C D Restauratie St. Janskerk in het geding STADSNIEUWS Aanbieding YFPVlW* Wtlt.-ult x'a Jtuqi" „OPROER I SE C EVANS EMS" Verkeerde voorstelling van zaken werd gegeven Groep stadgenoten anti-papisme verweten De CVar/les-v/urstiv bij uc 'a.jj.'ij,0 Marius Richters wordt zeventig jaar Ws». mullink AGENDA „Alb. Thijm" was een avondje uit Brand aan de Grote Markt SVV naar J3MT en aan de feestdis Laatste thuiswedstrijd voor D.W.S. Ook een Katholieke Toneelkring Dodelijk ongeluk op scheepswerf Jongetje overreden en gedood Zichzelf aangegeven SCHEEPVAART SCHIEDAM WAAESCHUWIM©! FNÏGE NETTE.CESSIES Koeriersters Coöp. D.E.S. Afd. brood, banket, kruidenierswaren, melk enz. 2 Donderdag 12 Februari 1948 In de laatste dagen van September 1947 werd by de restauratie van de Zuiderbeuk in de Grote Kerk het vermoedelijke graf van St. Liduina, de Schledamse heilige uit de vijftiende eeuw. gevonden. Nadat aanvanke lijk een begrijpelijk stilzwijgen had geheerst rondom deze vondst, die. voor de geschiedenis van onze stad van het grootste belang is, kwam dezer dagen het A.N.P. met een bericht, waarin de vondst werd ver meld en tevens heftige critiek werd gegeven op de wijze waarop deze grafkelder was blootgelegd. Deze critiek, die wy ook hieronder willen weerleggen, was voor de Nieuwe Schiedams? Courant aanleiding, om in een artikel over de restauratie aan een bepaalde groep stadgenoten, die nauw betrokken zyn bij de restauratie, anti-papisme van de ergste soort te verwijten. De beweringen, in dit artikel geuit, werpen een zo verkeerd licht op de gehele restauratie en alle personen hierbij betrokken, dat het o.i. wel van een zeer enghartig begrip getuigt dat men op dergelijke gronden een dusdanige, voor onze stedelijke samenleving fnuikende rede nering opbouwt. In het aangehaalde, artikel wordt o.a. beweerd, dat een groep invloed rijke personen, voor wie hét anti papisme nog nigt dood is, met alle beschikbare middelen tracht, feiten uit de Katholieke historie van Schie dam te verdonkeremanen. Als be wijs hiervoor, zou moeten dienen dat B. enW. van de vondst van het graf geen kennis was gegeven, de Deken toevalligerwijze werd gewaarschuwd en de arbeiders en restaurateurs on der een verkapte zwijgdwang ston den. met als klap op -de vuurpijl na tuurlijk de bewering, via het A.N.P. van de Rijkst ienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek over de on- deskSftdige blootlegging van het graf. Volgens de N.S.C. werd een' geslaagde poging gedaan, een neu traal critisch-historisch onderzoek uit angst (voor Katholieke vondsten) te verhinderen." De Rijksdienst krijgt .dan de wijze raad bij iedere ontgra ving een inspecteur te zenden ..want he' is met opzet dat de historische Katholieke documenten worden ver nietigd." .•Het gehele artikel, dat in. zijn strekking, van zeer groot kwaad kan zijn indien hierin geen nadere ophel dering wordt gegeven, eindigt dan met een oproep tot de politieke ver tegenwoordiging van de Katholie ken, om zich met dit geval te be moeien. Want,, zo besluit de N.S.C. „wij laten ons het niet aanleunen" Tjjdens een bezoek aan-de restau ratie-werkzaamheden hebben wij' kunnen constateren dat al de bewe ringen, in het bewuste artikel geuit, voSkomen uit de lucht zijn gegre- pen". Wij spraken Katholieke opzich ters en arbeiders, tfie meewerken aan deze restauratie en van geen van hen vernamen wij ook maar iets over hét bewuste verdonkeremanen van Katholieke vondsten in de kerk. Integendeel, in alle opzichten pro beert men de Gothische toestand van de kerk weer geheel terug te laten komen.' waarbij niet wordt ge schroomd zuiver Katholieke inte rieurstukken'en indelingen in-oude luister,fe herstellen. In, het kantoor van de heer Kors- wagen, de opzichter van de restaura tie, hebben wij van deze iets.verno men over de gang van zaken bij de onldekkihg van de vermoedelijke grafkelder van de K. Liduina. On middellijk nadat op Dinsdag 30 Sep tember de kelder was ontdekt, werd de architect hiermede in, kermis ge steld, die op zijn beurt Monumen tenzorg waarschuwde; Zo voorzich tig mogelijk is toen de kelder van boven opengemaakt in verband_met de mogelijkheid van. St. Liduina's grafkelder. Hoe voorzichtig alles werd behandeld, moge blijken uit het feit dat roen, door-de tien ku bieke meter zand van boven, dit graf, te zeven, hieruit de enige voor werpen, een horloge-deksel en een stuk van een kam te halen. Inmid dels kwam de heer Bom van Monu mentenzorg op bezoek, die o.a. no tities maakte. Toen zo goed als zeker was. dat men hier met het oorspron kelijke graf van H. Liduina te doen had, heeft de architect, de heer v. d. Foest Clemens, op'15 October de Oudheidkundige Dienst voor Bodem onderzoek óp de hoogte gebracht terwijl door hem ook deken Reijnen werd gewaarschuwd. - De aangekondigde komst van de heer Giazema, onderdirecteur van de Rijksdienst, op 18 October en later op 22 October, ging niet door. Omde werkzaamheden, niet te Ia- ten wachten (de inhoud van dc kel der was tot dusver onberoerd gela ten,) heeft de heer Korswagen de beenderen aan het eind van die week uit het graf gehaald om deze te overhandigen aan prof. dr. Bar- ger te Leiden, die ze, na overleg, bij hem thuis zou komen afhalen. Ook deze kwam echter niet en zo bleef de zaak drie weken liggen tot men zich plotseling iets herinnerde en Rijksdienst en professor zich beijver den de zaak in orde te brengen. Bij het bezoek van de heer Giazema ge tuigde deze van zijn bewondering voor de wijze waarop het onderzoek had plaatsgevonden! Tot zover dé weerlegging van het A.N.P.-bericht. dat zijn bron weer ontleend zou hebben aan de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek Er is geer sprake van anti-papisme Een wandeling door het kerkge bouw- was voor ons voldoende be- vvys, dat het anii-papisme van dc N.S.C. een waanbeeld is in dit gevalr dat hoogstens kan dienen om de ge moederen van. tal van met-wetende buitenstaanders, hier hoofdzakelijk Katholieke medeburgers op verkeer de wijze te beïnvloeden en hoogst be ledigend is voor een groep stadgeno ten, die zich in alle opzichten be ijveren dit Godshuis weer in aï zü" vroegere waardigheid te doen her- ryzen. Tijdens onze rondgang is gatoond hoe men de kerk in de Gothische, dus uiteraard Katholieke staet. te rugbrengt. Zo worden b.v. da ste nen wijwatervaten, die na dï Re formatie werden afgebikt, doch tn de muur bleven ritten, weer geheel bloot gelegd en zullen er in de toe komst ook blijven. Zo komt ueri al taarblad met wijdingskruiscn, dat thans was ingemetseld, op de plaats waar vroeger de Liduina-kape; heeft gestaan. Ook zal men in de vloer door middel van tegels de vorm aan geven van de vroegere kapel, die. over het graf was gebouwd. Dit laat ste is .ook het geval met de Romaan se kapel, welke voor de St. Jans kerk aan de Sceie-dam stönd ter hoogte van het middenschip der te genwoordige kerk. Tal van oude- doorgangen naar ka pellen vond men, zoals b.v. die naar een-doopkapel, webce een plaats had naasj, de tegenwoordige waag. Ter hoogte hiervan vond men in, de grond ook de resten van altaarbeel den. die de Beeldenstorm niet over leefden en thans worden verzameld. Een heel typisch bewijs -van het terugbrengen in de oude vorm zijn wel de vier houten beelden in het koorvan de middenbeuk, voorstel lende de vier Evangelisten. Een. ver siering, die uniek genoemd mag worden in een protestantse kerk. Alles wel een bewijs, dat. men in alle opzichten niet schroomt de oude toe stand. ook al is deze specifiek ka tholiek, terug te brengen. Het is - dan ook te betreuren dat door de hierboven aangehaalde pu blicaties oude wonden, worden, open gehaald, die. het verleden heeft het bewezen, slécht helen en van onnoe melijke schade voor onze stedelijke samenleving en wellicht daarbuiten kunnen zijn. Laten onze katholieke stadgenoten zich op'de feiten bezin nen, alvorens een verkeerd oordeel te vellen. De Schiedamse Bestuurdersbond- heeft het, gezien de grote belang stelling, die er van de zijde der leden bestond-voor de culturele Zoridagochtendvoorstellingen, wen selijk geacht voortaan telkens twee ochtenden te organiseren. Zo zal de operette- „De Czardas-Vorstin" worden gegeven In het Passage- theater op Zondag 29 Februari en 7 Maart. Als spreker treedt de eer ste ochtend op de heer "Wim van der Halm,' ,bestuursassistent voor Culturele Zaken en Ontwikkelings werk van het hJ.V.V. Begin klaart wordt de nestor der Rotterdamse kunstschilders, Marius Rich ters, 70 jaar. Toen hij 60 werd gaf het Stedelijk Museuhi te* Amsterdam een prachtig overzicht van zijn levenswerk. Nu hij 70 tvoidi kan men verwach ten, dat het museum Boy mans ruimte ter beschikking sal stellen, om. in een grote voorjaarstentoonstelling het mooiste werk van deze belangrijke Rotter damse kunstenaar uoor allen toegankelijk te maken. Stedelijk museum blijft in St. Jacobsgasthuis Tijdens een op 10 Februari ge houden persconferentie ten Stad- huize hebben B. en W. in verband met onze publicaties op 31 Januari over stadhuisplannent.a.v. het St. Jacobsgasthuis verklaard, dat der gelijke plannen niet bestaan en er ook nooit zijn geweest. Het spyt ons, dat wij echter, ge zien onze zeer goede informaties, in onze weergave van de plannen, zoals in het betreffende artikel werd vastgelegd, moeten volhar den. Intussen verheugt het ons, met, de vele Schiedammers, die een epen oog hebben voor de culturele betekenis van het Stedelijk Mu seum in onze stad, dat bet v.m. St. Jacobsgasthuis voorhet Museum bestemd blijft. Néderlanö-Engeland In de aula van museum Boymabs te Rotterdam spreekt Zaterdag 21 Februari, 's middags drie uur, Lord Schuster voor de leden van het ge nootschap Nederland-Engeland in de aula van het museum Boymans over het onderwerp „The House of Lords", Daar Lord Schuster van 1915 tot 194.4 vooraanstaande func ties in het Engelse parlementaire leven bekleedde, is hij zeer wel tot oordelen bevoegd' in de vragen die de laatste tijd rondom „The House of Lords" zijn gerezen. Voor hetzelfde genootschap komt mr. Tyrone Gunthrie 'op Maandag d.a.v., 's avonds acht uur, een .le zing houden oyer. The Old Vic en Sadlers Wells. Deze lezing is in de zaal van de Rotterdamse Kunst kring aan de Witte de Withstraat. De causerie van mr. Gunthrie is daarom wel zo belangwekkend, omdat op 18 Maart het bekende Sadler's Wells Ballet optreedt in de. Grote Schouwburg. i( Ingezonden mededeling) SLAAPKAMER (gelakt metaal) 1-persoons ledikant met prima gezond heidsmatras, nacht kastje, tafel en stoel compleet 99.- PE KlERKaZH Btuf«LftNDjcmuMN <5 aar 654. Van de hele atoom-auto, die grootse uit- vinding van Professor Steekneus bleef niet veel anders over dan wat verwrongen staal, een stuur wiel en de ruitenwisser- Maar in ieder geval had het ding zijn plicht .gedaan, de eerste prijs was gewonnen en ik had de hele geschiedenis overleefd In mijn. hoofd gonsde het geluid van de ontploffing nog een beetje na, maar daar trokken de honderden toeschouwers zich niets van aan, ze drongen om mij 'heen om mij te bekijken en naderhand aan hun kennissen te kunnen vertéllen hoe ik "eruit zag. Gelukkig trök een radio-verslaggever mij mee hij duwde mij z'n microfoon bijna in de mond cn riep: „Luiste raars, onze nationale beid staat n3ast mij en beeft zich bereid verklaard enige woorden tot u te spreken.. „Oh", zei ik: „Heb ik dat? Nu, mensen, hier is Ketelbinkie en hij vindt het èrg mooi weer vandaag. Het was een gezellige wedstrijd en. en.,.." Tja,'ik begon plotseling te stotteren, want toen ik het woord „wedstrijd" zei, bleven mijn gedachten daaraan haken.... „Wedstrijd?", mompelde -ik: „Er was iets mee'.ik.Alle- zevenklappers.... dat was ik bijna vergeten-.-. Ik moet wegik sta hier mijn tijd te ver praten!" Ik liet de microfoon vallen, gooide 'dè lastige krans van mijn schouder en sprong langs de benen van de verschriktetoeschouwers uit de kring. „Professor", riep ik opgewonden; ;iW& ver geten wat! Er. is .nóg een "wedstrijd.Kom, ik moet meedoen aari die Internationale Hardloop- wedstrijd! Waar zijn de atoom-schoenen, heb je ze bij je?" 12 Februari, Passage-theater, 8 uur: Schied. Kunstkring. Het Rotterdams Toneel met „Gas licht." Films; Passage-bioscoop: Da. 2,'7, 9.30 uur; Za. 1.45, 4.15, 7, 9.30 uur; Zo. 1.45, 4.15; 7, 9.15 uur: Neem mijn leven. Op het to neel: Josephine en Jenart. (18 j.). Monopole: Da. 2, 7, 9 uur; Za.. 2, 5, 7, 9 uur; Zo. 3, 5, 7, 9 uur: „Haal Paul Temple er bij". (13 j.). 14 Februari, Ver. lokaal, 6.30 uur. en 9 uur; Schied. Volks universiteit. Vertoning v. „Het. leven van dr. Ehrlich.," Lezing e n 13 Februari, Musis Sacrum, 8 uur: Kath. Cult. Genootschap. Pieter v-. d. Meer de Walcheren, spreekt over de Kartuizers. Feestavonden e. d. 12 Februari, Ver. lokaal, 8 uur: Zonnegloren-filmavond. DISTRIBUTIE-AGENDA Vrijdag worden iri het distri butiekantoor Broersvest 95, van 912 en 25, levensmiddelen- en textielkaarten uitgereikt aan de letters Me t/m Mest. Tevens worden schoenenbonnen uitgereikt aan hen, wier stamkaart nummer op 0 of 54, 64,'74, 84 of 94 eindigt. Inwisselingsbon 802 mee brengen.- t.- Er heerste Woensdagavond uit bundige vrolijkheid in Musis Sa crum en geen wonder, de buurt vereniging „Alb. Thijm" had hier een feestelijke bijeenkomst geor ganiseerd, die buitengewoon vlot verliep en waaraan tal van buurt bewoners him medewerking ver leenden. Def revue „Cheerio", in gestudeerd onder leiding van de heren A. Ballijn >en D. Groeneveld, vond een zeer gul, onthaal. De schetsjes, clownen. andere num mers oogstten groot succes en her haaldelijk klonk daverend gelach door de stampvolle zaal. Er was koffie en gebak, er werd gezongen en aan het slot gedanst; De voorzitter .van dé buurtver eniging de heèr H. Semeyn, die de avond had geopend en gewezen had op het bloeiende verenigings leven, kan met zijn medebestuur ders zeer tevreden zijn over de geslaagde bijeenkomst. Simavi-avond De vereniging Simavi, die steun in medische aangelegenheden voor inheemsen verleent, houdt Maan dag 16 Februari, 's avonds 8 uur, een propaganda-avond in het Ver enigingslokaal. Als sprekers zullen optreden de heer D. Saathof, direc-' teur van Simavi en mej. Nelly de Borst, die jarenlang bij de Bosne gers van Suriname vertoefde.- Woensdagmiddag drie uur, rukte de brandweer liit voor een brand in de rijwielwerkplaats van B. J. ter Braak aan de Grote Markt. Toen ter Braak Jr. met een car rier de werkplaats had willen ver laten, had hij een blik met benzine omver gereden. De uitstromende benzine geraakte in brand doordat een gasstel op de grond stond te branden en in minder dan geen tijd was de werkplaats één laaiende vuurzee. Een dankbare-prooi ivond het vuur in de aanwezige fietsban den e. d., waardoor een sterke rookontwikkeling ontstond. Dank zij het doortastend optre den van de brandweer, die onder leiding van ir. Moesker zeer snel ter plaatse was, kon erger worden voorkomen. In ongeveer een kwar tier tijds. was men het vuur mees ter. De boven de werkplaats lig gende woning bekwam, ondanks het feit dat zich hiertussen slechts een houten zolder bevond, zelfs niet de minste schade. Beneden v/as vande inventaris niets meer te redden. De schade wordt op en kele duizenden guldens geschat. Gemeente-publicatie HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben by hun besluit van 10 Februari 1948 vergunning verleend aan de Fabriek van Me talen Speelgoederen „Vita Nova", alhier, tot oprichting van een fa briek van metalen speelgoed in de panden Bakkerstraat 22-24-26. Burgerlijke Stand Geboren; Leendert M., z v C. F. v.'Lieshout en H. F v. d. Koelen, Fr. Halsplein 22; Levenl. kind van A. Steine en D. Ridderhof, Tuin- laan 70. Overleden: Ph Vavier, oud 79 ja ren, Dr. Noletstraat 1.. De drie games, die SW in de competitie nog resten, kunnen, nu de kampioenstitel is veroverd, be schouwd worden als voorbereiding voor de a.s, p. en d. competitie. Dc wedstrijd Zondag tegen BMT in Dnn Haag is dus in zoverre nog van be lang, dat de Rood-Groenen. door een overwinning op de hekkenslui ters de mogelijkheid scheppen, óm ok de competitie ongeslagen te be-' eindigen. .De Bruyn.en zijn mannen zullen er wel zorg voor dragen, dat in een opgewekte stemming huiswaarts gekeerd kauworden, daar na afloop van de wedstrijd het SVV-gezel- schap zich naar het Musis-Sacrum begeeft alwaar van 810 uur de fe licitaties ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap in ont vangst genomen zullen worden en waarvoor de Uitnodigingen 'bereids zijn verzonden. Hef' 2e elftal Speelt om 10 uur thuis' tegen DHC 2, het 3e om 10-uur op het Exelsiorveld tegen ADO 4, terwijl het 4e in" Rotterdam zijn krachten gaat meten met Excel sior 3, 1 ^Zondagmiddag 12. uur speelt DW S op Boshoek tegen FSV uit Eind hoven. Dit wordt voor de Schie dammers 'de laatste thuiswedstrijd, zodat DWS op een uitwedstrijd ina, uitgespeeld zal zijn. Het zal dus voor de DWS-ers de laatste kans' zijn, om thuisspelende een gunsti ger resultaat te bereiken, dan wij dit van hen gewend zijn. PSV, nummer twéé op de ranglijst, zal er echter wel anders over denken, en DWS voor een zwaar probleem plaatsen. Hopenlijk schieten de Schiedammers ditmaal eens uit,hun slof, zodat zij het genoegen zullen smaken deze laatste thuiswedstrijd in de Hoofdklasse in een overwin ning om te zetten. DWS 2 (heren) moet in 1 Den Haag bij Hellas op bezoek, hetwelk met Hellas 2 de eerste plaats deelt. De DWS-reserves zijn evenals het eerste, vele malen met invallers moeten verschijnen, zodat zij dit maal niet fcfj de eerste behoren. DWS 3 (heren) krijgt haar eerste plaats op Boshoek te verdedigen en wel tegen Snelwiek 2 uit Rotter dam. DWS 2 (dames) krijgt Hygiëa op bezoek, wat zo goed als zeker op een nederlaag zal'uitlopen. Door samenwerking tussen'Kath, ■Cultureel Genootschap en Kathol lfeke Kring, zal op korte termijn kunnen, worden overgegaan tot de stichting van een Katholieke To neelkring, die reeds 3n het seizoen 1948'49 voorstellingen, zal orga niseren. Voorlopig denkt men een serie van zes toneelavonden vast te stellen. ROTTERDAM Woensdag is op een in aanbouw zijnd schip dat' ligt op dè werf „Nieuwe Waterweg" te Schiedam de 32enjarige It. H. Groeneveld uit de Voorburgstraat te Rotterdam,door een wrang (stut) van 1000 kilo OP het hoofd getroffen. Dc man was onmiddellij k dood De 4-jarige Antonius Kip uit de Floretstraat was gistermiddag aan het spelen op een terrein aan de Marathomveg* Toen hij plotseling de straat overstak, werd hij door een auto gegrepen. De bestuurder had het kind niet gezien en alleen een bons gehoord. Dé jongen werd naar het Zuiderziekeqjiuis vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Gasfornuis uit elkaar gesprongen Woensdagavond om ongeveer ze ven uur werden de bewoners van de Van Meursstraat opgeschrikt., door een hevige explosie. Bij de fa milie Spek, wonende op nummer -32 in die straat, was een gasfornuis^ uit elkaar gesprongen. Diverffe ruiten werden verbrijzeld, terwjjl er ver der ook nog enige schade aan het keukengerei werd aangericht. Per soonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Nieuwbouw aan rijksweg onder Overschie Aannemersmij. N.V. Van Waning en Co, is dezer dagen begonnen met de voorbereidende wérkzaamheden voor de bouw van 144 woningen volgens systeem Wijmer en Breukel- man aan de Rijksweg onder Over schie. De woningen maken deel uit van het omvangrijke bouwplan voor dit stadsgedeelte. Rotterdames rouwkrans voor Jan Prins Namens het gemeentebestuur van Rotterdam werd heden een rouw krans bezorgd aan het huis te 's Gravenhage, waar het stoffelijk overschot staat opgebaard van de dichter Jan Prins.; Examens Geslaagd aan de rijksuniversiteit te Leiden voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid de heer "W. H. d. Nolen te Rotterdam. Eindelijk door de mand In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd op Kralingseveer een buitenman beroofd van zijn por tefeuille met f 1000.--. De daderes, de werkster J C. M.-L,. die vrijwel onmiddellijk werd aangehouden, heeft thans, na hardnekkig ontkend té hebben ein delijk-bekend. Het geld werd ver stopt in haar woning, gevonden. Bij de 'rijkspolitie te Afferden heeft zich Dinsdag de los-werkman J. S. uit Weerden gemeld. Hij ver klaarde dat hij op de Westkruiskade alhier,' een fiets had gestolen. Hij wist zich van de fiets geen signale ment te herinneren. Het was in ieder geval een herenfiets, die op Zondag 1 Februari om ca. zéven uur ergens aan de Westkruiskade is ge stolen. Tot nog toe is er geen-aan gifte van diefstal gedaan. De bena deelde wordt verzocht zich op het hoofdbureau aan te melden. Op het bosje is Woensdagmid dag mevr. J. A. Damen-van de Pot uit de Oudaenstraat met haar fiets gevallen. Zij werd met een gebroken rechterenkel naar het Bergwegzie kenhuis vervoerd; ,De 3-jarige Willy Storm--stak Woensdagavond in de Berkelse- straatf waar zen woont, achter een auto plotseling de straat óver en werd door een andere auto. gegrepen en met verscheidene wonden aan het hoofd'werd zij opgenomen in het Kinderziekenhuis. 'r AANGEKOMEN .SCHEPEN TE ROTTERDAM H Februari Ellen Maersk New York van. Omme ren Menvehaven stukgoed; Euterpe Lissabon Hudlg Veder Lekhaven stuk goed; Astrld Gent lurness Waalhaven ledig; Oltvlan Coast Newcastle Burger IJselhaven stukgoed; Saba Londen James binnenhaven cement; Finse Oslo Vinke Waalhaven ledig; Rapid Kings- lynn Muller Parkhaven stukgoed: Cor nelius Maersk New York van Omme ren Merwehaven stukgoed; Ponto Zaandam Erh. Dekkers Waalhaven le dig: Absalon Londen Sdetermeer Fek-, kes Waalhaven ledig; Kaap Falga Go thenburg Schellen Parkhaven stukg;: Dagmar Bratt Adam Kuyper dam smeer Waalhaven ledig: Manxman Har wich Hoek van Holland: Gruno Londen lijnzaad binnenhaven suiker; Zee meeuw Londen r.k.c. Merwehaven stukgoed 12 Februari Import Helsingfors Muller "Merweha ven stukgoed; Bomma. Oslo Burger IJselhaven stukgoed; Havmann Cal cutta Cornelder Lekhaven stukgoed: Prowess Londen alg. vrachtkantoor Pernis olie; Johanna Stockholm van Ommeren Merwehaven stukg.; Orpheus Adam Hudig Veder Lekhaven stukg.; Pierre Victory New York Nlevelt Gou- drlaan Lekhaven stukg.; Albatos Lon den lijnzaad binnenhaven suiker; Vil lanova Victory New Yqrk Rott. Oce aan Merwehaven stukgoed; Sambre Parijs Muller Parkhaven stukgoed; Manchuria Shanghai - Cornelder Lekha ven stukg.; Wytegra Llbau vutcaan Merwehaven stukg.; Olynthus South ampton van Ommeren boeien rivier ledig; Kenneth Mckay New. Orleans Rott. Oceaan boeien rivier 'stukgoed; Arnhem Harwich Hoek van Itolland; Liberty —Londen lurness Merwehaven ledig. VERTROKKEN SCHEPEN 11 Februari Peterborough Merchant, Goole; Mecklenburg., Harwich; Frejo, Poole; Northdown. Dublin; Bebo, Harllngen; Caasterland, Leith; Traquair. Aber deen; Echo, Dublin; Hildur I, Dram men; Mavls. Londen: Joost. A'dam; Jaba. Hull; Svolder, A'dam; Berkel (Zweed). Valencia; Saginaw Victory. New York via Antwerpen; Algenib, Santos via Antwerpen; Sheringham, Harwich; Taurus. Poole; Gullmaren, Hamburg; Hada, Kopenhagen; Prinses Margriet. Yarmouth: Vienna, Harwich; Export, Londen; Oranje Nassau. Har wich; Vigsnes, Cristiansand. 12 Februari American Robin, Kopenhagen; Manx man, Harwich; Karen Toft. Odense; Thames slbt.. Horta. S CHEEPSBEWEGINGEN Actinia 10 van Newcastle n. Par; Al genib van R'dam n, Santos-12 te Ant werpen; Att s. pass. II Wight om de West; Abbekerk thuis 11 te Marseille: Alamak thuis 11 op 125 mijl Zuid West van Bombay; Alcyone 11 van Monrovia n. Freetown; Aldabl n. Rio de Janeiro ll'op 180 mijl Z.W. van Bahia; Aletta 11 van Pladjoe n. BiHJton; Alhena thuis 11 van Teneriife: Alwaki pass. 11 Vlisslngen n. Santos; Amstelveen 12 te Port Elisabeth; Averdijk 11 to Panama City, Bill s. pass. 11 Vlisslngen n. Yar mouth; Bali 11 van Penang n. Singa pore; Bloemfontein 11 van Durban n. East London. Ceram 8 van Tandjong Pinang naar Semarang; Congostroom thuis 11 nam. te Havre; Cistula 11 van Abadan naar Singapore: Colytto pass. 11 nam. Oues- sant n. IJmuiden. Delftdijk 10 van Seattle n. R'dam; Duivendijk uitg. 9 te San Francisco; Draco 10 te Kopenhagen; Deo Duce U van Kopenhagen te A'dam. Euryades .11 te Batavia: Euterpe II van Lissabon te R'dam; Eemshorn 11 van Cork n. Dublin. Joost 12 van R'dam te A'dam. n K'dam; Kota Gede 8 te Noenoekatv. Kertosono 12 nam. 3 uur van Batavia voor de Lloydkade te R'dam verwacht; Kamerlingh Onnes 10 van Batavia n. R'dam. Leopoldskerk 9 van Hongkong naar Manilla; Lemsterkerk 11 te J Kohrams- har; Leuvekerk uitg; pass, ll Gibral tar n. Genua; Limburg 12 te Macassar; Linge 11 van Huelva"n. Nederland. Moebai 10 van Ferrol n. Balik Pa- pan. keerde 11 dezer terug wegens machineschade; Maartje 10 te Kings- lynn: Marken uitg, 10 te Panka! Pi nang; Meerkerk uitg. 12 te Hongkong;, Molen kerk thuis .12 te Shanghai. Nieuw Amsterdam vertrekt 13 van R'damn.. New York; Nato pass. II Ouessant n. R'dam. Orpheifs 12 van A'dam te R'dam. Prins Willem H 11 van Boston naar St. John n.b Rijn'.cerk uitg. ll van Vlisslngen Marseille; Rijnhaven pass. 11 Wight n. Newport Mon. Samarlnda vertr. 14 of 15 van Ba tavia n. Moest Rivier; Stad Haarlem 12 van Gibraltar n. IJmuiden; Straat Socnöa 11 van Yokohama n. Nagoya. Titus 10 van Valencia, n. Nederland; Tyro pass. 11 wigbt n. Dublin: Tasman pass. 11 Ambon n. Macassar; Tjibesar 10 van Manilla n. Batavia. Valerius 12 te Shanghai Westland uitg. pass. 11 St. Paul# Rock: Wickenburgh 11 vsn Londen n. R'dam. Het motorschip Wester dam van. de Holland Amerikalijn dat on derweg is van. New York naar Rot terdam, heeft vertraging door mo-, torschade. Een van de twee moto ren moest worde» stopgezet we gens een defecte cylinder De 1 Westerdam bevond zich Woensdag middag om 3 uür op - 450 mijl :ten Oosten van kaap Race. s# Het Amerikaanse Liberty schip Charles Bulfinch óp weg van New- lean5 naar Nederland is Dinsdag met schroefverlies te New- York binnengesleept. Vanaf Vrijdag 13 Febr. a.s. CHARLES BiGKFORD 3000 mannen, opgesloten tussen hoge muren, hebben het voornemen uit de hel van eenzaamheid en sleur te ontsnappen. Weekdagen: 2-7-9 uur Zaterdags: 2-5-7-9 uur Zondags: 3-5-7-9 uur Cassa open 10 uur. Toegang 18 jaar. DAMES: Sinds enige tijd worden langs de deur para- pluies ter reparatie op de naam VAN OIJEN afgehaald. Wij staan hiep, geheel buiten, daar door ons geen para- pluies worden afgehaald. U doet beter deze naar het van ouds bekende adres te brengen. J. J. VAN OIJEN, Hoogstraat 3G, Tel. 68723, Schledamv ER 'KUNNEN GEPLAATST WORDEN BIJ STOOMWASSERIJ EDE L'W E IS S WESTMOLENSTRAAT 16—18 SCHIEDAM Te koop goed onderhouden kinderwagen in goede staat. J. Koppejan, P.K.O., Laan 154b. Te koop Tempo 4 wielig, laadvermogen 1000 K.G., -open laadbak, bouwjaar 1940 staat op nieuwe banden, ge heel gereviseerd. Edisonstr. 22B, Tel. 66596, Schiedam. Nwe kl. radio te koop met pr. luidspreker in mooie kast voor f 125.v. S'win- densingel 44A. Te koop boekenkast 160x135 M.f 95, een kleinere f 58, niéuw. N. Veth, Brugman straat 60b. Te koop verchroomd wit Belgisch tegelfornuis, een. stoommachibe,1 paar nieu we d.schoenen m.. 40. Watt straat 74A. Een bruine "jekker met pet je, leeftijd 4 jaar. Van Kem pen, Jozsï Israëlstraat 6A. Te koop: HindeL kinderstoel (apart model), röeitrainings- apparaatj bak m. kraan voor vaste wastafel, wandelwa- fentje, Amerik. snoekrol. larconistraat 22a. Te koop nieuwe hardbl. mantel, m. 46, te groot ge kocht, f 85.-, pr. kw. Geer.vl.- straat 3, teïef. 67837. Te koop 'n prima v.o. Voor- jaarsjas z.g.a.n. Te zien van 2—6 u. Kerkweg 49, Kethel. Te koop lierencoetuum m. jas, m. 50. Nwe Haven 253B Darmes, gedipL coupeuse-kan weer werk aannemen. Sin gel 195. Wringer te .koop aangeb. Te bevr. Lange Haven 102B, Schiedam. Wie ruilt; mooi ben.huis, 3 k., keuken en uitb. voor bemhuis met kelder of vrij huis/omtr. Singel of Pompst Br. no. S. 3069 bur. v. d. bL

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2