In IJmuidens haven wordt een boot met illegalen overvallen Kies eens een ront JOPIE en JAMPIE in de Cineac Smulpapen in Gouden Eeuw Het Gors wordt opgeknapt Weer twaalf slachtoffers van duivels verraad Poos knapt het op! Oudemeesters naai het Rijksmuseum Voor de vrouw „Olipodrigo, kalfsvoeten met sucade en lie ff Hike appeldemelk" Documentatiedag 1948 Olympisch dorp in aanbouw Jeugdpuzzle Oostvoorne verwacht het komend seizoen twintigduizend Rotterdammers Kampeerder, let op de plantjes! Sovjet-componisten beloven beterschap Naar „volkser" muziek Zaterdag 21 Februari 1948 SPIONNAGE IN NEDERLAND LEp POOS heeft met de vangst van de agenten And r in ga en De Haas knap werk geléverd, zegt Schreieder. Poos zal het nog ver brengen. Maar dan moet hü het Haarlemse spel ook grondig uitspe len.Martens, de sigarenwinkelier in dc Doelestraat, mag niet onge- füfo wordcn over ftet wegblijven van zijn vrienden, die sinds 28 April gevangenen van de S.D. zijn. Poos moet hem van tijd tot tijd opkeken en geloofwaardige verhalen vertellen ever de activiteit van AKkie en Pel in het Zuiden des lands. En tegelijk moet hjj oren en ogen goed open zetten om te ontdekken of Martens nieuwe contacten heeft. De eerzuchtige Poos speelt zijn verradersrol uitnemend. Martens blijft hem vertrouwen; hij. ziet in „Dickeen dapper illegaal strijder en brengt hem in aanraking met de beer Homburg, een broer van de uit de Cellenbarakken ontsnapte Ah. Tegen Homburg spreekt ..Dick" van koene daden. Hu snijdt op over Zijn illegale relaties. over zijn sa menwerking met de uit Engeland gedropte agenten. Hu vlecht hon derd kleine bijzonderheden in zijn betoog en Homburg vliegt er ia, Op 8 Mei 1942 hebben Martens, Homburg en Poos een uiterst ver trouwelijk gesprek. Het gaat om niets minder dan een reis per schip naar Engeland- We paan met tien of elf man op een vissersboot, die in de haven van IJmuidcn ligt Dat doen wc al een. dag voor de schuit uitvaart. Vertelt Homburg. En dan gaat het rechtstreeks op Engeland aan. Ja, Martens, je ziet ons nog wel eens als agenten in Nederland terug komen. „Dick" is zeer geïnteresseerd in het plan. Hij vraagt honderduit, geeft goede raad en nuttige wen ken,» toont zich opgetogen en. loopt op een draf naar Schreieder om hem volkomen in te lichten. Als een hond op hazen.... I Inmiddels heeft Van. der Waals het erg druk. verdient schatten gelds, koopt huizen en stort zich van het ene amoureuze avontuur in het andere. Hij woont in de flat „Boschzicht" te *s Gravenhage. heeft een tweede woning aan de Daan van Nieuw-Oost Einde te Voorburg en schaft zich een buiten huisje aan op de Veluwe- Hij ver looft zich links en rechts onder allerlei valse namen, woont samen j met de secretaresse van Schreieder «ï.v.. jaagt op mensen als een; hond op hazen. Op 3 Mei 1942 drtfft hij de agent Jorrïaan in handen der Duitsers; de Peilgruppe gebruikt diens zender voor een nieuwe verbinding met Eüfland en Londen, geeft ook oyer deze golf weer trouw-de berichten, waar om de SJ>. vraagt. Nieuwe namen en adressen ko men op de tafels van Schreieder en Giskes; Van der Waals trekt er weer op uit in. de rol van Engels agent én leert nieuwe illegale groe pen kennen. Bij een dier groepen ontmoet hij Lebïanc, een man naar wie de S.D. sinds lang met alle krachten zoekt. Lebïanc wil naar Engeland: de grond wordt hem hier te warm onder de voeten. In die dagen heeft Anton juist gehoord van de Haarlemse informaties, waarover Poos beschikt en' ge raffineerd handig als altijd hij maakt daarvan direct gebruik. Ik kan je weg helpen, zegt hij tot Lebïanc. Er gaat over een dag of acht een schuit met illegale mak kers naar Engeland. Ik ken hun contactman, die onder ons .bekend is als ,.Dick" en als je er voor voelt, breng ik je met hem in relatie. Lebïanc vindt het prachtig. Hoe eerder weg uit Nederland, hoe béter, want als de" Duitsers hem te pakken krijgen heeft hij niets anders te wachten dan de kogel De val staat open— _Twee dagen later speelt Van der waals de heer Lebïanc naar, Poos, die hem verder loodst naar Hom burg in Haarlem. De illegale groe pen zijn opgetogen over dit schitte rende werk; zs vertellen zowel aan Van der Waals als aan Poos hun laatste geheimen en zullen dat ver trouwen later voor het vuurpeloton boeten De voor bereidingen voor de tocht naar Engeland worden in het diepste geheim koortsachtig voortgezet. De deelnemers bren gen stapels spionnagemateriaal naar Haarlem: iedere foto, iedere schets, iedere film is met levensgevaar gemaakt. Ket werk van maanden en maanden wordt bijeengebracht in het huis van Martens. Dc generaals in Engeland zullen ogen opzet ten, als de jongens hun schuit eenmaal aan de boorden van de Thames hebben gemeerd- In groepjes van twee en^drie ko men de mannen op 17 Mei 3942 naar* IJmuidcn, waar de boot klaar ligt. En onder bescherming van de duis ternis gaan ze 's avonds aan boord. Ze hebben afscheid genomen vari die hun het liefst rijn, ze bergen het spionnagemateriaal in het voor onder. praten nog wat op fluister toon en leggen zich dan voor een korte rust op de harde planken. Morgen, morgen varen ze uit een gewone vissersschuit, die ter vangst gaat binnen de toegestane zone. Maar Leo Poos heeft alles verra den en tegen het morgen grauwen vaart een motorboot met zwaarge wapende soldaten door de haven van IJmuidcn. Korvettenkapiteïn Meincke van de Abwehr heeft de leiding en Schreieder staat naast hem om de afloop van het drama gade te slaan. Zacht schuift de boot langs het vissersvaartuig, de Duitsers sprin gen over met geweren, revolvers en handgranaten en overvallen de twaalf mannen, die geboeid zijn e®r zb beseffen wat er gebeurt. Het afscheid, dat ze gisteren na men, Is een afscheid geworden voor altoos Dat Necrlands illegale werkers ook dc meest bijdehante SJ3,-ers een loer westen te draaien, zult u in ons blad van Dinsdag Ieren. Ons volgende artikel verhaalt van Akkie. die hoewel gearresteerd George, een boven ons land neer gelaten agent uit Londen, uit dè klauwen van ScAreieder wist te houden. 150 Schilderijen uit de Pinakotheek te München Ongeveer 150 meesterwerken uit de oude Pinakotheek te München zullen naar Nederland komen en vanaf half Juli gedurende drie maanden in het Rijksmuseum te Amsterdam tentoongesteld worden. Een veertigtal Vlaamse, Italiaanse en Duitse primitieven zullen mee komen, w.o, werken van Memltnc, Dire Bouts. Gerard David, Giotto, Fra Angelico. Gruenewald, Altdor. fer en Duerer. Onder de vele schil derij uit de Italiaanse renaissance zal men twee LippL's, Botticelli, Da Vinci, Tintoretto, één der bekend ste meesterwerken van Raphael en vijf Titiaan's aantreffen. De Spaanse school 2al o.m. vertegenwoordigd zijn door Greco, Murillo (de Bedel- knapen) en zes Goya's. Van Rubens' schilderijen, waarvan, de Pinako theek de belangrijkste collectie ter wereld bezit, zullen er in Amster. dam niet minder dan achttien te zien zün. Van de Vlamingen voorts twee Bruegels (Luilekkerland), tien Van Duck's en acht Brouwer's. Uit de Franse school Poussin, Claude Lorrain, Boucher en Char- din, uit de Hollandse schoollevrn Rembrandt's, waaronder de zes uit dc serie Passie stukken, die door Fre- derik Hendrik bij de schilder zelf besteld werden. De tentoonstelling zal uitsluitend uit schilderyen be staan. I .Voor het eerst wordt dit jaar door het Nederlands Instituut voor Documentatie en Registratuur een j documentatie-dag georganiseerd en wei op 12 Maart a.s. te Utrecht in I „Esplanade", Lucas Bohverk. Het doel van deze dag. waarop I verschillende aspecten van de do- cumentatie belicht zullen worden, is industrie en bedrijven een beter in zicht te verschaffen van de taak het doel en het nut van een goede documentatie. D<« documentatiege- dachte begint meer en meer ingang te vinden en algemeen raakt men ervan overtuigd, dat dc documenta tie een zeer belangrijk hulpmiddel zal vormen bij de opbouw van het I economische leven van ons land. De dccumentatïedag wil er toe bijdragen. dat in de eerste plaats I zij. die in het bedrijfsleven een min f of meer vooraanstaande plaats in nemen. doch verder órik alle ande ren. die direct of zijdelings bij de documentatie betrokken zün. door drongen worden van haar betekenis. Door de aan het einde van elke inleiding te houden discussie zal een ieder, die theoretische of prac- tische moeilijkheden en bezwaren heeft, de gelegenheid'geboden wor den deze naar voren te brengen. Uit het programma vermelden wy de opening door minister prof, dr. J. R. M. van der Brink en 4 be langrijke lezingen. Zij. die aan de documentatiedag wensen deel te nemen, worden ver zocht drt zo spoedig mogelijk op te géven aan het bureau van hét Ne derlands Instituut voor Documenta tie en Registratuur Willem Wits en- plein 6. fn Engeland zijn 300 ar beiders aan het werk om een gewezenontspanningscen trum van ket leger ie meta morfoseren in een Olym pisch dorp, waar dc conti- nenialc spoetslicdcn gedu- telegraafkantoor, een taxi standplaats, een bureau voor het reserveren van schouw burgplaatsen, Rondom de barakken worden grasvel den en bloemperken aange legd en het kamp, dat 900 rende dc Olympische spelen Britse organisatiecomité van aandacht besteed: ee komen beslaatstaat vol gehuisvest zullen worden, dc O.S. betaalt. In totaal schrijf zalen, convcesaticza- .bomen. Het is gelegen op het hoog-- kunnen er 1700 sportslui. ten, een caféeen milk bpr" Weelderig zat het er niet ste punt van het Richmond team-teiders, trainers en cn een bioscoop met 500 toegaan, dat hoeft ook niet. Park, vanwaar men een masseurs plus 200 man bc- plaatsen. Het kamp heeft maar men spant zich in het prachtig uitzicht heeft op dienend personeel onderdak zijn eigen winkels, kranten- beste te bieden, wat onder een van dc 1 rflijkstc tand- gebracht worden. Vrouwen kiosken, kapperszaken, de huidige omstandigheden schappen in het graafschap worden t'n het kamp niet in- schoenmakerijen, pers-lnrich- (schaarste aan geld, mate- Surrey. Het project zal gekwartierd. tingen cn wasserijen. Er riaal en arbeidskrachten 35000 pond kosten, die het Aan ontspanning-is veel komt een bank, een post- en. maar mógelijk is. Wie had gedacht, dat Koning Winter op 't laatst van zijn „rege ring"-nog eens van zich zou doen spreken Hebben jullie al geschaatst? Jammer, dat je deze winter zo wei nig gelegenheid hebt gehad om te oefenen. Maar goed ook zul len jullie anders zeggen. Nu gaan we weer een paar raad seltjes oplossen. 1. Een jager zag 5 patrijzen op een tak zitten. Hij schoot er één van af. Hoeveel bleven er toen nog zitten 4 2. Het- eerste is een lichaams deel,* het tweede is een kleding stuk, dat niet aan dat lichaamsdeel- past. Het geheel is een kleding- stuk. dat wel eraan past. Hoe heet het. 3. Van 2 broers is de een miin oom en de ander niet. Hoe kan dat? Onder de inzenders van de juiste oplossing" worden drie boeken ver- loot. Inzendingen vóór Vrijdag 27 Fe bruari aan. de redactie van Het Rotterdi: msch Parool: op de enve loppe vermelden: „Jeugdpuzzle," De oplossing van onze raadsels van 7 Februari is als volgt: 1. Onkruid vergaat niet; 2. lakei, 3. een voor. Na loting werd een. boek gewon nen door: Koert van Dtik, Hage- doornstraat 18a, Hillegersberg. Le- nie van Gils, Geitenkamp 19. Rot terdam Zuid en.Jan Goudswaard. Zinkweg 115. Oud-Beverland. De boeken zullen door onze .ad ministratie worden, toegezonden. |7rtge;ondcrt mededeling) „De verstandige Kok ver werpt alle Wijnen uyt de Saussen, en seyt dat die gees tiger, am per der, geuriger en smakelijker te maxen zijn, met Water, Azijn, Limoensap en Yerjuys (druivensap), yeder na hare eysch." Met deze woorden, (die koren op de molen van geheelonthouders zullen zijn, vangt een. midden-ze ventiende eeuws kookboekje, geti teld: „De verstandige Kok of sorg- vuldige Huyshoudster" aan. Het geeft ons een beeld van wat er in de rijke Gouden Eeuw zo al werd gegeten en dat tvas niet voor de poes. Vooral aan vleesspijzen is een ruime plaats toebedeeld; zij werden klaargemaakt met veel kruiden en veel zoet; gember was ook een geleifdkoosd ingrediënt. Aardappelgerechten worden niet genoemd; de aardappel was nog ju et algemeen ingeburgerd. Rauw kost komen wij wèl tegen: selderij, sla, „uytspruitsels van paardebloe men", wilde chichorei, komkom mers, werden klaargemaakt met azijn, zout, peper, olijfolie of ge smolten boter. Bloemkool en sa- vcyekool stoofde men met vlees- nat, nootmuskaat, zout en boter, rapen met de „excellente boter van Holland" en suiker. 't Is een goede saus, zegt. de ver standige kok zèli van een brouw sel, bestaande uit vleesnat. azijn, stukjes spek, fijngehakt „groen kruyt" en broodkruimels. Aan een ander saus-recept komen vleesnat saffraan, gember, eieren, boter en druivensap te pas. Hutspot Hutspot komen wij meermalen tegen, maar de eenvoudige wmter- kost, die wij onder die naam voor gezet krijgen, haalt er niet by, luistert u maar: „Om een hutspot te stoven van alles". „Neemt, een Capoen, Scha pen-vlees, Osse-vlees en'Varkens vlees, een Endvogel en Saucijsen, dit al t' samen in een Rot te vuur gedaan en murruw gekookt, dan te stoven-geset met wat gember en peper, en doet erbij Savoykool eerst opgekookt en dan t' samen laten stoven," Een nóg rijker vlees-potpourri is de Olipodrigo, daaraan komen, ook nog „verkens"- scbaapsvoeten, mergpijpen, „frikkedillen (frjca- dellen), zwezeriken, kastanjes, artisjokken enandijvie te pas. Steur werd voïgestoken met De titelplaat van het kookboekje Links -van het open vuur, waarbo ven aan het spit het wildbraad hangt, staat een „bequaam Forneys" zoals dat door de Verstandige Kok wordt aanbevolen, omdat men er „met weynig vuur. haastig en bequaam" op kan koken en. stoven. kruidnagelen, aan 't spit gebraden en daarna gestoofd met „Rinse" wijn, azijn, kaneel en nootmuskaat. Ook kon men ze koken en het nat aanlengen met „Rinse" wijn, gem ber, suiker, azijn, nootmuskaat en foelie. Onder de nagerechten treffen we natuurlijk pannekoeken, wafelen, oliekoeken, en „poddingen" aan. Ook appelgerechten; zo zou die „lieffelijke appeldemelk" ook 20e eeuwse tongen kunnen strelen: „Appelen geschild, de klokhuy- sen wel uytgesneden, in een pot met boter en wat water, laat dat soo kleyn kooken als pap, wrijft het gestadig met de lepel en doet er dan een weynig Tarwemeel in, doet er dan naar advenant Karne melk bij, laat het t' samen koken dat het is als soete Room en dan wat Suyker en Witte-broot daar in gedaan." Minder zou ons die taart van kalfsvoeten, „gestoffeert" met ca- neel, gember, korenten, sucade, suyker en Rinse wijn aanstaan. Wie weet evenwel, hoe lekker ze smaakt! Het kookboek eindigt met even; nuttige als vermakelijke wenken' voor de slachttijd en de inmaak. Hef kampecroentrum .Kruininger Gom', dat by de Zuid-Hollandse vacantipgangers reeds een grote populariteit geniet, zal nog voor het badseizoen begint, aanmerkelijk verbeterd worden. Het aantal toegangswegen naar het strand is uitgebreid, de Aanitalre voor zieningen zullen beter z\Jn, er ls meer plaats voor kampeerhuisjes en aan de beplanting is grote aandacht besteed. Waarschijnlijk zal men dit jaar kunnen komen tot het optrekken van een centraal gebouw op het kamppleln. In het vorig jaar werden in het kampeercentrum 143000 overnach tingen geboekt. Eigenlijk was men op een dergelijk aantal nog niet voldoende voorbereid en nu is men hard aan 't werk om de moeilyk- heden, die zich in het vorig seizoen voordeden, op te lossen, De sanitaire voorzieningen, lieten nog wat te wensen over en dit ongerief zou pas met de aartleg van een riolering afdoende, verholpen zjjn. Omdat dit nog niet mogelijk is, heeft men op andere wijze in deze behoefte voorzien. Bovendien zijn een, groot aantal nieuwe toilet gelegenheden in aanbouw, die voor een deel bestemd ,z$n voor de dagjesmensen, TT OLjDT U van een veranderingetje Tl en zijn de punten en de contan ten niet overvloedig, draag dan /roof jes in plaats van blouses bij Uw deux pièces, kraaglozt vesten en mantelpak jes, tenminste als U niet van plan bent Uw jasje uit te trekker.. Maak er eens één in dezelfde kteuc ah Uw hoedje of turbanNeem bjj een gekleed tailleurtje zo'n echt vrouwelijk gevalletje van witte zijde mqt luchtige strookjes, fijne plooitjes of kantjes. Bij een sportief pakje staat een frontje van zo'n fijn streepje of een leuk ruitje of ééntje in een fel contrasterende kleur. Probeer voor de variatie ook eens een fleurig bloempatroon. Voor grotere figuren is het witte piqué vest met V- hais geknipt. Het knippatroon heeft een overstag en aangeknipt beleg, dat naar binnen gevouwen en tegen genaaid wordt. Op de middcnvoorlijn brengt U de knopen en knoopsgaten aanWilt U geen slui ting van voren dan gebruikt U de middcnvoorlijn als stofvouw. Het rug- patroon knipt U evenzo, alleen de nek- lijn mag maar 1 \'t cm diep zijn. Het 0.3.5. if 7( stippeltijntje geeft dc onderkant van het piquévestje aan, dat boven de rok ge dragen wórdt. In het patroon van de puntkraag staat ook het ronde kraagje aangegeven. De rug mag gerust van heel andere stof zijn, want die zie je toch nietIn de taille strikken we voor- en rugpand aan' elkaar» maar LI kunt daar ook een elastiekje voor nemen, of een bandje op maat. Als maar stof genoeg heeft, kunt U aan de hand van dit patroontje zo veel variaties verzinnen, dat U des noods elke dag anders voor Aef front kunt verschijnen. ELLA BEZEMER. Voor de beplanting zijn bomen en struiken gebruikt, die in deze streek thuishoren. Men wil een instructief plantsoen aanleggen, en de kamp leiding hoopt hiermee te bereiken, dat de bezoekers wat meer eerbied zullen gaan koesteren voor wat in Voorne's duinen groeit. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe weg. van het stationnetje direct naar het kampeerterrein, in gebruik genomen worden, Op het strand zal een reddingploeg, be staande uit vrijwilligers, aanwezig zijn. AUe kampeerders zullen in het bezit moeten zijn van een N.K.C.- kaart. Het aantal kampeerhuisjes kan tot 65 worden uitgebreid. Om te voorkomen, dat er een onaestheti- eclie warwinkel ontstaat, moeten, de tekeningen van de nog te bouwen huisjes aan de kampleiding ter Inzage worden gegeven. Deze hééft ook tekeningen klaar van practi- sche huisjes, waarvan men desge wenst gebruik kan maken. De kampleiding verdacht, dat er lii de „Holland Festival" Aap het „Holland FestivaF' te Scheveningen zullen de Franse kunstenaars Janine Dacosta, Mon- teux, Munch en Strawinski deelnej men. Bovendien komen de Ballets des Champs Elysées van 1-35 Juli voor een aantal opvoeringen in Amsterdam, Den Haag, Schevenin gen en Rotterdam. Japanse kunstschatten leden weinig schade Slechts 38 van de 5700 belangrijk ste kunstschatten van Japan zijn bij luchtaanvallen beschadigd of vernietigd, aldus- ccn mededeling van de geallieerde autoriteiten te Tokio. Van 1721 geregistreerde ge bouwen leden 255 schade. Behalve aan de doeltreffende beschermings maatregelen van de Japanners schrijft men het geringe verlies percentage toe aan het Amerikaan se besluit om Kyoto en Nara, waar zifth meer dan de helft van de gere gistreerde kunstschatten bevinden, niet te beschieten. toekomst 4 A 500 huisjes op het Gors zullen verrijzen. Tegenover de. bekende winkeltjes zal het centraal gebouw worden opgericht, waarin zullen worden ondergebracht de, kampadministra tie, een postkantoor, ziekenzaal en politiepost. Of men hiermee nog dit jaar zal klaarkomen, is echter eéa vraag. Nog een paar maandenZo zal men steaks in Oostvoorne weer kun nen genieten van zon, strand èn zee. Verscheidene Russische compo nisten zijn door het hoofdbestuur van de communistische partij der S.U. beschuldigd van formalisti sche en tegen het volk gerichte neigingen". In de Sowjet-pers worden talrij ke brieven gepubliceerd, waarin componisten als Sjostakowltsj en Prokofief worden gecritiseerd. „De veroordeling Öoor het hoofdbestuur van de communisti- Examens Geslaagd voor het doctoraal exa-, men in de economische wetenschap pen de heer A. K. den Bakker, Rotterdam. Geslaagd voor het candidaats- examen in de economische weten schappen de heer S. de Haan te Rotterdam. DE vierjarige Jopie wist nog niets van film. maar Jampie, de brutaalste en ongezeggeüikste hond, die ooit riin baas en andere mensen to.; wanhoopheeft gebracht, acheen de wande ling te willen afwisselen met eeu bezoek, aan de Ci neac. Dat hij er niets te maken had en er niet eens in mocht, verhoogde, voor hem natuurlek nog de aan trekkelijkheid van zulk een bezoek. Hö liet Jopie dus zonderenig gewetensbe zwaar aan haar lot oyer en verdween, tegelijk met een juffrouw' met een bont kraag. tussen die draaiende deuren. Dat was geen werk van Jampie! Als je samen uit gaat. dan wil je toch ook weer samen thuis komen! Jopie wachtte een poosje o£ Jampie weer naar buiten zou komen, maar hij bleef weg. Ztj besloot daarom hemmaar te gaan halen. Die deurdraaierii bkrak een rare geschiedenis. .Als je haast binnen was. duwde iemand- de deuren weer eeu slag rond en werd je weer netjes de" straat op ge draaid. Jopie maakte zo'n reis zowat zeven maal en begon er draaierig van te worden. Vastbesloten pakte zij tenslotte een meneer bjj een jaspand en liet zich mee naar binnen sleuren. Wat tot gevolg had,, dat de jas beklemd raak te, waar? door de meneer niet verder kon en ook de deuren on wrikbaar vast raakten. Daar er veel toeloop van publiek was, vormde zich voor de ingang een drom ongeduldige mensen, die de deuren probeerden' tè rani-' men en hoe langer hoe bo zer werden. Ook de beklem de meneer gaf zo luidruch tig uiting aan zijn ongenoe gen, dat Jopie bang voor hém werd en haastig de vlucht nam tussen alde mensen,, die stonden te wachten tot er een plaats in de zaal'vrü zou komen. Zij zocht Jampie, maar ook hier'bleef het hondje onzichtbaar. Voor zo'n klei ne' meid was het trouwens onbegnnne;n werk om tus sen, al die mensen, die voor haar zo groot als bomen waren, een hondje te vin den. Plotseling drongalles naar voren en werd zjj als het ware de zaal ingeapoeld. Onmiddellttk daarop kreeg zfj ook haar-vrindje In het oog. Hfj holde over het mid denpad en werd nagezeten door een meneer met een erg mooie. pet. De meneer riep met gesmoorde stem „Kss, kss" cn ..kom je hier!" Jampie .kefte nijdig dat hif met rust gelaten wilde worden en ontweek handig de naar* hem EEN VERHAAL VOOR KINDEREN t graaiende meneer tussen de stoel en-rij en. Toen gebeur den er Ineens allerlei rare dingen tegelijk. Alle men sen waren gaan zitten.' alléén een beteuterde Jopie bleef in het middenpad staan het werd donker en een grote, rare eend ver scheen helemaal vooraan op een wit doek en begon te dansen. Dat was nu alles goed en wel, maar Jopie wist niet wat een teken film was en vond een der gelijk verschijnsel toch wat benauwend. Zij keek ver schrikt naar dat rare ge dierte en. haar onderlip tuitte bedenkelijk,naar vo ren, Maar ook Jampie scheen die wonderlijke vo gel gezien te hebben en door die aanblik zijn gewo ne praats verloren te heb ben. Hij kwam tenminste met: de staart tussen de po ten en neerslachtig han gende oren, het middenpad af. Nu hij in de benauwd-, heïd zat bleek hrj Jopie ook weer te kennen. Met een verheugd kcfje van herken ning sprong hij tegen haar op en zij'nam hem dadelijk In de armen. Nu zij gezel schap had in de narigheid voelde zjj zich een beetje minder eenzaam en trooste loos. Toen zii op het punt stond om zichzelf en Jam pie uit dit oord van onbe grijpelijke akeligheden te brengen, doemde de meneer met de mooie pet naast haar op. „Kom 'jü maar eens mee," nodigde hij haar onvriende lijk uit. „Je bent een on deugende meid om hier zo maar binnen te komen met je -■ hondje! Mag jrj hondjes hier brengen, hè?" „Ik. heb hen niet eens hier- gebracht, politie," ver zekerde Jopie, die heel góed wist wat zo'n. mooie pet be tekende. „Hij is hier de... de diergaarde, binnen gelo pen,. heus waar politie! En toen wou - ik hem halen, maar h(j "I.liep.w...weg. „Goed, goed, bestig," ver klaarde de meneer haastig, vanwege de opkomende wa terlanders. „Jij kan het dus niet helpen en dan zal er niks gezegd wezen. Maar itf en je hondje - moeten eruit. Je mag hier best komen, maar dan mèt 'je moeder! Kom nu maar mee!"... Gedwee liet Jopie zich wegvoeren. - Zodra zi} op straat waren zetten zij het op een lopen, om na al die rare gebeurtenissen aan Moeder te gaan vertellen. Felix Kirchhoff sche partij van formalistische stro mingen in de Sowjetrussische mu ziek is een getrouwe weergave van de gedachten en gevoelens, die de bevolking der Sówjet-Unie gedu rende vele jaren heeft gekoesterd", aldus deelde de componisf Aram Chatsjatoerian aan Tass mee. „Het Sowjetrussische volk wil, verrs van het te verwerpen, integendeel een waardig erfgenaam zijn van al het schone, dat in de muziek van alle tijden door alle ernstige com ponisten in alle landen is gescha pen. Tegelijkertijd verwerpt de be volking der S.U. de degraderende muziek van het moderne West-Eu ropa en Amerika, daar deze de de cadentie van de cultuur dear bour geois weerspiegelt." „De componist Sergei prokof ie noemde de jiitspraak van de com munistische" partij over Moeradeli's opera „Grote Vriendschap" van», enorme betekenis voor de verdere ontwikkeling van de Sowjetrussi- a. sche muziek. „Hoe moeilijk het ook voor mij 'is te beseffen,' dat ik tot die componisten behoorde, die zich formalistisch uiten, toch begrijp ik, dat dit besluit een keerpunt zal be tekenen voor de kunst der muziek t in de S.U. en een juiste realistische stroming het scheppend werk der Sowjetcomponisten zal bevorderen, in het bijzonder in mjjn eigen scheppende arbeid. Ik werk thans aan een nieuwe opera „Het Ver haal van een Nieuw Mens", die is opgedragen aan het karakter van een heldhaftige Sowjetpiloot. Ini deze opera, die' het leven van de gewone Sowjetbürger schildert, zal ik trachten' mij te voeden aan de rijke bron der volksmelodieën. Ik ben» er van overtuigd, dat de bevolking en hei muziekpubliek der S.U. mij zal helpen om de for malistische stroming in mijn werk te boven te' komen en dat mijn toekomstige scheppingen mijn volk en my'n grote land waardig zullen zijn."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4