Waaruitbenen' vakmanschap Wordt, en 'n kunst p „Soldaten van het eerste uur in Nederland terug W1 PMitieeechtec 70UDT U IN UW HUiS WIUEN OPNEMEN? Het Mekka voor jonge slagers in binnen- en buitenland DE RADIOPROGRAMMA'S Uren; die maar duren- En Uw bed wordt een pijnbank Jumbo's kochten Damterrein Nationale spaarraad Min. Fiévez spreekt welkomstwoord ^Woensdag 18 Februari 1948 (Ingezonden mededeling) tor, Hr. C. V. Nijmegen ontv. I il, TIP. EERSTE NEDERLANDSE SLAGERSVAKSCHOOL INHETZILVER Donderdag zal «en zin- veren folio worden toe- f gevoegd aan de annalen der j_ historie van het slagersvak. dat over de laatste jaren alleen maar sombere bladzijden te lezen biedt: die dag is het vijf en twintig jaar geleden, dat te Utrecht in het Tivoti-gebouw de Eerste Slagersvakschool werd geopend, - toen nog een schriel zorgenkindje, maar thans een groots monument van no'este arbeid en stage volharding in de Strijd tegen ccn vervlakking, waarmede het slagersvak, meer nog dan andere ambachten door de moeilijke tijdsomstandigheden .•wordt bedreigd. Naar buiten toe zal dit heugelijk feit pas worden gevierd tijdens de komende jaarbeursweek met een internationale vaktentoonstelling» die - om de woorden van de directeur, de heer Th. Cuiper, te gebruiken - een doorslaand bewijs zal zijn van de ontwikkeling en de vooruitgang van het vak, dat een der oudste ter wereld is. - TT" EN wandeling door het grote gebouw aan het Veemarktplein te Utrecht met zijn uitstekend ge outilleerde leslokalen, z'n kleed- en recreatieruimten en bureaux van de administratieve afdeling, z'n biblio theek en .laboratorium doen niet vermoeden, hoe beseheiden de op- zet in-1933 ie ge- veest. Destijds meest op zeer primitieve wijze jes gegeven, wor den in een twee tal lokaliteiten van het abattoir, tot men in Sep tember 1931 de beschik king kreeg over een eigen -gebouw aan de Van Wijckstraat te Utrecht, de di recte voorloper van de huidige, in September 1839 geopende «hooi. Die eerste ja pen stonden niet alleen in het te* ;ken van 't werk- wqord „behelpen", dat iedere dag .opnieuw in alle denkbare variaties vervoegd moeat worden om de zaak vlottend te houden, doch bovendien etend de oprichter van hot lesinsti- tuut. Th,. Cuiper, aan wiens pioniers werk de Nederlandse slagers stand onnoemelijk veel. te. danken heeft, voor de opgave, strijd te .voeren te gen talrijke tegenstanders, die niets van zijn „nieuwlichterij" wilden, weten en geen enkele gelegenheid lieten voorbijgaan pm root in het «ten te «ooien. Toen na de tweede cursus niet voldoende leidingen waren ingeschreven 'om de derde leergang op de vastgestelde datum, te beginnen, stond men dan ook al op het punt de doodsklok te luiden ever de onderneming, maar het schoolbestuur versaagde niet en-wist door een, tentoonstelling ih het Jaarbeursgebouw wijde bekendheid te geven aan het werk en do op vakgebied- behaalde resultaten, waardoor het bijna gestrande schip woer vlot kwam. Met veel moeite gelukte het, in 1929 de steun van Rijk en Gemeente te verwerven in de vorm van een subsidie, waarmede de school haar officiële erkenning als nijverheids- of vakschool kreeg en daarmede was tevens de moeilijkste periode af gesloten. Het-zijn niet allemaalslagera, die lange messen dragen. Maar zij die in dit moderne practijklokaal het lange mes leren hanteren, worden slagers aan de bovenste plank: ambachtslieden, die hun vak vol' komen beheersen. Is het niet een gedicht in reuzei? Tal van jonge slagers uit binnen-, en. buitenland gingen de cursussen volgen, die meer enmeer - werden uitgebreid en. vervolmaakt, tot in 1938 het Ideaalvan de stichter ift vervulling ging: Geen' slager zou zich meer als patroon mogen vesti gen, als-hij niet in het bezit was van het brevet- .van vakbekwaam heid. dat de school in -de vorm van een diploma uitreikt 'aan allen, die met good gevolg een cursus volgden en eindexamen doen. Intussen was da Vereniging tot Bevordering van Slagersvakonder wijs gesticht, 'kortweg S.V.O. ge noemd, die oud-leerlingen bundelde in. hun gezamenlijk streven naar hei opvoeren ven hetvakpeii. Boven dien worden door S.V.O. landelijk verspreide cursussan georganiseerd, in 'toepassing op de Vestigingswet Kleinbedrijf .1937, waar het slagers-, bedrijf da pri-jvzur van kreeg. De school zelf krev? ouk hierdoor steeds een betere naam, wat duidelijk- blijkt! uit 't feit," dat ook nu nog ge regeld Belgen als leerlingon staan ingeschreven, ook- al zijn zij reeds in het bézit van het diploma der slagersvakschool te Antwerpen. Vermeldenswaard is in dit verband, dat voor de eerstvol gende cursus te Utrecht eën aanvrage binnenkwam voor .in- Zou de directeur de heer Th. Cui per, van de Eerste Nederlandse Slagersvakschooi.^ zich laten por tretteren door een kunstschilder als er slagers zijn, die zoals de schepper oan dit ..schilderij" hem kunnen conterfeiten in reuzel en vet? Engelse kwekers kofrien naar Nederland Als de bollen bloeien, zal een 'aantal Engelse kwekers een bezoek aan NederJand brengen. Het ztfn le den van de Engelse vereniging van hoofden van beplantingen, "die om streeks half April een bijeenkomst Jn Den Haag zullenhouden. Ter gelegenheid' van het rege ringsjubileum van de Koningin zal in het. Westbroekpark te Den Haag aan openluchttentoonstellinc wor den gearrangeerd, die half April wordt geopend met'een bollenex- positie en worden voortgezet met alles wat het seizoen aan bloemen en planten biedt. Op deze.wjjze is het mogelijk de tentoonstelling een vrijwel permanent karakter te verlenen. De Engelsen zullen behalve deze tentoonstelling ook de bollenstreek bezoeken en tevens naar de West brabantse kwcekcentra Zundert en Oudenbosch gaan, waar zij contact zullen opnemen met Nederlandse kwekers. In Brabant heeft men van'dit .bezoek-dat door andere ge volgd zal worden, hoge verwachtiiw - gen jn verband met mogelijke ex port van producten naar Engeland. schrijving van niet minder dan 30 jonge slagers uit Zwitser land. Een en ander is niet be vreemdend. want sinds jaren overvleugelt de Nederlandse vakschool de enkele verwante - inrichtingen, die metvin het'bui tenland, o.a, Engeland, Duits land en België, kent. De leider van de Belgische sla- gc-rsvakschool genoot zijn eigen vor ming in Utrecht, wat eveneens teke nend is voor het peil der lessen. Het onderwijs omvat natuurlijk op de eerste plaats vaktechnische aan gelegenheden. maar ook theorie van vlees- en veeziekten, machine-ken nis en de fines- ses van handel en administratie, zoals deze- door de Vestigingswet worden geëist. Dank zij het instituut is. de moderne jonge slager niet meer een. figuur,, die alleen vlees weet te verwerken en rond te brengen, doch een man, die een eigeh boekhouding vol gens alle regelen der kunst kan voeren en die vertrouwd is met de geheimen, van een doeltreffende wijze van recla memaken, waar toe hij sierlijke en smakelijke sehotels voor, zijn étalages ontwerpt en prepa reert, zoals men die in bonte* ver scheidenheid tijdens de voorjaars- beurs zal kunnen bewonderen in de grote hal op het, Veemarktplein te Utrecht, die omgetoverd wordt in een fraaie expositieruimtemet een oppervlaktè van twee en een half duizend vierkants ..meter,. Een at-, tractie belooft daar'een inzending in vers vlees te tvorden, die de Utrecht se slagerpa.troons zullen verzorgen, terwijl zij,, om de gebeurtenis nog meer luister te geven, ter plaatse een speciale étalagewedstrijd, in sa menwerking rpet S.V.O., organiseren. Aan de expositie, die internatio naal Is, wordt tevens eert vakwed- •strijd gekoppeld, die de belangstel lende bezoeker zeer bijzondere re- sulfaten van moderne garneorkunst zal tonen en het Ss dan ook een zeer gelukkige gedachte geweest, het zil veren .school jubileum, dat niet al leen voor de slagersstand en d'e ge meente Utrecht, maar voor geheel Nederland een gebeurtenis van be lang is. te vieren op een wijze, die het ambacht de glorié geeft die het toekomt. - Moge deze unieke school voort gaan te groeien en te bloeien de ijver van .haar stichter, de huidige directeur en zijn staf deskundige medewerkers verdienen het grootst mogelijke; succes! WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 Avond-programma, HILVERSUM I: 19.— Nws, weer, 19.15 Leger des Heils, 19;30 Actueel geluid, 10,45 Engelse les, 20.Nws, 20.15 Viool, 20.29 Concertgeb. ork., 21.30 2e Lijdensoverdenking,22. Eng. liederen, 22.30 Nws, 22,45 Avondoverdenk-, 23.Vioolsonates Bach. 23.S5 Slotaccoord. HILVERSUM II: 19.— Gr.pl., 19.15 Reg uitz., 10.30 Voor dc jeugd, 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.Nws, 20.15 Omraepork., 21.10 Schuldig of onschuldig, 21.15 Uit Nserlanas verleden, 22.05 Malando, 22.45 Van -boek tot boek, 23.Nws, 23.15 Zang en orgel, 23.30 Gr.pl. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7— Nws, 7.15 Ochtendgymn-, 8-Nws, 8.15 Pluk de dag, 9,05 Symphonie-conc., 10.— Zangkoor, 20.45 Viool en piano 11.De Zonnebloem, 11,45 Orgel concert?, 12,03 Pianospel, 12,30 Wcer- overzieht, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13,Nws, 13.25 lunchconcert, 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.— Omroeporkest, 14.40 Voor de vrouw, 15.Goede bekenden, '15.^ Ancora-trio, 16.— Bijbellezing, 16,45 Strijkkwartet, 17.Jeugdjournaal. 17,30 Orgelconcert, 18.Hollandse -emigranten in Canada?; 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM li: 7— Nws, 7.15 Emanuël Chabrier, 7.30 Ochtend- rhytbme, 8.— Nws, 8.15 Gr.muz.; 8.45 Strijkork., 9.30 Waterstanden, fl-35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Mïscha El- man," viool, 10.50 Kleutertje luis ter, II.— Vrouwen in de omroep, 11.20 Werken van-Rosy Wertheim, 12.Kwintétspelers, 12.30 Weer- praatje, 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Pianorecital, 13.— Nws,. 13.15 Pierre Palïa, 14.De vrouw binnen en buiten haar huis, 14.20 Zang en piano, 14.40 Planorecital, 15.Voor zieken en gezonden, 16.Van vier tot vijf, 17.— Kaleidoscoop, 17.20 (Ingezonden mededeling Zo waar a!s de Wereldbol rond is, 'n Kilo nog altijd twee pond is 'n Tweeling een paar Zo beweer ik voor waar, Dat 'n „TIP" voor een ieder gezond ls. 'nTIP VAN BOOTZ Welk dier deze week?; 17.30 Carroll Gibbons: 17.50 Reg. uitzending- 18: Nws, 18.15 Sport 18,30 The Roman cers. (Ingezonden mededeling) kent dat Door d)e zangerige Rneums- tlsche pijnen, nachten van hanewaken, draalen en wentelen, van Unks naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruscnen Salts De kleine dagelijkse dosis Kruschen heelt een wonder? weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oortaak zijn van Uw lijden en Uw pün. Vraag KruHchen Salts bl] Uw Apothe ker of Drogist. „Zelfs dikhuiden begrepen, dat dit voor een goed doel is," merkte de heer Karei Strassburger gister middag op de5 historische Dam te Amsterdam op. toen twee olifanten van xijn circus ieder een certificaat voor 100 m3 Damplantsoen by het huisje van de nationale monumen- tencommissie .kochten". Enige hon derden moeders met kinderen en natuurlek de altijd nieuwsgierige Amsterdammers waren bijeenge stroomd om deze plechtigheid bij te wonen. De dames van het U.V.V., die aan een tafeltje voor het huisje zaten, kwamen danig in het nauw, toen „Savoy", de grootste der beide olifanten met haar slurf wat op dringerig werd. Tot handtastelijk heden kwam het echter niet, want de Zweed Gosta Kruse, die met de Olifanten Jn het circus Strassburger optreedt, liet zijn pupillen als af- leidingsmanoélivre een hoogstandje maken.y Intussen raakte het verkeer op de Dam in da war en. de verkeers agenten slaakten een zucht van verlichting, toen de twee Afrika- bewoners. na-.een kwartiertje de aftocht naar Carré bliezen'. CVan onze.Haagse redacteur) Naar 'wii vernemen is de voorbe reiding van de vorming van een nationale spaarraad, die de Neder landse spaareamnaKna zal -leiden, thans zover gevorderd, dat de uit nodigingen zijn rondgestuurd aan hen, die voor een benoeming tot lid zijn uitgezocht. Voorts vernemen wij, dat burge meester cTAilly van Amsterdam is uitgenodigd om het voorzitterschap van-de nationale spaarraad op zich te nemen- Nalatige boeren, veroordeeld Negen boeren uit Abbenbroek. Heenvliet, Oudenhoorn en Rockan- je die in hoger beroep hebben te rechtgestaan voor overtreding van het coloradokeverbesluit 1941 zijn hedenochtend door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot geldboe ten variërend van f 30.f 100—, TE ongeveer zeven uur Disdagavond ls aan de LloydkaÓe te Rotterdam aangekomen het SS Zuiderkruis van de Kon. Rotterdamse Hcyd, met aan boord bijna 1200 uit Indonesië terugkerende militairen. Hieronder be vond zich het ongeveer 700 man bevattende eerste bataljon van bet Regi ment Stoottroepen uit 's-Hertogenbosch, Dit bataljon is liet eerste, Jn Rot terdam aankomende leger-onderdecl, dat in *ün geheel demobiliseert. Ter hoogte van Hoek van Holland had Prins Bern hard zich aan boord van de Zuiderkruis begeven om de troepen,namens H.M, de Koningin en per soonlijk, in zijn. functie van Inspecteur Generaal van de Koninklijke Land macht. te verwelkomen. Even voor de aankomst te Rotterdam heeft de prins het schip weer verlaten. Aan de Lloydk&de' werden ide thuisvarenden .begroet met het Wil helmus, gespeeld door een muziek corps van Brabantse stoottroepers. 'De minister van oorlog, li. kol. A. H. J, L. Fiévez, evenals gen. majoor W, L. G. Doorman bij'de aankomst aan wezig. sprak door middel van een ge luidversterker een kórt begroetings woord tot de aan dek verzamelde manschappen. „Gij rijt mannen van doen en aanpakken," aldus minister Fiévez." Ik zal daarom weinig woor den gebruiken om u in Nederland welkom te heten. Heel Nederland is blij, dat jullie terug zijn. Warm dank ik jullie namens de regering voor hetgeen volbracht is, Het vaderland is jullie veel verschuldigd. Ik wens align een blijde terugkomst bij hun familie en allen die hun lief zijn. Er ligt ook een schaduw over deze thuiskomst, omdat velen, die met u vertrokken, niet terug keerden. Wij zullen hen niet; vergoten. Y U heet ik hartelijk welkom m Ne derland en ik wens u het beste in uw verdere loopbaan" Een driewerf hoera voor de Koningin besloot de toespraak van minister Fiévez. Behalve de reeds genoemde 700 stoottroepers bevonden zich aan boord van de „Zuiderkruis" 120 man van de L.S.K., - 240 mariniers, een klein détachement van het KNIL en een klein détachement van de Ko ninklijke Marine. Allen deden lan ger dan twee jaren dienst in de tro pen. Het eerste bataljon stoottroe pen werd hoofdzakelijk gevormd door mannen, die Uidens de oorlog in h'et verzet waren en die bij de in tocht der geallieerden als vrijwilli gers meevochten. Zy kregen de naam „Soldaten van het eerste uur". Deze mannen hielpen ook bij de bevrij ding van Den. Bosch, standen maan den lang aan het Maasfrant en stre den in Duitsland. Tot hen behoor de ook een aantal Rotterdammers en Pernïssens. Zij werden reeds op de Nieuwe Waterweg door een aantal vrienden.Rotterdamse oud-stoot- troepers, .verrast,, die hen tot Ylaar- d in gen waren tegemoet gevaren en met hun'kleine, versierde boot de „Zuiderkruis" tot Rotterdam escor teerden. Nog één nacht aan boord Aan dek van het troepenschip, te midden van een groep soldaten, trof fen wij twee teruggekeerde stadge noten. de sergeant-majoor J. M. van Wsnrooy en de soldaat Dirk Thijs- sen. Beiden vonden het. natuurlijk jammer, dat zij. zo dicht bh huis, nog eenmaal op het. schip moesten overnachten. Met de ontscheping van de Zuiderkruis zou n.l.. omdat véle demobiliserènden nog een verre reis naar huis moesten maken, eerst vanochtend om negen'uur een begin gemaakt worden. De stemming was op de thuisreis best geweest. De aan boord, vertoonde films waren, wel een beetje antiek, maar de gedachte aan het spoedige weerzien met de fa milieleden overheerste alles. In In donesië hadden ze veel moeten ont beren, er was veel te kankeren, maar af en toe toch ook wel iets prettigs. Ontspanning werd de .soldaten overi gens heel weinig geboden. De NIWIN-gezelschappen hadden veel succes, doch Dirk Thijssen. die ju 1345 op 17-jarige leeftijd al naar Indië ging, had ia' de 2 V3 jaar, dat hij in de tropen was, slechts vier maal zo'n gezelschap zien optreden. Zijn oordeel en dat van velen was, dat de kleine kampementen- te zeer werden vergeten. Oven>e J. H. Tyman, commandant van het eerste bataljon stoottroepen, dat steeds op Sumatra heeft ge opereerd, deelde ons nog mede, dat hij na de order „staakt het vuren" nog achttien van zijn mannen heeft verloren, In totaal zijn er in zijn bataljon 46 doden," onder wie vijf officieren: 170 man werden gewond. Daarvan ziin er honderd reeds eer der naar Nederland teruggezonden. Regering sprak met boeren over prijzen De regering heeft met de stich ting voor de landbouw besprekingen gevoerd over de prijsbepaling van land- en tuinbouwproducten. Zoal3 bekend, vloeiden deze besprekingen voort uit de motie, destijds bij de be handeling van de begroting van mi nister Mansholt in de Tweede Kamer door de heer Groên ingediend, waar bij de regering werd uitgenodigd, op korte termijn met de landbouw-orgs- nisaties in. overleg te treden over de prijspoHtték. Deze besprekingen zijn nu geëindigd en men verwacht de publicatie der resultaten binnen de kortst mogelijke tijd. In kringen van-de Hollandse'Maat schappij voor de Landbouw is men zeer pessimistisch gestemd-ten aan zien van de resultaten. Leden van liet Amerikaanse be zettingsleger zullen in April wan neer de bollen naar men hoopt op hun mooist zijn, speciale trips van drie of vier dagen naar de bollen streek'maken. De organisatie van deze trips is reeds geregeld met de militaire instanties te Frankfurt am Main. De soldaten zullen te Noordwijk ontvangen worden. Opscheppen kost- - veel Heb ik, een jaar of vijf geleden, bij de kinderrechter niet eens wat met jou te doen gehad, vraagt de officier aan Piet, een jongen,van twintig, die almaar op zijn lip staat te bijten en nu en dan korte grien- snikken uitstoot. Ja. huilebalkt Piet, helemaal van streek, omdat hij bezig is 'n maand voar diefstal ap te knappen en nu alweer een nieuwe straf boven zijn zondige hoofd voelt hangen. Over een dag of tien zou de jongen vrij komen en nu ziet het er naar uit dat hij nog een paar slordige week jes in de cel nal moeten blijven, wreed gescheiden van zijn meisje. Als Piet met ;-'ijn meisje op stap is, is hij niet zo huilerig als thans, dat scheelt nogal wat, dan is het een en al branie wat er an is. La ten we eerlijk zijn: iedere jongen wil in de ogen van zijn beminde een hele Piet schijnen. Sommige mannetjes pronken met sterke ver halen om de bewondering van het wijfje op te wekken en. a£ te smoe zen, maar deze Piet zag, als het moest, niet tegen een stunt je op om zijn meisje te bekoren. Zo liep hij dan laatst op te scheppen tegen dat grietje van hem over zijn auto rijkunst. Toevallig kwamen ze net voorbij een flinke vrachtwagen. Willen we eens een geintje hebben, pochte Piet, vooruit, stap in, dan gaan we een eindje toeren met die car. r Gebiologeerd door zoveel daad kracht van de jonge held, klom het meisje in de wagen en daar gingen ze. Als er nou maar niets gebeurd was, dan had dio Piet een reuze nummer gemaakt voor d'allerlief- ste, want het was echt de bedoe ling de wagen na de rit weer op zijn plaats te zetten. Maar daar maakte Piet op het Noordplein een pracht van een aanrijding en toen had je het geduvel in de glazen. Een rege.i van processen-verbaal startte zich over Plets arme hoofd uit. Eerst voor de aanrijding na tuurlijk, dan.een wegens het rijden zonder rijbewijs, nog een voor de diefstal van olia en benzine tijdens de rit en al begreep men dan wél dat Piet die grote kast van een wa gen niet had willen verdonkere manen, je mag. toch zomaar nief een andermans karretje gebruiken en ook daarvoor kreeg hij dus een bon. Bovendien was, er f. 341.-^ schade gemaakt, alles bij - mekaar zag het er dus voor Pieter niet zo mooi uit, nu het zaakje voor. do heren gekomen was. Met trillende onderlip en maar half gesmoor de A snikjes wacht Piet de eis af. Veer tien dagen, zegt de. officier onbe wogen en Piets zakdoek wordt drijf van. de tranen, maar dan komt 'tot grote opluchting het -milde vonnis van da rechter: vijf en twintig gul den boete of tien dagen. JSn'. laat je meisje die f 25.nu maar gauw. betalen zegt de rechter, anders- heb je kans dat ze. je die tien dagen gelijk laten uitzitten. - (Ingezonden mededeling) ONZIN OM VAN DAM. Je krijgt een borlcht van het A.N.P.: „Le Nederlandse midden- gewicht kampioen Luc van Dam zal naar alle waarschijnlijkheid op 8 Maart te Parijs uitkomen tegen de jeugdige Franse bokser Lucien Krawczyk". Een telefoontje naar Luc van Dam. „Ik boksen tegen Krawczyk...,? Man, ik weet nergens van. Het bericht heeft ln de Fran se bladen gestaan, maar hoe het ook zij, mijn zaakwaarnemer in België, Badoux, hecfr het mij ten sterkste afgeraden, met Het oog op dc wedstrijd van 20 Maart in Brus sel, tegen öe winnaar van Delan- nolt-—DautliuïHe". Om een beetje in vorm te komen hoopt Van Dam vóór 20 Maart nog een wedstrijd ln Holland tc boksen. Tegenstander nog onbekend. Over de revanche-party tegen Beb van Klaveren, welke vóór 15 April moet worden gebokst, ia nog geen iriemvs. Van Klaveren schijnt nog steeds last te hebben van een rjb-blcssure. FEUILLETON „Juffrouw Spoor en Fridolki. Neem haar voorzi^ de auto OL liever: doet 51 derde explosie. Peter werd tegen de grond ge- De vrouw knikte, nauwelijks merkbaar, met süngerd; moeizaam overeind krabbelend wreef »ar hoofd en sloot de ogen weer. Frldolïn wees Hy het stof uit zijn ogen en zag dat een J— de borststreek van de vrouw,, waar een yoch- het dalc vaïl "e Srote werkplaats was zich naar binnen, waar de heer Cressikg opge wonden heen en weer liep. ,,'t Is gelukt!" riep hij verheugd. „Wat?" vroeg Peter weinig geestdriftig. „De grenzen zijn dicht! En de minister-presi dent wacht U aan de telefoon." Met driftige passen stapte Cressiks naar de telefoon en sprak: „De heer Munnik is zojuist gearriveerd, Waar schuwt U even Zijne Excellentie, wilt U. haar hoofd en sloot de ogen weer. Fridolin'wees by het stof uitzijn ogen en zag dat een deel van - Dp de borststreek van de vrouw., waar een yoch- het dak van de werkplaats was ingestort. jazeKcr.... nier somt ny. tige plek op de donkere japon zichtbaar was. Hij begreep, dat het weinig zin had hier verder £en !^em, ongekend zwierig gebaar Peter bracht zijn mond dicht bij het oor van. de rond te gaaü. De bende had wel zorgvuldig haar 6af de heer Cressiks de telefoon aan Peter over. Poolse en sprak: maatregelen getroffen om de aftocht te dekken „Zo ben je daar eindelijk," hoorde Peter een „In hemelsnaam, houd het nog even voL Wie en het was duidelijk, dat al het waardevolle zou vertrouwde stem aan de andere zijde van de was het? Kubelin?" zijn meegenomen op de vlucht, of ondermijnd draad zeggen. De vrouw knikte weer langzaam. in de fabriek. ..Heb je je wankele carrière toch in de waag- „Is hu gevlucht?" Voor het eerst had Peter zün zelfvertrouwen ü^aal durven zetten?" vroeg Peter. Prevece uiga w arewska. verloren. Deze zaak was te goed georganiseerd. „Zeker," meende de minister-pi*esldent. „Ik „Met wie? drong Peter verder aan. „Met de Als het trage ambtelijke apparaat ooit in be- weet, dat je wel een fantast bent en een luiaard, pr0ri£^?, t niö weging zou komen, overwoog bij somber, dan maar ook, dat wanneer jij eindelijk eens 't vuur "i i uiga nu. ,j. zou Kubelin reeds veilig over de grens zijn. uit je sloffen loopt voor de een of andere, zaak, Zi^lraa^Pooï" ^de21?^mh DAt b«te buiten h*t land had htf ongetwijfeld zijn gat ook de moeite waard moet zjjn. En toch, kent ia En weer tot de Sw- "wfl S contacten reeds gelegd om de tekeningen van Peter, wanneer wij met een kwartier vóór jouw mierir' vrouw. „Wla nog Ö0 uitvinding en de mannen, die haar reeds in S.OS. een inlichting van deZwitserse politie Oe-oer-Ie mans" bracht rii de PractÜk toepasten, voor de politie onvindbaar hadden gekregen, dat men juist naar alle lan- „ue oer mans, oraent zy moeizaam uit. maken den een verzoek tot arrestatie van Kubelin zou „Oerlemans. schreeuwde de dikke man ver- uitzenden, dan had ik jouw bevelen niet ooce- heugd. „Dat is de directeur van de fabriek. Hij Buiten gekomen trof Peter alles gereed voor vcj„d„ e. er opge is een neef van...." de terugtocht-De Poolse was zo goed mogelijk 6 Peter legde hem het zwijgen op, °P de achterbank uitgestrekt en na enig passen „Waarom zijn ze eerst nu zo slim geworden „Wanneer zijn zij vertrokken?" vroeg hij 'nog. k°n er ook v°dr anderen nog een plaatsje in Zwitserland, na die knaap'zolang met rust Maar Olga Walewska antwoordde niet meer. in de auto gevonden worden.. Mistroostig liet gelaten te hebben?" Een matte bleekheid trok over haar gezicht. Petor de reiziger terugrijden naar Axen. t)zaj ik je vertellen. Kubelin is twee weken Peter voelde haar pols. Hij schudde bedenkelijk Zijn gezicht verhelderde even, toen hij Frank geleden uit Genève vertrokken. Hij moet een het hoofd. De anderen keken met spanning naar ben tegemoet zag komen. Olga Walewska kon tip gekregen hebben, dat men ergens ir„ Duits- hem. terstond aan goeae handen toevertrouwd war- land stukben heeft opgediept, waaruit zijn acti- „Niet zo best," was zijrr conclusie en hij riond den. Nadat Peter zijn vriend in enkele woor- viteit als Nazi-spion tijdens de oorlog moet langzaam op. den het gebeurde had uiteengezet, haastte hij blijken. (Wordt vervolgd) LANDMAN NAAR SPARTA. Krls-Krasser heeft het Zondag al horen fluisteren; dat Wim Land man, de keeper van Neptunus, overschrijving gevraagd heeft naar Sparta. Maandagavond wps het voor de voorzitter van de blauw- witten nog een verrassing, maar K-K voélt zich nu wel gerechtigd om het nieuws wereldkundig te maken. Het. is inderdaad juist: Landman gaat zijn club veriatenen naar hij K-Kmededeeldeis dit geen aanvraag om overschrijving, zoals wjj er de laatste tijd verschil lende hebben gehad. FEEST VAN DE EDZ. Het feest van de EDZ óp 28. Februari in het Oostelijk Zwem bad, ter gelegenheid van haar.35- jarig bestaan, belooft interessant te worden. Op de 100 m. borstcrawl start de Deense Fritsie Nathansen' tegen de dames Termeulen» Mars man, "Vaessen en Schumacher. Op de 100 m. rugcrawl komt Karen Harup uit. tegen de dames Galllard en Ekris. Ook de 200 m. schoolslag is internationaal. De Deense Stin- nesen bindt de strijd aan tegen.- Jannie de Groot en Nel Garritsen, die beiden de butterflyslag zullen zwemmen. Zeer benieuwd is Kris Krasser ook naar de nieuwe ster van Jan Stender, rnej. Hom, die samen met Lottie Broekhoven de orthodoxe schoolslag trouw blijven. De nationale Deense ploeg start buiten mededinging tegen de ADZ, R. ODZ en RDZ.'Ook het heren nummer 100 m. schoolslag (butter fly) zal spannen tussen Van Rooy, Gerrit van Driel en Bob Bonte, ter wijl ook nog de 100 m. borstcrawl, de 100 m. rugcrawl en 4 maal 100 m. borstcrawl op het programma staan, waaraan de beste krachten zullen deelnemen. De Deense ploeg brengt ook een prima schoon- springster mee, die zal kampen tegen mej. Floor.en mej. Keiler. KLAVERJASSERS. Een. van de Krïs-Kraslezers heeft een wekelijks kaartavondje, waar op nogal eens verschil van mening bestaat over de spelregels van kla verjas. „De een zegt bij rond pas sen nieuwe troef draaien; de ander zegt zelf maken, wat zegt u nu?" Kris-Krasser weethet ook niet,, maar hij heeft ongetwijfeld des kundigen onder zijn lezers, die hem op dc hoogte willen brengen. Wie?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3