstig -hadden .beïn- 1 vloed. De voornaamste oorzaken 1. De koude winter ende dro ge zomer van 1947, waardoor de agrarische' productie tegenviel en d e voed'selimport moest worden verhoogd. 2. Het oplopen van de priizen door de grote vraag in de, epxrrte rende landen. .- 3. De opheffing van de conver- tabiliteit .van het pond sterling en het verlaten van 't sterling-gèbied door Brazilië.. ,:- '4. Het -niet volgens verwachting ontwikkelen van. het- handelsver keer met België, waardoor uit Bei- Dringend nodig 'Treedt het Amerikaanse hulp-' verlëhingsprogr am ma niet tij dig in werking, dan zullen verdere ingrijpende maatregelen moeten worden genomen met alle gevol gen van dien zowel voor de bin nenlandse goederen voorziening als voor onze exportpositie.. Daar bij. eén realisering van hét pro gramma dan op een veel lager dan het huidige niveau zou moe ten worden begonnen;' zou het land. slechts na'een aanlooptijd het volle profijt' uit deze hulp kunnen trekken. Er is voor ons land dus alles-aan gelegen, dat de hulp, waarnaar heel ^West-Europa uitziet, voor het aanbreken 'van het tweede kwar taal wordt geboden. De; minister vestigt..er de aan dacht op, dat er".niet'op mag wor-- 'den gerekend, dat een realisatie 'van hulp ih het kader van het plan-Marshall zou kunnen leiden tot een aanzienlijke verhoging van. het huidige'welvaartspeil. Trygve Lie, secretaris-gene raal der U. N. O die onlangs een bezoek aan Europa bracht, heeft te. Lake Success tegenover de pers te kennén gegeven, dat DenHaag in verband met het huisvestingsvraagstuk wellicht uitgeschakeld zal worden als zetel voor de aanstaande alge mene vergadering der U.N.O- Dé spéciale commissie van negen man, die zich bezig houdt met de kwestie der volgende algemene ver gadering, komt Maandag bijéén om Lie's rapport over zün bevindingen met betrekking tot de- eventuele ze tel (Parijs, Den Haag, Brussel of Gén eve). te vernemen. Het algemene gevoelen te Lake Succes is. dat Parits, zal worden'ge kozen. Lie wilde zich niet uitlaten over. zijn eigen voorkeur. De Russische filmer Sergjej Mi- chajlowitsj Eisenstein, is overleden. Eisenstein is in 1.898 geboren. Hij-is aanvankelijk bij het toneel werkzaam geweest en sinds 1924 filmproducent. Sedert 1929 was hij professor aan het Sowjet-staatsin stituut voor cinematografie. De gecombineerde handelspolitie ke en financiële- besprekingen tussen Groot-Brittannië in Nederland zjjn gisteren beëindigd. Er werd over eenstemming bereikt op alle hoofd punten, welke besproken werden,, met inbegrip van het punt „finan ciële .regeling der oorlogsschulden". In 1948 .zullen er. op basis van het 0 nieuwehandelsverdrag voor een waarde van zevéntig millioen pond sterling aan goéderen tussen" Gróot- Brittannia en .Nederland uitgewis seld worden; Nederland zal in 1943 grotere hoeveelheden voedsel naar Engeland' zenden.' met inbegrip, van eieren,", spek. en zuivelproducten. .Het zal van Groot-Brittanië indu- striële producten ontvangen. De verscheping van steenkolen van het Ver; Koninkrijk naar Nederland zullen worden hervat Vrijdag zal het afzonderlijke overleg tussen de .minister van Overzeese gebiedsdelen "en de delegatie: van "Suriname .én' van Curasao worden voortge- zet. De leden van de Cuxacaose dele gatie, die het voornemen te kennen hadden gegeven, onverwijld naar de West terug te zullen'keren, in dien het overleg, Dinsdag metde minister gepleegd,"'niet tót een be- vridig-.nd resultaat, zou leiden, hebben besloten, in ieder geval te blijven tot na het overleg van Vrijdag. Na de sprints van Donderdag morgen drié uur was de stand van dé. Zesdaagse te Amsterdam: i. Van Steenbergen-Ockers 84 p. 2. Schulte-Boeyen 31 p. Op T ron de: 3. Thijs^en-De'Pauw 94 p. 4. Lapèbie-Seres 66' p.. 5. Adriaens- sens-Bruyland 36 p. De Kuysscher-Peters lagen op de dertiende plaats -rnet .111' p. en 18 ronden achterstand., "De opheffing van de distributie van rijwielbanden hééft tot gevolg gehad, dat verscheidene rijwielhan delaren hun winkelvoorraad Dins dagavond reeds hadden uitverkocht. De A.N.W.B. dringt er bjj het .pu bliek mét klem op aan, géén rijwiel banden té gaan hèmsteren. De productie bedraagtongeveer 400.000 buitenbanden en 360.000 binnenbanden, per maand Het w per schip is Woensdagmor- - vöb-»ü«-vi«wdp^r€ist terugge-. keerd. Deze vierde is verreweg de zv/aarste reis geweest die het 4schip tótdusvermaakte, f Zo men weet, kruiste het wèer- schip métde. meteorologen aan boord telkens drie weken „op sta tion" d.w. even buiten de Golf van Biscaje op de Atlantische Oceaan in een strook tien mijl lang en tien mijl breed rondom- de positie 47 gr. N.B. 15 gr. W.L. Kort na aankomst van het schip aan de Parkkade te Rotterdam spraken wij. de -eerste stuurman van de Cirrus, de heer L. Ketelaar. „Zwaar weer ja, 'dat ben je als zeeman' altijd te "wachten. Alleen heeft het nu .wél wat lang geduurd. In de drie weken dat we „op sta tion" kruisten, hebben we. maar enkele dagen behoorlijk weer ge had. En dan stond er altijd nog. eén stijve bries. Op de drie vorige rei zen hadden wé doorgaans schitte rend wêfer. Dit keer maakten we de felste storm, van deze winter mee. We kregen z\yare zeeën over en het'schip stampte en werkte waan zinnig en slingerde sich als het- ware telkens nog even woedend uil. We hadden in /enkele dagen doorlopendwindkracht 11, dij "is meer ..dan honderd kilometer' per uur eh er kwamen windstoten voor van» tegen de 180 kilometer, We draaiden natuurlijk; langzaam met de kop in de 'stórm. Het betrekke lijk-kleine schip ging'erg te keer maar hét hield zich schitterend. De schade bleef beperkt tot eén vlot, dat van' het achtérs'chip wegsloeg, een reddingsboei die voor goed af scheid van ons nam, een bescha digde railing, enkele kapotte trap pen en een. ingeslagen patrijspoort. De meteorologen verspeelden een enkele waarnemingsballon; In. on ze omgeving bevonden zich ver scheidene schepen 'in' moeilijkhe den o.'a.' een Amerikaan die "zijn schroef verspeelde. - Die schepen waren echter nog te vér vanons vandaan dan .dat- wij ze; hulp kon den verlenen. Anderen hebben daarvoor gezorgd. Voor ons bracht de langdurige storm", verder :alleën maar veel ektra werk èn dus lange diensten mee. Onze machines ble ven steeds prima in orde. Ongeval len kwameh er niet voor. De enige invloed die het drié weken slinge ren op de hele. bemanning had is, dat we een beetje meejrvermoeid zijn dan anders, en dat we behoefte hebben aan slaap, liefst een slaap, van een uur of vier "en twintig! Uit hét rapport dat kapitein J. P, Groen over - de reis maakte, cite ren weMiog:^-.: Y";, v..v-vY 19 Januaritoenemende storm en zee tot zware: storm uit-N.W.'Wind kracht 9 tot10, hoge wilde .zeeën moeten 65 slagen maken om schip te kunnen sturen; nemen veel wa ter over. - -• „PADARLOODS VOO/? VLIEGTUIGEN. Een zeer verantwoordelijk weck krijgt deze Engelse miss Lumsden, dieinstructies krijgt voor de bediening van de G-O.A. (afkorting van ground, control approach, een radar-installatie voor het binnenloodsen van vliegtuigen)Op het scherm voor haar ziet zij'het dalen de vliegtuig de landingsbaan naderen en vertelt daarbij radiografisch aan de piloot of hij ivel of hief in de juiste richting o{ goede hoogte vliegt. Al spreken de brengt zc dus het vliegtuig veilig aan de grond. Prof. dr. J, E- N. van den Brink, minister van Economische Zaken, heeft de begroting van zijn voorganger :n de Tweede Kamer verdedigd na op gemerkt te hebben, dat hij diens beleid in grote lijnen, zal blijven voe ren. Voorts gaf ;hy een beeldvan de huidige economische situatie gunstig-door het "uitblijven van inflatie; en de grote sociale rust, die sinds dé bevrijding heerst; ongunstig omdat'ons nationaal vermogen aanmer kelijk is ingeteerd, en óns dollartekort nijpend wordt geacht en ten slotte Beantwoordde hy de vragen en opmerkingen der Kamerleden. Ongeveer 55.000 Belgische mijnwerkers zijn i*1 staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis van 7ï4 r,o loonsverhoging. Zy baseren hun eis op de styging van de kosten voor het levensonderhoud. By de staking dreigen zich 22.000 arbeiders van gas- en elecalcl- teitsbedryven aan te sluiten. De regering heef - de gouverneurs van do negen provincies instructie gegeven requisitle van de gas- en eiectn- citeitsbcdrijven voor te bereiden, voor het geval de staking doorgaat. Zondag was de regering bespre' 28 Jan., windkracht 5 tot 7, hoge ötüning, stampènd én slingerend schip, stoqmdë met' 25 tot 50 slagen. Des -avonds nam de wind in korte tijd. tot storm toë en Isyomp vn^ar •/.-Jid. kracht'- M r één ü'ür wérden windstoten waar genomen yah 100; mijl per uur. De windmeter aan boord wees zijn hoogste stand aan én kon méér wind niet registreren. De wind had gedurende een 'paar üur orkaan- kracht 11. De zeer was een koken de massa. Het. zicht was zeer slecht; met 65 slagen was het schip niet meer op de zee te hoü- den, het vifel vier streken af eii "ik- liet hef schip drijven waardoor het minste water over kwam. Het schip hield zich uitstekend en nam .in de midscheeps Weinig water «over. Te middernacht schoot de wind uit naar West en nam weder snel af tot windkracht "7. 1 - De soldaten, die uit Indonesië terugkeren krijgen drie weken lang gratis reizen op alle openbare mid delen van vervoer. De desbetref fende ministeriële beschikking is vandaag van kracht geworden. Naar wij vernemen js het om prac- tische redenen nog niet mogelijk, dat.de soldaten van de Joh an van Oldënbarnevelt al vari deze regeling profiteren. Zij zullen zooveel moge lijk hun reiskosten vergoed'krijgen. In dit verband .zegde hij toe alle pogingen aan te wenden voor een spoedige verwezenlijking van een economische Unie van de Benelux- landen. Wat de loon- en- prijspolitiek be treft behoort er nauwlettend op te worden toegezien, cal gezonde be- dri.ifeconomïsche overwegingen niet in het gediang komen. Veel wordt vaak aangezien voor winst, dat be drijfseconomisch -gezien geen vrir.st "erdere "stügmg van "de export moet de hqéksteenzijn van het economisch program der komende jaren. Ook aan de industrialisatie wijdde prof. v. d. Brink zijn aandacht. Hij mérkte op. dat de regering,eik stre ven in dit opzicht dient te steunen, doch dat de industrialisatie zelve door de ondernemers zelf' tót stand moet worden gebracht. Indit ver band zei hij, dat vooral, de utility- productie - van onschatbare waarde zal blijken. Een productiéwet achtte de minis ter' niet nodig.omdat de béstaande distributiewet z'.i. voldoende be voegdheden geeft; een prijzenwet is echter in voorbereiding. Het onderwerp Benelux be sprekende. merkte hij op, dat deze unie van alle partners offers zal verlangen, stellig zullen er naaeJem optreden, maar zonder offers is geen grote zaak te. ver krijgen Wil er. van.de economi sche unie iets komen.' dan zal. men tal van vraagstukken onder - het oog moeten zien. Van de commissie ..Lonen en Prijzen"; is -thans nog niets te -zeggen dan dat documentatie verzameld wordt. Het idee- van de - economische uni^moet in de Benèlux-landén - leven, dan kan er veel bereikt worden.. Middenstcfad-sanermg Tenslotte stipte de minister nóg en kele algemeen in de belangstelling staande punten aan. In het kort ko men deze op het volgende heer: Publiekrechtelijke bedrijfsorgani- vorderd; medewerking zal worden satie .zal met alle kracht worden be- verleend aan de sanering van be paalde bedrijfstakken in de midden stand. hoewel het initiatief volgens prof. V. d.- Brink ^kiet van de over heid moet uitgaan: binnenkort is een herziening te wachten van een aan tal winstmarges in "het kruideiiiers- bedrüf;-'. het vaststellen van winst marges zag de minister in de toe komst gaarne in overeenstemming met het bedrijfsleven. kingen begonnen met de vakver. eniging der mijnwerkers. Dinsdag werd overeenstemming bereikt met de vertegenwoordigers der arbei ders om hun toeslag van vijf pro cent toe te kennen. Een commissie werd ingesteld óra de hoofdeis der arbeiders, een loonsverhoging van 7 procent, te bestuderen. Maar- de arbeiders namen hiermee geen genoegen en' een deel hunner ging in staking. Gisteren lagen 100 van de 200 mijnen in het.Zuiden van België stil. Iii het gebied van Luik was dit met een paar mijnen het geval; in andere delen van het land was de situatie normaal. Intussen lieten ook de arbei-' ders der gas- en electriciteits- bedr ij ven hun eis horen óm een soortgelijke bijslag van 5 Js voor hen die gerégeld op het werk verschijnen. Zij dreigden met staking, die ten gevolge zou. hebben dat alle Belgische gas- en electriciteits- fabrieken binnen 24 uur ko men stil te liggen.- Besprekingen gaan door De werkgevers waren bereid de toeslag.toe te staan, mits de rege ring hun de hierdoor gemaakte kósten vergoedde. De regering wei gerde echter hiertoe ovre te gaan en de werkgeverswezen de eisen der arbeiders af- De besprekingen tussen arbei ders, werkgevers en regering zijn voortgezet en er wordt spoedig een beslissing verwacht. Volgens* de socialistische partij zijn.de communisten voor de sta king aansprakelijk. Hoewel het on getwijfeld waar is, dat de commu nistische partij enkele weken gele den alle arbeiders opriep om ho gere loneti te eisen, wijzen politie ke waarnemers op de algemene stijging der kleinhandel-prijzen en menen, dat dit de beslissende fac tor voor de arbeiders is geweest. Hauler's, tenlastelegging, die gis termiddag voor publicatie werd vrij gegeven,' omvat zeven punten, dié alle betrekking hebben op .het door de voormalige Höhere- SS- und Po lizeiführer gevoerde beleid. 1. Jodenvervolging. Rauter nam in kader van de Duitse vervolgingspoli- tiek opzettelijk maatregelen,- ipet' als algeméne strekking het afzonderen; samendrijven en .gevangen ..nemen der Joden als onderdeel van hun de portatie over de Duitse, grens, het geen voor velen de "dood betekende. 2. „Arbeitseinsatz." Rauter nara maatregelenrazzia's, controles. 2e dïstribuliestamkaart.Arbeits Koiy troll Dienst die deportatie van ge vangen-werkkrachten uit de bureer- bèvoïking niet het oog op slavenar beid in Duitsland als gevolg hadden. 3. Roof. Rauter nam maalregplen, die een drastische roof van goederen, toebehorende aan Nederlandse bur gers, verzekerden. Alles onder het mom: zij verzetten zich.tegén xie be zettende tnacht óf zij namen'een' vijandige houding aan. Tsjechische oorlógskruis voor Prins Benihard President Benesj van Tsjecho- Slowaklje heeft Prins Berniard voor zjjn verdienstelijk werk tijdens de tweede wereldoorlog onderschei den met het Tsjechische borlogskmis. DE. VLIEGTUIGRAMP BU BANDOENG Onder de slachtoffers van dé vliegtuigramp bij Padalarang. 24 km ten. N. van Bandoen, bevinden zich vier Niwin-artisten: de 38-jarige Johan Gütlich te Rotterdam, cellist, d.è 26-jarige Elisabeth Everts, pianiste, de 42-jarige. Francien Gerritsen, voor- drachtskunstenares-en de. 2I-jarige Rudy Broer van Dijk, violist, alle drie uit 's-Grayenhage. Dit gezelschap zou over twee dagen naar Nederland zijn vertrokken»; De. Niwin ih Nederland heeft zich vandaag van. de dro'eve taak ge kweten de familieleden van de ver ongelukten op de hoogte te stellen. Zij hadden zich verheugd op het aanstaande weerzien hunner-ver wanten, die sedert-midden October van het vorige jaar zowel voor mi litairen als. voor burgers in geheel Indonesië met succes waren opge treden. Deze Niwin-artisten waren langer in de tropen-gebleven dan het plan was, omdat hun contract op aandrang van militairen en bur gera-was verlengd. f. Het. lag dan ook in, dè-bedoeling van de Niwin in Nederland het, ge zelschap bü zijn teruskcj^.t van haar buitengewone waardering te doen blijken. Het was noodweer Over de vliegramp zelf worden van officiële zijde de volgende na dere bijzonderheden gemeld. Het ingestelde onderzoek heeft uitgéwe- wezent dat het toestekte 16.05 uur bij. e én- spoorweg, is neergestort eh daarna in brand is gevlogen. De stoffelijke overschotten zjjn Woens dagochtend naar het .hospitaal .tel Tjimahi - overgébracHt. Volgens een TAVIA lli -,K«nvaJor»n *Tj|[»ung»lc rjlll«untk Itjibadak C rf*1-— soo<*S«tfr^ ba^doeng "Z""?.^9jPtuNen l-ABIOIV. pflt baanwachter woedde er tydens de ramp een noodweer. De Rotterdamse' cellist Joh. L. Gütlich. leerling \'an Oscar Eberle, genoot in Rotterdam de roép van verdienstelijk cellist met solistische kwaliteiten die 1 ver boven, de mid delmaat uitgingen Hij heeft met Tomasso en mr Hoogenbergh kamer muziek gespeeld en ook zijn hulp verleend "aan het Rotterdams piano kwartet en ip met verscheiedene or kesten in den lande opgetreden. Het was een hard werker en een prettig'collega. Een tragische bij komstigheid is wel dat GüttlicX bij tfrugkeer uit de Oost in het huwe lijk zou treden. Johan Leon'ardus Güttlich was geboren te Rotterdam, op 3 Augus tus 1912; jn 1933 kwam hij bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest en bleef daarbij tot I September 1946. omdat hij zich toen aan de. bij zonderheden van het solospeï ging wijden. „Laat men toch niet rondbazui nen, dat ik als een soort Marlène Dietrich naar Hollywood ga", klaagt Henriëtte Davids.' „Ik., ga inderdaad naar Amerika en wel in ieder geval voor 1 Mei, hoogst waarschijnlijk op 12 of ,14 April. De K.L.M, zal mij dan naar. New York brengen, waar ik :5 dagen zal' blijven. Vandaar reis ik door naar Hollywood. Mijn. gehele verblijf in Amerika zal ongeveer 6 weken du ren". Op een persconferentie heeft zij medegedeeld, dat in Hollywood eén documentaire film over haar on derduiktijd,zal /worden vervaar digd; Het scenario hiervoor wordt 'gedeeltelijk ontleend aan haar ei gen 'levensbeschrijving, die kort geleden onder de titel „Mijn Le venslied" is verschenen en; waarin b.m.-'de. gebeurtenissen in de Hol la r.dse schouwburg worden weer gegeven. „Heintje" zal in deze film een der hoofdrollen vertolken. Haaf tegenspelers zuilen echter Citsluitend Amerikanen zijn. 4. Vorderen van radio's. Rauter nam maatregelen, die de Nederlandse be volking dwongen, hun radio's in te leveren. 5. Razzia's onder studenten. Rauter nam omstreeks 5 Mei 1943 maatrege len. die het overbrengen van.Ne'der- landse- studenten naar Duitsland be oogden. 6. Représailles. Rauter nam maat regelen, om te voorkomen dat Neder landse politic-ambténaren zouden onderduiken. Hun familieleden wer den n.l. met overbrengen naar con centratiekampen bedreigd. 7. Moord. Rauter nam maatregelen ter vergelding van tegen de bezetten de macht gerichte of als zodanig ge achte handelingen. A. représaille moorden op bur gers. terwijl deze voor andere feiten reeds gevangen zaten. B. ..Silbertanne-actie." waarbij burgers werden neergeschoten, voor welke misdrijven dan zoge- naamd geen daders konden wor den gevonden. - - Dit beleid, gevoerd in de jaren 1940—1945, zo besluit de tenlasteleg ging. voerde opzettelijk tot een sys tematisch - terrorisme, waarvoor Rauter verantwoordelijk moet wor den gesteld. Arbeiders eisen loons verhoging- - De Britse Labourregering onder vindt sterke tegenstahd van de vak verenigingen tegen haar besluit, een loonstop in te voeren, want ze venendertig vakverenigingen, tcza- *men drie millioen arbeiders verte genwoordigend, hebben gisteren ho gere lonen voor hun leden geëist. Een commissie uit de Trade Union Congress, die gisteravond Attlee, Cripps, Bevin en Morrison bezocht, heeft de ministers gevraagd om een toelichting op de vorige week aan gekondigde loonstop De onrust in de vakbeweging is sinds de vorige, week afgelegde ver klaring toegenomen en onder de reeds aanhangig gemaakte looneisen bevinden, zich die van de 'spoorweg arbeiders, de transportarbeiders van het vervoer over de weg, mijnwer kers en kantoorbedienden in het mijnbedrijf, ambtenaren en leden van de bond van technisch en .op zichthoudend personeel. Sir Stafford Cripps zal heden in het Lagerhuis een regeringsverkla ring afleggen over de politiek die de regering tegenover de winsten denkt te voeren; want de. vakverenigings leiders, die acht. millioen georgani seerde arbeiders vertegenwoordi gen. vinden dat een loonstop, verge zeld moet gaan van een controle op de winsten. De Valera heeft thans 67 zetels in de Dail De uitgestelde verkiezingen het district. Car low-Kilkenny heeft tot resultaat gehad dat Thomas Derfig, de minister var Onderwijs, in het parlement van Eire is herkozen^ De Valera's.zetel-totaal is hiermee dus op 67 gekomen. (Van onze correspondent) PARIJS, 12 Febr. De Nieuw Amsterdam van de Holland-Ame- rikalijn heeft Le Havre aangedaan op haar terugreis uit Amerika. Het gezaghebbende blad. „Le -Mon de'" wijdt een beschouwing aan dit schip, waarvan de oren van onze scheepsbouwers wellicht zullen tuiten. De Nieuw Amsterdam, zegt Le Monde, is ongetwijfeld een der mooiste schepen ter wereld dat vandaag in de vaart is. Het blad merkt spijtig op dat van de Franse vloot op het trans-atlantische tra ject nog slechts de oude Le Grasse dier.st doet, terwijl de transforma tie van de Isle de France en de Liberté nog niet voltooid is. Een deel van de stroom van tou rist en uil Ajnerika die mer. het komende seizoen verwacht zal de Nieuw Amsterdam te vervoeren krijgen. Le Monde maakt gewag van de rol die het Nederlandse slagschip by de landing in Noord- Afrika beeft gespeeld en wijdt enige weemoedige gedachten aan de onvergetelijke Normandië waaraar. de vorm van het Hol landse schip doet denken. Met het constateren dat het we- dérom in de vaart brengen van een dergelijk schip een bewijs is voor de herrijzenis van een han delsvloot en van een land, besluit het blad zijn lofzang. P Voor het tijdvak van; 15/tjn. 28 Februari 1948 geeft elk derl'yolgen- de bonnen recht op het kopen van: ../.Bonkaarten KA. KB, KC 802 181 Melk: 4 liter melk 183 Melk: 7 liter inpik 1SG Vlees: 100 .gram vleesj 187 Vlees: 300 gram. vlees 18S„189_Boteti. .250 .gram .boter, margarine of 200 gram vet 209 Algemeen: 150 gram kaas ot 187gr. korstloze kaas ;- 208 Algemeen: 2 eieren 206 Algemeen: 400 gram brood 1 .rantsoen vermicelli e.dl (Geldig t.m. 21 Februari). 204 Algemeen: 1600 gram brood (Geldig tm, 21 Februari). 199 Algemeen: 500 gram sinaas appelen voori nlyvering) 192 Reserve: 125 gram/ citroenen (voorinlevering) -v- 'ri./v 193 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 195 Réserve: 800 gram brood (Geldig t.m. 21 Februari). 198 Reserve: 400 gram brood (Geldig tjn. 21 Februari). Bonkaarten KD, KE 802 683 Melk: 12 liter melk 686; G87 Vlees: 10Ö gram vlees Boter: 250 gram boter of inar. garine of 200 gram vet Boter: 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 708 Algemeen: 2 eieren "v 706/Algemeen: 400 'gram brood Óf 1 rantsoen vermicelli é.d.' (Geldig t.m7 21 Februari). 704 Algemeen: 400' gram brood (Geldig t.m. 21 Februari) 699 Algemeen: 1 kg. sinaasappe len. (.v.óorinlevdring) ,693 Reserve: 100 gri kaas of-125 'gram, korstloze kaasr -■ v 695 Reserve400 grambróód' (Geldig t.m. 2i Febr.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG.MH803 (bijz. arb., a.s. moeders en ziéken)' 1063 Brood: 800 gram brood 1068 Boter: 250 gram boter Yof margarine of 200 gram vél' 1962 Margarine: -25Ö gr. boter -of margarine of 200 gram vet" 1064 -Kaas: 200. gram kaas 'of -250 gram korstloze kaas 1069 Eieren: 5 eieren 1067 Melk: 5 liter melk' 1061 Vlees: 300 gram vlees 1066 Vlees: 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Februari wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Februari a.s. mag worden gekocht. De bonnen 199 en 699 algemeen (sinaasappelen) cn 192 reserve (ci troenen) moeten uiterlijk op 21 Februari bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingele verd. OPNIEUW TIJDELIJK REGEN Weersverwachting, gel dig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: Na enkele aanvankelijke opklaringen spoedig weer toenemende be- i met opnieuw i tJJdel-Jk reg^ i later i 'et* zachter. Toenemen de en weer naar Zuid- West draaiende wind. 13 Febr.: Zon op B.02: onder 17.48. Maan oo 9 34: onder 21.2?. 13 Fcbr.: Hoog water te Rotterdam: le ty 6.37 uur. 2e tij 1Ö.IO uur. Waarnemingen (hedenmorgen 8.40 (c Rotterdam: 757.1 luchtdruk; W.N.W. 3 wind: 5,fi temp. max. temp g 2 (gistermorgen B.40 u.); min. temp5.6 (hedenmorgen 8.40 u.>. Weersgesteldheid: regen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1