Plaat of daad Gasturbine, scheepsmachine van de toekomst? phIuShave1 Tafeltennis-finales in Londen Nederlandse machinefabrieken bouwen eigen proef-installatie Rotterdam en Antwerpen behoeven elkaar niet in 't vaarwater te zitten Ridderlijke rivaliteit: ideaal van Benelux DE RADIO PROGRAMMA'S Aj venden ons tot God en Jan Soldaat - Mb hooge nood en bïtfre si rijd ons ^acht De' nood voorbijs het land ïn vredesstaat", "Vergeten wordt de Heer en "Jan .Soldaat verachb „Simavi" vraagt steun HotitUcechtec Bach's Hohe Messe: Synthese van religiositeit en klankschoonheid Een ten onrechte weinig uitgevoerd werk Jubileum 40% korting Lampekappen Donderdag 12 Februari 1948 t 3 BOEIEND EN KNAP FRANS TÖNEENSPEL „jte Secret" in de Schouwburg In de tweede Gala Karsenty, die dé Alliance Frangaise haar leden deze week in de Schouwburg bood, kwam Henri Bernstein's Le Secret ten tonele. Het in. 1913 geschrevenstuk is sindsdien telkens door verschillen de gezelschappen weer op het re pertoire genomen en het vermag de toeschouwer van heden zeker neg te boeien, vooral als het zo gespeeld wordt als door deze' begaafde Fran sen De hoofdfiguur, eenpathologi sche" vrouw, is trouwens vandaag de dag nog even actueel en ieder heeft onder zijn kennissen wel on geveer zo'n type. Deze, Gabrielle,' een gelukkig ge trouwde vrouw, die haar man ado reert, een lieve vriendin is voor haar vriendinnen, lijdt aan een zie kelijke jaloeze, die haar tot- een aartsintrigante maakt. Zij kan niet verdragen geluk van anderen te zien, waaraan zij geendeel heeft gehad- Al geraffineerd intrigerend tracht zij dan ook het geluk van een pas getrouwde hartsvriendin te verstoren door haar geheim (een vroegere verhouding) te verraden. In bijzonder smaakvolle décors heeft het troepje van Marcel Kar senty .een voorstelling van de eerste rang gegeven van dit drama ener femme méchante. In prachtig tempo en niet een virtuoos samenspel is het weinig handeling biedende praatstuk .ten tonele gebracht. Men weet niet wie meer te bewonderen: Madeleine Robinson,, de Gabrielle, beheerst-sluw als intrigante en la ter ontroerend in haar spijt over haar weerzinwekkend gedoe; Jo- sette Harmania als Henriette, 't fra- fiele vro.uwtje-met-een-geheim, ijna slachtoffer van baar duivelse vriendin Gabrielle; Pierre Dux, dè schuchtere, liefhebbende echtgenoot van Henriette, verbazend knap ge speeld in zijn aanvankelijke schut terigheid en later in de wanhoop,, en het gelukkige slot. Henrie Nassiet was uitstekend als Gabrielle's man, zeer ontdaan bij het vernemen van haar duivels spel- Subliem zijn gebaar van vergeving in de slotscène, met dat „mais je faime!" Te loven, viel ook Pierre Jourdan die de vroegere minnaar van Henriette speelde. De knappe Franse spelers werden met hartelijk applaus en. bloemen beloond D. RO ODENBUHG VERMAAK In een sensationele wedstrijd heeft Bergmann, de 28-jarige Oos tenrijker, - thans genaturaliseerd Engelsman, de wereldkampioen, Bohumil Vana, onttroond. De cij fers waren 21-12, 18-21, 21-19, 14-21, 21-10. Door deze overwin ning is Bergmann voor de derde maal wereldkampioen geworden. Het was de vierde maal, dat hij, en Vana om de titel speelden. De wereldkampioene, Geza Far- kas, behield de titel na een duur bevochten zege op de Engelse mrs. Vera Thomas. - Het wereldkampioenschap heren dubbelspel- werd— gewoon en -door de Tsjechen Vana en L. Stipek. Zij sloegen de Engelsen A. Haydon en Soos met 21-18» 21-15, ^1-13. Het Engelse damesdubbel mevr. Vera Thomas, èn mej; Peggy Franks wonnen de .titel in het dames dubbelspel door èen over winning op miss Dora Beregi (En geland) en de Schotse miss, H. Elliot. De cijfers waren 17-21, 21-12, 21-19, 21-8. In de finale gemengd dubbelspel ging de. titel naar het Amerikaanse paar R. Miles en miss T. Thale, die wonnen vsn Vana en mevr. V. Pokorno 13-21, 14-21, 21-18, 21-19, 21-12. Deskundigen op het ge bied van de machinebouw houden zich in meer dan één land sinds enkele jaren bezig met een geheel nieuw type voortstuwingsmachine voor hét schip: de gasturbine. Het idee is niet nieuw, doch sinds het in de oorlog bü de bouw van re- actiemotoren voor vliegtuigen gelukt is een metaallegering cohaltnikkelstaal te vinden bestand tegen zeer hoge tempe raturen en snelheid, is het ook mogelijk geworden de scheeps- gasturbine verder te ontwikke len.' Eenvoudig gezegd, berust de wér king van de gasturbine óp hetzelf de principe als van. de vliegtuig- reactiemotor, nl. hét tot ontbran ding brengen vati verstoven olie vermengd met aangezogen lucht in een verbrandingskamer, van waar uit de zich met geweldige snelheid verplaatsende hete .lucht de schoe penraderen in de turbine in bewe ging brengt. Het voordeel van een dergelijke installatie voor een schip is duidelijk. De voor stoomturbines benodigde hoge drukketels zijn nu overbodig, de installatie neemt daardoor belangrijk -minder ruimte in, weegt beduidend minder, terwijl het brandstofverbruik althans bij een normale snelheid van het schip, niet hoger is dan bijv. bjj een Die sel-installatie van overeenkomstig vermogen. Daar men het mogelijk acht, dat met een gasturbineschip een hoge-, re snelheidkan worden bereikt dan met de stoomturbine, is het begrij pelijk, dat vooral de marine-des kundigen zich sterk voor de gas turbine-installatie interesseren. In Engeland heeft de Admiraliteit ge slaagde proeven genomen met de „motorgunboat 2009", dié aange dreven door een gasturbine gedu rende 55 uur in de Solent proefge- varen heeft. Op grond van de daar mee verkregen zeer gunstige resul taten 2'al een grotere gasturbine in de 250 ton metendekanonneerboot „Grey Goose", en;.een nog grótere installatie in het 1400 ton metende fregat „Captain" worden geplaatst. Ook de particuliere bouwers in Engeland hebben zich op het pro bleem" geworpen.; Eentwintigtal scheepsmachinebouwers in Groot- Brittanr.ië en Noord-Ierland heeft zich aaneengesloten tpt de organi satie „Pametrada". Deze heeft een groot machinelcfboratórium gesticht te Wallsend on Tyne, waar turbines tot een vermogen van 60.000 p.k. kunnen worden beproefd eh ook researchwérk op gssturbmegebied zal worden uitgevoerd. Verder is er de Power Jets Ltd., welke weer in nauwe-rëlatie; staat tót hèt"„Natio- nal Gasturbine Establishment", een regeringsorganisatie, welke labora toria. heeft te Whetstone en Pyestock met in totaal 1200 mede werkenden. In Nederland In Nederland heeft zich op klei nere schaal een dergelijke organi satie ontwikkéld. Op initiatief van de afdeling technische en economi sche vraagstukken van het Ministe rie van Handelen Nijverheid (thans van Economische zaken) is verleden jaar eencombinatie ge vormd van enige der grootste ma chinefabrieken hier te lande met het doel de ontwikkeling- van de gasturbine ter hand te nemen. De combinatie bestaat uit de Gebr. Stork te Hengelo, de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, Werkspoor N.V. te Amsterdam en Wilton- Fyenoord te Schiedam. De combi natie heeft in Juli van het vorig jaar een N.V. gesticht onder de naam Gasturbine Maatschappij met zetel te 's Gravanhage. Echter, lang voor het tot stand komen dezer N.V. hadden de samenwerkende fabrie ken in November 1946 reeds beslo ten tot het bouwen*van een proef- gasturbine en was met de ontwer pen ervan een begin gemaakt, De Gasturbine Maatschappij heeft intussen de. Power Jets Ltd. bereid gevonden voor tal van vraagpunten als raadgeefster op te treden. De aldus verkregen mede werking wekt. het vertrouwen, dat de Nederlandse gasturbine-ontwik keling uiteindelijk niet bij de bui tenlandse zal behoeven achter te blijven. De in de N.V. Gasturbine 'Maatschappij verenigde fabrieken werken thans ieder voor bepaalde onderdelen aan de' plannen' voor een 1500 pk proefturbine van een voudig systeem. Gekozen werd het zg. „open systeem", waarbij brand stof (olie) direct in het arbeidsme- dium (lucht) wordt verbrand en jnen de verbrandingsgassen in de turbine laat expanderen. Zij zal be staan uit een compressor met twee trappen en tussenkoeling, een enke le verbrandingsinrichting, éèn -tur bine en een regenerator. De com pressor zal van het axiale type zijn en ca. 7000 omwentelingen per -mi- nuüt maken. De turbine zal worden gesplitst in twee, in seriegescha kelde delen. De hogedrukturbine zal de compressor aandrijven, ter wijl de lage drukturbine de nuttige arbeid zal leveren' en 3000 omwen telingen per minuut maken. Bij een temperatuur van de aangezogen lucht van 15 graden Celsius zal bij vollast een thermisch rendement worden, bereikt van ca. 24 procent. Risicofonds voor het schildersbedrijf Het College van Eijksbemidde- laars heeffc een bindende regeling vastgesteld inzake de instelling van een. risicofonds ter bestrijding van Loonderving bij vorst en licht- verlet in het schildersbedrijf. Hier over was reeds overeenstemming" bereikt tussen werkgevers- en werknemersorganisaties. Te Davos behaalde het Belgi sche. paar Michelïne Lannoy en Pierre Baugniet het wereldkam pioenschap kunstryöen -op de schaats. Ingezondenmededeling) Wat een gemak! Geen zeep Geen mes,»Geen kwast Geen ergernis Vraag Uw bandtlaar demonstrOr tit met een Philips electristh drngscheenapparaat STAALBAARD OolcjUW baard' vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP - MAATSCHAPPK VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN „Rotterdam moet weer wor den de toegangspoort tot het hart van Europa, net als in '38, toen de Maasstad met een havenver- keer van 46 millloen ton aan de spits stond vain de havens van het Europese continent. De sa menwerking met andere havens behoeft onder dit streven niet te lijden,-als het geografisch eigene van iedere haven, in het oog wordt gehouden." Aldus mr. A. C. W, Beerman, voorzitter van de stichting „Haven- belangen," pleitbezorger van de Rot terdamse haven by uitstek. Woens dagavond in de Blauwe Zaal. in zijn causerie voor leden van de League of Pais. Deze vereniging, die poogt, ia onderscheidene landen wederzijds begrip en. waardering aan te wakke ren, "heeft een serie culturele avon den belegd, waarin overeenkomsten en contrasten in België en Neder land uit de doeken worden gedaan. „Beide landen kennen «en liefde voor hun nationale haven," zo zeide mr. Beerman, „en wij moeten het zien .als een taak, deze kiem van spanningen zo te behandelen, dat zij onze sam.inwerking niet verscheurt." Heeft Rotterdam iets eigens, iets DONDERDAG 12 FEBRUARI Avondprogramma HIBVERSUM I: 19.— Nws, 19.15 NCRV-kwartet, 19.30 Actualiteiten; 19.45 Reg. uitz;, 20.— Nws, 20.15 In de Puszta, 21.30 Familie-compe- tie, 2,1.50 Met band' en plaat, 22.15 De vaart der volken, 22.30 Nieuws, 23.— Cello-recital, 23.30—24.— Slot- accoord. HILVERSUM II: 19.— Het klokje van zeven, 19.05 Tom Poés, 19.15 Gr. pl., 19.30. Volksmuziekschooi, 20— Nws, 20.05 Echo v.d. dag, 20.15 Omroeporkest, 21.15 Luisterspel, 22.15 Onder Hollandse vlag, 22.46 Rondom het Zuiderzee-vraagstuk^ 23.Nws. 23,15 Glen Miller, 23.45— 24.Acht piano's. VRIJDAG 13 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gewijde muz., 8.Nws,'8.15 Gewijde muziek, 8.30 Morgenconcert, 9.15 Ochtendbezoek, 9.30 Licht concert, 10.Strijkkwar tet, 10.30 Morgendienst, 11.— Cello recital, 11;30. Discoklanken, 12.15 Orgelconcert, 12.30 Weeroverzichf, 13.Nws, .13.15 Mandolinata, 13.45 Symphonie-orkest, 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 14,40 Ancora- trio, 15,Piano-duo, 15.30 Extase, 16.Voordracht, 16.20 Het Ned. sextet, 17.15 Kamerkoor, 17.45 Uit een grote stad, 18.15 Bijbelgenoot schap, 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7— Nws, 7.15 New: Mayfair orkest, 8.Nieuws, 8.18 Operette,prógr., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.Gr. jmuziek, 9.30 Waterstanden,9.35 Symphonic ork., 10.— Morgenwijd., 10.20 Orkest v.h. Duitse Operahuis, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Noorse liederen, li.— Scheppende handen, 11.15 Orkest- concert, 12.7— Russische liederen, 12.30 Weerpraatje,'12.33 Sport, 12-38 Het Lyra-trio, 13,— Nws, 13.15 The Romancers, 13.45 Orgelspel, 14. Kookkunst. 14.20 Het Kamerorkest, ER Is 'de vorige week in dé Ka mer en daarbuiten nogal wat té doen geweest over de z.g. rijm- prent van generaal Spoor. Het betreft de plaat, die wl} hierbij af drukken! zij'zou in opdracht van het kabinet van generaal. Spoor zijn vervaardigd en in omloop gebracht De bestemming van de- plaat was de burgerij, maar zij 1b, in grote vorm en In briefkaart- formaat, ook in handen gekomen van dé soldaten in Indonesië., Het vers, dat er op voorkomt, Is yen vertaling van het gedicht van Rudyard. Kipling: God and soldier we adore In time pl danger, not before The danger is passed and all thing righted, God la lorgotten and the soldier slighted. Wat vindt U nu van deze plaat? heeft men ons gevraagd. Dat Is gauw gezegd: wat het versje be toogt is hard, maar waar. ieder een kan dat wéten. In de bezet tingstijd, toen de nood hoog was, waren de kerken overvol; na de b'e'Vijding zijn ze weer leeggelo pen. In de bezettingstijd waren de illegale strijders helden; nu wor den hun idealen vertrapt en. al zouden .we niet willen -zeggen, dat ze veracht worden, „slightec?' d.w.z. in een. hoekje gedrukt wor den ze wel. Dat hoekje moge een mooie eregrafhof zijn, het is en het blijft een hoekje. Bij hun gra ven worden mooie redevoeringen gehouden, ze worden bijgezet, in gedenkboeken e.d. maar hét maakt toch de Indruk van „sligh ted". En menige strijder -uit die tijd slaakt de verzuchting: was ik maar zwarte handelaar gewor den, dan was Ik er beter aan toe;, of: als ik zeg, dat ik illegaal ge-', weest ben krijg ik de betrekking, waarnaar ik solliciteer juist niet; het is geen aanbeveling meer „soldaat'.' geweest le zijn. En als men het begrip „soldaat" ruimer wil nemen en niet alleen op illegale strijders betrekt, dan zit er in het versje helaas ook vée'l waars. ïn "bittere strijd zijn wij mensen gauw geneigd ons tot God te wenden en op Jan Soldaat te rekenen, en als het leed gele den is, vergeten we beiden snel. Een dankstond, een gedenkboek, een grafzerk en we gaan over tot de orde van de dag.- - AI kunnen we de samenvoeging van de gekruisigde Christus en de gehelmde soldaat niet bepaald fraai vinden, wie eerlijk durft zijn zal moeten bekennen, dat men in bittere strijd ben óók naast .el kaar geplaatst heeft en dat bid den voor de overwinning van een bevriend leger in wezen hetzelf de is, als het afbeelden van God en de soldaat op één plaat. Men kan theologische discussies op zetten over dé vraag, öf dit aan roepen van God aanvaardbaar is, betogen dat God in de gedach- tenwereld van deze plaat onge veer dezelfde rol speelt als de noodrem in de trein zoals in een. dagblad wérd opgemerkt en'^zich afvragen of we ons niet Rilke's woorden te binnen moeten brengen: zijn mannen wil doen en wief _to# h-__ j zal dat niet toejuichen en welk! Ge moei niet bang zijn. Bad, verstandig mens zal hem niet wil-i. De mensehen zeggen: ]en heipen moet hl! geen bitter-! Tot alle dmgen, d,e geduldig zi/n. hejd kwefcen en geen wantrou-! Maar zo gebeurt het nu een- wen. zaaien, maar dan moet hijj maal in dagen van strijd en bit- in samenwerking met dé bevoegd ttre nood en deze toestand geeft de Instanties, met de talrijke de plaat hard en bitter weer. verenigingen van aïlerlëi aard,. T' .- met de politieke partijen, met de* OCH hebben wty tegen de ver- arbeidsbureaux maatregelen op-, vaardiging en de publicatie stellen en uitwerken, waardoor van deze plaat grote bezwaren, wordt voorkomen dat Jan Soldaat Want: met welk doeJ wordt ze wordt „veracht", verspreid? Om het publiek er van Het zou van ^rove .nalatigheid, te doordringen, dat men in vre- getuigen, Indien ons volk de uit destijd God niet moet vergeten? Indonesië terugkerende soldaten We kunnen moeilijk aannemen, ging verachten en hen niet sneb dat het kabinet von generaal hielp de hun toekomende plaat-. Spoor is veranderd in een oen- sen in de maatschappij in te ne- trum voor evangelisatie onder »men. Wil men dat bereiken, wil buiten-kerkelijken of in .een lnstl- men ons. volk daartoe aansporen,. tuut tot verbreiding van de waar- uitstekend, maar dan door posl-' held aangaande het Opperwezen, tieve maatregelen, niet door het! Dat is het dus niet. Wil generaal kweken van defaitisme en wan-] Spoor opkomen voor zijn gede- trouwen. Ons volk veracht de uit; mobiliseerde manschappen? Dat Indonesië terugkerende soldaten' zou een vaderlijke houding zijn, geenszins/ Integendeel, hét heefti die men alleen maar kan waar- bewondering voor. hen. Het wil deren. Maar dan is dit niet de r.Iets liever dan hen als gew&ne methode. Verspreiding van deze burgers in zijn midden opnemen, plaat wekt onder de soldaten al- hen ontberingen èn teleurstellin- leen maar wantrouwen, tegenzin, gen doen vergeten. Misschien' angst voor de toekomst, en de moet het daartoe hier en daar burgerij, die hen straks weer in worden aangespoord, haar midden gaat opnemen, zij Ons' bezwaar tegen de rijm-, wordt door déze plaat niet tot de prent van Spoor té derhalve dit; gewenste houding aangespoord, de inhoud moge bitter .en waar Het aanschouwen van deze plaat zijn, maar niémand heeft iets aan zal de mensen niet tot andere praatjes en plaatjes. Het enige, gedachten brengen.waar Jan Soldaat wat aan beeft Als generaal Spoor iets voor zijn: daden. .De i izi-besproktp rijmprent van 'generaal Spoor. 15.40 Piano-duo, 16.— Dansmuziek, 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17. Orgelspel, 17.20 Wij en de muziek, 18.Nws, 18.15 Jan Vogel felici teert, 18.40 Silve5tri kwartet. Eind vorig jaar deed prinses Juliana een beroep op de Neder landse doktoren en verpleegsters, de zo hoog gestegen nood in onze overzeese gebiedsdelen te helpen lenigen. Ook van andere zijden werd hierop sterk aangedrongen. De vereniging, die zich op dit ge bied bijzonder beijvert, is de Simavi. In Juni 1947 hield deze vereniging voor het eerst na de oorlog weer een collecte. In Rotterdam heeft de be volking spontaan meegewerkt, zodat een aanzienlijk bedrag bijeen ge bracht werd. waarmee een groot aantal inlanders is geholpen. Voor ongeveer de helft van de opbrengst uit het hele land werd neo-salvar- saan gekocht, waarmee vierhonderd duizend lijders aan framboesia ge holpen werden. De 'rest werd in de vorm van andere medicijnen en in strumenten naar de artsen op hun eenzame posten gezonden. De strijd is opnieuw aangebonden met de grootste vijanden van de in lander: de vele verschrikkelijke tro pische ziekten. Hoe meer gebieden échter weer open gaan. voor de medici,, hoe meer hulp er nodig is. De doktoren kun nen echter niet alleen door hun ar beid en kennis genezing brengen. Genezing hangt ook af van de be schikbare medicamenten,instrumen ten en andere verplegingsmiddelen. Simavi helpt zo veel mogelijk. Door de laatste actie is Simavi echter zo goed als zonder liquidatie- middelen gekomen, juist _nu er nog zoveel noden te lenigen zijn. De ver eniging heeft veel minder leden dan ze nodig hegft en verdient Wie wil helpen, wende zich tot dt heer Jansse, Randweg 58 in Rotter dam-Zuid. Voorschriften bij gebruik van eendeneieren In verband met de. vérkoop van grote hoeveelheden eendeneieren, vooral op de weekmarkten te Rot terdam, vestigt, de directeur van de Keuringsdienst van "Waren voor het gebied Rotterdam er de aan dacht op, dat deze eieren, die een zeer' nuttig voedsel, zijn, moeten zijn voorzien van het stempel „Eendenei 10 minuten koken". Ter voorkom ing van besmettingsgeva ar dient de consument in .zijn eigen belang aan dit voorschrift streng de hand te houden. Wenst men echter een eendenei in gebakken vorm te nuttigen, dan is het nood-* zakelijk, dat dit ei aan beide zij den goed wordt doorbakken. Voorts verdient het aanbeveling de han den zorgvuldig te reinigen, omdat zij met de eieren in aanraking zijp geweest. Het gebruik van deze eieren voor het bereiden van eier- gerechten zoals salades e.d. moet het publiek ten zeerste worden ontraden. Tenslotte zij er de éfan- dacht nog op gevestigd, dat het aan bakkers, banketbakkers, exploi tanten van lunchrooms, cafétaria's e.d. op grond van de bepalingen genoemd in het algemene besluit warenwet ten strengste is verboden, eendeneieren te venverken en/of In hun bedrijven in voorraad te heb ben. bijzonders? Toen Rotterdam - niet veel groter was dan de bekende stadsdriehoek, in 1648, zetelde hiér al de eerste admiraliteit van' Holland. In de afgelopen 300 jaar moge het Rotterdam niet altijd naar den vleze gegaan zijn,.mogen haar bewoners een verbitterde strijd hebben moeten voeren om haar bron van welvaart, de vrije .verbinding met de zee: deze strijd is gewonnen en Rotterdam is een welvarende stad geworden, mede dank zij de geniale Caland en de profetische Thorbecke. Dit is het eigene van Rotterdam, dat zij een werkstad is. .wélks be woners ook nada'j oorlogsgeweld hen ruw van het historisch gegroeide heeft afgesneden, met brede visie aan_ 't bouwen en werken, zijn getogen, om hun stad weer te maken tot wat zij was: "poort van Europa. Tevoren had de publicist K. A. Mayór de loftrompet gestoken over Rotterdams rivale: Antwerpen. De kleurige facetten van de stad der sinjoren had deze niet-Antwèrpe- naar niét beter kunnen schilderen dan wanneer hij geboren Antwerpe naar was geweest. Hij sprak over de vaak zonderlinge mentaliteit: cos- mópoütisch en toch chauvinistisch- over het Rubensbuis en de vodden markt. over Sint Anneke en de Poes jenellenkelder. Ook hier raasde de oorlog: er vielen 4000 V-bommen. Maar ook hier is er elan. ijver en moed: er is. sprake van een gro^e hangbrug over de Schelde, van nieuwe gebouwen, parken, scholen. Daarom verdienen de Antwerpena ren de waardering van de. Rotter dammers. terwiil de gulle Vlamingen graag Rotterdam de eer zullen ge ven. die haar toekomt. De Be-Ner Lux gedachte staat de ontwikkeling van beide havens niet in de weg: i voor beide zal er in de toekomst een plaats zijn. Cor Bouterse Gaarne zouden wij Aart van der 'Leemv's Loflied overnemen eh. het zingen op zijn vertolkster Cor Bou terse voor haar beklemmende voor dracht van De Leugen van Leonid Andreiew. 'Niet voor Het Loflied zelf, een fijnzinnig, nobel stuk pro za uit De. Gezégenden, dat hoog stens een licht bewogen verteltrant verdraagt, maar roemloos moest sneven onder de verfraaide, zwaar geaccentueerde en gescandeerde be handeling, die de voordrachtskun stenaars het Donderdagavond in Ons Huis deden ondergaan. Dezelfde bedenkingen, die wfl enkele maan den geleden uitten tegen haar in terpretatie van de beschrijvende •delen van Elsschot's Villa des Ro ses. Het felle psychologische drama in De Leugen daarentegen kreeg die gloed en geladenheid, die de fol teringen van de „waarheidszoeker" tot een beangstigende realiteit maakten,. Laksighëid Laarsjes, mits goed passend om een niet .te stakerig damesbeen kunnen hetzelve wel flatteren en het mag gezegd dat zij dat deden bij deze Francisca, een ordentelijk vrouwmens om zo té zien en hier verschenen enkel en alleen uit laksighëid, naar haar eigen woor den. Laksighëid, niets dan laksig hëid was het geweest van die Fran cisca om de monteur van de. gas fabriek niet te waarschuwen toen de meter defect raakte. Het was een muntmeter, die zich in eens totaal onverschillig toonde voor elke penning-stimulans. Hij dee het niet meer, .zei Fran cisca en toen heb ik er wat aan geknoeid, net als tijdens de oorlog, weduwel. Het kwam vast te staan .datdit gelaarsde katje heel vakkundig de buiz 1 buiten de meter om ver- bonaen had en zo schoten de gas vlammen weer energiek uit de stellen. Voor de centen hoefde de vrouw het niet te doen en het rantsoen was ook meer dan vol doende, geweest, maar het was, zo als we al weten, gewoon laksighëid dat ze er niemand van -de gas fabriek had bij gehaald. Zie nu hoe verschrikkelijk duur gewone laksighëid te staan kan komen. Er was vastgesteld dat het geschatte verbruik ongeveer vieren een halve gulden zou hebben be dragen. Om te beginnen moest dat natuurlijk betaald worden en dan kwamen daar nog vijf en twintig gulden boete van het gasbedrijf bij. Dan kreeg Francisca vervolgens nog een dagvaarding met het be vel heden voor de politierechter te verschijnen- geloof maar dat dat een martelgang is voor een fatsoen lijke vrouw. Bij zo'n tocht geven de koketste .kuitlaarsjes nog maar betrekkelijk weinig steun. En. dan moet de ganse zonde nog eens in. het openbaar besproken worden, hier met'de heren} ook een tame lijk gênant iets voor iemand,die alleen uit laksighëid wat op zijn geweten heeft. De vijftien gulden boete die jFraiicisca daarenboven', nog van de rechter hier krijgt- er bij geteld, komt men wel aan een bijzonder dure gasrekening over die onzalige maand. - Denk erom, niet meer knoeien, sprak de rechter, 't is nu geen oorlog meer. Nee, zei Francisca, maar ik heb het gas heus niet willen ste len, 't was gewoon ,laksigheid van' me --t'S-'SSS-SAS In het oeuvre van Johann Sebas tian Bach, neemt Die Hohe Messe, de H moll-Messe. (Mis in b. kL t.) een werk voor koor, soli, orgel en orkest evenals bijvoorbeeld de Mat- thauspassion een zeer bijzondere plaats in. En niet, omdat ze even eens in een religieuze sfeer is ge componeerd. Immers Bach be schouwde al zijn werken, zelfs de zuiver instrumentale als „Wohl- klingende Harmonie zur Ehre Got- tes". Neen, deze mis heeft onze bij zondere belangstelling, omdat de meester in dit werk, hoewel streng Luthers, zich als de mysticus doet kennen door op verheven wijze het S. BACH objectieve geloof - te 'verklanken. Bach is hier, 'zoals zijn, grote bio graaf Albert Schweitzer terecht op-- merkt, Katholiek" en 'Protestant te gelijk en: daarbij tevens zo raadsel achtig en 'ondoorgrondelijk diep als zijn religieus gemoed. ;r De Christelijke Oratorium Ver eniging Rotterdam—Zuid, onder leiding van Piet van den Kerkhoff zal a.s. Vrijdag en Zaterdag een uitvoering geven van dit imposan te werk, hetgeen de bewonderaars van Bach tot grote tevredenheid moet stemmen. Want deze mis wordt weinig uitgevoerd. Geheel ten onrechte ze staa* op een even hoor niveau als de Mattëus Passie. Ze is éven geniaal geconci pieerd en in wezen van egn even: aangrijpende verhevenheid. Immers ook in deze H-molI Messe kan' men absolute synthese van religiosi teit en klankschoonheid beluiste ren,, die ver boven elke concreet- - beid uitstijgt en derhalve aan niets tijdelijks meer gebonden is. En dit verschaft haar, zoals dat ook bü de Matthauspassion het geval is, een eeuwigheidswaarde. H. v. B. (Ingezonden mededeling) op'- Pracht kap van 20,— voor 1 12,— OM-£inlsh Kronen v, 57,— voor 32,7$. Von Burg „Do Concurrent" Nieuwe Binncnwej 260 ffeL 3716S Noord molenstraat 43 Tel. 47466 Roeitujjenstrait 42 Tel 21668 2o Mlddellandctraat 10 Tel, 32350 FEUILLETON „Maar waarom juist in Axen?" wilde Frido- lin weten. i stratie gaf aan een van de partijen die wÜ al „Maar Peter, wij hebben het toch hier, in het hebben ontmoet en. dat de andere daarbij als orgel!" storend element optrad. Nu komen wij aan het „Dat is maar een modellatje, Frldolin. Het einde. Toen jij binnenkwam had ik de grootste duürt weken, als de werking ervan precies wordt sterkte van de frequehtor al gevonden en die Dok uitgeplozen en misschien zit' er wel een déto- heel even geprobeerd. Jij schreeuwde, ik keek nator in om. hot te doen exploderen als het wordt om; zag dé schutter aanleggen, bukte, zodat losgemaakt. Dat lijkt me zelfs heel waarschljn- ik nog juist bij de toetsen kon en trok meteen lijk, omdat niemand na Ossiefski's dood zich om het sterkste register uit. Ik was er haast zeker dat ding'bekommerd heeft Fridolin, Fridolin, van, door de enkele seconden waarin ik de nóg iK.de zaak niet verloren, maar....." grootste kracht van de ^frêquentor al op mijzelf Radeloos keek Peter om zich heen, maar wat had toegepast, dat onze vijand - als hij niet hij zag was alleen de boerenknecht die loom .uit heel snel reageerde op zyn plaats verlamd het gras opstond en luid gapend zijn armen uit'-, zou worden. Het was alleen nog een kwestie of ■*-*- „Dat begreep ik eerst ook niet, maar ik was er zeker van die reden wel te zullen vinden, als [k het nog genoeg zou volhouden. De-man moet iHédaar,-. riep Peter Meb Je 0_ lenlBnd ik eerst maar dat orgel had onderzocht. Daar- het begrepen hebben; hij schoot zijn pistool leeg ,1' k J ?,v]e SOms iemand om ben ilf spoorslags hierheen teruggekeerd en op mijn handen, .üie hu Juist noB .kon zien en (Shinï. wachtte mijn kans af mn ongestoord eon tijd wat er toen gebeurd is. weet ik niet. Hij moet alleen met het orgel te kunnen zijn. Zowat een toch zeker ook bewusteloos zijn geraakt, zoals - "C uur, voordat jij de kerk binnenkwam, had ik het jü en ik. daoch nog, gevonden. Vanmorgen begon ik, na de koster lis. Toen sprong Peter mtV ifj6 J?ebben. experimenteren Fridolin met telde h S Sndh. ,au 00 n' ""S" winnee^ schreeuwde van pijn, toen hij iijn gewonde hand Jld! ,„pk J l Tlf de uitwerking die mtj voelde en Het haar weer los. dLn It i i. j ..Peter," riep Fridolin verbijsterd, „wat is er?" „Toen ben ik ihet orgel zelf gaan onderzoe- ken. Het is een electrisch orgel, moet je weten. .3Ü de valk-koppige Horus," kermde Peter. •Ik had een paar instrumenten meegenomen en „Wij zijn de grootste'stommelingen, die ooit het warempel toen ik de leidingen binnen in het in- schimmenrijk van Osirius zullen betreden. Fri- strument naging, vond ik ook die doos, die ik dolin, Fridolin! Het lidteken boven het oog!! De zoeven de.„frequentor" doopte. Ik ontdekte even man, die j(j zag, die op mij'echoot, die man was later, dat die fraquentor ingeschakeld kon wor- de chauffeur van Kubelin!" den, niet alleen door ons accoord te spelen, wa-f nnl>7« maar door tegelijk de juiste registers uit te .„En wat dan nog? trekken. De registers waren als een soort electri- „Die Kubelin, mijn lieve Fridolin, gaat er nu 4 „Ewel," sprak hij ten leste. „Temet.kwaom Tc ieraon, toen d'r entje wegging. Ik daoch- nog, dattie ziek was; hij liep als een kip, dienet z'n plotseling op: hi.i greep strot is omgedraoid. Maor verder ging 't .weer, handen bij_ de schpuders en dunkt me." - „Hoelang was dat geleden?" ,,'n Stief kwaortlerke, dunk me." „Waar ging hü naar' toe?" „Naar het aorrep, dunk me." „Bedankt!" riep Peter en hü keek Fridolin met wildeogen aan. „Van wie is die fiets?", vroeg hij haar.' „Ber. ik mee gekomen!" „Prachtig. Jü rüdt en ik' achterop; 't kan niet anders met. die hand. Vooruit, naar huis toé.**. En gedwee waagde Fridolin zich aan hét expe- sche weerstand ingericht,' vernuftig en zo werd met de uitvinding van door. Want die chauffeur riment. Een keer vielen ze, een «andermaal bijna het mogelijk dofor bepaalde registers te bedfe- is niet meer hier en hij heeft natuurlijk aan maar tenslotte ging het. toch. Peter riep onder hen ook de frequentor op bepaalde sterkte te Kubelin verteld, dat ik er achter ben gekomen wég nog een enkele maal een Egyptische God- stellen. Ik kon toen ook nagaan welke sterkte en Kubelin zal zijn maatregelen nemen. Of hü held aan, wanneer .zün handin een pijnlijke ongeveer Ossièfski gebruikte, toen hij werd was hierheen gekomen om ons als ratten te ver- situatie kwam, maar verder werd er niét gespro- doodgeschoten. Ik denk, dat hij juist een demon- delgen óf hij is met het geheim gevlogenl" ken. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3